منو

کفپوش تاتامی چیست و چه کاربردی دارد؟ راهنمای خرید تشک تاتامی

کفپوش تاتامی چیست؟

کفپوش تاتامی، کفپوشی است که با استفاده از فوم eva ساخته میشود و نرم و قابل انعطاف، قابل حمل و جابه جایی است. کفپوش تاتامی برای مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به کفپوش نرم دارند. کلمه تاتامی tatami ریشه در کلمه tatamu دارد که به معنی جمع کردن است. اگر بخواهیم این مسئله را تفسیر کنیم، به این شرح است : وزن تاتامی آنقدر سبک است که می توان آن را به راحتی جمع کرد و جا به جا کرد.

راهنمای خرید کفپوش تاتامی

راهنمای خرید کفپوش تاتامی

جنس این نوع کفپوش ها از ترکیب شدن فوم های ضد آبی به نام ای وی آ (EVA) با دیگر ترکیبات فوم پلی اتیلن ساخته میشود. کفپوش تاتامی به گونه ای طراحی شده که لبه های آن به شکل پازل میباشد و شما میتوانید با به هم وصل کردن آن ها یک تشک بزرگ و نرم بسازید. پازلی شکل بودن کفپوش تاتامی یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن محسوب میشود که کار نصب و شستشوی آن را بسیار راحت میکند.

تاریخچه کفپوش تاتامی

پیشینه تاتامی به چین باستان برمی گردد که از آن در اتاق های قدیمی خود استفاده می کردند. تاتامی ها در ابعاد ثابت و استاندارد تولید می شد و در مکان هایی که ورزش های رزمی انجام می دادند استفاده می شد. البته جالب است بدانید این کفپوش ها در چین، از نی ساخته می شد و روکش پارچه ای داشت. در کشور ژاپن نیز از کفپوش های تاتامی در اتاق های سنتی خود استفاده می کردند.

کفپوش های سنتی در ژاپن از نی ساخته می شد، و با پارچه پوشانده می شد، اما در ایران از فوم EVA تولید شده و دارای سطحی نرم و آجدار می باشد.

کفپوش تاتامی تشک تاتامی

ویژگی های کفپوش تاتامی

تشک تاتامی در مدل ها و ضخامت های مختلف تولید می شود و خاصیت ضربه گیری فوق العاده ای دارد. تاتامی ها عموما در ورزش هایی استفاده می شود که احتمال برخورد افراد با یکدیگر و زمین بسیار زیاد است. همانطودر که در بالا تر گفته شد تاتامی ها از جنس فوم EVA می باشد و به همین جهت ، عایق حرارت و صدا می باشد.

یکی دیگر از ویژگی های تاتامی ها که توجه اکثر ورزشکاران را به خود جلب کرده است، قابلیت شستشو و ضد آب بودن این وسایل است . در برخی ورزش ها مانند بوکس، کاراته، ژیمناستیک و ... که جنب و جوش ورزشکاران بسیار زیاد است، احتمال افتادن افراد بر روی زمین نیز بسیار زیاد است؛ به همین جهت این فوم ها یک گزینه بسیار ویژه برای این رشته های ورزشی می باشد.

از جمله ویژگی های دیگر این فوم ها، آن است که شما می توانید بدون کفش بر روی آن ها جست و خیز کنید و تمرینات خود را انجام دهید. فوم های معرفی شده در این مقاله بسیار نرم است و به سطح پای شما هیچ گونه آسیبی را وارد نخواهد کرد.

کفپوش تاتمی در مهد کودک

کفپوش تاتامی در مهد کودک بچه ها

انواع تاتامی از لحاظ کاربرد

تاتامی خرجکار: این نوع کفپوش از خصوصیات منحصر به فردی برخوردار است. 20 درصد ماده اولیه ساخت این کفپوش را EVA تشکیل داده و 80 درصد بقیه از ماده پلی اتیلنی می باشد. اصولاً این کفپوش ها به خاطر داشتن مصارف خانگی، از ضخامت 10 الی 15 میلیمتری برخوردار هستند و آنطور که انتظار می رود، خاصیت ارتجاعی و برگشت پذیری نخواهند داشت.

تاتامی رزمی: یک نوع تاتامی ضخیم است که در سالن های ورزشی رزمی استفاده می شود و از خاصیت ارتجاعی بسیار خوبی برخوردار است. ضخامت های رایجی که از این کفپوش در بازار موجود می باشد عبارت است از 20، 25، 30، 40 و 50 میلیمتر. EVA ماده اصلی تشکیل دهنده تاتامی رزمی است و استفاده از این ماده باعث افزایش میزان مقاومت کفپوش مورد نظر شده است. بد نیست بدانید 70 درصد ماده تشکیل دهنده این کفپوش را EVA و مابقی را مواد پلی اتیلن تشکیل داده است.

تاتامی آموزشی: یک سری از تاتامی های مخصوص کودک در بازار وجود دارد که کاربرد آموزشی داشته است. در هر یک از این کفپوش ها، حروف انگلیسی، حروف الفبا، اعداد، حیوانات و غیره تعبیه شده است که علاوه بر ایجاد سرگرمی برای کودک، به یادگیری او کمک می کند.

تاتامی فضای باز: این کفپوش کاربرد متفاوتی نسبت به دیگر کفپوش های نام برده خواهد داشت. اصولاً در پارک های دارای فضای باز، مهدکودک هایی که از فضای باز برخوردار هستند و ... از این تاتامی استفاده می شود. این کفپوش ها به گونه ای طراحی شده اند که بارش باران، برف، تابش مستقیم خورشید و غیره روی آن ها تاثیر نخواهد داشت. رایج ترین ضخامت این کفپوش ها 20، 22، 25 و 45 میلیمتر است و اغلب در سایز های 100 در 100 و 50 در 50 تولید می شود.

کف پوش تاتامی در اتاق کودک

عکس کفپوش تاتامی برای تزئین مهد کودک و محل بازی کودکان

کفپوش تاتامی در چه محل های استفاده میشود؟

تاتامی در محل هایی همانند کف اتاق ها به خصوص کفپوش اتاق کودک، سالن های باشگاه و ورزشگاه ها به عنوان کفپوش ورزشی، زمین های ورزشی، کفپوش مهد کودک و کفپوش مدارس مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی سالن های ورزشی مانند کاراته و جودو، مراکز نگهداری کودکان، مراکز نگهداری حیوانات خانگی نیاز به یک محیط نرم و البته ایمن دارند.

موارد استفاده از کفپوش تاتامی :

 • کفپوش تاتامی باشگاه ورزشی
 • کفپوش تاتامی اتاق کودک
 • نصب در پارک و زمین بازی کودکان
 • کفپوش مناسب مهد کودک
 • استفاده در اتاق سالمندان
 • کفپوش مناسب افراد معلول و دارای مشکلات حرکتی
 • محل نگهداری حیوانات خانگی
 • کفپوش نماز خانه و سالن اجتماعات

تاتامی همان کفپوشی است که می تواند یک سطح ایمن و بدون لغزش را برای محیط شما فراهم آورد. با استفاده از تاتامی می توان بخش اعظمی از آسیب های مفصلی را کاهش داد.

کفپوش تاتامی باشگاه ورزشی

کفپوش تاتامی ورزشی در مقایسه با تشکل تاتامی مهد کودک و اتاق های بازی بچه ها دارای حالت ارتجاعی کمتری است. از نظر ضخامت و محکم بودن تاتامی باشگاه ورزشی از کیفیت بالاتری برخوردار است و دارای استانداردهای لازم برای ورزش مورد نظر می باشد. این کفپوش در ورزش های همچون کاراته، جوجیتسو، کونگ فو و ایروبیک استفاده می شود.

کفپوش تاتمی ورزشی

استفاده از کفپوش تاتامی به عنوان کف ایمن در ورزشهای رزمی

کفپوش تاتامی اتاق کودک

این محصولات دارای حالت ارتجاعی و انعطاف پذیری بسیار زیادتری از سایر کفپوش ها هستند. با توجه به اینکه کودکان بازیگوش و پر تحرک هستند لازم است تا از کفپوش هایی با قابلیت های مناسب استفاده شود. در مکان های نگهداری کودکان و اتاق کودک، تاتامی یک کفپوش ایده آل است. این کفپوش ضربه گیر خوبی است و از فشار واردن بر اعضا، موقع افتادن جلوگیری می کند.

بهترین مدلهای کفپوش تاتامی

عکس کفپوش تاتامی در محل بازی، مهد کودک و اتاق بچه ها

فواید استفاده از کفپوش تاتامی

کفپوش های تاتامی از فوم EVA ساخته می شوند، یک پلیمر نرم و در عین حال بادوام که در کف سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این کفپوش دارای مزایای است که به آن ها اشاره می کنیم:

 • نرمی کفپش تاتامی: انجام حرکات کششی، یوگا، پیلاتس، استراحت و سایر فعالیت های کم فشار روی این کفپوش به دلیل نرم بودن بسیار راحت است. این محصول جاذب صدا است و در بسیاری از مراکز برای جلوگیری از پخش صدای کفش نیز استفاده می شود.
 • سبک بودن تاتامی: از آنجا که یک محصول متراکم نیست، نسبتاً سبک است و به راحتی قابل جابه جایی است.
 • جاذب شوک و ضربه پذیری بالا: مفاصل شما از این کفپوش نرم قدردانی می کنند. اگر هنگام ورزش کردن سقوط کنید یا کودک به زمین بیفتد، این کفپوش شدت ضربه را می گیرد.
 • نظافت آسان: اگر در هنگام ورزش کردن عرق کرده اید، یا کودک غذای خود را ریخته است، تمیز کردن آن با یک دستمال مرطوب و محلول ضدعفونی کننده بسیار آسان خواهد بود.
 • تنوع رنگ و طرح: طیف وسیعی از رنگ و طرح برای انتخاب کفپوش تاتامی وجود دارد.
 • مقرون به صرفه: هزینه خرید این کفپوش در یک متر مربع نسبت به سایر کفپوش ها بسیار ناچیز است.
 • قابلیت حذف: حذف کفپوش تاتامی چندین مزیت دارد. اگر یک قسمت از فضای مورد نظر دچار نم زدگی شود و نیاز به تعمیر پیدا کند، می توانید به راحتی کفپوش مورد نظر را از جای خود بردارید، کف را تمیز کرده و سپس دوباره کفپوش را نصب کنید. علاوه بر این، اگر یک قسمت از کفپوش خراب یا فرسوده شود، می توانید تایل مورد نظر را جدا کرده و یک تایل جدید جایگزین کنید. این موضوع باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود، از این لحاظ می توان گفت کفپوش های تاتامی بسیار مقرون به صرفه هستند و انتخاب آن ها به عنوان کفپوش عالی است.
 • قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالا

انعطاف بسیار بالای کفپوش تاتامی

انعطاف بسیار بالای کفپوش تاتامی

 • طول عمر طولانی، هر تاتامی حداقل ۲۰ سال عمر می کند.
 • امکان چاپ لوگوی مشتری بر کفپوش
 • نصب راحت و بدون دردسر

معایب کفپوش های تاتامی

 • تاثیرپذیر: پایه های تجهیزات بدنسازی، صندلی، قفسه ، تخت و نیمکت ها روی کفپوش برای مدت زمان طولانی تورفتگی دائمی ایجاد می کند.
 • نرم: نرمی این کفپوش ها در صورت افتادن فرد، یک مزیت محسوب می شود، اما این ویژگی در مقایسه با دوام کفپوش یک نقطه ضعف محسوب میشود.
 • دوام: این امکان وجود دارد که بر اثر راه رفتن های زیاد یا لبه های تجهیزات سنگین، کفپوش های فومی سوراخ یا پاره شوند.

تاتامی را چگونه نصب کنیم؟

تاتامی های موجود در بازار همگی پازلی مانند می باشد و به راحتی می توانید انتهای هر تاتامی را در دیگری قرار دهید. به همین دلیل به هر شکل و ظاهری که مد نظرتان باشد، می توانید محل مورد نظر خود را تجهیز کنید.

کفپوش های تاتامی آنقدر ظاهر زیبا و جذابی دارند که می توانند شما را ترغیب کند که حتی در منازلتان نیز از آن ها استفاده کنید. اگر قصد نصب کردن این تشک ها را دارید توجه داشته باشید که در زیر آن ها چیزی نباشد. شما راحت تر از آن چیزی که فکرش را بکنید می توانید این تشک ها را نصب کنید.

خرید اینترنتی کفپوش تاتمی

هنگام خرید تشک تاتامی به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟

اولین بحث مهم هنگام خرید تاتامی آن است که چه ضخامتی را انتخاب کنید. انتخاب ضخامت مبنی بر آن است که در چه مکانی و به چه منظوری می خواهید از آن استفاده کنید. به طور مثال برای تجهیز باشگاه های رزمی توصیه می شود از ضخامت های ۲۵ الی ۳۰ استفاده کنید.

هر چه ضخامت تشک ها بیشتر باشد، طبیعتا نرم تر خواهد بود و تمرین کردن بر روی آن ها برای شما لذت بخش تر خواهد بود. مسئله دیگر آن است که از این مسئله اطمینان خاطر حاصل کنید که تشک ها بوی فوم یا هر گونه بویی ندهد. زیرا این بو ممکن است حس بدی به شما منتقل کند و روند تمرینات شما را نیز مختل خواهد ساخت.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
کفپوش تاتمی در کجاها کاربرد دارد؟
کفپوش تاتامی معمولا در باشگاه های ورزشی، اتاق کودک، پارک و زمین بازی کودکان، مهد کودک، اتاق سالمندان و افراد معلول و دارای مشکلات حرکتی، محل نگهداری حیوانات خانگی و نماز خانه و سالن اجتماعات کاربرد دارد.
قیمت هر متر کفپوش تاتمی چند است؟
قیمت کفپوش های تاتمی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، تعداد تکه های تشک، ضخامت تاتامی، کیفیت مواد و فوم تشکیل دهنده و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت هر متر کفپوش تاتمی از 40 هزار تومان تا 300 هزار تومان متغییر است.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/13
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کف پوش تاتامی مدل 4s بسته 4 عددی
کف پوش تاتامی مدل 4s بسته 4 عددی
کفپوش تاتامی بهتا مدل الفبا و اعداد بسته 42 عددی
کفپوش تاتامی بهتا مدل الفبا و اعداد بسته 42 عددی
کف پوش تاتامی بسته 9 عددی با ضخامت 2 سانتی متر
کف پوش تاتامی بسته 9 عددی با ضخامت 2 سانتی متر
کف پوش تاتامی مدل 001 بسته 6 عددی
کف پوش تاتامی مدل 001 بسته 6 عددی
تشک بازی طرح آموزش حیوانات مدل فیلان بسته 9 عددی
تشک بازی طرح آموزش حیوانات مدل فیلان بسته 9 عددی
کفپوش تاتامی یک متری جنس فوم مدل kf
کفپوش تاتامی یک متری جنس فوم مدل kf
کفپوش تاتامی طرح دار مجموعه 9 عددی مخصوص کودک
کفپوش تاتامی طرح دار مجموعه 9 عددی مخصوص کودک
کفپوش تاتامی فوم یک متری بسته 9 عددی
کفپوش تاتامی فوم یک متری بسته 9 عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد