منو
نمایش محتوا

واترجت دندان یا دستگاه شستشوی دهان و دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

واترجت دندان

واترجت دندان وسیله ای است که با پاشیدن آب با فشار، باعث از بین بردن هرگونه جرم و میکروب و مواد غذایی باقی مانده بین دندان ها و لثه می شود. از جمله مواد قندی و چربی و همچنین باعث پاکسازی باکتری ها و موارد دیگر آسیب رسان به دندان ها می شوند.

نقاطی از دهان هستند که به وسیله مسواک و نخ قابل دسترسی و تمیز کردن نمی باشند که واترجت دندان تمیز کردن آن نواحی را آسان کرده است. این دستگاه برای افرادی که دارای ارتودنسی، روکش دندان، ایمپلنت، پروتز و دندان مصنوعی هستند، بسیار عالی است.

واتر جت دندان چیست

واترجت های دندانی می توانند باکتری هایی که در اعماق لثه ها هستند را با فشار آب خارج کنند که این ویژگی در دستگاه های دیگر پاک کننده دندان و لثه ها دیده نمیشود. طبق تحقیقات صورت گرفته، تاثیر واترجت دندان تقریبا دو برابر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است.

تاثیر دستگاه واترجت دندان روی ایمپلنت

ایمپلنت ها از مواد ضد پوسیدگی تولید میشوند و اکثر بیماری های دهان و دندان بر روی ایمپلنت تاثیری ندارد. اما با این وجود در فاصله ی بین لثه و روکش ایمپلنت ممکن است جرم و غذا باقی بماند و منجر به عفونت و التهاب لثه و در نتیجه سست شدن ایمپلنت شود. استفاده از واترجت به صورت روزانه میتواند از این مشکلات جلوگیری کند و باعث دوام و ماندگاری ایمپلنت شود.

انواع دستگاه واترجت دندان

واترجت های دندانی در دو نوع بی سیم (پرتابل) و باسیم طراحی می شوند. مخزن آب در انواع مختلف این محصولات گنجایش متفاوتی دارد و منبع تغذیه بعضی از آنها برق شهری و بعضی دیگر باتری های شارژی می باشد. این دستگاه ها طول عمر بالایی دارند و در میان محصولات بهداشتی دهان و دندان از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

انواع دستگاه شستشوی دهان و دندان

واترجت ها از دو قسمت اصلی مخزن آب و پمپ آب تشکیل شده اند؛ که مخزن این دستگاه ها برای راحتی استفاده، در دسترس کابر قرار می گیرد. نیروی این دستگاه از دو منبع برق شهری و باتری تامین میشود.

چرا باید از واترجت دندانی استفاده کنیم؟

نخ دندان مکمل خوبی برای مسواک است اما تمام باکتری های بین دندان را نمی تواند بردارد. تازه این به شرطی است که هرشب و به روش صحیح از نخ دندان استفاده گردد. برای افرادی که توانایی استفاده از نخ دندان را ندارند و همچنین افرادی که حال استفاده و یا وقت استفاده از نخ دندان را ندارند، دستگاه های واتر جت دندانی توصیه می شود.

نکته دیگر اینکه واترجت با نیروی فشار آب ، پلاک میکربی چسبیده به طوق دندانها را پاک کرده ، لثه را نیز ماساژ می دهد. بنابراین مکمل مسواک نیز محسوب می شود. واترجت نسبت به نخ دندان در تمیز کردن نواحی بین دندانی مخصوصاً سطوح ریشه هایی که دارای تقعر و فرورفتگی هستند کارآیی بیشتری دارد.

از کدام سری دستگاه واترجت دندان استفاده کنیم؟

هرکدام از سری های واتر جت وظیفه ی خاصی را مربوط به بهداشت دهان و دندان انجام می دهد. واترجت شامل سری های مختلف مسواک، ارتودنسی، ایمپلنت، زبانشویه، سری کلاسیک و سری از بین برنده ی پلاک می باشد که میتوانید از روی عکس سری مناسب خود را انتخاب و استفاده نمایید.

انواع سری های دستگاه واتر جت دندان

دستگاه شستشوی دهان و مزایا و معایب آن

توصیه می شود کسانی که سابقه کاشت دندان دارند یا از روکش های دندان استفاده می کنند و یا دندان مصنوعی دارند، از دستگاه شستشوی دهان استفاده کنند.استفاده از دستگاه شستشوی دهان برای کسانی که از درد مفاصل رنج می برند یا استفاده از نخ دندان برایشان سخت است، راحت تر است. اگر بخواهیم به صورت کلی مزایای استفاده از این دستگاه را بیان کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • استفاده آسان
  • قابلیت دسترسی به مشکل ترین نقاط
  • توانایی تمیز کردن حتی بین کم فضاترین دندان ها

واتر جت مخصوص دندان

استفاده از دستگاه شستشوی دهان باعث می شود فرد به مشکل ترین نقاط و کوچکترین فضاهای بین دندان ها دسترسی داشته باشد و از رشد باکتری ها و ایجاد بیماری های لثه ای جلوگیری شود. همچنین استفاده از دستگاه شستشوی دهان باعث می شود فرد برای مدت زمان بیشتری نفسی تازه و خوشبو داشته باشد که این یک مزیت برای این دستگاه محسوب می شود.

اگر بخواهیم به نقاط منفی دستگاه شستشوی دهان اشاره کنیم، می توانیم این دو مورد را ذکر کنیم:

  • زینه بالای دستگاه
  • امکان کثیف شدن فرد در زمان استفاده

برای استفاده بهینه از دستگاه شستشوی دهان بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه، نوک آن درون دهان قرار گیرد و پس از روشن شدن به آرامی آن را در امتداد خط لثه حرکت داد. بهتر است ابتدا از دندان های پشتی شروع شود و سپس به سمت دندان های جلویی حرکت کرد. این کار را تا زمان تمیز شدن دو ردیف دندان بالایی و پایینی باید انجام داد. قبل از پایان کار باید مطمئن شد که تمام دندان ها تمیز شده است.

نحوه استفاده از دستگاه شستشوی دهان

در ابتدا باید بیان کنیم که این دستگاه جایگزین مسواک نیست و فرد باید در هر صورت روزی یک یا دو بار مسواک بزند. اما می توان قبل یا بعد از مسواک زدن، از دستگاه شستشوی دهان استفاده کرد. ابتدا مخزن دستگاه را با آب ولرم پر کنید و سپس نوک دستگاه را درون دهانتان قرار دهید.

نحوه استواده از واتر جت

برای جلوگیری از کثیف شدن خود و محیط اطراف، سرتان را به سمت سینک دستشویی خم کنید. سپس دستگاه را روشن کنید تا فرایند تمیز شدن دندان ها آغاز شود. دستگاه باید با دندان هدف شما زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. آبی که از دستگاه اسپری می شود باعث تمیز شدن دندان می شود. دقت داشته باشید که قسمت بالایی دندان، خط لثه و فضای بین هر دندان حتما در معرض آب اسپری شده از دستگاه قرار بگیرد.

همچنین نباید از قسمت عقبی دندان غافل شوید. فرایند شستشوی دهان با استفاده از این دستگاه باید حدود ۲ دقیقه طول بکشد. پس از پایان کار باید آب باقی مانده در مخزن دستگاه بیرون ریخته شود. در غیر این صورت امکان رشد باکتری ها درون مخزن دستگاه وجود دارد.

تاریخ 1399/12/08
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واتر اسپلش مدل 5102
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واتر اسپلش مدل 5102
قیمت : 2,730,000 تومان
دستگاه شست و شوی دهان و دندان بی ول مدل WI-922
دستگاه شست و شوی دهان و دندان بی ول مدل WI-922
قیمت : 2,295,000 تومان
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واتر اسپلش مدل RST5010
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واتر اسپلش مدل RST5010
قیمت : 3,690,000 تومان
دستگاه شست و شوی دهان و دندان نایس فیل مدل FC256
دستگاه شست و شوی دهان و دندان نایس فیل مدل FC256
قیمت : 1,490,000 تومان
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر ایرج صادقی
20:23 - 1400/06/26
با سلام دوستان عزیز من ایمپلنت فول موس انجام دادم و نیاز به یه دستگاه واتر جت دارم لطفا بفرمایی چه دستگاهی مناسبه
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است