منو

کانتورینگ صورت چیست و مراحل انجام آن چگونه است؟

کانتورینگ چیست؟

کانتورینگ (Contouring) یک نوع آرایش ترمیمی و یکی از تکنیک های آرایشگران حرفه ای برای فرم دادن به صورت و رفع عیوب آن است. به گونه ای که استخوان های گونه شما برجسته شده، صورت شما جذاب و درخشنده می شود و به طور کلی ساختار استخوانی صورت شما بیشتر نمایان می گردد.

به عبارتی کانتورینگ صورت به معنای زاویه سازی صورت از طریق روش های مختلف از جراحی گرفته تا تزریق ژل، لیفت با نخ، تزریق چربی، تزریق بوتاکس و گریم است که به آن مادلینگ صورت هم می گویند؛ البته یکی از ساده ترین روش های کانتور، گریم کردن صورت با لوازم آرایشی مخصوص است که ما در این مقاله به این روش خواهیم پرداخت، اما ابتدا به بررسی انواع روش های کانتورینگ می پردازیم.

کانتورینگ صورت

تصویر کانتورینگ صورت

انواع روش های کانتورینگ صورت

انواع روش های کانتورینگ و زاویه سازی صورت به شرح زیر می باشند:

 • کانتورینگ صورت با جراحی
 • کانتورینگ صورت با تزریق ژل
 • کانتورینگ صورت از طریق لیفت با نخ
 • کانتورینگ صورت با تزریق چربی
 • کانتورینگ صورت با تزریق بوتاکس
 • کانتورینگ صورت با گریم

در ادامه هر یک از این روش های کانتورینگ و زاویه سازی صورت را بررسی خواهیم کرد.

کانتورینگ صورت با جراحی

کانتور کردن صورت با جراحی، یک روش دائمی برای زاویه سازی صورت به حساب می آید که در کنار این مزیت، معایبی هم دارد و آن هم این است که دوران بهبودی جای زخم ها بر روی صورت طولانی است و فرد باید در طول عمل جراحی بیهوش باشد؛ که اثرات ناشی از بیهوشی نیز جزئی از مشکلات این روش به حساب می آیند. در این روش پزشک با استفاده از اره و مته مخصوص استخوان فک را برش می دهد و زوایای صورت را اصلاح می کند.

کانتورینگ صورت با جراحی

کانتورینگ صورت با جراحی

کانتورینگ صورت با تزریق ژل

حالا که با روش کانتورینگ صورت با جراحی آشنا شدید نوبت آشنایی با روش هایی است که هیچ گونه نیازی به جراحی ندارند؛ منتهی مانند زاویه سازی صورت با جراحی روش دائمی نیستند و هر چند وقت یک بار نیاز به تمدید دارند اما در مقایسه با کانتور کردن صورت از طریق عمل جراحی که معایب زیادی دارد، هیچ گونه جراحتی بر روی صورت شما به جا نمی گذارند و با استفاده از آن ها هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

یکی از این روش ها کانتورینگ صورت با ژل است که پزشک متخصص با هدف برجسته کردن یا تیز کردن و بلند کردن چانه از این روش استفاده می کند.

کانتورینگ صورت از طریق لیفت با نخ

در این روش از کانتورینگ، پزشک متخصص از نخ های مخصوص لیفت صورت که قابل جذب هستند و PDO نام دارند برای زاویه سازی صورت استفاده می کند. نخ های PDO با استفاده از ابزار مخصوصی که به آن کانول می گویند در لایه زیر پوست قرار داده می شوند. کاری که نخ های PDO انجام می دهند این است که موجب کشیده شدن پوست صورت می شوند و ظاهر صورت را زیبا و طبیعی جلوه می دهند.

کانتورینگ صورت با نخ

انجام کانتورینگ صورت با نخ

کانتورینگ صورت با تزریق چربی

کانتورینگ صورت با تزریق چربی، برخلاف روش های زاویه سازی صورت با ژل و لیفت نخ که روش های مصنوعی به حساب می آیند، یک روش طبیعی برای خوش فرم ساختن صورت به حساب می آید؛ چراکه در این روش پزشک متخصص، از چربی شکم، ران و پهلو برداشته و آن را از طریق سوزن های مخصوصی به پوست صورت تزریق می کند.

کانتورینگ صورت با تزریق بوتاکس

بوتاکس ماده ای است که از سمی به اسم بوتولونیوم ساخته شده و کارش فلج کردن عضلات است که مزایای زیادی از جمله از بین رفتن چین و چروک صورت، بالا بردن نوک بینی و گوشه لب ها، درمان میگرن مزمن، از بین بردن افتادگی پلک و ... دارد؛ که از آن برای زاویه دار کردن صورت هم استفاده می کنند.

کانتورینگ صورت با بوتاکس

کانتورینگ صورت با بوتاکس

به گونه ای که پزشک برای کم کردن اندازه عضلاتی از فک که بزرگ هستند از تزریق بوتاکس استفاده می کند. از آن جایی که تزریق بوتاکس کار بسیار حساسی است و به یک پزشک کاملا متخصص نیاز دارد باید برای انجام این کار به تخصصی ترین مرکز تزریق بوتاکس مراجعه کنید تا با پیامدهای ناخوشایند آن مواجه نشوید.

کانتورینگ صورت با گریم

و اما آخرین روش کانتورینگ صورت که در ادامه به صورت تخصصی آن را آموزش داده ایم، زاویه سازی صورت با گریم است که در این روش بدون هیچ تزریق و جراحی و تنها با لوازم آرایشی مخصوص مادلینگ صورت انجام می شود؛ البته همانطور که می دانید استفاده از این روش برای آن دسته از افرادی مناسب است که تصمیم دارند تنها برای مدت زمان چند ساعت با زاویه سازی صورت خود خیلی خاص و زیبا به نظر برسند.

چراکه مادلینگ صورت برخلاف روش های زاویه سازی صورت با تزریق ژل، چربی، بوتاکس و لیفت چندین ماه دوام نمی آورد و برخلاف عمل جراحی هم یک روش دائمی نیست و تنها برای چند ساعت مناسب است. در کل این روش برای افرادی که تصمیم دارند برای شرکت در یک مهمانی صورت خاص و زیبایی داشته باشند پیشنهاد می شود.

برای کانتور کردن صورت از کرم فشرده معمولا استفاده میشود که باید دو یا سه درجه تیره تر از رنگ پوست باشد اما برای هایلایت باید دو یا سه درجه روشن تر باشد. در یک تعریف ساده میتوان گفت کانتور یعنی پوشاندن عیوب صورت و برجسته کردن نقاط قوت آن.

کانتورینگ و زاویه سازی صورت مانند فتوشاپ عمل می کند به این صورت که با استفاده از خطوط تیره و روشن عیب ها و نواقص صورت را مخفی می کنند. در تکنیک کانتورینگ قسمت هایی از صورت که میخواهیم کوچکتر به نظر برسند را تیره میکنیم و نقاط قوت صورت را روشن تر یا هایلایت میکنیم.

ابزار مورد نیاز کانتورینگ صورت با گریم

برای انجام یک کانتورینگ حرفه ای باید ابزار و وسایل مناسب را در اختیار داشته باشید. برخی از این ابزارها بخشی از لوازم آرایش شما هستند و برخی دیگر را باید تهیه کنید. مهم ترین ابزار مورد نیاز برای کانتورینگ صورت عبارتند از:

 • پرایمر : از پرایمر برای از بین بردن و پوشاندن چین و چروک ها و جوش ها استفاده می شود.
 • کرم پودر کانتورینگ : این وسیله برای پوشاندن قرمزی های اطراف صورت و یکسان کردن پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پالت های کانتورینگ : با توجه به اینکه در کانتورینگ از پالت های تیره و روشن برای قسمت های مختلف صورت استفاده می شود، بهتر است در پالت خود دو رنگ روشن و دو رنگ تیره در اختیار داشته باشید.
 • پنکیک : در فرایند کانتورینگ از پنکیک به عنوان یک فیکس کننده استفاده می شود.
 • کانسیلر : بهترین وسیله برای پوشاندن تیرگی های اطراف چشم کانسیلر است که می توانید قبل یا بعد از کرم پودر از آن استفاده کنید.
 • هایلایتر : براش های کانتورینگ و سایه چشم هم از ابزارهای دیگر کانتورینگ به شمار می روند.

ابزار مورد نیاز برای کانتورینگ

ابزار مورد نیاز برای کانتور کردن صورت با گریم

پالت کانتورینگ چیست؟

همانطوری که گفتیم کانتورینگ در یک تعریف کلی به معنای متعادل سازی صورت با کمک رفع نواقص ظاهری صورت می باشد. در روش کانتورینگ صورت از انواع پالت رنگی استفاده می شود.

بسیاری از برندهای بزرگ و مطرح آرایشی در حال حاضر پالتهای چند رنگ و تک رنگ برای کانتور و هایلایت طراحی کردند و در بازار به فروش میرسانند ولی شما میتوانید با پودرهای آرایشی، کرم و حتی مدادهای مات که یک یا دو درجه تیره تر از رنگ طبیعی پوستتان هست کانتور را انجام دهید.

یا با بهره گیری از پالت های رنگی می توان قسمت های مختلف صورت را فرو رفته و کوچک نشان داد. همچنین برای برجسته نشان دادن نقاط مختلف صورت می شود از رنگ های روشن استفاده نمود.

کانتورینگ صورت چیست

تصویر زاویه سازی صورت توسط تکنیک کانتورینگ صورت

مراحل کانتور کردن صورت با گریم

 1. کرم مرطوب کننده بزنید
 2. با کرم پودری که به رنگ پوست تان نزدیک است پوست تان را پوشش دهید
 3. زیر چشم، روی بینی، چانه و پیشانی را با کرم پودری که دو درجه از پوست تان روشن تر است هایلایت کنید
 4. بالای پیشانی و زیر گونه ها را کمی تیره کنید
 5. شروع کنید به محو کردن قسمت های مشخص شده

مراحل انتجام کانتورینگ

اگر بخواهید بجای دستکاری کل صورت فقط قسمت های خاص مانند بینی را تغییر دهید به نکات زیر توجه کنید :

 • آیا شما از آن دست کسانی هستید که میخواهند بینی باریک خود را پهن جلوه دهند پس باید دو طرف بینی را با کرم پودر روشن کنید و اگر خواستید بینی تان کمی تیز تر هم بچشم بیاید کمی کرم پودر تیره را به نوک بینی خود بزنید.
 • روی بینیتان برآمدگی وجود دارد بازدن کرم پودر تیره بر روی برآمدگی و هایلایت کردن اطراف آن مشکلاتان حل می شود.
 • بازدن کرم پودر تیره بر روی قسمت برآمدگی بینی که حالت خمیده دارد و هایلایت کردن طرف مقابل بینی خود باعث صاف نشان داده شدن بینی می شود.
 • با تیره کردن دو طرف بینی و هایلایت کردن خط وسط بینی می توانید بینی پهن خود را باریک نشان دهید.
 • آیا بینی تان بلند است نگران نباشید با تیره کردن نوک بینی و قسمت های زیرین بینی مشکلتان حل می شود.

اصولا کسانی که پیشانی بلندی دارند به دنبال روشی هستند که بتوانند این بلندی را کوتاه جلوه دهند و همین قضیه هم برای پیشانی کوتاه ها صدق میکند، ما در این مقاله را هردو مورد راه حل داریم:

 • پیشانی بلندها پیشانی خود را از جایی که مو رشد کرده به سمت پایین با کرم پودری که 3 درجه از پوستتان تیره است بپوشانید.
 • پیشانی کوتاه ها همانند پیشانی بلند ها عمل کنند اما از کرم پدر با 3 درجه روشن تر استفاده کنند.

نحوه انجام کانتورینگ با استفاده از فرم صورت

فرم صورت در کانتورینگ

نحوه انجام کانتور صورت با توجه به فرم و شکل صورت

کانتورینگ صورت گرد : برای این فرم صورت باید نواحی فک، کنار شقیقه ها و گردن را تیره تر و نواحی چانه، پیشانی، وسط گونه ها و همینطور وسط بینی را هایلایت کنید. اگر قصد استفاده از رژ گونه را دارید بهترین فضا برای انجام این کار در صورت های گرد زیر استخوان گونه میباشد.

کانتورینگ صورت قلبی : در این نوع مدل صورت قسمت شقیقه ها و چانه ها را تیره کرده و قسمت های زیر گونه ها و روی خط فک را باید روشن کنید. بهترین مدل رژ گونه برای این فرم صورت روی استخوانهای گونه میباشد.

کانتورینگ صورت کشیده : در صورت های کشیده، قسمت های بلند پیشانی بیشتر از هر قسمت دیگر به چشم می خورد بنابراین باید قسمتی از پیشانی که مو رشد کرده است و همچنین چانه و زیر گونه ها را تیره کرده و قسمت های بالای استخوان گونه و پیشانی را هایلایت کنید. بهترین ناحیه برای زدن رژ گونه در این مدل صورت روی استخوانهای گونه می باشد.

کانتورینگ صورت مستطیلی کشیده : در این مدل صورت کافی است فقط فک و شقیقه ها را تیره کنید و قسمت های چانه، شقیقه های داخلی و بالای استخوان گونه را هایلایت کنید. رژ گونه ها باید روی استخوان های گونه زده شود.

کانتورینگ صورت گلابی : باتوجه به فرم صورت کافی است فقط اطراف فک و گردن را تیره کنید و قسمت هایی مانند وسط بینی، وسط گونه و شقیقه ها را هایلایت کنید. با زدن رژ گونه دو طرف استخوان گونه جلوه زیبایی به صورتتان بدهید.

کانتورینگ صورت مربعی : برای این مدل صورت باید فک و شقیقه ها را تیره کرده و قسمت وسط بینی، وسط گونه ها و چانه را هایلایت کنید. رژ گونه در این مدل چهره دو طرف استخوانهای گونه زده می شود.

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت با گریم

تفاوت کانتور و برنزر چیست؟

احتمالا بسیاری تصور می کنند که کانتور همان برنزر است، چرا که شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. اما بهتر است بدانید که کاربرد این دو با یکدیگر بسیار متفاوت است و هر یک به صورت متفاوت در آرایش صورت به کار می رود. بهتر است بدانید که معمولا کانتور مات است. چرا که شما با کمک کانتورینگ صورت می توانید سایه هایی بین بینی، گونه، ابرو، پیشانی، چانه و فَک ایجاد کنید که در فرم و اندازه هر یک از آن ها تاثیر دارد و چهره تان را زیباتر می کند.

پیش از این گفتیم که کانتور همانند سایه روی پوست عمل می کند، اما برنزر همچون نور آفتاب روی پوست است. در واقع برنزر یک روشنایی و رنگ گرمی به پوست می بخشد و در بیشتر مواقع حالتی درخشان در اجزای صورت ایجاد می کند.

کاربرد های پالت گریم

از کاربرد های مناسب جعبه پالت های گریم صورت، می توان به پهن نشان دادن بینی های باریک اشاره کرد که با روش هایلایت دو طرف بینی با رنگ های روشن انجام می شود. همچنین با بهره گیری از پالت گریم صورت تیره در قسمت برآمدگی بینی و هایلایت کردن دو طرف بینی صاف به نظر می رسد.

از دیگر کاربرد های پالت های کانتورینگ می توان به رفع نواقص پیشانی مانند کوتاه یا بلند نشان دادن پیشانی اشاره کرد. جهت کوتاه نشان دادن پیشانی بلند باید در سر حد پیشانی و مو از پالت های کانتورینگ تیره استفاده نمود که سه درجه تیره تر از رنگ چهره باشد. پالت مناسب برای بلند نشان دادن پیشانی پالت سه درجه روشن تر از رنگ چهره می باشد.

پالت گریم چیست

نکات مهم در زمینه استفاده از پالت های گریم

برای استفاده از پالت آرایش صورت و تاثیر گذاری آن در رفع نواقص چهره باید نکات مختلفی را مد نظر قرار داد. در هنگام کاربرد پالت های تیره و روشن در آرایش چهره باید به گونه ای کار کرد که خط جدا کننده میان آنها ایجاد نشود. از این رو آمیزش و ادغام درست و حرفه ای رنگ های تیره و روشن در کانتورینگ اهمیت زیادی دارد.

از دیگر نکات مهم در استفاده از جعبه آرایش صورت بهره گیری از رنگ مناسب با توجه به تاثیر گذاری آنها می باشد. برای مثال برای برجسته سازی و بزرگ نشان دادن اجزاء صورت باید از رنگ های روشن استفاده نمود. در مقابل رنگ ها و پالت های تیره اجزاء صورت را کوچک تر و نشان می دهد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
انواع روش های انجام کانتورینگ صورت کدام است؟
کانتورینگ صورت از طریق روش های مختلف از جراحی گرفته تا تزریق ژل، لیفت با نخ، تزریق چربی، تزریق بوتاکس و گریم صورت می گیرد که به آن مادلینگ صورت نیز می گویند.
کانتورینگ صورت به چه منظور انجام می گیرد؟
در یک تعریف ساده میتوان گفت کانتور یعنی پوشاندن عیوب صورت و برجسته کردن نقاط قوت آن، در تکنیک کانتورینگ قسمت هایی از صورت که میخواهیم کوچکتر به نظر برسند را تیره میکنیم و نقاط قوت صورت را روشن تر یا هایلایت میکنیم.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/20
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پالت کانتورینگ و گریم هرلیچ مدل 323
پالت کانتورینگ و گریم هرلیچ مدل 323
پالت کانتورینگ و گریم تروکاور شماره LP1001
پالت کانتورینگ و گریم تروکاور شماره LP1001
پالت گریم و کانتورینگ هانتین کد B4
پالت گریم و کانتورینگ هانتین کد B4
پالت گریم و کانتورینگ گلدن یاغمور مدل H1
پالت گریم و کانتورینگ گلدن یاغمور مدل H1
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر فاطمه
01:16 - 1402/04/22
عالی آموزنده بود ممنونم ❤️
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد