منو

چرخونک ورزشی چیست؟ آیا تاثیری بر لاغری شکم و پهلو دارد؟

یکی از بهترین راه ها برای کاهش وزن، چربی سوزی و فرم دادن به عضلات دور شکم و پهلو استفاده از دستگاه های ورزشی ساده همچون چرخونک است.

دستگاه مسگری یا چرخونک مسگری به عنوان یکی از جدیدترین و پرکاربردترین تجهیزات ورزشی در منازل، پارک ها و باشگاه های بدنسازی به حساب می آیند. شما قادر خواهید بود به سادگی و با کمترین هزینه به کمک چرخونک ورزشی به دور کمر خود فرم دلخواهی بدهید و اندام زیبایی را برای خود بسازید.

خرید چرخونک ورزشی

راهنمای خرید چرخونک ورزشی یا دیسک مسگری

همچنین اگر دور شکم و پهلو خود چربی های اضافه دارید به کمک چرخونک آنها را آب کرده و با چربی سوزی به لاغری مورد نظر خود برسید.

چرخونک ورزشی چیست؟

چرخونک (دیسک مسگری یا چرخونک مسگری) در واقع یک صفحه دایره ای شکل است که با بلبرینگ های موجود در زیر خود می تواند به صورت ۳۶۰ درجه بچرخد.

کافی است ورزشکار با دو پای خود روی آن قرار گرفته و با تغییر حالت به چپ و راست روی عضلات کمر و دور شکم خود کار کنید. این کار باعث فشار آوردن روی عضلات و چربی های دور شکم شده و منجر به چربی سوزی آنها می شود.

چرخونک ورزشی دارای دو حرکت اصلی و متفاوت است، یکی زمانی که نیم تنه بالایی در حال چرخش بوده و پاها ثابت می باشند و دیگری اینکه نیم تنه پایینی دارای حرکت بوده و نیم تنه بالایی ثابت می شوند.

دیسک چرخونک ورزشی معمولا تا وزن ۱۰۰ کیلوگرم را به راحتی می تواند تحمل کند.

عکس چرخونک تن زیپ

عکس چرخونک ساده تن زیپ پلاستیکی

انواع چرخونک ورزشی

چرخونک ورزشی در انواع مختلف چرخونک آبی، چرخونک دسته دار، چرخونک دوبل و چرخونک ساده در بازار موجود می باشند و هر کدام ویژگی و کاربردهای متفاوتی دارند.

از بهترین مارک های چرخونک ورزشی در ایران می توان به چرخونک تن زیپ اشاره کرد، برندهای معتبر دیگری هم همچون چرخونک جورکس، چرخونک رجال، چرخونک ونوس، چرخونک مگا فیتنس و آذیموس به فروش می رسند.

چرخونک های دسته دار دوطرفه که با آن مسگری دوطرفه نیز گفته می شود، اکثراً کاربرد باشگاهی داشته و به دلیل فضای بیشتری که اشغال می کند، مناسب منزل نیست.

کاربرد و فواید استفاده از چرخونک چیست؟

چرخونک ورزشی مناسب افرادی است که دوست دارند در خانه ورزش کنند. این وسیله که تا حدی جنبه تفریح نیز در خود دارد به علت سبکی و قابل حمل بودن می تواند در هر مکانی از جمله خانه استفاده شود.

این تمرین ضمن حفظ و بالا بردن تعادل بدن در آب شدن شکم و پهلو کمک شایانی می کند. همچنین با تقویت هسته مرکزی بدن به افزایش توان کلی بدن و در نتیجه توان تمرینی را بالا می برد.

عکس چرخونک ورزشی

عکس چرخونک ورزشی پلاستیکی

چرخونک ورزشی وسیله ای ساده، جالب و مهیج برای ورزش و نرمش در منزل و از بین بردن چربی های اضافه ناحیه شکم و پهلو بوده که عضلات کمر، پشت، پاها و عضلات سرینی را تقویت کرده و بافت های اضافی دور کمر را از بین می برد.

این وسیله باعث کوچک و باریک شدن کمر می شود و برای تمام اعضای خانواده، صرف نظر از سن و جنسیت مناسب است. از چرخونک مسگری می توان همچنین به عنوان یک وسیله بازی برای کودکان استفاده نمود.

1 - هسته بدن را تقویت می کند

هسته بدن شامل ستون فقرات، لگن، شکم و پهلو است. این قسمت از بدن در تثبیت عملکردی حرکات ایستا و پویا بسیار مهم است. هسته قوی یکی از کلیدهای بهبود عملکرد ورزشی و برعکس کاهش خطر آسیب است و باعث افزایش تعادل می شود.

2 - باعث کاهش وزن می شود

انجام ورزش هوازی به هر شکلی باعث کاهش وزن خواهد شد. چرخونک ورزشی نیز با کالری سوزی و با بالا بردن ضربان قلب ورزش هوازی محسوب می شود. بنابراین تمرین مسگری می تواند به لاغری کمک کند.

فواید استفاده از چرخونک ورزشی

تاثیر چرخونک مسگری بر عضلات مختلف بدن

3 - قابل حمل و در دسترس است

این وسیله جز وسایلی ست که فضای زیادی را اشغال نمی کند و می تواند در هر سطحی که صاف و محکمی باشد استفاده شود. حتی می توان این وسیله را جلوی تلویزیون و یا مانیتور قرار داده و همزمان تمرین کنیم.

4 - باعث بهبود تعادل کلی بدن می شود

به علت تمرکز ذهنی ای که باید برای حفظ تعادل بدن داشته باشیم و همچنین حرکت همزمان چندین عضو بدن از جمله دست، پا و میان تنه تعادل کلی بدن افزایش خواهد یافت.

5- تقویت نخاع و عضلات پشت کمر

استفاده از دستگاه مسگری به صورت مکرر و طبق برنامه باعث تقویت بسیار چشمگیر عضلات پشت کمر می شود. وقتی که این عضلات تا حد بالایی تقویت شوند در واقع آن ها نیز در حالت کاملاً عالی قرار خواهند گرفت و از آسیب هایی همچون و ساییدگی مهره ها به یکدیگر و یا کم شدن فاصله مهره ها در امان خواهید بود.

عکس چرخونک دسته دار

عکس چرخونک دسته دار با بدنه فلزی

6 - خوش استایل کردن کمر

به دلیل اینکه دستگاه مسگری تمامی چربی های اضافی در ناحیه پهلوها و شکم و کمر را می سوزاند، باعث می شود تا شما در نهایت یک کمر باریک و بسیار زیبا داشته باشید. این مسئله تاثیر بسیار چشمگیر و بسزایی در زیباتر به نظر رسیدن شما و تناسب اندام شما خواهد داشت.

7 - بالا بردن گردش خون در ناحیه کمر

به دلیل اینکه این دستگاه کمر و ستون فقرات شما را مورد هدف قرار می دهد باعث می شود تا جریان خون به این عضلات افزایش پیدا کند و تقویت ماهیچه ها در این قسمت به در بهترین نحو خود انجام شود. همچنین هنگامی که گردش خون در این قسمت زیاد شود سوخت و ساز نیز بالا رفته و بافت های چربی با سرعت بیشتری شکسته شده و از بین می روند.

آیا چرخونک باعث لاغری می شود؟

تاثیر چرخونک بر لاغری غیر قابل انکار است، اما همانطوری که می دانید شرط کاهش وزن و لاغری علاوه بر ورزش کردن رعایت سبک غذایی سالم است. چرخونک یا دیسک مسگری نیز وسیله ای است که منجر به جنب و جوش بدنی می شود و به علت اینکه ضربان قلب را بالا می برد ورزش هوازی محسوب می شود.

همانطور که می دانید هر نوع ورزش هوازی برای لاغری بسیار مهم است. در نتیجه دیسک چرخونک به شرط رعایت های غذایی باعث لاغری خواهد شد.

نحوه استفاده از چرونک مسگری

نحوه ایستادن روی چرخونک لاغری مسگری

چرخونک چقدر کالری می سوزاند؟

میزان کالری سوزی بستگی به وزن فرد و همچنین شدت و سرعت انجام تمرین دارد. اما به صورت متوسط می توان حدود ۱۰۰ کالری را در ۱۵ دقیقه سوزاند.

البته می توان این میزان کالری سوزی را با استفاده از ترکیب کردن با تمرینات دیگر مانند حلقه و طناب، استفاده از وزنه مانند دمبل بیشتر کرد. توصیه می شود زمان استفاده از این ورزش بیشتر از ۱۵ دقیقه نشود.

استفاده از چرخونک برای چه کسانی مضرر است؟

انجام حرکات بر روی دستگاه چرخونک لاغری برای افرادی که دچار مشکل دیسک کمر می باشد توصیه نمی شود و از طرفی در هنگام انجام تمرینات با چرخونک یا مسگری اگر طبق آموزش انجام نشود متأسفانه باعث آسیب به ناحیه کمر خواهد بود.

لازم به ذکر است استفاده این دستگاه برای افرادی که دچار مشکل در ناحیه زانو هستند مشکل خاصی ایجاد نمی کند ولی باید با مراقبت بیشتری تمرین کنند و تا حد امکان از نوع دسته دار چرخونک مسگری استفاده کنند.

چالش ها و خطرات استفاده از چرونک مسگری

اگر مطمئن نیستید که این نوع ورزش برای شما مناسب است، قبل از امتحان با پزشک، فیزیوتراپیست یا مربی تناسب اندام صحبت کنید.

عکس چرخونک لاغری به طناب حفظ تعادل

عکس چرخونک لاغری با طناب حفظ تعادل

در زیر برخی از خطرات احتمالی ذکر شده است:

 • استفاده بیش از حد از صفحه چرخونک ممکن است منجر به آسیب کمر شود. پیچ خوردگی تکراری یا دامنه حرکتی بسیار گسترده ممکن است باعث کشیدگی عقب یا پیچ خوردگی شود. تعداد توصیه شده در هر تمرین را رعایت کنید که متناسب با شرایط هر فرد از سه ست بیست تایی تا ۴۰ تایی متغیر است. برای زودتر رسیدن به نتیجه از افراط در استفاده از این وسیله خودداری کنید.
 • پیچش در زانو ممکن است منجر به کشیدگی یا پارگی مینیسک شود. به یاد داشته باشید که از باسن خود استفاده کنید و از کمر بپیچید.
 • امکان افتادن از روی صفحه وجود دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که با سرعت مناسب پیچ و تاب می خورید و نزدیک ستون یا دیوار ایستاده اید تا در صورت لزوم از آن ها برای جلوگیری از افتادن کمک بگیرید.

طرز استفاده از چرخونک ورزشی

 1. قبل از انجام این تمرین با حرکات نرمشی بدن خود را گرم کنید.
 2. قبل از شروع تعادل خود را آزمایش کنید.
 3. برای استفاده از چرخونک آن را در جای مسطح قرار داده و با دو پا روی سطح دایره ای آن قرار بگیرید.
 4. دو پا را دو سمت صفحه و به صورت قرینه قرار دهید.
 5. زانوها را کمی خم و کمر را صاف نگه دارید.
 6. یکی از پاها را جلو برده و همزمان دست و پهلوی مخالف را به عقب برگردانید. همین حرکت را برای دست و پای مخالف انجام دهید.
 7. بالا تنه و پایین تنه را متضاد هم به چپ و سپس راست حرکت دهید.
 8. در طول زمان به ریتم و سرعت منظمی برسید.

جذاب ترین مکمل چرخونک لاغری، حلقه لاغری یا هولاهوپ می باشد. با این ۲ وسیله می توان تفریح و ورزش و سرگرمی را در کنار هم تجربه کرد و لذت برد.

خرید چرخونک ورزشی

نکات مهم هنگام خرید چرخونک لاغری

اصلی ترین نکته در خرید چرخونک لاغری، تحمل وزن و نوع پلاستیکی یا فلزی آن است. چرخونک های لاغری به دلیل کارایی و ساختارشان، زیاد پیچیده و متنوع نیستند و هنگام خرید اینترنتی چرخونک لاغری تنها تحمل وزن آن را مقایسه کرده و اگر وزن بالایی دارید توصیه ما به شما، خرید چرخونک لاغری فلزی با تحمل وزن حداکثری می باشد.

سطح مقطع برخی مدل ها باهم متفاوت بوده به همین دلیل اکثر انواع چرخونک های لاغری که در بازار موجود است از دولایه پلاستیکی سخت و چرخان روی هم تشکیل شده و سطح روی آن دارای برآمدگی های منظم در سطح دیسک بالایی خواهند بود. این امر باعث جلوگیری از سرخوردن پاهای شما در هنگام عرق کردن و تمرینات ورزشی خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه » کرم لاغری چیست؟ آیا کرم لاغری بر چربی سوزی تاثیر دارد؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
فواید استفاده از چرخونک چیست؟
استفاده از چرخونک ورزشی فواید متعددی همچون حفظ و بالا بردن تعادل بدن، آب شدن چربی شکم و پهلو، تقویت عضلات (کمر، پشت، پاها)، تقویت نخاع و عضلات پشت کمر، خوش استایل کردن کمر و بالا بردن گردش خون در ناحیه کمر را دارد.
آیا چرخونک واقعا باعث لاغری می شود؟
تاثیر چرخونک بر لاغری غیر قابل انکار است، اما همانطوری که می دانید شرط کاهش وزن و لاغری علاوه بر ورزش کردن رعایت سبک غذایی سالم است.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/30
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
چرخونک مدل مسگری جنس بدنه آهنی و رویه فوم
چرخونک مدل مسگری جنس بدنه آهنی و رویه فوم
چرخونک الکترونیکی جورکس با نمایشگر دیجیتالی
چرخونک الکترونیکی جورکس با نمایشگر دیجیتالی
چرخونک ورزشی تن زیب جنس پلاستیک
چرخونک ورزشی تن زیب جنس پلاستیک
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد