منو

کرسی برقی چیست؟ بررسی فواید و مضرات استفاده از کرسی برقی

کرسی یکی از لوازم گرمایشی منازل در گذشته های نه چندان دور بود که هنوز هم در بسیاری از مناطق کشورمان پرطرفدار است. با شهر نشینی و پیدایش وسایل گرمایشی دیگر استفاده از کرسی به مرور زمان کمرنگ شد و مردم به جای آن از بخاری، شوفاژ و ... استفاده می کنند. باید بدانید کرسی علاوه بر اینکه سبب ایجاد صمیمیت بین افراد خانواده به دلیل دور هم جمع شدن اعضای خانواده در کنار کرسی می شود، مزایای فراوان دیگری نیز دارد.

اما چند سالی هست که استفاده از کرسی در خانه های ما ایرانی ها دوباره رونق گرفته و یکی از دلایل اصلی آن توصیه پزشکان طب سنتی به استفاده از کرسی و منقل هایی هست که از لامپ های مادون قرمز ساخته شدند. پس اگر قصد خرید کرسی برقی دارید، در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید.

فواید استفاده از کرسی برقی

عکس کرسی برقی روشن چسبیده به سقف کرسی

کرسی چیست؟

کرسی سیستم پیچیده ای ندارد و میزی است به ابعاد یک متر در یک متر و ارتفاع سه وجب است البته شکل و ابعاد کرسی قابل تغییرند و کرسی می تواند میزی مستطیل شکل و یا حتی دایره ای باشد.

برای اینکه گرمای کرسی به بیرون راه نیابد، روی چهارپایه را لحافی بزرگ و گرم می اندازند و دور تا دور کرسی را با تشکچه هایی پهن می پوشانند و بالش ها و متکاهایی قرار داده تا افراد جمع شده دور کرسی راحت باشند. زنان با سلیقه و کدبانوی ایرانی برای تزئین کرسی بر روی لحاف پارچه هایی از جنس ترمه و یا جاجیم و ... انداخته و روی کرسی سینی بزرگی از تنقلات برای پذیرایی از مهمانان خود قرار می دادند.

در ژاپن نیز مانند ایران از کرسی برای گرمایش استفاده می شود و به آن کوتاتسو Kotatsu می گویند. ژاپنی ها از لامپ یا بخاری های برقی در زیر میز کرسی برای گرم کردن استفاده می کنند و این روش گرمایشی امروزه در ایران نیز متداول شده است.

اگر قصد قرار دادن کرسی به عنوان تجهیز گرمایشی و یا دکور در خانه را دارید، برای گرم کردن زیر آن به جای روش های منسوخ شده مانند منقل زغال، از یک بخاری یا کرسی برقی استفاده کنید. برای گرم کردن زیر کرسی نیاز به یک بخاری با توان بالا ندارید و یک محصول با توان 1000 وات کافی است.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید بخاری برقی کم مصرف

انواع کُرسی

 • کرسی ذغالی: این قدیمی ترین مدل این وسیله است از نظر ساختاری دقیقا مشابه مدل های جدید می باشد با این تفاوت که گرمای ذغال باعث گرم شدن فضای داخلی کرسی می شود.
 • کرسی برقی: این وسیله دقیقا از نظر ساختاری شبیه به مدل های کلاسیک ساخته می شود. به دلیل سختی روشن کردن ذغال در مدل های کلاسیک، در کرسی های جدید از هیتر برقی مخصوص استفاده می شود.
 • کرسی تاشو: متاسفانه امروزه به دلیل فضای کم منزل و عدم داشتن نقطه مناسب برای نگهداری کرسی در فصل گرم سال امکان استفاده از کرسی های بالا وجود ندارد، به همین علت مدل های تاشو ساخته شدند، زمانی که شما نیاز به کرسی ندارید به راحتی آن را جمع می کنید و اندازه یک چمدان می شود که نگهداری آن را آسان می کند.

کرسی برقی چیست

کرسی برقی چیست؟

همانطوری که اشاره شد در گذشته انواع کرسی یا بخاری با استفاده از سوخت های فسیلی مثل نفت یا ذغال و چوب حرارت و گرمای مورد نیاز را تامین می کردند ولی با گذشت زمان مشخص شد که این سوخت های مصرفی مشکلاتی از قبیل احتمال ایجاد حریق، تولید گازهای سمی و خطرناک، هزینه بالا و ... را دارند.

با پیشرفت های بوجود آمده در زمینه صنعت گرمایشی تولید کنندگان به منظور برطرف کردن مشکلات کرسی و بخاری های قدیمی و ساده اقدام به تولید نمونه های مختلف کرسی یا بخاری برقی کردند. این محصولات جدید با مصرف انرژی کم، تولید حرارت بیشتر و نداشتن خطرات نمونه های قبلی به سرعت توانستند به عنوان جایگزین نمونه های قدیمی شناخته شوند.

کرسی برقی نوعی بخاری برقی است که در سایز های کوچک برای زیر کرسی طراحی می شود، امروزه اکثر افراد به جای کرسی ذغالی از این وسیله استفاده می کنند که سهولت استفاده از آن و تنظیم دمای ثابت برای کرسی برقی از مهمترین مزایای این وسیله نسبت به سایر موارد است.

استفاده از کرسی برقی بهتر است یا کرسی زغالی؟

اگر شما هم قصد استفاده از کرسی را دارید اما نمی دانید کرسی برقی بهتره یا زغالی؟ باید گفت قطعا کرسی برقی از کرسی زغالی بهتر است. در گذشته از کرسی های ذغالی استفاده می شد. اما کرسی های ذغالی اصلا قابل مقایسه با کرسی های برقی نیستند. از مزایای کرسی برقی نسبت به کرسی های ذغالی می توان به موارد زیر اشاره داشت که عبارتند از:

 • در کرسی های برقی مانند کرسی های زغالی خطر خفگی با گاز منوکسید کربن وجود ندارد.
 • در کرسی های زغالی خطر سوختن پا با ذغال وجود دارد.
 • در شهرها چوب برای استفاده از کرسی زغالی در دسترس نیست.
 • دمای کرسی برقی را می توان تنظیم کرد.
 • کرسی های برقی دارای قطع کن اتوماتیک هستند.

کرسی برقی ژاپنی

کرسی برقی ژاپنی ناسیونال

فواید استفاده از کرسی برای بدن

 1. استفاده از کرسی سودا و بلغم را در بدن نابود می کند.
 2. با گرم شدن پاها مواد زائد سلولی به تدریج از بافتها خارج شده و توسط خون از بدن دفع می شود.
 3. استفاده از کرسی باعث تقویت حافظه می شود. علت این امر افزایش گردش خون به مغز و در نتیجه بهبود عملکرد مغزی می باشد.
 4. کاهش درد کمر و درد زانوها و درمان آرتروز رماتیسم با کرسی. کرسی با گرم نگه داشتن پاها تاثیر شگفت انگیزی در تسکین دردهای کمر و زانوها داشته است.
 5. درمان دیابت و کاهش قند خون با کرسی. گرمای حاصل از کرسی به تدریج بر روی سیستم لوزالمعده تاثیر گذاشته و و با کاهش قند خون به درمان دیابت کمک می کند.
 6. کرسی یک وسیله برای تنظیم هورمون های بدن می باشد. کرسی باعث تنظیم ترشح غدد در بدن شده و به این دلیل باعث آرامش و خواب آرام می شود.در زنانی که دوران عادت ماهانه را سپری می کنند کرسی از شدت درد آن ها می کاهد.
 7. استفاده از کرسی باعث افزایش خون سازی در بدن می شود. کرسی با گرم کردن پاها باعث می شود مغز استخوان فعالیتش را افزایش داده و شروع به خون سازی کند. با استفاده از کرسی خون سازی در بدن تقویت شده و کم خونی بدن درمان می شود.
 8. یکی دیگر از علل استفاده از کرسی (کرسی برقی) افزایش خون رسانی به تمامی ارگان های بدن است. کرسی با گرم کردن پاها باعث افزایش قطر عروق شده و خون را گرم میکند، با گرم شدن خون خون رسانی در بدن بهتر انجام شده و دریچه های قلب عمل باز بسته شدن را به راحتی انجام می دهد و به این طریق باعث سلامتی بدن می شود.

مضرات استفاده از کرسی

نشستن زیر کرسی به طور بالقوه برای پاها ضرری که ندارد هیچ، فواید بسیار زیادی برای بدن دارد اما اگر یکسری نکات جانبی رعایت نشود، نشستن زیر کرسی میتواند خطرات و عوارضی داشته باشد. در ادامه به مضرات کرسی اشاره میکنیم.

کرسی چیست

عکس زیبا از کرسی چهار نفره بسیار شیک و زیبا

مهم ترین خطرات و مضرات کرسی شامل

 • خفگی بر اثر گاز مونوکسید کربن حاصل از زغال نیم سوز یا دودی شدن
 • سوختگی پا
 • آتش سوزی

از کرسی در دو شکل ذغالی و برقی استفاده میشود که در صورت استفاده نوع ذغالی آن ذغال ها باید کامل برافروخته شود و قسمت دودزا از آن باقی نماند، اگر تمام سطح ذغال برافروخته نشود، مقداری گاز سمی بخاطر دود سوخت چوب ایجاد شده و میتواند باعث مسمومیت و یا خفگی در افراد باشد. همچنین ذغال نیز یک ماده ایست که احتیاج به اکسیژن دارد و اگر در محیط فاقد اکسیژن قرار گیرد مواد مضری ساطع می کند که باعث مسمویت و خفگی می باشد.

اما امروزه از کرسی های مدرن تر استفاده میشود و کرسی های قدیمی که با هیزم و ذغال گرم میشدند کمتر استفاده میشود بنابراین مضررات استفاده از کرسی که ذکر شد کمتر اتفاق می افتد و مضرات استفاده از کرسی برقی یا مضرات کرسی با لامپ کمتر گزارش شده است.

اما اگر از کرسی های برقی استفاده میکنید حتما نکات زیر را رعایت کنید.

 • اگر از کرسی با لامپ استفاده میکنید از لامپ های پرقدرت استفاده نکنید.
 • حفاظ توری روی المنت کرسی های برقی را به هیچ عنوان از آن ها جدا نکنید.
 • مواد قابل اشتعال را از مرکز گرمای کرسی دور نگهدارید.
 • از سیم های نایلونی برای تامین مدار برق کرسی های برقی استفاده نکنید و هرگز سیم کرسی را از زیر تشک و لحاف عبور ندهید و مرتبا سلامت سیم ها را چک کنید.

خرید اینترنتی بخاری مخصوص کرسی

تصویر کرسی برقی گرما ساز

انواع المنت های کرسی برقی

در کرسی های از المنت های مختلفی استفاده می شود که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. کرسی های برقی از کرسی های زغالی بهتر اند و یکی از دلایل این برتری المنت های کرسی برقی هستند که اصلا مشکلات زغال را ندارند. از المنت های کرسی برقی می توان به موارد زیر اشاره داشت که عبارتند از:

 • المنت های سفالی : این المنت ها می توانند گرما را برای مدت زمان بیشتری نگه دارند و در واقع دیر سرد می شوند. از معایب این المنت ها می توان به شکننده بودن آنها اشاره داشت.
 • المنت های شیشه ای : المنت های شیشه ای از جنس هالوژن هستند و به سرعت گرم می شوند. از معایب این المنت ها هم می توان به شکنندگی آنها اشاره داشت.
 • المنت های فلزی : از این المنت ها امروزه بیشتر استفاده می شود زیرا طول عمر بالایی دارند. این المنت ها در مقایسه با المنت های دیگر دیرتر گرم می شوند.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید فن هیتر برقی

مهمترین نکات در خرید کرسی برقی اتوماتیک

1 - کرسی برقی استاندارد باشد

مهم ترین و اولین نکته ای که باید موقع خرید یک منقل برقی کرسی در نظر داشته باشید، این است که نشان استاندارد داشته باشد. متاسفانه به علت قیمت پایین که کرسی های برقی غیر استاندارد دارند، گاهی مورد استقبال مشتریان قرار می گیرند.

کرسی های استاندارد از سیم و کابل استاندارد ساخته شده اند و همچنین سیم های فضای درونی بخاری باید حتماً نسوز باشند تا در برابر حرارت های بالا به آنها آسیبی نرسد، بنابراین با خرید یک محصول استاندارد خطر آتش سوزی را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید.

عکس کرسی برقی و خانواده

عکس خانواده به دور کرسی برقی

2 - چند نفر از اعضای خانواده از کرسی استفاده می کنند

در صورتی که خانواده پرجمعیتی دارید، لازم است تا کرسی بزرگتری را تهیه کنید و برای گرم کردن این کرسی نیز نیاز به هیتر قویتری دارید. بنابراین موقع خرید باید کرسی های برقی با توان بالا را خریداری کنید. به علت اتوماتیک بودن این بخاری ها، انواع آنها با قدرت بالاتر، تفاوت چندانی در مصرف برق شما ندارند.

3 - کم مصرف بودن کرسی برقی

به منظور صرفه جویی در هزینه و مصرف انرژی لازم است تا کرسی های برقی کم مصرفی را تهیه کنید البته از آنجا که توان کرسی هر چه بالاتر باشد گرمای بیشتری هم تولید می کند با این همه باید دقت کنید تا کرسی شما ضمن توان مصرفی کم، گرمای زیادی هم داشته باشد. المنت هایی که در منقل های برقی کم مصرف تعبیه شده اند در ازای مصرف انرژی کمتر و حرارت بیشتری تولید می کنند.

4 - پوشش رنگی کرسی برقی

پوشش رنگی کرسی برقی موجب می شود که رنگ منقل کرسی در دماهای بالا عوض نشود بنابراین لازم است که این نوع منقل ها پوشش رنگ الکترواستاتیکی داشته باشند.

5 - اتوماتیک بودن کرسی برقی

بخاری هایی برای استفاده به منظور گرم کردن فضای زیر کرسی مناسب اند که اتوماتیک باشند یعنی همین که کرسی گرم شد به طور خودکار جریان برق قطع شود. با اتوماتیک بودن این بخاری ها در شب ها زمانی که خواب هستید در صورت سرد یا گرم بودن فضای زیر کرسی دیگر نیازی به بیدار شدن شما جهت خاموش و روشن کردن بخاری زیر کرسی نیست.

خرید کرسی برقی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع کرسی برقی چند است؟
قیمت کرسی برقی به عواملی همچون برند شرکت سازنده، تعداد و توان المنت ها، قابلیت های تنظیم حرارت، ابعاد، ویژگی های ایمنی و محافظتی و امکانات جانبی دیگر آن بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت کرسی برقی از 150 هزار تومان تا 5 میلیون تومان در نوع مجموعه ای آن می باشد.
آیا استفاده از کرسی برقی برای پاها ضرر دارد؟
در گذشته کرسی های برقی محافظ نداشتند و برخورد پاها با آنها منجر به سوختگی می شد. امروزه کرسی های برقی دارای محافظ هستند و سوختن پاها جلوگیری می کنند بنابراین هیچ ضرری برای پاها ندارند.
بهترین برند های کرسی برقی کدامند؟
کرسی های برقی توسط برندهای مختلفی تولید می شوند که مشخصات فنی آنها تقریبا مشابه بوده و ممکن است در برخی موارد با یکدیگر متفاوت باشند. از معروف ترین برندهای می توان به پارس خزر، ناسیونال، اخوان فرید، پیراسته، مهسان سازه و پارسین اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/22
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کرسی برقی استوانه ای ترموستات دار مدل A110
کرسی برقی استوانه ای ترموستات دار مدل A110
کرسی برقی تاشو پارسین مدل لیکو KT90-L3 مجموعه 5 عددی
کرسی برقی تاشو پارسین مدل لیکو KT90-L3 مجموعه 5 عددی
کرسی برقی پارسین همراه ترمه، لحاف، پشتی و رومیزی گرد
کرسی برقی پارسین همراه ترمه، لحاف، پشتی و رومیزی گرد
کرسی برقی مهسان سازه 500 وات همراه میز کرسی گرد مدل Diba
کرسی برقی مهسان سازه 500 وات همراه میز کرسی گرد مدل Diba
کرسی برقی کوشان 600 وات تایمر و قفل کودک دار
کرسی برقی کوشان 600 وات تایمر و قفل کودک دار
کرسی برقی به همراه میز کرسی تاشو چوبی مربع مدل KTR-90H
کرسی برقی به همراه میز کرسی تاشو چوبی مربع مدل KTR-90H
کرسی برقی ماها سازه تایمردار ۲۲۰ ولت مدل W500
کرسی برقی ماها سازه تایمردار ۲۲۰ ولت مدل W500
کرسی برقی رومیزی و زمینی ناسیونال مدل s2h
کرسی برقی رومیزی و زمینی ناسیونال مدل s2h
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد