منو

پارک سگ چیست و انواع آن کدام است؟ مزایای داشتن پارک سگ

خیلی از افراد از سگ به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. برای نگهداری، تربیت و آموزش این حیوان محوطه هایی با دیواره های فلزی، چوبی، پارچه ای و یا پلاستیکی در بازار موجود است که به آن پارک سگ، قفس سگ و یا محوطه بازی می گویند.

شاید ایده محدود کردن فضای سگ بنظرتون ظالمانه بیاد و ترجیح بدید توله سگ بامزه ای که تازه به خونه آوردید واسه خودش تو خونه ول بچرخه و راحت باشه. اما باید بدونید که پارک یکی از مهمترین مراحل در تربیت و آموزش سگ هستن و اگه دلتون یه سگ خوش رفتار و مودب می خواد نباید ازش غافل بشید.

در این مطلب در مورد اهمیت پارک سگ، نحوه انتخاب و خرید بهترین پارک برای سگ صحبت می کنیم پس در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید.

پارک سگ

راهنمای خرید پارک سگ

پارک سگ چیست؟

داگ پارک (Dog Park) یا محوطه بازی سگ یک حصار فلزی (گاهی پلاستیکی) است که فضای فعالیت سگ را محدود می کند و اغلب بدون سقف است. البته مدل های چوبی و حتی پارچه ای محوطه بازی سگ هم در بازار موجود هستند.

برخلاف باکس و جعبه که فضای کمی دارد و برای حمل و جابجایی و نگهداری موقت استفاده میشود، پارک فضایی برای راه رفتن و بازی کردن به سگ می دهد و برای مدت طولانی تری میشود سگ را داخلش قرار داد.

اغلب پارک های سگ قطعات قابل جدا شدن دارند و می توانید به راحتی اندازه و فضای پارک را کم یا زیاد کنید و موقع مسافرت و جابجایی قطعاتش رو جمع کنید و به راحتی جابجایش کنید. همینطور اکثر آنها در دارند، اما مدلهای بدون در هم وجود دارد که باید سگ را از بالا داخلش قرار بدهید.

پارک و محوطه بازی سگ را می تونید داخل خانه یا در حیاط و فضای بیرون قرار بدهید؛ اما اگر پارک را می خواهید بیرون از خانه بگذارید حواستان به آب و هوا و بارندگی باشد تا سگ اذیت نشود. همینطور جنس پارک باید طوری باشد که در برابر رطوبت مقاوم باشد.

انواع پارک سگ (محوطه بازی سگ)

پارک های فلزی

این پارک ها طبیعتاً بسیار مقاوم و محکم هستند و دوام بیشتری دارند. آن ها برای استفاده در داخل محیط ساختمان و همین طور خارج از آن بسیار مناسب هستند، اما اگر می خواهید از آن ها در فضای حیاط استفاده کنید، حتماً باید پیش از خرید، از ضد زنگ بودنش اطمینان حاصل کنید.

پارک های فلزی به دلیل استحکام شان در برابر جویده شدن گزینه مناسب تری برای سگ هایی که به جویدن اشیا علاقه سیری ناپذیر دارند، به شمار می آیند. از دیگر ویژگی های مهم این دسته از پارک ها، می توان به راحت بودن فرایند تمیز کردنشان اشاره کرد.

پارک های پلاستیکی و چوب

طبیعتاً مقاومت چوب و پلاستیک از فلز کمتر است و طول عمر مفیدشان هم کوتاه تر می باشد. اما این پارک ها برای افرادی ساخته شده اند که به ظاهر و زیبایی محیط خانه بسیار اهمیت می دهند و به نظرشان پارک های فلزی از زیبایی محیط می کاهند. پارک سک چوبی و پارک سگ پلاستیکی به خاطر زیباییشان گزینه های مناسب تری برای داخل فضای ساختمان به شمار می روند.

پارک سگ چوبی

عکس پارک سگ چوبی

برتری دیگرشان نسبت به پارک های فلزی این است که نه می پوسند و نه زنگ می زنند! پس اگر سگ شما در داخل خانه همراه با شما زندگی نمی کند و محیط زندگی اش در حیاط خانه خلاصه می شود، پیش از خرید پارک باید مشخص کنید که چه معیارهایی برای شما در انتخاب گزینه مناسب، تعیین کننده خواهند بود.

پارک های پارچه ای و برزنتی

پارک های پارچه ای و برزنتی سبک ترین نوع پارک سگ می باشند و در مواقعی مانند سفر یا گردش که نیاز به جا به جا کردن پارک دارید، به کمکتان می آیند و این جا به جایی را برایتان راحت می کنند. این پارک ها علاوه بر سبک بودن، ضد آب هستند و قابلیت شست و شو دارند.

در ساختار این پارک ها توری هایی به کار برده شده که به فرایند تبادل هوا با محیط کمک بسیاری می کند. اغلب این پارک ها سقفی دارند که مانع از بیرون آمدن سگ می شود و تنها راه ورود و خروج به آن ها، دری است که با زیپ باز و بسته می شوند.

پارک سگ برزنتی

عکس پارک سگ برزنتی و پارچه ای

مزایای داشتن پارک سگ

محوطه ای امن و کنترل شده برای بازی سگ

پارک ها در واقع مکانی برای بازی و شیطنت سگ هستند. شما می توانید انواع اسباب بازی های حیوان خود را داخل پارک بگذارید تا حیوان خانگی شما با آنها بازی کند. در این شرایط خیال شما هم به عنوان صاحب سگ راحت است. چون جای حیوان امن است و او نمی تواند به هر جایی سرک بکشد.

راحتی خیال برای صاحب سگ

سگ ها بسیار بازیگوش و غیر قابل پیش بینی هستند. طی چند ماه اولی که سگ را به خانه می آورید، هرگز نباید او را بدون نظارت رها کنید. چون ممکن است کارهایی انجام دهد که برایش خطرناک است. اما گاهی به مهمانی می روید یا برای انجام خرید روزانه از خانه خارج می شوید و چند ساعتی بیرون از منزل خواهید بود. یا گاهی داخل خانه هستید اما مدتی مشغول کار هستید و نمی توانید مراقب سگ خود باشید.

پارک سگ

در این صورت پارک به شما کمک می کند تا با خیال آسوده به کارهای خود برسید. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که نباید مدت زمان خیلی زیادی سگ را داخل پارک قرار دهید.

امنیت و محافظت از سگ

سگ ها به طور غریزی دوست دارند در یک فضای کوچک و امن باشند. پارک سگ چنین امنیتی را برای این حیوانات فراهم می کند. اگر شما سگی را به خانه آورده اید که ترسو یا مضطرب است، یا اگر سگ شما بیش از حد هیجان زده و فعال است، استفاده از پارک راه خوبی برای آرام کردن سگ خواهد بود.

حتی وقتی منزل شما بیش از حد شلوغ است، شما می توانید از پارک سگ استفاده کنید. وقتی یک سگ دیگر یا حیوان خانگی جدیدی به خانه می آورید و می خواهید او را با سگ خود آشنا کنید، محوطه امنِ پارک می تواند به آشنایی تدریجی و بدون استرس این دو حیوان کمک کند.

محیطی کاربردی در هنگام بیماری سگ

اگر سگ شما مبتلا به بیماری شده و به همین دلیل تا پیش از بهبود کامل نیاز دارید که فعالیت او را کمتر کرده و به نوعی او را به سمت استراحت کردن بیشتر سوق دهید، می توانید از پارک سگ برای رسیدن به این هدف استفاده کنید.

چه چیزهایی رو باید داخل پارک سگ بذارم؟

بسته به اینکه چه استفاده ای می خواید از پارک بکنید لازمه وسایل مختلفی برای راحتی بیشتر سگ داخلش قرار بدید. اگه فقط می خواید سگ داخلش بازی کنه پس وسایل زیادی نیاز نداره، اما اگه قراره کل شب تا چندین ساعت در روز داخل پارک بمونه پس به وسایل بیشتری نیاز داره.

 • جای خواب سگ به همراه یه پتو و زیرانداز نرم برای خواب
 • ظرف آب و غذا
 • توالت یا پد آموزش ادرار
 • اسباب بازی های مورد علاقه ش (اسباب بازی نرم، جویدنی، توپ و …)
 • کمی تشویقی و خوراکی مورد علاقه ش (مخصوصا خوراکی جویدنی که ساعتها سرگرمش کنه)

پارک سگ

عکس پارک سگ فلزی در حیاط و محیط باز

اهمیت و نقش پارک بازی سگ در تربیت و آموزش او چیست؟

به محض اینکه شما یک سگ را به خانه می آورید، باید تربیت او را شروع کنید. پارک بازی سگ کمک زیادی در این مورد به شما خواهد کرد. تمامی مربیان حرفه ای سگ و دامپزشکان استفاده از پارک را به خاطر مزایایی فراوانی که دارد، توصیه می کنند.

پارک سگ در واقع یک فضای تمرینی برای بازی این حیوان خانگی است تا خوش رفتاری و آموزش های مختلف را یاد بگیرد و تمرین کند. به این ترتیب سگ شما یاد می گیرد که در هر موقعیتی درست رفتار کند.

قفس سگ به طور معمول برای تربیت و آموزش توله سگ، استفاده می گردد. اما این محوطه پس از بزرگ شدن سگ هم به درد می خورد. پس شما می توانید آن را در موقعیت های مختلف به کار بگیرید. مثلا وقتی شما بیرون از منزل هستید یا سگ شما مریض است و باید فعالیتش محدود باشد، می توانید از پارک استفاده نمایید.

چطوری سگم رو به موندن توی پارک عادت بدم؟

 • قبل از هرچیز بهتون بگیم که اگه می خواید استفاده درستی از پارک بکنید هیچ وقت اونو برای تنبیه سگ استفاده نکنید! سگ باید داخل پارک احساس امنیت و رضایت داشته باشه؛ اگه هربار که سگتون خرابکاری کرد اونو داخل پارک بندازید اینطوری قفس براش به معنای تنبیه میشه و دوست نداره توش بمونه.
 • نکته بعد اینکه عادت کردن توله سگ به پارک به زمان و صبر و حوصله زیادی نیاز داره. پس انتظار نداشته باشید دفعه اول که سگ رو داخلش قرار دادید همه چیز به خوبی تموم بشه! اما با توجه به مزایای فراوونی که پارک برای شما و برای سگتون داره واقعا ارزششو داره که برای این کار زمان بگذارید و سگ رو به پارک عادت بدید.
 • برای اینکه توله سگ به موندن داخل پارک عادت کنه باید کمی صبور باشید. اوایل در پارک رو نبندید، توله رو داخلش قرار بدید و با قرار دادن اسباب بازی مورد علاقه یا خوراکی اونو به موندن داخل فضای پارک تشویق کنید.
 • برای اینکه سگ حس بهتری داخل محوطه پارک داشته باشه می تونید اسباب بازی های مورد علاقه شو هم داخلش قرار بدید. حتی گاهی چند تکه تشویقی هم می تونه حس بهتری به سگتون بده.
 • هیچ وقت تا سگ به پارک عادت نکرده تنهاش نذارید؛ چون اینطوری دچار اضطراب و استرس میشه و فقط می خواد از پارک بیرون بیاد. در رو باز بذارید و خودتون هم کنارش بمونید. بعد از چندبار تمرین در پارک رو ببندید اما همچنان خودتون اون دور و بر باشید و به سگتون توجه کنید.
 • اگه سگ شروع به پارس کردن، ناله و زوزه کرد در رو باز نکنید. در حالیکه همچنان که داخل پارکه کنارش بشینید و هربار که ساکت شد بهش تشویقی بدید تا یاد بگیره آروم موندن چیزیه که تایید و تشویق می کنید.
 • هیچ وقت سگ رو برای مدت زیادی داخل پارک قرار ندید؛ حواستون باشه که پارک تنها برای نگهداری موقت سگ (چند ساعت) هست نه برای نگهداری همیشگی اون!

پارک بازی سگ

عکس پارک سگ شیشه ای در منزل

فرق پارک سگ و جعبه های نگهداری سگ

پارک سگ سقف ندارد و نسبت به جعبه های نگهداری سگ، فضای بزرگتری دارد. بنابراین سگ احساس آزادی عمل بیشتری دارد و زندگی در آن برایش راحت تر است.

جهت کسب اطلاعات کامل درباره باکس یا جعبه حمل و نگهداری سگ و گربه مطالعه مقاله (راهنمای خرید باکس حمل سگ) به شما عزیزان پیشنهاد میشود.

چه مدت زمانی می توانم سگم را در پارک تنها بگذارم؟

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به طور جدی در نظر داشته باشید، این است که پارک به هیچ وجه نباید محیطی باشد که به طور دائم سگ تان را در آنجا قرار دهید. پارک بهترین گزینه برای نگهداری موقت سگ است و نهایتاً چند ساعت در روز می توان او را در پارک تنها گذاشت. این که چه مدت زمانی سگ می تواند در پارک بماند، به سن او هم بستگی دارد.

توله ها نباید برای ساعت های طولانی آنجا بمانند، اما با افزایش سن می توانید مدت طولانی تری آن ها را در پارک سگ تنها بگذارید. به طور کلی، زمان حضور استاندارد آن ها در پارک در بازه زمانی چند دقیقه تا نهایت چند ساعت قرار دارد و عدد دقیقی را نمی توان برای همه سگ ها مشخص کرد، اما می توان گفت که نباید بیشتر از شش ساعت طول بکشد.

محوطه بازی سگ

عکس پارک سگ فلزی 8 وجهی

نکات مهم برای خرید محوطه بازی سگ

 • در هنگام خرید یک پارک مناسب، باید به مقدار فضایی که این وسیله ارائه می دهد، توجه کنید. فضای داخل پارک باید طوری باشد که سگ در آن احساس راحتی کند و امکانات تفریحی و تربیتی سگ از قبیل فضای خواب، وسایل بازی و غیره هم درون آن جا شود. شما نباید فقط جثه فعلی سگتان را ملاک قرار دهید. زیرا سگتان رشد می کند و به زودی به فضای بیشتری نیاز خواهد داشت.
 • انتخاب درست جنس پارک نیز بسیار مهم است. پارک سگ های موجود در بازار از جنس های مختلفی مانند پارچه، فلز، چوب، پلاستیک و غیره ساخته شده اند. شما می توانید بسته به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید.
 • ارتفاع دیواره های پارک ها متفاوت است و بهتر است آن را متناسب با نژاد، سن و جثه سگتان انتخاب کنید. برخی از انواع سگ ها به راحتی از روی دیواره های محوطه بازی خود به بیرون می پرند. پس باید دیواره های بلندتری برای آنها انتخاب کرد. ارتفاع دیواره های قفس سگ باید ۲ تا ۳ برابر قد او باشند.
 • بعضی از انواع پارک سگ دارای قطعات مجزایی هستند که با یکدیگر مونتاژ می شوند. حمل و نقل این پارک ها و بزرگ کردن فضایشان در آینده با استفاده از قطعات اضافی راحت تر است. پس پیشنهاد می کنیم برای سگ خود چنین قفس هایی تهیه کنید.

انواع پارک سگ

سخن پایانی

قفس سگ برای تربیت و آموزش سگ، بی نظیر عمل می کند. اما باید بدانید از این وسیله نباید برای زندانی کردن یا تنبیه سگ استفاده شود. وجود پارک سگ می تواند برای نگهداری این حیوان بسیار کمک کننده باشد. پارک هم حس آرامش و امنیت به حیوان می بخشد و هم تربیت او را راحت تر می کند. فقط به خاطر داشته باشید کمی زمان می برد تا سگتان به شرایط جدید عادت کند و این کار صبوری شما را می طلبد.

هرگز سگی را که به پارک عادت نکرده تنها نگذارید. چون می تواند دچار اضطراب و استرس شود و دیگر در پارک نمی ماند. چند بار اول، درب قفس سگ را باز بگذارید تا اگر احساس بدی پیدا کرد، بتواند از آن بیرون بیاید. بهتر است در دفعات اول، خودتان هم کنار سگ بمانید تا راحت تر به قفسش عادت کند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
پارک بازی سگ چه کاربردی در تربیت سگ دارد؟
پارک سگ در واقع یک فضای تمرینی برای بازی این حیوان خانگی است تا خوش رفتاری و آموزش های مختلف را یاد بگیرد و تمرین کند. به این ترتیب سگ شما یاد می گیرد که در هر موقعیتی درست رفتار کند. همچنین وقتی شما بیرون از منزل هستید یا سگ شما مریض است و باید فعالیتش محدود باشد، می توانید از پارک استفاده نمایید.
قیمت انواع پارک سگ چند است؟
قیمت پارک آموزش سگ به عوامل مختلفی همچون جنس آن، اندازه و ارتفاع پارک، برند شرکت سازنده و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع پارک سگ از 200 هزار تومان شروع و تا 3 میلیون تومان هم در بازار موجود می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/26
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پارک حیوانات خانگی جنس فلز و برزنت مدل fullPack
پارک حیوانات خانگی جنس فلز و برزنت مدل fullPack
پارک سگ و حیوانات خانگی جنس استیل مدل E98
پارک سگ و حیوانات خانگی جنس استیل مدل E98
پارک نگهداری برزنتی مخصوص سگ مدل دی پی اس
پارک نگهداری برزنتی مخصوص سگ مدل دی پی اس
پارک سگ آبکاری کروم طرح استیل هشت تکه ارتفاع 60
پارک سگ آبکاری کروم طرح استیل هشت تکه ارتفاع 60
پارک سگ و حیوانات خانگی آهنی مدل sh-300
پارک سگ و حیوانات خانگی آهنی مدل sh-300
سقف پارک سگ جنس برزنت و تور
سقف پارک سگ جنس برزنت و تور
پارک سگ و گربه چوبی مدل cp 120
پارک سگ و گربه چوبی مدل cp 120
پارک سگ مدل FullPack برزنت ضد آب به همراه کفی و سقف
پارک سگ مدل FullPack برزنت ضد آب به همراه کفی و سقف
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد