منو

واترجت دندان یا دستگاه شستشوی دهان و دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

واترجت دندان

واترجت دندان وسیله ای است که با پاشیدن آب با فشار، باعث از بین بردن هرگونه جرم و میکروب و مواد غذایی باقی مانده بین دندان ها و لثه می شود. از جمله مواد قندی و چربی و همچنین باعث پاکسازی باکتری ها و موارد دیگر آسیب رسان به دندان ها می شوند.

نقاطی از دهان هستند که به وسیله مسواک و نخ دندان قابل دسترسی و تمیز کردن نمی باشند که واترجت دندان تمیز کردن آن نواحی را آسان کرده است. این دستگاه برای افرادی که دارای ارتودنسی، روکش دندان، ایمپلنت، پروتز و دندان مصنوعی هستند، بسیار عالی است.

واترجت های دندانی می توانند باکتری هایی که در اعماق لثه ها هستند را با فشار آب خارج کنند که این ویژگی در دستگاه های دیگر پاک کننده دندان و لثه ها دیده نمیشود. طبق تحقیقات صورت گرفته، تاثیر واترجت دندان تقریبا دو برابر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است.

راهنمای خرید واتر جت دندان

راهنمای خرید واتر جت دندان

تاثیر دستگاه واترجت دندان روی ایمپلنت

ایمپلنت ها از مواد ضد پوسیدگی تولید میشوند و اکثر بیماری های دهان و دندان بر روی ایمپلنت تاثیری ندارد. اما با این وجود در فاصله بین لثه و روکش ایمپلنت ممکن است جرم و غذا باقی بماند و منجر به عفونت و التهاب لثه و در نتیجه سست شدن ایمپلنت شود. استفاده از واترجت به صورت روزانه میتواند از این مشکلات جلوگیری کند و باعث دوام و ماندگاری ایمپلنت شود.

انواع واترجت دندان

واترجت انواع مختلفی دارد که همگی یک مخزن برای نگهداری آب، یک موتور الکتریکی برای تغذیه پمپ و یک دهانه مخصوص دارند. موتور و پمپ واتر جت باعث می شوند جریانی از آب با فشار از طریق دهانه از مخزن خارج شود و بین دندان ها جریان پیدا کند تا ذرات غذا و باکتری ها و پلاک ها را از بین ببرد.

به طور کلی چهار نوع واتر جت وجود دارد: Countertop ،Cordless یا battery operated ،Shower Flosser ،Faucet flosser.

 • Countertop : سنگین تر و حجیم تر از سه نوع دیگر است. این دستگاه را باید روی میزی قرار دهید که به پریز برق نزدیک باشد. این نوع واترجت دارای یک مخزن آب است و هر وقت آب آن تمام شود باید مخزن مجدد پر کنید.
 • Cordless یا Battery Operated : این نوع واتر جت معمولا باریک، کوچک و قابل حمل است و می تواند برای مسافرت مناسب باشد. اما ممکن است به اندازه نوع Countertop قوی نباشد.
 • Shower flosser : این نوع واتر جت به سر دوش وصل می شود و شما می توانید قبل یا بعد از دوش گرفتن نخ دندان بکشید. این دستگاه به برق یا باتری نیاز ندارد و لازم نیست نگران پر کردن مجدد باشید. اما به طور کلی استفاده کردن از آن دشوار است.
 • Faucet Flosser : رایج ترین نوع واترجت Faucet Flosser است که به جای دوش حمام به شیر آب وصل می شود و استفاده از آن تاحدی دشوار است.

اکثر واتر جت های باکیفیت دارای قابلیت تنظیم فشار هستند و برای کسانی که لثه ها، ایمپلنت ها یا بریس های حساسی دارند بسیار مناسب هستند. تنظیم فشار آب به ویژه در از بین بردن ذرات غذایی که به سختی قابل دسترسی هستند موثر است.

انواع دستگاه شستشوی دهان و دندان

چرا باید از واترجت دندانی استفاده کنیم؟

نخ دندان مکمل خوبی برای مسواک است اما تمام باکتری های بین دندان را نمی تواند بردارد. تازه این به شرطی است که هرشب و به روش صحیح از نخ دندان استفاده گردد. برای افرادی که توانایی استفاده از نخ دندان را ندارند و همچنین افرادی که حال استفاده و یا وقت استفاده از نخ دندان را ندارند، دستگاه های واتر جت دندانی توصیه می شود.

نکته دیگر اینکه واترجت با نیروی فشار آب، پلاک میکربی چسبیده به طوق دندانها را پاک کرده، لثه را نیز ماساژ می دهد. بنابراین مکمل مسواک نیز محسوب می شود. واترجت نسبت به نخ دندان در تمیز کردن نواحی بین دندانی مخصوصاً سطوح ریشه هایی که دارای تقعر و فرورفتگی هستند کارآیی بیشتری دارد.

چه وقتی از واتر جت دهان و دندان استفاده نکنیم؟

قبل از استفاده از واتر جت دندان توصیه می شود در صورت اقدام به جراحی در حفره دهانی و در صورت تشدید بیماری های مزمن حفره دهانی با دندان پزشک مشورت کنید.

ممکن است لثه های شما در طول چند دفعه اول استفاده از واتر جت دندان خونریزی جزئی داشته باشند، اگر لثه های شما سالم باشند هرگونه خونریزی باید ظرف 1 الی 2 هفته پس از استفاده از بین برود. اگر پس از گذشت 2 هفته استفاده از دستگاه خونریزی لثه داشتید، استفاده از واتر جت دندان را متوقف و با دندان پزشک مشورت کنید.

از کدام سری دستگاه واترجت دندان استفاده کنیم؟

هرکدام از سری های واتر جت وظیفه خاصی را مربوط به بهداشت دهان و دندان انجام می دهد. واترجت شامل سری های مختلف مسواک، ارتودنسی، ایمپلنت، زبانشویه، سری کلاسیک و سری از بین برنده پلاک می باشد که میتوانید از روی عکس سری مناسب خود را انتخاب و استفاده نمایید.

انواع سری های دستگاه واتر جت دندان

عکس انواع سری دستگاه واتر جت دندان

پیشنهاد مطالعه » مسواک ارتودنسی چیست؟

دستگاه شستشوی دهان و مزایا و معایب آن

توصیه می شود کسانی که سابقه کاشت دندان دارند یا از روکش های دندان استفاده می کنند و یا دندان مصنوعی دارند، از دستگاه شستشوی دهان استفاده کنند. استفاده از دستگاه شستشوی دهان برای کسانی که از درد مفاصل رنج می برند یا استفاده از نخ دندان برایشان سخت است، راحت تر است. اگر بخواهیم به صورت کلی مزایای استفاده از این دستگاه را بیان کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استفاده آسان تر نسبت به نخ دندان دستی
 • دسترسی به نقاطی که برای نخ صعب العبور است.
 • پاک سازی فاصله بین دندان ها از پلاک
 • حذف ذرات خوراکی به جا مانده در بین دندان ها
 • پایداری حس تازگی و خنکی دهان
 • توانایی تمیز کردن حتی بین کم فضاترین دندان ها

واتر جت مخصوص دندان

استفاده از دستگاه شستشوی دهان باعث می شود فرد به مشکل ترین نقاط و کوچکترین فضاهای بین دندان ها دسترسی داشته باشد و از رشد باکتری ها و ایجاد بیماری های لثه ای جلوگیری شود. همچنین استفاده از دستگاه شستشوی دهان باعث می شود فرد برای مدت زمان بیشتری نفسی تازه و خوشبو داشته باشد که این یک مزیت برای این دستگاه محسوب می شود.

نقاط منفی واترجت دهان :

 • هزینه بالای دستگاه
 • امکان کثیف شدن فرد در زمان استفاده

برای استفاده بهینه از دستگاه شستشوی دهان بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه، نوک آن درون دهان قرار گیرد و پس از روشن شدن به آرامی آن را در امتداد خط لثه حرکت داد. بهتر است ابتدا از دندان های پشتی شروع شود و سپس به سمت دندان های جلویی حرکت کرد. این کار را تا زمان تمیز شدن دو ردیف دندان بالایی و پایینی باید انجام داد. قبل از پایان کار باید مطمئن شد که تمام دندان ها تمیز شده است.

واتر جت دندان چیست

عکس استفاده از دستگاه واتر جت دندان

چه کسانی می توانند از واتر جت استفاده کنند؟

تقریبا تمام افراد می توانند از واتر جت به منظور تمیز کردن دندان ها استفاده کنند، اما استفاده از این روش برای برخی از افراد توصیه می شود، از جمله :

 • افرادی که ارتودنسی دندان دارند.
 • افرادی که از روکش دندان استفاده کرده اند.
 • کسانی که ایمپلنت دندان داشته و شست و شویی دقیق دشوار است.
 • افراد سالم برای پیشگیری از بیماری های دهانی
 • افرادی که از بوی بد دهان رنج میبرند.
 • بیماران دارای پاکت دندانی
 • بیماران مستعد بیماری لثه
 • افراد سیگاری

از واترجت استفاده کنیم یا مسواک؟

مسواک زدن روشی بسیار موثر است که پلاک دندانی را از روی سطوح دندان تمیز میکند اما نمیتواند بقایای غذایی و پلاک را از بین دندانها و زیر لثه برمیدارد. مسواک زدن بطور مرتب و در هر وعده 35 الی 40 درصد دندان را تمیز می نماید و بطور کامل پاکسازی نمیکند.

عکس واتر جت دندان

عکس پک کامل واترجت دندان

واترجت دستگاهی است که با فشار آب قادر است نقاطی را از دهان که به وسیله مسواک قابل تمیز کردن نمیباشد را تمیز کند. به همین خاطر برای پاکسازی بین دندانها مناسب است و باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان توسط میکروب ها و باکتری ها میباشد.

برای نتیجه گیری بهتر ترکیب مسواک و واترجت، هر دو جهت بهداشت کامل دهان و دندان ضروری میباشد.

نحوه استفاده از دستگاه شستشوی دهان

در ابتدا باید بیان کنیم که این دستگاه جایگزین مسواک نیست و فرد باید در هر صورت روزی یک یا دو بار مسواک بزند. اما می توان قبل یا بعد از مسواک زدن، از دستگاه شستشوی دهان استفاده کرد. ابتدا مخزن دستگاه را با آب ولرم پر کنید و سپس نوک دستگاه را درون دهانتان قرار دهید.

نحوه استواده از واتر جت

نحوه استفاده از دستگاه واتر جت دندان

برای جلوگیری از کثیف شدن خود و محیط اطراف، سرتان را به سمت سینک دستشویی خم کنید. سپس دستگاه را روشن کنید تا فرایند تمیز شدن دندان ها آغاز شود. دستگاه باید با دندان هدف شما زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. آبی که از دستگاه اسپری می شود باعث تمیز شدن دندان می شود. دقت داشته باشید که قسمت بالایی دندان، خط لثه و فضای بین هر دندان حتما در معرض آب اسپری شده از دستگاه قرار بگیرد.

همچنین نباید از قسمت عقبی دندان غافل شوید. فرایند شستشوی دهان با استفاده از این دستگاه باید حدود ۲ دقیقه طول بکشد. پس از پایان کار باید آب باقی مانده در مخزن دستگاه بیرون ریخته شود. در غیر این صورت امکان رشد باکتری ها درون مخزن دستگاه وجود دارد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع واتر جت دندان چند است؟
قیمت واتر جت دندان به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، تعداد سری ها، قابلیت ها و امکانات اضافه واتر جت و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی رنج قیمت انواع واتر جت از 300 هزار تومان تا 6 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای واتر جت دندان کدامند؟
از معروف ترین و بهترین برندهای تولید کننده واترجت دندان می توان به برندهای واترپیک waterpik، واترپالس waterpuls، واتر اسپلش watersplash، اپیکر apiker، نایس فیل nice fell، بی ول b well و مورن ول اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/06
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
واتر جت شستشو دندان مورن ول مدل D50WS
واتر جت شستشو دندان مورن ول مدل D50WS
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واترپیک مدل wp-300
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واترپیک مدل wp-300
دستگاه شست و شوی دهان و دندان سوکاس مدل Mi W3 PRO
دستگاه شست و شوی دهان و دندان سوکاس مدل Mi W3 PRO
دستگاه شسست و شوی دهان و دندان پاور فلوس مدل دستی
دستگاه شسست و شوی دهان و دندان پاور فلوس مدل دستی
دستگاه شست و شوی دهان و دندان نایس فیل مدل FC256
دستگاه شست و شوی دهان و دندان نایس فیل مدل FC256
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واتر اسپلش مدل RST5010
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واتر اسپلش مدل RST5010
دستگاه شست و شوی دهان و دندان بی ول مدل WI-922
دستگاه شست و شوی دهان و دندان بی ول مدل WI-922
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واتر اسپلش مدل 5102
دستگاه شست و شوی دهان و دندان واتر اسپلش مدل 5102
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر مریم حسینی
13:56 - 1401/05/10
من خیلی درگیر خرید این دستگاه هستم دیجیکالا یه محصول داره با نام سوکاس مدل W3 Pro. توصیه میکنید خرید این محصول رو؟ از برند شیائومی هستش
کاربر ایرج صادقی
20:23 - 1400/06/26
با سلام دوستان عزیز من ایمپلنت فول موس انجام دادم و نیاز به یه دستگاه واتر جت دارم لطفا بفرمایی چه دستگاهی مناسبه
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد