توپ مدیسن بال چیست و چگونه از آن استفاده میشود؟

اگر به دنبال راهی برای لاغری، تناسب اندام و تقویت عضلات خود هستید، توپ مدیسن بال را امتحان کنید. مدیسن بال از پلاستیک سخت و مواد چرمی متراکم ساخته می شود و معمولا درون آن ها از هوا یا شن پر شده است. البته کاربرد مدیسن بال تنها در حیطه ورزشی و بدنسازی محدود نمی شود. این وسیله که با نام توپ پزشکی نیز معروف است در زمینه درمانی و فیزیوتراپی کاربرد فراوانی دارد. در مقاله پیش رو با توپ مدیسن و کاربرد آن آشنا خواهیم شد. با طوطی کالا همراه باشید.

راهنمای انتخاب و خرید توپ مدیسن

توپ مدیسن بال چیست؟

مدیسن بال (Medicine ball) که با نام توپ تناسب اندام و توپ پزشکی نیز شناخته می شود، برای اولین بار در یونان باستان به دست بقراط با پوست حیوانات ساخته شد؛ بقراط این توپ را با اهداف دارویی برای بیماران خود پرتاب می کرد. توپ مدیسن امروزه از جنس پلاستیک های سخت ساخته می شود و درون آن با شن و هوا پر می شود. مدیسن بال در بدنسازی به عنوان ابزاری برای تقویت عضلات و در فیزیوتراپی برای بهبود عملکرد عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه از مدیسن بال در ورزش های خود استفاده کنیم؟

شما می توانید از مدیسن بال در ورزش های هوازی و قدرتی استفاده کنید. توپ مدیسن یک وسیله ورزشی فوق العاده شگفت انگیز و همه کاره است که می تواند به طور هماهنگ عضلات بالاتنه، میان تنه، پایین تنه شما را درگیر و در نهایت تقویت کند. در تمرینات بدنسازی و ورزش با دمبل یا هالتر، می توانید توپ مدیسن را جایگزین آن ها کنید و حرکات را به کمک آن شبیه سازی کنید. این توپ بهترین جایگزین برای انواع وسایل ورزشی است. استفاده مداوم و مرتب از توپ مدیسن باعث افزایش کالری سوزی در بدن می شود.

چه کسانی می توانند از مدیسن بال استفاده کنند؟

همه افراد با هر سطح و توان بدنی می توانند به راحتی از توپ مدیسن برای افزایش قدرت و انعطاف خود استفاده کنند. با صبوری و انجام مرتب تمرینات ورزشی با توپ مدیسن می توانید از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید.

توپ مدیسن بال چیست

تفاوت مدیسن بال با توپ معمولی ورزشی

اولین تفاوت مدیسن بال و توپ ورزشی در وزن آن هاست. تمام توپ های ورزشی دارای وزنی کمتر از یک کیلوگرم هستند. اما مدیسین بال یک کیلویی کمترین وزن این محصول است. رویه مدیسن بال از لایه ای ضخیم است، زیرا باید ضربات ورزشی را تحمل کند؛ در حالی که رویه توپ معمولی چنین ضخامتی ندارد.

مدیسن بال چه فوایدی دارد؟

1 - افزایش انگیزه : استفاده از مدیسن بال بسیار مفرح و جذاب است و باعث ایجاد انگیزه در افراد می شود. شما به کمک این توپ می توانید علاوه بر توان بخشی به عضلات خود، استرس و تنش های عصبی را نیز از بین ببرید.

2 - آسیب کمتر و ایمنی بالاتر : استفاده از مدیسن بال برای همه افراد حتی مبتدی ها بسیار راحت است و خطر شکستگی انگشت یا پارگی رباط صلیبی در آن بسیار کم است. اگر به تازگی شروع به ورزش کرده اید می توانید با کمک توپ مدیسن شروع به انجام تمرینات قدرتی کنید و علاوه بر رسیدن به اعتمادبه نفس به مرور زمان، عضلات خود را نیز تقویت کنید.

3 - توان بخشی : از مدیسن بال در فیزیوتراپی با هدف توان بخشی به عضلات استفاده می شود. به عنوان مثال اگر زانوی شما آسیب دیده باشد، درمانگر به شما توصیه می کند که توپ مدیسن را بین پاهای خود قرار دهید و درحالی که زانوها را خم کرده اید شروع به بلند کردن توپ کنید. این تمرین باعث تقویت ماهیچه ران و ساق پا می شود و به مرور، مفصل زانو را قدرتمند می کند.

4 - تقویت قلب و عروق : استفاده مرتب و هفتگی از مدیسن بال در ورزش های هوازی و مقاومتی باعث تقویت قلب و عروق خواهد شد و این باعث افزایش طول عمر و بهره وری شما در زندگی می شود.

5 - کشش بیشتر عضلات : مدیسن بال باعث افزایش مایع درون مفاصل می شود که استفاده از از آن هنگام کشش عضلات باعث انعطاف پذیری عضلات خواهد شد.

6 - افزایش تعادل و هماهنگی عضلات : به کمک توپ مدیسن می توانید تعادل را بین تمامی ماهیچه های خود حفظ کنید و با هماهنگی بیشتر ماهیچه های خود را تقویت کنید.

7 - سرگرم کننده و باعث افزایش رقابت : به کمک مدیسن بال می توانید تمرینات گروهی انجام دهید و با این کار تعامل خود را با دوستان خود بالاتر ببرید. استفاده از این توپ بسیار سرگرم کننده است و اگر به صورت مشارکتی انجام شود، فراموش می کنید که درحال ورزش هستید.

بهترین مدلهای توپ مدیسن بال

انواع توپ مدیسن بال

ژله ای

مدیسن بال های ژله ای برای ورزش های پرتابی مورد استفاده قرار می گیرند و به این دلیل که از مواد ژله ای ساخته شده اند برای ورزش هایی که به ریباند یا پرش نیاز دارند گزینه مناسبی نمی باشد. این محصول در جنس و بافت ساختاری آن ها از رزین های پلی وینیل ساخته شده که به عنوان یک توپ ژله ای نیز شناخته می شوند. این محصول در اندازه های متنوعی به بازار عرضه شده اند و برای کارهای باز توانی بسیار مفید خواهند بود. از لحاظ قیمتی نیز بسیار مقرون به صرفه می باشند.

دسته دار

این دسته از توپ های مدیسن که با نام کتل بل نیز شناخته می شود معمولا برای تمرینات قدرتی و چربی سوزی مورد استفاده قرار می گیرند.

پر شده از هوا

این دسته از توپ های ورزشی به این دلیل که با هوا پر می شوند، قابلیت شناوری بر روی آب را دارند. در نتیجه برای ورزش های آبی مانند واترپلو مورد استفاده قرار می گیرند. مدیسن بال های پر شده از هوا قابلیت تنظیم میزان باد را دارند که هر چه این میزان بیشتر باشد، برگشت یا ریباند (Rebound) توپ هم افزایش می یابد.

انواع مختلف توپ مدیسن بال

طناب دار

برخی از توپ ها به یک طناب متصل هستند که بیشتر برای تمرینات چرخشی مناسب خواهند بود. استفاده از این محصول باعث تن کردن عضلات هسته ای بدن، تمرینات هدفمند بر روی مفاصل، هماهنگی و انعطاف پذیری دامنه حرکات شما خواهد شد. شما می توانید با خیال آسوده آن را به هر سطحی بکوبید بدون اینکه نگرانی از بابت ترکیدگی و پارگی داشته باشید. معمولا توپ های طناب دار برای تمرینات نوسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

چرمی

قدیمی ترین توپ های مدیسن به این گروه تعلق می گیرد. مدیسن بال های چرمی معمولا توسط بوکسورها مورد استفاده قرار گرفته و برای تقویت ماهیچه ها و عضلات میان تنه کاربرد بیشتری دارد.

گریپ دار

توپ های مدیسن دارای گریپ یکی از پراستفاده ترین توپ های ورزشی محسوب می شود. این دسته از توپ ها از مواد سخت و مرغوب ساخته شده اند و به دلیل بافت خاصی که دارند، ورزش و دست گرفتن آن ها بسیار راحت است.

برنامه تمرینی با توپ مدیسن بال

برنامه تمرینی با مدیسن بال

  1. جلو بازو با توپ مدیسن : برای انجام این حرکت در حالت نشسته یا ایستاده توپ را بالای سر خود قرار دهید و شروع به بالا و پایین کردن کنید. توجه داشته باشید که در اوایل کار از دو دست خود استفاده کنید.
  2. دراز نشست با توپ مدیسن : برای تقویت عضله شکم و چربی سوزی در این ناحیه می توانید به کمک توپ مدیسن شروع به دراز نشست کنید. مدیسن بال یک نوع تکیه گاه برای شما محسوب خواهد شد.
  3. پشت بازو با توپ مدیسن : برای انجام این حرکت در حالت ایستاده یا نشسته، سعی کنید بدن خود را صاف نگه دارید. توپ را با دو دست خود بگیرید و دست ها را تا بالای سر خود بالا ببرید. اکنون آرنج ها را آرام خم کنید به طوری که زاویه ۹۰درجه ایجاد کنید.
  4. اسکوات با توپ مدیسن : برای انجام این حرکت در ابتدا پاهای خود را به عرض شانه ها باز کنید و بعد به کمک توپ مدیسن ۴ کیلویی شروع به انجام حرکت اسکوات کنید. برای رسیدن به نتیجه بهتر این حرکت را به طور مداوم و روزمره انجام دهید.
1400/08/23
ارسال دیدگاه
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است