منو

پنکه مه پاش چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

حتما برایتان پیش آمده در فصل تابستان به پارک یا نقاط تفریحی رفته و یکی از این پنکه های مه پاش را دیده باشید. با نشستن در مجاورت این پنکه ها، متوجه خواهید شد که هوای خنک و تازه تری را احساس می کنید. فضای باغ رستوران، بالکن، ویلا یا هر فضای باز دیگری را می توانید در فصل گرما با پنکه های رطوبت ساز خنک کنید و از ماندن در فضای باز خود لذت ببرید.

وقتی آب و هوا در بیرون به شدت گرم است و شما نمی توانید با تهویه مطبوع هوا را به اندازه کافی خنک کنید، یک پنکه رطوبت ساز می تواند یک عامل حیاتی برای نجات زندگی شما باشد. این پنکه ها از آب تبخیر شده برای خنک کردن و تعدیل دمای هوا استفاده می کنند و همچنین برای محیط زیست نیز مفید هستند.

پنکه مه پاش

راهنمای خرید پنکه مه پاش

پنکه مه پاش چیست؟

پنکه مه پاش Mist Fan که به آن پنکه رطوبت ساز و یا پنکه آبی نیز گفته می شود دستگاهى است که در سال های اخیر و به تازگی وارد بازار شده است و یکی از جدیدترین تکنولوژی ها برای خنک کردن هوا در فضاهای باز است وعلاوه بر اینکه مانند یک دستگاه تهویه بهینه و مقرون به صرفه عمل مى کند، قابلیت ایجاد رطوبت و مه سازى هم دارد که بلافاصله پس از برخورد با سطوح، گرماى محیط پیرامون را جذب کرده و تبخیر مى شود. مه ایجاد شده توسط این دستگاه بسیار لطیف است و هیچگونه احساس خیس شدن به شما نخواهد داد.

انواع مدل های پنکه مه پاش

پنکه مه پاش که خود از زیر مجموعه انواع پنکه می باشد، دارای تقسیم بندی زیر می باشد.

  1. پنکه مه پاش دیواری
  2. پنکه مه پاش ایستاده
  3. پنکه مه پاش مخزن دار

البته دسته بندی دیگری برای انواع پنکه مه پاش نیز وجود دارد و آن هم پنکه مه پاش خانگی و پنکه مه پاش صنعتی می باشد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

انواع پنکه مه پاش

عکس انواع مدلهای پنکه مه پاش

پنکه مه پاش ایستاده

پنکه های مه پاش ایستاده میتواند به صورت خانگی یا صنعتی باشد.این نوع پنکه های فضای بازاز متداول ترین انواع پنکه های فضای باز میباشند.پنکه های مه پاش ایستاده دارای سیستم تنظیم ارتفاع بوده و شما میتوانید با توجه به نیاز خود ارتفاع ان را تغییر دهید.

پنکه مه پاش دیواری

پنکه های مه پاش دیواری بهتری انتخاب برای مکانهایی با محدودیت فضا میباشد. این پنکه ها به دیوار نصب شده و فضای زیادی را اشغال نمیکنند.این پنکه ها بدون مخزن بوده و مستقیم به شیر آب متصل میشند.

پنکه مه پاش صنعتی

همانطوری که اشاره شد یکی از انواع پنکه مه پاش نوع صنعتی آن می باشد. میست فن صنعتی دارای ابعاد بزرگتر است و هم چنین قدرت و توان خنک کنندگی برای فضای بزرگتری را ایجاد می کنند.

پنکه های صنعتی می توانند به صورت ایستاده یا دیواری باشند. این محصولات معمولاً برای سالن های بزرگ استفاده می شوند. همچنین می توان از آنها برای فضای رستوران و کافی شاپ های بزرگ بهره برد. محیط مورد نظر می تواند به صورت سرپوشیده یا فضای باز باشد. در هر دو حالت می توانید از پنکه مه پاش استفاده کنید.

پنکه مه پاش چگونه کار می کند؟

یک پنکه مه پاش براى ایجاد رطوبت به منبع آب نیاز دارد که این آب از طریق مخزن آبى که در قسمت پایینى بدنه تعبیه شده است، تامین مى شود (این مخزن قابل جداسازى و پر کردن است) و یا ممکن است با توجه به نوع و مدل آن به صورت مستقیم به لوله آب متصل شود.

پنکه مه ساز چگونه کار میکند

نحوه کارکرد و استفاده از پنکه مه پاش

پنکه مه پاش با توجه به نوع آن مجهز به یک پمپ فشار متوسط یا فشار قوى است تا بتواند مه ایجاد کند. اطراف پروانه هاى پنکه مه پاش، دهانه ها و شیارهاى نازل مانند کوچکى وجود دارد (در هر پنکه تعداد این دهانه ها متفاوت است) که آب را به شکل مه و غبار در هوا پخش مى کند بنابراین این کار سبب خنک شدن هوای اطراف و کاهش دما محیط می شود. این وسیله به برق کمى براى کارکرد خود نیاز داشته و مصرف بالایى ندارد.

مزیت های پنکه مه پاش

بهترین گزینه برای خنک سازی فضای باز

یکی از بزرگ ترین معضلات فضای باز در هوای گرم، خنک کردن آن است. فضاهای بزرگ قابلیت خنک شدن با پنکه یا کولر را ندارند. این وسایل با وجود صرف انرژی زیاد نهایتاً نتیجه ای ندارند. پنکه رطوبت ساز، بهترین گزینه برای خنک کردن فضای باز است و این امکان را به شما می دهد که در فصل گرم تابستان بتوانید از فضای باز لذت ببرید.

عدم انتقال انواع بیماری و باکتری ها

پنکه های مه پاش به دلیل استفاده از آب تازه به جای آب بازیابی شده، از بروز انتقال بیماری و باکتری ها جلوگیری می کند.

از بین بردن گرد و خاک

پنکه های مه پاش و رطوبت زا گرد و خاک هوای محیط را از بین می برد بهترین مورد استفاده در مناطقی است که گرد و خاک و وزش بادهای موسمی زیادی دارد .

حمل و قابلیت جابه جایی آسان

پنکه های رطوبت ساز تقریبا در هر مکانی قابل استفاده می باشند. این مزیت بزرگی است که نسبت به سایر دستگاه های تهویه هوا دارند.

به جز مدل های دیواری این پنکه که در یک مکان نصب می شوند، مدل های پرتابل یا قابل حمل آن، با تعبیه چرخ هایی که در زیر آن قرار گرفته است به راحتی به مکان های مختلف منتقل شده و قابل استفاده هستند. بنابراین در فضای باز رستوارن یا باغ و ویلا می توانید آن را به قسمت های مختلف انتقال دهید و از هوای خنک تولید شده توسط این پنکه ها لذت ببرید.

پنکه مه پاش

عکس پنکه مه پاش ایستاده

عملکرد بیصدا

از دیگر مزایای پنکه مه پاش می توان به بی صدا بودن آنها، اشاره نمود. این پنکه ها کاملا بیصدا هستند و همین امر موجب محبوبیت این خنک کننده ها شده است. در نتیجه در آرامش کامل خنک می شوید و از فضای باز لذت می برید.

تامین رطوبت محیط

همانطور که گفتیم پنکه مه پاش باعث خیس شدن نخواهند شد اما پاشش قطرات آب از آن کمک می کند تا رطوبت محیط تامین شود. با خرید این پنکه ها گیاهانی سرحال و شاداب خواهید داشت چرا که هوای خنک و مرطوب این کولرها، رطوبت مورد نیاز گیاهان را نیز تامین خواهد کرد. همچنین در گلخانه وجود مه پاش باعث می شود تا گیاهان کمتر در معرض تنش و بیماری های گیاهی قرار بگیرند.

کاربردهای کشاورزی

برای ایجاد و کنترل رطوبت مناسب و مورد نیاز در مرغداری ها، سالن های تولید قارچ، محیط های سوارکاری، محل نگهداری پرنده ها و حیوانات و کلیه صنایع وابسته به کشاورزی و دامداری می باشد.

از دیگر مزیت های پنکه مه پاس عبارتند از:

  • کاهش مصرف آب و برق نسبت به کولرهای دیگر
  • پایین بودن هزینه راه اندازی، نصب و نگهداری
  • استفاده از مه پاش در دامداری ها موجب افزایش رشد و شیردهی دام ها می شود
  • کاهش بوی نامطبوع در محیط
  • کاهش دمای ۱۰ الی ۱۵ درجه ای

پنکه مه پاش در مدلهای مختلف

معایب پنکه مه پاش

بسته به اندازه محیط و نوع سیستم مورد نیاز، قیمت پنکه مه پاش نیز متغیر است. اگر فشار آب در فضای مورد نظر شما خوب باشد، هزینه سیستم مه پاش نیز پایین است اما اگر به پمپ نیاز داشته باشید، باید این سیستم را با قیمت بالاتری خریداری نمایید.

یکی دیگر از معایب این پنکه ها، ناکارآمد بودن در مناطق بسیار مرطوب و شرجی است. چرا که عمل تبخیر آب به سختی صورت گرفته و امکان خنک ساختن فضا بسیار کمتر از مناطق معتدل و خشک است. همچنین اگر شما در منطقه ای ساکن هستید که هوای معتدل بهاری و یا تابستان های کوتاهی دارد، ممکن است استفاده از این سیستم کارایی چندانی برایتان نداشته باشد.

پنکه مه پاش مناسب چه مکان هایی است؟

همانطور که گفتیم شاید در فضای باز باغ رستوران یا کافه ها بیشتر این پنکه ها را مشاهده کرده باشید اما استفاده از آنها منتهی به این دو مکان نیست. قابلیت حمل و نصب آسان و از همه مهمتر کارایی فوق العاده این پنکه ها سبب شده است تا در مکان های بسیاری مورد استفاده و مفید واقع شوند. نمونه هایی از این مکان ها را نام خواهیم برد.

پنکه مه پاش را در مکان های مختلف مانند حیاط، تراس، رستوران ها و کافی شاپ ها، زمین های بازی، سالن های ورزشی، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی، ایستگاه های قطار، کلاً فضاهای انتظار، هتل ها، محل کار، اسکله ها، گلخانه ها، دامداری، مرغداری ها، باغ وحش و ... می توان استفاده کرد .

فرق پنکه مه پاش با انواع کولر چیست؟

اغلب افراد کولرهای گازی یا آبی را ترجیح می دهند اما این کولرها بسیار پرمصرف هستند. کولر آبی مصرف آب بالایی دارد و نیاز به نگهداری و سرویس منظم دارد. در مقابل کولرهای گازی نگهداری کمتری نیاز دارند اما برق زیادی مصرف می کنند و هزینه بالایی دارند.

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، پنکه مه پاش بر خلاف کولر گازی یا آبی به نگهداری و سرویس دائمی نیاز نداشته و بسیار مصرف پایینی دارد. البته لازم به ذکر است هزینه خرید پنکه مه پاش نسبت به انواع کولر بالاتر است اما با توجه به مصرف بالای آب و برق در کولر آبی و گازی، خرید و استفاده از سیستم مه پاش مقرون بصرفه تر می باشد.

پنکه مه پاش نسبت به دیگر سیستم های خنک کننده، فضای کمتری را اشغال می کند به همین علت برای هر نوع فضا با هر گنجایشی مناسب است. کولر های گازی و آبی در فضای بسته کارآمدند نه در فضای بیرونی و استفاده از آنها در فضای بیرونی کاملا بیهوده است. به همین دلیل پنکه های مه پاش جایگزین درست این کولرها هستند که برای خنک سازی فضای بیرونی طراحی شده اند و کاملا کارآمد هستند.

فرق کولر و پنکه مه پاش

تفاوت بین پنکه مه پاش و انواع کولر

مهمترین نکات هنگام خرید پنکه های مه پاش

اندازه محیطی که می خواهید خنک شود

یکی از فاکتورهای اساسی در انتخاب پنکه های آبی اندازه محیطی است که می خواهید آن را خنک کنید. اگر جریان هوای خنک به اندازه کافی وجود نداشته باشد اثر خنک سازی مطلوبی را ایجاد نخواهد کرد و اگر زیادی وجود باشد ممکن است در نهایت ایوان را خیس کند.

جنس پنکه

بیشتر مردم از پنکه های آبی در خارج از منزل استفاده می کنند زیرا ذرات آب می تواند در خانه مشکل ساز شود. زمانیکه از پنکه در خارج از خانه استفاده می شود، این دستگاه مقدار زیادی آلودگی را از گرد و غبار، باد، نور آفتاب و مواردی از این قبیل دریافت می کند.

بنابراین کیفیت جنس فن یکی از فاکتورهای اساسی در هنگام انتخاب آن است. مدل های پلاستیکی سبک تر و مقرون به صرفه تر هستند در حالیکه مدل های فلزی بسیار بادوام تر و ماندگارترند اما معمولا با قیمت بالاتری عرضه می شوند.

مخزن آب

انتخاب نوع مخزن آب بستگی به نوع کاربرد مورد نظر شما دارد. پنکه های آبی که دارای مخزن های متصل به خود هستند، بایستی بصورت دستی پر شوند اما این مزیت را دارند که بطور مستقل قابل حمل هستند.

نوع دیگری از پنکه های آبی وجود دارند که که می توانند آب را بطور مستقیم از طریق شیر لوله آبی دریافت کنند. هنگامی که نیاز به استفاده از پنکه آبی برای مدت زمان طولانی دارید، بهتر است از پنکه بدون مخزن استفاده کنید، در این مدل شما یکبار تنظیمات را انجام می دهید و دیگر نیازی به کنترل و تنظیم مجدد آن ندارید.

دفع حشرات

برخی فن های مه پاش این امکان را دارند که حشره کش را در سیستم خود قرار دهند و در هوا اسپری کنند بطوریکه که شما متوجه آن نخواهید شد اما بر روی حشره ها اثر خواهند گذاشت.

سرعت و ارتفاع پنکه

شما بایستی بتوانید ارتفاع و سرعت پنکه خود را به گونه ای تنظیم کنید که دچار نوسان نشود.

خرید اینترنتی بهترین مدلهای پنکه مه پاش

کلام آخر

پنکه مه پاش باتوجه به کاربردهایى که دارد در انواع و مدل هاى خاص و گوناگونى عرضه مى شود. هر پنکه مه پاش ممکن است روش کار، قطعات، امکانات، عملکرد و ... متفاوتى داشته باشد ولى در نهایت همه ى انواع آن جهت خنک کنندگى و مه سازى استفاده مى شود. لازم به ذکر است با توجه به خواسته و نیازتان و یا محلى که مى خواهید در آن از این وسیله استفاده کنید ، نوع مناسب ترى از آن را انتخاب کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
پنكه مه پاش چگونه کار می کند؟
پنكه مه پاش براى ايجاد رطوبت به منبع آب نياز دارد كه اين آب را یا از طريق مخزن آبى كه در قسمت پايينى بدنه تعبيه شده است، تامين مى کند و يا به صورت مستقيم به لوله آب متصل میشود تا به وسیله پمپ فشار متوسط يا فشار قوى موجود بتواند مه ايجاد كند. اطراف پروانه هاى پنكه مه پاش، شيارهاى نازل مانند كوچكى وجود دارد كه آب را به شكل مه و غبار در هوا پخش مى كند.
پنکه مه پاش مناسب چه مکان هایی است؟
مکان های مورد استفاده پنکه های مه پاش عبارتند از : حیاط، تراس، رستوران ها و کافی شاپ ها، زمین های بازی، سالن های ورزشی، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و قطار، هتل ها، محل کار، اسکله ها، گلخانه ها، دامداری، مرغداری ها، باغ وحش و ...
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/02
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پنکه تایفون مدل مه پاش صنعتی ایستاده توان 260 وات
پنکه تایفون مدل مه پاش صنعتی ایستاده توان 260 وات
پنکه مه پاش ایستاده تایفون توان 350 وات مدل 75st
پنکه مه پاش ایستاده تایفون توان 350 وات مدل 75st
پنکه مه پاش ایستاده تایفون سه پره مدل Gmc65st2
پنکه مه پاش ایستاده تایفون سه پره مدل Gmc65st2
پنکه مه پاش دیواری تایفون مخزن 8 لیتری مدل 65wtrc
پنکه مه پاش دیواری تایفون مخزن 8 لیتری مدل 65wtrc
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد