منو

کتیبه پرده چیست و انواع آن کدام است؟ راهنمای خرید کتیبه پرده

کتیبه پرده چیست؟

کتیبه پرده که آن را با نام های قاب پرده یا تاج پرده نیز می شناسند، به المان پلاستیک فشرده (PVC) یا چوبی گفته می شود که در قسمت بالایی و جلو پرده به منظور جلوگیری از دیده شدن نوار پرده، میل پرده و چوب پرده نصب می شود و زیبایی خاصی را به پرده های خانه شما می دهد.

میتوان در همین راستا این قاب یا کتیبه را با دسته مبل ها، سرویس چوب و یا رنگ خود پرده ست کرده که همین امر باعث جذابیت دو چندان دکوراسیون منزل شما میشود.

راهنمای خرید کتیبه پرده

راهنمای خرید انواع کتیبه پرده جدید و شیک و ساده

انواع کتیبه پرده از نظر جنس آن

کتیبه یا تاج پرده را میتوان در جنس ها و متریال های مختلفی پیدا کرد. از نمونه های قاب پرده می توان به قاب چوبی و قاب پلاستیکی اشاره کرد که در ادامه به بیان توضیحاتی در خصوص هر کدام می پردازیم:

کتیبه پلاستیکی

کتیبه های پلاستیکی یکی از زیباترین مدل های کتیبه موجود در بازار می باشند که از مواد مصنوعی ساخته شده و در اشکال و اندازه های گوناگون در دسترس قرارداد، این کتیبه ها با قیمت بسیار ارزان و هیچ آسیبی به پارچه پرده نرسانده و معمولا ضدآب هستند.

بنابراین، به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای می توانید در هنگام نظافت و شستشوی پرده، قاب آن را بدون هیچ آسیبی تمیز کنید. امروزه استفاده از پرده های پلاستیکی بسیار رونق گرفته و طرفداران زیادی دارد.

کتیبه پرده چوبی

جنس دیگر کتیبه های پرده، چوبی بوده و طرح های منبت بر روی آن کار می شود. این دو نمونه را می توان در رنگ های مختلفی از جمله سفید طلایی، صدف قهوه ای، شاپان یا سیاه قلم، طلایی و … پیدا کرد.

کتیبه پرده چوبی

عکس کتیبه پرده چوبی ساده و شیک

چنانچه به دنبال کتیبه هایی می باشید که هنر دست باشند ما به شما این محصول را پیشنهاد میکنیم، قیمت این مدل از کتیبه ها نیز ارزان می باشد و علاوه بر آن نقش های ظریف کاری بر روی کار کاملا معین است و ساده ترین پرده های شما را به زیبا ترین پرده های سلطنتی تبدیل میکند.

کتیبه پارچه ای

کتیبه پارچه ای از پارچه های ضخیم مانند: کتان، مخمل، برزنت ساخته می شود. کتیبه پارچه ای معمولاً از یک قاب فلزی آلومینیومی سبک تشکیل شده که پارچه روی نصب می گردد. با کارهایی مانند منجوق دوزی، پولک دوزی، نوار حاشیه و ... این کتیبه به یک قاب زیبا و هنری تبدیل می شود.

کتیبه پرده پی وی سی

همان گونه که مشخص است این کتیبه از جنس پی وی سی تولید می شود. این نوع کتیبه را می توان با هر قالب که دوست داشته باشید، هماهنگ کنید و یا با تم و رنگ محیط موردنظرتان ست کنید.

کتیبه پرده ترکیبی (چوب، چرم، پارچه، پلاستیک و ...)

این نوع کتیبه از ترکیب مواد گوناگونی ساخته می شود. به طور مثال قاب این کتیبه می تواند از چوب باشد و با تکه دوزی های چرم و پارچه های زینتی تزیین شود.

عکس کتیبه ترکیبی

عکس کتیبه پرده ترکیبی بسیار زیبا و شیک

انواع کتیبه پرده از لحاظ پوشش

کتیبه پرده از لحاظ پوشش به دو نوع زاویه دار و بدون زاویه تقسیم می شود.

کتیبه زاویه دار

زمانی که دیواری اطراف پرده نباشد برای اینکه چوب پرده دیده نشود از کتیبه زاویه دار استفاده می شود. کتیبه زاویه دار از سه قسمت تشکیل شده است. یک قسمت اصلی که در وسط قرار دارد و دو قطعه کوچک تر که در طرفین قسمت اصلی قرار گرفته و به آن متصل می شوند.

اندازه دو قسمت کناری معمولاً 10 الی 20 سانتی متر است ولی اندازه قسمت اصلی بسته به اندازه میل پرده تغییر می کند. کتیبه زاویه دار علاوه بر پوشش بالای پرده از روبرو، از طرفین هم قسمت بالای پرده را پوشش می پوشاند.

کتیبه زاویه دار و بدون زاویه

عکس کتیبه زاویه دار و کتیبه بدون زاویه

کتیبه بدون زاویه

زمانی که پرده در وسط دو دیوار قرار گرفته باشد از کتیبه بدون زاویه استفاده می شود. در این حالت چوب پرده از روبرو به طور کامل پوشیده شده و از طرفین نیز قابل مشاهده نخواهد بود.

انواع کتیبه پرده بر اساس سبک طراحی

کتیبه پرده ساده

کتیبه های ساده از کنده کاری ها و تزئینات بی بهره اند و مانند نواری ساده و مینیمال، قسمت بالایی پرده را می پوشانند.

کتیبه پرده مدرن

کتیبه های مدرن نیز طراحی و نمایی شبیه به کتیبه های ساده دارند با این تفاوت که شیک و بروز نیز می باشند و از تزئینات و رنگ های مد روز در ساخت آن ها استفاده می شود.

کتیبه پرده کلاسیک

کتیبه های کلاسیک همانند هر المانی که طراحی به سبک کلاسیک دارد، دارای تزئینات و کنده کاری های زیبا می باشد. اگر در دکوراسیون خانه خود از مبلمان و ویترین های کلاسیک استفاده کرده اید، بهتر است کتیبه پرده و حتی مدل پرده خانه خود را نیز به این سبک انتخاب نمایید تا هارمونی و هماهنگی بین اجزاء خانه برقردار شود.

کتیبه پرده سلطنتی

کتیبه های سلطنتی همانند کتیبه های کلاسیک طراحی می شوند؛ با این تفاوت که میزان کنده کاری ها و تزئینات و حکاکی ها در این کتیبه ها بیشتر است.

از کتیبه های سلطنتی در دکوراسیون خانه هایی که از مبلمان استیل و سلطنتی استفاده شده است و بیشتر وسایل خانه لوکس و گران قیمت هستند، می توانید استفاده کنید. کتیبه پرده سلطنتی معمولا به رنگ طلایی است.

انواع کتیبه پرده

انواع طرح و مدل های کتیبه پرده

تاثیر کتیبه بر زیبایی محیط خانه

رنگ بندی های مختلف این کتیبه ها برای هر نوع پرده، چه سلطنتی و لوکس و چه ساده و مدرن، قابل انتخاب است. این قاب پرده ها قیمتی مناسب دارند و به راحتی میتوان به این وسیله نمای کار را بسیار زیبا کرد. نکته دیگر این است که بلند بودن پرده از طرفی جلوه خوبی به کار میدهد و از طرفی باعث میشود از نظر روانی اتاق بزرگ تر دیده شود که این خود یک مزیت است.

جنس های کتیبه ها نیز متفاوت است و هر کدام از آن ها زیبایی خاصی دارند. همچنین باید گفت که کتیبه های طراحی شده مقاومت بالایی دارند و بابت این موضوع خیالتان راحت باشد. این قاب ها جایگزین بسیار مناسب تری برای قرنیز و مدل های گچی قدیمی است و حتی کاربرد و نسب راحتی هم دارند.

مزایای کتیبه پرده

  • کتیبه های پرده را می توان در طرح ها، رنگ ها و نقوش مختلفی پیدا کرد که این خود باعث می شود بتوان آن را با انواع مختلف پرده ها در طرح ها و رنگ های مختلف ست کرد.
  • کتیبه علاوه بر پوشاندن میل پرده مقداری از آن بر روی پرده نیز می آید که باعث زیبا جلوه دادن آن می شود.
  • از جمله دیگر مزایای این کتیبه ها می توان به بزرگ نشان دادن اتاق، قیمت ایده آل و هم چنین کیفیت مناسب آن اشاره کرد و جایگزین بسیار خوبی برای روش های گچ بری و قرنیز می باشد.

نحوه اندازه گیری اندازه کتیبه

جهت اندازه گیری کتیبه، کافی است به اندازه ریل پرده از هر طرف 5 سانتیمتر اضافه نموده و این اندازه به عنوان طول کتیبه در نظر گرفته بگیرید.

نکته مهم اینکه اگر پرده کل عرض دیوار را میپوشاند و اصطلاحا به صورت دیوار به دیوار نصب گردیده است در این حالت برای به دست آوردن اندازه کتیبه کافی است از اندازه دیوار به دیوار یک الی دو سانتیمتر جهت بادخور کم کنید.

اندازه گیری پرده

نحوه اندازه گیری سایز کتیبه پرده

نحوه نصب کتیبه پرده

تعیین محل قرارگیری نصب کتیبه

اولین مرحله نصب کتیبه پرده، تعیین محل قرار گیری آن است. برای این کار ابتدا ارتفاع و عرض داخل پنجره را اندازه بگیرید. سپس از هر طرف 10 سانتی متر فاصله ایجاد کنید. سپس روی چوب کاج مورد نظر علامت گذاری کنید تا هنگام قرار گیری چوب در جای خود بتوانید از آن استفاده کنید.

وصل قلاب L به دیوار

هنگامی که کتیبه آماده نصب شد، قلاب L را با سوراخ کردن در سمت راست بالای قاب پنجره و سپس محکم کردن آن با پیچ های چوبی به دیوار وصل کنید. سپس همین کار را برای قلاب دوم در طرف دیگر انجام داده و مطمئن شوید که هر دو قلاب در یک سطح قرار دارند تا کتیبه در یک امتداد تراز قرار گیرد.

تعیین جای پیچ ها بر روی کتیبه

با استفاده از دریل، محلی که قرار است کتیبه روی قلاب ها قرار گیرد را سوراخ کنید. این مورد را فراموش نکنید که محل قرارگیری قلاب ها و کتیبه ها حتما باید در یک راستا باشند.

نصب کتیبه و کشیدن پارچه

سپس کتیبه را در بالای قلاب های L قرار داده و با استفاده از پیچ های چوبی آن را در جای خود محکم کنید. بعضی از افراد دوست دارند که روی کتیبه خود را با پارچه بپوشانند، برای این کار لازم است که پارچه را در قسمت داخلی به چوب منگنه کنید تا منگنه دیده نشود.

مطمئن شوید که پارچه دارای چین و چروک نباشد. سپس پارچه اضافی را می توان در لبه پشتی جمع کرده و سپس آن را در داخل کتیبه چوبی منگنه کرد.

تفاوت کتبیه پرده و والان پرده چیست؟

برخی افراد والان پرده را با کتیبه اشتباه می گیرند. والان پرده نیز همانند کتیبه باعث پنهان شدن متعلقات پرده می شود. شاید در نگاه اول کتیبه پرده و والان پرده به یک نیت استفاده شوند و یکسان به نظر برسند. هر دو در بالای پنجره قرار گرفته و بعنوان یک تزیین برای تکمیل دکوراسیون استفاده می شوند.

اما در واقعیت این دو با هم تفاوت هایی دارند. مهم ترین تفاوت آن ها در این است که کتیبه همانند یک قاب سخت در بالای پنجره قرار می گیرد اما والان جنس کتیبه نیست و برخلاف آن از جنس نرم تری ساخته شده است.

همین مساله موجب می شود والان ها حالت آویزان داشته و مدلی متفاوت به پرده بدهند اما کتیبه در جای خود قرار می گیرد و گاهی ممکن است به نظر برسد بخشی از دیوار است.

همچنین شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرده ها و انواع مختلف آن مقاله "راهنمای خرید پرده اتاق، حال و پذیرایی" را مطالعه بفرمائید.

تفاوت والان و کتیبه گرده

تفاوت بین کتیبه پرده و والان پرده

نکات مهم هنگام انتخاب و استفاده از کتیبه پرده

در ابتدا لازم است بدانید کتیبه پرده ها زمانی که یک اتاق از نظر معماری ظاهر جذابی ندارد می تواند رنگ و روی متفاوت تری به فضای اتاق ببخشد. بعنوان مثال اگر پنجره ها خیلی ساده هستند یا قاب جذابی برایشان انتخاب نشده، کتیبه می تواند با جذب نظرات به سمت خودش این کمبود را برطرف کند.

بنابراین هنگام انتخاب قاب پرده به این فکر کنید که آیا می خواهید پنجره خودش را نمایان کند یا می خواهید ایرادی از پنجره را پنهان کنید.

  • نکته دیگری که یکی از مزایای کتیبه پرده محسوب می شود این است که قاب پنجره، حتی اگر در ساده ترین طرح و مدل هم انتخاب شده باشد، خیلی سریع نگاه ها را به سمت بالا می برد و همین موجب می شود اتاق کمی بزرگتر به نظر برسد.
  • زمانیکه خانه شما ظاهری مدرن و مینیمال دارد انتخاب کتیبه پرده گزینه بهتری برایتان خواهد بود.
  • کتیبه ها نه تنها بعنوان یک المان دکوراتیو در اتاق مورد استفاده قرار می گیرند بلکه فضایی برای پنهان کردن ایرادات پنجره یا میله پرده نیز بوجود می آورد. بعنوان مثال اگر میله پرده کج نصب شده باشد، کتیبه آن را پوشش می دهد و موجب می شود تعادل بیشتری در موازی بودن همه چیز در فضای اتاق بوجود بیاید.
  • کتیبه ها محلی برای پنهان کردن دستگاه موتور پرده های هوشمند هستند. اگرچه این موتورها معمولا به چشم نمی آیند و دیده نمی شوند اما اگر بخواهید کمی محتاط تر باشید و کاملا آن را بپوشانید می توانید از قاب پرده کمک بگیرید.
  • اگر از پرده ساده و تک رنگ استفاده می کنید، انتخاب کتیبه در یک طرح و رنگ متفاوت می تواند پرده را از سادگی خارج کرده و تنوعی در فضای اتاق ایجاد کند. بنابراین اگر نمی خواهید پرده خیلی گرانقیمت بخرید می توانید از کتیبه پرده برای زیباتر و مجلل تر شدن دکوراسیون خانه خود کمک بگیرید.
  • کتیبه پرده یک شخصیت جدی و خاص به فضای خانه می بخشد. بنابراین اگر می خواهید دکوراسیون خانه شما جدی و رسمی تر دیده شود انتخاب قاب پنجره ساده می تواند گزینه مناسبی برایتان باشد اما اگر دکوراسیون و وسایل خانه شما همگی مجلل و چشمگیر هستند شاید بهتر باشد برای کتیبه پرده نیز به فکر یک مدل چوبی کار شده باشید. هرچند مدل آن به سلیقه و نوع چیدمان دکوراسیون شما بستگی دارد.

خرید اینترنتی انواع بهترین مدلهای کتیبه

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
مزایای استفاده از کتیبه پرده در چیست؟
1 - کتیبه های پرده در طرح ها، رنگ ها و نقوش مختلفی وجود دارد که می توان آن را با انواع مختلف پرده ها ست کرد. 2 - کتیبه علاوه بر پوشاندن میل پرده باعث زیبا جلوه دادن خود پرده نیز می شود. 3 - باعث بزرگ نشان دادن اتاق می شود. 4 - جایگزین بسیار خوبی برای روش های گچ بری و قرنیز می باشد.
قیمت انواع کتیبه پرده چند است؟
قیمت کتیبه پرده به عوامل مختلفی همچون جنس، اندازه و متراژ و شرکت سازنده آن بستگی دارد ولی در حالت کلی قیمت کتیبه پرده از متری 80 هزار تومان شروع و تا متری 950 هزار تومان هم می توان پیدا کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/22
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کتیبه پرده رنگ استخوانی و طلایی پلاستیک
کتیبه پرده رنگ استخوانی و طلایی پلاستیک
کتیبه پرده طرح یاس طول 120 سانتی متر بسته 3 عددی
کتیبه پرده طرح یاس طول 120 سانتی متر بسته 3 عددی
کتیبه پرده طرح نیلوفر طول 120 سانتی متر بسته 3 عددی
کتیبه پرده طرح نیلوفر طول 120 سانتی متر بسته 3 عددی
کتیبه پرده مدل صدفی طول ۱۱۸ سانتی متر بسته 3 عددی
کتیبه پرده مدل صدفی طول ۱۱۸ سانتی متر بسته 3 عددی
کتیبه پرده مدل گل افشان طول 120 سانتی متر بسته 4 عددی
کتیبه پرده مدل گل افشان طول 120 سانتی متر بسته 4 عددی
کتیبه پرده گلریز جنس پلاستیک سفید طلایی
کتیبه پرده گلریز جنس پلاستیک سفید طلایی
کتیبه پرده مدل صدفی طلایی شاپان پلاستیکی
کتیبه پرده مدل صدفی طلایی شاپان پلاستیکی
کتیبه پرده مدل صدفی استخوانی شاپان جنس پلاستیک
کتیبه پرده مدل صدفی استخوانی شاپان جنس پلاستیک
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد