منو

بهترین روش های پاک کردن چسب قطره ای از روی سطوح مختلف

اگر با چسب قطره ای کار می کنید، حتما با مشکل ریختن چسب بر روی وسایل مختلف روبرو شده اید. چسب سیانواکریلات که معمولاً به عنوان چسب قطره ای یا چسب 123 نیز شناخته می شود، یک چسب فوری است که پیوندهای پلیمری فوق العاده قوی بین انواع مواد ایجاد می کند.

نحوه پاک کردن چسب قطره ای

روش های موثر پاک کردن چسب قطره ای

چسب قطره ای به دلیل قدرت چسبندگی عالی خود مورد استفاده قرار می گیرد، همین ویژگی زمانی که چسب به یک سطح ناخواسته می چسبد می تواند مشکل ساز باشد. خوشبختانه راه های پاک کردن چسب قطره ای از روی پوست، پلاستیک، شیشه، پارچه و سطوح دیگر زیادند و قصد داریم در این مقاله از طوطی کالا به آن ها بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

پاک کردن چسب قطره ای از روی پوست و مو

هنگام استفاده از چسب قطره ای ممکن است به طور تصادفی کمی چسب به دست ها یا موهایتان مالیده شود. از آنجایی که پوست به طور طبیعی رطوبت تولید می کند، چسب قطره ای در تماس با پوست شما به سرعت خشک می شود و به دلیل قدرت این ماده در چسبندگی، جدا کردن آن از پوست کار سختی است و در بسیاری موارد دردآور است.

برای جلوگیری از چسبیدن آن به انگشتان و دستان خود، هنگام استفاده از چسب، دستکش و وسایل محافظ بپوشید. در صورت مالیده شدن چسب به پوستتان، می توانید به راحتی از روش های زیر استفاده کنید:

1 - استفاده از آب و صابون

ساده ترین روش برای پاک کردن چسب قطره ای از روی پوست شستن دست با آب گرم و صابون است. اگر چسب قطره ای جدا نشد می توانید روش دیگری را استفاده کنید.

  1. یک لیوان آب گرم و یک استکان آبلیمو را ترکیب کنید.
  2. سپس مقداری صابون به این ترکیب اضافه کنید.
  3. دست خود را به مدت ۱ دقیقه در محلول نگه دارید.
  4. بعد از خارج کردن دست خود از محلول، مجدداً آن را با آب گرم و صابون بشویید.

پاک کردن چسب قطره ای از روی دست با صابون

نحوه پاک کردن چسب قطره ای از روی دست با آب و صابون

2 - استفاده از استون

قسمتی از پوست که چسب به آن چسبیده را به استون آغشته کنید و چسب را بکنید. مایع استون (پاک کننده لاک ناخن) را داخل یک ظرف کوچک بریزید، پوست را پنج دقیقه برای پاک کردن چسب در آن خیس کنید. سعی کنید به آرامی چسب را پاک کنید.

اگر چسب از پوست دستتان جدا نشد، چند دقیقه دیگر باید در استون بماند آن را از پوستتان جدا کنید. سپس، پوست خود را به طور کامل با صابون و آب گرم بشورید. برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست و خشک شدن آن از یک کرم مرطوب کننده غلیظ استفاده کنید.

3 - استفاده از آب و نمک

اگر نگران اثرات استفاده از استون بر روی پوست خود هستید، می توانید چسب را با استفاده از نمک پاک کنید، گرانول نمک به عنوان ماده ای جهت خمیر کردن چسب خشک شده پوست به کار می رود با این حال، ابتدا نیاز دارید که ناحیه آسیب دیده را برای نرم کردن چسب در آب گرم خیس کنید. نمک را روی چسب بمالید، دوباره آن را در آب گرم بشویید و سعی کنید چسب را از روی پوست جدا کنید.

استفاده از آب نمک برای پاک کردن اب و نمک

آب نمک برای پاک کردن چسب قطره ای

چسب را با نمک تمیز کنید، ممکن است برای اثر بخشی نمک احتیاج باشد کمی فشار بیاورید. اسکراب کردن را حداقل یک دقیقه ادامه دهید. هنگامی که چسب شروع به لایه لایه شدن می کند، ناحیه آغشته به چسب را دوباره 1 تا 2 دقیقه در آب گرم خیس کنید احتمالا حالا چسب سریع پاک می شود. آن قسمت را به طور کامل بشورید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

اگر برخی از قسمت های چسب روی پوست شما باقی ماند، تمام فرایند را تکرار کنید.

4 - استفاده از آبلیمو برای پاک کردن چسب قطره ای

این بار آب گرم را با آب لیمو جایگزین کنید.اسید موجود در آب لیمو به کنده شدن چسب باقی مانده کمک می کند.

5 - استفاده از الکل برای پاک کردن چسب قطره ای

الکل را روی چسب بریزید و ماساژ دهید، تا پاک شود.سپس آن قسمت را با آب گرم بشویید، همچنین می توانید برای نرم کردن چسب، اول از محلول آب گرم و صابون استفاده کنید.

یک توپ پنبه را به الکل آغشته کنید و برای یک دقیقه روی چسب خشک شده بگذارید. پنبه را روی چسب آنقدر بمالید تا پاک شود. اگر لازم بود، آن را بیشتر به الکل آغشته کنید. زمانی که چسب کاملا پاک شد، پوست را با آب بشویید و کمی مرطوب کننده غلیظ بزنید.

برای مو، لب ها و سایر نواحی حساس، کره بادام زمینی، مارگارین و روغن گیاهی موادی هستند که می توانند پیوند چسب را بشکنند.

انواع چسب قطره ای

انواع مدل های چسب قطره ای

پاک کردن چسب قطره ای از روی پلاستیک

برای حلال چسب قطره ای از روی پلاستیک می توانید از چسب های سیانواکریلات استفاده کنید. این چسب ها می توانند به خوبی به مواد پلاستیکی بچسبند و در صورت عدم دقت، برداشتن چسب می تواند باعث آسیب به سطح شود.

برای جلوگیری از آسیب به مواد پلاستیکی، محل را در مخلوطی از مواد شوینده بدون آمونیاک و آب خیس کنید. با این کار، پیوندهای بین چسب و سطح مواد را به اندازه کافی نرم خواهید کرد تا بتوانید چسب را بدون آسیب رساندن به سطح جدا کنید.

اگر شوینده ملایم به پاک کردن چسب قطره ای کمکی نکرد، می توانید از نیترومتان استفاده کنید، یک حلال شیمیایی سخت تر از استون که آسیب کمتری نسبت به استون وارد می کند، به خصوص در صورتی که سطح با رنگ یا لاک پوشانده شود.

پاک کردن چسب قطره ای از روی شیشه

چسب قطره ای به راحتی به شیشه می چسبد، به ویژه زمانی که آن شیشه عینک، پنجره یا سطح ظریف دیگری باشد؛ مطمئنا چنین موضوعی بسیار آزاردهنده خواهد بود!

برای سطوح شیشه ای مقاوم در برابر خش، می توانید از حلال ها جهت شل کردن چسب استفاده کنید و چسب شل شده را با تیغ خراش دهید. با این حال، در مورد عینک باید دقت بیشتری صورت گیرد، زیرا به راحتی آسیب می بیند. برای عینک می توانید از آب داغ، استون، الکل و خمیر دندان و سایر حلال های ملایم استفاده کنید تا چسب به آرامی پاک شود.

پاک کردن چسب قطره ای از روی پارچه

بسته به نوع پارچه، معمولاً پاک کردن چسب پس از سفت شدن آن آسان است. سعی کنید چسب را با قاشق یا چاقوی کره بردارید.

اگر هنوز بقایای سفت شده روی لباس باقی مانده است، کمی استون را به یک نقطه دیگر از پارچه بمالید تا ببینید رنگ آن از بین می رود یا خیر. اگر پارچه به استون واکنش خاصی نشان نداد، به سادگی با استفاده از یک تکه پنبه یا گوش پاک کن، مقدار کمی استون را روی چسب بمالید.

پاک کردن چسب قطره ای از روی لباس

نحوه پاک کردن چسب قطره ای از روی لباس

استون چسب را به اندازه کافی شل می کند تا بتوانید آن را جدا سازید. در نهایت، می توانید مقداری ماده شوینده یا لکه بر استفاده کرده و لباس را بشویید تا چسب باقی مانده پاک شود. اگر می خواهید چسب را از روی پارچه ای ظریف پاک کنید، بهتر است آن را به خشک شویی ببرید تا آسیب بیشتری به آن وارد نشود.

پاک کردن چسب قطره ای از روی فلز

پاک کردن چسب قطره ای از روی فلز به نظر سخت می آید اما به راحتی می توان آن را با استفاده از حلالی مانند استون، ابزار خراش دادن و چکش از سطوح فلزی جدا کرد. برای پاک کردن چسب قطره ای از روی سطوح فلزی، کافیست مقدار کمی از حلال چسب را برای شکستن پیوند چسب مورد استفاده قرار داده و سپس از ابزار خراش دادن برای جدا کردن چسب نرم شده استفاده کنید.

برای قطرات بزرگ چسب، می توانید از چکش کمک بگیرید تا چسب خشک شده را با ضربه های ملایم شل کنید.

پاک کردن چسب قطره ای از روی چوب

چوب بسیار متراکم است که چسبندگی را آسان تر و جدا کردن چسب از روی آن را سخت تر می کند. بر خلاف فلز، چوب زمانی که در معرض حلال هایی مانند استون قرار می گیرد، رنگ گرفته یا تغییر رنگ می دهد. می توانید قدرت حلال را با مخلوط کردن آن با آب کاهش دهید، اما حتماً قبل از استفاده از حلال روی سطح چوب، یک نقطه دور از دید آن را آزمایش کنید تا ببینید با حلال واکنش می دهد یا خیر.

پاک کردن چسب قطره ای از روی چوب

پاک کردن چسب قطره ای از روی چوب

از یک تکه پنبه یا گوش پاک کن برای مالیدن مقدار کمی حلال استفاده کرده و پس از نرم شدن چسب، با استفاده از یک ابزار تیز باقی مانده آن را خراش داده و جدا سازید. روغن نیز یکی از موادی است که می تواند به عنوان حلال چسب قطره ای از روی چوب کمک کند.

پاک کردن چسب قطره ای روی فرش

استون بهترین حلال چسب قطره ای خشک شده روی فرش است. اما الیاف و رنگ فرش عموماً نسبت به این ماده حساس هستند. بنابراین پیشنهاد می کنیم از ریختن استون روی فرش خودداری کنید. بهتر است پارچه ای را به استون آغشته کرده و روی چسب قطره ای بکشید تا از فرش جدا شود. دقت کنید که استون به نواحی سالم فرش نفوذ نکند. بعد از پاک کردن چسب قطره ای روی فرش، با پارچه تمیز دیگر استون روی فرش را تمیز کنید.

پاک کردن چسب با اتو از روی فرش

پاک کردن ماده چسبناک با اتو بسیار رایج است و تقریبا همه خانم های خانه دار این روش را می دانند. برای پاک کردن چسب با اتو یک پارچه نخی را روی قسمت آلوده به ماده چسبنده پهن کنید سپس اتوی داغ را روی پارچه گذاشته و آن را تمیز کنید. این کار را انقدر تکرار کنید تا آثار چسب از فرش کاملا از بین برود.

حلال چسب قطره ای چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

پاک کننده های چسب یا حلال ها از مواد شیمیایی ساخته شده اند که در مدت زمان کم لکه های چسب را از سطوح مختلف پاک می کنند. با توجه به اینکه محصول اختصاصی به عنوان حلال برای چسب قطره ای عرضه نشده است، از حلال چسب ۱۲۳ استفاده می شود. چسب قطره ای دوام بسیار زیادی دارد و حلال قوی تری برای پاک کردن آن نیاز است.

انواع حلال برای چسب های مختلف در بازار موجود است . این محصولات توسط شرکت های مختلفی تولید و عرضه می شوند اما همه چسب ها دارای حلال نیستند. با حلال چسب ۱۲۳ به راحتی می توان از شر لکه های چسب قطره ای خلاص شد.

حلال چسب قطره ای

حلال چسب قطره ای

چسب ۱۲۳، چسب دو قلو و محصولات مشابه دیگر، دارای ترکیب های یکسانی هستند. این چسب ها به سرعت خشک می شوند و همین ویژگی کمی دردساز است. بعد از تماس چسب با پوست و وسایل مختلف باید آن را با سرعت پاک کرد.

حلال چسب قطره ای چگونه عمل می کند؟

توجه به نحوه پاک کردن چسب قطره ای از روی میز، لباس و یا حتی بدن، از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. برای خلاص شدن از شر لکه های چسب، کافی است که مقدار کمی از یک حلال چسب قطره ای را بر روی آن ریخت. پس از گذشت چند دقیقه، چسب شروع به نرم شدن و حل شدن خواهد کرد. سپس؛ به آرامی باقیمانده چسب را باید شسته و محل را با کمی آب و صابون تمیز شود.

این یک راه سریع و آسان برای از بین بردن چسب بدون آسیب رساندن به لباس است. به نظر می رسد که می توان با حلال، چسب قطره ای را از همه چیز جدا کرد. البته، مواد طبیعی زیادی هم به عنوان حلال مناسب برای چسب عمل می کنند اما ممکن است که به اندازه حلال تاثیرگذار نباشند.

تاریخ به روز رسانی : 1402/12/26
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
چسب قطره ای 123 جانسون وزن 65 گرم
چسب قطره ای 123 جانسون وزن 65 گرم
چسب قطره ای رازی حجم 1 میلی لیتر بسته 3 عددی
چسب قطره ای رازی حجم 1 میلی لیتر بسته 3 عددی
چسب قطره ای رازی مدل Super Glue حجم 3 میلی لیتر
چسب قطره ای رازی مدل Super Glue حجم 3 میلی لیتر
چسب قطره ای جانسون مدل آلفا حجم 3 میلی لیتر
چسب قطره ای جانسون مدل آلفا حجم 3 میلی لیتر
چسب قطره ای مپل مکس وزن 70 گرم
چسب قطره ای مپل مکس وزن 70 گرم
چسب قطره ای تعمیراتی اوهو مقدار 20 گرم
چسب قطره ای تعمیراتی اوهو مقدار 20 گرم
چسب قطره ای کاسپین حجم 3 میلی لیتر
چسب قطره ای کاسپین حجم 3 میلی لیتر
چسب قطره ای آلفا مدل BAST حجم 3 میلی لیتر
چسب قطره ای آلفا مدل BAST حجم 3 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد