منو

مسواک بین دندانی چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

تمیز کردن بین دندان ها و لثه برای حفظ سلامت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. تعداد زیادی از افراد از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان های خود استفاده می کنند اما استفاده از مسواک بین دندانی یک روش مراقبتی عالی محسوب می شود.

در حقیقت تحقیقات نشان داده است که استفاده از مسواک بین دندانی یک روش عالی برای از بین بردن پلاک است و کارایی آن از نخ دندان بیشتر است و در صورتی که همواره در کنار مسواک زدن مورد استفاده قرار بگیرد به حفظ سلامت دهان و دندان کمک خواهد کرد.

مسواک بین دندانی

راهنمای خرید مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی چیست؟

مسواک بین دندانی (Interdental Brush) تقریبا بهترین روش برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها است. با این مسواک ها می توان ذرات ریز مواد غذایی بین دندان ها را در آورده و مانع از بروز بیماری لثه شد.

مسواک اینتردنتال نوعی برس یا مسواک با بدنه کوتاه، گردن قابل انعطاف و سر باریک و تقریبا استوانه ای یا نسبتا مخروطی شکل است که دور تا دور آن با موهای ریز و نرم احاطه شده است. سر این برس تا حدودی شبیه موهای روی یک چوب ریمل هستند.

مسواک بین دندانی یا اینتردنتال به مسواک ارتودنسی نیز شهرت دارند. از مسواک بین دندانی در اصل برای تمیز کردن فضای زیر سیم های ارتودنسی و همچنین اطراف کش ها و براکت ها استفاده می شود.

انواع مسواک های بین دندانی

این مسواک ها بر اساس کاربرد و شرکت سازنده انواع متعددی دارند ولی به دو گروه عمده تقسیم می شوند که تفاوت آنها در نوع دسته آنهاست:

 • مسواک بین دندانی انگشتی : این مسواک ها که با نام مسواک های دسته کوتاه هم شناخته می شوند، بیشتر برای نواحی جلوی فک کاربرد دارد.
 • مسواک بین دندانی دسته بلند : مسواک های دسته بلند، عمدتا برای دندان های عقب تر به کار می روند.

همچنین این مسواک ها بر اساس قطر یا سایز نوک آنها هم دسته بندی می شوند یعنی از نوک نازک تا ضخیم در دسترس است و معمولا هر سایز با یک رنگ خاص مشخص می شود.

یک دسته بندی دیگر این مسواک ها بر اساس شکل نوک آنها است برخی برس ها استوانه ای شکل و برخی دیگر مخروطی شکل هستند. معمولا خود فرد به تدریج و با کسب تجربه می تواند بهترین نوع مسواک را از نظر شکل دسته و قطر برای دندان های خود انتخاب نماید.

انواع مسواک بین دندانی

عکس مسواک بین دندونی یا مسواک ارتودنسی

چه کسانی می توانند از مسواک بین دندانی استفاده کنند؟

هر شخصی که به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهد می تواند از این مسواک ها استفاده کند. به عبارتی در این خصوص تقریبا محدودیت استفاده وجود ندارد. اما به طور ویژه، افرادی زیر می توانند از مزایای مسواک بین دندانی بهره ببرند.

1 - افرادی با توانایی حرکتی محدود

افرادی که بیماری های مفصلی دارند و یا توانایی حرکتی آنها محدود است، احتمالا استفاده از مسواک بین دندانی را به نخ دندان ترجیح خواهند داد.

2 - افراد دارای ارتودنسی دندان

بیمارانی که از درمان ارتودنسی استفاده می کنند بیش از افراد عادی باید به سلامت دهان و دندان های خود اهمیت بدهند، چراکه این افراد به دلیل وجود دستگاه ارتودنسی در دهان نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض بیماری هایی چون پوسیدگی و تغییر رنگ دندان ها هستند.

مسواک ارتودنسی

عکس مسواک ارتودنسی

استفاده از نخ دندان برای افراد دارای ارتودنسی ثابت معمولا میسر نیست. این مسواک های باریک برای خارج کردن باقیمانده غذا و پلاک از بین دندان ها و گوشه براکت های ارتودنسی مناسب است.

3 - افرادی که بین دندانهایشان فاصله دارند

اگر فاصله بین دندان های شما زیاد است، سطح دندانهای شما ناصاف است و یا لثه های شما در حال تحلیل است، نمی توانید با استفاده از نخ دندان، آن را به طور کامل تمیز کنید چرا که نخ دندان فضاهای خالی را به طور کامل پر نمی کند. در این موارد استفاده از مسواک بین دندانی، انتخابی مناسب جهت خارج کردن پلاک و باقی مانده غذا است.

4 - افرادی که علاقه به استفاده از نخ دندان ندارند

استفاده از نخ دندان برای بسیاری از افراد خوشایند نیست، به عنوان مثال ممکن است این کار برای آنها سخت باشد و یا از حس آن خوششان نیاید. در هر صورت چنانچه علاقه ای به استفاده از نخ دندان ندارید، مسواک بین دندانی انتخابی بهتر برای شما بوده و به علاوه استفاده از آن نیز ساده تر است.

مسواک بین دندانی چه کاربردی دارد؟

 • تمیز کردن فواصل بین دندان ها در طول درمان با ارتودنسی
 • تمیز کردن سیم ها و براکت های ارتودنسی
 • شستشو و تمیز کردن دندان ها در قسمت هایی که سیم روی آن ها قرار می گیرد
 • تمیز کردن پیچ های ایمپلنت و پروتز
 • تمیز کردن فواصل بین دندانی در افرادی که فواصل بین دندانی دارند
 • ماساژ دادن لثه های برای کاهش التهاب و تمیز کردن آن ها
 • در مواردی که لثه تحلیل رفته و ریشه دندان آشکار شده است می توان استفاده کرد

کاربرد مسواک بین دندانی

نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی

طرز استفاده از مسواک بین دندانی؟

استفاده از این مسواک ها بسیار آسان است و فقط باید حین استفاده از آن ها کمی احتیاط کرد. برای اینکه بین دندان ها و دستگاه های ارتودنسی خود را با این مسواک تمیز کنید می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قبل از هرچیزی یک مسواک ارتودنسی متناسب با وضعیت دندان ها و دستگاه های ارتودنسی خود بخرید
 • بهتر است قبل از اینکه به روش عادی مسواک بزنید، لابلای دندانی های خود را با مسواک بین دندانی تمیز کنید
 • فرچه مسواک را به آرامی به فضای بین دندانی خود وارد کنید
 • برای وارد کردن فرچه به هیچ عنوان زور و فشار بیش از حد استفاده نکنید
 • مسواک را به آرامی در جهت عقب و جلو به حرکت در بیاورد و اینکار را برای تمام فضاهای بینی دندانی انجام دهید.
 • تلاش کنید که قبل از هر بار مسواک زدن، از فرچه بین دندانی استفاده کنید اما در هر صورت می توانید دست کم 1 بار در شبانه روز از مزیت مسواک اینترادنتال برای تمیز کردن بین دندان ها و دستگاه های ارتودنسی خود استفاده کنید.

هر چند وقت یکبار باید از این مسواک ها استفاده کرد؟

استفاده از این مسواک ها باید همراه با مسواک زدن معمولی باشد. بنابراین به تعداد دفعاتی که مسواک می زنید می توانید از مسواک های ارتودنسی هم استفاده کنید. اما اگر برایتان مقدور نیست زیاد از آن استفاده کنید، دست کم روزی 1 بار با کمک این برس فضاهای بین دندانی خود را تمیز کنید.

آیا امکان خونریزی لثه وجود دارد؟

در برخی افراد که برای اولین بار از این مسواک استفاده میکنند، امکان خونریزی لثه وجود دارد و دلیل این امر پاک شدن موادی است که به مدت زیادی به لثه های شما چسبیده است و در طی یک یا دو روز خونریزی طبیعی میباشد. ولی اگر خونریزی بیشتر از سه روز ادامه داشت مسواک زدن را ادامه ندهید و با دندانپزشک مشورت کنید.

آیا مسواک بین دندانی می تواند جایگزین مسواک معمولی شود؟

خیر، این مسواک به هیچ عنوان جایگزین مسواک های معمولی نیست، بلکه در کنار مسواک های معمولی استفاده می شود و در مجموع به ارتقاء سلامت دهان و دندان کمک می کند.

از آنجا که با مسواک معمولی تنها سطوح جلو و عقب دندان ها تمیز می شوند و عملا فضای بین دندانی دست نخورده و در معرض پوسیدگی قرار می گیرند، با کمک مسواک های ریز و باریکی که به خوبی وارد فضای بین دندان ها می شوند می توان این فضا ها را نیز تمیز کرد.

خرید اینترنتی مسواک بین دندانی

فرق بین مسواک بین دندانی و مسواک معمولی

آیا از این مسواک ها میتوان برای تمیز کردن اطراف ایمپلنت استفاده کرد؟

علاوه بر کاربرد و اهمیت این مسواک ها در ارتودنسی دندان، در اطراف ایمپلنت نیز از مسواک بین دندانی مناسب استفاده می کنند. این کار باعث می شود ایمپلنت نسبت به هجوم باکتری ها مقاوم شود و کمتر آسیب ببیند.

همچنین برای مسواک زدن ما بین پیچ های ایمپلنت و زیر پروتزهای دندانی نیز از این نوع مسواک استفاده می شود. نحوه استفاده از این مسواک ها به این ترتیب است که مسواک را اطراف پین های ایمپلنت قرار داده و به آرامی با حرکات رفت و برگشت بین پین ها را تمیز می کنیم.

بهترین جایگزین مسواک ارتودنسی چیست؟

چنانچه نتوانید از این مسواک ها استفاده کنید و یا استفاده از آن ها موجب خونریزی و حساسیت بیش از حد لثه شما شده می توانید به فکر یک وسیله جایگزین باشید. بهترین جایگزین این مسواک ها نخ دندان است.

شما می توانید از نخ دندان نیز برای تمیز کردن فضاهای بین دندانی استفاده کنید اما کارایی نخ دندان به اندازه فرچه بین دندانی نیست. اما در کل و در بهترین حالت بهتر است که از مسواک معمولی، مسواک ارتودنسی باریک و نخ دندان با هم استفاده شود.

عکس نخ دندان

نخ دندان می تواند جایگزین مسواک بین دندانی شود

مزایا و معایب استفاده از مسواک بین دندانی

استفاده از این نوع مسواک نیز دارای مزایا و معایبی است که بهتر است آن را بدانید:

مزایای مسواک بین دندانی

 • استفاده آسان (دسته مسواک را بگیرید و دندانهایتان را تمیز کنید)
 • سادگی تمیز کردن مسواک میان دندانی
 • قابلیت تمیز کردن فواصل بزرگ میان دندانها، مخصوصا میان دندان های کج، تاج دندان یا بریج دندان.
 • بر عکس نخ دندان های مومی، لایه مومی از خود بر روی سطح دندان بر جا نمی گذارد (لایه های مومی روی دندان، موجب تجمع پلاک می شوند)

معایب مسواک بین دندانی

 • قیمت بالاتر نسبت به نخ دندان
 • مسواک میان دندانی در مرکز خود دارای یک سیم ظریف بوده که معمولا هنگام استفاده به لثه ها آسیب می زند.
 • با وجود اینکه می توانید آن را تمیز کنید اما امکان استریل کردن آن وجود ندارد. از آنجایی که استفاده از مسواک میان دندانی ممکن است به لثه آسیب بزند، این امر باعث ایجاد عفونت خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید مسواک زبان

خرید اینترنتی مسواک ارتودنسی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
پرفروش ترین برندهای مسواک بین دندانی کدامند؟
شرکت های زیادی اقدام به تولید مسواک بین دندانی کرده اند که از جمله معروف ترین آنها می توان به برند اورال بی oral b، کانفیدنت، جی یو ام gum، ته په Tepe، مدیکال Medical، سنسوداین Sensodyne، ژیلت Gillette و فوکوس Fuchs اشاره کرد.
قیمت مسواک بین دندانی چند است؟
قیمت مسواک بین دندانی به عواملی همچون برند شرکت سازنده، تعداد مسواک موجود در مجموعه، کیفیت ساخت برس و دسته و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع مسواک ارتودنسی از 50 هزار تومان شروع و تا 1 میلیون هم ادامه دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/03
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
مسواک بین دندانی سوئیسی تریزا مدل 1.6
مسواک بین دندانی سوئیسی تریزا مدل 1.6
مسواک بین دندانی برند اینتردنتال بسته 5 عددی با برس متوسط
مسواک بین دندانی برند اینتردنتال بسته 5 عددی با برس متوسط
مسواک بین دندانی اورال بی مدل Interdental بسته 20 عددی
مسواک بین دندانی اورال بی مدل Interdental بسته 20 عددی
مسواک بین دندانی پیرروت مدل NANO همراه با درپوش بسته 5 عددی
مسواک بین دندانی پیرروت مدل NANO همراه با درپوش بسته 5 عددی
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 3 بسته 6 عددی
مسواک بین دندانی کانفیدنت سایز 3 بسته 6 عددی
مسواک بین دندانی اورال بی مدل T1
مسواک بین دندانی اورال بی مدل T1
مسواک بین دندانی تریزا مدل اسپیس پروفشنال بسته 36 عددی
مسواک بین دندانی تریزا مدل اسپیس پروفشنال بسته 36 عددی
مسواک بین دندانی ته په مدل ExtraSoftMixedPack با برس بسیار نرم
مسواک بین دندانی ته په مدل ExtraSoftMixedPack با برس بسیار نرم
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد