منو

واکر کودک چیست؟ آیا واکر برای کودک مفید است یا روروئک؟

یکی از اتفاقات جذاب و دوست داشتنی دوران رشد نوزاد زمانیست که برای اولین بار ایستاده و تاتی تاتی کنان به سمت آغوش شما می آید. در عین جذابیت و شادمانی که به همراه دارد راه رفتن نوزاد نوپای عزیز شما، نگرانی هایی را هم حتما در پی خواهد داشت.

چون قدمهای نوزاد نوپا تا قبل از یادگیری کامل راه رفتن سست بوده و هر لحظه احتمال داره به زمین بخورد و در مکان های پر از اشیاء، این زمین خوردن ها به کودکان نوپا آسیب می رساند. پدر و مادر وظیفه دارند به کودک خود هنگام راه رفتن کمک کنند و او را در راه رفتن همراهی نمایید.

راهنمای خرید واکر کودک

راهنمای خرید واکر کودک موزیکال و سرگرم کننده

استفاده از واکر کودک در زمان تاتی کردن کودک راهکاری پر طرفدار برای از بین بردن این نگرانی است. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی این وسیله بپردازیم.

واکر کودک چه وسیله ای است؟

واکرها اسباب بازی های آموزشی جذاب و ایمن با طراحی خاص و مخصوص کودکان نوپا هستند که مانند عصا کمک میکند تا کودکان نوپا با تکیه بر آن ها و کاهش فشار به پاهای خود قدم بزند و مجذوب راه رفتن خود شود. به این ترتیب راه رفتن آسانتر شده و خطر ناشی از افتادن کاهش می یابد.

واکرها از جنس های مختلفی مثل چوب، پلاستیک و فلز ساخته می شوند. کودک در حین استفاده از واکر آزادی عمل داشته، مجبور نیست در یک محیط کوچک مانند روروئک زندانی باشد میتواند به تنهایی هر زمان که خسته شد واکر خود را کنار گذاشته و به بازی دیگری مشغول شود. واکر مناسب کودک را تشویق می کند تا بیشتر تمرین راه رفتن کند و زودتر و بهتر مهارت راه رفتن را کسب کند.

تاتی تاتی کودک

عکس اولین قدم های نوزاد با کمک والدین

انواع واکرها

واکرها در انواع، شکل ها و مدل های مختلفی ساخته شده اند. وجه مشترک آنها سه یا چهار چرخ است که همراه با یک دسته که تکیه گاه کودک می شود، کارکرد اصلی واکر را شکل می دهند.

واکرهای نوزاد از جنس های مختلفی مثل چوب، پلاستیک و فلز ساخته می شوند. افزودن کارکردهای سرگرم کننده جانبی در بسیاری از واکرها مورد توجه تولید کنندگان قرار گرفته است تا جذابیت واکر را برای استفاده در سنین پایین تر و بالاتر افزایش دهند.

در مدل های ساده تر و عمدتا چوبی سعی شده تا از اشکال اشیاء دیگر مثل خودروها و سایر اشکال برای جذاب کردن واکر استفاده کنند و فضایی برای قراردادن اسباب بازیهای دیگر (مثل جعبه اسباب بازیها) در آنها تعبیه شده است.

در برخی مدلها نیز از اسباب بازیهای موزیکال و فکری به عنوان کارکرد جانبی استفاده شده و یا همزمان نقش چهارچرخه کودک نیز برای استفاده در سنین بالاتر در برخی واکرها پیش بینی شده است.

برخی کارکردهای جانبی واکرها عبارتند از:

 • جعبه اسباب بازی
 • تزئئین اتاق کودک
 • اسباب بازی موزیکال
 • بازی فکری
 • روروئک
 • ماشین بازی سوارشدنی یا چهارچرخه کودک

واکر کودک

عکس واکر کودک با طراحی شاد کودکانه و امکانات موزیکال

استفاده از واکر چقدر موثر است؟

اگرچه هر کودکی بالاخره راه رفتن را یاد می گیرد اما مدت زمان یادگیری در کودکان متفاوت است. استفاده از واکر برای کودک، سرعت راه افتادن کودکان را بالا می برد.

علاوه بر این در کودکتان ایجاد اعتماد به نفس کرده و در نتیجه کودک علاقه بیشتری به راه رفتن نشان خواهد داد و راه رفتن را به سرعت و در زمان کمتری نسبت به سایر بچه ها یاد می گیرد. در عین حال که خطرات ناشی از سقوط روی اسباب بازیها و اشیایی که احیانا لبه های تیزی دارن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و استرس ناشی از این حوادث را در پدر و مادر کاهش می دهد.

کمک به راه افتادن کودک همیشه مسئله مورد توجه والدین بوده و از گذشته های دور هم ابزارهایی تحت عنوان واکر برای این منظور ساخته می شده است.

مزایای واکر کودک نسبت به روروئک

واکر کودک شباهتهایی به روروئک دارد اما نسبت به روروئک دارای مزیت هایی است از جمله:

 • باعث ایجاد اعتماد به نفس در کودکان می شود.
 • به سرعت کسب مهارت راه رفتن کمک می کند.
 • قابل استفاده در هر مکانی است.
 • حمل و نقل آن آسان است.
 • آسیب هایی که اخیرا مورد توجه متخصصین طب فیزیکی در مورد صدمات روروئک به لگن و ستون فقرات قرار گرفته است در واکر بطور قابل توجهی کمتر است.

راهنمای خرید واکر کودک

خطرات احتمالی واکر

واکرها می توانند از پله ها یا به استخرها سقوط کنند و یا کودک را به سمت اجاق و دیگر مناطق خطرناک سوق دهند. اغلب صدمات واکر زمانی اتفاق می افتد که بزرگسالان در حال تماشای تلویزیون و یا انجام کارهای دیگری هستند.

یک کودک با یک واکر می تواند به سرعت حرکت کند به همین دلیل والدین و مراقبان به سادگی نمی توانند در صورت افتادن و یا صدمه دیدن با سرعت کافی واکنش لازم را بخرج دهند. حتی اگر یک فرد بزرگسال نزدیک کودک باشد در هنگام افتادن و یا دیگر خطرات نمی تواند به او کمک کند. بنابراین موقع استفاده از واکر باید محیط حرکت کودک را امن کنید، به طوری که بتوانید از رسیدن کودک به مکان های خطرناک جلوگیری کنید و زمان استفاده از آن را محدود به زمانهایی کنید که امکان مراقبت از کودک را دارید.

مشخصات یک واکر کودک خوب

واکرهای بچه فقط برای راه رفتن طراحی نشدن و تنوع بالایی از نظر شکل و امکانات دارن که برای خرید حتما نکاتی را که در زیر ذکر می شودعلاوه بر بودجه در نظر گرفته شده در نظر داشته باشین.

 • ارتفاع واکر باید متناسب با قد کودک شما و یا قابل تنظیم ارتفاع باشد به طوری که پای کودک به زمین برسد.
 • واکرسطح مقطع پهنی داشته باشد تا کودک نتواند هر جایی که می خواهد برود.
 • چرخ هایش دارای پدهای ضد سرخوردن باشد.
 • دارای اسباب بازی و کلید موزیک برای سرگرمی و بازی کودک باشد. بهتره واکری را تهیه کنید که اسباب بازی هایش قابل جداشدن از بدنه واکر باشد تا زمانیکه کودک شما رشد کرد و راه رفتن رو یاد گرفت بتوانید اسباب بازی ها را جداکرده و برای بازی به او دهید
 • سبک و مستحکم باشه.
 • در ساخت واکری که خریداری میکنید از مواد شیمیایی مضر استفاده نشده باشد. که این مورد اگر از فروشگاه های اینترنتی لوازم سیسمونی خریداری میکنید حتما قید شده باشد.
 • تاشو و قابل حمل باشد تا حتی در سفر هم بتوانید به همراه خود ببرید و زمانیکه کوچولوی شما از آن استفاده نمیکند واکر را جمع کرده و در یک گوشه قرار دهید.
 • واکر را متناسب با سن کودک انتخاب کنید.

راه رفتن کودک با واکر

کودک در حال بازی و راه رفتن با واکر کودک

فرق بین روروئک با واکر کودک در چیست؟ کدامیک بهتر است؟

پس از اینکه پزشکان استفاده از رورئک را برای کودک مضر اعلام کردند واکر ها جایگاه خود را نزد مردم پیدا کردند و محبوب شدند. شاید بپرسید چرا استفاده از روروئک از نظر پزشکی رد شده است؟ کودک وقتی روی روروئک مینشیند فقط نوک انگشتان پایش به زمین میرسد و همین امر باعث آسیب به پا و کمر او میشود در صورتی که با استفاده از واکر، کاملا کف پایش روی زمین قرار دارد و بدن او کاملا کشیده و آماده قدم برداشتن است.

تفاوت دیگر روروئک با واکر در این است که کودک حین استفاده از واکر مجبور نیست در یک محیط کوچک زندانی باشد، آزادی عمل دارد و میتواند به تنهایی هر زمان که خسته شد واکر خود را کنار بگذارد و به فعالیت دیگری مشغول شود.

در صورتی که هنگام استفاده از روروئک پاهای نوزاد در فضای کوچکی محبوس می شود و حتما باید با کمک والدین از آن بیرون بیاید و این میتواند برای کودک کلافه کننده باشد. مهمتر از همه اینکه روروئک روند طبیعی قدم برداشتن را به تعویق می اندازد در صورتی که واکر به آن سرعت میبخشد و عضلات کودک را کاملا در این راستا تقویت میکند.

نکات ایمنی که باید رعایت شود

اگر تصمیم دارید برای کودکتان از یک واکر کودک استفاده کنید باید مراقب خطرات مانند کابل ها و پریزهای برق، گوشه ها و لبه های تیز میزها و اشیاء، مواد شوینده و تمیزکننده، پله ها و نوشیدنی های گرم و سایر موارد خطرزا باشید. برای این کار لازم است که:

عکس واکر کودک

عکس کودک در حال راه رفتن با واکر

 • دسترسی کودک خود را به آشپزخانه و مواد قابل اشتعال محدود کنید.
 • حتی الامکان نوزاد را در دوره اولیه استفاده از واکر کودک، ترک نکنید.
 • دسترسی به پله ها، آشپزخانه و شومینه را مسدود کنید.
 • گوشه ها و لبه های تیز میزها، دیوارها و مبل ها را ایمن کنید.

اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز به کودک شما آسیب نمی رساند. به عنوان مثال آتش سوزی، بخاری، پله ها، مواد سمی و سایر چیزهایی که ایجاد مسمومیت می کند. واکر کودک باید در یک منطقه امن و مسطح استفاده شود.

چه زمانی از واکر برای کودک میتوان استفاده کرد؟

سنی که کودک بتواند از یک واکر کودک استفاده کند، بسته به اندازه جثه و قدرت کودک متفاوت است. کودک باید بتواند سر خود را به طور پیوسته نگه دارد و پاهای خود را لمس کند تا از واکر استفاده نماید.

معمولا در دوره ای که کودک مهارت کافی برای نشستن و یا چهار دست و پا رفتن را دارد و برای بلند شدن و راه رفتن آماده می شود، استفاده از واکر مطلوب است. واکرها برای استفاده کودکان بین ۶ تا ۱۶ ماه طراحی شده اند.

بهترین سن برای شروع استفاده از واکر به طور متوسط از ۹ ماهگی است. بچه هایی که می توانند راه بروند نیازی به استفاده از واکر ندارند.

بهترین مدلهای واکر کودک

سخن آخر

مقاله ای که خواندید، خلاصه ای از تمام چیزهایی بود که لازم است پیش از خرید واکر برای کودک خود بدانید. واکر کودک، وسیله ای است که این روزها استقبال بسیاری را به دنبال دارد و در سیسمونی کودکان استفاده می شود. این وسیله کاربردی مانند تمامی ابزارها و وسایل دیگر، مزایا و معایبی را دارد که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم و در نهایت برای استفاده از این وسیله نکات ایمنی لازم را مطرح ساختیم.

در صورتی که قصد خرید اینترنتی این وسیله برای کودک دلبند تان را دارید می توانید از لینک بالا که پرفروش ترین مدلهای واکر کودک با قیمت ارزان می باشد، اقدام به خرید نمائید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع واکر کودک چند است؟
قیمت واکر کودک به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس بدنه و اجزاء واکر، وزن و ابعاد، موزیکال بودن، رده سنی، قابلیت ها و امکانات واکر و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت انواع واکر کودک از 150 هزار تومان تا 5 میلیون تومان می باشد.
فرق بین روروئک با واکر کودک در چیست؟
پزشکان استفاده از رورئک را برای کودک مضر اعلام کردند، چون کودک وقتی روی روروئک می نشیند فقط نوک انگشتان پایش به زمین میرسد و همین امر باعث آسیب به پا و کمر او میشود در صورتی که با استفاده از واکر، کاملا کف پایش روی زمین قرار دارد و بدن او کاملا کشیده و آماده قدم برداشتن است.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/18
واکر کودک موبی بیبی مدل Moon walk
واکر کودک موبی بیبی مدل Moon walk
واکر کودک موزیکال هانگر مدل 00030
واکر کودک موزیکال هانگر مدل 00030
واکر کودک ارابه مدل زنبور کوچولو
واکر کودک ارابه مدل زنبور کوچولو
واکر کودک چوبی مدل 105
واکر کودک چوبی مدل 105
واکر کودک موزیکال هانگر مدل HE0819
واکر کودک موزیکال هانگر مدل HE0819
واکر کودک طرح ماشین کد 7621
واکر کودک طرح ماشین کد 7621
واکر کودک موزیکال طرح شیر مدل best baby frind 869
واکر کودک موزیکال طرح شیر مدل best baby frind 869
واکر کودک موزیکال مدل قطار کد 2019888
واکر کودک موزیکال مدل قطار کد 2019888
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد