منو

چسب دندان مصنوعی چیست؟ بررسی انواع، مزایا، معایب و نحوه استفاده

کسانی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند با یکسری مشکلات و چالش ها دسته و پنجه نرم می کنند، تحلیل رفتن استخوان فک یکی از آن چالش ها است. به مرور زمان که شما غذا می خورید، فشاری که از دندان مصنوعی متحرک به فک شما وارد می گردد، که باعث تحلیل رفتن استخوان فک شده و در نتیجه بعد از چند سال احساس می کنید دندان ها برای شما لق هستند. در حالی که اندازه دندان مصنوعی ثابت است، فک کوچک تر می شود.

در این مواقع یا باید دندان مصنوعی را تعویض کرد و یا باید به صورت موقت فاصله بین آن ها را چسب زد. شما با خرید و استفاده از چسب دندان مصنوعی می توانید دندان های مصنوعی خود را ثابت نگه دارید.

این چسب به اشکال کرم، برچسب و پودر عرضه می شود و باعث کاهش میزان حرکت و لیز خوردن پروتز هنگام حرف زدن، خوردن، خندیدن، سرفه کردن یا عطسه می شود.

چسب دندان مصنوعی

راهنمای خرید چسب دندان مصنوعی

در این مقاله قصد داریم با ارائه توضیحات کاملی درباره چسب دندان مصنوعی دائمی یا چسب پروتز، شما را با ابعاد گوناگون این محصولات آشنا کنیم. اگر قصد خرید این محصول را دارید توصیه می کنیم ما را تا انتهای این مقاله از طوطی کالا همراهی کنید تا خریدی مطمئن و آگاهانه انجام دهید.

چسب دندان مصنوعی چیست؟

همانطوری که گفتیم چسب های دندان مصنوعی یا چسب پروتز به صورت پودری و کرمی تولید و ساخته می شوند که برای کمک به نگه داشتن و ثابت ماندن دندان مصنوعی شما در جای خود (روی لثه) طراحی شده است.

این چسب روی قسمت زیرین پروتز شما اعمال می شود و سبب ایجاد اتصال بهتر آن به لثه می شود. این چسب ها می تواند برای مدتی دندان را در جای خود محکم کنند و بعد نیز به راحتی جدا شوند.

چسب های دندان مصنوعی ماده ای غیر سمی هستند. این چسب بین دندان و بافت لثه قرار می گیرد و دندان ها را جای ثابت قرار می دهند و باعث می شوند تا هنگام غذا خوردن و یا نوشیدن دندان در جای خود ثابت بماند و نلغزد.

انواع چسب دندان مصنوعی

چسب دندان مصنوعی در انواع مختلف خمیری، پودری و پد عرضه می شود. هنگام استفاده از هر مدل باید برچسب روی آن محصول خوانده شود.

انواع این چسب ها می تواند به صورت های زیر باشد:

 1. چسب های خمیری (کرم): کرم چسب دندان رایج ترین نوع چسبی است که مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. چسب های پودری: این نوع چسب ها به صورت پودر هستند و با جذب آب کار می کنند تا دندان مصنوعی مانند خمیرهای چسبنده روی لثه شما بنشیند.
 3. چسب های نواری یا پدی: این نوارها قبل از قرار دادن در دهان مستقیما روی دندان های مصنوعی قرار می گیرند، اما می توانند گران باشند.

برچسب دندان مصنوعی

عکس چسب دندان مصنوعی نواری یا کاغذی

نوع خمیری همانند خمیر دندان است که به اندازه گلوله های کوچک خمیر دندان در سطح لثه ای (داخل دست دندان) گذاشته شده و دست دندان را داخل دهان قرار می دهند و برای اینکه چسب خمیری کاملاً به صورت یکنواخت داخل دست دندان پخش شود، آن را به مدت چند دقیقه روی لثه فشار می دهند. باید از گذاشتن چسب به مقدار زیاد در داخل دست دندان به گونه های که از لبه ها پس بزند، خودداری کرد زیرا موجب ایجاد حالت تهوع در فرد خواهد شد.

در صورت استفاده از مقدار زیادی خمیر، چسب دندان مصنوعی می تواند حالت جویدن را تغییر دهد و این امر فرسایش دندان مصنوعی را افزایش می دهد.

پدها قطعاتی هستند که از قبل برش داده شده اند و گاهی جهت قرارگیری صحیح در پروتز باید اصلاح شوند. نوع پودری برای فعال شدن نیاز به مخلوط شدن با آب دارد.

چسب دندان مصنوعی چطور کار می کند؟

چسب دندان مصنوعی از بزاق دهان قوی تر بوده و بین لثه و دندان در نقش یک لایه چسبناک مصنوعی ظاهر می شود. این نوار موجب افزایش استحکام شده و مانع لیز خوردن دندان مصنوعی می گردد. به دلیل اینکه بزاق دهان به دندان مصنوعی و بافت دهان می چسبد، پروتز نیز به بافت می چسبد.

چسب دندان مصنوعی با چسبیدن به هر دو بافت کار را در سطح عالی تری انجام می دهد. هر محصول و برند چسب پروتز دندان، دارای فرمول ساخت متفاوتی است، اما تمام آن ها به طور چشمگیری موجب بهبود عملکرد پروتز در حضور بزاق یا آب می شوند. افرادی که دندان مصنوعی دارند، معتقدند که هنگام استفاده از چسب در مورد پروتز کامل رضایت بیشتری دارند.

چسب باید به اندازه کافی بر روی پروتز تمیز شده مورد استفاده قرار گیرد. بهترین راه برای این کار تمیز کردن پروتز در هر شب و قرار دادن آن در ظرف حاوی آب است. سپس پروتز باید در صبح شسته و مقدار توصیه شده چسب دندان مصنوعی روی آن زده شود و بلافاصله در دهان قرار گیرد .

با قرار دادن پروتز در محل خود، چسب باید تقریبا تمام روز دوام بیاورد. احتمال شل شدن پروتز فک بالا در اثر جویدن کمتر از پروتز فک پایین است. به همین دلیل احتمال تجدید چسب پروتز فک پایین در طول روز وجود دارد.

عکس چسب دندان مصنوعی

عکس دندان مصنوعی و چسب دندان مصنوعی

مزایای استفاده از چسب دندان مصنوعی

 • استفاده از این مواد پایداری دندان را افزایش می دهند و به شما این اجازه را می دهند که محکم تر گاز بگرید.
 • استفاده از این مواد باعث می شود که جلوی لغزش دندان را بگیرد این موضوع برای کسانی که دهان خشکی دارند و بزاق کمی دارند بسیار مفید است.
 • اگر زیاد در اجتماع هستید سخنرانی می کنید و یا آواز می خوانید این مواد به شما اعتماد به نفس بیشتری را می دهند.

نکات مهم هنگام استفاده از چسب دندان مصنوعی

 1. در ابتدای کار با مقدار کم شروع کنید اگر چسب به داخل دندان شما می ریزد حتما مقدار آن زیاد است.
 2. برای جلوگیری از مصرف بیش از حد در هنگام باز کردن تیوب روی تقویم علامت بگذارید.
 3. حتما دستور العمل محصول را مطالعه بفرمایید و حتما از آن پیروی کنید.
 4. بیشتر از میزان توصیه شده مصرف نکنید.
 5. این موضوع را به یاد داشته باشید که بیشتر این محصولات حاوی زینک هستند سعی کنید از محصولی خریداری کنید که زینک نداشته باشد.

خطرات زینک در چسب دندان مصنوعی

در برخی برند ها به دلیل این که چسبندگی این نوع چسب بیشتر شود از زینک استفاده می کنند. طبق تحقیقاتی که شده است زینک یک ماده بسیار ضروری برای بدن انسان است با این وجود وجود بیش از اندازه زینک در بدن انسان باعث بروز آسیب های احتمالی همچون اسیب به سیستم عصبی به خصوص در دست و پا می گردد. این آسیب ها در مدت طولانی و به مرور زمان اتفاق می افتد.

استفاده از چسب دندان مصنوعی

عکس چسب مخصوص پروتز دندان مصنوعی

استفاده بیش از حد از چسب دندان های مصنوعی حاوی زینک می تواند غلظت زینک را در بدن شما افزایش دهد. ولی طبق تحقیقات متوجه شدن اند که زمانی این اتفاق برای فرد می افتد که بیمار حداقل از 2 تیوب چسب دندان مصنوعی استفاده کرده است و به طور معمول شما باید یک تیوب را برای 7 تا 8 هفته نگه داری کنید و از آن استفاده کنید.

این موضوع را به یاد داشته باشید که با این کار نه تنها تعداد بسیار کمتری خریداری می کنید و در هزینه ها صرفه جویی می کنید بلکه سلامتی خود را تضمین می کنید.

عوارض چسب دندان مصنوعی

استفاده از این چسب ها می تواند با عوارض زیر همراه باشد:

 • این چسب ها حاوی فلز روی است که ممکن است در بزاق حل شده و وارد معده شود. مصرف روی به مقدار زیاد و برای مدت طولانی می تواند باعث بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن در بدن، ضعف در بازوها، مشکل در راه رفتن و تعادل و مشکلات خونی شود. در صورت بروز هر کدام از این علائم سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
 • امکان بروز عفونت های قارچی افزایش می یابد. به همین دلیل باید نسبت به شستشوی مرتب دهان و دندان مراقبت داشته باشید.
 • این چسب ها دارای مواد شیمیایی مختلفی هستند که بلعیدن آن ها می تواند مضر باشد.
 • بروز واکنش آلرژیک نیز محتمل است. افراد ممکن است به هر چیزی آلرژی داشته باشند و برای برخی افراد این شامل مواد تشکیل دهنده چسب پروتز دندان نیز می شود. در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی، فورا استفاده از چسب را متوقف کنید.
 • استفاده هنگام داشتن بریدگی یا زخم باز در دهان می تواند موجب مضر باشد.

نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی

1 - ابتدا باید دندان های مصنوعی را از دهان خود خارج کرده و آن ها را به طور کامل بشویید به گونه ای که مطمئن شوید حتی کوچکترین ذره های غذا در قسمت پلاستیکی دندان مصنوعی وجود ندارد. حتی پیشنهاد می کنیم دندان مصنوعی خود را کمی ضدعفونی کنید تا از عدم وجود میکروب بر روی آن مطمئن شوید.

چسب دندان مصنوعی پودری

شستشوی دندان مصنوعی قبل از زدن چسب دندان مصنوعی

2 - حال باید اجازه دهید دندان ها به طور کامل خشک شوند. با یک دستمال تمیز، قسمت پلاستیکی آن را خشک نمایید.

3 - اکنون باید به سراغ چسب دندان مصنوعی بروید. همانگونه که گفتیم، این چسب حالت به پودری و همچنین به حالت کرمی وجود دارد. اگر چسب دندان مصنوعی کرمی را خریداری کنید، استفاده کردن از آن راحت تر خواهد بود. تیوپ را فشار دهید تا چسب وارد قسمت پلاستیکی گردد. توصیه می کنیم این چسب را بر روی ۳ قسمت یعنی گوشه های دندان مصنوعی و قسمت میانی قرار دهید.

چسب دندان مصنوعی

نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی

4- سپس دندان را با احتیاط بر روی استخوان فک خود بگذارید. توجه داشته باشید قبل از نصب دندان مصنوعی، باید دهان خود را به طور کامل تمیز کنید و از طرف دیگر در قرار دادن دندان های مصنوعی بر روی استخوان فک حتماً دقت کافی داشته باشید تا دندان ها به طور کامل بر روی فک شما چفت شوند.

نکات مهم هنگام خرید چسب دندان مصنوعی

برای خرید چسب دندان مصنوعی همان طور که در بالای مطلب گفتیم مطمعن باشید که فاقد زینک باشد و یا اگر هم بود مقدار آن کمتر باشد. پس هنگام خرید چسب دندان مصنوعی حتما به این موضوع توجه داشته باشید.

شرکت سازنده چسب دندان مصنوعی

همانطور که می دانید، چسب دندان مصنوعی محصولی رایج نیست و به طور عمومی مورد استفاده قرار نمی گیرند. به همین سبب عرصه تولید این محصولات گسترده نیست و شرکت هایی که در زمینه تولید این محصولات فعالیت می کنند خیلی زیاد نیستند.

 • گورکا (COREGA)
 • فیکسودنت (FIXODENT)
 • داینا بیس (DINABASE)
 • پرودوفیکس (prodofix)
 • پروفشنال
 • اپتی فیکس
 • برند آلمانی فیتی دنت
 • برند آلمانی دنتی پور
 • برند آلمانی دنچر

از مطرح ترین برند های زمینه تولید چسب دندان مصنوعی هستند.

محصولات این شرکت ها هم اکنون در بازار به وفور یافت می شوند و هرکدام با توجه به کیفیت و قیمتی که دارند، تا حدودی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند.

نحوه استفاده از چسب دندان مصضوعی

چسب دندان مصنوعی چقدر دوام دارد؟

بسته به میزان لقی دندان ها، چسب های دندانی می توانند از چند ساعت تا یک روز، روی لثه ها باقی بمانند و دندان را در محل خود ثابت و بدون حرکت نگه دارند.

در فک پایین که معمولا بیماران با آن مشکل بیشتری از لحاظ لقی دارند، چسب دوام کمتری دارد و در فک پایین معمولاً طی چند ساعت الی نیم روز، به واسطه جریان بزاق چسب دندان مصنوعی شسته شده و مجدداً لقی دندان نمایان می گردد.

چیزی که اهمیت دارد این است که چسب دندان مصنوعی راه کاری کمک کننده برای زمان های کوتاه و برهه های خاص و مقطعی می باشد. اما نمی تواند راه کاری دائم برای رهایی از لق بودن دندان های مصنوعی شود بعلاوه، استفاده از چسب های دندام مصنوعی می تواند باعث افزایش هزینه بیماران در استفاده از دندان مصنوعی شود.

قیمت چسب دندان مصنوعی

شرکت های فعال در زمینه تولید چسب دندان مصنوعی این محصولات را با قیمت های گوناگونی به بازار عرضه کرده اند. از جمله موارد موثر در قیمت این محصولات می توان به نوع چسب، حجم چسب، شرکت سازنده و ... اشاره کرد. به طور کلی این محصولات در بازار بین 70 هزار تومان تا 500 هزار تومان به فروش می رسند.

از نکات مهمی که در خرید چسب دندان مصنوعی لازم است مورد توجه قرار دهید، توجه به اصالت برند کالا و دارا بودن استاندارد های لازم است. زیرا محصولاتی مانند چسب دندان مصنوعی به طور مستقیم درون دهان شما استفاده می شود و استفاده از محصولات غیر استاندارد می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. برای این منظور لازم است محصولات مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سایت های اینترنتی معتبر خریداری کنید.

خرید انواع چسب دندان مصنوعی

کلام آخر

چنانچه دندان های شما دچار لقی باشد و این موضوع شما را ناراحت می کند، می تواند با استفاده از چسب های پروتز دندان این مشکل را برطرف کنید. این چسب ها می توانند به صورت کرم، پودر و نواری موجود باشند که استفاده از همه آن ها راحت است.

چسب ها برای چند ساعت تا چند روز پروتز را به خوبی در دهان شما نگه می دارند. در بعضی موارد ممکن است فرد دچار حساسیت به این چسب ها شود که باید سریعا با دندانپزشک خود مشورت نماید. چسب دندان مصنوعی دارای برندهای مختلفی است که در این مقاله به معرفی معتبرترین آن ها پرداختیم.

اگر شما هم تجربه خاصی در استفاد از این محصول یا سوالی قبل خرید چسب دندان مصنوعی دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت چسب دندان مصنوعی چند است؟
قیمت انواع چسب دندان مصنوعی یه عوامل مختلفی همچن برند شرکت سازنده، حجم، کیفیت مواد تشکیل دهنده، میزان چسبندگی، فاقد زینک بودن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع چسب دندان مصنوعی از 70 هزار تومان تا 500 هزار تومان می باشد.
بهترین برندهای چسب دندان مصنوعی کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده چسب دندان مصنوعی می توان به برند گورکا (COREGA)، فیکسودنت (FIXODENT)، داینا بیس (DINABASE)، پرودوفیکس (prodofix)، پروفشنال، اپتی فیکس، فیتی دنت، دنتی پور و دنچر اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/23
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
چسب دندان مصنوعی دنچر مدل Denture Zinc Free وزن 24 گرم
چسب دندان مصنوعی دنچر مدل Denture Zinc Free وزن 24 گرم
چسب دندان مصنوعی دنتینوکس مدل zinc free وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی دنتینوکس مدل zinc free وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Plus La Meilleure وزن 57 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Plus La Meilleure وزن 57 گرم
چسب دندان مصنوعی کورگا مدل Sviezi وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی کورگا مدل Sviezi وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی ففتی دنت مدل ضد آب وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی ففتی دنت مدل ضد آب وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Antibacterial حجم 70 میلی لیتر
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Antibacterial حجم 70 میلی لیتر
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Complete Fresh وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Complete Fresh وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی کورگا مدل OCHRANA DASNI وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی کورگا مدل OCHRANA DASNI وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی پرودوفیکس مدل zinc free مقدار 40 گرم
چسب دندان مصنوعی پرودوفیکس مدل zinc free مقدار 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیتی دنت مدل Cushions بسته 15 عددی
چسب دندان مصنوعی فیتی دنت مدل Cushions بسته 15 عددی
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Neutral Taste وزن 47 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Neutral Taste وزن 47 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Original وزن 47 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Original وزن 47 گرم
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد