منو

چگونه کفش چرم اصل را از کفش چرم تقلبی و مصنوعی تشخیص دهیم؟

چرم یکی از قدیمی ترین و اصلی ترین مواد اولیه برای تولید کیف، کفش و کت محسوب می شود. انسان ها، سالیان درازی است که به خاطر نرمی، دوام و کیفیت چرم، از آن برای پوشش خود استفاده می کنند. در حقیقت اگر می خواهید محصولی را برای سال ها با همان زیبایی و کیفیت اولیه در اختیار داشته باشید، انتخاب محصولات چرم بهترین گزینه برای شماست.

تا به حال شده که قصد خرید محصولی با چرم طبیعی را داشته باشید اما به اشتباه چرم مصنوعی را انتخاب کنید؟ احتمالاً در این موارد بسیار ناراحت و ناامید شده اید؛ چون علاوه بر اینکه پول خود را هدر داده اید، محصول مورد علاقه شما نیز عمر زیادی نخواهد داشت. حتی ممکن است باعث آسیب به سلامتی شما شود.

تشخیص چرم اصل از تقلبی

آموزش نحوه تشخیص کفش چرم طبیعی از چرم مصنوعی

هر چند تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی نیاز به تجربه دارد؛ ولی با استفاده از برخی روش ها می توانید تا حدودی از کیفیت و نوع چرم، اطلاعاتی را کسب کنید. در این مقاله قصد داریم چند روش مهم تشخیص کفش چرم اصل از چرم مصنوعی را آموزش دهیم که مطمئناً برای شما مفید خواهد بود.

چرم طبیعی چیست؟

چرم طبیعی یا اصلی معمولاً به صورت مستقیم با روش دباغی پوست خام حیواناتی مثل گاو، گوسفند، بز، مار و ... به دست می آید. در روش دباغی یا همان چرم سازی در ابتدا پوست حیوانات را آماده سازی و پرداخت می کنند؛ چراکه ممکن است دچار فساد شده و از بین برود.

سپس این پوست را برای ساخت چرمی پایدار، منعطف و قوی به دباغ خانه منتقل می کنند تا عملیات دباغی روی آن انجام شود. در این عملیات که توسط مواد گیاهی و به صورت فیزیکی و شیمیایی صورت می گیرد، نه تنها خصوصیات و ویژگی های اصلی چرم تغییر نمی کند، بلکه از لحاظ سطح رویی جهت مقاومت در برابر نفوذ میکرو ارگانیسم ها نیز عملیات مقاوم سازی روی چرم صورت می گیرد.

عکس کفش چرم طبیعی

راهنمای تشخیص کفش چرم طبیعی اصل از مصنوعی

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی از مواد پلیمری یا پلاستیکی به نام پلی اورتان یا همان PU و PVC تولید و ساخته می شود. برای تولید چرم مصنوعی از دو روش تَر و خشک استفاده می شود که هر کدام از این روش ها شرایط مربوط به خود را دارند. می توان گفت علت اصلی تولید و استفاده از چرم مصنوعی که به آن چرم صنعتی یا غیرطبیعی هم می گویند، گران قیمت بودن چرم طبیعی است.

روش های تشخیص کفش چرم اصل از تقلبی

1 - قیمت کفش چرم طبیعی

اولین نکته ای که بایستی توجه کنید این است که محصولات چرم طبیعی قیمت بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارند. پس قدم اول در تشخیص کفش چرم اصل از تقلبی توجه کردن به قیمت است. اگر قیمت کالا بیش از حد ارزان بود به خود زحمت تشخیص کفش چرم اصل از مصنوعی را نمی دهیم.

برای مثال اگر بگویند قیمت کفش زیر 7۰۰ هزار تومان است و کفش، چرم طبیعی است. به خود زحمت بررسی نمی دهیم و مطمئن هستیم که آن کفش فیک است. به عبارتی قیمت کفش چرم طبیعی بیشتر از 7۰۰ هزار تومان می باشد. (این قیمت برای سال ۱۴۰2 می باشد.)

البته احتمال اینکه کفش چرم مصنوعی را گران بدهند وجود دارد! اما کفش چرم طبیعی را ارزان نمی دهند، بنابراین پس از مرحله قیمت به سراغ روش های بعدی برای تشخیص کفش چرم اصل از تقلبی خواهیم رفت.

2 - استفاده از حواس

یکی از راه های ساده برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی استفاده از حواس است.

حس بینایی

چشم ها هرگز دروغ نمی گویند. با دقت به سطح چرم نگاه کنید. به دلیل اینکه سطح بدن حیوان غالبا دارای رگ و خطوط طبیعی می باشد، چرم طبیعی نیز معمولا دارای خطوط غیر یکنواخت است و گاهی چین و چروک نیز به همراه دارد.

چرم طبیعی طرح های غیر تکراری دارد و قابل دنبال کردن نیست، اگر چرمی را مشاهده کردید که طرح های منظم و تکراری داشت مطمئن باشید که پرسی و مصنوعی است.

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی با نگاه

طرح غیر یکنواخت بر روی چرم طبیعی در مقابل طرح منظم چرم مصنوعی

بوی چرم

چرم را بو کنید. بوی چرم طبیعی همان بوی بدن حیوان است؛ در صورتی که چرم مصنوعی، بوی پلاستیک می دهد. همچنین اگر چرم، بد ساخته شده باشد بوی بدی به همراه دارد. البته ممکن است با استفاده از خوشبو کننده های مخصوص، بوی پلاستیک را از چرم مصنوعی رفع کنند.

حس لامسه

برای تشخیص چرم طبیعی از پلاستیک باید بدانید که چرم اصل دارای سطحی نرم و لطیف است اما برخی از انواع چرم مصنوعی که از جنس پلاستیک هستند، هنگام لمس، سفت و خشن هستند. چرم طبیعی براساس نرمی و استحکام، به سه دسته چرم سبک، چرم نیمه سنگین و چرم سنگین تقسیم بندی شده است.

لمس چرم طبیعی

نحوه تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی با لمس کردن آن

چرم را تا کنید و منتظر تغییر رنگ آن شوید، چرم های اصل قابلیت ارتجاعی بالایی دارند و زمانی که تا می شوند تغییر رنگ می دهند و چروک می شوند. اما چرم های مصنوعی سفت هستند و به سختی تا می شوند.

3 - آستر چرم

برای تشخیص چرم اصل به پشت چرم دقت کنید. پشت چرم طبیعی معمولاً پرزدار است؛ در حالی که آستر چرم مصنوعی با نخ دوخته شده است. این روش یکی از مهم ترین روش های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی است. اما مشکل اینجاست که هنگام خرید کت و کفش، نمی توانیم چرم را بشکافیم تا پشت آستر محصول را ببینیم. پس چاره چیست؟ فقط کافی است به لبه های چرم طبیعی دقت کنید تا بافت پرز مانند را ببینید.

4 - واکنش به حرارت

چرم مصنوعی خیلی سریع در مقابل حرارت جمع می شود و در حال سوختن بوی خاصی متصاعد شده و دود سیاه رنگی ایجاد می کند و خاکستر باقی مانده از آن سفت و خشک است و بوی پلاستیک می هد. در حالی که یک چرم خوب در مقابل حرارت دیرتر جمع می شود و دیرتر آتش می گیرد و در حال سوختن بویی مشابه سوختن موی بدن متصاعد شده و دود سفید رنگی ایجاد می کند و خاکستر باقی مانده نیز نرم و پودری است.

تست اصل بودن کفش چرم با آتش

تست اصل بودن چرم طبیعی به وسیله آتش و سوزاندن

حال فرض کنید به مغازه کفش فروشی رفته اید و فروشنده به شدت روی جنس چرم طبیعی و اصل بودن آن تاکید میکند. وی با تاکید بر این که کفش چرم طبیعی می فروشد ادعا می کند که کفشی با کیفیت را تولید کرده است. برای تایید و شناسایی صحت حرف وی، از فروشنده بخواهید بخشی از کفش چرم طبیعی خود را در مقابل حرارت شعله فندک یا کبریت قرار دهد. در صورتی که فروشنده از این کار امتناع کرد می توانید مطمئن شوید که این کفش از چرم مصنوعی تولید شده است.

5 - خیس کردن چرم

تماس زیاد و مداوم با آب، باعث آسیب رسیدن به چرم طبیعی می شود و حتی ممکن است باعث ایجاد لکه بر روی آن شود. اما استفاده از چند قطره آب روش خوبی برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی است. چرم به طور طبیعی قابلیت جذب آب را دارد. بنابراین می توانید چند قطره آب را روی چرم بریزید و چند دقیقه منتظر بمانید. در صورتی که آب روی چرم باقی ماند، کالای شما از چرم مصنوعی ساخته شده است.

تشخیص کفش چرم اصل از تقلبی

نحوه تشخیص کفش چرم طبیعی با خیس کردن آن

6 - تشخیص کفش چرم طبیعی با فشار دادن

اگر با انگشت قسمتی از چرم طبیعی را فشار دهیم ، چروک بوجود می آید ولی در چرم مصنوعی چنین چیزی نداریم و فقط آن قسمت خم می شود. این روش یکی از روش هایی است که همه جا می توانید استفاده کنید و کسی هم متوجه نشود. در واقع با فشار دادن انگشتتان و نگاه کردن می توانید تشخیص دهید.

7 - وزن کفش چرم طبیعی

با توجه به اینکه چرم انواع مختلفی دارد ولی اگر دو قطعه چرم طبیعی و مصنوعی که هم اندازه هستند را از لحاظ وزن مقایسه کنیم خواهیم دید چرم طبیعی سنگین تر است. پس معمولا کفش چرم طبیعی (کفشی که از پوست گاو ساخته شده) نسبت به کفش چرم مصنوعی (کفشی که از مواد پلاستیکی و نایلونی ساخته می شود) وزن بیشتری دارد. اما باید وزن زیره کفش را نیز به صورت تقریبی در نظر داشته باشید تا در تشخیص کفش چرم طبیعی دچار اشتباه نشوید.

البته این وزن بیشتر بدان معنا نیست که موقع راه رفتن اذیت بشوید یا سنگینی کفش را احساس کنید.

چگونه از کفش چرم اصل و طبیعی مراقبت کنیم؟

  • سعی کنید هر روز برای نرم ماندن محصولات چرمی به خصوص چرم اصلی، از نرم کننده ها و روغن های مخصوص استفاده کنید تا خشک نشوند.
  • هرگز این محصولات را در معرض مستقیم نور خورشید یا در کنار وسایل گرمایشی مثل بخاری، شوفاژ و ... قرار ندهید.
  • اگر بر روی کیف و کفش چرم شما قطرات آب ریخت، بلافاصله با یک دستمال نرم آن را خشک کنید تا لکه های ایجاده شده از رسوب نمک جذب چرم نشود.
  • محصولات چرمی خود را در معرض مواد شیمیایی مثل حشره کش ها و آفت کش ها نگذارید.

عکس کفش چرم اصل مردانه مشکی

عکس کفش چرم طبیعی اصل مردانه مشکی

نکته پایانی

در پایان اگر نمی توانید در زمان خرید کفش چرمی یا سایر محصولات چرم روش های توضیح داده شده را به کار بگیرید تا مطمئن شوید آن چه می خرید چرم واقعی و اصل است یا خیر؟ بهتر است محصولات چرمی مورد نظر خود را از فروشگاه های معتبر چرم بخرید. فروشگاه هایی که تضمین می کنند آن چه به شما ارائه می شود چرم کاملاً طبیعی است؛ بنابراین بهتر است برای خرید چرم به فروشگاهی مراجعه کنید که برای اعتبار برند خود ارزش زیادی قائل است و هرگز چرم نامرغوب و غیر اصل را به جای چرم واقعی به مشتری ارائه نمی کند.

لینک خرید انواع کفش های چرم اصل از فروشگاه معتبر دیجی کالا

  1. مشاهده قیمت انواع نیم بوت مردانه اصل با چرم طبیعی
  2. مشاهده لیست به همراه قیمت انواع بوت مردانه چرم طبیعی
  3. مشاهده لیست انواع کفش رسمی مردانه چرم طبیعی با قیمت مناسب
  4. مشاهده انواع مختلف کالج مردانه جدید با چرم طبیعی اصل
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
مشخصات چرم طبیعی و اصل چیست؟
چرم طبیعی معمولا دارای سطحی نرم و لطیف و خطوط غیر یکنواخت است و گاهی چین و چروک نیز به همراه دارد. بوی چرم طبیعی همان بوی بدن حیوان است، پشت چرم طبیعی معمولاً پرزدار است و تماس زیاد با آب روی چرم طبیعی لک ایجاد می کند.
آیا چرم طبیعی هم پوسته پوسته می شود؟
بله چرم طبیعی هم امکان دارد پوسته پوسته شده و دچار ترک خوردگی شود. چرم طبیعی هرچه باشد احتیاج به مراقبت و رسیدگی دارد از جمله می توان به واکس اشاره کرد. در صورتی که به چرم طبیعی درست رسیدگی نشود پوست پوست میشود.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد