منو

کانتورینگ صورت چیست و مراحل انجام آن چگونه است؟

کانتورینگ چیست؟

کانتورینگ (Contouring) یک نوع آرایش ترمیمی و یکی از تکنیک های آرایشگران حرفه ای برای فرم دادن به صورت و رفع عیوب آن است. به گونه ای که استخوان های گونه شما برجسته شده، صورت شما جذاب و درخشنده می شود و به طور کلی ساختار استخوانی صورت شما بیشتر نمایان می گردد.

به عبارتی کانتورینگ صورت به معنای زاویه سازی صورت از طریق روش های مختلف از جراحی گرفته تا تزریق ژل، لیفت با نخ، تزریق چربی، تزریق بوتاکس و گریم است که به آن مادلینگ صورت هم می گویند؛ البته یکی از ساده ترین روش های کانتور، گریم کردن صورت با لوازم آرایشی مخصوص است که ما در این مقاله به این روش خواهیم پرداخت.

کانتورینگ صورت

تصویر کانتورینگ صورت

برای کانتور کردن صورت از کرم فشرده معمولا استفاده میشود که باید دو یا سه درجه تیره تر از رنگ پوست باشد اما برای هایلایت باید دو یا سه درجه روشن تر باشد. در یک تعریف ساده میتوان گفت کانتور یعنی پوشاندن عیوب صورت و برجسته کردن نقاط قوت آن.

کانتورینگ و زاویه سازی صورت مانند فتوشاپ عمل می کند به این صورت که با استفاده از خطوط تیره و روشن عیب ها و نواقص صورت را مخفی می کنند. در تکنیک کانتورینگ قسمت هایی از صورت که میخواهیم کوچکتر به نظر برسند را تیره میکنیم و نقاط قوت صورت را روشن تر یا هایلایت میکنیم.

ابزار مورد نیاز کانتورینگ صورت

برای انجام یک کانتورینگ حرفه ای باید ابزار و وسایل مناسب را در اختیار داشته باشید. برخی از این ابزارها بخشی از لوازم آرایش شما هستند و برخی دیگر را باید تهیه کنید. مهم ترین ابزار مورد نیاز برای کانتورینگ صورت عبارتند از:

 • پرایمر : از پرایمر برای از بین بردن و پوشاندن چین و چروک ها و جوش ها استفاده می شود.
 • کرم پودر کانتورینگ : این وسیله برای پوشاندن قرمزی های اطراف صورت و یکسان کردن پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پالت های کانتورینگ : با توجه به اینکه در کانتورینگ از پالت های تیره و روشن برای قسمت های مختلف صورت استفاده می شود، بهتر است در پالت خود دو رنگ روشن و دو رنگ تیره در اختیار داشته باشید.
 • پنکیک : در فرایند کانتورینگ از پنکیک به عنوان یک فیکس کننده استفاده می شود.
 • کانسیلر : بهترین وسیله برای پوشاندن تیرگی های اطراف چشم کانسیلر است که می توانید قبل یا بعد از کرم پودر از آن استفاده کنید.
 • هایلایتر : براش های کانتورینگ و سایه چشم هم از ابزارهای دیگر کانتورینگ به شمار می روند.

ابزار مورد نیاز برای کانتورینگ

ابزار مورد نیاز برای کانتور کردن صورت با گریم

پالت کانتورینگ چیست؟

همانطوری که گفتیم کانتورینگ در یک تعریف کلی به معنای متعادل سازی صورت با کمک رفع نواقص ظاهری صورت می باشد. در روش کانتورینگ صورت از انواع پالت رنگی استفاده می شود.

بسیاری از برندهای بزرگ و مطرح آرایشی در حال حاضر پالتهای چند رنگ و تک رنگ برای کانتور و هایلایت طراحی کردند و در بازار به فروش میرسانند ولی شما میتوانید با پودرهای آرایشی، کرم و حتی مدادهای مات که یک یا دو درجه تیره تر از رنگ طبیعی پوستتان هست کانتور را انجام دهید.

یا با بهره گیری از پالت های رنگی می توان قسمت های مختلف صورت را فرو رفته و کوچک نشان داد. همچنین برای برجسته نشان دادن نقاط مختلف صورت می شود از رنگ های روشن استفاده نمود.

کانتورینگ صورت چیست

مراحل کانتور کردن صورت

 1. کرم مرطوب کننده بزنید
 2. با کرم پودری که به رنگ پوست تان نزدیک است پوست تان را پوشش دهید
 3. زیر چشم، روی بینی، چانه و پیشانی را با کرم پودری که دو درجه از پوست تان روشن تر است هایلایت کنید
 4. بالای پیشانی و زیر گونه ها را کمی تیره کنید
 5. شروع کنید به محو کردن قسمت های مشخص شده

مراحل انتجام کانتورینگ

اگر بخواهید بجای دستکاری کل صورت فقط قسمت های خاص مانند بینی را تغییر دهید به نکات زیر توجه کنید :

 • آیا شما از آن دست کسانی هستید که میخواهند بینی باریک خود را پهن جلوه دهند پس باید دو طرف بینی را با کرم پودر روشن کنید و اگر خواستید بینی تان کمی تیز تر هم بچشم بیاید کمی کرم پودر تیره را به نوک بینی خود بزنید.
 • روی بینیتان برآمدگی وجود دارد بازدن کرم پودر تیره بر روی برآمدگی و هایلایت کردن اطراف آن مشکلاتان حل می شود.
 • بازدن کرم پودر تیره بر روی قسمت برآمدگی بینی که حالت خمیده دارد و هایلایت کردن طرف مقابل بینی خود باعث صاف نشان داده شدن بینی می شود.
 • با تیره کردن دو طرف بینی و هایلایت کردن خط وسط بینی می توانید بینی پهن خود را باریک نشان دهید.
 • آیا بینی تان بلند است نگران نباشید با تیره کردن نوک بینی و قسمت های زیرین بینی مشکلتان حل می شود.

اصولا کسانی که پیشانی بلندی دارند به دنبال روشی هستند که بتوانند این بلندی را کوتاه جلوه دهند و همین قضیه هم برای پیشانی کوتاه ها صدق میکند، ما در این مقاله را هردو مورد راه حل داریم:

 • پیشانی بلندها پیشانی خود را از جایی که مو رشد کرده به سمت پایین با کرم پودری که 3 درجه از پوستتان تیره است بپوشانید.
 • پیشانی کوتاه ها همانند پیشانی بلند ها عمل کنند اما از کرم پدر با 3 درجه روشن تر استفاده کنند.

نحوه انجام کانتورینگ با استفاده از فرم صورت

فرم صورت در کانتورینگ

کانتورینگ صورت گرد : برای این فرم صورت باید نواحی فک، کنار شقیقه ها و گردن را تیره تر و نواحی چانه، پیشانی، وسط گونه ها و همینطور وسط بینی را هایلایت کنید. اگر قصد استفاده از رژ گونه را دارید بهترین فضا برای انجام این کار در صورت های گرد زیر استخوان گونه میباشد.

کانتورینگ صورت قلبی : در این نوع مدل صورت قسمت شقیقه ها و چانه ها را تیره کرده و قسمت های زیر گونه ها و روی خط فک را باید روشن کنید. بهترین مدل رژ گونه برای این فرم صورت روی استخوانهای گونه میباشد.

کانتورینگ صورت کشیده : در صورت های کشیده، قسمت های بلند پیشانی بیشتر از هر قسمت دیگر به چشم می خورد بنابراین باید قسمتی از پیشانی که مو رشد کرده است و همچنین چانه و زیر گونه ها را تیره کرده و قسمت های بالای استخوان گونه و پیشانی را هایلایت کنید. بهترین ناحیه برای زدن رژ گونه در این مدل صورت روی استخوانهای گونه می باشد.

کانتورینگ صورت مستطیلی کشیده : در این مدل صورت کافی است فقط فک و شقیقه ها را تیره کنید و قسمت های چانه، شقیقه های داخلی و بالای استخوان گونه را هایلایت کنید. رژ گونه ها باید روی استخوان های گونه زده شود.

کانتورینگ صورت گلابی : باتوجه به فرم صورت کافی است فقط اطراف فک و گردن را تیره کنید و قسمت هایی مانند وسط بینی، وسط گونه و شقیقه ها را هایلایت کنید. با زدن رژ گونه دو طرف استخوان گونه جلوه زیبایی به صورتتان بدهید.

کانتورینگ صورت مربعی : برای این مدل صورت باید فک و شقیقه ها را تیره کرده و قسمت وسط بینی، وسط گونه ها و چانه را هایلایت کنید. رژ گونه در این مدل چهره دو طرف استخوانهای گونه زده می شود.

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت با گریم

تفاوت کانتور و برنزر چیست؟

احتمالا بسیاری تصور می کنند که کانتور همان برنزر است، چرا که شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. اما بهتر است بدانید که کاربرد این دو با یکدیگر بسیار متفاوت است و هر یک به صورت متفاوت در آرایش صورت به کار می رود. بهتر است بدانید که معمولا کانتور مات است. چرا که شما با کمک کانتورینگ صورت می توانید سایه هایی بین بینی، گونه، ابرو، پیشانی، چانه و فَک ایجاد کنید که در فرم و اندازه هر یک از آن ها تاثیر دارد و چهره تان را زیباتر می کند.

پیش از این گفتیم که کانتور همانند سایه روی پوست عمل می کند، اما برنزر همچون نور آفتاب روی پوست است. در واقع برنزر یک روشنایی و رنگ گرمی به پوست می بخشد و در بیشتر مواقع حالتی درخشان در اجزای صورت ایجاد می کند.

کاربرد های پالت گریم

از کاربرد های مناسب جعبه پالت های گریم صورت، می توان به پهن نشان دادن بینی های باریک اشاره کرد که با روش هایلایت دو طرف بینی با رنگ های روشن انجام می شود. همچنین با بهره گیری از پالت گریم صورت تیره در قسمت برآمدگی بینی و هایلایت کردن دو طرف بینی صاف به نظر می رسد.

از دیگر کاربرد های پالت های کانتورینگ می توان به رفع نواقص پیشانی مانند کوتاه یا بلند نشان دادن پیشانی اشاره کرد. جهت کوتاه نشان دادن پیشانی بلند باید در سر حد پیشانی و مو از پالت های کانتورینگ تیره استفاده نمود که سه درجه تیره تر از رنگ چهره باشد. پالت مناسب برای بلند نشان دادن پیشانی پالت سه درجه روشن تر از رنگ چهره می باشد.

پالت گریم چیست

نکات مهم در زمینه استفاده از پالت های گریم

برای استفاده از پالت آرایش صورت و تاثیر گذاری آن در رفع نواقص چهره باید نکات مختلفی را مد نظر قرار داد. در هنگام کاربرد پالت های تیره و روشن در آرایش چهره باید به گونه ای کار کرد که خط جدا کننده میان آنها ایجاد نشود. از این رو آمیزش و ادغام درست و حرفه ای رنگ های تیره و روشن در کانتورینگ اهمیت زیادی دارد.

از دیگر نکات مهم در استفاده از جعبه آرایش صورت بهره گیری از رنگ مناسب با توجه به تاثیر گذاری آنها می باشد. برای مثال برای برجسته سازی و بزرگ نشان دادن اجزاء صورت باید از رنگ های روشن استفاده نمود. در مقابل رنگ ها و پالت های تیره اجزاء صورت را کوچک تر و نشان می دهد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
انواع روش های انجام کانتورینگ صورت کدام است؟
کانتورینگ صورت از طریق روش های مختلف از جراحی گرفته تا تزریق ژل، لیفت با نخ، تزریق چربی، تزریق بوتاکس و گریم صورت می گیرد که به آن مادلینگ صورت نیز می گویند.
کانتورینگ صورت به چه منظور انجام می گیرد؟
در یک تعریف ساده میتوان گفت کانتور یعنی پوشاندن عیوب صورت و برجسته کردن نقاط قوت آن، در تکنیک کانتورینگ قسمت هایی از صورت که میخواهیم کوچکتر به نظر برسند را تیره میکنیم و نقاط قوت صورت را روشن تر یا هایلایت میکنیم.
تاریخ به روز رسانی : 1401/07/25
پالت گریم و کانتورینگ گلدن یاغمور مدل H1
پالت گریم و کانتورینگ گلدن یاغمور مدل H1
پالت گریم و کانتورینگ هانتین کد B4
پالت گریم و کانتورینگ هانتین کد B4
پالت کانتورینگ و گریم تروکاور شماره LP1001
پالت کانتورینگ و گریم تروکاور شماره LP1001
پالت کانتورینگ و گریم هرلیچ مدل 323
پالت کانتورینگ و گریم هرلیچ مدل 323
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد