منو

چسب عضله چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

چسب عضله چیست؟

چسب عضله یا کنزیو تیپ، پارچه کشی است که یک طرف آن دارای چسب اکرلیک است و برای چسباندن روی پوست استفاده می شود. ورزشکاران رشته های مختلف برای محافظت از آسیب دیدگی یا پس از آن برای کاهش درد عضلات، این نوارها (به انگلیسی kinesiology tape) را روی پوست خود می چسبانند.

جسب عضله کنزیو تایپ

راهنمای خرید چسب عضله کنزیو تیپ

این نوارها از مواد مرغوب، قابل تنفس و کشش، معمولاً پنبه یا مخلوط پنبه ساخته شده است. خاصیت کشسانی آن منطقه کاربرد را بیش از حد محدود نمی کند (حدود 140% بیشتر از طول واقعی خود خاصیت کشسانی دارد) و طوری طراحی شده است که فشار و حمایت کافی را برای تسهیل قدرت در عضلات و بافت ها ایجاد کند.

کینزیوتیپ را با نام های مختلفی مثل چسب ورزشی، چسب تقویت عضله، چسب حرارتی عضله، چسب عضله شل کن، چسب اسپاسم عضله، چسب کنزو یا تیپ ورزشی نیز می شناسند. امروزه بیش از ۵۰ برند از این نوع چسب در بازار وجود دارد، برندهایی مانند چسب عضله کایند مکس، چسب عضله اکسیر، چسب عضله ارس و ... ، اما یکی از بهترین و محبوترین مدلهای آنها چسب عضله کره ای می باشد.

نحوه عملکرد چسب کنزیو چیست؟

نوار چسب کینزیو تیپ با خاصیت کشسانی بالایی که دارد پوست را جمع کرده و زیر آن فاصله می اندازد. این فاصله باعث بهبود گردش خون در زیر پوست می شود.

افزایش جریان خون باعث دفع مایع لنفاوی زیر پوست شده و التهاب ناشی از آن را از بین می برد. با رفع التهاب در ابتدا درد آسیب دیدگی کمتر می شود و در ادامه با کاهش فشار از روی عضلات و عروق روند بهبود گرفتگی و کش آمدن عضلات سریع تر می شود.

دلیلی دیگری که چسب محافظ عضله باعث کاهش درد می شود این است که بین پوست و عصبی که زیر آن قرار دارد فاصله می اندازد و به این ترتیب حس درد را کمتر می کند.

نحوه استفاده از چسب کنزیو تایپ

نحوه استفاده از چسب کنریو تایپ برای سرشانه و شانه

نکته ای که حتما باید به آن دقت کرد این است که :

این نوارها خاصیت دارویی ندارند و تنها خاصیت کشسانی آن ها است که موجب اثرات مثبتشان می شود. جنس چسب عضله کنزیوتیپ از کتان بوده و در ساخت آن از لاتکس استفاده نشده است. چسب استفاده شده در این نوار گرید پزشکی بوده و برای پوست مشکلی ایجاد نمی کند.

تاریخچه نوار ضد درد کنزیو تیپ

اولین بار یک پزشک ژاپنی دانش آموخته آمریکا به نام کنزو کس در ژاپن ایده استفاده از پارچه های الستیک همراه با چسب را گسترش داد. پس از یک دهه از معرفی این محصول در سال ۱۹۸۰ ارتوپدیستها، کایروپرکتیست ها، پزشکان طب سوزنی و دیگر پزشکان در ژاپن اصلی ترین مصرف کننده های این نوارها بودند.

در سال ۱۹۸۸ نوار درمانی الاستیکی (به انگلیسی: Elastic Therapeutic Tape) توسط ورزشکاران المپیکی و حرفه ای ژاپن مورد استفاده قرار گرفت.

نوار درمانی الاستیکی

نوار درمانی الاستیکی یا چسب ضد درد کنزیو تیپ

فواید و خواص استفاده از چسب عضله

 1. کاهش درد : با اعمال فشار ملایم، به ایجاد اختلال و از بین بردن درد کمک می کند.
 2. افزایش گردش خون و کاهش التهاب: نوار می تواند به رفع گرفتگی کمک کرده و در عین حال گردش خون اکسیژنه و مایعات لنفاوی را امکان پذیر می کند. گردش خون مواد محرک را دفع می کند، در نتیجه التهاب و تجمع مواد شیمیایی را کاهش می دهد و بهبودی سریع را تقویت می کند.
 3. بهبود وضعیت و پشتیبانی عضلات: ضربه زدن به قسمت هایی که از حالت صحیح دور می شوند می تواند به طور ملایم از وضعیت مناسب بدن پشتیبانی کند. چسباندن صحیح ماهیچه های ضعیف را قادر می سازد تا به طور موثر عمل کنند، درد و خستگی را کاهش می دهد و از گرفتگی، کشیدگی بیش از حد و انقباض بیش از حد محافظت می کند.
 4. بهبود عملکرد ورزشی: با حمایت از مفاصل ناپایدار و وارد آوردن فشار جزئی به عضلات خوابیده، ضربه زدن می تواند عملکرد بالاتری را ایجاد کند. بر خلاف سایر وسایل کمکی که می تواند به وابستگی آنها برای ثبات و پشتیبانی منجر شود، نوار چسب عضله بدن را مستقل و کارآمد می کند.
 5. سیستم ضد درد: این نوار مکانیزم های شفابخش بدن را قادر می سازد تا در روند بهبود عمل کنند.
 6. مدیریت بافت اسکار : پس از جراحی یا ضربه، ممکن است جای زخمی روی ناحیه آسیب دیده ایجاد شود. گاهی اوقات بافت زیر اسکار به پوست و فاسیای زیرین شما متصل می شود. این بافت اسکار می تواند تحرک طبیعی و دامنه حرکتی شما را محدود کند. چسب عضله را می توان برای کشیدن آرام بافت اسکار استفاده کرد و کششی با شدت کم و طولانی مدت برای ساخت کلاژن ایجاد کرد. به طور کلی توصیه می کنیم، اگر آسیبی دیده اید، ابتدا با یک پزشک مشورت کنید سپس اقدامات لازم را انجامم دهید.

نحوه صحیح استفاده از چسب کنزیو تیپ

نحوه صحیح استفاده از چسب کنزیو تیپ در مچ پا، ران، ساق پا و کف پا

چه کسانی می توانند از چسب عضله کنزیو تیپ استفاده کنند؟

 • کسانی که دچار آسیب های مفصل، تاندون یا ماهیچه شده اند، چه به دلیل بیماری یا تصادف.
 • اشخاصی که به بیماری هایی مثل آرتروز یا درد مفصل دچار هستند.
 • افرادی که ساعات زیادی در یک حالت می نشینند و دچار گردن درد و کمردرد می شوند.
 • کسانی که به دلیل نداشتن خواب مناسب دچار سردرد یا کمردرد می شوند.
 • همچنین کسامی که به مدت طولانی در حالت قوز کرده پشت میز می نشینند و افرادی که کار اداری دارند.
 • کسانی که حرفه های آنها شامل کار فیزیکی سخت و حرکات تکراری است (کارگران ساختمانی، کارگران کارخانه، باغداران، مکانیک، معدنچیان، منشی ها و غیره)
 • ورزشکاران و سایر افراد فعال از نظر بدنی، از جمله دوچرخه سواران، گلف بازها، دونده ها و دیگر علاقه مندان به ورزش یا کسانی که درگیر ورزش هستند.

به طور کلی از چسب عضله می توان برای کاهش درد نواحی مختلف بدن مانند شانه، مچ پا، زانو، کمر، گردن، مچ دست، ران پا، آرنج، سرشانه و حتی صورت استفاده کرد.

نحوه استفاده از چسب عضله ضد درد

1 - حذف موهای زائد

موهای روی سطح پوست، می تواند استفاده از چسب تیپ یا چسب روی عضله را دچار مشکل کند. به همین خاطر اگر هنگام چسباندن مویی زیر چسب نباشد دوام آن بیشتر بوده و در چسبندگی دچار مشکل نمیشوید.

2 - تمیز بودن پوست قبل از چسباندن

قبل از اینکه از چسب اسپاسم عضله یا همان چسب کنزیوتیپ استفاده کنید، بهتر است ناحیه مورد نظرتان را کاملاً پاکسازی کرده و با آب و صابون بشویید. تا چربی و کثیفی در چسبندگی خللی ایجاد نکنند.

چسب عضلانی کنزیو نیپ

چسب عضلانی کنزو تیپ یا چسب کشیدگی عضله

3 - خشک بودن پوست

اجازه دهید تا ناحیه مورد نظر، کاملاً خشک شود؛ زیرا رطوبت باعث کاهش میزان چسبندگیِ چسب تیپ عضله می شود.

4 - یک ساعت قبل از فعالیت

دقت داشته باشید که چسب ها را حداقل یک ساعت قبل از تمرین یا مسابقه ورزشی، روی پوست خود بچسبانید؛ زیرا اگر زودتر از یک ساعت بخواهید ورزش کنید، عرق باعث شل شدن و کاهش قدرت چسبندگیِ چسب تیپ خواهد شد.

این نوار معمولاً می تواند سه یا چهار روز در محل خود بماند حتی هنگام دوش گرفتن یا ورزش. بعضی از افراد نسبت به استفاده از این چسب ها حساسیت دارند و ممکن است پوستشان واکنش نشان دهد. به همین خاطر بهتر است ابتدا به مدت ۲۴ ساعت یک تکه چسب به بازویتان بچسبانید و صبر کنید تا از عدم حساسیت، اطمینان حاصل کنید.

جدا کردن کنزیوتیپ

قبل از اینکه قصد جدا کردن چسب کنزو را داشته باشید، کافی است با مرطوب کردنِ چسب، جداسازی آن را راحت تر کنید. ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از کندنِ چسب، مقداری روغن بچه یا روغن های گیاهی را روی کنزیوتیپ بمالید. این کار باعث کاهش چسبندگی چسب ها و جدا شدنِ آسان تر آن ها خواهد شد.

فرم های مختلف چسباندن چسب لیفت عضله یا کنزیو تیپ

راه های متفاوتی برای چسباندن کنزیوتیپ وجود دارد که به سایز عضله و هدف شما بستگی دارد، اما به طور کلی می توانید از قوانین زیر استفاده کنید:

شکل های مختلف برش چسب عضله

فرم های مختلف استفاده از چسب عضله

فرم برچسب زدن Y

در این مدل دور تا دور عضله هدف را به شکل Y باید چسب بزنید. این شیوه چسباندن چسب کنزیوتیپ معمولا برای جلوگیری یا سهولت حرکت قسمت مورد نظر کاربرد دارد. دقت کنید که طول چسب باید طولانی تر از عضله مورد نظرتان باشد.

فرم برچسب زدن I

این مدل برچسب زدن که شبیه فرم I انگلیسی است، برای آسیب دیدگی های شدید و کمک به آسیب های رباطی کاربرد دارد. فقط کافی است چسب را به صورت خطی بر روی عضله هدف بچسبانید.

فرم برچسب زدن X

در این مدل، باید برچسب را به فرم X و ضربدری روی عضله مورد نظر بچسبانید. کاربرد فرم ضربدری، زمانی است که رباط و خود عضله با انجام حرکت تغییر وضعیت می دهد. در این حالت، با تکان خوردن، عضله حرکت کرده و از این تغییرات ناگهانی حمایت خواهد کرد؛ به عنوان مثال، عضلات لوزی شکل برای این مورد مناسب هستند.

فرم برچسب زدن شبکه ای - پنکه ای

این مدل برچسب زدن با فرم X تا حد زیادی مشابه است. یک تکه از برچسب را در وسط و روی عضلات قرار دهید و قسمت های دیگر را مانند پره های پنکه در اطراف عضله بچسبانید.

خرید بهترین مدلهای چسب عضله

آیا چسب کنزیوتیپ به پوست آسیب می رساند؟

انواع مختلف برند های چسب کینزیو فاقد لاتکس و مواد آلرژی زا هستند و در صورت استفاده صحیح روی پوست هیچ گونه واکنش آلرژیک را به وجود نخواهند داد. بهتر است قبل از استفاده از چسب کینزیو، آن را روی یک قسمت از پوست امتحان کرد تا احتمال بروز عوارض جانبی ارزیابی گردد.

چسب عضله از کجا تهیه کنیم؟

اگر قصد انتخاب و خرید چسب عضله کنزیو تیپ را دارد، در ادامه چند مدل از پرفروش ترین مدلهای چسب ضد درد عضله را برای شما آماده کرده ایم که شما می توانید با کلیک روی هر کدام، قیمت و مشخصات هر کدام را مشاهده و در صورت علاقه مندی اقدام به خرید نمائید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
چسب عضله برای چه مدت باید به بدن متصل باشد؟
برخی از آن‌ها، دوام بیشتری از بقیه دارند. آنها می توانند در هر بار استفاده تا سه روز دوام بیاورند. گزینه های چسبناک تر و با دوام تر می توانند تا ۱۰ روز استفاده شوند.
آیا می توان دوباره از یک چسب عضله کنزو استفاده کرد؟
وقتی کنزیوتیپ جدا شد سعی کنید دوباره آن را وصل کنید. این چسب روغن و سلول های پوستی مرده را جذب می‌کند. پس وقتی یک بار آن را به چیزی چسباندید دیگر امکان چسباندن دوباره‌ آن وجود ندارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/10/04
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
چسب عضله کینزیوتیپ ورف جنس کتان مدل 2022
چسب عضله کینزیوتیپ ورف جنس کتان مدل 2022
چسب عضله مدل anjocare جنس لاتکس بسته دو عددی
چسب عضله مدل anjocare جنس لاتکس بسته دو عددی
چسب عضله جنس کتان ورف مدل HK-2
چسب عضله جنس کتان ورف مدل HK-2
چسب عضله مدل کنزو جنس کتان ۵ سانتی متر
چسب عضله مدل کنزو جنس کتان ۵ سانتی متر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد