منو
نمایش محتوا

پالت گریم و کانتورینگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

کانتورینگ چیست؟

کانتورینگ که به آن آرایش ترمیمی نیز گفته میشود یکی از تکنیک های آرایشگران حرفه ای برای فرم دادن به صورت و رفع عیوب صورت است، برای کانتور کردن صورت از کرم فشرده معمولا استفاده میشود که باید دو یا سه درجه تیره تر از رنگ پوست باشد اما برای هایلایت باید دو یا سه درجه روشن تر باشد. در یک تعریف ساده میتوان گفت کانتور یعنی پوشاندن عیوب صورت و برجسته کردن نقاط قوت آن .

یا به معنی متعادل سازی چهره است به این صورت که با استفاده از خطوط تیره و روشن عیب ها و نواقص صورت را مخفی می کنند. در تکنیک کانتورینگ قسمت هایی از صورت که میخواهیم کوچکتر به نظر برسند را تیره میکنیم و نقاط قوت صورت را روشن تر یا هایلایت میکنیم، تصویر زیر نشان میدهد که کدام نقاط صورت باید تیره شوند و کدام نقاط روشن.

کانتورینگ صورت چیست

پالت کانتورینگ چیست؟

کانتورینگ در یک تعریف کلی به معنای متعادل سازی صورت با کمک رفع نواقص ظاهری صورت می باشد. در روش کانتورینگ صورت از انواع پالت رنگی استفاده می شود. با کمک روش کانتورینگ و با بهره گیری از پالت های رنگی می توان قسمت های مختلف صورت را فرو رفته و کوچک نشان داد. همچنین برای برجسته نشان دادن نقاط مختلف صورت می شود از رنگ های روشن استفاده نمود.

مراحل کانتور کردن صورت

 1. کرم مرطوب کننده بزنید
 2. با کرم پودری که به رنگ پوست تان نزدیک است پوست تان را پوشش دهید
 3. زیر چشم، روی بینی، چانه و پیشانی را با کرم پودری که دو درجه از پوست تان روشن تر است هایلایت کنید
 4. بالای پیشانی و زیر گونه ها را کمی تیره کنید
 5. شروع کنید به محو کردن قسمت های مشخص شده

مراحل انتجام کانتورینگ

اگر بخواهید بجای دستکاری کل صورت فقط قسمت های خاص مانند بینی را تغییر دهید به نکات زیر توجه کنید :

 • آیا شما از آن دست کسانی هستید که میخواهند بینی باریک خود را پهن جلوه دهند پس باید دو طرف بینی را با کرم پودر روشن کنید و اگر خواستید بینی تان کمی تیز تر هم بچشم بیاید کمی کرم پودر تیره را به نوک بینی خود بزنید.
 • روی بینیتان برآمدگی وجود دارد بازدن کرم پودر تیره بر روی برآمدگی و هایلایت کردن اطراف آن مشکلاتان حل می شود.
 • بازدن کرم پودر تیره بر روی قسمت برآمدگی بینی که حالت خمیده دارد و هایلایت کردن طرف مقابل بینی خود باعث صاف نشان داده شدن بینی می شود.
 • با تیره کردن دو طرف بینی و هایلایت کردن خط وسط بینی می توانید بینی پهن خود را باریک نشان دهید.
 • آیا بینی تان بلند است نگران نباشید با تیره کردن نوک بینی و قسمت های زیرین بینی مشکلتان حل می شود.

اصولا کسانی که پیشانی بلندی دارند به دنبال روشی هستند که بتوانند این بلندی را کوتاه جلوه دهند و همین قضیه هم برای پیشانی کوتاه ها صدق میکند، ما در این مقاله را هردو مورد راه حل داریم:

 • پیشانی بلندها پیشانی خود را از جایی که مو رشد کرده به سمت پایین با کرم پودری که 3 درجه از پوستتان تیره است بپوشانید.
 • پیشانی کوتاه ها همانند پیشانی بلند ها عمل کنند اما از کرم پدر با 3 درجه روشن تر استفاده کنند.

نحوه انجام کانتورینگ با استفاده از فرم صورت

فرم صورت در کانتورینگ

کانتورینگ صورت گرد : برای این فرم صورت باید نواحی فک، کنار شقیقه ها و گردن را تیره تر و نواحی چانه، پیشانی، وسط گونه ها و همینطور وسط بینی را هایلایت کنید. اگر قصد استفاده از رژ گونه را دارید بهترین فضا برای انجام این کار در صورت های گرد زیر استخوان گونه میباشد.

کانتورینگ صورت قلبی : در این نوع مدل صورت قسمت شقیقه ها و چانه ها را تیره کرده و قسمت های زیر گونه ها و روی خط فک را باید روشن کنید. بهترین مدل رژ گونه برای این فرم صورت روی استخوانهای گونه میباشد.

کانتورینگ صورت کشیده : در صورت های کشیده، قسمت های بلند پیشانی بیشتر از هر قسمت دیگر به چشم می خورد بنابراین باید قسمتی از پیشانی که مو رشد کرده است و همچنین چانه و زیر گونه ها را تیره کرده و قسمت های بالای استخوان گونه و پیشانی را هایلایت کنید. بهترین ناحیه برای زدن رژ گونه در این مدل صورت روی استخوانهای گونه می باشد.

کانتورینگ صورت مستطیلی کشیده : در این مدل صورت کافی است فقط فک و شقیقه ها را تیره کنید و قسمت های چانه، شقیقه های داخلی و بالای استخوان گونه را هایلایت کنید. رژ گونه ها باید روی استخوان های گونه زده شود.

کانتورینگ صورت گلابی : باتوجه به فرم صورت کافی است فقط اطراف فک و گردن را تیره کنید و قسمت هایی مانند وسط بینی، وسط گونه و شقیقه ها را هایلایت کنید. با زدن رژ گونه دو طرف استخوان گونه جلوه زیبایی به صورتتان بدهید.

کانتورینگ صورت مربعی : برای این مدل صورت باید فک و شقیقه ها را تیره کرده و قسمت وسط بینی، وسط گونه ها و چانه را هایلایت کنید. رژ گونه در این مدل چهره دو طرف استخوانهای گونه زده می شود.

کاربرد های پالت گریم

از کاربرد های مناسب جعبه پالت های گریم صورت، می توان به پهن نشان دادن بینی های باریک اشاره کرد که با روش هایلایت دو طرف بینی با رنگ های روشن انجام می شود. همچنین با بهره گیری از پالت گریم صورت تیره در قسمت برآمدگی بینی و هایلایت کردن دو طرف بینی صاف به نظر می رسد.

از دیگر کاربرد های پالت های کانتورینگ می توان به رفع نواقص پیشانی مانند کوتاه یا بلند نشان دادن پیشانی اشاره کرد. جهت کوتاه نشان دادن پیشانی بلند باید در سر حد پیشانی و مو از پالت های کانتورینگ تیره استفاده نمود که سه درجه تیره تر از رنگ چهره باشد. پالت مناسب برای بلند نشان دادن پیشانی پالت سه درجه روشن تر از رنگ چهره می باشد.

پالت گریم چیست

نکات مهم در زمینه استفاده از پالت های گریم

برای استفاده از پالت آرایش صورت و تاثیر گذاری آن در رفع نواقص چهره باید نکات مختلفی را مد نظر قرار داد. در هنگام کاربرد پالت های تیره و روشن در آرایش چهره باید به گونه ای کار کرد که خط جدا کننده میان آنها ایجاد نشود. از این رو آمیزش و ادغام درست و حرفه ای رنگ های تیره و روشن در کانتورینگ اهمیت زیادی دارد.

از دیگر نکات مهم در استفاده از جعبه آرایش صورت بهره گیری از رنگ مناسب با توجه به تاثیر گذاری آنها می باشد. برای مثال برای برجسته سازی و بزرگ نشان دادن اجزاء صورت باید از رنگ های روشن استفاده نمود. در مقابل رنگ ها و پالت های تیره اجزاء صورت را کوچک تر و نشان می دهد.

تاریخ 1400/07/21
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است