منو

مینی واش چیست و چه کاربردی دارد؟ فرق آن با ماشین لباسشویی در چیست؟

شستن لباس ها یکی از کار های دشوار است و همه ما ترجیح می دهیم به جای شستن لباس ها با دست، آن ها را در ماشین لباس شویی قرار داده و آن ها را بشوییم. چنانچه شما در خانه ای کوچک مثل خانه های دانشجویی زندگی می کنید، خرید یک ماشین لباس شویی برای شما به صرفه نخواهد بود. زیرا لباس های کثیف شما آنقدر نیست که برای آن ها نیاز به یک ماشین لباس شویی باشد. اما چاره کار چیست؟

لباسشویی ها در طرح ها و مدل های مختلفی وجود دارند. یکی از انواع آن، کهنه شور کودک یا مینی واش است. مینی واش ها با وجود اینکه برنامه های متنوعی ندارند اما وسایلی مفید هستند. کهنه شور می تواند به راحتی و در ظرف مدت ۱۰ دقیقه، لباس های شما را پاکیزه و تمیز تحویل دهد. البته باید در نظر داشته باشید که درون این دستگاه ها باید حجم لباس های شما کم باشد (اکثرا حجم شستشوی 1 تا 3.5 کیلوگرمی دارد).

مینی واش یا کهنه شو کودک

راهنمای خرید مینی واش کودک یا کهنه شور بچه

لباسشویی مینی واش چیست؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از انواع ماشین های لباسشویی، مینی واش یا کهنه شور است که معمولاً ابعاد کوچکی دارند. این دستگاه های پرمصرف به نام های دیگری از جمله جوراب شور، لباسشویی نوزاد، لباسشویی بچه، لباسشویی دم دستی، لباسشویی سطلی، لباسشویی درب از بالا و لباسشویی دانشجویی نیز شناخته می شوند.

اگرچه مینی واش ها دارای برنامه های متنوعی نیستند، اما برای شستن لباس های لطیف و کم حجم و یا ملحفه های نوزاد بسیار مناسبند. ظرفیت این دستگاه ها حداکثر سه و نیم کیلوگرم بوده و نوع اتوماتیک آن ها موتوری قوی برای شستشوی لباس ها دارند.

فرق مینی واش با لباسشویی

بسیاری از خانواده ها در کنار ماشین لباسشویی اتوماتیک خود، یک دستگاه کهنه شور هم تهیه می کنند. مینی واش ها وسایلی کاربردی بوده که برای حجم کم لباس و یا پارچه های لطیفی مانند لباس نوزاد مناسب هستند. ماشین لباسشویی با کهنه شور تفاوت دارد و ما در این بخش به تفاوت های این دو نوع دستگاه اشاره می کنیم.

 • استفاده از مینی واش ها به سبب مصرف کم آب و برق، اقتصادی تر هستند. در صورتی که لباسشویی ها آب و برق بیشتری برای شستشو و خشک کردن لباس ها استفاده می کنند.
 • قیمت مینی واش ها نسبت به لباسشویی پایین بوده و اقتصادی تر هستند. تهیه یک مینی واش برای بسیاری از خانواده ها آسان بوده و هزینه کمی در بر خواهد داشت.
 • یکی دیگر از تفاوت های کهنه شور کودک غیر اتوماتیک با لباسشویی ها این است که کهنه شورها لباس ها را خشک نمی کنند.
 • ظرفیت پایین لباسشویی کودک یکی دیگر از تفاوت های این دستگاه ها با لباسشویی معمولی است. بیشترین ظرفیت برای لباسشویی نوزاد سه و نیم کیلوگرم است.
 • هزینه و قیمت تعمیرات کهنه شور کودک بسیار کمتر از لباسشویی است. اگر دستگاه شما دچار مشکلی در عملکرد خود شود، به راحتی عیب یابی و تعمیر می شود و قیمت قطعات آن ها نیز بسیار کمتر خواهد بود.
 • لباسشویی های درب از بالا فضای کمی را در خانه اشغال می کنند. شما می توانید به راحتی آن ها را جابجا کرده و در هر جای منزل خود قرار دهید. این دستگاه ها دارای ابعاد کوچکتری بوده و بسیار سبک تر از لباسشویی های معمولی هستند.

مینی واش و انواع آن

عکس ماشین لباسشویی بچه یا مینی واش

مزایای استفاده از مینی واش

 • یکی از مهم ترین مزایای مینی واش قابل حمل بودن آن است. می توانید مینی واش را از جایی که برای آن در نظر گرفتید خارج کنید، کار شستشوی لباس را با آن انجام دهید و دوباره به جای خود بازگردانید.
 • اندازه کوچک و جمع و جور مینی واش ها از دیگر مزایای آن محسوب می شود و برای افرادی که دارای خانه کوچک زندگی می کنند بسیار مناسب است.
 • مینی واش ها ارزان تر از ماشین لباسشویی هستند.
 • مینی واش ها شستشویی با کیفیت بالا به نسبت اندازه آن ها ارائه می دهند.
 • اکثر مدل های مینی واش ها دارای دسته های راحت برای حمل آسان هستند.
 • مینی واش ها در اشکال و رنگ های مختلفی ارائه می شوند.
 • از آنجا که مینی واش ها اندازه ای کوچک دارند بنابراین از نظر مصرف انرژی نیز باصرفه تر هستند.
 • مینی واش ها نسبت به ماشین لباسشویی آب کمتری مصرف می کنند.
 • استفاده از مینی واش ها باعث صرفه جویی در زمان می شود، زمان شستشو در مینی واش ها معمولاً ۱۵ دقیقه ای است.

نحوه استفاده از مینی واش

 1. ابتدا مقدار مناسبی آب گرم درون مینی واش بریزید
 2. سپس پودر شوینده را به آن بیفزایید
 3. حجم کمی از لباس ها را درون دستگاه ریخته و دکمه روشن کهنه شور را بزنید. باید توجه داشته باشید که مقدار آب را تا ۱۰ سانتی متری دهانه لباسشویی سطلی پر کنید؛ زیرا حجم کم آب باعث آسیب دیدن لباس ها می شود.
 4. برای از بین بردن لکه ها نیز می توانید از مواد شوینده ای که دارای آنزیم های لکه بر است، استفاده نمایید. باید به این نکته توجه داشته باشید که از بین رفت لکه ها توسط آنزیم امری زمان بر است و شما باید قبل از ریختن لباس ها در درون لباسشویی آن ها را به مدت ۳۰ دقیقه با پودر آنزیم دار خیس کنید. برای از بین بردن لکه خون نیز می توانید از محلول سه درصد پراکسید هیدروژن در آب استفاده کنید.
 5. اکثر کاربران، لباسشویی کودک را در حمام قرار می دهند. جهت جلوگیری از برق گرفتگی حتما یک سیم از بدنه دستگاه به لوله های فلزی آب متصل کنید. به این طریق الکتریسیته ساکن از دستگاه منتقل می شود و شما دچار برق گرفتگی نمی شوید. البته دقت داشته باشید که در هنگام کار کردن لباسشویی، نباید استحمام کنید.

نحوه استفاده از مینی واش

عکس نحوه استفاده از مینی واش کودک

ضرورت خرید مینی واش

مینی واش یا کهنه شور وسیله است برای شستن لباس های نوزاد است. بسیاری در ذهن خود تصور می کنند که این وسیله اضافی است یا احتیاجی به خرید این وسیله نیست. زیرا فکر می کنند که لباس های نوزاد کوچک است و میتوانند با دست یا به وسیله ماشین لباسشویی شست شو دهند.

اما نکته قابل توجه این است که لباس نوزاد مرتب احتیاج به تعویض دارد. بیشتر آن ها بوی شیر می دهند یا لکه قطره های خوراکی رو ی لباس آنان باقی می مانند، بنابراین با شست شوی دست این بوی شیر یا لکه های درد سر ساز به طور کامل از روی لباس پاک نمی شوند.

بنابراین شما توسط مینی واش می توانید انواع لباس ها از جمله لباس نوزاد، لباس کودکان، لباس های زیر کودکان و بزرگسالان، لباس های بزرگسالان مانند پیراهن و شلوار و انواع کهنه ها و پارچه ها را در مینی واش بشویید. به همین دلیل مینی واش برای سیسمونی کودکان، منازل دانشجویی، هتل ها، افراد مجرد و سالمندان بسیار مناسب بوده و توصیه می شود.

انواع مینی واش

مینی واش ها ماشین های لباسشویی سطلی کوچک هستند که انواع مختلف با قابلیت های متفاوتی دارند. انواع مینی واش ها عبارتند از:

مینی واش ساده

ابتدایی ترین و ساده ترین نوع مینی واش است. این نوع مینی واش دارای یک مخزن سطلی بوده و فاقد خشک کن است. در این مینی واش لباس ها در مخزن شسته می شوند و سپس باید با دست لباس ها را آبکشی کنید و پهن کنید. از معایب این نوع مینی واش نداشتن خشک کن است و همچنین ممکن است آبکشی لباس ها برای شما مشکل باشد. اما این نوع مینی واش از نظر مصرف آب و انرژی بسیار باصرفه است و جزو ارزان ترین مینی واش ها محسوب می شود.

انواع مختلف مینی واش

مینی واش همراه با سبد خشک کن

این نوع مینی واش نیز دارای یک مخزن شست و شو است اما همراه با دستگاه یک عدد سبد خشک کن قرار دارد که پس از اینکه لباس ها شسته شد آن ها را خارج می کنیم و درون سبد خشک کن قرار می دهیم و دوباره سبد را درون دستگاه قرار می دهیم و فرآیند خشک کردن لباس ها نیز انجام می شود.

مینی واش دوقلو

این نوع مینی واش دارای دو مخزن در کنار یکدیگر است و به همین دلیل نسبت به مینی واش های دیگر بزرگتر و وزن بیشتری دارد. مینی واش دوقلو کارایی بیشتری دارد و امکان استفاده همزمان از هر دو مخزن وجود دارد. در مینی واش دوقلو یک مخزن به منظور شست و شوی لباس و مخزن دیگر برای خشک کردن لباس ها قرار داده شده است.

مهمترین نکات برای خرید مینی واش

اکنون بیایید با نکات مهمی که در هنگام خرید مینی واش باید به آن ها توجه کنیم آشنا شویم.

1 - حجم مینی واش و مخزن آن چقدر باشد؟

علت اصلی خرید مینی واش این است که فضای کمی را اشغال می کنند؛ چون اگر ابعاد آن ها بزرگ باشد و به فضای زیادی نیاز داشته باشند؛ خرید یک لباسشویی کلاسیک انتخاب بهتری خواهد بود. البته حجم مینی واش را باید به نسبت حجم لگن (میزان گنجایش) شستشوی آن در نظر گرفت. اگر صرفا برای شستشوی لباس نوزاد از آن استفاده می کنید گنجایش ۲ یا ۲.۵ کیلوگرم مناسب است؛ اما اگر برای لباس بزرگسالان هم از مینی واش استفاده می کنید گنجایش های ۳ کیلوگرم به بالا گزینه مناسب تری برای خرید هستند.

2 - خشک کن داشته باشد؟

بعضی از انواع مینی واش ها خشک کن دارند و بعضی از مدل ها نیز فاقد این ویژگی هستند. اگر در منزل شما این امکان وجود ندارد که لباس ها در هوای آزاد و در معرض نور خورشید خشک شوند یا در مناطق سردسیر زندگی می کنند که چند ماه از سال هوا ابری است، حتما در هنگام خرید مینی واش توجه کنید که خشک کن داشته باشد. در غیر اینصورت انتخاب با خود شماست که کدام نوع مینی واش را ترجیح می دهید.

3 - سروصدای کم مهم است

چه قصد خرید مینی واش را داشته باشید چه ماشین لباسشویی کلاسیک، کم بودن میزان صدای تولید شده هنگام شستشوی لباس یکی از موارد بسیار مهم است. بنابراین هنگام خرید به این نکته توجه کنید تا از خرید خود پشیمان نشوید.

4 - میزان مصرف انرژی مینی واشتان چقدر باشد؟

از افزایش مبلغ قبض برق که بگذریم؛ مصرف انرژی بالا به معنی نیاز بیشتر به تولید برق و صدمه بیشتر به محیط زیست است. به راحتی و با بررسی برچسب انرژی مینی واش می توانید میزان مصرف انرژی را متوجه شوید. در بهترین حالت این برچسب باید میزان مصرف انرژی A را نشان دهد؛ این حرف انگلیسی حاکی از آن است که وسیله برقی مدنظر ما کمترین میزان مصرف انرژی را دارد.

به این ترتیب نه تنها در مصرف برق صرفه جویی خواهیم کرد؛ بلکه آسیب کمتری نیز به محیط زیست خواهد رسید، زیرا بخش قابل توجهی از انرژی الکتریکی در کشورمان با استفاده از سوخت های فسیلی تولید می شود. به طور کلی برای خرید هر وسیله برقی باید به لیبل مصرف انرژی آن دقت کنید.

مدلهای مختلف کهنه شوی کودک

عکس انواع مختلف لباس شویی مینی واش

5 - عملکرد آسان و امکان انتخاب نوع یا زمان شستشو را در نظر بگیرید

در برنامه روزانه همه ما آنقدر مشغله های مختلف وجود دارد که جایی برای سروکله زدن با وسایل منزل با چندین دکمه و تنظیمات پیچیده وجود ندارد. به علاوه هیچکدام تمایل نداریم وقت زیادی را برای تنظیم و راه اندازی مینی واش بگذاریم. بنابراین هنگام خرید مینی واش توجه به این نکته را از یاد نبرید که کارکردن با آن آسان باشد.

همچنین یک مینی واش خوب باید گزینه هایی برای انتخاب نوع شستشو یا زمان شستشو داشته باشد؛ به این ترتیب با توجه به میزان کثیف بودن لباس ها می توانیم بهترین برنامه شستشو را انتخاب کنیم.

6 - امکان شستشو با آب گرم داشته باشد

شستشوی لباس ها با آب گرم ویژگی ای نیست که همواره به آن نیاز داشته باشیم؛ بسیاری از ما هیچگاه لباس هایی تا این اندازه کثیف نخواهیم داشت که برای شستشو به آب گرم نیاز داشته باشند. اما اگر فرزند شما خودش غذا می خورد و احتمالا لباس ها بعد از هر وعده غذایی پر از لکه ها می شوند، شستشو با آب گرم می تواند به پاک شدن این لکه ها کمک کند.

7 - مینی واش دوقلو بخریم یا اتوماتیک؟

مینی واش ها در دو نوع دوقلو و اتوماتیک عرضه می شوند. خشک کن در مینی واش های دوقلو موتور مجزا داشته و نسبت به انواع اتوماتیک عملکرد بهتری برای خشک کردن لباس ها دارد. در مقابل مینی واش دوقلو ابعاد بزرگتری داشته و فضای بیشتری را اشغال می کند. بنابراین خرید مینی واش دوقلو یا اتوماتیک بسته به انتظارات شما دارد.

8 - جنس بدنه ضدزنگ باشد

اگرچه مینی واش ها را نباید برای مدت طولانی در محیط های مرطوب مانند حمام نگهداری کرد؛ با این حال نمی توان مطمئن بود که همواره از رطوبت در امان هستند. بنابراین بهتر است هنگام خرید به جنس بدنه آن ها توجه کنید و اگر از فلز ساخته شده اند از ضد زنگ بودن آن ها مطمئن شوید. این موضوع شاید ساده به نظر برسد اما باعث افزایش عمر مفید مینی واش خواهد شد.

خرید اینترنتی مینی واش

نکات مهم هنگام استفاده از مینی واش ها

همانطور که پیش تر اشاره شد، دستگاه های کهنه شور دستگاه هایی به مراتب ظریف تر و حساس تر از ماشین های لباسشویی هستند و طبیعی است که در صورت عدم رعایت نکات مهم هنگام استفاده از آن، عمر آن را کوتاه کنیم. نکاتی که از خراب شدن مینی واش جلوگیری می کنند عبارتند از:

1 - رعایت حجم لباس

باید در نظر داشته باشید که مینی واش ها حجمی بسیار کمتر از ماشین های لباسشویی خانواده گنجایش دارند. پر کردن آن ها نیز مانند پر کردن لباسشویی کاری ناصحیح است. سعی کنید همواره به اندازه وزن نوشته شده بر روی دستگاه یا به عبارت بهتر تا 60% حجم محفظه شستشو در دستگاه لباس بگذارید.

2 - استفاده از شوینده استاندارد

استفاده از شوینده های غیر استاندارد باعث ایجاد رسوب در مجاری خروجی دستگاه می شود. ترجیحاً سعی کنید که از مایع لباسشویی استفاده کنید و در صورتی که این امکان وجود ندارد نیز از پودرهای ماشین لباسشویی استاندارد برای این کار بهره بگیرید.

استفاده از مینی واش پرتابل

عکس استفاده از مینی واش پرتابل

3 - عدم تجمع لباس چرک

یک عادت ناصحیح میان بسیاری از مردم این است که لباس های چرک خود را در ماشین جمع کرده و پس از پر شدن، ماشین را روشن می کنند. برای رعایت بهتر بهداشت و جلوگیری از رشد باکتری در منافذ جانبی محفظه دستگاه، سعی کنید لباس هایتان را در سبد رخت چرک ها، بیرون از ماشین جمع کنید.

4 - نبستن درب پس از شستشو

یکی از مهم ترین نکات نگهداری ماشین مینی واش این است که پس از شستشو درب آن را تا زمان خشک شدن کامل باز بگذارید. درست است که محفظه داخلی اغلب مینی واش ها از استیل ضد زنگ و یا پلاستیک فشرده ساخته شده اند، اما با این حال حبس رطوبت در هر فضایی به مرور زمان می تواند باعث کاهش عمر آن وسیله شود. بنابراین حتماً پس از هر بار شستشو، درب دستگاه را تا زمان خشک شدن کامل فضای داخلی آن باز بگذارید.

5 - قرار دادن در فضایی خشک

مسئله رطوبت تنها معطوف به محیط داخلی دستگاه نیست. محیط بیرونی دستگاه را نیز باید از رطوبت محافظت کرد. از آنجایی که اغلب افراد کهنه شور را در محیط هایی مانند رختکن حمام و… قرار می دهند، بهتر است که از خشک ماندن بدنه این دستگاه پس از استفاده اطمینان حاصل کنند.

بهترین کار برای جلوگیری از خیس شدن بدنه مینی واش ها خریدن کاورهای ضد آب متناسب با هر مدل و برند است. برخی از برندهای معتبر به همراه هر دستگاه یک کاور ضد آب نیز به خریدار می دهند؛ اما اگر چنین چیزی در پکیج خریداری شده شما نبود، می توانید آن را به صورت جداگانه نیز تهیه کنید.

خرید مینی واش

سخن پایانی

مینی واش وسیله ای کاربردی است که به تنهایی و یا به عنوان مکمل ماشین لباسشویی می تواند در بسیاری از خانه ها وجود داشته باشد. کوچک و قابل حمل بودن، قیمت پایین تر، صرفه جویی در مصرف آب و برق، مناسب برای شستشوی لباس نوزاد و کودک از جمله مزایای مینی واش است.

در هنگام خرید مینی واش به ویژگی هایی که در این مقاله به آن ها اشاره شد دقت نمایید تا بهترین و با کیفیت ترین مینی واش موجود در بازار را انتخاب کنید و بتوانید با اطمینان خاطر آن را نیز به دیگران پیشنهاد دهید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
فرق کهنه شور یا مینی واش با لباسشویی در چیست؟
1- استفاده از مینی واش ها به سبب مصرف کم آب و برق، اقتصادی تر هستند. 2- قیمت مینی واش ها نسبت به لباسشویی پایین تر هستند. 3- کهنه شورها لباس ها را خشک نمی کنند. 4- مینی واش ها ظرفیت پایینی دارند. 5- هزینه و قیمت تعمیرات کهنه شور کودک بسیار کمتر است.
قیمت مینی واش چند است؟
قیمت مینی واش یا کهنه شور بچه به عوامل مختلفی مانند برند شرکت سازنده، حجم، داشتن خشک کن، میزان مصرف انرژی، اتوماتیک بودن یا دوقلو بودن آن بستگی دارد اما به طور کلی انواع مینی واش از 400 هزار تومان شروع و تا 5 میلیون تومان ادامه دارد.
بهترین مارک مینی واش کدام است؟
از بهترین و معروف ترین برندهای مینی واش می توان به برند ال جی، سامسونگ، بوش، شیائومی، پاکشوما، هیوندای، چیکو، فریدولین، جنرال تکنیک، بلسون، دلیجان، هوگل، ریتون، سانی، درنیکا، کوپکس و مادرلی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/20
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
مینی واش نکست پلاس مدل تک قلو 1200 دور در دقیقه
مینی واش نکست پلاس مدل تک قلو 1200 دور در دقیقه
مینی واش اینترنشنال آنیل ظرفیت 3.5 لیتر با فناوری خشک کن
مینی واش اینترنشنال آنیل ظرفیت 3.5 لیتر با فناوری خشک کن
مینی واش جنرال تکنیک 1400 دور در دقیقه مدل SH-MW 3022
مینی واش جنرال تکنیک 1400 دور در دقیقه مدل SH-MW 3022
مینی واش کوپکس 800 دور در دقیقه ظرفیت 3.5 لیتر مدل CMW-1135
مینی واش کوپکس 800 دور در دقیقه ظرفیت 3.5 لیتر مدل CMW-1135
مینی واش آنتی باکتریال کوپکس 800 دور در دقیقه ظرفیت 3.5 کیلو
مینی واش آنتی باکتریال کوپکس 800 دور در دقیقه ظرفیت 3.5 کیلو
مینی واش اینبکا مدل کمپر 400 دور در دقیقه 6 لیتری
مینی واش اینبکا مدل کمپر 400 دور در دقیقه 6 لیتری
مینی واش مادرلی 1400 دور در دقیقه مدل SH-MW30510
مینی واش مادرلی 1400 دور در دقیقه مدل SH-MW30510
مینی واش فریدولین ۱۴۰۰ دور در دقیقه ظرفیت ۲.۵ کیلو گرم مدل Sw25
مینی واش فریدولین ۱۴۰۰ دور در دقیقه ظرفیت ۲.۵ کیلو گرم مدل Sw25
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد