منو

خرید بهترین انواع نوار تست قند خون + بررسی نحوه عملکرد آن

با افزایش تعداد مبتلایان به قند خون در کشور و همچنین لزوم تشخیص سریع این بیماری در افراد دستگاه هایی به بازار عرضه شده اند که با دریافت مقدار کمی خون هر فرد میتوانند میزان قند خون را تشخیص دهند. وجود این دستگاه ها سبب شد تا بیماری دیابت به در هر فرد شناسایی شود و درمان و ضرورت های درمانی رعایت گردد.

نوار تست قند خون، یکی از بهترین و سریع ترین محصولات در جذب سریع خون می باشد. این محصول استفاده آسان و دقیق در تعیین میزان قند خون را دارد. با نوار تست قند خون، دیگر بیماران دیابتی مجبور نیستند بارها به درمانگاه ها و بیمارستان ها مراجعه کنند.

نوار تست قند خون

راهنمای خرید نوار تست قند خون

با اندازه گیری روزانه قند خون می توان اثر غذاها و فعالیت های روزمره را بر میزان آن بدست آورده و به کنترل آن پرداخت. در این مطلب از طوطی کالا می خواهیم شما را با نوار تست قند خون آشنا کنیم و به بررسی نحوه استفاد و عملکرد آن بپردازیم، پس با ما در ادامه همراه باشید.

دستگاه تست قند خون چیست؟

دستگاه تست قند خون دستگاهی مناسب برای افرادی است که مبتلا به دیابت هستند و باید به طور منظم میزان قند خون خود را اندازه گیری کنند. این دستگاه به افراد دیابتی برای کنترل و سنجش میزان قند خون آن ها کمک می کند.

افرادی مانند کسانی که به طور مکرر افت قند خون دارند، افرادی که انسولین تزریق می کنند و کسانی که دچار قند بارداری شده اند نیاز دارند که هر روز از این دستگاه استفاده کنند. این دستگاه دارای لوازم جانبی از جمله نوار تست قند خون خانگی است.

جهت کسب اطلاعات کامل تر درباره این دستگاه می توانید مقاله روبرو را مطالعه فرمائید : راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

دستگاه تست قند خون

اندازه گیری قند خون با دستگاه تست قند خون

نوار تست قند خون چیست؟

یکی از لوازم جانبی اصلی و مهم دستگاه کنترل قند خون نوار تست دستگاه قند خون (به انگلیسی Glucose Test Strips) است. این نوارها یک بار مصرف و پلاستیکی است که باعث جذب سریع خون با روشی ساده می شود و نقش مهمی در تعیین میزان قند خون فرد دارد.

در اکثر مواقع قریب به اتفاق، هر دستگاه یک نوع نوار که مخصوص خود دستگاه است را آزمایش می کند. نوار تست قند خون برای مصارف خانگی طراحی شده است. با چکاندن حداقل ۱.۲ میکرولیتر از خون بدن روی این نوار و گذاشتن آن در دستگاه تست، می توان به میزان قند خون پی برد. خون گیری نیز در اکثر موارد با استفاده از نوک انگشت صورت می گیرد.

نحوه عملکرد دستگاه تست قند خون چگونه است؟

برای استفاده از نوار و دستگاه اندازه گیری قند خون ابتدا یک نوار از بسته بندی خارج میکنیم و با استفاده از پانچ درون بسته بندی دستگاه تست دیابت یک خراش کوچک روی نوک انگشت فرد ایجاد میشود و نوار را به خون خارج شده از دست چسبانده و سپس دستگاه میزان قند خون فرد را مشخص می نماید.

نحوه تست قند خون

نحوه اندازه گیری و تست قند خون

هنگامی که خون بر روی این نوار قرار می گیرد، با یک ماده شیمیایی به نام گلوکز اکسیداز شروع به واکنش می کند. این واکنش سبب تبدیل گلوکز خون به ماده ای دیگر به نام گلوکونیک اسید می شود. در انتهای دیگر نوار تست، دستگاه جریانی را به پایانه های الکتریکی نوار می فرستد. این جریان بین پایانه های نوار بسته بر میزان گلوکونیک اسید تغییر کرده و بر حسب یک الگوریتم مشخصی قند خون اعلام می شود.

مقدار خون مورد نیاز برای این نوار بسیار کم بوده و به ۱ تا ۲ میکرولیتر خون مورد نیاز است. تاریخ انقضای این محصولات نیز پس از باز کردن بین ۳ تا ۶ ماه بوده که بسته به نوع دستگاه می تواند متفاوت باشد. استفاده از این نوار و دستگاه بسیار ساده بوده و شما می توانید این تست را در خانه نیز انجام دهید.

آنزیم های موجود روی نوار قند خون

آنزیم گلوکز اکسیداز : این آنزیم فقط با گلوکز موجود در خون واکنش داده و سایر قندها را اندازه گیری نخواهد کرد. این آنزیم بهترین آنزیم برای تشخیص قند خون می باشد.

آنزیم گلوکز دهیدروژناز : این آنزیم علاوه بر گلوکز موجود در خون با قندهای دیگر مانند گالاکتوز، مالتوز و گزیلوز نیز واکنش داده و میزان همه آن ها را با هم نشان می دهد؛ از آن جایی که این قندها در بسیاری از مواد خوراکی یا دارویی نیز یافت می شوند، میزان قند خون نمایش داده شده با استفاده از نوارهای تست قند خون حاوی این آنزیم، خطا داشته و می تواند بالاتر از میزان قند خون حقیقی فرد باشد. استفاده از نوارهای تست قند خون حاوی این آنزیم از سال 2008 در مراکز درمانی و بیمارستان ها ممنوع شده است.

نوار تست قند خون

عکس بسته نوار تست قند خون

نکاتی برای استفاده از نوار قند خون

برای به دست آوردن نتایج دقیق و اطمینان از سلامت خود می توانید در استفاده از نوار قند خون به موارد زیر توجه کنید:

 1. دستگاه و نوار تست قند خون را طبق دستورالعمل سازنده کالیبره کنید.
 2. آزمایش قند خون را در ساعات خاصی از روز انجام دهید، مثلاً قبل از صبحانه یا 2 ساعت بعد از غذا.
 3. برای گرفتن نمونه خون، از سوزن لانست استفاده کنید و یک قطره خون را با انگشت خود روی نوار تست قند خون بمالید.
 4. مطمئن شوید که نوار تست قند خون به درستی وارد دستگاه شده و کابل ها به درستی وصل شده اند.
 5. در صورت استفاده برای اولین بار، ابتدا کنترل کیفیت را انجام دهید تا مطمئن شوید که دستگاه و نوار تست قند خون به درستی کالیبره شده اند.
 6. هنگام استفاده، نوار تست و دستگاه را در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
 7. برای راهنمایی کامل و دقیق به دستورالعمل سازنده دستگاه و نوار تست قند خون مراجعه کنید.

نکات مهم هنگام خرید نوار قند خون

هنگام خرید نوار قند خون باید به نکات مختلفی توجه کنید. توجه به این نکات به شما این امکان را می دهد که بهترین نوار تست قند خون را با توجه به نیاز خود خریداری کنید. در زیر به مهمترین نکات اشاره خواهیم کرد.

 • سهولت استفاده: استفاده از نوار قند خون بسیار ساده و آسان است. کاربر می تواند به راحتی از آن در خانه استفاده کند. افراد به راحتی می توانند قند خون خود را با تمرین اندازه گیری کنند.
 • دقت اندازه گیری: مهم ترین عامل موثر بر هزینه نوارهای قند خون، دقت اندازه گیری است. اندازه گیری دقیق قند خون برای افراد دیابتی بسیار مهم و حیاتی است، بنابراین حتما نوار قند خون با کیفیت تهیه کنید.
 • تعداد در بسته: نوارهای قند خون در بسته های 25 و 50 بسته بندی می شوند. اگر به دنبال خریدی مقرون به صرفه هستید، نوار قند خون را در بسته های 50 تایی تهیه کنید.
 • تاریخ مصرف: این محصولات اغلب دارای تاریخ تولید و تاریخ انقضا هستند. بنابراین قبل از خرید حتما تاریخ روی بسته بندی را بررسی کنید. نوارهای قند خون اغلب تاریخ انقضا دارند، بنابراین قبل از خرید، تاریخ روی بسته بندی را بررسی کنید. استفاده از نوار تست قند خون قدیمی می تواند دقت اندازه گیری را کاهش دهد.
 • برند سازنده: با توجه به اینکه شرکت های زیادی در زمینه تولید نوارهای قند خون وجود دارند، شهرت برند تأثیر مستقیمی بر قیمت، کیفیت و دقت نوارها دارد. در ادامه بیشتر با این برندها آشنا خواهیم شد.

خرید بهترین مدلهای نوار تست قند خون

برند های معتبر نوار تست قند خون

همانطور که می دانید دقت اندازه گیری در نوار تست قند خون حرف اول را می زند، زیرا اقدامات بعدی انجام شده بعد از مشاهده نتایج تاثیر مستقیم بر جان و سلامت انسان دارد. به همین منظور خرید نوار تست قند خون از برند معتبر و شناخته شده بسیار حائز اهمیت است. در این بخش به محبوب ترین نوار های تست قند خون موجود در بازار و ویژگی های هریک نگاهی می اندازیم.

فقط توجه داشته باشید که لازم است برند نوار و دستگاه مصرفی با یکدیگر همخوانی داشته باشند، پس اینجا در واقع درباره بهترین برند های سازنده دستگاه تست قند خون نیز صحبت می کنیم.

 • گلوکوشر استار : یکی از نوار و دستگاه های معتبر از همین برند است، نوار این برند نیازی به کد ندارد و جذب نمون در آن بسیار سریع است.
 • گالا : این نوار نیز اتوکدینگ، بسیار مقرون به صرفه و ساخت کشور تایوان است. به دلیل جذب سریع خون محبوبیت دارد.
 • امپرور : این نوارها تا سه ماه بعد از بارز کردن درب بسته بندی قابلیت استفاده دارند، مانند مدل های پیشین اتوکدینگ می باشد و به نمونه خون کمی برای اندازه گیری سطح قند خون نیاز دارد.
 • دیابان : یکی از ویژگی های مثبت نوار قند خون مقدار نمونه مورد نیاز بسیار کم آن است، همچنین دارای قابلیت اتوکدینگ می باشد و بسته بندی بسیار مقاومی دارد. این محصول ساخت کشور ایران است.
 • اوو EVO : این محصول ساخت کشور چین می باشد و به دلیل دقت و کیفیت بالا مورد توجه می باشد.
 • ایزی گلوکو : این نوار قند خون ساخت کور کره ی جنوبی است و به دلیل کیفیت و دقت بسیار بالایی که دارد توجه های بسیاری را به خود جذب کرده است.
 • بایونیم : این نوارها ساخت تایوان است و دارای الکترود هایی با روکش طلا می باشند که همین موضوع باعث افزایش دقت نوار قند خون می گردد.
 • آکیوچک : این نوار تست قند خون ساخت کشور آلمان می باشد، جواب را در مدت کوتاهی نمایش می دهد و به نمونه خون کمی نیاز دارد.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
نوار تست قند خون چیست؟
یکی از لوازم جانبی اصلی و مهم دستگاه کنترل قند خون نوار تست دستگاه قند خون است. این نوارها یک بار مصرف و پلاستیکی است که باعث جذب سریع خون با روشی ساده می شود و نقش مهمی در تعیین میزان قند خون فرد دارد.
برای استفاده از نوار تست قند چه میزان خون مورد نیاز است؟
میزان خون مورد نیاز توسط نوار تست می تواند بین تولیدکنندگان متفاوت باشد ولی بطور کلی بین 0.5 تا 2 میکرولیتر خون مورد نیاز است. که این میزان نسبت به جدید بودن تکنولوژی دستگاه‌ها رو به مقدار کمتر متمایل خواهد شد.
مدت زمان کارایی نوار های تست چقدر است؟
حتما می دانید که این نوار ها یکبار مصرف هستند و پس از یکبار تست و آغشته شدن به خون باید دور انداخته شوند اما نکته مهم مدت زمان ماندگاری بعد از بازکردن بسته بندی و قبل از انجام تست است که به طور معمول برای 3 تا 6 ماه دیگر مناسب هستند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/06/28
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
نوار تست قند خون آکیوچک اکتیو بسته 50 عددی
نوار تست قند خون آکیوچک اکتیو بسته 50 عددی
نوار تست قند خون کرسنس بسته 50 عددی
نوار تست قند خون کرسنس بسته 50 عددی
نوار دستگاه تست قند خون بایونیم مدل sensor بسته 25 عددی
نوار دستگاه تست قند خون بایونیم مدل sensor بسته 25 عددی
نوار تست قند خون آوان مدل AGS01 بسته 50 عددی
نوار تست قند خون آوان مدل AGS01 بسته 50 عددی
نوار تست قند خون امپرور بسته 50 عددی
نوار تست قند خون امپرور بسته 50 عددی
نوار تست قندخون گلوکوشر استار بسته 50 عددی
نوار تست قندخون گلوکوشر استار بسته 50 عددی
نوار تست قندخون زیکلاس مد TD-4267
نوار تست قندخون زیکلاس مد TD-4267
نوار تست قند خون اینفوپیا مدل ایزی گلوکو بسته 50 عددی
نوار تست قند خون اینفوپیا مدل ایزی گلوکو بسته 50 عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد