منو

پرس کابلشو چیست، انواع آن کدام است و چه کاربردی دارد؟

امروزه صنعت برق و ابزار مورد استفاده آن پیشرفت زیادی به خود دیده است و کار را برای مهندسین برق و عموم خیلی راحت تر کرده است، از جمله این ابزار می توان به انبر پرس کابلشو اشاره کرد که وظیفه اتصال کابلشو به سیم و کابل را بر عهده دارد که در ادامه بیشتر با این ابزار و انواع مختلف آن آشنا خواهیم شد.

دستگاه پرس کابلشو

راهنمای خرید پرس کابلشو یا پرس وایرشو

کابلشو چیست؟

کابلشو (Cable lugs) یا وایرشو قطعه ای است که برای اتصال ایمن سر کابل به تجهیزات برقی مختلف از قبیل شینه های مسی موجود در تابلو برق، کلید های فیوز و اتوماتیک و ... به عنوان کانکتور های قدرتمندی برای برقرای اتصال استفاده می شود.

همچنین کابلشو ها در مواقعی که اتصال مستقیم بین دو کابل وجود ندارد، نیز استفاده میشود. مزیت کابلشوها، نصب راحت و تعمیر آسان بوده که برداشتن آنها نیز امکان پذیر است. شاید اسم سرسیم هم شنیده باشید؛ این هم یکی دیگر از نام های کابلشو میباشد که در صنعت برق شناخته شده است.


انواع کابلشو

عکس انواع کابلشو در جنس های مختلف

پرفروش ترین مدل های انبر کابلشو

1 -

پرس کابلشو مدل HX-50B سایز 15 اینچ

پرس کابلشو مدل HX-50B سایز 15 اینچ
ابزار پرس دستی کابلشو HX-50B جهت نصب اتصالات کابلشو - رابط مسی از سایز (سطح مقطع) ۶ الی ۵۰ میلیمتر مربع به کابل مورد استفاده قرار می گیرد. نیروی پرس در ابزار پرس دستی کابلشو از طریق نیروی دست اپراتور تأمین می گردد.
این ابزار حاوی ۶ جفت قالب می باشد که همگی در قسمت سر ابزار و به صورت یک تکه از جنس فولاد که حول محوری می چرخد تعبیه شد است.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۵۰۰x۱۰۰x۳۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  فولاد کربنی
 • جنس دسته
  فلز
2 -

انبر پرس کابلشو هیدرولیکی مدل YQK-300 سایز 20 اینچ

انبر پرس کابلشو هیدرولیکی مدل YQK-300 سایز 20 اینچ
انبر پرس هیدرولیک کابلشو مدل YQK-300 جهت نصب اتصالات کابلشو - رابط مسی از سایز (سطح مقطع) ۱۰ الی ۳۰۰ میلیمتر مربع به کابل، مورد استفاده قرار می گیرد. انبر پرس هیدورلیک کابلشو، از روغن جهت انتقال نیروی مکانیکی دست اپراتور به اجزاء متحرک ابزار (مانند شفت و پیستون) اسـتفاده می گردد.
این انبر در جعبه ای از جنس پلاستیک سـخت، به همراه ۱۲ عدد قالب پرس در سایز های گوناگون عرضه می گردد.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۴۶۰x۱۲۰x۵۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  فلز
 • جنس دسته
  فلز
3 -

انبر پرس کابلشو دستی او پی تی مدل LY-50WF سایز 10 اینچ

انبر پرس کابلشو دستی او پی تی مدل LY-50WF سایز 10 اینچ
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۴۰x۷۰x۳۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  کروم - وانادیوم
 • جنس دسته
  پلاستیک
4 -

پرس کابلشو مدل YQK-300 سایز 20 اینچ به همراه مجموعه 11 عدد قالب

پرس کابلشو مدل YQK-300 سایز 20 اینچ به همراه مجموعه 11 عدد قالب
ابزار پرس هیدرولیک کابلشو مدل YQK-300 جهت نصب اتصالات کابلشو - رابط مسی از سایز (سطح مقطع) 16 الی 300 میلیمتر مربع به کابل، مورد استفاده قرار می گیرد.
در ابزار پرس هیدورلیک کابلشو، از روغن جهت انتقال نیروی مکانیکی دست اپراتور به اجزاء متحرک ابزار (مانند شفت و پیستون) استفاده می گردد.
ابزار در جعبه ای قفل شو از جنس پلاستیک سخت، به همراه 11 عدد قالب پرس در سایز های گوناگون عرضه می گردد.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۴۵۰x۱۵۰x۸۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  فولاد کربنی
 • جنس دسته
  فلز
5 -

پرس کابل شو دستی برند کیپ مدل HS-38

پرس کابل شو دستی برند کیپ مدل HS-38
مشخصات محصول
 • ابعاد
  36۰x۱0۰x2۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  فلز
 • جنس دسته
  پلاستیک
6 -

انبر پرس کابل شو مدل YQK-70 سایز 70-40 میلیمتر

انبر پرس کابل شو مدل YQK-70 سایز 70-40 میلیمتر
پرس کابلشو هیدرولیک YQK-70A یکی از بهترین پرس کابلشو ها می باشد برای پرس کردن کابلشو به کابل، نیاز به دستگاه پرس کابلشو می باشد که به دو صورت دستگاه پرس کابلشو شارژی و دستگاه پرس کابلشو هیدرولیکی در بازار وجود دارد.
لقمه های پرس کابلشو باید مطابق با استادارد DIN مربوط به کابلشوها تولید شوند تا در حین پرس کردن کابلشو، نه تنها هادی داخل کابلشو له نشود همچنین نقطه تیزی حاصل نگردد بلکه اتصالی مطمئن برای مدت طولانی حاصل گردد.
این مباحث برای اتصالات در تمام سطح ولتاژی بسیار حائز اهمیت می باشد بخصوص در سطح ولتاژی فشار متوسط و فشارقوی. این پرس کابلشو دارای 7 عدد لقمه می باشد لقمه های این پرس کابلشو شامل 4 - 6 - 10 - 16 - 25 - 35 - 50 - 70 می باشد.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۳۰۰x۱۰۰x۵۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  فولاد کربنی
 • جنس دسته
  فلز و پلاستیک
7 -

انبر پرس سرسیم او پی تی مدل 504 سایز 9 اینچ

انبر پرس سرسیم او پی تی مدل 504 سایز 9 اینچ
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۲۰x۶۵x۱۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  فولاد
 • جنس دسته
  پلاستیک
8 -

انبر پرس وایرشو مدل HSC8 6-4 سایز 7 اینچ

انبر پرس وایرشو مدل HSC8 6-4 سایز 7 اینچ
این ابزار نوعی پرس وایرشو است که جهت پرس سرسیم در رنجهای 6-0.25 روی سیم مورداستفاده قرار میگیرد. از ویژگیهای مهم محصول فوق قابلیت انعطاف پذیری آن برای پرس سرسیم در رنجهای 25 الی 6 میلی مترمربع میباشد.
فک آن فولادی بوده بوده و دسته آن از روکش پلاستیکی محکمی برخوردار است.همچنین دستگاه فوق از وزن وابعاد مناسبی برخوردار بوده که کار با آن را آسان می نماید.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۷۵x۷۸x۲۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  فولاد
 • جنس دسته
  پلاستیک
9 -

انبر پرس کابلشو هیدرولیک مدل 3 ضرب به همراه مجموعه 11 عددی قالب

انبر پرس کابلشو هیدرولیک مدل 3 ضرب به همراه مجموعه 11 عددی قالب
ابزار پرس هیدرولیک کابلشو سه ضرب مدل HP-300 جهت نصب اتصالات کابلشو - رابط مسی از سایز (سطح مقطع) 16 الی 300 میلیمتر مربع به کابل، مورد استفاده قرار می گیرد.
در ابزار پرس هیدورلیک کابلشو، از روغن جهت انتقال نیروی مکانیکی دست اپراتور به اجزاء متحرک ابزار (مانند شفت و پیستون) استفاده می گردد. ابزار در جعبه ای قفل شو از جنس پلاستیک سخت، به همراه 11 عدد قالب پرس در سایز های گوناگون عرضه می گردد.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۵۰۰x۱۸۰x۹۰ میلی متر
 • جنس بدنه
  فولاد
 • جنس دسته
  فلز و پلاستیک

مزایای استفاده از کابلشو چیست؟

در گذشته روش اتصال متفاوت بوده و سیم ها به صورت مستقیم به یکدیگر پیچانده میشدند که سیم های هادی به محل مورد نظر متصل شوند. از چسب برق نیز برای نگه داشتن این اتصال، استفاده میکردند. از معایب این روش، عدم امنیت کافی بود و احتمال ایجاد خطراتی برای افراد میشد.

از همین جهت، دلایلی باعث شد که قطعه ای به نام کابلشو تولید و استفاده شود. کابلشو از پوشش ایمنی برخوردار است و از آسیب دیدن شاخه ها، اتصال کابل و ضربه جلوگیری میکند. کابلشو یا وایرشو قطعه ای الکتریکی بسیار مهم و پر کاربرد در عرصه صنعت محسوب میشود و نسبت به روش های قدیم، از امنیت خوبی برخوردار است.

پرس کابلشو چیست؟

ابزار پرس کابلشو ابزاری است که برای فشار دادن و اتصالات کابلشو به کابل های مسی و آلومینیومی بدون نیاز به لحیم کاری استفاده می شود. در واقع توسط این ابزار می توان یک اتصال دهنده خاص مانند سر سیم ها و وایرشو ها را به کابل متصل کرد.

عکس پرس کابلشو

عکس دستگاه پرس کابلشو یا پرس وایرشو

ابزار پرس کابل موجب می شوند که اتصال کابل در قسمت انتهایی آن قابل اطمینان و ایمن صورت گیرد بنابراین انتخاب دقیق ابزار پرس کابل مناسب بسیار مهم است.

ابزار پرس کابل به چند گروه مختلف مانند دستی، هیدرولیک، پنوماتیک و برقی تقسیم بندی می شوند از بین اینها ابزارهای دستی محبوبیت بیشتری دارند بعضی از این ابزارهای پرس به صورت تلفیقی توانایی پرس کردن کابل به سر سیم و وایرشو و کابلشوها را دارد که از لحاظ اقتصادی به صرفه تر هستند.

انواع پرس کابلشو

پرس کابلشو دستی

این نوع پرس از ساده ترین آن می باشد که دارای دو فک متحرک بوده و از طریق نیروی مکانیکی دست کاربر، نیروی لازمه تامین می شود تا پرس کابلشو دستی به درستی صورت بگیرد.

ابتدا باید سرسیم را لخت کرده و کابلشو را روی آن قرار داد. سپس آن را بین فک های پرس کابلشو دستی گذاشته و با فشار وارد کردن دسته ها، کابلشو به سر سیم پرس می شود.

پرس دستی شامل لقمه های شش گوش چرخان است و سایز آنها از 6 تا 120 میلی متر مربع میباشد. از نظر قیمتی مقرون و به صرفه است و وزن آن خیلی سنگین نیست.

پرس کابلشو دستی

عکس پرس کابلشو دستی

پرس کابلشو هیدرولیکی

این مدل پرس، جهت برش و پرس کابل قابل استفاده بوده و از طریق نیروی مکانیکی کار میکند. این پرس کابلشو هیدرولیکی را میتوان به صورت دستی هم به کار برد. در کوتاه ترین زمان، میتوان عملکرد دستگاه را تغییر داد. لقمه های آن از سایز 6 تا 300 میلی متر مربع قابل تعویض است.

پرس هیدولیکی، مناسب برای برش کابلهای آلومینیوم، مس و آرموردار است. از دو پمپ دو سرعته برای افزایش سرعت روند کار برخوردار میباشد. دارای قابلیت چرخش کلگی تا 360 درجه و برگشت اتوماتیک بعد از تکمیل پرس است. مزیت دیگر این مدل پرس کابلشو این است که، میتوان شیر فشار شکن را به صورت خودکار تنظیم کرد.

پرس کابلشو هیدرولیکی

عکس پرس کابلشو هیدرولیکی

پرس کابلشو هیدرولیک شارژی

همانطور که از اسم آن مشخص است، توسط نیروی الکتریسیته و باتری کار میکند و سرعت بسیار بالایی دارد که میتوان به آسانی با آن کار کرد. از فولاد درجه یک برای فک های این پرس به کار برده شده است. از پمپ دو سرعته جهت تسریع کار برخوردار است. عملکرد دستگاه را میتوان در زمان کوتاه تغییر داد.

لقمه های شش گوش قابل تعویض در سایزهای 6 میلیمتر مربع تا 300 میلی متر مربع، دیگر ویژگی پرس کابلشو شارژی است. دارای قابلیت دستی نیز میباشد و نشانگرشارژ باطری (سفارشی) هم دارد.

پرس کابلشو هیدرولیکی شارژی

عکس پرس کابلشو هیدرولیکی شارژی

پرس کابلشو چه ویژگی ها و استانداردهایی باید داشته باشد؟

 1. ابزار مورد استفاده در پرس و نحوه اتصال آن باید توسط برند مربوطه ارائه شود.
 2. ابزار مورد استفاده در پرس باید به صورتی ساخته شده باشد که پس از استفاده از آن به کابلشو آسیبی وارد نکند.
 3. عمل پرس در یک مرحله انجام شود و این عمل چندین بار تکرار نشود.
 4. ابزار پرس کابلشو باید به گونه ای طراحی شده باشند که قبل از استفاده از آن فقط تنظیمات مختصری نیاز داشته باشد.
 5. سطح مقطع کابل مورد نظر نباید بیش از اندازه ای که در استاندارد گفته شده کاهش یابد.
 6. هادی باید به طور کامل در داخل کابلشو قرار بگیرد. یک سوراخ بر روی کابلشو ها تعبیه شده است که میزان ورود هادی را نشان می دهد. اگر کابل از این سوراخ دیده شد یعنی به اندازه مناسب کابل داخل رفته است.

نحوه کار با پرس کابلشو

 • برای استفاده از ابزار پرس کابل در مرحله اول ابتدا وسیله ای که برای اتصال به کابل مد نظر دارید، انتخاب کنید.
 • سپس عایق روی سیم را توسط پوست کن سیم یا کابل جدا کنید. به این نکته توجه داشته باشید که سیم یا کابل را بیشتر از اندازه پایانه ی مد نظرتان لخت ننمایید طوری که اگر سیم در درون پایانه قرار گرفت قسمت لخت آن در معرض دید قرار نگیرد.
 • سپس سیم های لخت شده را با انگشت خود بپیچانید. پیچاندن سیم ها به یکدیگر باعث می شود که راحت تر به داخل پایانه قرار بگیرد و همچنین به ایجاد یک اتصال قوی کمک خواهد کرد. پس از پیچاندن سیم ها آنها را درون پایانه قرار دهید.
 • در مرحله آخر پایانه را در قسمت صحیح ابزار پرس کابل خود قرار دهید و سپس ابزار پرس خود را تا حد ممکن فشار دهید. ممکن است شما ابزار پرس کابل ضامن دار داشته باشید در این صورت نیازی نیست که آن را خیلی سخت فشار دهید این وسیله پس از پرس کردن کامل پایانه، به صورت اتوماتیک آن را رها خواهد کرد.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
انواع انبر پرس کابل شو کدامند؟
انبر پرس کابلشو در مدلهای پرس کابلشو دستی، هیدرولیکی دستی، هیدرولیکی شارژی در بازار موجود می باشد.
قیمت انواع انبر پرس کابلشو چند است؟
قیمت پرس کابلشو به عوامل متعددی همچون برند شرکت سازنده، نوع دستگاه، جنس بدنه، تجهیزات و امکانات جانبی آن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع پرس کابلشو از 500 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/22
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد