منو

چوب غذاخوری یا چاپستیک چیست و چگونه از آن استفاده میشود؟

قاشق و چنگال ابزارهایی هستند که در اکثر مناطق دنیا برای خوردن غذا مورد استفاده قرار می گیرند اما میلیاردها نفر از مردم دنیا هم ترجیح می دهند که از دو تکه چوب یا همان چاپاستیک برای این منظور بهره بگیرند و باید بگوییم که تاریخچه آن به زمان های بسیار دور باز می گردد.

چوب چاپستیک

عکس چوب چاپستیک و نحوه گرفتن صحیح آن در دست

ابزار رایج برای غذا خوردن در کشورهای شرق آسیا دو میله باریک و بلند است که در زبان انگلیسی به آن چاپستیک می گویند، همان دو چوبی که در کارتون های زمان کودکی مان در دست شخصیت های ژاپنی و چینی می دیدیم، هنوز در دنیای واقعی شرق آسیا بر سر میزهای غذا هستند.

چوب غذای چینی ها

چاپِستیک به انگلیسی Chopsticks و به ژاپنی هاشی (چوبک غذاخوری یا به اختصار چوبک) نوعی وسیله رایج برای خوردن غذا در آسیای شرقی است. این وسیله از دو میله باریک و سبک هم اندازه تشکیل شده است و در بین مردم این ناحیه، به عنوان جایگزینی سنتی برای قاشق، چنگال و کارد به کار می رود.

مردمان چین، ژاپن، تایوان، کره جنوبی، کره شمالی و ویتنام از چوبک برای خوردن غذا استفاده می کنند. در برخی نقاط گرفتنش با دست چپ خلاف نزاکت است. معمولاً جنس چاپستیک از چوب یا سنگ است. چوبک های ژاپنی از نظر اندازه و وزن کوچکتر از انواع چینی هستند.

چاپستیک چگونه به وجود آمده است؟

درباره نحوه پیدایش چوبک غذاخوری داستان ها، افسانه ها و روایت های بسیاری وجود دارد که مشهورترین آن ها افسانه ای است درباره «یو کبیر» امپراطور بزرگ چین باستان. در این افسانه یو کبیر، هنگام ساخت یک پروژه سدسازی عظیم در حالی که به شدت دچار کمبود وقت بود، برای صرف غذا و جلوگیری از اتلاف وقت، دو شاخه باریک از درختی می چیند و با آن غذای داغ خود را از دیگ روی آتش به سرعت می خورد تا دوباره به سر کارش بازگردد. کارگران هم از این شیوه غذاخوردن عجولانه او پیروی می کنند. طبق این افسانه، چاپستیک به این ترتیب به وجود آمده است.

غذاخوردن ژاپنی ها با چوب چاپستیک

غذا خوردن ژاپنی ها با چوب چاپستیک

اکنون در شیوه غذاخوردن ژاپنی ها و چینی ها و همچنین آشپزی آن ها چوبک غذاخوری به یک عنصر حیاتی و جدایی ناپذیر تبدیل شده است. به طوری که به جای چاقو و کارد نیز در برش غذا از آن استفاده می کنند. با صادر شدن فرهنگ آسیای شرقی به سایر نقاط جهان، غذاهای این مناطق هم به کشورهای دیگر صادر شد و استفاده از ابزارهای آن نیز بین مردم دنیا رایج شده است، به طوری که در کشورهایی مانند آمریکا، غذاهای آسیای شرقی و چاپستیک ها از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

این وسیله مانند سایر ابزارهای مورد استفاده مردم آسیای شرقی، به نوعی نماد فرهنگی نیز تبدیل شده اند که در بعضی کشورها مانند ژاپن در نحوه استفاده از آن حساسیت زیادی وجود دارد. بهتر است تا زمانی که استفاده صحیح آن را نیاموخته اید در حضور ژاپنی ها از چاپستیک استفاده نکنید! همچنین در بعضی از کشورها استفاده از چاپستیک با دست چپ، نوعی توهین تلقی می شود!

انواع مختلف چاپستیک ها

چاپستیک ژاپنی

چاپستیک های ژاپنی کمی کوتاه تر از چینی ها هستند، معمولا گرد و تا یک نقطه مخروطی هستند. این ممکن است به این واقعیت نسبت داده شود که رژیم غذایی ژاپنی از مقادیر زیادی ماهی استخوانی کامل تشکیل شده است. انتهای نوک تیز آن جدا کردن استخوان های کوچک از ماهی را آسان تر می کند.

معمولاً چوب های ژاپنی برای زنان و کودکان کوتاه تر است. معمولاً چاپستیک ها در ژاپن دارای شیارهای محیطی در انتهای غذا هستند که باعث می شود غذا نلغزد.

چاپستیک چینی

چاپستیک های چینی را می توان از مواد مختلفی تهیه کرد: بامبو، پلاستیک، چوب، استخوان، فلز، یا حتی گاهی اوقات یشم، عاج یا نقره. چاپستیک های چینی حدود 25 سانتی متر طول دارند، مستطیل شکل و انتهای آن ها صاف است. آنها لغزنده نیستند و به راحتی می توان هر نوع غذای چینی، سالاد، قابلمه داغ، سایر غذاهای آسیای شرقی، سوشی، سوپ رشته فرنگی، BBQ ، Pho و غیره را در دست گرفت. چوب های ساخت چین شهرت زیادی پیدا کرده اند و در سراسر جهان فروخته می شوند.

انواع مختلف چاپستیک

انواع مختلف چوب چاپستیک برای کشور های چین، کره و ژاپن

در فرهنگ سنتی چین، چاپستیک های اصیل ظروف اولیه هستند و همچنین نشان دهنده آداب مردمی هستند که از آنها استفاده می کنند. با اضلاع مربع یا گرد که به نوک پهن، صاف یا نوک مخروطی ختم می شود. نوک های بلانت در انواع پلاستیکی یا ملامینه رایج تر است در حالی که نوک های تیز در انواع چوبی و بامبو رایج تر است.

چاپستیک کره ای

چاپستیک های کره ای با طول متوسط با شکل مستطیلی کوچک و مسطح و از فلز ساخته شده اند. به طور سنتی آنها را از برنج یا نقره می ساختند. بسیاری از چاپستیک های فلزی کره ای به زیبایی در دسته شان تزئین شده اند. آنها تقریباً همیشه در کنار یک قاشق استفاده می شوند. بسیاری از چاپستیک های کره ای با تزئیناتی روی دسته شان تزئین شده اند. در گذشته، مواد چاپستیک بسته به طبقه اجتماعی متفاوت بود، می توان مجموعه هایی از طلا، نقره، کلوزون و غیره پیدا کرد.

اندازه استاندارد چاپستیک چقدر است؟

اندازه قطر چاپستیک های سنتی، به صورت استاندارد هفت «سوئن» معادل ۲.۵۴ سانتی متر است و اندازه طولی آن شش «فِن» یعنی حدود ۲۴ سانتی متر است. این اعداد در فلسفه بودایی نشانه هفت احساس و شش آرزو است.

چاپستیک های معمولی در انتها گرد یا مربع شکل هستند که نشان دهنده آسمان و زمین است. در اندیشه چینی دایره نمادی از آسمان و زمین است.

چه غذاهایی را با چاپستیک می خورند؟

مردم کشورهای شرق آسیا برای خوردن برخی غذاها از این وسیله استفاده می کنند. برای مثال چینی ها دیم سام را قطعاً با چاپستیک سرو می کنند و یا خوردن سوشی در ژاپون با چاپستیک مرسوم است. مردم تایلند نیز برای خوردن خورشت های کاری تایلندی قطعاً از چاپستیک استفاده می کنند.

نودل از دیگر غذاهایی است که در کشورهای شرق آسیا نظیر ژاپن، ویتنام، چین، تایلند و ... طرفدار زیادی دارد و مردم این کشورها برای خوردن آن از چوب غذاخوری یا چاپستیک استفاده می کنند.

خوردن نودل با چوب چاپستیک

عکس بشقاب غذای نودل و چوب چاپستیک

طرز استفاده از چاپستیک یا چوب غذای چینی چگونه است؟

استفاده از چاپستیک ممکن است راه های مختلفی داشته باشد، اما راه اصولی آن که هم غذا خوردن را آسان تر می کند و هم احترامی را که به فرهنگ آسیای شرقی گذاشته می شود را بیان می کند به این شکل است که باید یکی چوبک های چاپستیک را بین انگشت اشاره و شصت بگذارید و با انگشت شصت آن را ثابت نگه دارید. سپس چوبک دیگر را با انگشت شصت و کناره های انگشت اشاره آن را ثابت نگه دارید.

برای برداشتن تکه های غذا باید چوبک دوم یا چوبی که توسط انگشت شصت و کناره های انگشت اشاره نگه داشته اید را حرکت دهید تا کمی از هم باز شوند پس از برداشتن تکه های غذا آن را به چوبک ثابت نزدیک کنید. از غذاهای معروف ژاپنی که با چاپستیک در تمام دنیا خورده می شوند می توان به سوشی و اونیگیری یا کوفته برنجی اشاره کرد.

نکته مهمی که درباره چاپستیک این روزها بسیار شایع است اهمیت آن ها در کاهش وزن است، چرا که محققان ثابت کرده اند که غذاخوردن با این ابزار همانند چنگال به تعادل وزن و جلوگیری از پرخوری کمک می کند. بنابراین تغییر سبک غذاخوردن های دیگر به غذاخوردن آسیای شرقی یکی از پرطرفدارترین مفاهیم سبک زندگی کنونی است.

طرز صحیح استفاده از چوب غذاخوری چینی

آموزش نحوه گرفتن صحیح چوب غذا خوری یا چاپستیک

آداب غذا خوردن با چوب های چاپستیک یا قاشق چینی

در مجموع استفاده از قاشق های چینی در هنگام غذا خوردن آداب خاصی دارد. مهم نیست که شما در کدام یک از کشورهای شرق آسیا باشید. اگر وارد یک رستوران شدید و تصمیم گرفتید که غذای محلی آن کشور را سفارش دهید و با چاپستیک غذا بخورید باید این آداب را بدانید.

عموما در رستوران ها چاپستیک های بسته بندی شده و یک بار مصرف به گردشگران داده می شود. چوب ها به یکدیگر چسبیده اند و بایستی آن ها را از یکدیگر جدا کنید. اکنون با دو چوب غذایی که در دست دارید، می توانید غذای خود را به شیوه مردم چین بخورید.

از دیگر آداب غذا خوردن با چوب چاپستیک این است که هنگامی که غذای خود را تمام کردید یا اینکه سیر شده اید، باید چوب ها را در کنار یکدیگر روی ظرف غذای خود بگذارید. طوری چوب ها را روی لبه ظرف بگذارید که سمت انتهایی چوب ها رو به شما نشانه رفته باشد. اگر در کنار بشقاب غذای شما مکان قرار دهی چاپستیک و گیره نگهداری آن وجود داشت، آن ها را روی گیره و بسیار دقیق قرار دهید.

خرید اینترنتی چوب چاپستیک

نحوه گرفتن ماکارونی توسط چوب غذای چینی چوبی

نکته: هیچ گاه چوب های چاپستیک را پس از تمام شدن غذا روی میز و به حالت نامرتب رها نکنید.

مردم چین، ژاپن و تایوان یا کره اگر بخواهند به شخص دیگری غذایی تعارف بزنند، نیز آداب خاصی را رعایت می کنند. آن ها هنگام غذا خوردن با چوب های چاپستیک و برای تعارف غذا، چوب ها را از طرف دیگر آن (از سمت انتهایی چوب ها) در دست خود قرار داده و غذا را به مهمان تعارف می کنند.

نکات خرید چوب غذاخوری چاپستیک

توجه کردن به جنس چاپستیک

اولین نکته در هنگام خرید چوب غذاخوری توجه داشتن به جنس میله ها می باشد، این میله های غذا خوری را از جنس چوب، ملامین و استیل تولید می کنند میله های چوبی معمولا از جنس بامبو ساخته می شوند چوب های بامبو ظاهری بسیار زیبا و جذاب دارند و به آسانی شسته و تمیز می شوند و انتخابی بسیار مناسب خواهند بود.

چوب های ملامین نیز از جنس پلاستیک فشرده ساخته می شوند و بسیار زیبا و باکیفیت هستند میله های استیل ظاهری زیبا و استحکام بالایی دارند و در برابر حرارت و زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند و قیمت آنها نسبت به دیگر مدل ها گران تر است.

عکس چاپستیک فلزی

عکس چاپستیک فلزی ژاپنی

توجه کردن به طرح و رنگ

چاپستیک ها در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی در بازار موجود هستند که بر اساس سلیقه خود می توانید مدلی زیبا را برای سرو کردن غذاهایتان انتخاب نمایید. همچنین می توانید برای زیباتر کردن فضای سفره یا میز غذا خوری خود طرح و رنگ این چوب های غذاخوری را بصورت ست شده با دیگر ظروف و لوازم غذا خوری خود انتخاب کنید. این کار خوردن غذا را بسیار دلچسب تر خواهد کرد و شما را فردی بسیار خوش سلیقه نشان خواهد داد.

توجه کردن به شسشتوی آسان

چوب غذاخوری یا چاپستیک را پس از سرو غذا باید به خوبی شسشتو و تمیز نماییم. این میله ها را به دو روش دستی و ماشینی می توان شستشو و تمیز کرد. بعضی از این چوب ها قابلیت شسته شدن داخل ماشین ظرفشویی را ندارند به همین علت قبل از قرار دادن آنها داخل ماشین ظرف شویی از وجود این قابلیت مطمئن شوید و سپس اقدام به شستشو نمایید. هنگام خرید بهتر است مدلی را انتخاب کنید که قابلیت شستشو توسط دست و ماشین ظرفشویی را داشته باشد.

چوب چاپستیک چیست

نکته های استفاده از چاپستیک یا چوب غذاخوری

  1. اختلاف بین فردی که تازه گرفتن چاپستیک را یاد گرفته و شخصی که از کودکی با چاپستیک غذا خورده است، در نحوه گرفتن چوبها است. هرچه فاصله نوک چاپستیک با انگشتان هنگام گرفتن بیشتر باشد بهتر و طبیعی تر به نظر می رسد. اما در ابتدا بهتر است با فاصله کم شروع کنید.
  2. صبور باشید این کار در ابتدا نیاز به تمرین دارد. سعی کنید هر روز این کار را با اجسام مختلف انجام دهید تا ملکه ذهن شما شود. هنگام خوردن غذا به دلیل گرسنگی این کار خسته کننده تر می شود. این کار را با تکه ای دستمال کاغذی، غذای مانده و هر چیز قابل حمل دیگری با چاپستیک به عنوان سرگرمی انجام دهید.
  3. استفاده از چاپستیک های چوبی از همه ساده تر است. بعد می توانید با چاپستیک های پلاستیکی و در آخر چاپستیک های فلزی که سخترین هستند و مخصوص کشور کره است این کار را امتحان کنید.
  4. در فرهنگ کره، ژاپن و چین رها کردن چاپستیک ها درون ظرف غذا یا عبور دادن چاپستیک ها از روی هم و به طور نا منظم در پایان و یا در طی خوردن غذا بی ادبی محسوب می شود. چاپستیک ها را بعد از اتمام غذا به صورت موازی و در کنار هم در بالای طرف غذا قرار دهید.
  5. با چاپستیک ها به ظرف غذا ضربه نزنید. این همان کاری است که گدایان در زمان چین باستان انجام می داده اند.
  6. قبل از برداشتن غذا از ظرف تصمیم خود را برای برداشتن تکه مناسب بگیرید. برخورد چاپستیک به غذا به منظور پیدا کردن قسمت مورد نظر بی ادبی محسوب می شود. مخصوصا اینکه چند نفر از یک ظرف غذا بخورند

چوب غذاخوری چینی

سخن پایانی

با تهیه کردن چوب غذاخوری یا چاپستیک می توانید سبک غذا خوردن خود را تغییر داده و به سبک کشورهای شرق آسیایی اقدام به خوردن غذاهایتان کنید غذا خوردن با این چوب ها حس لذت بخش و تازه ای را به شما منتقل خواهد کرد و باعث می شود لحظاتی مفرح را هنگام سرو کردن غذاهایتان تجربه کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
چاپستیک چیست؟
چوب غذاخوری چاپستیک به انگلیسی Chopsticks و به ژاپنی هاشی نوعی وسیله رایج برای خوردن غذا در آسیای شرقی است. این وسیله از دو میله باریک و سبک هم اندازه تشکیل شده است و در بین مردم این ناحیه، به عنوان جایگزینی سنتی برای قاشق، چنگال و کارد به کار می رود.
قیمت چوب غذاخوری چاپستیک چند است؟
قیمت چاپستیک به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس (چوب، ملامین و استیل)، وزن و اندازه، کیفیت ساخت، تعداد در مجموعه و سایر موارد بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت چوب غذاخوری چینی از 10 هزار تومان تا 200 هزار تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/09/09
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
قاشق چینی چاپستیک مدل استیل بسته 2 عددی
قاشق چینی چاپستیک مدل استیل بسته 2 عددی
چوب غذاخوری پلاستیکی مدل چاپستیک طرح طلاکوب
چوب غذاخوری پلاستیکی مدل چاپستیک طرح طلاکوب
چوب غذاخوری چاپستیک جنس استیل الوان 2
چوب غذاخوری چاپستیک جنس استیل الوان 2
چوب غذاخوری مدل چاپستیک طرح برلیان جنس پلاستیک
چوب غذاخوری مدل چاپستیک طرح برلیان جنس پلاستیک
چوب غذا خوری مدل چاپستیک بسته 10 عددی
چوب غذا خوری مدل چاپستیک بسته 10 عددی
چوب غذا خوری مدل چاپستیک بسته 10 عددی
چوب غذا خوری مدل چاپستیک بسته 10 عددی
قاشق غذا خوری چینی مجموعه 8 عددی
قاشق غذا خوری چینی مجموعه 8 عددی
چوب غذا خوری مدل چاپستیک بسته 10 عددی
چوب غذا خوری مدل چاپستیک بسته 10 عددی
چوب غذا خوری هوم اند لایف مدل بارمان طرح گل دار
چوب غذا خوری هوم اند لایف مدل بارمان طرح گل دار
چوب غذاخوری مدل چاپستیک جنس بامبو بسته 4 عددی
چوب غذاخوری مدل چاپستیک جنس بامبو بسته 4 عددی
چوب غذاخوری چینی چاپستیک مدل beh123
چوب غذاخوری چینی چاپستیک مدل beh123
چوب غذاخوری چاپستیک جنس بامبو
چوب غذاخوری چاپستیک جنس بامبو
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد