منو

میله شنا سوئدی چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

حرکت شنا یک تمرین پایه ای و بسیار محبوب بین ورزشکاران است که می تواند در تمام رشته ها به کار برده شود. مربیان و ورزشکاران ورزشی با ارزش شنا به خوبی آشنا هستند. شنا سوئدی در تقویت عضلات سینه، پشت بازو، شکم و زیر بغل کمک می کند.

وقتی که آماده دشوارتر کردن حرکت شنای سوئدی هستید، دسته یا میله شنا سوئدی به کمک شما می آید. میله شنا یا دستگیره شنا سوئدی با کارایی و انجام متنوع حرکات مخصوص برای تقویت عضلات بالاتنه (بازوها، شانه ها، قفسه سینه و ... ) قابل استفاده برای آقایان و بانوان در تمام سنین میباشد.

عکس میل شنا سوئدی

راهنمای خرید میله شنا سوئدی

این دسته های شنا باعث می شود تا افراد مبتدی به راحتی بدن خود را پایین بیاورند و از سهولت حرکت لذت ببرند و تاثیر آن بر عضلات سینه آنها به حداکثر برسد. در ادامه پس از بررسی حرکت شنا سوئدی و مزایای آن به برسی میل شنا سوئدی و کاربردهای آن خواهیم پرداخت، پس تا انتها با طوطی کالا همراه باشید.

شنای سوئدی چیست؟

شنا سوئدی یکی از تمرینات ورزشی است که فرد ورزشکار بدون وزنه و تنها با استفاده از وزن خود بدن می توان تمرین را انجام داد. شنا که در ورزش باستانی به آن شنو نیز می گویند با دراز کشیدن از طرف شکم و بالا کشیدن بدن توسط قدرت دست ها و بازوها و برگشت از طریق آرنج سیکل آن کامل می شود.

شنا حرکت پایه ای است که از آن در تمرینات ورزشی و تربیت بدنی و به صورت رایج در تمرینات بدنی نظامی استفاده می شود. همچنین یک روش متداول در آموزش های نظامی، مدارس ورزش و برخی از هنرهای رزمی محسوب می شود.

عضلات درگیر در شنا سوئدی کدام اند؟

شنا سوئدی یک ورزش با قدرت درگیری میان تنه و عضلات مرکزی بدن است. شنا ماهیچه های سینه، قفسه سینه، شانه، سرشانه و عضلات پشت بازو را درگیر می کند. همچنین با شدت کمتر روی کناره های قفسه سینه و قسمت میانی بدن تاثیر مثبت می گذارد.

عکس ورزش شنا سوئدی

عکس ورزشکار در حال انجام حرکت شنا سوئدی

همچنین به علت قرار گرفتن روی نوک پنجه ها و کشیدگی قسمت ساق پا برای حفظ تعادل از ماهیچه های پا نیز کمک گرفته می شود.

میله شنا سوئدی چیست؟

میله شنا سوئدی دستگیره های مرتفع هستند که حرکت شنای سوئدی را با افزایش دامنه حرکت دشوارتر می کنند. هنگام انجام حرکت استاندارد شنای سوئدی، دامنه حرکت محدود به فضایی است که دست های خود را به آن تکیه می دهید.

اما هنگامی که دستگیره ها را می گیرید قادر خواهید بود که چند سانتی متر بیشتر بدن را پایین بیاورید. این دامنه حرکت اضافی باعث کشش بیشتر عضلات سینه و افزایش حجم آنها می شود.

بیشتر میله های شنا سوئدی به شکل دستگیره های U هستند. این دستگیره ها در همان محل تکیه گاه دست ها روی زمین قرار داده می شوند و ورزشکار قسمت بالای دستگیره را می گیرد و اینگونه چند سانتی متر فضای بیشتر برای پایین رفتن بوجود می آید.

عکس میله شنا سوئدی و تمرین شنا سوئدی

تمرینات مخصوص میله شنا سوئدی

میل شنا چه کاربردی دارد؟

شاید در نگاه اول به نظرتان برسد که میل شنا (Push Up Bar) کاربرد ندارد و ورزشکار به راحتی می تواند با دراز کشیدن بر روی زمین حرکت شنا را انجام دهد. اگر پیش از این حرکت ورزشی را انجام داده باشید، احتمالاً متوجه خواهید شد که ارتفاعی که می توانید با جمع کردن بازوان طی کنید به واسطه رسیدن بدن به زمین کاهش می یابد.

این ضعف زمانی بیشتر نمایان می شود که عضلات ورزشکار به قدری تقویت شده اند که دیگر فشاری را در بازوان حس نمی کنند و تمایل دارند تا این فشار و مسافت بیشتری را دریافت کنند و سریع تر به هدف خود برسند.

میله شنا دقیقاً قادر است تا میزان فشار و فاصله ورزشکار تا زمین را در حرکت شنا افزایش دهد. علاوه بر افزایش فاصله به کمک این وسیله ورزشکار می تواند زاویه متفاوتی را ایجاد و حرکت شنا را به درجه دشوارتری و حرفه ای تری ببرند.

هر چه فاصله دو دست از یکدیگر نیز بیشتر شوند نیروی بیشتری برای بلند شدن ورزشکار در حرکت شنا می طلبد.

برخی افراد از میل شنا برای محافظت از مچ استفاده می کنند. با استفاده از میل شنا فشار کمتری بر مچ دست است زیرا در مقایسه با زمانیکه دست به روی زمین قرار دارد مچ کمتر به عقب خم می شود. اگر دچار مشکلاتی در مچ هستید استفاده از میل شنا و بی اثر کردن مفاصل عالی به نظر می رسد.

ورزش با میله شنا موجب فشار بیشتر به بازوها، شانه، عضلات شکم، قفسه سینه و پاها شده، بنابراین هم موجب چربی سوزی می شود و هم موجب تقویت عضلات و قوی تر شدن عضلات می گردد.

تمرین با میل شنا سوئدی

مزایا و کاربرد استفاده از میل شنا سوئدی

مزایای استفاده از میل شنا

  1. فشار کمتری به مچ دست وارد می شود
  2. افزایش دامنه حرکتی و افزایش کارایی تمرین
  3. ایجاد یک چالش مناسب نسبت به شنای بدون وسیله
  4. دسته شنا باعث درگیری عضلات بیشتری از بدن میشود
  5. افزایش قدرت چنگ زنی به علت گرفتن میله
  6. بهبود تعادل بیشتر بدن نسبت به حالت عادی حرکت شنا
  7. افزایش قدرت ساعد
  8. امکان انجام تمرینات متنوع تر نسبت به حالت عادی
  9. پیشگیری از سر خوردن و خستگی زودهنگام برای افزایش راندمان تمرین
  10. کاهش امکان آسیب دیدگی های احتمالی.

چگونگی استفاده از میل شنا

برای استفاده از میل شنا، آن ها به روی زمین در همان نقاطی که هنگام شنا دست های خود را قرار می دهید، بگذارید. دسته ها را بگیرید و به طور معمول حرکت شنا را انجام دهید.

اگر نتوانستید حرکت شنای معمول را انجام دهید می توانید زانوهای خود را روی زمین بگذارید و در موقعیت جدید حرکت شنا را انجام دهید. اگر از روی زانو حرکت شنا را انجام دهید، میل شنا هنوز کمک کننده است.

چه کسانی نمی توانند از میل شنا استفاده کنند؟

اگر دارای مشکلاتی در شانه هستید استفاده میل شنا کمک کننده نیست. افزایش دامنه حرکات که در اثر استفاده از میل شنا به وجود می آید شانه ها را مجبور به حرکت بیشتر می کند که احتمال آسیب دیدگی را بیشتر می کند. اگر دارای آسیب های قبلی در شانه هستید از استفاده از این وسیله اجتناب کرده و شنا را به روش معمول خود انجام هید.

انواع میل شنا

میله های شنا سوئدی یا پلاستیکی هستند یا فلزی. همچنین اندازه و شکل ظاهری متنوعی دارند.

میله شنا پلاستیکی U شکل

میله های شنای پلاستیکی ارزانترین نوع میله شنا هستند. میله های بسیار ارزانقیمت اما گیرش (گریپ) دست ندارد به همین دلیل امکان سر خوردن دست از روی آنها وجود دارد، به خصوص زمانی که عرق می کنید.

عکس میله شنا سوئدی

عکس میل شنا سوئدی پلاستیکی

دستگیره های پلاستیکی همچنین زود خم می شوند. افرادی که بیش از 77 کیلو وزن دارند با هر بار شنا رفتن شاهد خم شدن دستگیره های پلاستیکی می شوند. همین موضوع باعث می شود که مدام به فکر شکسته شدن دسته باشند (که این اتفاق احتمالاً رخ نخواهد داد) و تمرکزشان وسط تمرین بهم می خورد.

میله های پلاستیکی مناسب افراد کمتر از 77 کیلو و آنهایی که تعداد زیادی شنا انجام نمی دهند هستند.

میله های شنا مکعبی

جنس این میله ها هم پلاستیکی است. ظاهرشان پدهای دستگاه الکتروشوک را تداعی می کند که مربع شکل با لبه های تیز و پایه کامل هستند. این میله ها به دلیل مربع بودن مثل سایر میله های شنا طبیعی به نظر نمی رسد. همچنین هنگامی که پایین می روید لبه های میله در مچ های دست فرو می رود.

عکس میل شنا مکعبی

عکس میله شنا سوئدی مکعبی

این میله ها بسیار محکم تر از میله های پلاستیکی مرسوم اند.

میله شنا فلزی U و S شکل

این میله ها از لوله های فلزی U شکل ساخته می شوند که یک جفت گیرش دست دارند. برخی از مد ها نیز S شکل هستند.

بسیاری از تولیدکنندگان میله های U شکل تنها قسمت U محصول را فلزی می سازند و پایه ها پلاستیکی هستند. همین موضوع باعث ترک و شکستگی در محل اتصال پایه و میله U می شود.

میله شنا فلزی اس شکل

میبه شنای فلزی سوئدی s شکل

این میله ها سفت و محکم هستند و به دلیل طراحی شان خوب به زمین می چسبند. همچنین هنگام استفاده خم نمی شوند با این حال اگر 15 شنای پیاپی یا بیشتر انجام دهید گیرش لوله ای نازک حتی با وجود فوم، دست را می زند.

میله شنا با بلبرینگ چرخشی

این میله ها یک جفت دیسک گرد تخت هستند که دستگیره به آنها متصل است. وجود بلبرینگ داخل پایه باعث چرخش دستگیره ها هنگام انجام حرکت شنا توسط ورزشکار می شود.

عکس میل شنا چرخشی

عکس میله شنا یا دسته شنا چرخشی

این مدل گرانقیمت تر گزینه خوبی برای ورزشکاران حرفه ای است که قصد افزودن شدت بیشتری به تمرین شنای خود هستند.

شنا سوئدی چقدر کالری می سوزاند؟

از اونجایی که شنا ورزش استقامتی و قدرتی محسوب می شود نه کاردیو یا هوازی نباید انتظار زیادی برای کالری سوزی ازش داشت. اما به هرحال هر فعالیت بدنی ای نیاز به انرژی دارد که این تمرین نیز از آن مستثنا نیست.

البته که میزان دقیق کالری سوزی شنا سوئدی بستگی به وزن فرد و سرعت شنا رفتن در دقیقه دارد ولی فردی با حدود ۷۰ کیلو و با سرعت متوسط چیزی حدود ۲۹۸ کالری می سوزاند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت میله شنا سوئدی چند است؟
قیمت انواع میل شنا به عواملی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس میله، کیفیت ساخت، وزن و ابعاد، استحکام و مقاومت میله و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع میله شنو از 100 هزار تومان تا 1 و نیم میلیون تومان می باشد.
مزایای استفاده از میل شنا سوئدی چیست؟
وارد شدن فشار کمتر به مچ دست - افزایش دامنه حرکتی و افزایش کارایی تمرین - درگیری عضلات بیشتری از بدن - بهبود تعادل بیشتر بدن نسبت به حالت عادی حرکت شنا - افزایش قدرت ساعد - امکان انجام تمرینات متنوع تر نسبت به حالت عادی - کاهش امکان آسیب دیدگی های احتمالی
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/21
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
میله شنا سوئدی ساخت کشور تایوان مدل 996TR
میله شنا سوئدی ساخت کشور تایوان مدل 996TR
میله شنا پاورجیم بسته دو عددی جنس پی پی
میله شنا پاورجیم بسته دو عددی جنس پی پی
دسته شنا بدنسازی چرخشی مدرن فیتنس Vancity بسته 2 عددی
دسته شنا بدنسازی چرخشی مدرن فیتنس Vancity بسته 2 عددی
میله شنا سوئدی اس شکل جنس فلزی
میله شنا سوئدی اس شکل جنس فلزی
میله شنا مدل پارالل فلزی و ارگونومی
میله شنا مدل پارالل فلزی و ارگونومی
میله شنا مدل Push Up Grip بسته 2 عددی جنس الیاف کربن
میله شنا مدل Push Up Grip بسته 2 عددی جنس الیاف کربن
میل شنا تن زیب مدل مخروطی پلاستیکی
میل شنا تن زیب مدل مخروطی پلاستیکی
میل شنا تن زیب پلاستیک مدل T Shaped
میل شنا تن زیب پلاستیک مدل T Shaped
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد