منو
نمایش محتوا

پودر دکلره مو چیست؟ بررسی ویژگیهای پودر دکلره خوب و انواع آن

در زبان انگلیسی دکلره به معنای برداشتن رنگ است و اصطلاحا به بی رنگ کردن تارهای مو اشاره دارد. در واقع دکلره با خارج کردن رنگدانه های مو، آن را برای دریافت رنگدانه های جدید آماده می نماید. به طور کلی بدون استفاده از پودر دکلره و با رنگ کردن معمولی، موها 3 تا 4 درجه روشن تر می شوند اما برای روشن شدن بیشتر، استفاده از پودر دکلره الزامی است.

پودر دکلره

دکلره پودری است که از آن می توان برای بی رنگ مو های بدن استفاده کرد. این ماده بیشتر برای بی رنگ کردن موهای سر به کار برده می شود؛ البته می توان با کرم دکلره یا دکوکرم به راحتی موهای بدن را نیز بی رنگ کرد.

پودر دکلره

همانند مواد شیمیایی دیگر رنگ هم دارای عناصری است. همیشه رنگ ها برای ترکیب شدن به چند رنگ پایه قرمز، زرد، آبی و سیاه و سفید تجزیه می شوند. وقتی که فرد موهای خود را رنگ می کند رنگ روی موهای او یعنی همان رنگ پایه مو به رنگ هایی مانند آبی، قرمز و زرد تجزیه می شود و موها هاله هایی مانند زردی و قرمزی می گیرند. به خاطر طول موج بسیار پایین رنگ آبی، این رنگ اغلب به سرعت از روی موها پاک می شود اما قرمز و زرد ماندگاری بیشتری دارند.

برای پیشگیری از این مشکل موها باید دکلره شوند. در مورد رنگ مو های روشن این مشکل بیشتر رخ می دهد؛ زیرا ممکن است در رنگ های تیره با استفاده از مواد ضد زردی و قرمزی مانند اکسیدان های مخصوص و شامپوهای خاص بتوان زردی و قرمزی را کنترل کرده و از بین برد اما در رنگ موهای روشن این امکان وجود ندارد.

در این مقاله قصد داریم ضمن ارائه توضیحات کاملی درباره پودر دکلره، شما را با این محصول بیشتر آشنا کنیم و نیز نکاتی که در هنگام خرید این محصول لازم است مورد توجه قرار دهید را برای شما ذکر کنیم. اگر قصد خرید این محصول را دارید توصیه می کنیم ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

انواع پودر دکلره

پودرهای دکلره با برندهای متفاوتی در بازار عرضه شده و در کل می توان موجودیت آن را به سه نوع تقسیم کرد

پودر دکلره آبی : قویترین پودر موجود در بازار است؛ که تنها برای دکلره کامل مو استفاده میشود. تنها برای رنگ مو های کاملاً مشکی استفاده میشود . از پودر دکلره رنگ آبی برای هایلایت ها استفاده نکنید. درصورتی که داخل فویل استفاده شود سریعا داغ کرده و احتمال اسیب به مو در این وضعیت بیش تر و کنترل کار سخت تر است.

پودر دکلره سفید : این پودر ملایمتر است و سرعت فرآیند شیمیایی متوسطی دارد؛ و برای استفاده در هایلایت با فویل مناسب ترین مورد است.

پودر دکلره بنفش : روند شیمیایی ضعیف تری دارد، بدین ترتیب بیش تر برای دکلره کردن مو های صورت و بدن استفاده میشود. اما گاهی برای مو های حساس نسبت به دکلره یا هایلایت هم قابل استفاده است.

پودر دکلره چگونه عمل می کند؟

پودر دکلره یک ماده ی شیمیایی می باشد که رنگدانه های طبیعی را از تارهای مو خارج می کند. با مخلوط کردن پودر دکلره با انواع مختلف اکسیدان می توان در میزان قدرت آن تغییرتی ایجاد نمود.

باید به این نکته دقت کرد که با دکلره کردن موها برای اولین بار، با از بین بردن رنگدانه های مو، بافت و رنگ موها تغییر می کند. با فعال شدن مواد شیمیایی، پودر دکلره به طور طبیعی گرما تولید می نماید. به دلیل نزدیک تر بودن ریشه های مو به سر، نسبت به بقیه ی قسمت های مو، ریشه های مو گرمترهستند. بنابراین به احتمال زیاد ریشه ها به دلیل گرمای منتشر شده از پوست سر، از بقیه ی قسمت های مو روشن تر می شوند. بنابراین بهتر است درهنگام دکلره کردن مو، از یک فرمول ضعیف تر روی ریشه ها استفاده شود تا در مورد روشن شدن یکنواخت موها اطمینان حاصل گردد.

آموزش دلکره زدن مو

نباید انتظار داشت که موها یک ساعت بعد از دکلره، به حالت طبیعی خود بازگردند. اما در صورت مراقبت صحیح از موها هنگام دکلره ، می توان ظاهر موها را سالم نگه داشت و مانع آسیب دیدگی آن ها شد. در صورت رعایت موارد زیر می توان بدون هیچ نگرانی موها را به پایه مو دلخواه رساند:

 • استفاده صحیح و به جا از شماره های اکسیدان
 • داشتن یک پودر دکلره خوب
 • زمان مکث مناسب

پودر دکلره خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک پودر دکلره خوب دارای ویژگی های زیر است:

 • فاقد غبار است. چنانچه پودر دکلره از فاصله 30 سانتی متری داخل ظرف ریخته شود، غباری بلند نمی شود.
 • بعد از ترکیب با اکسیدان کف نمی کند.
 • پودر دکلره وال وار حاوی چربی می باشد، هنگامی که دست شسته می شود کاملا چرب است، این چربی موجب براق بودن موی دکلره شده و همچنین مانع آسیب دیدن مو می گردد. علت کراتینه داشتن این پودر چرب بودن پودر است.

انتخاب پودر دکلره مناسب

هنگام روشن کردن موها باید در انتخاب پودر دکلره دقت بیشتری داشت و رنگ اصلی موها را در نظر گرفت. افرادی که موهای بلوند دارند، بدون استفاده از دکلره های شدید، می توانند موهای خود را روشن کرده و به انواع رنگ های روشن درآورند ولی افراد با موهای تیره، باید در این مورد دقت بیشتری داشته باشند.

در کل دو نوع دکلره با اثرات متفاوت روی موها وجود دارد. اکسیدان مایع در ولوم های مختلف 10، 20، 30 و 40 موجود می باشد، ولوم 10 دارای قدرت کمتری نسبت به اکسیدان های با ولوم 30 و 40 است. معمولا اکسیدان 40 تنها برای هایلایت مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل اینکه باعث سوختگی کف سر می شود، با کف سر برخورد ندارد.

پودرهای دکلره نیز معمولا در رنگ های بنفش، آبی و سفید وجود دارند. اگرچه این پودرها تفاوت چندانی با هم ندارند اما در عمل تناژ مو توسط پودر دکلره های رنگی طبیعی تر از پودر دکلره سفید دیده می شود.

آشنایی با پایه دکلره موها

تقسیم بندی رنگ موها شامل 10 پایه می باشد و از تیره ترین درجه (مشکی که پایه یک است) تا روشن ترین درجه (بلوند سفید که پایه 10 است) را شامل می شود. در این تقسیم بندی که رایج ترین نوع آن است، بر اساس رنگ انتخابی، باید پایه موها با دکلره کردن به حد نصاب آن رسانده شود. در صورتی که رنگ طبیعی موها روشن باشد، دیگر نیازی نیست که تا پایه 3 تا 4 دکلره شود، چون با همان رنگ مو و اکسیدان رنگ باز می کند اما برای رنگ موهای خیلی تیره، حتی برای پایه های اول هم نیاز به روشن تر کردن موها با دکلره وجود دارد. 10 پایه دکلره مو (بعد از دکلره کردن، رنگ موها به رنگ های ذکر شده در زیر تبدیل می شوند) عبارتند از:

 • پایه 1: قرمز
 • پایه 2: قرمز نارنجی
 • پایه 3: نارنجی قرمز
 • پایه 4: نارنجی
 • پایه 5: نارنجی زرد
 • پایه 6: زرد نارنجی
 • پایه 7: زرد
 • پایه 8: زرد روشن
 • پایه 9: زرد خیلی روشن
 • پایه 10 به بالا: پلاتینه تا سفید

پایه دکلره موها معمولا برای رنگ های تیره غیر از مشکی، مانند انواع قرمز و قهوه ای تیره، باید به 1 تا 4، برای رنگ-های روشن تر غیر از انواع تناژ بلوند، به 5 تا 7 و برای رنگ موهای طلایی، فانتزی و بلوند تا سفید و پلاتینی، باید به 8 تا بالاتر برسد

دکلره کردن مو

شرکت سازنده پودردکلره

عرصه تولید و عرضه پودر دکلره بسیار گسترده است و شرکت های مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند. برای نمونه لورل آل، نلی، کریستال، انرژی، نوراباکس، شون، نایس، پیگا ویوا، پروپرنسلی، بون هیر، بیول، گلیس، گارنیه، فابریگاس، هاروست، گلینت، ریتون، موپک، کلیون، چائو لیدی، مای، لاکمه، فولیکا، سایوس، باباریا، مونته ژنه، بریول، تری کالر، لافار، ویکو، رولند، سیلکی، فشینلی، ایوروشه، بیوتی، ال پی ام، مارال، سیتی لایف، ایوا، ریچنا، مرلین، دیترون، گرانسا، اپتیما، بس، میشی، ویس آدن و ... از برند های مطرح زمینه تولید پودر دکلره هستند که محصولات مختلفی را ساخته و روانه بازار کرده اند. این محصولات به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند و هر کدام بسته به کیفیت و قیمتشان تا حدودی در میان بانوان محبوب شده اند.

مراقبت های پس از دکلره کردن موها

 • بعد از دکلره کردن از حرارت مستقیم روی موها بپرهیزید.
 • از شامپوی مطلوب استفاده کنید وهمچنین برای تقویت ساقه موها و جلوگیری از خشکی و شکنندگی موها از ماسک مو استفاده کنید.
 • از روغن های طبیعی استفاده کنید.
 • از شستشوی موهای خود با آب داغ بپرهیزید.
 • به صورت منظم و دوره ای نوک موها را کوتاه کنید.

قیمت پودر دلکره

قیمت پودر دکلره های موجود در بازار یکسان نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله موارد اثرگذار در تعیین قیمت پودر دکلره می توان به وزن بسته بندی، رنگ پودر، شرکت سازنده و ... اشاره کرد. به طور کلی قیمت این محصولات در بازار بین 20 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است.

لازم است درهنگام پودر دکلره به برند آن توجه کنید و محصولات مورد نظر خود را از مراکز خرید معتبر و همچنین از برند های معرفی شده خریداری کنید. از آن جایی که پودر دکلره روی مو های شما استفاده می شوند، استفاده از محصولات غیر استاندارد می تواند صدمات جبران ناپذیری را به مو های شما وارد کند.

تاریخ 1399/10/16
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است