منو

چرخ تمرین شکم چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

ورزش کردن نه فقط بر روی سلامت جسمانی شما بلکه بر روی سلامت روحی و سر حال و با نشاط شدن شما عزیزان نیز کاملا موثر است. امروزه متاسفانه به دلایل زیادی از جمله درگیری های روزمره افراد زیادی اعم از زنان و مردان ورزشکار دیگر نمی توانند همچون سابق فعالیت های ورزشی خود را در محیط های باشگاهی انجام دهند به همین سبب خرید یکسری از تجهیزات ورزشی سبک و در عین حال فوق العاده موثر در ایجاد تناسب اندام برای آنان لازم و ضروری تلقی می شود. یکی از تجهیزان می تواند رول شکم یا همان چرخ تمرین شکم باشد.

چرخ تمرین شکم

چرخ تمرین شکم مدل دو چرخ

غلطک شکم (چرخ شکم) چیست؟

غلطک شکم (Ab Roller) که به نام های چرخ تمرین شکم (wheel exerciseغلتک لاغری، رول شکم، غلطک ورزشی و رولر تناسب اندام نیز معروف است، یکی از ابزارهای تمرینی برای تقویت عضلات شکمی است که در راستای تکامل سیر تمرینات باهدف وسعت بخشی تمرینات شکمی مورد استفاده قرار می گیرد. چرخ شکم یک ابزار ورزشی است که متشکل شده از یک میله استوانه ای شکل به همراه دو عدد چرخ ژله ای (ممکن است تک چرخ و یا 4 چرخ نیز باشد) برای حفظ تعادل مناسب در حین اجرای حرکت.

نکته قابل تامل در هنگام استفاده از این وسیله در حین انجام تمرینات شکمی اینست که موجب می شود عضلاتی همچون، عضلات بازویی، کمر و گردن نیز شروع به فعالیت کنند. میزان اثر بخشی تمرین با غلطک شکم (Ab Roller) به قدری بالاست که ورزشکاران رشته های بدنسازی را قانع نموده تا از آن برای انجام تمرینات شکمی و ساختن شکمی Six pack (6 تیکه) استفاده نمایند.

غلطک شکم (Ab Roller) را می توان ابزاری مناسب برای انجام تمرینات ورزشی در منزل دانست. طراحی این وسیله به گونه ای است که در هنگام تمرین تاثیر مستقیمی بر روی عضلات شکمی و کمر دارد. همچنین بر روی غلطک شکم دسته هایی با روکش فوم طراحی شده تا ورزشکار در حین تمرین بتواند به راحتی برای مدت زمان طولانی از آن استفاده کند.

انواع چرخ شکم یا رول های شکمی

1 - مدل تک چرخ

 • این نوع از چرخ تمرین شکم همانند نام خود از یک چرخ پهن با میزان پایداری کم برخوردار می باشد.
 • می توان با استفاده از این مدل رول شکم در زوایای گوناگون به انجام حرکت های ورزشی پرداخت.

راهنمای خرید چرخ تمرین شکم بدنسازی

رول شکم تک چرخ

2 - مدل دو چرخ

 • چرخ تمرین های دو چرخ در حقیقت دارای قابلیت تبدیل شدن به مدل های تک چرخ نیز می باشند.
 • از این مدل محصولات ورزشی نمی توان برای انجام حرکات در زاویه های مختلف استفاده نمود.

رول شکم دو چرخ

رول شکم دو چرخ3 - رولر شکم سه چرخ

افرادی که به تازگی قصد تمرین با رولر شکم را دارند، بهتر است از نوع سه چرخ آن استفاده کنند. زیرا به خاطر وجود دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب، ورزشکار در حین انجام حرکات شکمی تعادل بیشتری خواهد داشت. این مدل رولر شکم در بازار معمولاً در طول ۳۳ سانتیمتر و قطر ۳ تا ۵ سانتیمتر وجود دارد.

عکس چرخ تمرین 3 چرخه

عکس رول شکم 3 چرخه

فواید تمرین با چرخ شکم

همانطور که در بالا گفته شد چرخ شکم ابزاری کاربردی برای تمرین و تقویت عضلات شکم در باشگاه و یا حتی منزل است. اگر بخواهیم به صورت کلی فواید تمرینی ین وسیله را بیان کنیم باید بگویم که استفاده از چرخ شکم موجب:

 • تقویت عضلات شکمی، بازو، کمر و سرشانه
 • کمک به ساختن شکمی ۶ PACK (6 تیکه)
 • اثر بخشی تمرین و وسعت دهی به تمرینات
 • تقویت عضلات سینه، پشت و پاها و ...

دارا بودن قابلیت استفاده برای عامه مردم چه افراد مبتدی و حرفه ای در منزل و باشگاه را میتوان نام برد.

اصول اولیه استفاده از رولر شکم

استفاده از رولر شکم ممکن است آسان به نظر برسد، اما چند نکته وجود دارد که هنگام شروع کار باید در نظر بگیرید. در اینجا بهترین راه برای استفاده از چرخ شکم آورده شده است که هر چند وقت یکبار باید آن را انجام دهید:

نحوه استفاده از رولر شکم

نحوه انجام تمرین با رولر شکم یا غلطک ورزشی

 • با پزشک خود صحبت کنید: قبل از شروع یک برنامه ورزشی، همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی خطر است. در حالی که چرخ شکم به طور کلی ایمن است، اما هر فردی شرایط پزشکی متفاوتی دارد.
 • گرم کردن: قبل از شروع باید بدن خود را گرم کنید تا خطر آسیب دیدگی یا کشیدگی عضلات را کاهش دهید.
 • به تدریج افزایش دهید: با چندین بار تکرار در روز شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید، به این ترتیب هیچ دردی وجود ندارد و به خود آسیب نمی رسانید. البته سطح تناسب اندام شما تعیین می کند که چه مدت و چند بار از آن استفاده کنید: افراد مبتدی باید این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهند.

نحوه انجام حرکت تمرینی با رولر شکم

حرکت رول شکم که با نام حرکت شکم با غلطک نیز شناخته می شود که یک حرکت تمرینی قدرتی برای افرادی در سطوح متوسط است که عضلات شکم و سرشانه را به چالش کشیده و موجب تقویت آنها می شود. برای انجام این حرکت غلطک را توسط هر دو دست در وضعیت زانو زدن گرفته به طوری که غلطک روبه روی شما قرار داشته و تمامی وزن شما بر روی دست ها و زانوها متمرکز باشد.

نحوه استفاده از چرخ تمرین شکم

نحوه انجام تمرین با چرخ تمرین شکم

سپس به آرامی غلطک را به سمت جلو هدایت کرده و بدن خود را کاملا در موقعیت کششی قرار دهید در هنگامی که در وضعیت کششی هستید عمل دم را انجام دهید، پس از کمی مکث در حالت کششی با انجام عمل بازدم به وضعیت اولیه خود بازگردید، لازم به ذکر است در هنگام بازگشت به وضعیت اولیه عضلات شکم را در حالت منقبض نگه دارید و مجددا حرکت را تکرار کنید.

ورزشکاران حرفه ای می توانند این حرکت را علاوه بر جهت مستقیم در جهت های مورب نیز انجام دهند. انجام این حرکت در جهت های مورب موجب ایجاد فشار به عضلات کناری شکم و تقویت آنها می شود. رولرهای شکم قابل استفاده برای افراد ناتوان و معلول نیز می باشد.

نکات مهم هنگام خرید چرخ تمرین شکم

انتخاب نوع

اولین گام در خصوص خرید چرخ تمرین شکم توجه به نوع آن است که برای این منظور ما در بخش قبلی از همین مطلب شما را با دو نوع مختلف این مدل از تجهیزات سبک ورزشی آشنا نمودیم و حال این شما هستید که باید متناسب با سلیقه و انتظاراتی که از حرکات ورزشی خود دارید یک کدام را انتخاب نمایید.

اندازه و وزن محصول

مورد دوم در انتخاب این نوع از تجهیزات ورزشی توجه به اندازه و وزن محصول است. خریداران گرامی توجه داشته باشید رول شکمی از دسته ابزارهای ورزشی است که هم می توان از ان ها در خانه استفاده نمود و هم در محیط های باشگاهی؛ پس بایستی به اندازه و وزن سبک آن توجه کافی را داشته باشید تا بتوانید آن را به سادگی جا به جا کنید.

تمرین با چرخ شکم

آموزش طریقه صحیح استفاده از چرخ شکم

جنس و طراحی دسته

فاکتور مهم بعدی در انتخاب و خرید چرخ تمرین شکم توجه به جنس و طراحی دسته های قرار گرفته در دو طرف چرخ می شود. جنس دسته های محصول انتخابی تان از هرچه که باشد بهتر است دارای مقاومت بالایی باشد تا بتواند وزن وارده از سوی شما را بر روی خود تحمل کند. همچنین دارای روکشی نرم و لطیف باشد تا به هنگام کار با وسیله سبب ایجاد ناراحتی بر روی کف دستان شما نشود. به تمامی این ها طراحی علمی و ارگونومیکی دسته ها را نیز اضافه کنید که قطعا باعث ایجاد سهولت در کار با آن خواهد شد.

قیمت چرخ تمرین شکم

قیمت چرخ تمرین شکم با توجه به جنس و کیفیت ساخت محصول تعیین می شود. با این حال اما بد نیست بدانید که فوایدی که از کار با این مدل محصول سبک ورزشی بدست می آورید، خیلی بیشتر از مبلغ پولی است که خرج خرید کردن آن خواهید کرد؛ البته به شرطی که بدانید روش کار صحیح با این مدل از رول های شکمی به چه صورتی می باشد! ما در ادامه شما را با تعدادی از برترین های این محصول ورزشی موجود در بازار ایران آشنا خواهیم کرد.

خرید چرخ تمرین شکم

نتیجه گیری

اگر تصمیم دارید که عضلات شکمی خود را ورزش دهید و برای برای داشتن شکمی زیبا و خوش فرم تلاش می کنید بهترین وسیله برای این کار چرخ تمرین شکمی است. این وسیله سالهاست که سر تیتر محصولات اثر گزار بر عضلات شکمی قرار دارد و بر سر آن سالهاست که بحث صورت میگیرد.

پیشنهاد مطالعه : حلقه هولاهوپ یا حلقه لاغری چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
آیا با چرخ شکم می توان چربی های شکم را آب کرد؟
به تنهایی خیر! تنها با چرخ شکم نمی توانید چربی های شکم را بسوزانید، چرخ های شکم بر روی هسته و عضلات مختلف شکم (مانند عضلات زیر چربی شکم) کار می کند. برای از بین بردن چربی شکم، علاوه بر تمرینات مستمر به یک رژیم غذایی مناسب نیز نیاز دارید.
فواید رول شکم یا چرخ تمرین شکم چیست؟
چرخ شکم ابزاری کاربردی برای تمرین و تقویت عضلات شکم در باشگاه و یا حتی منزل است. به صورت کلی فواید تمرینی ین وسیله عبارتند از : تقویت عضلات شکمی، بازو، کمر و سرشانه - کمک به ساختن شکمی6 تیکه - تقویت عضلات سینه، پشت و پاها
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/21
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
چرخ تمرین شکم فایبر گلاس چینی کد 2020
چرخ تمرین شکم فایبر گلاس چینی کد 2020
چرخ تمرین شکم جنس فلز و پلاستیک ساخت تایوان مدل 716TR
چرخ تمرین شکم جنس فلز و پلاستیک ساخت تایوان مدل 716TR
غلتک تمرین شکم مدل snode pro1363
غلتک تمرین شکم مدل snode pro1363
چرخ تمرین شکم چهار چرخه مدل کالود MYMT
چرخ تمرین شکم چهار چرخه مدل کالود MYMT
چرخ تمرین شکم مدل E78 به همراه زیرانداز ورزشی
چرخ تمرین شکم مدل E78 به همراه زیرانداز ورزشی
چرخ تمرین شکم مدل DOUBLE Wheel با زیرانداز فومی
چرخ تمرین شکم مدل DOUBLE Wheel با زیرانداز فومی
چرخ تمرین شکم پلاستیک استیل و فوم مدل ABRoller-180
چرخ تمرین شکم پلاستیک استیل و فوم مدل ABRoller-180
چرخ تمرین شکم فایبرگلاس چینی مدل ex wh03
چرخ تمرین شکم فایبرگلاس چینی مدل ex wh03
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد