منو

راهنمای خرید چاقو سفری و بررسی ویژگی هایی یک چاقوی سفری خوب

سفر کردن یکی از لذت بخش ترین کارها محسوب می شود. روانشناسان برای تغییر در روحیه افراد همواره رفتن به سفر را در اولویت توصیه های خود قرار می دهند. همانطور که می دانید، آمادگی برای سفر، نیاز به یکسری مقدمات دارد، مقدماتی که از خرید وسایل بزرگ نظیر چادر مسافرتی شروع می شود و تا کوچک ترین وسیله از قبیل چاقو سفری و ابزارهای چندکاره ادامه دارد.

چاقو سفری

راهنمای خرید چاقو سفری تیز و کاربردی

چاقو سفری چیست؟

نام دیگر چاقو، کارد می باشد و ابزاری تیز است که برای بریدن مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ظاهری چاقوها به صورت فلزی تیز در نوک آن است که به دسته متصل می شود.

منظور از چاقوی سفری یا چاقوی کوهنوردی وسیله ای است که به دلیل حجم کوچکی که دارد، به راحتی در جیب جای گرفته و به دلیل قسمتی که در کنار آن وجود دارد، تا شده و به هیچ وجه تیزی و برندگی نوک آن در زمان تا شده مشخص نیست.

کاربرد چاقوی سفری

چاقو سفری کاربردهای زیادی دارد، از باز کردن جعبه ها و خرد کردن میوه گرفته تا استفاده از آن هنگام کمپینگ. در مواقع اضطراری و یا بروز حادثه، با کمک یک چاقو می توانید سریعا، بانداژ و گاز را برش دهید و روی زخم بگذارید. حتی برای برش کنده های کوچک و برافروختن آتش، از چاقوهای کوهنوردی استفاده کنید.

علاوه بر آن هم که در مصارف پخت و پز، آشپزی و یا خوردو خوراک استفاده می شود. از جمله کاربردهای چاقو سفری، تامین امنیت شما در جنگل و حیات وحش است. پس در صعودهای بلندی که دارید، فکر یک چاقوی تیز باشید. چون در ریسک آسیب پذیری بالاتری قرار دارید.

به طور کلی، اکثر مردم برای ترکیبی از کارهای خارج از منزل، امنیت یا اهداف عمومی از چاقو استفاده می کنند.

چاقو سفری

انواع چاقو سفری

چاقوها از تیغه های ثابت گرفته تا چاقوهای جیبی جمع و جور و چاقوهای تخصصی برای سناریوهایی مانند نجات در آب یا کنده کاری چوب متغیر هستند. از آنجایی که هیچ چاقویی وجود ندارد که برای هر کاری مناسب باشد، برخی افراد چندین چاقو حمل می کنند. با این حال، با بررسی دقیق می توانید چاقویی را انتخاب کنید که بیشتر نیازهای شما را برطرف کند.

1 - چاقوهای سفری جیبی

چاقوهای جیبی دارای تیغه های تاشو می باشند که باعث می شود فضای زیادی را اشغال نکنند و برای پیاده روی، قرار دادن در کوله پشتی و کارهای روزمره ایده آل هستند. آن ها همچنین در صورت عدم استفاده از لبه تیز داخل دسته محافظت می کنند.

با این حال، چاقوهای تاشو کوچکتر معمولاً فاقد ارگونومی و پایداری چاقوهای با تیغه ثابت هستند و یک تیغه غیرقفل کننده ممکن است هنگام استفاده به طور تصادفی روی انگشتان شما جمع شود.

2 - چاقوهای سفری تیغه ثابت

تیغه های ثابت استحکام، وزن و راحتی ارگونومیک بیشتری نسبت به چاقوهای تاشو دارند. آنها راحت تر تمیز می شوند، اما وزن بیشتری نیز دارند، فضای بیشتری را اشغال می کنند و برای حمل ایمن به غلاف نیاز دارند.

3 - چاقوهای تیغه قفل دار

تیغه قفل کننده ثبات یک چاقوی تیغه ثابت و راحتی یک چاقوی تاشو را ترکیب می کند. تیغه برای حمل فشرده و محافظت شده تا می شود، اما وقتی آن را باز می کنید در جای خود قفل می شود تا از جمع شدن تصادفی تیغه هنگام استفاده جلوگیری کند.

انواع چاقو سفری

عکس چاقو سفری و کوهنوردی تاشو کاربردی

4 - چاقوهای با مکانیسم باز شدن سریع

برخی از تیغه های تاشو طوری طراحی شده اند که به سرعت با یک دست باز می شوند. مکانیزم تاشو صاف و گل میخ، بریدگی یا بریدگی روی تیغه، فشار دادن چاقو را با انگشت شست به راحتی باز می کند. یک چاقوی دو دسته را می توان به راحتی با هر دو دست باز کرد.

5 - چاقوهای دارای باز کردن کمکی

هنگامی که شروع به باز کردن تیغه می کنید، یک مکانیسم کمکی باز می شود و چاقو را کاملا باز می کند. چاقوهای با کمک باز شدن دارای یک قفل ایمنی هستند که در هنگام بسته شدن چاقو مکانیسم را جدا می کند تا از باز شدن تصادفی تیغه جلوگیری کند.

6 - چاقو های سفری چند کاره

مانند یک جعبه ابزار کوچک در کف دست شما جا می شوند، یک چاقوی چند کاره جمع و جور و همه کاره وظایف بسیار بیشتری را نسبت به یک چاقوی جیبی سنتی انجام می دهد. در حالی که اندازه کوچکتر و ارگونومی کمتر آن ها را نسبت به ابزارهای اندازه کامل کم تر می کند، ابزارهای چندگانه توانایی انجام بسیاری از تعمیرات و پروژه های کوچکی را که در ماجراجویی های بیرون از منزل و زندگی روزمره با آن ها مواجه می شوید را دارند.

بهترین مدلهای چاقو سفری

عکس انواع مختلف چاقو سفری یا چاقو کوهنوردی

بخش های مختلف چاقو سفری

 • تیغه: منظور از تیغه، قسمت بالایی چاقو است که از ابتدا تا انتهای چاقو امتداد دارد.
 • دسته: دسته چاقو هم قسمت پلاستیکی، فلزی و یا سایر جنس ها است که در دست گرفته می شود.
 • نوک چاقو: دقیقا قسمت تیزی نوک چاقو است که می توان به وسیله آن درِ انواع کنسروها را باز نمود.
 • ستون فقرات چاقو: این بخش کنار لبه قرار دارد. منتهی هرچه به سمت پایین می رود، پهن تر و ضخیم تر می شود.
 • فولر: این قسمت برای حمل راحت تر و سبک تر به چاقو اضافه شده است.
 • ریکاسو: بخشی مسطح است که وظیفه نگهبانی و محافظت را برعهده دارد. به عبارت دیگر، محل اتصال تیغه و دسته می باشد.
 • لبه: منظور از لبه، قسمت تیزی است که از نوک چاقو تا انتهای آن ادامه دارد.
 • سخت کاری شده: قسمت تختی که بر روی چاقو قرار داشته و معمولا نام سازنده بر روی آن حک می شود.

انواع تیغه چاقو سفری

تیغه قطره ای (Drop-Point Blade)

تیغه های قطره ای دقیقا شکلی اشک گونه داشته و معمول ترین نوع تیغه در بین چاقوها می باشند. این نوع تیغه از چاقوهای سبک تا سنگین را شامل می شود. تیغه های قطره ای یا اشکی با حرکت دورانی و بر اثر کشیده شدن بر روی سطح، برش خوبی را انجام داده و به همین دلیل برای مصارف روزانه جزو بهترین گزینه های موجود در بازار محسوب می شوند. این تیغه ها برای برش مستقیم و عمودی مناسب نمی باشند.

تیغه خنجری (Clip-Point Blade)

تیغه های خنجری، شکل مسطح نوع قطره بوده که معمولا در بخش بالایی خود یک خمیدگی بریده شده دارند. این چاقو سفری برای برش های مستقیم و صاف کاربرد داشته و می توانند به صورت عمودی به سطوح نفوذ کنند. دلیل استفاده از این سبک چاقوها در مشاغل نظامی همین خاصیت آنها می باشد.

در ضمن از این گونه چاقوها می توان به عنوان ساطور کوچک هم استفاده کرد. زیرا به دلیل داشتن تیغه صاف می توانند به صورت ضربه ای هم برش دهند و برای بریدن نیاز به کشیده شدن بر روی سطح ندارند.

انواع تیغه چاقو سفری

تیغه تانتو (Tanto Blade)

تیغه های تانتو حالت هندسی خاصی دارند و همین امر باعث می شود بتوانند در هنگام ضربه و فشار نسبت به تیغه های دیگر مقاومت بالاتری از خود نشان دهند. در ضمن قدرت نفوذ بیشتری دارند.

تیغه سوزنی (Needle-Point Blade)

تیغه های سوزنی را معمولا فقط به یک دلیل مورد استفاده قرار می دهند و آن ورود مستقیم به هدف می باشد. به همین دلیل از آن بر روی نیزه ها استفاده می کردند. چاقوهایی که برای پرتاب و اصابت به اهداف تولید می شوند نیز باید تیغه سوزنی داشته باشند، تا بتوانند به راحتی پس از برخورد به داخل بافت هدف نفوذ کنند.

تیغه گوسفندی یا سانتوکو (Sheepsfoot Blade & Santuko Blade)

نمونه بارز این تیغه ها را در ساطور می توانید ببینید. این تیغه ها هنگام ضربه زدن برش می دهند و برای همین منظور هم طراحی شده است

دسته چاقو سفری از چه موادی ساخته می شود؟

دسته های چاقو اغلب برای چسبندگی بهتر بافت دارند و برای راحتی ارگونومیک شکل دار هستند. دسته های چاقو از طیف گسترده ای از مواد ساخته می شوند تا مطابق با محیط مورد نظر، سلیقه های زیبایی شناختی و ترجیحات احساسی شما باشند.

 • دسته های چوبی: زیبا هستند و چسبندگی خوبی دارند، اما مستعد آسیب آب هستند.
 • دسته های پلاستیکی: مقرون به صرفه تر هستند و در برابر آسیب آب مقاوم هستند، اما می توانند لیز باشند.
 • دسته های لاستیکی: چسبندگی و مقاومت بالایی در برابر آب دارند، اما می توانند دوام بالایی نداشته باشند.
 • دستگیره های فولادی ضد زنگ و آلومینیومی: بادوام هستند، اما در دستان شما سرد و لیز می شوند.

نحوه استفاده از چاقو سفری

استفاده از چاقو کوهنوردی برای برش چوب

نکات مهم و ویژگی هایی چاقوی سفری هنگام خرید

چند کاره یا تک کاره

اولین نکته در خصوص خرید چاقوی سفری توجه به چند کاره یا تک کاره بودن آن می باشد. چاقوهای تک کاره تنها دارای تیغه های تیز و بُرنده هستند. اما چاقوهای چند کاره دارای قابلیت های دیگری همچون دربازکن، چخماق، قطب نما، سوزن، قیچی، الماس شیشه شکن و غیره نیز می باشند.

اندازه و وزن

توجه به اندازه و وزن چاقوی سفری مورد نظرتان بسیار حائز اهمیت می باشد. همانطور که در بالا اشاره کرده ایم از نظر اندازه چاقوها به دو دسته تاشو و ثابت تقسیم می شوند. وزن این نوع از چاقوها با توجه به کاربری مسافرتی خود بهتر است کم باشد.

جنس تیغه چاقو

به جنس فلز چاقو دقت کنید بهتر است استیل باشد، یا از جنس قوی و مقاومی ساخته شده باشد تا بتوان سالیان زیادی از آن استفاده کرد. البته شما می توانید بسته به احتیاط و نوع نیاز خود از چاقوهایی با تیغه های پلاستیکی و غیره نیز در طول سفرتان استفاده نمائید.

چاقو سفری

عکس چاقو مسافرتی خوش دست با تیغه فولادی

جنس دسته و طراحی آن

چاقوهای مسافرتی از چوب، فلز، استخوان و همچنین پلاستیک ساخته می شوند. اما به یاد داشته باشید بهتر است به سراغ انتخاب و خرید چاقوی سفری بروید که دسته آن از طراحی مناسبی جهت در دست گرفتن برخوردار باشد. فراموش نکنید که اندازه و جنس دسته یک چاقو بایستی در تناسب با اندازه و جنس تیغه آن باشد تا برایتان بیشترین میزان بازدهی را به همراه داشته باشد.

پرچ و میخکوب های روی دسته

در صورت وجود پرچ و یا میخکوب به نوع آنها بر روی دسته توجه کنید. این میخ ها نباید لقی یا بیرون زدگی داشته باشند. اگر دسته روی چاقو به خوبی وصل نشده باشد، با کوچکترین فشار کنده خواهد شد.

نحوه شستشو و تیز کردن

حتما پیش از خرید در مورد نحوه شستشو و تیز کردن چاقو اطلاعاتی کسب نمائید. زیرا استفاده صحیح از چاقو باعث افزایش طول عمر آن می شود.

کیف کمربندی

چاقویی انتخاب کنید که دارای کیف باشد. در این صورت می توانید آن را به کمربند وصل کنید. زیرا حمل آن آسان شده و در صورت نیاز همیشه در دسترس است.

عکس انواع چاقو سفری

عکس انواع مختلف چاقو مسافرتی اصل و اورجینال

برند چاقو کوهنوردی

از برندهای به نام و باکیفیت خارجی در این زمینه می توان به ویکتورینوکس (Victorinox)، کا-بار (KA-BAR)، سی آرکی تی (CRKT)، گربر (GERBER)، باک (BUCK)، کرشاو (Kershaw)، اسپایدرکو (Spyderco)، بنچمید (Benchmade)، مورا (Mora)، برند لدرمن (Leatherman) و ... اشاره کرد. اما به این نکته توجه داشته باشید که هر یک از این برند ها در بخشی منحصر فرد بهترین می باشند و برای اینکه بدانید چاقو مد نظرتان را از کدام برند تهیه نمائید، لازم است به ویژگی های جزئی موجود در هر کدام از محصولات هر یک از برند ها توجه کنید.

قیمت چاقو سفری

قیمت چاقو سفری با توجه به جنس تیغه، جنس دسته، تک کاره یا چند کاره بودن و بسیار از امکانات دیگر متفاوت می باشد. قابلیت تیز کردن تیغه چاقو و همچنین وجود کیف حمل محصول از جمله مواردی است که در قیمت نهایی تاثیز گذار است. لذا شما می توانید متناسب با نوع نیاز خود بهترین نمونه را خریداری نمائید.

نحوه تمیز کردن و نگهداری چاقوهای سفری

چاقوها در طبیعت به سختی کار می کنند و با استفاده روزمره کثیف می شوند. هرچه بهتر آن ها را تمیز و نگهداری کنید، ماندگاری بیشتری خواهند داشت. این ممکن است واضح به نظر برسد، اما تفاوت بزرگی ایجاد می کند.

نکات ما را در مورد نحوه مراقبت خوب از تیغه و دسته، همراه با توصیه هایی در مورد همه چیز، از شستشو و خشک کردن گرفته تا نحوه نگهداری از آن ها را بخوانید. تیز کردن چاقو بخش مهم دیگری از تعمیر و نگهداری است.

بهترین مدل های چاقوی سفری

کلام آخر

اگر می خواهید یک چاقوی سبک و خوب داشته باشید که در سفرهای سبک از آن برای پوست کندن میوه و سبزیجات استفاده کنید، بهترین گزینه برای شما یک چاقوی سایز متوسط تاشو و جیبی است. اما حواستان باشد که اجسام سخت را با آن نبرید.

در صورتی که نیاز دارید کارهای سنگین تر انجام دهید، مثلا برای پاک کردن گوشت و ماهی، چاقوهای تیغه ثابت با تیغه قطره ای مناسب شما هست و در صورتی که می خواهید ریشه گیاهان کوهی را از زمین در بیاورید و شاید بخواهید از چاقو برای برش دادن چوب استفاده کنید باید تیغه های خنجری را مورد توجه قرار دهید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
فرق چاقو سفری با سایر چاقو ها چیست؟
چاقوی سفری یا چاقوی کوهنوردی حجم کوچکی دارد و به راحتی در جیب جای گرفته و به دلیل قسمتی که در کنار آن وجود دارد، تا شده و به هیچ وجه تیزی و برندگی نوک آن در زمان تا شده مشخص نیست، همچنین معمولا چند کاربره هستند و علاوه بر چاقو استفاده های دیگری هم از آنها می شود.
بهترین برندهای چاقو سفری کدام است؟
از برندهای به نام و باکیفیت خارجی در این زمینه می توان به ویکتورینوکس (Victorinox)، کا-بار (KA-BAR)، سی آرکی تی (CRKT)، گربر (GERBER)، باک (BUCK)، کرشاو (Kershaw)، اسپایدرکو (Spyderco)، بنچمید (Benchmade)، مورا (Mora)، برند لدرمن (Leatherman) و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/22
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد