منو

واکر چیست و انواع آن کدام است؟ راهنمای خرید واکر

در جامعه افرادی وجود دارند که به دلایل مختلف مانند سانحه، مادر زادی، کهولت سن، بیماری های مختلف، سکته قلبی یا مغزی و .. قادر به درست راه رفتن نمی باشند و یا در حین راه رفتن تعادل ندارند. واکر وسیله ای است که می تواند به این افراد بسیار کمک کند.

عدم توانایی در حرکت پاها و به ویژه راه رفتن تنها یک مشکل جسمی نیست و میتواند در روحیه فرد نیز تاثیر داشته باشد. استفاده از واکرها این مشکل را حل میکند و تا حدی امکان راه رفتن را به فرد میدهد. اما مهم است که واکر مناسب را برای این کار انتخاب کنید. این محصول انواع مختلفی دارد که در ادامه مطلب از طوطی کالا به توضیح درباره آنها خواهیم پرداخت.

واکر چیست

راهنمای خرید و استفاده از واکر بزرگسالان

واکر چیست؟

واکر یا walker یکی از تجهیزات پزشکی به صورت چارچوب فلزی است که برای بیماران و به ویژه افراد سالمند که مشکل حرکت در پاها را دارند، مورد استفاده قرار میگیرد و آنها می توانند با تکیه به والکر راه بروند.

استفاده از واکر از عصای معمولی آسان تر بوده و برای افرادی که دارای ناتوانی حرکتی در دو سمت بدن خود بوده یا دچار مشکلات حرکتی بیشتری هستند بسیار مناسب است.

موارد استفاده از واکر

1 - کمک به راه رفتن : این وسیله به افرادی که در حین راه رفتن مشکل دارند و یا تعادل ندارند بسیار کمک می کند. استفاده از واکر در این افراد سبب می شود تا از بروز مشکلاتی که در نواحی کمر ، ستون فقرات ، لگن و ... ایجاد می شود تا حد زیادی جلوگیری یا روند آن را کند کنند.

واکر سالمندان

عکس یک سالمند در حال استفاده از واکر چهار چرخ

2 - کاهش درد در اندام تحتانی بدن : زمانی که اندام های تحتانی بدن مثل لگن، ساق پا، زانو و ... به درد دچار می شوند، واکر به بیمار کمک می کند تا در حین معالجه فشار از روی این قسمت ها برداشته شود تا آسیب نبینند.

3 - عمل جراحی و توصیه پزشک : افرادی که به تازگی عمل جراحی در ناحیه تحتانی بدن انجام داده اند ، برای سرعت بخشیدن به روند بهبود باید تحت نظر پزشک هرچه سریع تر اقدام به راه رفتن کنند. واکر این امکان را برای بیمار میسر می کند.

انواع مختلف واکر چیست؟

واکر استاندارد

محبوب ترین و پرطرفدارتین نوع واکرها، واکر استاندارد است این مدل واکرها بدون چرخ می باشند که به آن ها واکر قدم رو نیز میگویند. این وسیله دارای چهار پایه است و یک دسته دارد که به نگهداشتن واکر کمک میکند.

واکر استاندارد وزن سبک، کیفیت بالا و طراحی استاندارد دارد. بعضی از واکرهای ساده قابلیت جمع شدن (واکر تاشو) نیز دارند که حمل و نقل آن ها بسیار آسان تر است.

نحوه استفاده : کاربر باید دسته را نگه دارد و واکر را بلند کند. سپس آنرا چند قدم جلوتر از خود قرار داده و روی زمین بگذارد. به این ترتیب حرکت و راه رفتن آسان تر میشود.

واکر تاشو

عکس واکر استاندارد ساده تاشو

واکر تاشو را می توانید جمع کنید تا اندازه آن کوچک تر شود. در حقیقت، بیشتر واکرهای پیشرفته تاشو هستند، بنابراین این ویژگی را در بسیاری از آنها خواهید یافت، حمل و نقل آن هم کاملا راحت است.

واکر دو چرخ

کار با واکرهای استاندارد برای برخی افراد کمی دشوار است و ممکن است توان برداشتن آن برای آنها امکان پذیر نباشد. از این جهت بهتر است از واکرهای چرخ دار استفاده کنند.

این مدل از واکر مانند مدل ساده است با این تفاوت که دو چرخ در جلو دارد. وجود چرخ باعث میشود تا برای استفاده بیرون از منزل مناسب باشد. در هنگام حرکت کردن باید واکر چرخ دار قدم رو را هل دهید و دیگر نیاز به بلند کردن ندارد.

واکر دو چرخ

عکس واکر دو چرخ جنس آلومینیومی

واکر سه یا چهار چرخ (رولیتر)

نوع دیگر واکرها، رولاتور (رولیتر (rolator) هم می نویسند) است. این مدل چهارپایه و یک دسته دارد که چهار پایه آن (یا سه پایه آن) دارای چرخ هستند. همچنین برای نگهداشتن چرخ ها یک ترمز تعبیه شده که با فشرده شدن عمل میکند.

این ویژگی آنرا تبدیل به بهترین واکر موجود در دنیا کرده و به ویژه برای سالمندان بسیار مناسب می باشد و استفاده از آن برای افرادی که عضلات تحتانی آنها تحلیل رفته و نیاز به استفاده مداوم از واکر دارند، مناسب تر و آسان تر است.

در بیشتر مدل های رولیتور صندلی برای نشستن به آن متصل است. در این مدل واکر معمولا سبدی برای حمل وسیله و ترمز برای استفاده راحت تر در بیرون از منزل ، تعبیه شده است. بعضی از مدل های رولیتور قابلیت جمع شدن نیز دارند. رولیتور تاشو بسیار حمل و نقلش آسان است.

واکر رولیتر

نحوه استفاده از واکرها

در ابتدا واکر خود را طوری تنظیم کنید که به راحتی روی بازوهایتان قرار بگیرد. در نتیجه باعث کاهش فشار روی شانه ها و کمر می شود. برای تشخیص اینکه واکر براى قد شما مناسب است، داخل واکر خود بایستید و میزان خم شدگی آرنج را اندازه بگیرید.

برای استفاده از واکر ابتدا باید آنرا بلند کنید و یک قدم جلوتر قرار دهید. اگر نوع چرخدار این محصول را استفاده میکنید کافی است به اندازه یک قدم انرا به جلو حرکت دهید.

قبل از حرکت مطمئن شوید که هر چهار پایه روی زمین قرار دارند. سپس باید به جلو خم شوید و پای ضعیف را بلند کرده و اندازه یک قدم به جلو بردارید. دسته ها را باید محکم نگه دارید و به سمت پاین فشار دهید و پای سالم را در کنار پای دیگر قرار دهید.

نحوه صحیح راه رفتن با واکر

آموزش تصویری نحوه صحیح راه رفتن با واکر

نکات ایمنی در هنگام استفاده از واکر

  1. سعی کنید تا همراه با واکر راه بروید و پای خود را بر روی زمین نکشید.
  2. در سطوح ناهموار هنگام انداختن وزن خود بر روی واکر دقت کنید که تمامی چرخ ها بر روی زمین باشد.
  3. در منزل به هنگام استفاده از واکر مراقب قالیچه، سیم برق و ... باشید زیرا در صورت گیر کردن به واکر تعادل شما را به هم می زند و بسیار خطر ساز است.
  4. مراقب کودکان و حیوانات باشید زیرا حرکت آن ها غیر قابل پیش است.
  5. در هنگام راه رفتن با واکر پا های خود را زیاد به پایه های واکر نزدیک نکنید زیرا ممکن است پاهایتان به پایه ها گیر کنند و تعادل خود را از دست بدهید.
  6. واکر را خیلی دور از خود قرار ندهید و قدم های کوتاه بردارید.
  7. هر روز چرخ ها و ترمز های واکر را کنترل کنید و از سلامت آنها مطمئن شوید.

نحوه استفاده از واکر

عکس طریقه استفاده صحیح از واکر برای سالمندان

نکات مهم برای خرید واکر مناسب

در کجا از واکر استفاده می کنید؟

آیا شما از واکر در داخل خانه، بیرون در محیط باز، در زمین صاف یا ناهموار استفاده می کنید؟ واکرهای چرخ دار به مانند رولیترها بمناسب برای خارج از منزل و زمین های ناهموار هستند. واکر استاندارد و دو چرخ (در جلو) مناسب برای داخل خانه است.

اندازه کاربر چقدر است؟

واکرها برای بیشتر افراد مناسب با ابعاد بدنی گوناگون مناسب هستند. با این حال، به طور متوسط اندازه یک واکر ممکن است قبرای افراد بلند قد و کوتاه قد تاحدودی ناراحت کننده باشد، برای این مورد می توانید مدل های قابل تنظیم را خریداری کنید. واکر ها دارای محدودیت وزن هستند، مهم است در زمان خرید مقدار وزن تحملی آنها را نیز در نظر بگیرد.

فضای موجود چقدر است؟

اگر از واکر در داخل خانه استفاده می کنید، عرض راهروها و درهای را اندازه گیری کنید. رولیترهای 3 چرخ و دو چرخ (در جلو) برای استفاده در فضاهای باریک گزینه بهتری هستند. با این حال، رولیترهای 4 چرخ باریک نیز طراحی و ساخته شده اند تا برای محیط ها با محدودیت فضا قابل استفاده باشند.

چه مدت از واکر استفاده می کنید؟

در بعضی موارد، از دست دادن تحرک ناشی از آسیب یا بیماری امری موقت است که آن انتظار می رود در مدت زمان مشخصی بهبودی کامل حاصل شود. برای استفاده موقتی، بهترین واکرها مدل های استاندارد و دو چرخ (در جلو) هستند، زیرا ارزان بوده و به راحتی در دسترس هستند.

قابلیت حمل و ذخیره سازی

واکرها فضا را اشغال می کنند، پس اگر فضای محدودی در ماشین و خانه خود دارید، اندازه واکر را در نظر بگیرید. اگر زیاد در سفر هستید یا می خواهید واکر خود را در گوشه از خانه قرار دهید، بر روی قابلیت تاشو بودن آن سرمایه گذاری کنید.

خرید اینترنتی انواع واکر

کلام آخر

واکرها به عنوان وسایل کمک درمانی و توان بخشی در نظر گرفته می شوند و در نحوه تحرک و انجام فعالیت های روزانه افرد تاثیر ویژه ای دارند. استفاده از آنها بسیار ساده است، بدون آنکه نیاز به کمک فرد دیگری باشد. در زمان خرید نخست نیازهای خود را به درستی بررسی کنید، سپس با توجه به مقدار بودجه محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت واکر در بازار چند است؟
قیمت انواع واکر به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، نوع واکر (ساده، دو چرخ و چهار چرخ)، جنس، وزن و ابعاد، کیفیت ساخت، تاشو بودن و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت واکر سالمندان از 300 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می باشد.
چطور با واکر راه برویم؟
برای استفاده از واکر ابتدا باید آنرا بلند کنید و یک قدم جلوتر قرار دهید. قبل از حرکت مطمئن شوید که هر چهار پایه روی زمین قرار دارند. سپس باید به جلو خم شوید و پای ضعیف را بلند کرده و اندازه یک قدم به جلو بردارید. دسته ها را باید محکم نگه دارید و به سمت پاین فشار دهید و پای سالم را در کنار پای دیگر قرار دهید.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/03
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
واکر دو چرخ تاشو برسا مدل آلومینیومی
واکر دو چرخ تاشو برسا مدل آلومینیومی
واکر صندلی دار تاشو تاپ مدیک آلومینیومی
واکر صندلی دار تاشو تاپ مدیک آلومینیومی
واکر تاشو آلومینیومی ساده
واکر تاشو آلومینیومی ساده
واکر 4 چرخ تاشو زیکلاس مد جنس آلومینیوم و چرم
واکر 4 چرخ تاشو زیکلاس مد جنس آلومینیوم و چرم
واکر رولیتور چهار چرخ مدل SD950
واکر رولیتور چهار چرخ مدل SD950
واکر چرخدار تاشو آلومینیومی مدل 20
واکر چرخدار تاشو آلومینیومی مدل 20
واکر ساده تاشو آلومینیومی مدل TOP 919
واکر ساده تاشو آلومینیومی مدل TOP 919
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد