منو

یک پانچو کوهنوردی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اگر از آن دسته کسانی هستید که عاشق طبیعت گردی و کوهنوردی در هر شرایط آب و هوایی هستید و ترجیح می دهید بجای ماندن در خانه و تماشای ریزش نزولات آسمانی در زیر بارش آنان قدم بزنید، ما به شما توصیه می کنیم حتما به دنبال خرید پانچو کوهنوردی مناسب برای گشت و گذار دلچسبتان در فضاهای باز خصوصا در فصول بهار و پاییز باشید تا از خیس شدن لباس های خود و به دنبال آن مشکلات دیگری که بوجود می آید، جلوگیری بعمل آورید.

راهنمای خرید پانچو کوهنوردی

پانچو چیست؟

پانچو یک روکش سبک پلاستیکی و مقاوم در برابر رطوبت و آب است که شما می توانید به هنگام ماجراجویی های خود در دل طبیعت و کوهنوردی از آن بر روی لباس هایتان استفاده کنید و خود را از خیس شدن و مشکلات بعدی آن حفظ نمایید. پانچو که به آن بارانی هم گفته می شود، شباهت زیادی به پالتو بلند دارد با این تفاوت که جنس نازکی دارد و دارای کلاه است.

امروزه استفاده از پانچو برای تمام کسانی که در فصول محتمل نزولات آسمانی؛ یعنی بهار و پاییز سفر می کنند، توصیه می شود. اهمیت استفاده از پانچو کوهنوردی زمانی مشخص می شود که شما قصد کمپ شبانه در کوه داشته باشید. تصور کنید لباس های شما خیس شده باشد و بخواهید در هوای سرد شب را با لباس های خیس سپری کنید.

انواع پانچو کوهنوردی

 • پانچو کوهنوردی معمولی: این مدل از پارچه شمعی که قابلیت ضد آب و بادگیر دارد ساخته می شود. معمولا دارای آستین و کلاه هستند و در قسمت جلوی آن ها یک زیپ تعبیه شده که می توانید آن را ببندید. همچنین دارای یک کیسه هستند که می توان آن را درون آن نگهداری کرد.
 • پانچو کوهنوردی یکبار مصرف: از نظر شکل و اندازه دقیقا شبیه پانچو های معمولی هستند، تفاوت آن ها از جنسی است که از آن ساخته می شوند. همان طور که از نامش پیداست از پلاستیک یکبار مصرف ساخته می شود. همین امر باعث می شود که فاقد زیپ جلو و کیسه نگهداری باشند. زیرا فقط یکبار از آن استفاده می کنید.

بهترین مدلهای پانچو کوهنوردی

فواید استفاده از پانچو کوهنوردی

پانچو کوهنوردی یکی از سبک ترین، کم حجم ترین، ارزان ترین و در عین حال کاربردی ترین تجهیزات کوهنوردی است که می تواند فواید بسیاری از جمله موارد زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

 • کاربرد ویژه پانچو، امکان ساخت پناهگاه موقت و یا چادر ضد آب از آن در مواقع اضطراری است. برای این کار کافی است تا از چوب درختان و یا باتوم خود به عنوان ستون چادر استفاده کنید و سپس گوشه های پانچو را با چند میخ، بند کفش و یا سنگ ثابت کنید.
 • پانچو می تواند یک زیرانداز ضد آب برای حفاظت از شما و وسایل تان در برابر خیس شدن باشد.
 • در شرایط اضطراری که کیسه خواب به همراه ندارید پانچو را همانند پوشش به دور پتوی خود پیچانده و از آن به عنوان کیسه خواب استفاده کنید.
 • یکی دیگر از کاربرد های پانچو پوشش کمکی برای پانسمان در برابر نفوذ رطوبت است. اگر قسمتی از بدن شما دچار جراحت شده است، قسمتی از پانچو را بریده و روی پانسمان تان چسب کنید.
 • اگر احتمال گزند مواد غذایی شما توسط حیوانات وجود دارد می توانید مواد غذایی خود را داخل پانچو پیچانده و آن را از درخت آویزان کنید.
 • برای جلوگیری از گم شدن، می توانید نوارهایی از پانچو را بریده و آن را به درختان گره بزنید تا مسیر حرکت خود را برای تیم امداد و نجات مشخص کنید.

ویژگی های یک پانچو خوب

 1. یک پانچو خوب باید به اندازه کافی گشاد باشد تا هوا داخل آن جریان پیدا کرده و مانع از عرق کردن شخص شود. البته باید گشادی مناسب داشته باشد. اگر زیاد گشاد باشد هنگام وزش باد کمی دست و پاگیر شده و حتی مانع دید جلوی پایتان می شود.
 2. جلوی پانچو ترجیحا دارای زیپ یا چسب باشد که قابلیت باز شدن داشته باشد. در مواقع لزوم می توانید جلو آن را باز کرده تا عرق نکنید.
 3. پشت پانچو جای کوله داشته باشد. مقداری فضای اضافی که در صورت نیاز می توانید چسب آن را باز کرده تا کوله داخل آن قرار گیرد.
 4. جنس آن دارای ضخامت مناسب باشد که ضمن مقاومت خوب وزن و حجم کمتری داشته باشد.
 5. مواردی مثل داشتن پره و کش سایزینگ در قسمت کلاه و یا چسب در قسمت سرآستین می تواند کارایی پانچو را در شرایط مختلف افزایش دهد.

پانچو کوهنوردی شیک و بادوام

نکات مهم هنگام خرید پانچو کوهنوردی

اندازه مناسب: از اولین نکاتی که باید به هنگام خرید پانچو کوهنوردی به آن توجه نماییم، اندازه آن است. یک پانچو باید به اندازه کافی گشاد و بزرگ باشد تا مانع از تعرق شما به هنگام استفاده از خود شود. البته ناگفته نماند که اندازه آن نباید به حدی بزرگ باشد که در وزش بادهای شدید سبب دست و پا گیر کردن شما و کور کردن دیدتان از مسیر مقابلتان گردد. بهتر است اندازه آن بگونه باشد که مقداری از دست های ما از لباس بیرون باشد تا بتوانیم به وقت لزوم از آن ها استفاده نماییم.

رنگ محصول: با اینکه همگان فکر می کنند انتخاب رنگ یک پانچو کاملا دلبخواهی بوده و تنها بسته به سلیقه طبیعت گردها و یا کوهنوردان دارد، باید بگوییم اصلا اینطور نیست و بهتر است اگر هدف شما گشت و گذار و سافاری در اقلیم حیات وحش است، از رنگ هایی استفاده نمایید که مانع از تحریک کردن حیوانات شود و چنانچه قصد ماجراجویی در دل جنگل های سرسبز کشورمان را کرده اید نیز از رنگ های شادی استفاده کنید که در صورت گم شدن در جنگل بتوان به راحتی از فواصلی دور شما را شناسایی کرد.

قابلیت شستشو: نکته مهم دیگری که در پروسه انتخاب و خرید پانچو کوهنوردی بهتر است به آن توجه داشته باشید، یکبار مصرف نبودن محصول مورد نظر شما و برخورداری از قابلیت شستشو و استفاده چندین باره می باشد که توصیه می کنیم چنانچه یک طبیعت گرد حرفه ای هستید؛ حتما به این موضوع توجه لازم را داشته باشید.

جای اضافه بار: منظورمان از جای اضافه بار در یک پانچو کوهنوردی، فضای بزرگی است که در قسمت پشت این قبیل لباس های ضدآب تعبیه شده است تا شما بتوانید به راحتی کوله پشتی و یا هر نوع بار اضافه دیگری را در آن قرار دهید و خیالتان از بابت خیس نشدن وسایلتان در زیر شدیدترین باران های ممکنه نیز آسوده شود.

امکانات جانبی: وجود مواردی از قبیل: چسب و یا زیپ برای باز و بسته کردن لباس، کش تنظیم اندازه در قسمت کلاه، نوار چسبی برای محکم بستن آستین ها و غیره سبب می شود تا پانچوی کوهنوردی مد نظر شما از قابلیت های بالاتری برایتان برخوردار باشد.

قیمت پانچو کوهنوردی: خوشبختانه قیمت پانچو کوهنوردی در بازار داخلی کشورمان خیلی نیست و هر طبیعت گرد و کوهنوردی می تواند بسته به نیاز خود تعدادی از این مدل پوشش های ضدآب را خریداری نماید؛ منتها مراتب نکته مهم در خرید یک پانچوی کوهنوردی این است که محصول مورد نظرتان در عین حال که از جنس و ضخامت مناسبی برخوردار است، دارای وزن و حجم کمتری نیز باشد و تا حمل و جا به جایی آن برای شما آسان گردد.

کاربردهای مختلف پانچو کوهنوردی

راهنمای نگهداری از پانچو

برای اینکه بتوانید از پانجوی مورد نظرتان در سفرهای بیشتری استفاده کنید و طول عمر آن را افزایش دهید، پیشنهاد می کنیم در هنگام پوشیدن و از تن خارج کردن آن به آرامی رفتار کنید و برای این منظور نیز به سراغ پانچوهایی بروید که دارای چسب و یا زیپ در قسمت جلوی خود هستند.

بعد از هر بار خیس شدن محصول، از جمع کردن فوری آن و گذاشتن پانچو در کوله پشتی خود اجتناب کنید و اجازه دهید این محصول به روال کاملا طبیعی خشک شود. به فکر پیدا کردن جایی به خصوص برای گذاشتن آن در بین تمامی وسایل و لباس هایی که با خود همراه کرده اید، باشید تا بتوانید از وارد شدن فشار اضافی به آن جلوگیری کنید. هم چنین در صورت تمایل به شستشوی پانچو کوهنوردی، از نحوه شستن آن که عموما بر روی محصولات درج شده است، استفاده نمایید.

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد