منو

چسب دندان مصنوعی چیست؟ بررسی انواع، مزایا، معایب و نحوه استفاده

استخوان های فک پس از کشیدن دندان ها تحلیل می روند در حالی که اندازه دندان مصنوعی ثابت است، فک کوچک تر می شود ، به همین دلیل شما نیاز به خرید چسب دندان مصنوعی دارید. تحلیل فک پایین در مقایسه با فک بالا ۴-۲ برابر بیشتر است.

به دلیل کوچک تر بودن فک پایین و تماس بیشتر زبان با این ناحیه از دهان، اغلب بیماران از لقی و ناراحتی در فک پایین بسیار بیشتر از فک بالا شکایت می کنند. این چسب به اشکال کرم، برچسب و پودر عرضه می شود و باعث کاهش میزان حرکت و لیز خوردن پروتز هنگام حرف زدن ، خوردن، خندیدن، سرفه کردن یا عطسه می شود.

چسب دندان مصنوعی

در این مقاله قصد داریم با ارائه توضیحات کاملی درباره چسب دندان مصنوعی، شما را با ابعاد گوناگون این محصولات آشنا کنیم. اگر قصد خرید این محصول را دارید توصیه می کنیم ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا خریدی مطمئن و آگاهانه انجام دهید. با ما همراه باشید

چسب دندان مصنوعی چیست؟

چسب های دندان مصنوعی یا چسب پروتز به صورت پودری و کرمی تولید و ساخته می شوند که برای کمک به نگه داشتن دندان مصنوعی شما در جای خود (روی لثه) طراحی شده است. این چسب روی قسمت زیرین پروتز شما اعمال می شود و سبب ایجاد اتصال بهتر آن به لثه می شود.

در برخی برند ها به دلیل این که چسبندگی این نوع چسب بیشتر شود از زینک استفاده می کنند. برخی از اوقات اگر دندان مصنوعی به صورت درست ساخته شده باشد نیازی به استفاده از مواد چسبنده نیست. با این وجود با مرور زمان استخوان دندان تحلیل می رود و لثه عقب می رود و در نتیجه دندان مصنوعی کم کم عقب می رود و درست سر جای خود قرار نمی گیرد. در این مواقع یا باید دندان مصنوعی را تعویض کرد و یا باید به صورت موقت فاصله بین آن ها را چسب زد.

چسب های دندان مصنوعی ماده ای غیر سمی هستند. این چسب بین دندان و بافت لثه قرار می گیرد و دندان ها را جایه ثابت قرار می دهند و باعث می شوند تا هنگام غذا خوردن و یا نوشیدن دندان در جای خود ثابت بماند و نلغزد.

چسب دندان مصنوعی چطور کار می کند؟

چسب دندان مصنوعی از بزاق دهان قوی تر بوده و بین لثه و دندان در نقش یک لایه چسبناک مصنوعی ظاهر می شود. این نوار موجب افزایش استحکام شده و مانع لیز خوردن دندان مصنوعی می گردد. به دلیل اینکه بزاق دهان به دندان مصنوعی و بافت دهان می چسبد، پروتز نیز به بافت می چسبد.

نحوه استفاده از چسب دندان مصضوعی

چسب دندان مصنوعی با چسبیدن به هر دو بافت کار را در سطح عالی تری انجام می دهد. هر محصول و برند چسب پروتز دندان، دارای فرمول ساخت متفاوتی است، اما تمام آن ها به طور چشمگیری موجب بهبود عملکرد پروتز در حضور بزاق یا آب می شوند. افرادی که دندان مصنوعی دارند، معتقدند که هنگام استفاده از چسب در مورد پروتز کامل رضایت بیشتری دارند.

انواع چسب دندان مصنوعی

چسب دندان مصنوعی در انواع مختلف خمیری، پودری و پد عرضه می شود. هنگام استفاده از هر مدل باید برچسب روی آن محصول خوانده شود. برای مثال نوع خمیری همانند خمیر دندان است که به اندازه گلوله های کوچک خمیر دندان در سطح لثه ای (داخل دست دندان) گذاشته شده و دست دندان را داخل دهان قرار می دهند و برای اینکه چسب خمیری کاملاً به صورت یکنواخت داخل دست دندان پخش شود، آن را به مدت چند دقیقه روی لثه فشار می دهند. باید از گذاشتن چسب به مقدار زیاد در داخل دست دندان به گونه های که از لبه ها پس بزند، خودداری کرد زیرا موجب ایجاد حالت تهوع در فرد خواهد شد.

در صورت استفاده از مقدار زیادی خمیر، چسب دندان مصنوعی می تواند حالت جویدن را تغییر دهد و این امر فرسایش دندان مصنوعی را افزایش می دهد.

پدها قطعاتی هستند که از قبل برش داده شده اند و گاهی جهت قرارگیری صحیح در پروتز باید اصلاح شوند. نوع پودری برای فعال شدن نیاز به مخلوط شدن با آب دارد.

چسب باید به اندازه کافی بر روی پروتز تمیز شده مورد استفاده قرار گیرد. بهترین راه برای این کار تمیز کردن پروتز در هر شب و قرار دادن آن در ظرف حاوی آب است . سپس پروتز باید در صبح شسته و مقدار توصیه شده چسب دندان مصنوعی روی آن زده شود و بلافاصله در دهان قرار گیرد .

با قرار دادن پروتز در محل خود، چسب باید تقریبا تمام روز دوام بیاورد. احتمال شل شدن پروتز فک بالا در اثر جویدن کمتر از پروتز فک پایین است . به همین دلیل احتمال تجدید چسب پروتز فک پایین در طول روز وجود دارد.

چسب دندان مصنوعی

مزایای استفاده از چسب دندان مصنوعی

 • استفاده از این مواد پایداری دندان را افزایش می دهند و به شما این اجازه را می دهند که محکم تر گاز بگرید.
 • استفاده از این مواد باعث می شود که جلوی لغزش دندان را بگیرد این موضوع برای کسانی که دهان خشکی دارند و بزاق کمی دارند بسیار مفید است.
 • اگر زیاد در اجتماع هستید سخنرانی می کنید و یا آواز می خوانید این مواد به شما اعتماد به نفس بیشتری را می دهند.

نکات مهم هنگام استفاده از چسب دندان مصنوعی

 1. در ابتدای کار با مقدار کم شروع کنید اگر چسب به داخل دندان شما می ریزد حتما مقدار آن زیاد است.
 2. برای جلوگیری از مصرف بیش از حد در هنگام باز کردن تیوب روی تقویم علامت بگذارید.
 3. حتما دستور العمل محصول را مطالعه بفرمایید و حتما از آن پیروی کنید.
 4. بیشتر از میزان توصیه شده مصرف نکنید.
 5. این موضوع را به یاد داشته باشید که بیشتر این محصولات حاوی زینک هستند سعی کنید از محصولی خریداری کنید که زینک نداشته باشد.

خطرات زینک

طبق تحقیقاتی که شده است زینک یک ماده بسیار ضروری برای بدن انسان است با این وجود وجود بیش از اندازه زینک در بدن انسان باعث بروز آسیب های احتمالی همچون اسیب به سیستم عصبی به خصوص در دست و پا می گردد. این آسیب ها در مدت طولانی و به مرور زمان اتفاق می افتد.

استفاده بیش از حد از چسب دندان های مصنوعی حاوی زینک می تواند غلظت زینک را در بدن شما افزایش دهد. ولی طبق تحقیقات متوجه شدن اند که زمانی این اتفاق برای فرد می افتد که بیمار حداقل از 2 تیوب چسب دندان مصنوعی استفاده کرده است و به طور معمول شما باید یک تیوب را برای 7 تا 8 هفتع نگه داری کنیو و از آن استفاده کنید .

این موضوع را به یاد داشته باشید که با این کار نه تنها تعداد بسیار کمتری خریداری می کنید و در هزینه ها صرفه جویی می کنید بلکه سلامتی خود را تضمین می کنید.

چسب دندان مصنوعی پودری

چسب دندان مصنوعی برای چه کسانی مضر است

 • تناسب نداشتن دندان مصنوعی
 • وجود زخم باز در دهان یا رعایت نکردن بهداشت دهان و پروتز دندان
 • استفاده از پروتزی که دندانپزشک آن را معاینه و ارزیابی نکرده است.
 • داشتن حساسیت نسبت به یک ماده مشخص که در محصول وجود دارد.
 • در صورتی که دندان مصنوعی تناسب خود را از دست داده و دندانپزشک آن را تأیید نکرده ، ممکن است به دلیل تحلیل استخوان و بافت لثه به یک پروتز جدید نیاز باشد . بنابراین استفاده از یک دست پروتز همیشگی نیست.

نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی

چسب باید به اندازه کافی استفاده شود و بر روی پروتز تمیز شده قرار گیرد. بهترین راه برای این کار این است که هر شب پروتز خود را به خوبی تمیز کنید و در ظرف حاوی آب قرار دهید. صبح آن را بشویید. مقدار توصیه شده چسب دندان مصنوعی را روی آن بزنید و بلافاصله آن را در دهان قرار دهید.

نکات مهم هنگام خرید چسب دندان مصنوعی

برای خرید چسب دندان مصنوعی همان طور که در بالای مطلب گفتیم مطمعن باشید که فاقد زینک باشد و یا اگر هم بود مقدار آن کمتر باشد. پس هنگام خرید چسب دندان مصنوعی حتما به این موضوع توجه داشته باشید.

شرکت سازنده چسب دندان مصنوعی

همانطور که می دانید، چسب دندان مصنوعی محصولی رایج نیست و به طور عمومی مورد استفاده قرار نمی گیرند. به همین سبب عرصه تولید این محصولات گسترده نیست و شرکت هایی که در زمینه تولید این محصولات فعالیت می کنند خیلی زیاد نیستند. گورکا (COREGA)، فیکسودنت (FIXODENT) و داینا بیس (DINABASE)، پرودوفیکس (prodofix)، پروفشنال، اپتی فیکس از مطرح ترین برند های زمینه تولید چسب دندان مصنوعی هستند.

محصولات این شرکت ها هم اکنون در بازار به وفور یافت می شوند و هرکدام با توجه به کیفیت و قیمتی که دارند، تا حدودی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند.

برچسب دندان مصنوعی

چسب دندان مصنوعی چقدر دوام دارد؟

بسته به میزان لقی دندان ها، چسب های دندانی می توانند از چند ساعت تا یک روز، روی لثه ها باقی بمانند و دندان را در محل خود ثابت و بدون حرکت نگه دارند.

در فک پایین که معمولا بیماران با آن مشکل بیشتری از لحاظ لقی دارند، چسب دوام کمتری دارد و در فک پایین معمولاً طی چند ساعت الی نیم روز، به واسطه جریان بزاق چسب دندان مصنوعی شسته شده و مجدداً لقی دندان نمایان می گردد.

چیزی که اهمیت دارد این است که چسب دندان مصنوعی راه کاری کمک کننده برای زمان های کوتاه و برهه های خاص و مقطعی می باشد. اما نمی تواند راه کاری دائم برای رهایی از لق بودن دندان های مصنوعی شود بعلاوه، استفاده از چسب های دندام مصنوعی می تواند باعث افزایش هزینه بیماران در استفاده از دندان مصنوعی شود.

قیمت چسب دندان مصنوعی

شرکت های فعال در زمینه تولید چسب دندان مصنوعی این محصولات را با قیمت های گوناگونی به بازار عرضه کرده اند. از جمله موارد موثر در قیمت این محصولات می توان به نوع چسب، حجم چسب، شرکت سازنده و ... اشاره کرد. به طور کلی این محصولات در بازار بین 20 هزار تومان تا 300 هزار تومان به فروش می رسند.

از نکات مهمی که در خرید چسب دندان مصنوعی لازم است مورد توجه قرار دهید، توجه به اصالت برند کالا و دارا بودن استاندارد های لازم است. زیرا محصولاتی مانند چسب دندان مصنوعی به طور مستقیم درون دهان شما استفاده می شود و استفاده از محصولات غیر استاندارد می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. برای این منظور لازم است محصولات مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سایت های اینترنتی معتبر خریداری کنید.

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/07
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Neutral Taste وزن 47 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Neutral Taste وزن 47 گرم
چسب دندان مصنوعی فیتی دنت مدل Cushions بسته 15 عددی
چسب دندان مصنوعی فیتی دنت مدل Cushions بسته 15 عددی
چسب دندان مصنوعی پرودوفیکس مدل zinc free مقدار 40 گرم
چسب دندان مصنوعی پرودوفیکس مدل zinc free مقدار 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Original وزن 47 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Original وزن 47 گرم
چسب دندان مصنوعی کورگا مدل OCHRANA DASNI وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی کورگا مدل OCHRANA DASNI وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Complete Fresh وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Complete Fresh وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Antibacterial حجم 70 میلی لیتر
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Antibacterial حجم 70 میلی لیتر
چسب دندان مصنوعی ففتی دنت مدل ضد آب وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی ففتی دنت مدل ضد آب وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی کورگا مدل Sviezi وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی کورگا مدل Sviezi وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Plus La Meilleure وزن 57 گرم
چسب دندان مصنوعی فیکسودنت مدل Plus La Meilleure وزن 57 گرم
چسب دندان مصنوعی دنتینوکس مدل zinc free وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی دنتینوکس مدل zinc free وزن 40 گرم
چسب دندان مصنوعی دنچر مدل Denture Zinc Free وزن 24 گرم
چسب دندان مصنوعی دنچر مدل Denture Zinc Free وزن 24 گرم
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد