منو

کرم روشن کننده و سفید کننده پوست چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب ناپذیر است، بنابراین بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز مشکلات و لک های پوستی، استفاده از محصولات مراقبت از پوست است. یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد کک و مک بر روی پوست صورت، اشعه مضر خورشید است. درست است که هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید، اما این کار کافی نیست. شما برای خلاصی از لک های قهوه ای پوست خود به یک کرم روشن کننده نیاز دارید.

بعضی وقتها در بخش هایی از پوست که در معرض نور خورشید قرار می گیرد رنگسازی بیشتر از بقیه قسمت ها تولید می شود مثل پیشانی، گونه و چانه و یا استفاده از بعضی از داروهای بارداری و یا هورمونی بخشهایی از پوست تیره و یا لک دار می شود که در این وقت ها کرم های روشن کننده باعث می شود رنگ پوست به حالت طبیعی باز گردند و همان ملانوسیت های پوست را از بین می برد.

لک پوستی چیست؟

لک های پوستی یکی از رایج ترین مشکلات پوستی هستند که هر فردی ممکن است در طول زندگی خود آن ها را تجربه کند. این لک ها انواع مختلفی دارند و بنا به دلایل گوناگونی ممکن است بوجود آیند. از متداول ترین آن ها، لک های ناشی از قرار گرفتن بدون استفاده از کرم های محافظت کننده (مانند کرم ضدآفتاب) در مقابل اشعه مضر آفتاب است. این لک ها که بیشتر بر روی صورت ایجاد می شوند در واقع همان کک و مک هستند. البته بسته به اینکه کدام بخش از بدن شما در طول سالیان در مقابل نور آفتاب بوده ممکن است در بخش شانه ها، بازوها و … نیز این لک ها را داشته باشید.

لک پوستی

عکس لک های پوستی روی صورت

عوامل ایجاد لک پوستی

غیر از اشعه مضر آفتاب عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث تحریک ملانین پوست و در نتیجه افزایش رنگدانه ها خواهند شد. بیماری های ژنتیکی، لوازم آرایشی بی کیفیت، محصولات مراقبت از پوست نامناسب و رژیم غذایی غلط از جمله این عوامل هستند. البته برخی از افراد به دلیل استفاده از داروهایی خاص مانند داروهای هورمونی یا داروهای ضدبارداری نیز گاهی دچار لک پوستی می شوند.

از دیگر عوامل ایجاد لک های پوستی می توان به ابتلا به بیماری های خاص چون مشکلات کبدی و کلیوی اشاره کرد. در این شرایط استفاده از یک کرم ضدلک یا کرم روشن کننده پوست به تنهایی سازگار نیست و باید با پزشک خود مشورت کنید.

بنابراین به طور خلاصه می توان اصلی ترین عوامل ایجاد لک های پوستی را به صورت زیر عنوان کرد:

 • لک هایی که در محل جوش و آکنه ایجاد می شوند.
 • ملاسما یا لک هایی که در اثر حاملگی ایجاد شده و بیشتر در گونه، چانه و پیشانی دیده می شوند.
 • لک هایی که در اثر استفاده از برخی داروها ایجاد می شوند.
 • لک هایی که در اثر بروز اختلالات سیستمی مانند مشکلات دفاعی بدن، بیماری های سیستم ایمنی و استرس ایجاد می شوند.
 • لک هایی که با قرار گرفتن در مقابل اشعه مضر آفتاب ایجاد می شوند.

شدت بروز لک های پوستی به رنگ پوست فرد نیز بستگی دارد. به این مفهوم که هر چقدر پوست یک فرد روشن تر باشد، لکه ها کم رنگ تر بوده و زودتر از بین می روند. اما در مقابل هر چقدر پوست فرد تیره تر باشد، لکه ها پررنگ تر بوده و به مدت طولانی تری بر روی پوست باقی خواهند ماند.

کرم روشن کننده پوست چیست؟

کرم روشن کننده پوست در واقع به عنوان یک کرم ضدلک مورد استفاده قرار می گیرد. کرم های روشن کننده یا ضدلک حاوی لایه بردار هستند و همین امر هم به مرور زمان باعث از بین رفتن لک های پوستی خواهد شد. اما فراموش نکنید که تعداد دفعات استفاده و نوع کرم روشن کننده نیاز به تجویز پزشک دارد چرا که استفاده طولانی مدت و بیش از اندازه ممکن است باعث بروز مشکلات پوستی شود. در واقع مصرف خودسرانه یک محصول آرایشی و بهداشتی نه تنها منجر به مراقبت از پوست شما نخواهد شد بلکه ممکن است به ایجاد لک های پوستی بیشتر نیز ختم شود.

کرم روشن کننده پوست

عکس کرم روشن کننده پوست برند راسان

مزایای استفاده از کرم روشن کننده پوست

یکی از مهمترین مزایای این محصولات برای کسانی که دارای کک و مک و لک های پوستی بسیاری بر روی صورت، گردن و شانه هستند، خلاصی از این لک ها است. کرم های روشن کننده پوست، لک های ناشی از اشعه آفتاب و لک های پوستی ناشی از افزایش سن را از بین می برند. لازم به ذکر است که در بسیاری از افراد جوش های صورت نیز تبدیل به لک های پوستی می شوند، که برای از بین بردن آن ها می توانند از کرم های روشن کننده پوست استفاده کنند.

جالب است بدانید که کرم های روشن کننده پوست به عنوان یکی از محصولات مراقبت از پوست شناخته شده و به مرور زمان باعث شفافیت و درخشش پوست شما و از طرفی نیز باعث اکسیژن رسانی بیشتر و جوانی آن خواهند شد.

کرم روشن کننده خوب چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

 • رنگدانه های زیاد
 • جوش های سر سیاه
 • لکه های پوستی در اثر زایمان
 • جای زخم و سوختگی و آکنه
 • سیاهی زیر بغل، آرنج و زانوها
 • آسیب های وارد شده از نور خورشید
 • ماه گرفتگی ها
 • حفره های پوستی ناهموار

عوارض کرم روشن کننده پوست

انواع کرم روشن کننده پوست که در داروخانه ها فروخته میشوند تاثیر گذار هستند و باید دارای هیدروکینون باشند البته ترکیبات دارای مونو بنزن ها هم سبب از بین بردن ملانوسیت ها میشوند و پوست را سفید می کنند ولی این چنین کرم ها برای افرادی که لک های خیلی تیره یا پیس دارند توصیه می شود. در ضمن بیشتر این محصولات جزء انواع کورتون ها هستند و اگر سرخود مصرف شوند میتوانند سبب فشار خون بالا، نارسایی کلیه، دیابت، بی نظمی عادت ماهانه خانم ها و مشکلات مفصلی و استخوانی شوند.

کرم روشن کننده پوست

تصویر تغییرات پس از استفاده از کرم روشن کننده پوست

بهترین زمان استفاده از کرم روشن کننده پوست و مدت مصرف

هر روز صبح و شب از کرم روشن کننده بر روی پوست تمیز صورت استفاده کنید. برای جلوگیری از ایجاد مجدد لک ها می توانید در طول روز این کرم را ۳ یا ۴ بار تمدید کنید. بهترین زمان برای استفاده از این کرم ها زمانی است که در مقابل نور شدید خورشید قرار ندارید.

برای اینکه بتوانید از یک کرم روشن کننده پوست نتیجه مطلوبی بگیرید باید حداقل ۲ تا ۳ ماه دوبار در روز (صبح و شب) از آن استفاده کنید. این کرم ها به مرور لک ها را از بین می برند، پس صبور باشید و دوره درمان خود را کامل کنید.

انواع کرم روشن کننده پوست

انتخاب نوع کرم پودر بسیار دشوار است. در واقع، با صرف چند دقیقه وقت برای یادگیری انواع کرم پودر میتوانید انتخاب خود را به محصولاتی محدود کنید که برای شما مناسبتر است.

1 - کرم روشن کننده پوست استیکی : کرم روشن کننده پوست استیکی به صورت جامد و ماتیکی است پس دانه های رنگی بیشتر و پوشانندگی بهتری دارد. کرم پودر استیکی، به علت خشک بودن، برای پوست های معمولی و چرب عالی است. با این حال، امکان دارد روی پوست های خیلی خشک بماسد و ظاهر آنرا ناخوشایند کند.

2 - کرم روشن کننده پوست مایع : کرم روشن کننده پوست مایع، پوستتان را به طرز شگفت انگیزی یکدست می کند. تقریباً برای هر نوع پوستی میتوانید از این کرم پودر استفاده کنید. این نوع کرم پودر از نظر قوام، زمان ماندگاری و میزان آبرسانی انواع گوناگونی دارد.

3 - کرم روشن کننده پمپی : آبرسانی این نوع کرم روشن کننده پوست بیشتر از انواع دیگر است. این نوع کرم پودر به صورت پمپی، تیوبی و فشرده در بازار موجود است. کرم پودرهای کرمی از نظر نمای نهایی، زمان دوام، قوام و غیره متفاوتند.

انتخاب کرم روشن کننده با توجه به نوع پوست

ما چندین نوع پوست داریم: پوست نرمال، خشک، چرب و یا ترکیبی. بعضی از کرم های روشن کننده حاوی موادی مثل آب لیمو هستند که می تواند باعث خشکی پوست شود و با مواد شیمیایی داخل خود به پوست حساس آسیب بزند و ناخواسته عوارض جانبی از خود نشان دهد. رنگ دانه های قهوه ای (ملانین) موجود در پوست، تعیین کننده ی رنگ پوست هستند.

معمولا رنگ پوست و ساختارهای طبیعی پوست در افراد متفاوت است. مردم آفریقا و آسیا که پوستی تیره دارند، بدلیل داشتن غشاء میان پوستی بیشتر، کمتر چین و چروک دارند. افراد سبزه رطوبت را بیشتر نگه می دارند و نسبت به سفید پوستان لایه ی بیرونی شان بیشتر بازسازی می شود.

تغییر رنگ پوست با کرم روشن کننده پوست

راهنمای خرید کرم روشن کننده پوست

بهترین راهکار برای انتخاب یک محصول مراقبت از پوست مناسب، مشورت با پزشک متخصص پوست و مو است. در این شرایط پزشک علت ایجاد لک ها، عمقی یا سطحی بودن لک ها و نوع پوست شما را مشخص می کند. با در نظر گرفتن تمامی این موارد، کرم روشن کننده مناسب پوست شما تجویز خواهد شد. لازم به ذکر است که بسیاری از متخصصان معتقدند که ابتدا بیمار باید از کرم های روشن کننده ضعیف تر استفاده کند و اگر پس از مدتی نتیجه مطلوب حاصل نشد، یک کرم قوی تر را تجویز می کنند.

نوع پوست

برای انتخاب انواع محصولات مراقبت از پوست، تعین نوع پوست فرد از اصلی ترین عوامل است. چون مصرف کرم ها و محصولات نامناسب منجر به بروز مشکلات پوستی خواهد شد. بنابراین ابتدا نوع پوست خود از خشک و حساس گرفته تا چرب و مختلط را مشخص کنید و سپس اقدام به خرید کرم روشن کننده کنید.

ترکیبات کرم روشن کننده پوست

در یک کرم روشن کننده پوست یا ضدلک ممکن است ترکیبات متفاوتی وجود داشته باشد، اما یکی از اصلی ترین آن ها، لایه بردار است. طبق آخرین تحقیقات پزشکان آلمانی، عصاره گلبرگ گل سرخ دارای خواص ضد لک بوده و یک روشن کننده پوست قوی است.

قبل و بعد استفاده کرم روشن کننده پوست

عکس قبل و بعد از استفاده کرم روشن کننده پوست

همواره استفاده از ترکیبات گیاهی کمترین خطر را برای پوست ما دارد اما مهمترین ایراد آن این است که برای اثرگذاری نیازمند زمان طولانی تری است. همین موضوع افراد را به استفاده از کرم های تجاری ترغیب می کند، چون مایل هستند در فاصله زمانی کوتاهتری از دست لک های پوستی خود خلاص شوند. از مهمترین ترکیبات یک کرم ضدلک یا روشن کننده پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هیدروکینون : یکی از قوی ترین و اصلی ترین مواد ضد لک پوستی، هیدروکینون است. این ماده با جلوگیری از ایجاد ملانین پوست، مانع ایجاد لک می شود.
 • ویتامین C : ویتامین C یکی از بهترین و کم خطرترین عناصر برای روشن کردن پوست است. این ویتامین نه تنها ضرری برای پوست ندارد بلکه به دلیل وجود آنتی اکسیدان به بهبود آسیب های پوست نیز کمک می کند.
 • عصاره شیرین بیان : این ماده عملکردی مشابه هیدروکینون داشته با این تفاوت که در طولانی مدت آسیب کمتری به پوست شما وارد می کند.
 • آربوتین : آربوتین به عنوان مهارکننده ملانین مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند جایگزین مناسبی برای هیدروکینون باشد.
 • اسید کوجیک : این اسید آنزیم های تیروزیناز را مهار کرده و خاصیت ضدلک دارد.
 • عصاره جلبک : یکی از موادی است که باعث روشن شدن پوست می شود.

تقریباً در تمامی کرم های روشن کننده پوست یا ضدلک، یکی از مواد فوق وجود دارد. بنابراین در زمان خرید به ترکیبات روی بسته بندی دقت کنید.

برند تولید کننده کرم روشن کننده پوست

اگر کرم روشن کننده مورد نظر شما از برندی معتبر و باکیفیت باشد، لک های پوستی کمرنگ شده و از بین خواهند رفت. در زمان خرید دقت کنید که محصول انتخابی باید ضد حساسیت باشد تا باعث بروز قرمزی و التهاب در پوست نشود.

نظرات سایر کاربران

اگر محصولات مراقبت از پوست خود را به صورت آنلاین خریداری می کنید، قبل از هر چیز نظرات سایر کاربران را در مورد کرم روشن کننده بخوانید. این افراد معمولاً در مورد تجربیات خود از مصرف آن محصول می نویسند که در زمان انتخاب می تواند به شما کمک کند. اما مهمترین موضوع این است که در هنگام انتخاب آنلاین کرم روشن کننده، به نوع پوستی که آن محصول برای آن طراحی شده است دقت کنید تا مناسب نوع پوست شما باشد.

خرید انواع کرم روشن کننده پوست

قیمت کرم روشن کننده پوست

قیمت یک کرم روشن کننده بسته به برند تولید کننده می تواند بسیار متفاوت باشد. در حال حاضر کرم های روشن کننده موجود در بازار از 100 هزار تومان تا گاهی بیشتر از 2 میلیون تومان قیمت دارند. با توجه به گران بودن کرم های روشن کننده برند، بهتر است قبل از خرید با متخصص پوست و موی خود مشورت کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت کرم روشن کننده پوست چند است؟
قیمت انواع کرم روشن کننده پوست از 40 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، حجم کرم، نوع عصاره و ترکیبات، کاربرد و ویژگی های کرم، نوع و جنس محفظه و ... بستگی دارد.
کرم روشن کننده چه مشکلاتی را برطرف می کند؟
مشکلاتی همچون رنگدانه های زیاد، جوش های سر سیاه، لکه های پوستی در اثر زایمان، جای زخم و سوختگی و آکنه، سیاهی زیر بغل، آرنج و زانوها، آسیب های وارد شده از نور خورشید، ماه گرفتگی ها و حفره های پوستی ناهموار
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/03
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کرم روشن کننده کوزارت مدل Young Skin Care حجم 50 میلی لیتر
کرم روشن کننده کوزارت مدل Young Skin Care حجم 50 میلی لیتر
کرم روشن کننده آرتوینا مدل خیار حجم 50 میلی لیتر
کرم روشن کننده آرتوینا مدل خیار حجم 50 میلی لیتر
کرم روشن کننده درمایونیک مدل BH حجم 75 میلی لیتر
کرم روشن کننده درمایونیک مدل BH حجم 75 میلی لیتر
کرم مرطوب کننده و روشن کننده مدیلن مدل Vitamin C
کرم مرطوب کننده و روشن کننده مدیلن مدل Vitamin C
کرم روشن کننده نئودرم مدل Vitamin C Plus حجم 50 میلی لیتر
کرم روشن کننده نئودرم مدل Vitamin C Plus حجم 50 میلی لیتر
کرم روشن کننده Hydroquinone مدیلن 50ml
کرم روشن کننده Hydroquinone مدیلن 50ml
کرم روشن کننده قوی درمالیفت مدل Melalift Cream
کرم روشن کننده قوی درمالیفت مدل Melalift Cream
کرم روشن کننده سی گل مدل Herbal حجم 40 میلی لیتر
کرم روشن کننده سی گل مدل Herbal حجم 40 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر ایلیر
06:27 - 1400/08/23
من یکی از کرم شما را لازم داشتم بخاطر سفید کردن
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد