منو

چوب مسواک چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

چوب مسواک، ریشه درخت اراک است و استفاده از آن در طب سنتی و اسلام سفارش شده است. بسیاری افراد هستند که از چوب مسواک به جای مسواک های معمول استفاده می کنند و معتقدند این مسواک ها عملکرد بهتری دارند.

از فواید چوب مسواک می توان به سفید کردن دندان، درمان دندان درد، روشن کردن چشم، افزایش عقل و ... اشاره کرد.

مسواک اسلامی

چوب مسواک چیست و طرز استفاده آن چگونه است

با توجه به اهمیت بهداشت دهان و دندان و خواص بیشمار مسواک اسلامی یا مسواک چوبی، در این مطلب از طوطی کالا قصد داریم تا درباره چوب مسواک، فواید و نحوه استفاده از آن اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

درخت مسواک چه نوع درختی است؟

درخت مسواک یا درخت اراک در حقیقت درختچه ای است از خانواده (سالوادورسه) با نام علمی (سالوادور پرسیکا) و نام عمومی مسواک به ارتفاع متوسط 3 متری که شاخه های زیادی دارد و این شاخه ها به سمت زمین خمیده هستند و دارای پوستی نسبتاً شفاف، به رنگ سبز کمرنگ تا تقریباً سفید هستند.

ریشه این گیاه چوبی مانند رشته های مسواک است و بیش از ۱۴۰۰ سال است که در بسیاری از کشورها برای پاکیزه کردن دندان از آن استفاده می شود. مناطق مهم رویش گیاه در جهان جنوب آسیا، ایران، مصر، هندوستان و حبشه هستند و مهم ترین نواحی رویش آن در ایران لار، بندرعباس، میناب، مکران و چاه بهار است.

چوب مسواک چیست؟

چوب مسواک که با نام های مسواک اسلامی، چوب اراک، چوب مسواک پیامبر، مسواک عربی، چوب دندان و مسواک گیاهی نیز نامیده می شود، به عنوان بهترین و موثرترین تمیز کننده دهان و دندان، از نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه معرفی شده است.

چوب مسواک گرچه هزاران سال است توسط انسان به کار گرفته می شده، اما تحقیقات جدید این چوب را دیگر بار، به علاقه مندان استفاده از محصولات ارگانیک معرفی نموده است.

راهنمای خرید چوب مسواک

عکس چوب مسواک یا چوب اراک

از چوب مسواک در روایات زیادی نام برده شده است و پیامبر اکرم (ص) و معصومین تاکید بسیار زیادی بر استفاده از چوب اراک به عنوان مسواک داشته اند. تحقیقات روز نیز بر لزوم استفاده از این محصول به جای مسواک های پلاستیکی تاکید دارند.

پبشنهاد مطالعه » راهنمای انتخاب و خرید مسواک

ترکیبات مهم چوب مسواک

چوب مسواک یا چوب دندان با توجه به گیاهی بودن آن ضرری برای دندان ها ندارد. بلکه ریشه، ساقه و برگ این گیاه شامل ترکیباتی مانند فلاوونوئیدها، ساپونین، تانن، بنزیل ایزوتیوسیانات، فلوراید، کلسیم، ترکیبات گوگردی، سیلیسیم و غیره می باشد که باعث بهبود بیماری های دندان می شود. وجود این ترکیبات روی انواع میکروارگانیسم ها اثر ضد میکروبی دارد.

فواید استفاده از چوب مسواک

اثر ضد میکروب

قسمت های مختلف گیاه مسواک به علت دارا بودن تانن، ترکیبات گوگردی و ترکیبات ایزوتیوسیانات، دارای اثر ضدمیکروبی گسترده روی انواع میکروارگانیسم هاست.

اثر ضد زخم

اثر ضد زخم چوب مسواک یا مسواک گیاهی مربوط به فلاوونوئیدها و تانن های موجود در آن است. گرچه ترکیبات دیگری در این زمینه نقش دارد ولی دو دسته مواد یادشده که اثر ضد زخم آن ها قوی است، علت اصلی این خاصیت است.

اثر پاک کنندگی و ضد جرم دندان

کلراید موجود در چوب مسواک به عنوان یک پاک کننده قوی عمل و از ایجاد جرم روی دندان جلوگیری می کند؛ به همین دلیل افرادی که به طور طولانی از چوب مسواک استفاده می کنند، دندان های سفیدی دارند.

استفاده از چوب مسواک اصل

سفید و سلامت دندان با استفاده از چوب مسواک

اثر ضد پوسیدگی دندان

فلوراید به همراه ترکیبات گوگردی، تاننی و ایزوتیوسیانات موجود در گیاه مسواک باعث خاصیت قوی ضد پوسیدگی دندان در ساقه های گیاه شده است.

طی تحقیقی مشخص شد در بزاق دهان افرادی که از چوب مسواک استفاده می کنند، مقداری مواد، املاح و یون های بسیار با ارزش وجود دارد که می تواند با چندین مکانیسم در جلوگیری از بیماری دهان بسیار تاثیرگذار باشد. این تحقیق نشان داد که مواد موجود در چوب مسواک به راحتی و در زمان بسیار کوتاه در بزاق حل می شود.

تحقیق دیگری درباره اثر ضد میکروبی و ضدعفونی کننده چوب مسواک در مقایسه با خمیردندان های خوب دنیا انجام شد؛ درتعدادی از افراد قدرت ضدمیکروبی و ضدعفونی کننده بزاق پس از استفاده از خمیر دندان در زمان های مختلف اندازه گیری شد. در تحقیق جداگانه ای گروه دیگری که از چوب مسواک استفاده کرده بودند، مورد آزمایش قرار گرفتند.

نتایج آزمایش ها نشان داد که خاصیت ضدمیکروبی چوب مسواک از لحظه ورود به دهان شروع می شود و به مدت طولانی دوام دارد؛ در حالی که دوام خمیر دندان ها بسیار کوتاه است و قابل مقایسه با چوب مسواک نیست.

تاثیر مفید روی معده

استفاده از چوب مسواک نه تنها برای بیماری های دهان و دندان مفید است، بلکه به عملکرد سیستم دستگاه گوارش نیز بسیار کمک می کند. تاثیر این مسواک روی سیستم گوارش طوری است که در هضم غذا بسیار تاثیر گذار است. هم چنان، از وارد شدن هوا به داخل معده جلوگیری می کند.

بنابراین، سعی کنید حتما بعد از خوردن غذا با چوب مسواک دندان و دهان خود را بشویید. علاوه بر ویژگی های دیگر این مسواک می توان به جلوگیری از نفخ شکم اشاره کرد، که بسیار قابل توجه است.

مسواک عربی

آموزش نحوه استفاده از چوب مسواک

تحریک حرکات روده

نتایج تحقیقی در دانشکده پزشکی اصفهان خاصیت ضد یبوستی چوب مسواک را ثابت کرد.

از دیگر مزایا و خواص استفاده از مسواک اسلامی

 • تمیز کردن دندان
 • سفید کردن و جلا دادن دندان
 • برطرف کردن بیماری و درد دندان
 • پاک کردن دهان
 • رفع بوی بد دهان
 • تقویت و چاق کردن لثه
 • از بین بردن جرم دندان
 • رفع بلغم از بدن
 • کاهش اشک چشم
 • افزایش بینایی و از بین بردن تاری چشم
 • اشتها آور
 • هضم غذا
 • تقویت حافظه و افزایش عقل

معایب استفاده از چوب مسواک

 • شستشوی بیش از حد می تواند به لثه های ما آسیب برساند. اما در مورد مسواک های پلاستیکی نیز این امر صادق است.
 • تکه های شاخه می تواند بین دندان ها شکسته شود یا لثه را تکه تکه کند. اما، بر خلاف پلاستیک، آنها در نهایت از هم جدا می شوند و می توانند با خیال راحت از روده عبور کنند.
 • ممکن است در هر مناطقی یافت نشود.

خرید اینترنتی چوب مسواک

عکس طرز استفاده از چوب مسواک

آیا چوب مسواک می تواند جایگزینی برای خرید خمیردندان شود؟

زمانی که اقدام به خرید خمیردندان می کنیم، می دانیم که دارای فلوراید و مواد ساینده است که مواد ساینده به برداشت جرم از روی دندان ها کمک می کند. عوامل ضدباکتریایی، مواد کف کننده، مواد نگهدارنده و مواد طعم دهنده ترکیبات دیگر خمیردندان ها هستند. دقت کنید که چوب مسواک هم مسواک است و هم به طور طبیعی مواد محلول در خمیردندان را داراست.

بعلاوه چوب مسواک فاقد مواد شیمیایی نگهدارنده و طعم دهنده است. مطالعات بسیاری نشان داده که اثر ضدباکتری، ضدپوسیدگی، ضد پلاک و ضدقارچی این چوب ها از طریق واکنش های مکانیکی و شیمیایی ایجاد می شود.

مزیت چوب مسواک نسبت به سایر مسواک ها

 • مشابه مسواک های عادی از دندان ها محافظت می کند.
 • به محیط زیست آسیب نمی رساند.
 • هزینه کمتر دارد.
 • طبیعی است و فاقد مواد شیمیایی می باشد.
 • نگهداری آسان دارد، برخی از شاخه ها در صورت خشک شدن نیاز به مرطوب کردن با آب دارند تا از نرمی انتهای آن اطمینان حاصل شود. برای حفظ بهداشت مناسب، شاخه ها هر چند هفته یکبار تعویض می شوند.
 • بدون نیاز به خمیر دندان
 • می تواند با بوی بد دهان مبارزه کند.

پیشنهاد مطالعه » قلم سفید کننده دندان چیست؟

طریقه استفاده از چوب مسواک

استفاده از چوب مسواک بسیار آسان است.

1 - ابتدا پوست یک سر چوب را با دقت به اندازه چند سانتی متر جدا کنید. هر تکه از چوب مسواک را به مدت یک روز در آب قرار دهید. با این کار پوست همان قسمت از چوب جدا می شود و فیبرهای طولی ساقه به شکل برس مویی ظریف در می آید.

نحوه استفاده از چوب مسواک

آموزش طرز استفاده از مسواک چوبی یا چوب دندان

2 - برای نرم شدن چوب مسواک آن را با دندان خود بجوید تا شکل ظاهری آن شبیه به مسواک های امروزی درآید.

3 - قسمتی که به شکل برس مویی است را به آرامی روی تمام قسمت های دندان ها بکشید. ممکن است اوایل مزه ای تند و ناخوشایند احساس کنید، ولی نگران نباشید، زیرا برای سلامتی بدن و دندان ها نتها مضر نیست بلکه مفید نیز می باشد.

به این ترتیب، علاوه بر تمیز شدن دندان ها، مواد مختلف گیاه در بزاق دهان حل شده و باعث برطرف شدن بیماری های دندان و لثه می شود. از فیبرهای نازک ساقه می توانید به عنوان خلال دندان نیز استفاده کنید.

4 - بعد از چند روز استفاده حتما سر کهنه مسواک را جدا کنید. برای این کار می توانید از چاقو استفاده کنید. با توجه به نوع چوب مسواک، کیفیت آن و تعداد دفعات مسواک زدن خودتان اقدام به جدا کردن آن کنید.

5 - بعد از هر بار استفاده مسواک در محیط آزاد و تمیز بگذارید تا کاملا خشک شود. برای جلوگیری از انتقال باکتری توصیه می شود آن را در کنار سینک دستشویی یا سینک ظرفشویی قرار ندهید.

پیشنهاد مطالعه » مسواک زبان چیست؟

خرید اینترنتی چوب مسواک

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
چوب مسواک چه خواص مفیدی دارد؟
چوب مسواک اراک اصل خواص فراوانی از جمله اثر ضد میکروبی و ضد زخم، اثر پاک کنندگی و ضد جرم و پوسیدگی دندان، تاثیر مفید روی معده و روده، اشتها آور، کمک به هضم غذا، رفع بوی بد دهان، سفید کننده دندان و ... دارد.
مزیت چوب مسواک نسبت به سایر مسواک ها چیست؟
مشابه مسواک های عادی از دندان ها محافظت می کند، به محیط زیست آسیب نمی رساند و هزینه کمتری دارد، طبیعی است و فاقد مواد شیمیایی می باشد، نگهداری آسانی دارد و همچنین نیاز به خمیر دندان ندارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/11
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر ابراهیم
22:45 - 1402/05/07
یه سوال داشتم، آیا آب دهان در هنگام استفاده از چوب مسواک باید قورت داد یا بیرون انداخت؟

پاسخ : بستگی به خودتان دارد، اما قورت دادن آب دهان هنگام مسواک با چوب مسواک برای بدن و دندان مفید هم می باشد

کاربر یه انسان
11:39 - 1402/03/16
این خانم که این مسواک گذاشته رو زبونش خیلی زشته ضایع است، در ضمن انگلیسی ها وقتی عربستان رو گرفتن دیدن عرب ها دندون هاشون همه سالمه فهمیدن به خاطر چوب مسواک هست، اینم از معجزات بزرگ اسلام
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد