منو

راهنمای خرید مسواک برقی مناسب و بررسی فواید و معایب آن

بهداشت و حفاظت از دندان ها و لثه ها اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از ابزارهای بسیار مهمی که برای بهداشت دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد، مسواک است. مسواک ها به طور کلی به دو نوع مسواک دستی و مسواک برقی تقسیم می شوند.

بسیاری از افراد گاها به دلیل تنبلی و یا آگاه نبودن از شیوه صحیح مسواک زدن به بیماری های مربوط به بهداشت دهان و دندان نظیر پوسیدگی، التهاب لثه، ایجاد پلاک های دندانی و ... مبتلا می شوند که با خرید مسواک برقی و استفاده از آن می توانند از این امر جلوگیری کنند.

مسواک برقی

راهنمای خرید مسواک برقی

مسواک برقی چیست؟

مسواک الکتریکی یا همان مسواک های برقی معروف، مسواکی است که با نیروی الکتریسیته برای حرکت دادن نوسانی و ارتعاشی سر مسواک کار می کند و دیگر نیازی نیست که دستان خود را حرکت دهید.

این نوع مسواک به مسواک چرخشی هم معروف است. مسواک هایی که با برق یا باتری کار می کنند، قدرت پاک کنندگی بیشتری دارند، زیرا با شدت و قدرت مناسبی دندان ها را تمیز می کنند. این روزها این نوع مسواک ها کاربران بسیاری دارند و در اکثر داروخانه ها، فروشگاه ها و حتی سوپرمارکت ها می توان نمونه های گوناگون این نوع مسواک ها را یافت.

تاریخچه مسواک برقی

مسواک های برقی از چه زمانی به میهمانی خانه ها آمدند؟ در حدود سال های ۱۹۴۰ اولین مسواک های برقی به شکل کنونی در سوئیس ساخته شد و ۲۰ سال بعد در آمریکا این نوع مسواک ها با تولید انبوه به بازار عرضه شدند. می توان گفت، مسواک های برقی از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی به طور گسترده در کنار سایر محصولات تجاری بهداشت دهان در دسترس مردم قرار گرفت.

ابتدا کاربرد مسواک های برقی تنها برای گروه محدودی از مردم که دارای محدودیت های فیزیکی و ذهنی بودند یا کسانی که مهارت کافی برای مسواک زدن به روش دستی نداشتند، توصیه می شد. این مسواک ها برای بیماران ارتودنسی نیز تجویز می شد. در دهه ۱۹۹۰ با پیشرفت تکنولوژی، تولید مسواک های برقی طیف وسیعی از مردم از این وسیله سود بردند. مطالعات مختلف نشان می دهند که کاربرد این مسواک ها ۲ بار در روز، دارای اثرات مفید در مقایسه با مسواک های دستی است.

آموزش نحوه استفاده مسواک برقی

عکس مسواک زدن با مسواک برقی

انواع مسواک برقی

 • نسل اول - مسواک برقی هایی که با باتری کار می کنند: مزیت این گروه ارزان تر بودن و قابلیت حمل آنها است. با این حال کوتاه بودن مدت عمر و شکنندگی مکانیکی این گروه از معایب آنها است.
 • نسل دوم - مسواک هایی با باتری قابل شارژ: این مسواک ها دارای یک سر چرخنده مجزا هستند و با باتری قابل شارژ کار می کنند. حرکت سر مسواک در این گروه به صورت لرزشی یا جلو و عقب است. قیمت آنها بالاتر است و تایمر دارند. سر این مسواک ها سنسور حساس به فشار دارد.
 • نسل سوم - مسواک های سونیک: قابلیت شارژ دارند و سری های گوناگونی دارند.قیمت آنها بالاتر است.
 • مسواک های چرخشی: همان طور که از اسمشان معلوم است، سرمویی آنها می تواند یک دور کامل بچرخد.
 • مسواک های لغزشی: این مسواک ها که سر کوچکی دارند، نمی چرخند بلکه موهایشان در جای خود حرکت می کند و این امکان را می دهد که دندان ها به صورت نقطه ای و جرم های یک ناحیه مشخص تمیز شود.
 • مسواک های جهنده: سر این مسواک ها به غیر از اینکه می چرخند، امکان عقب و جلو رفتن دارند و این امکان را به وجود می آورند که اگر چیزی لابه لای دندان هایتان گیر کرده، بیرون بیاید.
 • مسواک های دوسره: همان طور که از اسمش مشخص است، مسواک های برقی ای هستند که دو سر قابل تعویض دارند که یکی امکان حرکت به جلو و عقب و دیگری لغزیدن در جای خود را دارد.

عکس انواع مسواک برقی

عکس انواع مسواک برقی

مسواک برقی نوسانی دورانی

مسواک های نوسانی دارای سر گرد هستند که به سمت جلو و عقب نوسان می کند، در حالی که مسواک های چرخان دارای سر هستند که میتوانند به دور خود بچرخند. حرکت چرخشی یا نوسانی عمل تمیز کردن را بدون اعمال نیروی دست به دندان ها افزایش می دهد و باعث می شود بدون خستگی دست از آن استفاده کنید. همچنین باعث آسیب به لثه نمی شود.

مسواک های ارتعاشی یا سونیک

مسواک های سونیک امواج ارتعاشی با فرکانس بالا ایجاد می کنند که بر دینامیک مایعات اطراف دندان شما تأثیر می گذارد. این نوع حرکت به از بین برد پلاک و باکتری که به طور موثرتری. نسبت به مسواک های دیگر کمک می کند. مسواک های سونیک نسبت به مسواک های معمولی باعث ساییدگی کمتر لثه ها می شوند.

پیشنهاد مطالعه : مسواک بین دندانی یا مسواک ارتودنسی چیست؟

نحوه صحیح استفاده از مسواک برقی

شیوه مسواک زدن از اهمیت بالایی برخوردار است و مسواک زدن بعضی از نقاط دندان ها که دور از دسترس هستند احتیاج به دقت بالایی دارد. سر مسواک برقی با سرعت حرکت بالایی که دارد و سبب تمیزی بهتر دندان ها می شود.

هنگام استفاده از مسواک برقی، مسواک روی آخرین دندان قرار می گیرد و به آرامی به سمت جلو حرکت می کند همچنین سر مسواک باید زاویه 70 درجه نسبت به لثه ها داشته باشد و این حرکت برای هر دندان حدود 2 ثانیه طول می کشد. در مسواک برقی نیازی به فشار دادن یا حرکت سر مسواک نیست زیرا خود مسواک عمل تمیز کردن را انجام می دهد.

مسواک برقی

آموزش نحوه صحیح مسواک زدن با مسواک برقی

هنگام استفاده از مسواک باید از شکل دندان و لثه تبعیت شود یعنی باید زاویه قرار دادن مسواک روی دندان ها رعایت شود زیرا اگر بخشی از مسواک روی دندان و بخش دیگر روی لثه ها قرار گیرد، به لثه ها آسیب وارد می شود.

فواید مسواک برقی

در نهایت مطالعات مختلف نشان می دهند که استفاده از مسواک های برقی در بیشتر مردم سودمند است چرا که بدون توجه به توانایی فردی، یک تکنیک خوب مسواک زدن را فراهم و انگیزه فرد را تقویت می کنند و مقبولیت بیشتری در طولانی مدت دارند.

تولیدکنندگان مختلف، فواید زیر را در کاربرد مسواک های برقی ادعا می کنند:

 • کاهش قابل توجه پلاک در بالغان و بزرگسالان
 • صرف نیروی کمتر برای برداشت پلاک و در نتیجه کاهش خطر تحلیل و سایش لثه
 • کاهش بیشتر التهاب و خونریزی از لثه در مقایسه با مسواک های دستی
 • توانایی بیشتر در برداشت جرم و تغییر رنگ دندان ها در مقایسه با مسواک دستی
 • دسترسی آسان به نواحی مختلف دهان به دلیل برخورداری از سر کوچک
 • علاقه کودکان به استفاده از این نوع مسواک ها (راهنمای خرید مسواک برقی کودک)
 • به صرفه بودن خرید آنها نسبت به نمونه های غیربرقی. به ویژه نمونه هایی که دارای سری با قابلیت تعویض هستند.(هفتگی)

معایب مسواک برقی

 • مسواک برقی نسبت به نمونه های معمولی گران تر است.
 • یافتن سر مناسب مسواک برقی ممکن است همیشه آسان یا راحت نباشد زیرا همه فروشگاه ها آن ها را ندارند و ممکن است فروشگاه های محلی شما از مارک مناسبی از مسواک برقی ها برخوردار نباشند. همچنین می توانید آن ها را بصورت آنلاین نیز خریداری کنید.
 • همه احساس لرزش را دوست ندارند. به علاوه این که مسواک های برقی بزاق بیشتری را در دهان ایجاد می کنند.
 • نیاز به منبع تغذیه برای شارژ مجدد (یا دسترسی به باتری های جدید)
 • چندان مناسب سفر نبوده زیرا بزرگترند و ممکن است در حین حمل و نقل روشن شوند
 • بیشتر مستعد آسیب است

electric toothbrush

آیا استفاده از مسواک برقی مضرات و معایب دارد؟

نکات مهم هنگام خرید مسواک برقی

توجه به طراحی بدنه

اولین نکته ای که هنگام خرید مسواک برقی باید به آن توجه کنید، طراحی به کار رفته در ساخت بدنه محصول مورد نظرتان است. یادتان باشد خدف اصلی از خرید یک مسواک برقی، راحت کردن انجام مسواک زدن در طول شبانه روز است و اگر محصول مدنظر شما از طراحی مناسبی برخوردار نباشد، نه تنها برای شما فایده ای ندارد؛ بلکه ممکن است به کلی انگیزه مسواک زدن را هم از شما بگیرید.

میزان نگهداری شارژ محصول

نکته بعدی در خصوص توجه به میزان نگهداری شارژ از سوی مسواک الکتریکی شما است. پیشنهاد می کنیم چنانچه تمایل زیادی به انجام مسافرت های گوناگون در هر زمانی دارید، حتما مسواک برقی را خریداری کنید که بتواند برای مدت زمان بیشتری شارژ الکتریکی را در خود نگه دارد.

قابلیت تعویض سَری

مورد مهم دیگری که بهتر است در هنگام انتخاب و خرید مسواک برقی به آن توجه داشته باشید، وجود قابلیت تعویض سری های مختلف در کنار محصول شما است. در شرایط حاضر برخی از مسواک های برقی به نحوی طراحی و تولید می شوند که امکان تعویض کردن سر آن ها برای مصرف کنندگان وجود دارد. اما برخی دیگر این قابلیت را ندارند.

لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت داشتن این ویژگی، مسواک شما کارایی بالاتری از خود نشان خواهد داد. از طرف دیگر خرید چنین ابزاری برای شما مقرون به صرفه تر خواهد بود. چرا که افراد دیگری نیز می توانند از مسواک شما استفاده کنند و سپس سر آن را تعویض نمایند. بنابراین در هنگام خرید مسواک برقی می توانید این عامل را نیز در نظر بگیرید.

تایمر محصول

از دیگر نکات مهم در خرید یک مسواک برقی مناسب، توجه وجود قابلیت زمانی یا همان تایمر مسواک است که سبب می شود شما مدت زمان هر بار مسواک زدن خود را بر روی ان مشخص کنید تا با اتمام زمان، مسواک هشداری به شما داده و شما را از زیاده روی در امر مسواک زدنتان که قطعا سبب خرابی دندان هایتان خواهد شد، مطلع سازد.

خرید مسواک برقی

قیمت مسواک برقی

قیمت مسواک برقی نیز همچون دیگر لوازم بهداشتی بسته به قابلیت ها و همچنین برند تولید کننده آن دارد. با این وجود توصیه می کنیم به دلیل اهمیت کار با یک مسواک باکیفیت که در ارتباط مستقیمی با سلامت دهان و دندان هایمان می باشد، حساست به خرج نداده و همواره به دنبال بهترین این قبیل وسایل بهداشتی برای مصرف شخصی خودمان باشیم.

پیشنهاد مطالعه » خرید انواع مسواک برقی اورال بی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین برندهای مسواک برقی کدامند؟
در حال حاضر برندهای مختلف، انواع متنوعی از مسواک برقی را طراحی و تولید میکنند که از جمله معروف ترین آنها می توان به برند اورال بی (Oral-B)، فیلیپس (Philips)، مسواک برقی آکواپیک، هارمن، موزر، شیائومی و براون اشاره کرد.
آیا مسواک برقی ضرر دارد؟
خیر، در صورت استفاده صحیح از مسواک برقی به دندان ها یا لثه ها آسیب نمی رساند.
عمر مسواک برقی چقدر است؟
عمر متوسط ​​یک مسواک برقی حدود 5 سال است. تولیدکنندگان نیز معمولاً 2 سال گارانتی ارائه می دهند اما برخی از مسواک ها عمر طولانی تری خواهند داشت (بالاتر از 10 سال).
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/07
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
مسواک برقی گلویش استایل مدل SK-01
مسواک برقی گلویش استایل مدل SK-01
مسواک برقی اورال بی مدل پرو اکسپرت
مسواک برقی اورال بی مدل پرو اکسپرت
مسواک برقی تریزا مدل پروکلین پروفشنال
مسواک برقی تریزا مدل پروکلین پروفشنال
مسواک برقی شیائومی لرزشی مدل T700
مسواک برقی شیائومی لرزشی مدل T700
مسواک برقی اوآبس مدل MSB01
مسواک برقی اوآبس مدل MSB01
مسواک برقی گلویش استایل مدل KS-04
مسواک برقی گلویش استایل مدل KS-04
مسواک برقی اورال-بی مدل PRO1 790 Black Edition بسته 2 عددی
مسواک برقی اورال-بی مدل PRO1 790 Black Edition بسته 2 عددی
مسواک برقی اورال بی مدل STARTER PACK D12.523.1 white
مسواک برقی اورال بی مدل STARTER PACK D12.523.1 white
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد