منو

نردبان چابکی چیست و تمرین با آن چه فوایدی دارد؟

هنگامی که صحبت از بهبود سرعت حرکت می شود، نردبان چابکی یا نردبان تمرینی ضروری هستند. بر خلاف تصور عموم، نردبان چابکی فقط برای ورزشکاران حرفه ای نیست، فوتبالیست ها، والیبالیست ها یا افراد عادی نیز می توانند از این تجهیزات کاربردی برای تمرینات ورزشی استفاده کنند.

این وسیله تمرین در خانه و باشگاه نه تنها بسیار مقرون به صرفه است بلکه همزمان با سوزاندن کالری، باعث بهبود سرعت، چابکی، تعادل، انعطاف پذیری و قدرت عضلات شما می شود و به شما کمک می کند تا بدنی سالم و پرقدرت داشته باشید.

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با نردبان چابکی و نکات مهم هنگام خرید آن آشنا کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

عکس نردبان چابکی

راهنمای خرید نردبان چابکی یا نردبان سرعت

نردبان چابکی چیست؟

نردبان چابکی (به انگلیسی Agility ladder) به عنوان یک وسیله ورزشی مناسب برای تمرین در اکثر رشته های ورزشی شناخته شده است. این نردبان شامل یک سری پلکان های شبیه به نردبان است که در فواصل معینی با یکدیگر وصل شده اند و به شما اجازه می دهد تا با صعود و نزول در آن، تمرین هایی با اثر بالا برای بدن انجام دهید.

نردبان چابکی یا نردبان سرعت به عنوان راهی برای تقویت عضلات، مفاصل، رباط ها، تاندون ها و به عنوان عامل مهم برای ایجاد ارتباط و هماهنگی بین مغز و سایر اندام های حرکتی است و همچنین باعث بهبود تعادل، افزایش دقت، سرعت و توانایی در انجام تمرینات ورزشی می شود.

این وسیله وزن پایینی دارد و در هر مکانی قابل استفاده خواهد بود. اصول کار نردبان چابکی هماهنگی اعصاب و عضله و سرعت در کنار هم خواهد بود. لازم به ذکر است با استفاده از تمرینات چابکی می توانید آمادگی جسمانی خود را بالا برده از آن در ورزش های مختلفی ازجمله فوتبال، والیبال و حتی ایروبیک استفاده کنید.

همچنین، این وسیله ورزشی در آموزش تکنیک های پرش، حرکات چابکی و توانبخشی بعضی از عضلات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تمرینات فوتبالیست ها با نردبان چابکی

عکس ورزشکاران فوتبالیست در حال تمرین با نردبان چابکی

مزایای استفاده نردبان چابکی چیست؟

تمرین چابکی علاوه بر لاغر و قوی کردن بدن فواید کلی برای زندگی خارج از فضای تمرین و باشگاه نیز دارد. با انجام این تمرین نه تنها حال و هوای بهتری پیدا می کنید بلکه اعتماد به نفس تان نیز به میزان قابل توجهی بهبود می یابد.

علاوه بر این موارد، به سایر فواید استفاده از نردبان چابکی در ذیل اشاره می کنیم:

تعادل و هماهنگی بهتر

تمرین با نردبان چابکی و مخصوصا حرکت پا قیچی باعث بهبود تعادل همزمان با اجرای حرکات سریع و دینامیک می شود.

استارت های انفجاری و توقف های سریع و مستمر باعث می شود که بدن به عنوان جسم واحد عملکرد ساده تری داشته باشد. بدون تردید، چنین وضعیتی باعث بهبود تعادل و هماهنگی می گردد چون اندام ها هماهنگی بیشتری با هم خواهند داشت.

عکس کودکان در حال تمرین با نردبان چابکی

عکس کودکان در حال تمرین با نردبان چابکی

ارتباط بیشتر و سریعتر ذهن با جسم

تمرینات چابکی معمولاً باعث تحریک بدن به واکنش سریعتر نسبت به محرک های پیش بینی نشده می شوند. با تمرین و تکرار، بدن سیال شده و انتقال ها آسان تر و هماهنگ تر انجام خواهند شد در نتیجه بدن به محض شناسایی محرکت های پیش بینی نشده توسط ذهن یا مغز، واکنش نشان می دهد.

پیشگیری از مصدومیت

همانگونه که قبلاً به آن اشاره شد، تمرینات نردبان چابکی به بهبود انعطاف پذیری، هماهنگی، تقویت عضلات پشت و عضلات فلکسور لگن کمک می کنند که مترادف با کاهش احتمال مصدومیت در زمان کاهش تمرینات خواهد بود.

موارد دیگر از مزایا و فواید نردبان چابکی:

  • تقویت عضلات: تمرینات با نردبان چابکی، باعث تقویت عضلات پایین بدن مانند ران و پا می شود.
  • افزایش دقت و سرعت: تمرین با نردبان چابکی باعث افزایش دقت، توسعه و حفظ سرعت و توانایی انجام حرکات چابک شما خواهد شد.
  • سوختن چربی: تمرین با نردبان چابکی، باعث سوختن چربی های اضافی در بدن و افزایش متابولیسم شما می شود.
  • بهبود سلامتی قلب و عروق: تمرینات با نردبان چابکی، باعث بهبود سلامتی قلب و عروق، افزایش پایداری قلبی و بهبود تنفس می شود.
  • بهبود کارایی ورزشی: تمرین با نردبان چابکی باعث بهبود کارایی ورزشی شما و افزایش قدرت و برنامه ریزی حرکات شما خواهد شد.

تمرین بدنساز با نردبان چابکی

تمرین ورزشکار بدنساز با نردبان چابکی

چه کسانی از نردبان چابکی استفاده می کنند؟

تمرین های نردبان چابکی برای تمام ورزشکارانی که نیازمند پاهای قوی و سرعت العمل بالا و همچنین هماهنگی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. این ورزشکاران می توانند ورزشکاران رشته های فوتبال، دو سرعت، تنیس، بسکتبال، فوتبال آمریکایی و ورزش های رزمی باشند. همچنین در ارتش نیز برای افزایش عملکرد صحیح رزمی و تناسب اندام از تمرینات چابکی و نردبان چابکی استفاده می کنند.

مهمترین نکات هنگام خرید نردبان چابکی

تعداد پله های نردبان چابکی

بیشتر انواع نردبان چابکی ارتفاع یکسانی دارند که تقریباً بین 5 تا 6 متر است. تنها فرق بین نردبان ها تعداد پله های آن هاست. باآنکه برخی از نردبان ها فقط هشت پله دارند، ولی برخی نیز دارای 12 یا 16 پله هستند.

نردبانی که تعداد پله های بیشتری دارد طبیعتاً فاصله گذاری کمتری خواهد داشت و این نوع نردبان ها عمدتاً برای افراد حرفه ای و ورزشکاران پیشنهاد می شوند. درحالی که نردبان مناسب برای افراد تازه کار نردبانی است که تعداد پله های کمتر و فاصله گذاری بیشتری داشته باشد.

همچنین، تعداد پله ها نیز می تواند بر اساس فضای قابل دسترسی در محل کار یا منزل شما تعیین شود. به طور مثال، اگر محل کار یا منزل شما فضای کوچکی دارد، باید از یک نردبان چابکی با تعداد پله های کمتر استفاده کنید تا اینکه نردبان بزرگ و با تعداد پله های بیشتری را بخرید که فضای زیادی را اشغال کند.

تمرین با نردبان چابکی

عکس تمرینات مربی و شاگرد با نردبان چابکی

مواد تشکیل دهنده نردبان

نردبان چابکی از مواد کاملاً بادوام ساخته شده است زیرا ممکن است پایتان را نزدیک آن و حتی شاید بارها کاملاً روی آن بگذارید.

بیشتر نوارها از نایلون ساخته شده اند و بعضی از آن ها دوام بیشتری نسبت به سایر آن ها دارند. پله ها بیشتر از جنس پلاستیک هستند، اما برخی از مدل های بالاتر آن ها از پلاستیک محکم و بادوامی ساخته شده اند که انعطاف پذیری بیشتری دارد.

نردبان های نخی نیز در بازار پیدا می شود، اما باید به یاد داشته باشید که این محصولات در مقایسه با نردبان های پلاستیکی، کیفیت و دوام کمتری دارند.

طول نردبان سرعت

نردبان های چابکی در طول های مختلفی از تقریباً 2 متر تا 10 متر موجود هستند. علاوه بر این باید فکر کنید آیا می خواهید از آن در فضای سربسته یا فضای باز استفاده کنید و برای تمرین کردن چقدر فضا دارید.

اگر می خواهید در توالی های طولانی تمرین کنید، به دنبال نردبان های 6 تا 9 متر بگردید. بیشتر نردبان های چابکی موجود در بازار 4.5 یا 9 متر هستند.

قابلیت تنظیم

اگر می خواهید از نردبانی برای تمرین استفاده کنید که فاصله های مختلفی بین پله ها داشته باشد پس قابلیت تنظیم بسیار ضروری است. برخی از نردبان های چابکی قابلیت تنظیم ثابتی (در محدوده ی چند اینچ) دارند. سایر آن ها به شما این امکان را می دهند که آزادانه پله ها را حرکت دهید و طرح خودتان را پیاده کنید.

عکس ورزشکار ایروبیک در حال تمرین با نردبان چابکی

عکس تمرین ورزشکار ایروبیک با نردبان چابکی

اگر از نردبان فقط برای تمرینات معمولی و گرم کردن استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم نردبان هایی تهیه کنید که قابلیت تنظیم نداشته باشند. این نردبان ها ساختار بهتری دارند و حرکت کردن در آن ها برایتان آسان تر خواهد بود و ثابت قرار می گیرند و اغلب نامرتب و درهم نمی شوند.

قابلیت حمل

بیشتر نردبان های چابکی مدرن پله های باریک دارند تا سریعاً جابه جا شوند. هنوز هم مدل هایی وجود دارند که پله های گرد و بزرگی داشته باشند که ممکن است هنگام جمع کردن بسیار جاگیر باشند.

این نردبان ها بسیار سنگین تر از نردبان هایی با پله های باریک هستند. اگر در مکان های مختلفی تمرین می کنید و می خواهید نردبانتان را با خودتان ببرید، پس مطمئن شوید به دنبال مدل هایی می روید که دارای کیف قابل حمل و راحت باشند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت نردبان چابکی چند است؟
قیمت انواع نردبان چابکی به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس، وزن و ابعاد، طول و تعداد پله ها، کیفیت ساخت و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع نردبان چابکی از 100 هزار تومان تا 1 میلیون تومان می باشد.
مزایای تمرین با نردبان چابکی چیست؟
از فواید و مزایای تمرین با نردبان چابکی می توان به افزایش تعادل و هماهنگی بدن، ارتباط بیشتر و سریعتر ذهن با جسم، پیشگیری از مصدومیت، تقویت عضلات، افزایش دقت و سرعت، سوختن چربی، بهبود سلامتی قلب و عروق، بهبود کارایی ورزشی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/28
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
نردبان چابکی مدل بدنسازی طول 10 متر جنس پلاستیک نرم
نردبان چابکی مدل بدنسازی طول 10 متر جنس پلاستیک نرم
حلقه چابکی لیوپرو با 6 عدد حلقه مدل LP8612
حلقه چابکی لیوپرو با 6 عدد حلقه مدل LP8612
نردبان چابکی طول 6 متر جنس پلاستیک ABS
نردبان چابکی طول 6 متر جنس پلاستیک ABS
نردبان چابکی ویم جنس پلی پروپیلن مدل Pro
نردبان چابکی ویم جنس پلی پروپیلن مدل Pro
نردبان چابکی کراسفیت مدل نردبان و مانع
نردبان چابکی کراسفیت مدل نردبان و مانع
حلقه چابکی پاورجیم مدل 6 ضلعی جنس پلاستیک ABS
حلقه چابکی پاورجیم مدل 6 ضلعی جنس پلاستیک ABS
نردبان چابکی مدل T5 طول 3 متر جنس پلاستیک نشکن ژله ای
نردبان چابکی مدل T5 طول 3 متر جنس پلاستیک نشکن ژله ای
نردبان چابکی ۳ متری ۸ پله مدل Agility Ladder A1 نشکن
نردبان چابکی ۳ متری ۸ پله مدل Agility Ladder A1 نشکن
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد