منو

لیست بهترین هویه برقی + راهنمای خرید انواع هویه برقی

هویه برقی چیست؟

هویه یا دستگاه لحیم کاری (به انگلیسی Soldering Iron) وسیله ای پر کاربرد برای ذوب لحیم و اتصال قطعات فلزی به یکدیگر می باشد. در واقع هویه ها مهمترین ابزار صنعت لحیم کاری هستند و بدون آنها نمیتوان به انجام لحیم قطعات پرداخت.

هویه ها بر اساس کاربردشان دارای طیف متنوعی هستند، از هویه های بسیار ساده گرفته تا هویه های چند توانه که دارای کلید یا پیچی برای انتخاب توان و تنظیم دمای هویه هستند. در برخی از هویه های پیشرفته تر دمای هویه به صورت دیجیتالی تنظیم می شود.

هویه برقی

عکس انواع هویه برقی تفنگی و قلمی

هویه ها را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد، هویه های غیربرقی (گازی، چکشی)، و هویه های برقی (الکتریکی). با توجه به جنس، اندازه، نقطه اتصال باید هویه مناسب که بتواند حرارت لازم را تولید کند، انتخاب کرد. که در ادامه بیشتر با انواع هویه و کاربرد آنها آشنا خواهید شد.

هر هویه به طور معمول دارای یک دسته عایق، یک المنت برای تبدیل انرژی الکتریکی به گرما و نوک فلزی می باشد. در واقع نوک هویه فلزی با انتقال گرما و ذوب سیم لحیمی که بین دو قطعه قرار داده می شود، آن دو قطعه را به هم متصل می کند.

انواع هویه برقی

هویه های الکتریکی به چند دسته تقسیم می شوند، که هویه های قلمی و هویه های هفت تیری (تفنگی) از پر کاربردترین آنها هستند

هویه برقی قلمی

هویه های قلمی از یک سیم پیچ نیکل - کُروم که دارای مقاومت زیادی است و به دور عنصر حرارتی پیچیده شده ساخته می شوند. این هویه ها معمولاً توانی بین ۲۰ تا ۵۰۰ وات دارند و برخی از آن ها امکان تنظیم دما و توان دارند.

عکس هویه قلمی برقی

هویه قلمی با توان بین 20 تا 500 وات

هویه برقی هفت تیری یا تفنگی

در این نوع از هویه های برقی حرارت مستقیما در نوک آن ها تولید می شود و سرعت بالا رفتن دما، در آنها زیاد است از این رو کار کردن با آنها راحت تر می باشد. این هویه ها از ترانسفورماتور برای کاهش ولتاژ و افزایش جریان در ثانویه (نوک هویه) استفاده می کنند تا بر اثر عبور جریان زیاد از نوک هویه، گرمای لازم تولید شود.

در این هویه که از انواع هویه های برقی چون اتصال، از نوع اتصال کوتاه است، نباید آنها را به مدت طولانی روشن نگه داشت. زیرا باعث سوختن آنها می شود. والا کار با آنها بسیار راحت و آسان است. توان هویه های تفنگی در حدود ۱۰۰ وات است و نسبت به نوع قلمی آن ها تفاوت هایی دارند، به عنوان مثال می توان به نوک هویه بزرگ تر آن ها نسبت به نوع قلمی اشاره کرد.

هویه تفنگی

عکس هویه تفنگی با ترانسفورماتور

هویه تنظیم کننده دما (Temperature-Controlled Soldering Iron)

یکی دیگر از انواع هویه، هویه تنظیم کننده دما است که از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به هویه ساده دارد. روی بدنه این هویه یک پیچ تنظیم کننده دما قرار دارد که با چرخاندن آن می توانید دمای لحیم کاری را تغییر دهید.

مکانیزم های کنترل دما در این نوع هویه عبارت اند از:

 • کنترل انرژی ورودی : یکی از ساده ترین روش های کنترل دما در این نوع هویه کنترل جریان ورودی است که بدون اندازه گیری دما بازه دما را تنظیم می کند و آن را در محدوده ثابتی نگه می دارد.
 • کنترل دما توسط ترموستات : برای کنترل دما توسط ترموستات منبع ورودی برای رسیدن به دمای مورد نظر قطع و وصل می شود. در این روش از یک سنسور گرمایی به اسم ترموکوپل برای نظارت بر دمای نوک هویه استفاده می شود.
 • کنترل دما با استفاده از نوک مغناطیسی : در این روش از نوکی در هویه استفاده می شود که فقط در محدوده دمایی تعیین شده خاصیت مغناطیسی دارد و در بقیه دماها اثر مغناطیسی خود را از دست می دهد.

هویه قابل تنظیم

تصویر هویه مدل قابل تنظیم

به این صورت زمانی که دما از محدوده مورد نظر تجاوز کند، به دلیل از بین رفتن اثر مغناطیسی، اتصال الکتریکی بین نوک و سیستم تامین کننده انرژی قطع می شود. در نتیجه دما نیز کاهش پیدا می کند.

دستگاه هویه رومیزی، حرفه ای ترین انواع هویه (Soldering Station)

از این مدل می توان به عنوان حرفه ای ترین و بالطبع گران ترین مدل در انواع هویه نام برد.

این هویه مجهز به پیچ تنظیم کننده دما، منبع تغذیه الکتریکی، نمایشگر نشان دهنده دمای لحظه ای و سنسور تنظیم دمای نوک هویه است. همچنین پایه ای روی این مدل تعبیه شده تا در زمانی که عملیات لحیم کاری متوقف می شود، دسته هویه را نگه دارد و از صدمه زدن به میز کار جلوگیری کند.

هویه رومیزی

هویه رومیزی برند ولر

این نوع هویه به دلیل امکانات و دقت بالا یک ابزار قدرتمند برای انجام لحیم کاری در مونتاژ مدارهای حساس و دارای قطعات ریز SMD است. عموما این هویه به همراه بخش های جانبی مانند هیتر هوای گرم ارائه می شود تا شما را از خرید چندین ابزار جداگانه بی نیاز کند.

هویه پنسی (Soldering Tweezers)

هویه پنسی یا موچینی یکی دیگر از انواع هویه است که دو پایه متصل به هم دارد. این هویه بسیار مناسب برای لحیم کاری قطعاتی با دو پایه مانند خازن، دیود و مقاومت است. مزیت استفاده از این مدل نسبت به دیگر انواع هویه علاوه بر بالا بودن سرعت لحیم کاری، بالا بودن کنترل روی قطعه است.

عکس هویه پنسی

هویه برقی پنسی مناسب برای لحیم کاری قطعات دو پایه

هویه چاقویی (Hot Knife)

هویه چاقویی آخرین مدل از انواع هویه است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم. این هویه از یک نوک هویه چاقو مانند تشکیل شده است که می تواند دمایی حدود ۵۳۸ درجه سلسیوس را فراهم کند.

این هویه بیشتر برای برش پارچه و فوم استفاده می شود و برشی تمیز، بدون نگرانی از خرابی و آب کردن فوم انجام می دهد.

هویه چاقویی

استفاده از هویه چاقویی برای برش

انواع هویه غیر برقی

هویه های غیرالکتریکی یا قابل حمل نیز بر اساس نوع کارکردشان به چهار مدل هویه چکشی، هویه گازی، هویه باتری خور و هویه شارژی تقسیم می شوند:

1 - هویه چکشی

در این مدل از هویه حرارت مورد نیاز توسط چراغ پریموس یا چراغ کوره تولید می شود که در انجام اتصالات سنگین استفاده می شوند. این هویه ها دارای سه قسمت اصلی هستند.

دسته چوبی، دسته فلزی، سرچکش، که آن هم از مس ساخته می شود و برای پاک کردن سر آن هم از سوهان نرم یا برس استفاده می کنند.

2 - هویه گازی

این نوع هویه مانند فندک های گازی دارای مخزنی از گاز مایع هستند که با انرژی آن تولید حرارت می کنند و گاز آن ها قابل شارژ است.

3 - هویه باتری خور

این هویه ها هما نطور که از اسم اشان مشخص است با باتری های یک و نیم ولت یا بزرگ کار می کنند، بعضی از انواع آن نیز با رایانه قابل استفاده هستند.

3 - هویه شارژی

نحوه کار هویه شارژی مانند بقیه هویه هاست و با قرار گرفتن در پایه مخصوص شارژ، قابل استفاده هستند.

انواع هویه غیر برقی

انواع مختلف هویه های غیر برقی

بهترین و پرفروش ترین مدلهای هویه برقی

1 -

هویه برقی قلمی 20 الی 200 وات سومو مدل SM120

هویه برقی قلمی 20 الی 200 وات سومو مدل SM120
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۴x۳x۳ سانتی متر
 • وزن
  ۱۲۵ گرم
 • توان
  ۲۰-۲۰۰ وات
 • نوع المنت
  سرامیکی
 • جنس نوک هویه
  مس با روکش سربی
از ویژگی های این هویه قلمی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
دارای کیفیت مناسب، تغییر قدرت و حرارت هویه توسط کلید روی بدنه، تعویض سری بدون نیاز به ابزار، دارای محافظ پلاستیکی برای سری هویه، طول کابل برق: ۱ متر، مناسب برای کار روی بردهای SMD
این هویه دارای توان متغییر از 20 تا 200 وات می باشد، به این صورت که با نگه داشتن دکمه روی دستگاه توان شروع به بالا رفتن خواهد کرد، اما دقت داشته باشد که بیش از 30 ثانیه از حداکثر توان دستگاه هویه استفاده نکنید چون امکان سوختن دستگاه در توان بالا وجود دارد.
بیشتر
2 -

هویه تفنگی حرارتی 40 و 80 وات میتسو مدل TB

هویه تفنگی حرارتی 40 و 80 وات میتسو مدل TB
مشخصات محصول
 • توان
  ۴۰-۸۰ وات
 • ویژگی های هویه
  لامپ نشانگر وضعیت
 • طول سیم
  2 متر
توان این هویه برقی تفنگی متغییر بوده و در حالتی که به برق وصل میشود 40 وات حرارت تولید میکند و موقعی که کلید را وصل میکنید 80 وات خواهد شد.
3 -

هویه لحیم کاری 80 وات چم مدل CH 120

هویه لحیم کاری 80 وات چم مدل CH 120
مشخصات محصول
 • توان
  ۸۰ وات
 • طول سیم
  یک متر
هویه لحیم کاری 80 وات چم مدل CH 120، یک ابزار حرفه ای و کارآمد برای عملیات لحیم کاری است. این هویه لحیم با قدرت 80 وات امکان انجام عملیات لحیم کاری با دقت و کیفیت بالا را فراهم می کند. این هویه لحیم با دارا بودن کلید و تنظیمات متغیر، امکان تنظیم دمای لحیم کاری را فراهم می سازد و به کاربر اجازه می دهد تا با توجه به نوع و مشخصات مواد لحیم کاری، دمای مورد نیاز را انتخاب کند.
هویه لحیم کاری 80 وات چم مدل CH 120 به طور ویژه در کارهای الکترونیکی، تعمیرات مدارات و لحیم کاری اجزای کوچک کاربرد دارد. دسته آن طراحی ارگونومیک و ضد لغزش می باشد که از راحتی کاربر در هنگام استفاده اطمینان حاصل می کند.
با استفاده از هویه لحیم کاری 80 وات چم مدل CH 120، می توانید به راحتی و با دقت مطلوب به لحیم کاری انواع قطعات و مدارات بپردازید. با کلید ها و تنظیمات مختلف، این هویه لحیم قابلیت های منحصربه فردی را به هنرجویان و افراد حرفه ای لحیم کاری ارائه می دهد. از جمله دیگر ویژگی های این هویه می توان به سرعت دمای آماده سازی و نیز کابل بلند و قابل چرخش آن اشاره کرد که از نقاط قوت این محصول محسوب می شوند.
بیشتر
4 -

هویه تفنگی حرارتی 40 و 80 وات مدل Mitsu

هویه تفنگی حرارتی 40 و 80 وات مدل Mitsu
مشخصات محصول
 • ابعاد
  2۰x۱۰ سانتی متر
 • توان
  ۴۰-۸۰ وات
 • قابلیت تعویض سری
  بله
 • زمان لازم برای داغ شدن
  3 دقیقه
این دستگاه، با برق شهری و با توانی متغیر بین 40 تا 80 وات کار می کند و با کیفیت قابل قبولی تولید می شود. بدنه دستگاه از جنس پلاستیک ساخته می شود. حالت تفنگی هویه باعث تسلط بیشتر کاربر در زمان لحیم کاری می شود.
البته نوع کاربرد و سلیقه هم در تهیه هویه های تفنگی دخالت دارد. برای کار کردن با این هویه ابتدا باید سیم قلع و روغن هویه تهیه کنید و دستگاه را به برق وصل کنید. پس از داغ شدن کامل هویه که حدودا 1 دقیقه زمان می برد، سیم قلع را به روغن آغشته کرده و با چسباندن همزمان هویه و سیم قلع به محل اتصال، لحیم کاری را انجام دهید.
در نظر داشته باشید که باید سطح موردنظرتان را حتی الامکان تمیز کنید و آن را ثابت نگه دارید. برای محافظت از نوک هویه باید بخ صورت طبیعی خنک شود، برای تعویض نوک هویه در این محصول، باید با استفاده از پیچ گوشتی دو طرف سری هویه را بازکرده و نوک هویه را عوض کنید.
بیشتر
5 -

هویه برقی قلمی 100 وات سامکو مدل YP-0100W

هویه برقی قلمی 100 وات سامکو مدل YP-0100W
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۳۲x۳.۵x۳.۵ سانتی متر
 • وزن
  ۱۳۵ گرم
 • توان
  ۱۰۰ وات
 • طول سیم
  1 متر
6 -

دستگاه هویه و هیتر رومیزی گرداک مدل 952

دستگاه هویه و هیتر رومیزی گرداک مدل 952
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۴.۵x۱۷.۵x۱۳.۵ سانتی متر
 • وزن
  ۳۶۵۰ گرم
 • توان
  ۲۷۰ وات
 • ویژگی های هویه
  لامپ نشانگر وضعیت
هویه هوای گرم Gordak 952 دیجیتال یکی از پرکاربردترین ابزار و تجهیزات برای تعمیرکاران و طراحان بردهای الکترونیکی به ویژه بردهای دارای قطعات SMD می باشد. دستگاه هیتر و هویه گرداک 952 جهت تعویض آی سی گوشی های موبایل و تعویض قطعات برد های الکترونیکی به کار میرود. هیتر گرداک 952 را میتوان یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین هیتر های موجود در بازار به شمار آورد.
از دیگر ویژگی های این هویه و هیتر رومیزی : دارای چهار سر نازل هوای گرم، نوک هویه تیز صاف مخصوص SMD ، دارای دو صفحه نمایش دیجیتال، تنظیم دما، قابلیت تنظیم هوای خروجی، دارای اسفنج نسوز پایه هویه فلزی، توان هوای گرم ۲۷۰ وات، رنج دمایی ۱۵۰ تا ۵۰۰ درجه سلسیوس، توان هویه ۴۵ وات، رنج دمایی ۲۰۰ تا ۴۸۰ درجه سلسیوس، توان کمپرسور باد از ۶ تا ۲۳ وات، هوادهی بیشینه ۲۴ لیتر بر ساع
بیشتر
7 -

هویه لحیم کاری 40 وات قلمی سومو مدل SM-121

هویه لحیم کاری 40 وات قلمی سومو مدل SM-121
مشخصات محصول
 • توان
  ۴۰ وات
 • نوع المنت
  سیم پیچ
 • ویژگی های هویه
  لامپ نشانگر وضعیت
 • طول سیم
  1 متر
این هویه، با برق شهری و با توان 40 وات کار می کند. کیفیت این دستگاه در سطح مطلوبی است. روی بدنه دستگاه یک کلید سه حالته برای کنترل قدرت و خاموش کردن دستگاه وجود دارد. همچنین یک LED کوچک جهت نشان دادن وضعیت (روشن یا خاموش بودن) در بالای این کلید قرار گرفته است.
برای تعویض نوک هویه در این محصول، باید پیچ سر هویه را به کمک پیچ گوشتی بازکرده و نوک دستگاه را تعویض کنید. سومو برندی است که در زمینه تولید هویه و ابزار جانبی آن محصولات متنووعی دارد. البته این شرکت محصولات دیگری هم دارد. نمونه های مختلف و متعددی از دستگاه هویه هم در میان محصولات این شرکت دیده می شود که مدل SM121 یکی از آن ها است. بهتر است برای استفاده از این محصول، به همراه آن سیم قلع و روغن لحیم را هم تهیه کنید.
بیشتر
8 -

هویه تفنگی 130 وات سومو مدل SM108

هویه تفنگی 130 وات سومو مدل SM108
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۰x۱۱x۲ سانتی متر
 • وزن
  ۱۹۰ گرم
 • توان
  ۲۵-۱۳۰ وات
 • ویژگی های هویه
  لامپ نشانگر وضعیت
 • طول سیم
  1 متر
شرکت سومو دستگاه های هویه متعدد و متنوعی را تولید کرده که مدل SM-108 از جمله محصولات سومو محسوب می شود که یک هویه تفنگی است. این دستگاه، با برق شهری و با توانی متغیر بین 25 تا 130 وات کار می کند و با کیفیت قابل قبولی تولید می شود.
بدنه دستگاه از جنس پلاستیک ساخته می شود. یک چراغ برای نمایش وضعیت هویه در پشت دسته محصول قرار دارد. حالت تفنگی هویه باعث تسلط بیشتر کاربر در زمان لحیم کاری می شود. البته نوع کاربرد و سلیقه هم در تهیه هویه های تفنگی دخالت دارد.
برای کار کردن با این هویه ابتدا باید سیم قلع و روغن هویه تهیه کنید و دستگاه را به برق وصل کنید. پس از داغ شدن کامل هویه که حدودا دقیقه زمان می برد، سیم قلع را به روغن آغشته کرده و با چسباندن همزمان هویه و سیم قلع به محل اتصال، لحیم کاری را انجام دهید.
بیشتر
9 -

دستگاه هویه لحیم کاری 60 وات گات مدل KS-60R

دستگاه هویه لحیم کاری 60 وات گات مدل KS-60R
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۰x۴x۴ سانتی متر
 • وزن
  ۱۴۰ گرم
 • توان
  ۶۰ وات
هویه KS-60R هویه گات چینی با توان 60 وات میباشد. همچنین این هویه دارای نوک برفکی با کیفیت بالا است و با برق مستقیم شهری کار می کند و قابلیت تعویض نوک را دارد.
10 -

هویه 140 وات ولر اصل مدل WLG940023

هویه 140 وات ولر اصل مدل WLG940023
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۳x۱۹x۱۸ سانتی متر
 • توان
  ۱۴۰ وات
11 -

دستگاه هیتر و هویه رومیزی کوییک مدل +706W

دستگاه هیتر و هویه رومیزی کوییک مدل +706W
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۹x۱۶x۱۵ سانتی متر
 • توان
  ۵۸۰ وات
 • توان مصرفی هویه
  ۵۰ وات
 • میزان باد دهی
  ۵۰ لیتر در دقیقه
هیتر و هویه کوییک QUICK 706W PLUS، محصولی با بالاترین کیفیت ساخت و طراحی می باشد. همانطور که میدانید هیتر و هویه کوییک QUICK 706W PLUS در زمینه داغ کردن محدوده کوچک، خشک کردن، جدا کردن و برداشتن رنگ لاکی، آب کردن و گداختن فلزات، ضدعفونی کردن و گندزدایی و ... کاربرد دارد.
محدوده دمایی این هیتر 150 تا 450 درجه سانتی گراد میباشد و محدوده دمایی هویه آن 200 تا 480 درجه میباشد. هیتر و هویه کوییک 706w plus دارای موتور بدون براش (Brushless) بوده که کسانی که دنبال کننده موتور قطعات هستند، حتما می دانند که این موتور ها نسبت به نوع براش دار به جای آهنربا های ثابت و سیم پیچ های چرخان (براش ها)، یک موتور براشلس دارای سیم پیچ های ثابت و یک آهنربای چرخان است.
مزیت اصلی چنین ساختاری این است که در موتور براشلس هیچ نوع اصطکاکی وجود ندارد، و در نتیجه آن حرارت کاهش یافته و بهره وری کلی موتور بیشتر می شود. سر و صدای کمتر، عمر طولانی تر و ایجاد باد ملایم از دیگر ویژگی های این هیتر و هویه است.
بیشتر
12 -

هویه لحیم کاری 60 وات حرارت مدل دسته چوبی

هویه لحیم کاری 60 وات حرارت مدل دسته چوبی
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۳x۳x۳ سانتی متر
 • وزن
  ۱۰۰ گرم
 • توان
  ۶۰ وات
13 -

هویه تفنگی 60 الی 30 واتی سومو مدل SM125

هویه تفنگی 60 الی 30 واتی سومو مدل SM125
مشخصات محصول
 • توان
  ۳۰ و ۶۰ وات
 • ویژگی های هویه
  قابلیت تعویض نوک
حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام لحیم کاری یک دست شما با هویه و دست دیگر با سیم لحیم اشغال شده باشد و برای ثابت کردن محل لحیم کاری به مشکل برخورده باشید. هویه سومو مدل SM125 این مشکل شما را حل نموده است به طوری که سیم لحیم در پشت هویه قرار میگیرد و از محلی که تعبیه شده تا به سر هویه میرسد.
کافی است با فشار دادن ماشه تفنگ سیم لحیم ره به سمت محل لحیم کاری حرکت دهید. این محصول را می توان با کلیدی که روی دسته تفنگ طراحی شده در 2 حالت 30 و 60 وات قرار داد.
بیشتر
14 -

دستگاه هویه 60 وات قلمی رونیکس مدل RH-4417

دستگاه هویه 60 وات قلمی رونیکس مدل RH-4417
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۴x۳x۲۳ سانتی متر
 • وزن
  ۱۲۰ گرم
 • توان
  ۶۰ وات

روش صحیح استفاده از هویه برقی

برای استفاده از هویه باید یکسری نکات را رعایت کرد تا هم هویه کارایی بهتری داشته باشد و هم طول عمر آن افزایش یابد.

ابتدا هویه را به برق زده و بگذارید به خوبی داغ شود حدودا یک الی سه دقیقه منتظر بمانید توجه داشته باشید. ممکن است از المنت برای بار اول مقداری دود خارج شود که این امر طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد و برای فرآیند لحیم کاری شما علاوه بر هویه به سیم لحیم و روغن لحیم نیز نیاز دارید.

ابتد سیم را به روغن آغشته و سپس همزمان نوک و سیم را در محا مورد نظر اتصال دهید و دیگر تمام. بعد از اتمام کار حتما نوک را داخل روغن فرو برده و سپس با اسنفج مخصوص آن را تمیز کنید این امر باعث میشود در فعالیت های بعدی خود دچار مشکل نشوید و عمر نوک و هویه افزایش یابد.

نکات مهم هنگام خرید هویه

تنوع مدلی هویه

یکی از بدیهی ترین نکاتی که هنگام خرید هویه باید به آن توجه داشته باشید، نوع آن است. امروزه برای هر نوع هویه ای چه ساده باشد، چه متغیر، چه قابل حمل و همچنین معمولی تعداد زیادی مدل از سوی تولید کنندگان طراحی و روانه بازار شده است که همین امر سبب سردرگمی خریداران به هنگام انتخاب یکی از این وسایل شده است. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام به خرید، حتما با مدل های مختلف این قبیل وسایل از قبل آشنایی مختصری پیدا نمایید.

نحوه استفاده از هویه لحیم کاری

نحوه استفاده از هویه برقی برای لحیم کاری سیم

نوع کاربرد هویه

حواستان باشد هر هویه ای برای انجام یک کار بخصوص طراحی شده است و به ندرت می توان از یک مدل آن برای انجام انواع و اقسام کارهای الکترونیکی و یا لحیم کردن کیت های برقی استفاده نمود. پس بهتر است اول به دنبال وسایلی باشید که قرار است نیاز مورد نظر شما را برطرف کنند.

توان هویه

توان هویه نیز از دیگر نکات مهم به هنگام خرید این نوع از وسایل می باشد. توان این قبیل از محصولات بسته به نوع کار و کاربرد شما از آن دارد؛ مثلا چنانچه شما یک فرد مبتدی هستید و تنها برای لحیم کاری کیت های الکترونیکی ساده و ضعیف به دنبال یک محصول مناسب هستید، وسیله ای با توان ۴۰ تا ۶۰ وات می تواند بر اساس کاربردی که برای آن در نظر گرفته اید نیاز شما را به طور کامل رفع نماید. اما اگر نیاز به لحیم کاری در اتصالات قوی تر مانند سیم ها با قطر زیاد و یا اتصال در صفحات فلزی را دارید باید از یک هویه با توان بسیار بالاتر کمک بگیرید.

در واقع باید بر اساس کاری که می خواهید انجام دهید توان هویه خود را در نظر بگیرید و پس از آن هویه مورد نظر خود را تهیه کنید.

پایه هویه

اکثر هویه هایی که در رنج قیمت متوسط و یا پایین قرار دارند، پایه برای آن ها باید به صورت جداگانه تهیه و خریداری شود. نداشتن پایه در زمان کار با هویه ها می تواند مشکلات بزرگی را به وجود بیاورد و علاوه بر این کار شما را بسیار دشوار می سازد. این مسئله گاهی اوقات می تواند باعث بروز آتش سوزی و یا سوختگی گردد.

بنابراین در هنگام خرید باید توجه داشته باشید که اگر هویه مورد نظر شما پایه ندارد حتما آن را به صورت جداگانه خریداری کنید.

نوک هویه

از دیگر موارد مهمی که باید به هنگام انتخاب و خرید این نوع از محصولات به آن شدیدا توجه داشته باشید، نوک آن است. نوک یا سر هویه باید از جنس باکیفیت و نسوزی برخوردار باشد و خیلی زود دچار سیاه شدگی و اکسیده شدن نشود.

در هنگام خرید این وسیله باید به طور کامل توجه کنید که هویه مورد نظر شما، قابلیت تعویض سر هویه را داشته باشد تا در صورتی که نوک هویه خراب شود به راحتی بتوان آن را عوض کرد. در برخی از این هویه ها، دارای چندین نوک هویه برای جایگزینی راحت آن هستند و می توانند در اشکال مختلفی باشند تا در کاربرد های متفاوت موثر واقع شوند.

نوک هویه

نوک هویه باید باکیفیت و نسوز باشد

برخی از نوک هویه ها برای استفاده در موقعیت ها و مدار ها با جزئیات بالا استفاده می شوند، اما برخی دیگر از آن ها برای استفاده های عمومی تری هستند که دارای سری پهن تری می باشند.

قیمت هویه برقی

قیمت هویه برقی برای خرید کاملا منعطف بوده و شما می توانید از بین محصولات مختلفی که از چند ده هزار تومان تا چند صد هزار تومان قیمت گذاری شده اند یکی را انتخاب و سپس خریداری نمایید.

نکته مهم در خصوص این نوع از ابزارهای الکترونیکی برخلاف دیگر محصولاتی که اصولا قیمت آنان بیانگر کیفیت کارشان نیست، این می باشد که شما هرچه بیشتر برای خرید این محصول هزینه کنید به مراتب از وسیله ای بهتر و قوی تری برخوردار خواهید شد و نوک آن از جنس مرغوب تری نیز قطعا ساخته شده است. ناگفته نماند توصیه می کنیم چنانچه از توان مالی مطلوبی برخوردار هستید، حتما به سراغ خرید هویه ای از برندهای معتبر جهانی بروید.

قیمت هویه بر اساس برند، توان، نوع دستگاه، قابلیت تعویض نوک و فاکتورهای دیگر متفاوت خواهد بود. معمولا هویه هایی که از قابلیت تعویض نوک برخوردارند و توان بالاتری دارند، از قیمت بیشتری برخوردار هستند.

برندهای معروف هویه

برندهای برتر تولید کننده ی لوازم و دستگاه های برقی، انواع هویه را با کیفیت های مختلفی در ساختمان، آبکاری و طراحی، عرضه می کنند. از جمله برندهای خوب در این زمینه، می توانیم به برندهایی مثل سومو (Somo)، ولر (Weller)، رونیکس (Ronix) و یاکسون (Yaxun) اشاره کنیم.

روش نگه داری و افزایش طول عمر هویه

نوک هویه معمولا به علت فلزی بودن خیلی سریع اکسیده می شود، این امر باعث می شود تا حرارت کامل به نوک هویه منتقل نشود بنابراین باید هویه را مدت طولانی تری روی قطعه نگه دارید که هم کار را سخت تر می کند و هم ممکن است به مدار چاپی یا قطعه ای که روی آن کار می کنید آسیب برسد، برای جلوگیری از اکسید شدن نوک هویه می توانید قبل از استفاده آن را کاملا قلع اندود کنید.

برای تمیز کردن نوک هویه، به وسیله اسفنج مرطوب یا سیم های اسفنجی مخصوص اینکار نوک هویه را تمیز کنید. هنگام پاک کردن نوک هویه، مواظب باشید که نوک آن به طرف جلو و عقب کشیده نشود، اینکار باعث قطع شدن المنت داخل هویه می شود.

موقع استفاده از هویه مراقب باشید تا نوک داغ هویه به سیم برق، دست، لباس، موها و وسایل اطراف برخورد نکند و در صورت امکان از عینک ایمنی استفاده کنید.

بهتر است هنگامی که از هویه استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید و در پایه مخصوص قرار دهید چرا که ممکن است گرمای هویه باعث آتش سوزی شود، هم اینکه درصورت روشن ماندن دستگاه لحیم به مدت طولانی لایه ای بر روی نوک آن تشکیل می شود که به راحتی قابل پاک شدن نیست.

بهترین مدلهای هویه برقی

کلام آخر

هویه یکی از وسایل پر کاربرد و قابل حمل در کارهای الکتریکی و الکترونیکی است که به یک وسیله بسیار متداول تبدیل شده است. برای اتصال انواع سیم یا قطعه به یکدیگر باید از هویه استفاده کرد. انواع هویه در بازار موجود است که هر یک ویژگی های خود را دارد. برای کارکرد درست هویه تهیه لوازم جانبی آن از جمله سیم لحیم، پایه و روغن از اهمیت بالایی برخوردار است.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک های هویه برقی کدام است؟
از بهترین و محبوب ترین برندهای هویه می توان به برند سومو (Somo)، ولر (Weller)، رونیکس (Ronix) و یاکسون (Yaxun) اشاره کرد.
قیمت هویه برقی چند است؟
قیمت انواع هویه برقی از 50 هزار تومان تا 10 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون نوع هویه (تفنگی، قلمی و ...)، توان، وزن و ابعاد، جنس دسته و نوک هویه، برند شرکت تولید کننده و ... بستگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/09/08
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد