منو

میکرونیدلینگ چیست و چگونه انجام میشود؟ بررسی فواید و عوارض

برای بسیاری از ما شادابی و زیبایی پوست اهمیت زیادی دارد. چرا که این موضوع تاثیر زیادی در زیبایی چهره و بدن هر فرد خواهد گذاشت. به همین دلیل هرکسی صرف نظر از سن و جنسیت به دنبال راهکاری برای حفظ طراوت و شادابی پوست و برطرف کردن اثرات پیری است. خوشبختانه پیشرفت علم در کنار استفاده از دانش انسان های باستان، باعث به وجود آمدن روش هایی موثر برای جوان سازی پوست و رفع آثار زخم و لک و جوش و آکنه شده است.

حدود ۵۰ سال است که میکرونیدلینگ به عنوان یکی از روش های موثر جوان سازی پوست معرفی شده و در این دوران پیشرفت چشمگیری داشته است. این روش از روش های قدیمی که مصریان باستان برای حفظ سلامت پوست خود استفاده می کردند، الهام گرفته شده است. میکرونیدلینگ یا microneedling روشی غیر تهاجمی برای جوان سازی پوست صورت است که می تواند توسط افراد در سنین مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این روش کم خطر و کم عارضه، دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و به دلیل اثرات قابل لمس یکی از محبوب ترین روش های جوان سازی است.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ صورت برای جوانسازی و شادابی آن

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ که به آن Collagen Induction Therapy نوعی روش تحریک مکانیکال پوست است که در آن با استفاده از سوزن های بسیار ریز میلیون ها میکرو کانال در پوست ایجاد می گردد. این روش زیباسازی و جوانسازی پوست با حداقل تهاجم برای درمان مشکلات پوستی از طریق تحریک تولید کلاژن مورد استفاده قرار می گیرد؛ در حقیقت میکرونیدلینگ به عنوان درمان القاء کلاژن نیز شناخته شده است.

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود؟

این روش غیرتهاجمی معمولاً با درد بسیار مختصر و قابل تحملی همراه است. معمولاً این روش به چندین جلسه نیاز دارد که با توجه به ناحیه پوستی تحت درمان و شدت مشکل پوستی، هر جلسه بین چند دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

از جمله مواردی که قبل از انجام این روش باید رعایت کرد این است که معمولاً توصیه می شود در روزی که درمان میکرونیدلینگ انجام می گردد، هیچ گونه لوسیون، یا مواد بهداشتی و آرایشی نباید روی پوست محل مورد نظر مصرف شود.

 • در مرحله اول پزشک از کرم بی حس کننده روی صورت بیمار استفاده می کند.
 • در مرحله بعد با گاز استریل صورت پاک شده و پوست به موارد سرم یا مزو آغشته می شود.
 • بعد پزشک به آرامی از درماپن جهت ایجاد حفرهای ریزی در اطراف صورت استفاده می کند.
 • کل فرایند حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. شاید ظاهرا کمی ترسناک برسد ولی اصلا جای نگرانی وجود ندارد.
 • بعد از چند روز پوست شروع به بهبود می کند در واقع با شروع بازسازی و تولید کلاژن رفته رفته پوست روش تر شده و نتیجه قابل مشاهده است.

برای نتیجه مطلوب و واقعا موثر شما به بیشتر از یک جلسه درمان نیاز دارید تا کلاژن و الاستین بطور مداوم ساخته شوند.

نحوه سوراح کردن میکرونیدلینگ

عمق سوزن میکرونیدلینگ برای نفوذ به سطح پوست

انواع دستگاه های میکرونیدلینگ کدام اند؟

1 - دستگاه درمارولر

در نگاه اول ظاهر دستگاه درمارولر شبیه قلم موهای غلتکی کوچک رنگ آمیزی زوایایی از ساختمان است که دسترسی به آنها مشکل است. در سر این ابزارها یک سیلندر گرد وجود دارد که حول یک محور افقی می چرخد و روی سطح دوار آن حداقل ۲۰۰ سوزن بسیار ریز قرار داده شده است. در قسمت بالای درمارولر هم یک دستگیره وجود دارد که از آن برای حرکت دادن غلتک بر روی سطح پوست صورت استفاده می شود.

درمارولر

عکس غلتک درمارولر برای درمان میکرونیدلینگ

پزشک این وسیله غلتک مانند را با فشار مختصری روی پوست صورت می غلتاند و در نتیجه، در مسیر حرکت، درمارولر صدها سوراخ ریز روی پوست ایجاد می کند. اگر چه برخی افراد از این دستگاه به عنوان یک دستگاه میکرونیدلینگ خانگی هم استفاده می کنند، توصیه ی پزشکان این است که بهتر است این کار در مطب پزشک و مراکز تخصصی انجام شود.

2 - دستگاه درماپن

ظاهر درماپن دقیقا شبیه خودکاری با نوک گرد و مدور است که سوزن های ریزی روی نوک آن تعبیه شده است. نوک این وسیله و سوزن های آن به وسیله یک موتور الکتریکی کوچک حرکت داده می شود. وقتی که سوزن های درماپن به حرکت در می آیند، شبیه به حرکت مُهر زدن، به داخل پوست فرو می روند و خارج می شوند و به این ترتیب تعداد زیادی سوراخ بسیار ریز در پوست ایجاد می کنند.

برخی افراد از این دستگاه در منزل هم استفاده می کنند که به نظر می رسد، ایده ی جالب و ایمنی نباشد. در مجموع، از هر دو دستگاه درمارولر و درماپن برای تحریک پوست برای ساخت طبیعی کلاژن استفاده می شود.

دستگاه درماپن

استفاده از دستگاه درماپن برای عمل میکرونیدلینگ

3 - دستگاه درما استامپ

درما استامپ از نظر ظاهری بسیار شبیه به درماپن است؛ با این تفاوت که اندازه نوک آن بزرگ تر و تعداد سوزن های آن بیشتر است. این وسیله می تواند به وسیله ی دست و یا موتور الکتریکی حرکت کند. عملکرد درما استاپ هم شبیه به درماپن به صورت مهر زدن است.

به این ترتیب که روی پوست نمی غلتد، بلکه سوزن های ریز در حرکتی شبیه به مُهر زدن در پوست فرو می روند. روش کار درما استامپ شبیه دستگاه تاتوست، اما تفاوتش این است که به جای یک سوزن، تعداد زیادی سوزن ریز به صورت هم زمان در سطح پوست فرو می روند و البته از رنگ یا جوهر تاتو هم خبری نیست.

عکس دستگاه درما استامپ

عکس دستگاه درما استامپ

4 - دستگاه میکرونیدلینگ با سیستم دیود و نور (LED)

در این دستگاه میکرونیدلینگ از سیستم دیود و نور LED برای جوان سازی پوست استفاده می شود. با این همه، هنوز نتیجه تحقیقات قطعی در مورد عملکرد بهتر این دستگاه نسبت به مواردی که در بالا ذکر شد، گزارش نشده است.

5 - دستگاه میکرونیدلینگ با سیستم امواج رادیویی

روش کار جدیدترین دستگاه میکرونیدلینگ به این صورت است که سوزن های ظریفی که در میان آنها امواج رادیویی رد و بدل می شود وارد پوست می شوند و انتقال امواج رادیویی از این طریق، سبب ایجاد گرما در زیر پوست و در نتیجه کلاژن سازی می شود. در این مورد هم هنوز نتایج معتبری مبنی بر تأثیر بیشتر این دستگاه ها در جوان سازی پوست نسبت به دستگاه های قدیمی تر گزارش نشده است.

کاربردهای میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ پوست معمولاً در موارد زیر کاربرد بهتری دارد:

ترمیم اسکارهایی که در اثر آکنه، اعمال جراحی و سوختگی ایجادشده اند (چه جدید باشند و چه کهنه) - از بین بردن علائم افتادگی و شل شدگی پوست - کاهش خط ها و چین وچروک های پوست - سفت شدن پوست های شل و افتاده و …

1 - جوان سازی و رفع چین و چروک پوست

یکی از بزرگ ترین عوامل ایجاد چین وچروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین است که در نتیجه آن ماتریکس بافت همبند که سلول های پوستی را مثل سیمان در برمی گیرد، شل و بی کیفیت خواهد شد. در این روش با ایجاد منافذ بسیار ریز که با چشم به راحتی قابل دیدن نمی باشند، سلول های بنیادی پوست تحریک شده و وادار به تکثیر و تمایز می شوند.

قبل و بعد عمل میکرونیدلیتگ

عکس قبل و بعد از استفاده از روش میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست صورت

با فعال شدن پروسه ترمیم جهت بازسازی منافذ ایجاد شده در سطح پوست مقدار زیادی کلاژن ساخته می شود که به بازسازی پوست و رفع چین و چروک های سطحی منجر خواهد شد. بین ۳ تا ۵ جلسه درمان برای جوان سازی پوست لازم است؛ که فاصله بین جلسات حدود ۶ هفته است.

2 - درمان جای جوش و آکنه

در این روش منافذ بسیار ریزی که در پوست ایجاد می شوند عروق جدید و رشته های کلاژن جدید و منظم را که اسکار آکنه را ایجاد می نماید و با تحریک سلول های بنیادی موجود در پوست آثار ترمیمی به بهترین شکل صورت می گیرد. این روش به همراه استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتی یا فیبروبلاست یا سلول های بنیادی گیاهی نتایج شگفت انگیزی را در درمان ناصافی های پوست که ناشی از جوش های آکنه، آبله مرغان و سالک است ایجاد کرده است.

3 - استرچ مارک یا ترک های ناشی از حاملگی، چاقی و بلوغ

پوست دارای فیبرهایی الاستین و کلاژن است. این رشته ها مانند فنر باعث انعطاف، شادابی و جوانی پوست می شوند. وقتی این فیبرها کیفیت خوبی نداشته باشند یا اینکه بیشتر از حد توانشان کشیده شوند خاصیت فنری خود را از دست می دهند و دچار عدم عملکرد می شوند و در نتیجه این نوارهای قرمز رنگ یا استریا ایجاد می شوند. این خطوط ابتدا صورتی تا بنفش رنگ هستند و سپس به تدریج سفیدتر می شوند و از وضوح آن ها کاسته می شود.

بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع، جلوگیری از چاق و لاغر شدن های سریع و بهتر کردن کیفیت پوست با استفاده از یک رژیم غذائی یا دارویی مناسب و شناخت بیماری های زمینه ای چون مشکلات کم کاری و پرکاری تیروئید یا سایر بیماری های سیستمیک و درمان به موقع این بیماری ها است. در مواقعی مثل حاملگی هم که به صورت طبیعی پوست شروع به کشیده شدن می گیرد استفاده از کرم های مناسب و چرب کردن پوست با روغن های طبیعی و جلوگیری از ایجاد اضافه وزن در حین حاملگی و مشاوره با یک پزشک زیبایی قادر است تا حد زیادی از ایجاد این ترک ها جلوگیری کند.

تاثیرات میکروندیلینگ

تاثیر استفاده از درماپن بر روی پوست صورت

سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش به سزایی دارد. صرفاً از نظر آماری بین ۸۰% تا ۹۰% بانوانی که در سن بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند، درحالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آن ها پس از ۳۵ سالگی است بسیار کمتر است. نکته مهم این است که اگر ترک های پوستی درمان نشوند، امکان بهبود خودبه خود آن ها وجود ندارد، یعنی این ترک ها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آن ها به سمت سفید مرواریدی می رود، ولی طول و پهنای آن ها تغییر نمی کند.

برای اولین بار در دنیا روشی بنام میکرونیدلینگ امیدهای بسیاری را در درمان این ترک ها در مقایسه با سایر روش های بی تأثیر و پر هزینه ایجاد کرده است. درمان شامل حدود ۷ جلسه بافاصله ۱/۵ ماه است و نتایج درمانی معمولاً بعد از جلسه چهارم قابل رویت است.

4 - آثار ناشی از زخم های شدید و سوختگی

به وسیله میکرونیدلینگ می توان آثار ناشی از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی مانده سوختگی ها، جای جوش و آکنه را به حداقل رساند.

خطرات و یا عوارض جانبی میکرونیدلینگ چیست؟

مانند همه روش های کازمتیک یا زیبایی پوست، میکرونیدلینگ هم ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد ولی در سطح حداقلی و بسیار کم. شایع ترین عارضه جانبی میکرونیدلینگ، سوزش جزئی پوست بلافاصله پس از انجام درمان است که با استفاده از دارو به خوبی قابل رفع خواهد بود.

همچنین ممکن است برای چند روز قرمزی و سوزش احساس شود. در صورت مشاهده عوارض جانبی شدیدتر مانند خونریزی شدید، کبودی، عفونت، پیلینگ (لایه برداری) و یا پوست ریزی شدید و سوزش بیش از حد با پزشک متخصص خود تماس بگیرید. انجام درست مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ به میزان زیادی در پیشگیری و رفع عوارض طبیعی این اقدام زیبایی موثر است.

از آنجا که کانال های ریز تشکیل شده در پوست بعد از گذشت چند دقیقه بسته می شوند و علاوه بر آن، این عمل در کلینیک و در شرایط عاری از عوامل عفونی انجام می شود، بنابراین خطر بروز عفونت بسیار کم خواهد بود. همچنین میکرونیدلینگ به صورت یک عمل غیر ساینده (نان ابلاتیو) پوست است، بنابراین خطر بروز عوارض رنگدانه ای یا تیره شدن رنگ پوست در آن بسیار کم است، اما به هر حال در موارد خیلی نادر ممکن است این عوارض هم مشاهده شود.

البته حتی در صورت بروز چنین عوارضی، حالت موقت داشته و بعد از یکی دو ماه خود به خود برطرف خواهد شد. شما می توانید در صورت لزوم با استفاده از یک آرایش مناسب، این عوارض را کاملاً مخفی نگه دارید. اگر شما قبلاً سابقه ابتلا به عارضه زخم سرد (Cold sore) را داشته اید، ممکن است علائم این عارضه در اثر عمل میکرونیدلینگ مجدداً در پوست شما پدیدار شود.

جوان سازی پوست با میکرونیدلینگ

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

 • از گرفتن دوش آب گرم و رفتن به سونا در ۱-۲ روز اول بعد از درمان خودداری کنید. (چند ساعت بعد از درمان می توان ناحیه مربوطه را با آب به صورت خیلی ملایم شستشو داد.)
 • کرم ترمیم کننده خود را روزانه ۲ بار و حداقل به مدت یک هفته استفاده نمایید.
 • احساس سوزش در ناحیه درمان شده در چند ساعت اول شایع و طبیعی است. در این موارد استفاده از کمپرس یخ به بهبود این علائم کمک می کند. در صورت استفاده از کمپرس یخ، آنرا کاملا با یک گاز خشک یا حوله بپوشانید تا از نشت آب به داخل پوست در ناحیه درمان شده جلوگیری شود.
 • بروز خونریزی نقطه ای و خفیف در روز انجام درمان در موضع طبیعی است. مقداری پنبه تمیز روی محل خونریزی قرار داده و فشار دهید.
 • به صورت مرتب داروهای آنتی بیوتیک و کرم های تجویزی پزشک مصرف شود. از مصرف داروهای ضد التهاب جلوگیری شود. به علت احتمال بروز عوارض از مصرف هرگونه دارو و پماد بدون تجویز پزشک جدا خودداری شود. در 48 ساعت اولیه بعد از میکرونیدلینگ از انجام فعالیت های شدید بدنی (به دلیل عرق کردن) خودداری شود.
 • در صورتی که جوش یا آکنه بعد از میکرونیدلینگ به وجود آمد، با استفاده از شستشو دهنده های مخصوص، صورت خود را قبل از خواب بشویید. در صورت نیاز می توانید با متخصص پوست خود مشورت نمایید.
 • استفاده از کلاه و ضد آفتاب زمانی که بیرون از خانه و در معرض مستقیم نور خورشید هستید، ضروری می باشد.

به هیچ عنوان نگرانی در رابطه با عفونت بعد از میکرونیدلینگ نداشته باشید، زیرا احتمال بروز عفونت بسیار کم است و التهابات ایجاد شده به سرعت بهبود می یابند.

پیشنهاد مطالعه » دستگاه میکرودرم ابریژن چیست؟

سوالات متداول میکرونیدلینگ

1 - آیا میکرونیدلینگ با درد همراه است؟

درد مختصر و سوزش در این روش حس می شود که غیرقابل تحمل نخواهد بود ولی معمولاً پزشک با توجه به خواست بیمار قبل از میکرونیدلینگ صورت، از کرم های بی حس کننده استفاده می کند تا دردی که در طول این عمل حس می شود کاهش یابد.

عوارض استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ

تاثیر میکرونیدلینگ بر روی پوست صورت و قرمزی پوست

2 - چقدر طول میکشد تا نتایج میکرونیدلینگ مشخص شود؟

در بسیاری از افراد به مدت 24 تا 48 ساعت پس از میکرونیدلینگ، حالتی مانند حالت آفتاب سوختگی اندک، قرمزی و کمی تورم در پوست رخ می دهد و ممکن است کبودی و خونریزی خفیفی نیز ایجاد شود. در ظرف یک تا دو هفته پس از درمان پوست نرم تر و شفاف تر شده اما ماه بعد اثر کامل این درمان مشهود می گردد.

3 - آیا میکرونیدلینگ نیاز به استراحت و دوره نقاهت دارد؟

خیر. واکنش های التهابی پوست بسیار اندک است و ظرف چند ساعت از بین می رود و رنگ قرمز پوست نیز به رنگ صورتی درمی آید و ممکن است 12 تا 48 ساعت باقی بماند. جهت کاهش قرمزی پس از عمل، استفاده از اسید هیالورونیک توصیه می شود و جهت حفاظت از پوست بهتر است از ضد آفتاب حاوی زینک استفاده شود. پس ازاین عمل می توان از لوازم آرایشی ملایم استفاده نمود.

4 - آیا می توان از میکرونیدلینگ روی هر رنگ پوست استفاده برد؟

بله. برخلاف انواع لیزر که معمولاً در انتخاب رنگ پوست باید دقت شود میکرونیدلینگ را می توان روی همه انواع رنگ ها و انواع پوست ها استفاده کرد. هیچ خطر در رابطه با التهاب پس از عمل و هایپرپیگمنتیشن وجود ندارد.

5 - چه کسانی نباید میکرونیدلینگ انجام دهند؟

 • افرادی که زخم، بریدگی یا خراشیدگی های باز روی پوست شان دارند.
 • کسانی که طی یک سال گذشته، پوست شان تحت پرتودرمانی و اشعه درمانی قرار گرفته .
 • کسانی که در ناحیه مورد نظر، هرگونه عفونت پوستی، عارضه یا تب خال دارند.
 • خانم هایی که دوران بارداری و شیردهی را می گذرانند.
 • کسانی که سابقه ی بروز کلوئید (در محل عارضه گوشت اضافه بالا می آورند) دارند یا زخم هایشان خیلی دیر التیام پیدا می کند.
 • افراد مبتلابه عفونت پوستی، بیماری های پوستی و هرپس سیمپلکس.
 • افرادی که در طول سه ماه گذشته، تحت درمان با داروی اکوتان (ایزوترتینوین) بوده اند.
 • بیماران هموفیلی و کسانی که از آسپرین و داروهای ضدانعقاد خون استفاده می کنند.

بهترین مدلهای دستگاه میکروندیلینگ

6 - ماندگاری میکرونیدلینگ چقدر است؟

افزایش ماندگاری و اثرگذاری روش میکرونیدلینگ تا حد زیادی به شیوه مراقبت پس از عمل بستگی دارد. درصورتی که شخص همه دستورات پزشک را به درستی رعایت کند و این کار را در مراکز معتبر پزشکی (نه آرایشگاه یا کلینیک های غیر معتبر) انجام دهد، می توان انتظار داشت که نتایج آن برای مدتی طولانی باقی بمانند. قطعا مواردی نظیر افزایش سن، سبک زندگی و رژیم غذایی بر روی روند تولید کلاژن اثر می گذارد.

بنابراین پس از مدتی ممکن است اثرات میکرونیدلینگ از بین برود و نیاز به ترمیم وجود داشته باشد. البته در صورت استفاده از این روش خیال شما برای حداقل ۲ سال راحت خواهد بود.

7 - آیا می توان از میکرونیدلینگ برای حل مشکل ریزش مو نیز استفاده کرد؟

بله. البته میکرونیدلینگ ذاتا روشی برای حل مشکل ریزش مو و کمک به رشد مجدد موها نیست. اما تحقیقات نشان داده است که با قرار دادن دستگاه میکرونیدلینگ بر روی پوست سر و وارد کردن مواد مغذی برای رشد موها از طریق آن، می توان سلول های تولیدکننده فولیکول های مو را تحریک کرد و از این طریق به تقویت موها، ضخیم شدن آن ها، جلوگیری از ریزش و رشد مجدد موها کمک کرد.

میکرونیدلینگ و ریزش مو

انجام میکرونیدلینگ بر روی پوست موهای سر برای تقویت آن

8 - آیا انجام میکرونیدلینگ محدودیت سنی دارد؟

خیر، پزشکان از این روش برای ترمیم جای جوش و زخم و دیگر مشکلات پوستی در گروه های سنی مختلف استفاده می کنند. اما توصیه آن ها این است که در دوران نوجوانی یعنی قبل از ۱۸ سالگی برای انجام میکرونیدلینگ اقدام نشود. زیرا در این دوران هنوز هورمون ها به تعادل نرسیده اند و ممکن است پس از مدتی کوتاه اثرات ترمیمی این روش از بین برود. همچنین درصورتی که چین و چروک یا جای زخم ها خیلی عمیق باشد، نمی توان از این روش استفاده کرد. بنابراین استفاده از آن در سنین بالا نیز چندان مناسب نیست.

9 - میکرونیدلینگ بهتر است یا لیزر؟

پاسخ به این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد. اما در حالت کلی، بر اساس تحقیقاتی که در چند سال اخیر انجام شده است، لیزر به عنوان یکی از روش های درمان تهاجمی و میکرونیدلینگ به عنوان یک روش درمان غیرتهاجمی در نظر گرفته می شود. از طرف دیگر، مراقبت های لازم بعد از انجام لیزر و یا پیلینگ، خصوصا در فصول گرم سال برای بسیاری از افراد آزار دهنده است.

چرا که در این بخش از سال، به دلیل بالا بودن میزان اشعه ماورابنفش، شرایط نگهداری از پوست سختتر می شود. همین مسئله باعث می شود که دوره نقاهت در روش لیزر بیشتر از میکرو باشد! به عبارت دیگر، در صورتی که شما از لیزر فرکشنال برای جوانسازی پوست خود استفاده کرده باشید، باید 7 الی 10 روز در خانه برای سپری کردن دوران نقاهت بمانید!

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
کاربرد های مختلف میکرونیدلینگ چیست؟
میکرونیدلینگ پوست معمولاً در موارد زیر کاربرد دارد : جوان سازی و رفع چین و چروک پوست - درمان جای جوش و آکنه - ترک های ناشی از حاملگی، چاقی و بلوغ - آثار ناشی از زخم های شدید و سوختگی
هزینه میکرونیدلینگ چقدر است؟
هزینه این عمل زیبایی بسته به طول و تعداد جلسات درمان و همچنین میزان آسیب دیدگی پوست متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت که هزینه این عمل زیبایی به نسبت سایر روش های جوانسازی پوست بسیار کمتر است.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/27
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ماساژور زد جی تی اس مدل درمارولر
ماساژور زد جی تی اس مدل درمارولر
میکرونیدلینگ دکترپن مدل X5
میکرونیدلینگ دکترپن مدل X5
میکرونیدلینگ دکترپن مدل A7 2018
میکرونیدلینگ دکترپن مدل A7 2018
میکرونیدلینگ دکترپن مدل ULTIMA
میکرونیدلینگ دکترپن مدل ULTIMA
دستگاه میکرونیدلینگ انزو مدل EN04A
دستگاه میکرونیدلینگ انزو مدل EN04A
میکرونیدلینگ دکترپن مدل M8
میکرونیدلینگ دکترپن مدل M8
درمارولر یو ام اس مدل 2m
درمارولر یو ام اس مدل 2m
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد