منو

توپ مدیسن بال چیست و چگونه از آن استفاده میشود؟

اگر به دنبال راهی برای لاغری، تناسب اندام و تقویت عضلات خود هستید، توپ مدیسن بال یا مدیسین بال را امتحان کنید. مدیسن بال از پلاستیک سخت و مواد چرمی متراکم ساخته می شود و معمولا درون آن ها از هوا یا شن پر شده است. البته کاربرد مدیسن بال تنها در حیطه ورزشی و بدنسازی محدود نمی شود. این وسیله که با نام توپ پزشکی نیز معروف است در زمینه درمانی و فیزیوتراپی کاربرد فراوانی دارد. در مقاله پیش رو با توپ مدیسن و کاربرد آن آشنا خواهیم شد. با طوطی کالا همراه باشید.

راهنمای انتخاب و خرید توپ مدیسن

راهنمای خرید توپ مدیسن بال یا مدیسین بال

توپ مدیسن بال چیست؟

مدیسن بال (Medicine ball) که با نام توپ تناسب اندام، توپ پزشکی یا توپ ورزشی نیز شناخته می شود، برای اولین بار در یونان باستان به دست بقراط با پوست حیوانات ساخته شد؛ بقراط این توپ را با اهداف دارویی برای بیماران خود پرتاب می کرد.

توپ مدیسین امروزه از جنس پلاستیک های سخت ساخته می شود و درون آن با شن و هوا پر می شود. مدیسن بال در بدنسازی به عنوان ابزاری برای تقویت عضلات و در فیزیوتراپی برای بهبود عملکرد عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.

این توپ ابعادی مشابه توپ بسکتبال و توپ والیبال داشته و در درجات وزنی مختلف از یک تا 7 کیلوگرم و گاهی تا ۱۱ کیلوگرم هم تولید می شود.

چگونه از مدیسین بال در ورزش های خود استفاده کنیم؟

شما می توانید از مدیسن بال در ورزش های هوازی و قدرتی استفاده کنید. توپ مدیسن یک وسیله ورزشی فوق العاده شگفت انگیز و همه کاره است که می تواند به طور هماهنگ عضلات بالاتنه، میان تنه، پایین تنه شما را درگیر و در نهایت تقویت کند. در تمرینات بدنسازی و ورزش با دمبل یا هالتر، می توانید توپ مدیسن را جایگزین آن ها کنید و حرکات را به کمک آن شبیه سازی کنید. این توپ بهترین جایگزین برای انواع وسایل ورزشی است. استفاده مداوم و مرتب از توپ مدیسین باعث افزایش کالری سوزی در بدن می شود.

چه کسانی می توانند از مدیسن بال استفاده کنند؟

همه افراد با هر سطح و توان بدنی می توانند به راحتی از توپ مدیسن برای افزایش قدرت و انعطاف خود استفاده کنند. با صبوری و انجام مرتب تمرینات ورزشی با توپ مدیسن می توانید از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید.

توپ مدیسن بال چیست

عکس توپ مدیسن بال 15 کیلو گرمی

تفاوت مدیسن بال با توپ معمولی ورزشی

اولین تفاوت مدیسن بال و توپ ورزشی در وزن آن هاست. تمام توپ های ورزشی دارای وزنی کمتر از یک کیلوگرم هستند. اما مدیسین بال یک کیلویی کمترین وزن این محصول است. رویه مدیسن بال از لایه ای ضخیم است، زیرا باید ضربات ورزشی را تحمل کند؛ در حالی که رویه توپ معمولی چنین ضخامتی ندارد.

با توپ مدیسن بال به راحتی میتوان حرکات قدرتی، هوازی و انفجاری را انجام داد که کمک زیادی به کالری سوزی می کند. همچنین انجام حرکات ورزشی با مدیسن بال باعث در گیر شدن عضلا شکم نیز میگردد. توپ مدیسن بال یک وسیله کاربردی و ارزان قیمت است که میتواند جایگزین خوبی برای دستگاههای بدنسازی باشد.

مدیسن بال چه فوایدی دارد؟

 1. افزایش انگیزه : استفاده از مدیسن بال بسیار مفرح و جذاب است و باعث ایجاد انگیزه در افراد می شود. شما به کمک این توپ می توانید علاوه بر توان بخشی به عضلات خود، استرس و تنش های عصبی را نیز از بین ببرید.
 2. آسیب کمتر و ایمنی بالاتر : استفاده از مدیسن بال برای همه افراد حتی مبتدی ها بسیار راحت است و خطر شکستگی انگشت یا پارگی رباط صلیبی در آن بسیار کم است. اگر به تازگی شروع به ورزش کرده اید می توانید با کمک توپ مدیسن شروع به انجام تمرینات قدرتی کنید و علاوه بر رسیدن به اعتمادبه نفس به مرور زمان، عضلات خود را نیز تقویت کنید.
 3. توان بخشی : از مدیسن بال در فیزیوتراپی با هدف توان بخشی به عضلات استفاده می شود. به عنوان مثال اگر زانوی شما آسیب دیده باشد، درمانگر به شما توصیه می کند که توپ مدیسن را بین پاهای خود قرار دهید و درحالی که زانوها را خم کرده اید شروع به بلند کردن توپ کنید. این تمرین باعث تقویت ماهیچه ران و ساق پا می شود و به مرور، مفصل زانو را قدرتمند می کند.
 4. تقویت قلب و عروق : استفاده مرتب و هفتگی از مدیسن بال در ورزش های هوازی و مقاومتی باعث تقویت قلب و عروق خواهد شد و این باعث افزایش طول عمر و بهره وری شما در زندگی می شود.
 5. کشش بیشتر عضلات : مدیسن بال باعث افزایش مایع درون مفاصل می شود که استفاده از از آن هنگام کشش عضلات باعث انعطاف پذیری عضلات خواهد شد.
 6. افزایش تعادل و هماهنگی عضلات : به کمک توپ مدیسن می توانید تعادل را بین تمامی ماهیچه های خود حفظ کنید و با هماهنگی بیشتر ماهیچه های خود را تقویت کنید.
 7. سرگرم کننده و باعث افزایش رقابت : به کمک مدیسن بال می توانید تمرینات گروهی انجام دهید و با این کار تعامل خود را با دوستان خود بالاتر ببرید. استفاده از این توپ بسیار سرگرم کننده است و اگر به صورت مشارکتی انجام شود، فراموش می کنید که درحال ورزش هستید.

بهترین مدلهای توپ مدیسن بال

ورزش و آمادگی جسمانی با توپ مدیسن بال

انواع توپ مدیسن بال

مدیسن بال ژله ای

مدیسن بال های ژله ای برای ورزش های پرتابی مورد استفاده قرار می گیرند و به این دلیل که از مواد ژله ای ساخته شده اند برای ورزش هایی که به ریباند یا پرش نیاز دارند گزینه مناسبی نمی باشد. این محصول در جنس و بافت ساختاری آن ها از رزین های پلی وینیل ساخته شده که به عنوان یک توپ ژله ای نیز شناخته می شوند. این محصول در اندازه های متنوعی به بازار عرضه شده اند و برای کارهای باز توانی بسیار مفید خواهند بود. از لحاظ قیمتی نیز بسیار مقرون به صرفه می باشند.

مدیسن بال دسته دار

این دسته از توپ های مدیسن که با نام کتل بل نیز شناخته می شود معمولا برای تمرینات قدرتی و چربی سوزی مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشنهاد مطالعه : کتل بل یا دمبل روسی چیست؟

مدیسن بال پر شده از هوا

این دسته از توپ های ورزشی به این دلیل که با هوا پر می شوند، قابلیت شناوری بر روی آب را دارند. در نتیجه برای ورزش های آبی مانند واترپلو مورد استفاده قرار می گیرند. مدیسن بال های پر شده از هوا قابلیت تنظیم میزان باد را دارند که هر چه این میزان بیشتر باشد، برگشت یا ریباند (Rebound) توپ هم افزایش می یابد.

انواع مختلف توپ مدیسن بال

انواع مختلف توپ مدیسن بال

مدیسن بال طناب دار

برخی از توپ ها به یک طناب متصل هستند که بیشتر برای تمرینات چرخشی مناسب خواهند بود. استفاده از این محصول باعث تن کردن عضلات هسته ای بدن، تمرینات هدفمند بر روی مفاصل، هماهنگی و انعطاف پذیری دامنه حرکات شما خواهد شد. شما می توانید با خیال آسوده آن را به هر سطحی بکوبید بدون اینکه نگرانی از بابت ترکیدگی و پارگی داشته باشید. معمولا توپ های طناب دار برای تمرینات نوسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیسن بال چرمی

قدیمی ترین توپ های مدیسن به این گروه تعلق می گیرد. مدیسن بال های چرمی معمولا توسط بوکسورها مورد استفاده قرار گرفته و برای تقویت ماهیچه ها و عضلات میان تنه کاربرد بیشتری دارد.

مدیسن بال گریپ دار

توپ های مدیسن دارای گریپ یکی از پر استفاده ترین توپ های ورزشی محسوب می شود. این دسته از توپ ها از مواد سخت و مرغوب ساخته شده اند و به دلیل بافت خاصی که دارند، ورزش و دست گرفتن آن ها بسیار راحت است.

عکس توپ مدیسن بال

عکس توپ مدیسن بال 10 کیلو گرمی

نحوه استفاده از مدیسن بال

اگر تا به حال با مدیسن بال و این دسته از تجهیزات ورزشی تمرین نکرده اید، بهتر است با یک مربی حرفه ای یا کسی که می داند چطور از این وسایل استفاده کند، مشورت کنید. استفاده نادرست از تجهیزات ورزشی، احتمال وقوع مصدومیت را افزایش می دهد.

شما باید قبل از اینکه تمرین با مدیسن بال را شروع کنید، ابتدا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بدن خود را گرم کنید تا بدن و ارگان ها آماده ی ورزش شوند. خیلی از تمرینات با این تجهیزات از نوع قلبی عروقی (کاردیو) هستند. همچنین مهم است که مطمئن شوید برای انجام و اجرای تمرینات فضای کافی دارید.

برخلاف دمبل های گرد و مرسوم، تمرین با مدیسن بال نیازمند داشتن فضای اضافه و باز است. برای اجرای این دسته از تمرینات بهتر است در گوشه ها و قسمت های شلوغ باشگاه نباشید و خود را در این موقعیت خطرناک قرار ندهید.

تمرین با توپ مدیسن بال

انجام تمرینات ورزشی و بدنسازی با توپ مدیسن بال

برنامه تمرینی با مدیسن بال

 1. جلو بازو با توپ مدیسن : برای انجام این حرکت در حالت نشسته یا ایستاده توپ را بالای سر خود قرار دهید و شروع به بالا و پایین کردن کنید. توجه داشته باشید که در اوایل کار از دو دست خود استفاده کنید.
 2. دراز نشست با توپ مدیسن : برای تقویت عضله شکم و چربی سوزی در این ناحیه می توانید به کمک توپ مدیسن شروع به دراز نشست کنید. مدیسن بال یک نوع تکیه گاه برای شما محسوب خواهد شد.
 3. پشت بازو با توپ مدیسن : برای انجام این حرکت در حالت ایستاده یا نشسته، سعی کنید بدن خود را صاف نگه دارید. توپ را با دو دست خود بگیرید و دست ها را تا بالای سر خود بالا ببرید. اکنون آرنج ها را آرام خم کنید به طوری که زاویه ۹۰درجه ایجاد کنید.
 4. اسکوات با توپ مدیسن : برای انجام این حرکت در ابتدا پاهای خود را به عرض شانه ها باز کنید و بعد به کمک توپ مدیسن ۴ کیلویی شروع به انجام حرکت اسکوات کنید. برای رسیدن به نتیجه بهتر این حرکت را به طور مداوم و روزمره انجام دهید.

برنامه تمرینی با توپ مدیسن بال

حرکات کششی مخصوص با توپ مدیسین بال

مهمترین نکات هنگام خرید توپ مدیسن بال

سایز و وزن مدیسن بال

باید به راحتی قادر به نگه داشتن، در دست گرفتن و کار با توپ باشید و همچنین توپی را انتخاب کنید که فضا برای پیشرفت وجود داشته باشد. شاید خرید یک سری مدیسن بال با وزن های مختلف منطقی تر به نظر برسد چون اینگونه قادر خواهید بود که به موازات افزایش قدرت و استقامت عضلانی، هم تعداد حرکات و هم وزن توپ ها را افزایش دهید.

جنس تو مدیسن

بیشتر مدیسن بال ها از جنس لاستیک مرغوبند اما همه آنها برای فعالیت های کوبشی مناسب نیستند. برخی از این توپ ها از مواد سبک تر و نرم تر تولید می شوند پس باید تصمیم بگیرید که عمدتاً چه نوع حرکاتی قرار است با توپ تمرینی خود انجام دهید.

اگر قصد دارید حرکات انفجاری انجام دهید و توپ را به زمین بکوبید آنگاه سراغ توپی بروید که سفت و مقاوم باشد و در برابر حرکات مکرر و خشنی که قرار است با آن انجام بدهید دوام بیاورد.

کیفیت مدیسن بال

این توصیه تکرار مکررات است اما همیشه تجهیزات با کیفیت، معتبر و بادوام بخرید. شما یک توپ با سطح محکمی می خواهید که بتوانید آن را راحت نگه دارید و در حین تمرین از دستانتان لیز نخورد. آیا یک توپ سفت یا چیزی با مقداری نرمی می خواهید؟ به دنبال طول عمر و دوام باشید. فرقی نمی کند توپ را در دست بگیرید، آن را پرتاب کنید یا به آن ضربه بزنید، یک توپ با کیفیت می خواهید که ماندگار باشد – چه از چرم، چه PVC یا لاستیک.

خرید بهترین مدلهای مدیسین بال

مشاهده و خرید انواع توپ مدیسن بال با قیمت مناسب از دیجی کالا

جمع بندی

توپ مدیسن بال برای کسانی گه می خواهند قدرت عضلانی خود را با عصب و عضله هماهنگ کنند بسیار مناسب است. همچنین این توپ یک توپ پزشکی است یعنی هم میتواند شما را به آنچه میخواهید برساند هم اگر آسیب دیده هستید بازتوانی کند.

همچنین اگر قصد خرید توپ مدیسن بال را دارید در ادامه چند نمونه از پرفروش ترین و با کیفیت ترین مدلهای توپ مدیسن بال موجود در فروشگاه اینترنتی دیجی کالا را گردآوری کرده ایم.

پیشنهاد مطالعه » حلقه تناسب اندام یا حلقه لاغری چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
توپ مدیسن بال چیست؟
مدیسن بال یا توپ تناسب اندام از جنس پلاستیک های سخت ساخته می شود و درون آن با شن و هوا پر می شود. مدیسن بال در بدنسازی به عنوان ابزاری برای تقویت عضلات و در فیزیوتراپی برای بهبود عملکرد عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.
قیمت توپ مدیسن بال چند است؟
قیمت انواع توپ مدیسن بال به عوامل متعددی همچون برند شرکت سازنده، وزن توپ، نوع و کاربرد توپ و جنس توپ بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت توپ مدیسین بال از 100 هزار تومان شروع و تا 3 میلیون هم ادامه دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/19
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
توپ مدیسن بال فایبرگلاس دسته دار وزن 7 کیلوگرم
توپ مدیسن بال فایبرگلاس دسته دار وزن 7 کیلوگرم
توپ مدیسن بال کور اف اکس 3.6 کیلوگرم گریپ دار مدل CFXRMB8
توپ مدیسن بال کور اف اکس 3.6 کیلوگرم گریپ دار مدل CFXRMB8
توپ مدیسن بال بتا مدل MD2 وزن 2 کیلوگرم
توپ مدیسن بال بتا مدل MD2 وزن 2 کیلوگرم
توپ مدیسن بال بتا مدل MD5 وزن 5 کیلوگرم جنس لاستیکی
توپ مدیسن بال بتا مدل MD5 وزن 5 کیلوگرم جنس لاستیکی
توپ مدیسن بال مدل ISPS 5482 S وزن 3 کیلوگرم
توپ مدیسن بال مدل ISPS 5482 S وزن 3 کیلوگرم
توپ مدیسن بال نیشن فیتنس مدل Bullet وزن 4 کیلوگرم
توپ مدیسن بال نیشن فیتنس مدل Bullet وزن 4 کیلوگرم
توپ مدیسن بال کور اف اکس 4.5 کیلویی مدل CFXRMB10
توپ مدیسن بال کور اف اکس 4.5 کیلویی مدل CFXRMB10
توپ مدیسن بال لاستیکی بتا 1 کیلو گرمی
توپ مدیسن بال لاستیکی بتا 1 کیلو گرمی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد