منو

کراتینه مو چیست و چه کاربرد، فواید و عوارضی برای مو دارد؟

کراتینه مو یا کراتین کردن مو ها یکی از روش های رایج برای بهبود ظاهر و درمان موهای آسیب دیده است. کراتینه مو فرایندی است که در طی آن وز مو و آسیب دیدگی های آن بهبود پیدا می کند و موهای شما صاف، درخشان و حالت ابریشمی به خود میگیرد. این روش این روزها بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفته است.

نکات زیادی پیرامون کراتینه مو وجود دارد. اگر قصد دارید موهای خود را کراتینه کنید، در این مقاله از طوطی کالا اطلاعات کاملی درباره انواع روش های کراتینه کردن مو، نحوه انجام آن، مزایا و معایب آن در اختیار شما قرار خواهیم داد، پس در ادامه با ما همراه باشد.

کراتینه کردن مو چیست

عکس موهای صاف و زیبا با کراتینه کردن مو

کراتین مو چیست؟

کراتین در واقع پروتئین سازنده مو، ناخن و پوست بدن انسان است. برخی از کراتین ها وظیفه فعالیت های حیاتی سلولی مانند رشد سلول ها یا تولید پروتئین را بر عهده دارند. کراتین مو موجود در موی انسان پروتئین مستحکمی است که باعث می شود موهایی قوی، صاف، نرم و درخشان داشته باشید.

این پروتئین در موهای فر و مجعد و آسیب دیده کمتر وجود دارد که منجر به خشک و وز شدن این نوع موها می گردد و همچنین با بالا رفتن سن و استفاده مداوم از ماده های شیمیایی مقدار کراتین مو در فرد بسیار کم تر از قبل می شود. کراتین کردن مو یکی از روش های مناسب برای صاف کردن موهای فر و وز و جایگزین اتو کشی مو است.

کراتینه کردن مو چیست؟

درمان کراتینه مو یا کراتین مو یک روش نیمه دائمی به منظور از بین بردن وز موها و درخشان سازی موهای خشک و کدر پدید آمد. کراتینه مو در واقع یک فرایند شیمیایی است که به بهبود آسیب دیدگی موهای مجعد و وز می پردازد و موها را نرم و لخت می کند.

هدف از کراتینه کردن موها، بازسازی یا بازیابی ناحیه های آسیب دیده مو با ماده ای است که مو از آن ماده ساخته می شود. بسیاری از خانم ها و حتی آقایان برای درمان وزی مو های خود از روش کراتینه مو استفاده می کنند.

کراتینه کردن مو به راحتی پروتئین از دست رفته را به مو برمی گرداند. اضافه کردن یک لایه از کراتین که خود نوعی پروتئین مفید محسوب می شود، باعث مستحکم شدن مو ها و از بین بردن بی نظمی و شلوغی در مو ها می شود و همچنین کراتین برای مو باعث می شود راحت تر از قبل با موهایتان کار کنید. ریباندینگ هم از روش های دیگر صاف کردن مو است که بسیار مخرب است.

قبل و بعد از کراتینه کردن مو

عکس قبل و بعد از کراتینه کردن مو های بلند

انواع کراتینه مو

کراتینه کردن مو انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

1 - کراتینه برزیلی

در این نوع کراتینه، در عین حال که تمامی موهای وز صاف می شوند، حجم مو نیز حفظ می شود. کراتینه برزیلی برای افرادی که موهای فر و وز دارند مناسب است. افراد متخصص در کراتینه برزیلی، مواد کراتین را روی موها قرار داده و با کمک یک برس گرد فلزی و سشوار، موها را خشک می کنند.

پس از آن، با کمک یک اتو موی حرفه ای موها را صاف می کنند. مدت زمان نیاز به کراتینه کردن مو با روش برزیلی، حدودا یک ساعت الی یک ساعت و نیم است که این زمان بسته به حجم موهای افراد، متغیر است. کراتینه برزیلی ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. در این روش در حالی که یک لایه پروتئین روی موها قرار دارد، موها با روغن های مفید و ضروری تغدیه می شوند. این کار منجر به نرمی و صافی مو می شود.

کراتینه برزیلی

عکس کراتینه موهای وز و فرفری

2 - کراتینه احیایی

هدف اصلی در به کار بردن این متد کراتینه کردن، احیا و تقویت دوباره موهای آسیب دیده و ضعیف شده با حفظ حالت و حجم اولیه آنها است.

در کراتینه احیایی وز بودن موها برطرف می شود اما حالت و فر بودن موها حفظ می شود. این روش برای افرادی که موی مجعد دارند مناسب است. در روش احیایی، افراد متخصص موها را با مواد کراتینه از ریشه تا نوک می پوشانند. پس از آن، موها را با کمک سشوار و اتو مو، صاف می کنند. کراتینه احیایی، حدود ۲ ماه ماندگاری دارد.

اگر موهایتان دچار ضعف و شکنندگی شده و یا در اثر استفاده بیش از حد از وسایل حالت دهنده گرمایشی مو، ساقه موهایتان بی جان و نازک شده است می توانید از این روش برای احیا و ترمیم آنها استفاده کنید.

3 - کراتین مو ژاپنی

این روش از کراتین در واقع تلفیقی از کراتین برزیلی با استفاده از ماده صاف کننده ژاپنی است.ماده صاف کننده ژاپنی، همانطور که از نامش پیداست منشا پیدایشی در کشور ژاپن دارد که تاثیر بسیاری بر صاف شدن موها و از بین بردن وز آنها دارد. تلفیق این دو روش، اثری دو چندان را بر احیا و صافی موهای شما به جا خواهد گذاشت. پر واضح است که در این متد کراتینه کردن مو با توجه به اینکه دو روش مورد استفاده قرار می گیرند، مدت زمان بیشتری لازم دارد و وقت بیشتری می گیرد.

برای کراتینه کردن مو به روش ژاپنی، آرایشگر ابتدا متد کراتینه موی برزیلی را روی موی شما پیاده خواهد کرد و سپس با استفاده از حرارت مستقیم اتو مو، آن را روی موی شما تثبیت می کند و پس از آن مواد صاف کننده ژاپنی را روی موهای شما قرار داده و با یک برس مخصوص، شروع به پخش کردن این مواد روی تمام نواحی ساقه موهای شما می کند.

فرایند کراتینه کردن مو به روش ژاپنی، حدود 4 تا 5 ساعت با توجه به حجم و بلندی موی شما زمان می برد و ماندگاری قابل قبول و فوق العاده ای به مدت تقریبی 6 ماه نیز خواهد داشت.

4 - کراتینه مردانه

برخی از افراد تصور می کنند که کراتینه فقط مخصوص بانوان است. این تصوری اشتباه است و کراتینه هم برای آقایان و هم برای بانوان کابرد دارد. در واقع از کراتینه در سالن های مردانه استقبال زیادی می شود. مردانی که موهای بلند و مجعدی دارند، طرفدار کراتینه کردن مو هستند.

این تکنیک در آقایان همان تاثیری را دارد که برای بانوان دارد. کراتینه با مو ترکیب شده و آسیب وارد شده کوتیکول موها را ترمیم می کند. بدین ترتیب شما برای چندین ماه، موهایی صاف و براق خواهید داشت که به راحتی شانه می شوند و فرم دلخواه شما را به خود می گیرند. در روش کراتینه مردانه، موها نرم شده و خشکی موها نیز برطرف می شوند.

پیشنهاد مطالعه : اتو مو کراتینه چیست؟

کراتینه مو مردانه

عکس کراتینه کردن موهای مردانه

کراتینه مو چه مزایایی دارد؟

کراتین مو دارای مزایای زیادی است که می تواند وابسته به جنس موهای شما نیز باشد. به طور کلی برخی از اصلی ترین مزایای کراتینه مو به شرح زیر می باشد:

 • کراتینه مو باعث می شود که موهای شما حجیم تر از حالت عادی دیده شود.
 • سبب می گردد که موها درخشان تر شوند.
 • شانه کردن موها ساده تر می شود.
 • شستشوی موها آسان می شود.
 • از وز شدن موها جلوگیری می کند.
 • یک لایه محافظ حرارت و اشعه خورشید بر ساقه موی شما ایجاد می کند
 • سبب می گردد که موهای شما در هر شرایطی جذاب و مرتب باشد.

مضرات استفاده از کراتینه مو چیست؟

کراتینه و انواع حساسیت

کراتینه هم مانند دیگر فرایندهای شیمیایی مو، ممکن است باعث بروز حساسیت و عوارض جانبی در پوست و مو شود. این عارضه ها شامل قرمزی و تورم پوست سر، خارش و سوزش در ناحیه سر و حتی چشم ها شود. در بعضی موارد این عارضه ها تبدیل به آلرژی های طولانی مدت می شوند.

تاثیر ماده فرمالدهید موجود در کراتینه مو

وقتی مو کراتین می شود در برخی مواقع با توجه به محلول مورد استفاده برای کراتینه می تواند برای فرد و البته برای آرایشگری که همیشه در معرض آن است، بسیار خطر ساز باشد. کراتین ممکن است بتواند مو را صاف کند، اما به آن آسیب می رساند. به این دلیل که محصولات درمانی کراتین حاوی مواد دیگری به غیر از کراتین هستند که فرمالدهید (formaldehyde) یکی از آنهاست.

استنشاق فرمالدهید می تواند باعث سوزش گلو و چشم، حالت تهوع و حساسیت پوستی شود. همچنین تماس طولانی مدت با فرمالدهید می تواند موجب آسیب به سیستم عصبی مرکزی هم شود.
این آسیب ها عبارتند از: افزایش ابتلا به سردرد، افسردگی، تغییر خلق وخو، بی خوابی، بدخلقی، کاهش تمرکز و کاهش چالاکی، حافظه و تعادل. بنابراین بهتر است قبل از کراتینه مو اطمینان حاصل کنید که همه موارد ایمنی رعایت می شوند.

کراتینه کردن موهای سفید

زیبایی و خوش حالتی موها پس از کراتینه کردن مو

اگرچه مقدار فرمالدهیدی که در کراتینه کردن مو آزاد می شود کم است ولی بهتر است از آن اجتناب کنید. برای اینکه از مزایای کراتینه مو بهره مند شوید، باید از مواد اولیه بدون فرمالدهید استفاده کنید. البته این مواد اولیه، تاثیرگذاری کمتری دارند ولی در عوض، برای سلامتی بهتر هستند.

هزینه بالا و ماندگاری کم

کراتینه مو یکی از گران ترین خدمات آرایشی است و حتی میزان کوتاهی یا بلندی مو هم تفاوت قابل توجهی در هزینه بالای آن ایجاد نمی کند. از طرفی همانطور که گفته شد این فرایند ماندگاری کمی دارد و به فاصله ۲ تا ۳ ماه یا نهایت 6 ماه نیاز به ترمیم و پرداخت دوباره هزینه خواهد داشت.

کراتینه برای زنان باردار اکیدا ممنوع

همان طور که قبلا عنوان شد، بخار های فرمالدهید تا زمانی که اثر کراتینه روی موها باقی است، می توانند با برخورد حرارت سشوار یا اتوی مو متصاعد شوند. خطر این بخار برای زنان باردار چند برابر است.

آسیب و ریزش مو

از آنجایی که کراتینه مو دائمی نیست و احتیاج به ترمیم مداوم دارد؛ تکرار طولانی مدت آن باعث نازک شدن ریشه ها و تار های مو می شود. به همین دلیل ممکن است افراد بعد از مدتی شاهد ریزش مو و آسیب بیشتر موهای خود باشند.

ماندگاری کراتینه مو چقدر است؟

برخی از متخصصین می گویند مدت ماندگاری کراتینه مو ۴ تا ۶ ماه است و برخی دیگر این مدت را ۵ تا ۱۰ ماه مشخص می کنند. اما اینکه واقعا کراتینه مو چقدر دوام دارد به مراقبت های خود شخص پس از کراتینه، کیفیت مواد کراتینه، کیفیت ابزار و مهارت فرد و نوع کراتینه کردن بستگی دارد.

مثلا کراتینه برزیلی ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد اما برخی دیگر از روش ها فقط برای رفع وز بودن موها مناسب است و ماندگاری کمی دارد. در این روش ها، ماندگاری کراتینه حدود ۲ ماه می باشد.

علاوه بر آین اثر کراتینه به مرور و با رشد موها از بین می رود و منظور از ماندگاری کراتینه مو این است که موهای شما تا چه زمانی بهترین حالت را دارند و مانند روز اول هستند و به ترمیم مو نیاز دارند.

موهای کراتین شده

اتو کشیدن موهای خوش حالت و کراتینه

نکاتی که قبل از کراتینه مو باید بدانیم

پیش از اینکه برای کراتینه کردن موهای خود اقدام کنید، مطمئن شوید که موهای شما مناسب کراتینه باشد. موهای وز و فر می توانند گزینه خوبی برای کراتینه باشند، اما کراتینه به هیچ وجه برای موهای صاف و لخت مناسب نیست.

قبل از انجام این کار باید از مناسب و با کیفیت بودن مواد کراتین اطمینان حاصل کنید. نکته قابل توجه دیگر این است که باید به یک آرایشگر حرفه ای برای انجام کراتینه مو مراجعه نمایید. مراجعه به آرایشگرهای غیر حرفه ای می تواند آسیب زیادی را برای موهایتان به همراه داشته باشد.

آموزش گام به گام کراتینه کردن مو در منزل

در منزل هم می توانید موهای خود را کراتینه کنید ولی انتظار نداشته باشید که نتیجه سالن آرایشی را بگیرید. در ابتدا باید محصول درست و باکیفیت را بخرید. بعد از اطمینان از مواد اولیه، دستور استفاده از آن را دقیق بخوانید و مانند مراحل زیر کار را شروع کنید.

کراتینه کردن مو فرایندی زمان بر است و حدود ۳ الی ۴ ساعت طول می کشد. مراحل کراتینه کردن مو شامل موارد زیر است:

گام اول : در ابتدا و پیش از هر اقدامی، موها باید با شامپو کاملا شسته و آبکشی شوند.

آموزش کراتینه کردن مو

شستن موها قبل از انجام کراتینه مو

گام دوم : پس از شست و شو، موها را خشک کنید. اما این خشکی نباید کامل باشد و باید مقداری رطوبت در موها باقی بماند. برای کراتینه کردن با روش برزیلی، موها نباید به طور کامل خشک شوند، در واقع رطوبت موها باید ۲۰ درصد باقی بماند.

گام سوم : در این مرحله، موها را به ۴ الی ۱۰ بخش تقسیم کنید. در واقع هر چه دسته موها بیشتر باشند، کیفیت کراتینه بالاتر می رود. تعداد دسته بندی موها، بستگی به حجم موهای هر فرد دارد.

گام چهارم : افراد متخصص مواد کراتینه را داخل یک ظرف و یا کاسه می ریزند و آن را به کمک یک فرچه به موها می مالند. دقت کنید برای زدن این مواد به موها، باید از ریشه موها یک بند انگشت فاصله ایجاد کرده و سپس مواد را به موها بزنید. همچنین، باید مواد را به صورت لایه های نازک بر روی موها قرار دهید.

گام پنجم : پس از پخش کردن مواد در تمامی سطوح مو، برای موهای معمولی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و برای موهای فر و وز، ۴۰ الی ۵۰ دقیقه باید صبر کرد.

گام ششم : پس از گذشت زمان مناسب، موها را به کمک سشوار خشک کنید.

گام هفتم : پس از خشک شدن موها، یک اتو مو با حرارت ۴۰۰ الی ۴۵۰ درجه را آماده کنید. سپس هر کدام از دسته بندی ها را از بالا به پایین با اتو مو صاف کنند و سپس به سراغ دسته بعد بروید. لازم به ذکر است که هر دسته باید ۷ الی ۸ بار اتو شود. برخی از افراد متخصص معتقدند که اتو کشیدن مو برای هر دسته، باید به تعدادی تکرار شود که دیگر بخاری از موها بلند نشود.

مراقبت های بعد از کراتینه مو

همان طور که قبل از کراتینه کردن مراقبت هایی وجود دارد، پس از آن نیز مراقبت ها و نکاتی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید. این نکات و مراقبت ها شامل موارد زیر می باشند:

 • عدم شست و شوی موها تا ۷۲ ساعت
 • عدم بستن موها با کش و سنجاق تا ۴۸ ساعت
 • استفاده از شامپوهای بدون سولفات
 • نرفتن به دریا و استخر
 • استفاده از بالش های ابریشم و ساتن

نتایج کراتین کردن مو زنان

از بین رفتن حالت شکنندگی و به هم ریختگیم موها پس از کراتینه کردن

آیا موهای رنگ شده را هم می توان کراتینه کرد؟

بله. برخلاف ریلکسرها و صاف کننده های شیمیایی، شما می توانید هم موهای خود را رنگ کنید و هم کراتینه انجام دهید بدون اینکه در روند هیچ کدام، اختلال ایجاد شود.

بهتر است که ابتدا موها را کراتینه کرده و سپس رنگ کنید. زیرا سالم بودن موها منجر به افزایش ماندگاری رنگ مو و زیبایی آن می شود. اما نکته قابل توجه این است که برای رنگ کردن موها بعد از کراتینه نباید از دکلره استفاده کنید؛ زیرا مواد موجود در دکلره مجددا به موها آسیب می زند.

آیا کراتینه کردن مو تفاوتی با صاف کننده مو یا ریلکسر دارد؟

بله. کراتینه مو، موقتی است و بعد از چند ما کاملا شسته می شود ولی ریلکسرهای شیمیایی، دائمی هستند.

هر دو روش، مواد تشکیل دهنده متفاوتی دارند و در نتیجه نتایج متفاوتی ایجاد می کنند. ریلکسر های شیمیایی، ساقه های مو را می شکنند و بازسازی می کنند در نتیجه موها ضعیف تر ولی صاف می شوند.

به جای تغییر دادن ساختار شیمیایی مو، در روش کراتینه، منافذ با پروتئین ها پر می شود در نتیجه باعث نرمی و درخشان شدن بیشتر مو می شود. بعد از چند ماه، این پروتئین های تزریق شده، شسته می شوند.

تاثیر کراتینه کردن مو

عکس بعد و قبل از کراتینه کردن مو

قیمت کراتینه مو

قیمت کراتینه مو به عواملی مانند پرپشتی، میزان قد موها و مارک کراتینی دارد که مورد استفاده قرار می گیرد. طبعا کسانی که موهای بلند و پرپشتی دارند و می خواهند از بهترین مارک آن استفاده کنند، قیمت بیشتری باید پرداخت کنند. قیمت انجام این کار برای موهای کوتاه از یک میلیون تومان شروع می شود و برای موهای بلند قیمت بیشتری باید پرداخت کنید.

به طور کلی قیمت کراتیتنه کردن مو به عوامل زیر بستگی دارد

1 - تاثیر قد مو در قیمت کراتینه مو

می توان گفت هرچه قدر مو های شما بلندتر باشد هزینه کراتینه کردن مو های شما بالاتر می رود، چرا که کراتینه کردن مو های شما وقت بیش تری را می خواهد و همچنین مواد کراتینه بیش تری برای مو های شما لازم است. علاوه بر بلندی اگر مو های شما ضخیم و پرپشت باشد نیز همین مسئله راجع به شما هم صدق می کند، به این صورت که هرچه قدر مو های شما پرپشت باشد قیمت کراتینه موی شما بالاتر می شود.

2 - نوع مواد به کار رفته برای کراتینه مو

یکی دیگر از عوامل مهمی که بر روی هزینه کراتینه کردن مو ها تاثیر می گذارد، جنس و نوع ماده مصرفی است. ماده های کراتینه دارای انواع مختلف و در برند های مختلفی هستند. عواملی مانند شرکت تولید کننده، جنس مواد اولیه، چگونگی ساخت، برند شرکت نیز بر روی قیمت این ماده اثر می گذارد.

اما توصیه می کنیم برای کراتینه کردن مو های خود از مواد ارزان قیمت استفاده نکنید چرا که شما در نظر دارید با کراتینه کردن مو های خود زیبایی و درخشندگی را به موهایتان را برگردانید، اما اگر از ماده های بی کیفیت و ارزان استفاده کنید ممکن است حتی به مو های خود آسیب بزنید و عوارض جانبی مختلفی هم برای موهایتان داشته باشد.

کراتینه کردن مو

عکس تاثیر مواد کراتین بر موها

3 - محله و شهرت آرایشگاه

حتما قبلا برای شما نیز پیش آمده که با رفتن به آرایشگاه های مختلف، شاهد خدمات یکسان با قیمت های متفاوت باشید. عوامل زیادی بر روی این تفاوت هزینه تاثیر می گذارد، اما می توان گفت آرایشگاه هایی که در بالای شهر هستند به دلایل متفاوتی هزینه های بالایی را نیز دارند. اما ممکن است شما به یک آرایشگاه معمولی مراجعه کنید، اما از قیمت های ارائه شده در آن جا نیز راضی نباشید.

در حالت کلی علاوه بر جنس کراتین استفاده شده منطقه ای که آرایشگاه در آن جا واقع است بر روی هزینه کراتینه کردن مو اثر می گذارد. توصیه ما به شما این است که کار کراتینه کردن مو های خود را به فردی بسپارید که تجربه و مهارت بالایی در این کار داشته باشد چرا که کار کراتینه کردن مو ها بسیار حساس است.

بهترین مارکهای مواد کراتینه کدامند؟

برندهای مختلفی در بازار وجود دارند. اما قبل از خرید باید این موضوع را در نظر داشته باشید که انواع مختلفی از کراتینه های مو در بازار وجود دارند که کاربردهای خاص خود را دارند. برخی مناسب موهای فر هستند و برخی برای موهای آسیب دیده کاربردی هستند.

از بهترین مارک های کراتینه مو می توان به برندهای گلد لیبل (gold label)، کراپلکس (keraplex)، ریو (Rio)، آمازون (unico amazonliss)، گلوبال (global) و کادیو (brasil cacau)، agi max، bebak، best، cabs اشاره کرد.

این برندها مواد کراتینه مشهوری هستند که اگر اورجینال تهیه شوند بسیار کارامد خواهند بود البته این بدان معنا نیست که از اینها بهتر وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه : شامپو کراتینه مو چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
ماندگاری کراتینه مو چقدر است؟
ماندگاری کراتینه مو به مراقبت های شخص پس از کراتینه، کیفیت مواد کراتینه، کیفیت ابزار و مهارت فرد و نوع کراتینه کردن بستگی دارد. اما در حالت کلی ۴ تا ۶ ماه است و برخی دیگر این مدت را ۵ تا ۱۰ ماه مشخص می کنند.
آیا موهای رنگ شده را هم می توان کراتینه کرد؟
بله. برخلاف ریلکسرها و صاف کننده های شیمیایی، شما می توانید هم موهای خود را رنگ کنید و هم کراتینه انجام دهید بدون اینکه در روند هیچ کدام، اختلال ایجاد شود. اما بهتر است که ابتدا موها را کراتینه کرده و سپس رنگ کنید اما بعد از کراتینه نباید از دکلره استفاده کنید.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/14
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کراتین مو نلی سری 24k مدل بازسازی کننده حجم 200 میلی لیتر
کراتین مو نلی سری 24k مدل بازسازی کننده حجم 200 میلی لیتر
کراتین مو پریم مدل بیو تانیکس حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو پریم مدل بیو تانیکس حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو کراتین رولوشن مدل نانو اینتنس حجم 500 میلی لیتر
کراتین مو کراتین رولوشن مدل نانو اینتنس حجم 500 میلی لیتر
کراتین مو جی کی هیر مدل ترمیم کننده حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو جی کی هیر مدل ترمیم کننده حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو هونما مدل قهوه تلخ حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو هونما مدل قهوه تلخ حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو امریکایی اسموسینگ مدل خاویار حجم 800 میلی لیتر
کراتین مو امریکایی اسموسینگ مدل خاویار حجم 800 میلی لیتر
کراتین مو برزیلی اصل کیور مدل عسل حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو برزیلی اصل کیور مدل عسل حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو گیاهی برزیل کاکائو مدل کاديو حجم 1000 میلی لیتر
کراتین مو گیاهی برزیل کاکائو مدل کاديو حجم 1000 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد