منو

پرزگیر لباس چیست و چه کاربردهایی دارد؟ راهنمای خرید پرزگیر

اگر شما هم جزء کسایی هستید که خیلی به ظاهر خود اهمیت می دهید و همیشه خوشتیپ می گردید و تا لباسی اتو کشیده نباشد نمی پوشید قطعا به ابزاری مانند پرز گیر لباس برای لباس های خود مخصوص لباس های پشمی نیاز خواهید داشت.

بسیار پیش میاید که لباسهایی که حتی به تازگی خریداری شده اند و زیاد مورد استفاده قرار نگرفته اند پرز شده و بحالتی بد نما در می آید. این موضوع در شالهای زنانه و لباسهای بافت و زمستانی و مخصوصا در قسمت سر آستین لباسها بیشتر دیده میشود.

راهنمای خرید دستگاه پرزگیر

راهنما خرید دستگاه پرزگیر لباس برقی و دستی

اکثر افرادی که به آراستگی ظاهر خود اهمیت میدهند، یا مجبور به کنار گذاشتن البسه خود شده یا آنها را با اکراه استفاده میکنند و یا متحمل هزینه های زیاد برای خرید پوشاک میشوند. با خرید این دستگاه یعنی پرزگیر لباس این مشکل را حل کرده و لباسها را مانند روز اول نو کنید.

پرزگیر لباس بهترین چیزی است که می توانید برای از بین بردن پرز از روی لباس های خود از جمله لباس های زمستانی استفاده کنید. با کمک پرزگیر لباس، می توانید از لباس های گران قیمت خود مراقبت کرده و آنها را بدون پرز نگه دارید.

اگر شما هم قصد خرید پرزگیر لباس را دارید و میخواهید اطلاعات کاملی را قبل از خرید درباره انواع پرزگیر و نحوه عملکرد آنها به دست بیاورید، با ما در طوطی کالا تا انتها همراه باشید.

پرز چیست؟

پرز کلمه ای است که برای الیاف ریز پارچه ای که از لبه های لباس بیرون می ریزد استفاده می شود، بیشتر هنگام شستن آنها در ماشین لباسشویی. این الیاف تمایل دارند به سطوح لباس های دیگر بچسبند و باعث می شوند که حتی پس از شستشو، کاملاً تمیز به نظر نرسند.

پرزهایی که از لباس های روشن تر به لباس های تیره تر می ریزد و برعکس می تواند ظاهری فرسوده، کم رنگ یا غبارآلود به لباس بدهد. وقتی این اتفاق می افتد هر بار که لباس های خود را در ماشین لباسشویی می شویی، می تواند به سرعت آزاردهنده شود. پارچه های ساخته شده از الیاف طبیعی مانند پشم و پنبه پرز بیشتری نسبت به پارچه ساخته شده از مواد مصنوعی ایجاد می کنند و برخی از ماشین های لباسشویی ممکن است بیشتر از بقیه مشکلات پرز ایجاد کنند.

عکس پرز لباس پشمی

عکس پرز لباس پشمی

هنگامی که مواد به هم مالیده می شوند (به ویژه پنبه، کتان و پشم) تکه های شل الیاف پارچه (پرز) می توانند روی لباس شما جمع شوند. این پرزها میتواند در اثر پشم حیوانات خانگی و یا در هنگام شستشو و یا خشک کردن لباس ها اتفاق بیوفتد و به یک مشکل واقعی تبدیل شود. پرز روی لباس های تیره بدترین حالت است. اما می توانید با یک پرزگیر برقی این معضل را به اسانی حل کنید.

دستگاه پرزگیر لباس چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، این دستگاه ابزارهای کوچکی است که برای گرفتن و از بین بردن پرز و کرک ها از روی لباس، مبلمان و اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می شوند. طراحی دستگاه بنحوی است که هیچگونه آسیبی به تارو پود لباس نزده و فقط پرزهای اضافی آن را میگیرد.

همانطوری که گفتیم از این دستگاه علاوه بر لباس، برای از بین بردن و تمیز کردن گرد و غبار و پرز مبل، صندلی و موارد مشابه نیز می توان استفاده کرد.

پرزگیر لباس در دو نوع دستی و برقی وجود دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد، پرزگیر لباس برقی کمی شبیه به ریش تراش های برقی هستند، پرزگیر لباس دارای سر گرد چرخشی با تیغه چرخان و محافظی برای محافظت از پارچه ها هستند.

چرا پرزگیر لباس بخریم؟

بسیاری از مردم تصور می کنند زمانی که یک لباس شروع به پرز شدن می کند و پرز هایی در سمت چپ، راست و وسط ظاهر می شود، باید آن را به بیرون بیندازند. بلکه این باور درستی نیست.

با یک پرزگیر لباس، می توانید آن را درست مانند روزی که آن را خریدید به نظر برسانید. بنابراین پرزگیر های لباس روشی عالی برای حفظ تازگی لباس ها و جلوگیری از ظاهر فرسوده آن ها هستند. پرزگیر های لباس را می تواند مفید باشد مخصوصاً برای لباس های پشمی زیادی دارید مفید هستند، زیرا پشم بیشتر از سایر انواع پارچه، توپ های پرز را جمع می کند.

البته کاربردهای مختلف دیگری هم می توان برای آن متصور شد. مثلا کسانی که حیوان خانگی دارند به خوبی می دانند که موی حیواناتی مانند سگ و گربه روی فرش، موکت و مبل می چسبد. با داشتن پرزگیر، به سادگی می توان موی حیوانات را از وسایل مختلف جدا کرد.

استفاده از پرزگیر برای پاک کردن پرز حیوانات

استفاده از پرزگیر برای پاک کردن موی حیوانات خانگی

دلیل ایجاد پرز روی لباس ها چیست؟

پرزها همان گلوله ها یا ذرات ریزی از جنس بافت خود لباس ها هستند که روی سطح پارچه شان جای خوش می کنند. دلیل اصلی ایجادشان هم استفاده زیاد از یک لباس است. پوشیدن مداوم لباس و اصطکاکی که میان سطح پارچه و محیط به وجود می آید، باعث شکل گیری پرزها می شود.

لباس هایی از جنس نخ و پلی استر بیشتر از موارد دیگر مستعد تولید پرز هستند. پارچه هایی که بافت انعطاف پذیری دارند، نسبت به تولید پرز مقاومت بیشتری از خودشان نشان می دهند.

انواع دستگاه پرزگیر

انواع مختلفی از پرزگیر لباس وجود دارد و همه آنها کارآمد هستند. اجازه دهید به طور خلاصه به هر کدام بپردازیم تا بتوانید روش مناسبی را برای خود انتخاب کنید.

1 - پرزگیر لباس برقی

پرزگیرهای برقی یک وسیله دستی هستند که با باتری کار می کنند. این پرزگیرها با استفاده از یک تیغه مخفی پرز، مو و کرک های لباس ها را پاک می کنند، آنها از نظر ظاهر تا اندازه ای شبیه ریش تراش های برقی هستند.

پرزگیر لباس برقی

عکس پرزگیر لباس برقی و شارژی

این دستگاه ها به راحتی، کرک و پرز لباس های پشمی، نخی، الیاف مصنوعی و… را از بین می برند. برندهای معروفی مانند فیلیپس، مک استایلر و ... دست به کار شده اند و پرزگیرهایی در اندازه و وزن کم تولید کرده اند. این پرزگیرها دارای موتورهایی عموما ۳ واتی و مجهز به باتری یا شارژری برای شارژ کردن هستند. انواعی از آنها هم فقط با باتری یا فقط با برق کار می کند.

پرزگیرهای برقی وزن اندکی دارند و کار کردن با آنها بسیار سریع و ساده است. یعنی وسیله ای در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم به راحتی با تیغه گردان و صفحه محافظی که روی آنها تعبیه شده است، پرزها و کرک ها و حتی گرد و غبار را از روی لباس ها می زداید.

2 - پرزگیر لباس دستی

پرزگیرهای دستی در اندازه ها و قیمت های مختلفی به بازار عرضه می شوند. آنها محبوب ترین و جمع و جور ترین پرزگیر لباس ها هستند. پرزگیر لباس دستی نیز شامل دو مدل غلتکی یا رولی و مدل برسی می باشد که در ادامه بیشتر با آنها آشنا می شویم:

پرزگیرهای غلتکی

ساختار نوع رولی به این صورت است که یک کاغذ چسبناک، دور یک قطعه پلاستیکی کشیده می شود و رول روی یک دسته قرار می گیرد. کافی است، دسته را روی سطح لباس یا هر سطح پرز و کرک دار دیگر بچرخانید تا تمیز شود.

عکس پرزگیر لباس غلتکی

عکس پرزگیر لباس غلتکی

پرزگیرهای دستی مجهز به رولی در حدود چند متر (مثلا پنج متر) هستند و با وجود کاغذ چسبناک رولی، می توان تا به اتمام رسیدن کاغذ از آنها استفاده کرد. سری برخی از این دستگاه ها به صورت مجزا در بازار به فروش می رسد و بعد از تمام شدن رول، امکان قرار دادن یک سری تازه روی دسته وجود دارد.

پرزگیر برسی

پرزگیرهای برسی معمولاً از پارچه خاص یا از جنس مواد پلاستیکی زبر برای جذب کرک و پرز ساخته می شوند و بر روی یک برس دسته دار سوار می گردند. آنها پرزهای لباس ها را کاهش می دهند، به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند و فوق العاده کارآمد هستند.

عکس پرزگیر لباس برسی

پرزگیر دستی بهتر است یا برقی؟

دستگاه پرزگیر دستی یا پرزگیر برقی هر کدام برای پرزگیری لباس استفاده می شوند و نتیجه خوبی را به جای می گذارند. اما اگر می خواهید از بین این دو مدل یکی را انتخاب و خریداری کنید به نکات زیر توجه کنید.

  • پرزگیرهای برقی نسبت به پرزگیرهای دستی با سرعت بیشتر و راحت تری پرزها را از بین می برند. از همه مهم تر سطح لباس را بهتر تمیز و پاکسازی می کنند.
  • در پرزگیرهای دستی رولی و چسبی سری آنها یکبار مصرف است. به همین دلیل بعد از تمام شدن چسب باید سری را تعویض نمایید تا پرزها را به خوبی جذب کند. اما در پرزگیرهای برقی سری آنها ثابت می باشد و نیاز به تعویض آن نیست.
  • پرزگیر برقی با چرخش سریع تیغه روی سطح پارچه عمل پرزگیری را انجام می دهد. با استفاده مداوم از این دستگاه باید محفظه را مرتب خالی کرد تا قدرت مکش موتور کم نشود.
  • برای کت و شلوار و لباس هایی که پرزگیری آنها اهمیت دارد و یا لباس هایی که پرزگیرهای گلوله ای زیاد دارند بهتر است از پرزگیرهای برقی استفاده کنید. برای لباس هایی که گرد و خاک و موهای چسبیده روی سطح آنها زیاد است، پرزگیرهای دستی گزینه مناسب تری هستند.

تفاوت بین پرزگیردستی و برقی

تفاوت بین پرزگیر برقی و پرزگیر لباس دستی

راهکارهایی دیگر برای از بین بردن پرز لباس

برای از بین بردن پرز لباس راهکار هایی دیگری هم وجود دارد که در این بخش از مطلب به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  • با استفاده از نوار چسب پهن پرز های لباس خود را بگیرید. برای انجام این کار؛ نوار چسب را به دور چهار انگشت دست خود پیچیده و روی لباس و در جهت بافت پارچه حرکت دهید. می توانید به صورت ضربه ای روی لباس اینکار را انجام دهید.
  • روش دیگر استفاده از تیغ یا ژیلت های موجود در بازار می باشد. البته توجه داشته باشید که تیغ هایی که لبه صابونی دارند مناسب این کار نیستند. در حین پرزگیری با تمام دقت و توجه این کار را انجام دهید، زیرا ممکن است لباس شماره پاره شود و یا قسمت هایی از آن آسیب ببیند.
  • استفاده از یک اسفنج خیس که آب اضافی آن را گرفته اید نیز می تواند روش خوبی برای پرزگیری لباس های شما باشد.
  • اگر پرز های رو لباس کم هستند می توانید از قیچی برای پرز گرفتن لباس استفاده کنید.
  • سنگ پا هم به کارتان می آید. این وسیله را در جهت خواب بافت پارچه بکشید و پرزها را از روی سطح لباس بلند کنید و از بین ببرید.

اما همانطوری که قبلا هم گفتیم بهترین و مطمئن ترین راه استفاده از انواع دستگاه پرزگیر دستی و برقی می باشد.

نکات مهم هنگام خرید پرزگیر لباس

انواع مختلف پرزگیر لباس موجود است. از جمله این پرزگیر های دستی و برقی هستند. اگر هنگام سفر می خواهید پرزگیر لباس را با خود ببرید از پرزگیر لباس دستی استفاده کنید. چون بدون نیاز به برق کار می کنند.

1 - اندازه پرزگیر

پرزگیر های لباس در انواع شکل ها هستند. اگر زیاد سفر می کنید، یکی را انتخاب کنید که ساختار جمع و جور داشته باشد و بتواند در کیف مسافرتی یا کیف شما جا شود. اگر از هواپیما استفاده می کنید، باید مراقب باشید که تیغه ای مانند ماشین اصلاح فازی نخرید. همچنین هنگام انتخاب سایز به این نکته توجه داشته باشید که هر چه سر اصلاح بزرگتر باشد، زودتر موهای حیوان خانگی یا پرز را از روی لباس و مبلمان خود پاک خواهید کرد.

دستگاه پرزگیر دستی

دستگاه پرزگیر دستی فلزی

2 - قدرت منبع

برخی از پرزگیر لباس ها دارای باتری های قابل شارژ هستند. آنها مقرون به صرفه هستند زیرا نیازی به پرداخت هزینه برای جایگزینی باتری ندارید.

متأسفانه یکی از معایب باتری های قابل شارژ این است که به سرعت تمام می شوند. توجه داشته باشید که پس از هر بار استفاده باید این باتری ها را شارژ کنید. در غیر این صورت، آنها قدرت کافی در ادامه نخواهند داشت.

3 - وزن پرزگیر

پرزگیر لباس یک دستگاه نسبتا کوچک و جمع و جور است. ما به خریداران توصیه می کنیم که پرزگیر لباسی را انتخاب کنند که در دست راحت باشد و سه تا شش اونس وزن داشته باشد.

4 - ایمنی لباس

یک پرزگیر لباس ایده آل باید بتواند توپ های پرز را بدون آسیب رساندن به لباس از روی لباس جدا کند. بنابراین هنگام خرید پرزگیر لباس باید از سالم بودن دستگاه برای استفاده بر روی انواع پارچه اطمینان حاصل کنید.

دستگاه پرزگیر لباس برقی

عکس دستگاه پرزگیر برقی شارژی

5 - سرعت تیغه پرزگیر برقی

سرعت تیغه بیشتر باعث کارآمدتر شدن دستگاه می شود. بنابراین، یک پرزگیر لباس با سرعت تیغه حداقل 8000 دوربر دقیقه را انتخاب کنید. همچنین ارتفاع روکش تیغه دستگاه را در نظر بگیرید. در غیر این صورت ممکن است لباس شما را برش دهد.

6 - دسته راحت

از آنجایی که تمیز کردن برخی از لباس ها معمولاً بیشتر از بقیه طول می کشد، بهتر است یک پرزگیر لباس راحت روی دستان خود داشته باشید. باید یک دسته ارگونومیک داشته باشد که به شما آسیبی نرساند.

7 - موتور دستگاه در نمونه های برقی

برای خرید دستگاه پرزگیر لباس برقی به توانایی موتور آن دقت داشته باشید. معمولا توان موتور در این دستگاه ها نهایتا ۳ وات است و برای زدودن پرز لباس های مختلف کافی است. باید ببینید که قصدتان از خرید وسیله چیست و اگر قرار است از آن زیاد استفاده کنید به جز برای زودون کرک، پرز و گرد و غبار لباس برای مبل و ... هم از آن بهره ببرید، بهتر است به سراغ نمونه هایی با موتورهای قوی تر بروید.

هر چقدر که موتور دستگاه قوی تر باشد، سرعت آن هم افزایش پیدا می کند و زودتر می تواند پرزگیری انجام بدهد.

خرید انواع پرزگیر لباس

کلام آخر

شاید خرید دستگاه پرزگیر لباس به نظرتان، کاری اضافی و نه چندان ضروری است اما باید بگوییم که اشتباه می کنید. چنین دستگاهی می تواند لباس های زیادی را نجات بدهد و زیبایی و نو بودن را به آنها بازگرداند.

گاهی اوقات، هزینه ای که برای خرید یک دستگاه صرف می شود از هزینه های متعدد دیگر جلوگیری می کند؛ خرید دستگاه پرزگیر لباس هم از همین چیزهاست. در هر حال، انتخاب با شماست!

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت پرزگیر لباس چند است؟
قیمت انواع پرزگیر لباس به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، دستی یا برقی بودن، وزن و ابعاد، نوع و تعداد سری ها، جنس دسته و سری، کیفیت ساخت و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت پرزگیر از 30 هزار تومان تا 1 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک های پرزگیر لباس برقی کدام است؟
از بهترین برند های پرزگیر لباس می توان به فیلیپس، مک استایلر، شیائومی، جیمی، پروجیمی، اسکانی، متیو، ویزارد، ایکیا، دلگان، مینیسو، آریکس و کیمی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/29
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پرزگیر لباس دستی ایکیا با دسته پلی پروپیلن
پرزگیر لباس دستی ایکیا با دسته پلی پروپیلن
پرزگیر لباس دستی ایتالیایی آریکس مدل TK1520
پرزگیر لباس دستی ایتالیایی آریکس مدل TK1520
پرزگیر برقی لباس با دسته پلاستیکی مدل BX-5208B
پرزگیر برقی لباس با دسته پلاستیکی مدل BX-5208B
پرزگیر برقی لباس واکن مدل WK708
پرزگیر برقی لباس واکن مدل WK708
پرزگیر لباس و مبلمان دستی فر ویزارد مدل PG7
پرزگیر لباس و مبلمان دستی فر ویزارد مدل PG7
پرزگیر برقی لباس میجیا مدل MQXJQ01KL
پرزگیر برقی لباس میجیا مدل MQXJQ01KL
برس پرز گیر لباس برند بالا با دسته چوبی
برس پرز گیر لباس برند بالا با دسته چوبی
پرزگیر لباس برقی درما مدل MQ811
پرزگیر لباس برقی درما مدل MQ811
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد