منو

مچ بند بدنسازی چیست، چه فوایدی دارد و چگونه بسته می شود؟

مچ بند بدن سازی یک ابزار رایج در باشگاه های بدن سازی و وزنه برداری است؛ این مچ بندها مزایای زیادی برای ورزشکاران دارد. این محصول مانع از آسیب دیدن عضلات، تاندون های نازک و استخوان مچ دست شده و اجازه نمی دهد تا وزنه ها فشار زیادی به ناحیه مچ دست ورزشکار وارد کنند. اما تنها زمانی که به درستی استفاده شود؛ این مزایا شامل حال ورزشکاران می شود. در غیر این صورت ممکن است ورزشکار را دچار آسیب دیدگی کند.

البته توجه داشته باشید که خرید مچ بند بدنسازی و استفاده از آن به معنای به صفر رساندن احتمال خطرات ناشی از تمرین نیست، اما می توان تا حد زیادی از بروز آن ها جلوگیری کرد علی الخصوص اگر حرکات ورزشی را به اشتباه انجام دهید.

بنابراین با توجه به اهمیت موضوع در این مقاله از طوطی کالا به صورت خلاصه در مورد مچ بند بدن سازی و نحوه بستن آن، مطالب و نکاتی را ارائه خواهیم داد، پس با ما تا انتها همراه باشید.

راهنمای خرید مچ بند بدنسازی

راهنمای خرید مچ بند بدنسازی و آموزش نحوه بستن آن

مچ بند بدنسازی چیست؟

مچ بند بدن سازی (Weight Lifting Wristband) یکی از لوازم و تجهیزات جانبی بدن سازی و وزنه برداری است که برای کاهش فشار حاصل از بالا آوردن وزنه و حرکات سنگین روی مچ دست و ساعد طراحی شده است.

وظیفه اصلی مچ بند بدنسازی ثابت نگه داشتن مچ و جلوگیری از آسیب دیدگی مچ همچون در رفتن یا کشیدگی تاندون ها میباشد. وقتی وزنه شما سنگین است؛ این مچ بند فشار را از روی مچ دستتان برمی دارد در نتیجه احتمال آسیب دیدگی بسیار کم می شود.

به عبارت ساده، مچ بندها تکه های پارچه یا چرم دوخته شده اند که دور مچ شما حلقه می زنند و نگه داشتن میله هالتر سنگین را آسان تر می کنند. مچبند بدنسازی معمولا توسط بدنسازان و ورزشکاران معمولی و حرفه ای استفاده می شوند، اما مچ بند ها می توانند برای پاورلیفترها و سایر ورزشکاران قدرتی نیز بسیار مهم و ارزشمند باشند.

ضرورت استفاده از مچبند در ورزش

تاکنون محصولات بسیار زیادی به جهت استفاده در باشگاه تولید شده اند. شاید در نگاه اول، استفاده از مچ بند کشی، بدنسازی، چرم لیفت و ... ضروری به نظر نرسد، اما اگر بخواهید به صورت اصولی و حرفه ای ورزش کنید، شک نکنید که کارایی فوق العاده برایتان خواهند داشت. بنابراین، می توان گفت که استفاده از مچبند در بسیاری از شرایط لازم و ضروری است.

اگر می خواهید عضله سازی کنید، استفاده از مچبند را الزامی بدانید، چرا که کمک می کند وزن بیش تری را بلند کنید. همچنین در صورتی که توانایی بلند کردن وزنه های سنگین را ندارید، بستن مچبند کمک می کند که گام های ورزشی خود را، درست و اصولی طی کنید.

انواع مچ بند بدنسازی

1 - مچ بند بدنسازی حلقه ای

مچ بند بدنسازی حلقه ای از مچ بند های معمول مورد استفاده بدنسازان و ورزشکاران است. مچ بند حلقه ای از جمله ساده ترین نوع مچبند های بدنسازی می باشد که با طول و جنس های مختلف همچون پارچه و چرم تولید می شوند. ساختار حلقه مانند به شما امکان می دهد تا مقاومت در اطراف مچ دست شما مناسب باشد.

مچ بند بدنسازی

عکس مچ بند ورزشی بدنسازی حلقه ای (مچ بند حوله ای)

از معایب مچ بند حلقه ای بدنسازی می توان به سخت بودن پیجاندن مواد اضافی در اطراف میله مخصوصا با یک دست اشاره کرد. همچنین این مواد اضافی می تواند یک مزاحم باشد و نجات از یک لیفت ناموفق را سخت نماید. به همین دلیل است که معمولاً در لیفت المپیک استفاده نمی شود.

2 - مچ بند المپیک

مچ بند المپیکی در بازی ها و رقابت های المپیک استفاده میشود. حلقه بسته این مچ بند باعث می شود آنها سریع و آسان به میله متصل شوند و نجات از یک لیفت ناموفق را آسانتر کند. به همین دلیل است که آنها برای لیفت المپیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

مچ بند بدنسازی مخصوص المپیک

عکس مچ بند بدنسازی مخصوص المپیک

اما توجه داشته باشید که مواد کمتر موجود در این مچ بند به معنای دستگیره با ایمنی کمتر است، همچنین شما نمی توانید سفتی دور مچ دست خود را تنظیم کنید.

3 - مچ بند بدنسازی قلاب مانند

مچ بند های قلاب مانند از انواع مچبند های مورد استفاده در ورزش های پاورلیفتینگ و بدنسازی است که طرفداران زیادی ندارد و بسیاری از حرفه ای ها از آن استفاده نمیکنند ولی میتواند برای برخی مفید باشد.

از ویژگی های این مچ بندهای این است که در این مچ بند ها نیازی به بستن نیست، همچنین یک نوار استاندارد به راحتی در قلاب ها قرار می گیرد.

عکس مچ بند ورزشی قلاب دار

عکس مچ بند ورزشی بدنسازی قلاب دار

اما در مچبند بدنسازی قلاب مانند شما نمی توانید میله را در دستان خود محکم فشار دهید، که می تواند بر تکنیک شما در برخی از لیفت ها تأثیر منفی بگذارد. همچنین برای بسیاری از میله های تخصصی مناسب نیستند.

فواید استفاده از مچ بند بدنسازی

 • حمایت از مفاصل و ماهیچه های ضعیف مچ
 • محافظت از مچ و جلوگیری از آسیب های احتمالی
 • افزایش قدرت دست با ثابت نگه داشتن مچ و تمرکز فشار بر روی ساعد
 • استفاده از مچ بند به شکل گیری فرم صحیح و جلوگیری از اجرای حرکت تقلبی کمک خواهد کرد و تمرکز بیشتر بر روی اجرای حرکت تمرینی صحیح را به ارمغان خواهد داشت.
 • استفاده از مچ بند های حرفه ای بدنسازی خستگی ماهیچه ها را به تاخیر می اندازد و ماهیچه های مورد نظر در زمان طولانی تری دچار خستگی می شوند که موجب تحریک زیادتر ماهیچه و تقویت آن می گردد.
 • هنگامی که مچبند بر مچ دست گذاشته می شود فاصله موجود در بافت بدن کوتاه تر از حالت عادی می شود که با کوتاهتر شدن این فاصله در ذهن بدنساز این احساس بوجود می آید که از آمادگی بیشتر و دقت بهتری در انجام تمرین را دارد.
 • از مچ بند می توان برای انجام تمریناتی مانند جلو بازو، حرکت های مخصوص زیر بغل و تمرینات تقویت عضلات پشت بازو در بدنسازی که در آن نیاز است از مچ دست ها محافظت شود استفاده کرد.

استفاده از مچ بند بدنسازی برای ورزشکاران حرفه ای

عکس ورزشکار پرورش اندام با مچ بند بدنسازی

چه زمانی از مچ بند بدنسازی استفاده کنیم؟

1 - در هنگام تمرینات با تعداد کم و وزنه های سنگین

در صورتی که ست های شما بیش از ۴ تکرار دارد؛ از مچ بند استفاده نکنید. زیرا در تمریناتی که تکرار آن زیاد است از وزنه های سبک تر استفاده می شود؛ بنابراین اگر از وزنه های سنگین و در تکرارهای یک تا ۴ استفاده می کنید از مچ بند بدن سازی بهره ببرید. زیرا این وزنه های سنگین بیش از آنکه به ماهیچه های هدف شما فشار بیاورند؛ باعث اختلال و مشکل در مچ دست شما می شوند.

2 - هنگام حرکت لیفت

در حرکت بدن سازی لیفت و حرکت های مشابه، شما وزنه سنگینی را از جا بلند می کنید و این حرکت با فشار و کشیده شدن همراه است؛ این عمل می تواند به مچ دست شما آسیب بزند. بنابراین بهتر است در اجرا این حرکت از مچ بند استفاده کنید.

3 - در هنگام گرم کردن

زمانی که در حال گرم کردن هستید و حرکات سبک را با سرعت انجام می دهید؛ نیازی به مچ بند ندارید. وقتی شما در حال گرم کردن هستید؛ بی شک باید تکرارهایتان زیاد باشد؛ ۸ تا ۱۲ تکرار. این زمان برای استفاده از مچ بند مناسب نیست. این عمل باعث ضعف در مچ های شما می شود و در بلند مدت ممکن است آن ها را ضعیف تر از قبل کند.

نحوه بستن مچ بند بدنسازی

عکس نحوه بستن مچ بند بدنسازی

طریقه استفاده از مچ بند بدنسازی

 • دقت کنید که زمان استفاده از مچ بند نباید آن را زیاد سفت کنید و محکم ببندید زیرا باعث می شود که گردش خون به خوبی به دست تان صورت نگیرد.
 • به هیچ عنوان مچ بند را برای مدت طولانی بصورت سفت و محکم به دست نبندید.
 • سعی کنید در تمرینات اولیه و سبک خود از دست بند استفاده نکنید و فقط در تمرینات سنگین که احتمال آسیب دیدگی دستها وجود دارد، برای محافظت از دستها از آن استفاده کنید.
 • اگر میخواهید وزنه جدیدی را در تمرینات شروع کنید، میتوانید از مچبند در یک هفته اول استفاده کنید.
 • سعی کنید دست و ساعد در یک خط بمانند تا بهترین حالت اهرمی عضلات حفظ شود.
 • تکنیک اجرای حرکت نیز خیلی مهم است، پس سعی کنید در هنگام استفاده از وزنه به تکنیک اجرای حرکت دقت کنید تا به درستی اجرا شود چرا که اگر با وجود بهره گیری از مچ دست اگر حرکت را بصورت اشتباه انجام دهید ممکن است که دچار آسیب دیدگی شوید.

نکات مهم هنگام خرید مچ بند بدنسازی

سایز مچ بند بدنسازی

نخستین نکته در خصوص خرید مچ بند بدنسازی توجه به سایز آن است. بهتر است شما در صورت تمایل به خرید یک مچ بند همواره به سراغ محصولاتی با سایز آزاد و یا همان فری سایز باشید. اینگونه دیگر خیالتان از بسته شدن مناسب مچ بند به دور مچ دستتان با هر سایزی که باشید، راحت می شود.

عکس مچبند بدنسازی و دمبل زدن

استفاده از مچ بند بدنسازی در حال دمبل زدن

دوخت مچ بند

دوخت محصول نکته دومی است که باید هنگام خرید مچ بند بدنسازی به آن دقت کنید. یدتان باشد مچ بندهایی از دوخت بهتر برخوردار هستند که از دو ردیف دوخته شده به شکل ضربدری بر روی خود برخوردار باشند.

فراموش نکنید که در حین انجام تمرین و عمل وزنه زنی، یک مچ بند بدنسازی بسیار تحت فشار قرار می گیرد که اگر دوخت آن از کیفیت لازم برخوردار نباشد، خیلی سریع شما را از استفاده خود ناامید می کند.

جنس مچ بند بدنسازی

همانند دیگر تجهیزات ورزشی مچ بندهای بدنسازی نیز با جنس های مختلفی طراحی و تولید می شوند. با این حال ما به شما توصیه می کنیم که حتما به سراغ خرید محصولاتی تولید شده از جنس پلی استر باشید. زیرا در این صورت مچ بند تعرق و میزان رطوبت مچ دستان شما را به خود گرفته و اجازه سُر خوردن از روی دستانتان را نمی دهد.

همچنین هنگام خرید مچ بند، سراغ پارچه های غیر تحریک کننده بروید و مطمئن شوید که جنس آنها حاوی مواد شیمیایی یا الیاف مصنوعی نیستند که باعث حساسیت پوست شوند.

سهولت در استفاده

فاکتور مهم دیگر برای خرید مچ بند بدنسازی توجه به بسته شدن راحت محصول است. برای این منظور پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید مچ بندهایی بروید که مجهز به بندی برای قرار گرفتن انگشت شست در داخل آن می باشند.

مچ بند بدنسازی

تصویر نحوه استفاده از مچ بند ورزش بدنسازی

یادتان باشد حتی زمان در حین انجام تمرین نیز برای یک ورزشکار حرفه ای بسیار حائز اهمیت است. پس از خرید محصولاتی که استفاده و بستن آن ها وقت گیر است صرفه نظر کنید. ضمنا یادتان باشد که نباید مچ بند را بیش از اندازه محکم بر روی مچ دستانتان ببندید؛ زیرا مانع از جریان راحت و روان خون به انگشتان می شود و درصد مصدوم شدنتان را افزایش می دهد.

زمینه های مصرفی مشابه

برخی از مچ بندها همانند نامشان تنها قابل استفاده برای بدنسازان و وزنه برداران هستند. اما با این حال برندهایی نیز در بازار موجود می باشند که شما می توانید از مچ بند آن ها برای رشته های دیگر ورزشی نظیر: بوکس، یوگا و … نیز استفاده کنید.

قیمت مچ بند بدنسازی

قیمت مچ بند بدنسازی آنقدر زیاد نیست که شما از خرید آن منصرف شوید، قیمت مچ بند های بندسازی بیشتر به مارک، جنس و کیفیت ساخت آن بستگی دارد. با این حال توجه داشته باشید که برای زدن وزنه های سبک هیچ نیازی به داشتن یک جفت مچ بند ایده آل و باکیفیت احساس نمی شود.

سعی کنید حتما خریدتان را از فروشگاه های یا سایت های اینترنتی معتبری انجام دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانید پیگیر آن شوید.

خرید مچ بند ورزشی بدنسازی

کلام آخر

امروزه لوازم جانبی متنوعی برای بدن سازان و وزنه برداران وجود دارد؛ مچ بند، زانو بند، کمر بند و … از جمله لوازم جانبی های محبوب در بین ورزشکاران است. هدف از استفاده از مچ بند در حین تمرینات سنگین، حمایت از مچ دست می باشد. در حین انجام این حرکات، مچ دست می تواند زیر بار و سنگینی زیاد وزنه قرار گرفته و تحمل آن را نداشته باشد؛ در نتیجه دچار آسیب و شکستگی شود. بنابراین مچ بند برای ورزشکاران بسیار ضروری است

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت مچ بند بدنسازی چند است؟
قیمت انواع مچ بند دست بدنسازی به طور معمول از 20 هزار تومان تا 1 میلیون 200 هزار تومان می باشد که به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس (کتان، چرم، نخ و چسب)، وزن و ابعاد، پهنای مچ بند و قابلیت جذب رطوبت و ... بستگی دارد.
فواید مچ بند بدنسازی چیست؟
استفاده از مچ بند بدنسازی مزایایی همچون حمایت از مفاصل و ماهیچه های ضعیف مچ و جلوگیری از آسیب های احتمالی آنها، افزایش قدرت دست و تمرکز فشار بر روی ساعد، شکل گیری فرم صحیح و جلوگیری از اجرای حرکت تقلبی، تاخیر انداختن خستگی ماهیچه هارا در پی خواهد داشت.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/23
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
مچ بند بدنسازی مدل بند لیفت بسته دو عددی
مچ بند بدنسازی مدل بند لیفت بسته دو عددی
مچ بند بدنسازی مدل چرم لیفت دار بسته دو عددی
مچ بند بدنسازی مدل چرم لیفت دار بسته دو عددی
مچ بند بدنسازی جنس کتان بسته 2 عددی با قابلیت جذب رطوبت و عرق
مچ بند بدنسازی جنس کتان بسته 2 عددی با قابلیت جذب رطوبت و عرق
مچ بند ورزشی اوپتیموم نوتریشن جنس کتان بسته 2 عددی
مچ بند ورزشی اوپتیموم نوتریشن جنس کتان بسته 2 عددی
مچ بند بدنسازی کشی مدل SNP50 PRO بسته 2 عددی
مچ بند بدنسازی کشی مدل SNP50 PRO بسته 2 عددی
مچ بند بدنسازی جنس کش بسته 2 عددی مدل SEV50 PRO
مچ بند بدنسازی جنس کش بسته 2 عددی مدل SEV50 PRO
کف بند بدنسازی گلدن پاور جنس چرم طبیعی بسته 2 عددی
کف بند بدنسازی گلدن پاور جنس چرم طبیعی بسته 2 عددی
مچ بند بدنسازی مدل XFITRIG جنس کتان بسته دو عددی
مچ بند بدنسازی مدل XFITRIG جنس کتان بسته دو عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد