منو

راهنمای خرید نوار تست قند خون و بررسی نحوه عملکرد آن

با افزایش تعداد مبتلایان به قند خون در کشور و همچنین لزوم تشخیص سریع این بیماری در افراد دستگاه هایی به بازار عرضه شده اند که با دریافت مقدار کمی خون هر فرد میتوانند میزان قند خون را تشخیص دهند. وجود این دستگاه ها سبب شد تا بیماری دیابت به در هر فرد شناسایی شود و درمان و ضرورت های درمانی رعایت گردد.

نوار تست قند خون، یکی از بهترین و سریع ترین محصولات در جذب سریع خون می باشد. این محصول استفاده آسان و دقیق در تعیین میزان قند خون را دارد. با نوار تست قند خون، دیگر بیماران دیابتی مجبور نیستند بارها به درمانگاه ها و بیمارستان ها مراجعه کنند.

نوار تست قند خون

راهنمای خرید نوار تست قند خون

با اندازه گیری روزانه قند خون می توان اثر غذاها و فعالیت های روزمره را بر میزان آن بدست آورده و به کنترل آن پرداخت. در این مطلب از طوطی کالا می خواهیم شما را با نوار تست قند خون آشنا کنیم و به بررسی نحوه استفاد و عملکرد آن بپردازیم، پس با ما در ادامه همراه باشید.

دستگاه تست قند خون چیست؟

دستگاه تست قند خون دستگاهی مناسب برای افرادی است که مبتلا به دیابت هستند و باید به طور منظم میزان قند خون خود را اندازه گیری کنند. این دستگاه به افراد دیابتی برای کنترل و سنجش میزان قند خون آن ها کمک می کند.

افرادی مانند کسانی که به طور مکرر افت قند خون دارند، افرادی که انسولین تزریق می کنند و کسانی که دچار قند بارداری شده اند نیاز دارند که هر روز از این دستگاه استفاده کنند. این دستگاه دارای لوازم جانبی از جمله نوار تست قند خون خانگی است.

مطالعه بیشتر : راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

دستگاه تست قند خون

اندازه گیری قند خون با دستگاه تست قند خون

نوار تست قند خون چیست؟

یکی از لوازم جانبی اصلی و مهم دستگاه کنترل قند خون نوار تست دستگاه قند خون (به انگلیسی Glucose Test Strips) است. این نوارها یک بار مصرف و پلاستیکی است که باعث جذب سریع خون با روشی ساده می شود و نقش مهمی در تعیین میزان قند خون فرد دارد.

در اکثر مواقع قریب به اتفاق، هر دستگاه یک نوع نوار که مخصوص خود دستگاه است را آزمایش می کند. نوار تست قند خون برای مصارف خانگی طراحی شده است. با چکاندن حداقل ۱.۲ میکرولیتر از خون بدن روی این نوار و گذاشتن آن در دستگاه تست، می توان به میزان قند خون پی برد. خون گیری نیز در اکثر موارد با استفاده از نوک انگشت صورت می گیرد.

نحوه عملکرد دستگاه تست قند خون چگونه است؟

برای استفاده از نوار و دستگاه اندازه گیری قند خون ابتدا یک نوار از بسته بندی خارج میکنیم و با استفاده از پانچ درون بسته بندی دستگاه تست دیابت یک خراش کوچک روی نوک انگشت فرد ایجاد میشود و نوار را به خون خارج شده از دست چسبانده و سپس دستگاه میزان قند خون فرد را مشخص می نماید.

نحوه تست قند خون

نحوه اندازه گیری و تست قند خون

هنگامی که خون بر روی این نوار قرار می گیرد، با یک ماده شیمیایی به نام گلوکز اکسیداز شروع به واکنش می کند. این واکنش سبب تبدیل گلوکز خون به ماده ای دیگر به نام گلوکونیک اسید می شود.
در انتهای دیگر نوار تست، دستگاه جریانی را به پایانه های الکتریکی نوار می فرستد. این جریان بین پایانه های نوار بسته بر میزان گلوکونیک اسید تغییر کرده و بر حسب یک الگوریتم مشخصی قند خون اعلام می شود.

مقدار خون مورد نیاز برای این نوار بسیار کم بوده و به ۱ تا ۲ میکرولیتر خون مورد نیاز است. تاریخ انقضای این محصولات نیز پس از باز کردن بین ۳ تا ۶ ماه بوده که بسته به نوع دستگاه می تواند متفاوت باشد. استفاده از این نوار و دستگاه بسیار ساده بوده و شما می توانید این تست را در خانه نیز انجام دهید.

خرید بهترین مدلهای نوار تست قند خون

خرید اینترنتی انواع نوار تست قند خون از دیجی کالا

آنزیم های موجود روی نوار قند خون

آنزیم گلوکز اکسیداز : این آنزیم فقط با گلوکز موجود در خون واکنش داده و سایر قندها را اندازه گیری نخواهد کرد. این آنزیم بهترین آنزیم برای تشخیص قند خون می باشد.

آنزیم گلوکز دهیدروژناز : این آنزیم علاوه بر گلوکز موجود در خون با قندهای دیگر مانند گالاکتوز، مالتوز و گزیلوز نیز واکنش داده و میزان همه آن ها را با هم نشان می دهد؛ از آن جایی که این قندها در بسیاری از مواد خوراکی یا دارویی نیز یافت می شوند، میزان قند خون نمایش داده شده با استفاده از نوارهای تست قند خون حاوی این آنزیم، خطا داشته و می تواند بالاتر از میزان قند خون حقیقی فرد باشد. استفاده از نوارهای تست قند خون حاوی این آنزیم از سال 2008 در مراکز درمانی و بیمارستان ها ممنوع شده است.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
نوار تست قند خون چیست؟
یکی از لوازم جانبی اصلی و مهم دستگاه کنترل قند خون نوار تست دستگاه قند خون است. این نوارها یک بار مصرف و پلاستیکی است که باعث جذب سریع خون با روشی ساده می شود و نقش مهمی در تعیین میزان قند خون فرد دارد.
برای استفاده از نوار تست قند چه میزان خون مورد نیاز است؟
میزان خون مورد نیاز توسط نوار تست می تواند بین تولیدکنندگان متفاوت باشد ولی بطور کلی بین 0.5 تا 2 میکرولیتر خون مورد نیاز است. که این میزان نسبت به جدید بودن تکنولوژی دستگاه‌ها رو به مقدار کمتر متمایل خواهد شد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/09/12
نوار تست قند خون آکیوچک اکتیو بسته 50 عددی
نوار تست قند خون آکیوچک اکتیو بسته 50 عددی
نوار تست قند خون کرسنس بسته 50 عددی
نوار تست قند خون کرسنس بسته 50 عددی
نوار دستگاه تست قند خون بایونیم مدل sensor بسته 25 عددی
نوار دستگاه تست قند خون بایونیم مدل sensor بسته 25 عددی
نوار تست قند خون آوان مدل AGS01 بسته 50 عددی
نوار تست قند خون آوان مدل AGS01 بسته 50 عددی
نوار تست قند خون امپرور بسته 50 عددی
نوار تست قند خون امپرور بسته 50 عددی
نوار تست قندخون گلوکوشر استار بسته 50 عددی
نوار تست قندخون گلوکوشر استار بسته 50 عددی
نوار تست قندخون زیکلاس مد TD-4267
نوار تست قندخون زیکلاس مد TD-4267
نوار تست قند خون اینفوپیا مدل ایزی گلوکو بسته 50 عددی
نوار تست قند خون اینفوپیا مدل ایزی گلوکو بسته 50 عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد