منو

محافظ ریشه فرش چیست و انواع آن کدام است؟

مسلما فرش ها یکی از ارکان اصلی در دکوراسیون داخلی هر منزل می باشند. در نتیجه محافظت و نگهداری از آن ها و ریشه های آنها باعث دوام و زیبایی دو چندان فرش در طولانی مدت می شود. اما تمیز و سفید نگه داشتن ریشه های فرش، کار راحتی نیست!

راهکارهای مختلفی برای محافظت از ریشه فرش مورد استفاده قرار می گیرد، از بافتن ریشه ها گرفته تا استفاده نوار چسب های پهن 5 سانتی و غیره.

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم مناسب ترین و بهترین روش نگهداری از ریشه های فرش را که آسیب کمتری به آنها بزند را معرفی کنیم، آن هم استفاده از چسب محافظ ریشه فرش است، در ادامه با ما باشید پس از بررسی انواع کاور محافظ ریشه فرش، به بررسی نحوه استفاده و مزایای آن بپردازیم و در انتها چند نمونه از بهترین مدلهای آن را خدمت تان معرفی کنیم.

کاور محافظ ریشه فرش

راهنمای خرید کاور محافظ ریشه فرش

چسب محافظ ریشه فرش چیست؟

چسب محافظ ریشه فرش برای حفاظت و نگهداری از نخ های کناری فرش شما می باشد که علاوه بر زیبایی به کثیف نشدن و افزایش طول عمر آن کمک می کند. در محفاظ ریشه فرش از چسب بسیار کمی در لبه های آن استفاده شده و بر روی لبه های فرش قرار میگیرد و باعث یکنواختی ریشه های فرش میشود.

این محصول که به کاور ریشه فرش یا محافظ ریشه فرش پارچه ای نیز معروف است، برای تمامی فرش ها از 6 متری 9 متری و 12 متری مناسب است و برای قالیچه نیز کاربرد دارد.

چرا برای محافظت از ریشه فرش نباید از چسب پهن استفاده کرد؟

استفاده از چسب های پهن 5 سانتی متداول ترین و اشتباه ترین انتخاب است که برای سلامت ریشه های فرش شما بسیار مضر می باشد.

چرا که مواد شیمیایی موجود در چسب به مرور زمان ریشه های فرش را از بین می برد و از طرف دیگر، اجازه جریان یافتن هوا در بین ریشه ها را نمی دهد که باعث ایجاد پوسیدگی در ریشه های فرش می شود. علاوه بر آن کیفیت فرش را پایین نشان می دهد و زیبایی فرش شما را از بین می برد.

چسب پهن در ریشه فرش

استفاده از چسب پهن در ریشه فرش اشتباه است

بنابراین استفاده از چسب پهن به عنوان کاور ریشه فرش یکی از بدترین انتخاب هایی است که ممکن است داشته باشید که به شما پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه از آن ها استفاده نکنید.

مزایای استفاده از کاور محافظ ریشه فرش

با استفاده از کاور محافظ ریشه فرش، می توانید ریشه های فرش خود را در برابر آسیب های مختلف حفظ کنید و فرش خود را به طولانی ترین مدت زمان ممکن استفاده کنید.

حفاظت در برابر لکه و آسیب

محافظ ریشه فرش به ریشه های فرش شما یک لایه محافظ اضافه می دهد و از آنها در برابر لکه ها، آسیب های فیزیکی و فرسایش محافظت می کند. این به شما امکان می دهد تا فرش خود را در برابر عوامل آسیب زا مانند ریختن مایعات، فشار پاها و استفاده روزانه حفظ کنید.

افزایش طول عمر فرش

با استفاده از محافظ ریشه فرش، می توانید طول عمر فرش خود را افزایش دهید. حفاظت از ریشه های فرش باعث می شود که فرش در مدت زمان طولانی تری خراب شده و نیاز به تعویض نداشته باشد. در نتیجه این موضوع باعث صرفه جویی در هزینه ها و زمان است.

چسب محافظ ریشه فرش

عکس چسب محافظ ریشه فرش

حفظ زیبایی و شکل ظاهری فرش

محافظ ریشه فرش به عنوان یک لایه محافظ بر روی ریشه های فرش قرار می گیرد و آنها را در برابر آسیب های مختلف مانند پاشیده شدن مایعات، فشار و فرسایش محافظت می کند.

زحمت کمتر در نظافت و تمیزکاری

برخی از محافظ ریشه فرش ها قابل شستشو هستند و می توانید آنها را به راحتی تمیز کنید. این باعث می شود که محافظ ریشه فرش همیشه تمیز باشد.

قابل استفاده در هر نوع فرش

محافظ ریشه فرش در هر نوع فرش قابل استفاده است. بنابراین، شما می توانید از آن در فرش های بلند، کوتاه، فرش های پشمی، فرش ماشینی، دست بافت و غیره استفاده کنید.

انواع محافظ ریشه فرش

محافظ ریشه فرش دارای انواع مختلف با جنس های متفاوت است که در عمل وظیفه آن ها پوشاندن ریشه های فرش است. انتخاب محافظ ریشه فرش با توجه به محل قرارگیری فرش، سلیقه شخص، شرایط فرش، نوع ریشه و ... صورت می گیرد. در ادامه درباره انواع محافظ ریشه فرش توضیح داده شده است:

استفاده از چسب محافظ ریشه فرش

استفاده از کاور و چسب محافظ ریشه فرش باعث زیبایی آن می شود

محافظ ریشه فرش لیفه ای

یکی از با دوام ترین انواع محافظ ریشه فرش، نوع لیفه ای (کاور پارچه ای) است، که علاوه بر محافظت از ریشه ها موجب زیبایی و جلوگیری از آلودگی آن ها نیز می شود.

محافظ ریشه فرش توری

محافظ ریشه فرش توری عمدتا مناسب فرش های دست بافت است. جنس توری استفاده شده در این نوع محافظ ریشه معمولا از نوع پلاستیکی بوده و باعث می شود هوای کافی در ریشه های فرش در جریان باشد و ریشه فرش دچار پوسیدگی نشود.

محافظ ریشه فرش پلاستیکی

این نوع محافظ به صورت چسب دو طرفه قوی بوده که مانع از آلودگی و کثیف شدن ریشه فرش ها می شود. از دیگر ویژگی های محافظ پلاستیکی، شفاف بودن آن و قرار گیری آسان بر روی ریشه های فرش است.

معایب ریشه فرش پلاستیکی

به علت عدم جریان هوا در ریشه های فرش، ممکن است باعث پوسیدگی آنها شود، علاوه بر اینکه مقاومت پایین پلاستیک نقطه ضعف مهم بعدی است.

تمیز شدن ریشه فرش با کاور محافظ

تمیز و مرتب شدن ریشه فرش با کاور محافظ ریشه فرش

نحوه استفاده از محافظ ریشه فرش

استفاده از محافظ ریشه فرش بسیار ساده و راحت است. فقط کافیست دقت کنید و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1 - تهیه و آماده سازی محافظ: ابتدا محافظ را بر اساس اندازه و شکل فرش خود تهیه کنید. اگر نیاز است، می توانید محافظ را به اندازه مورد نیاز خود برش دهید.

2 - قبل از استفاده از محافظ ریشه فرش، مطمئن شوید که فرش شما تمیز و خشک است. اگر فرش شما کثیف است، ابتدا آن را تمیز کنید و صبر کنید تا کاملا خشک شود. در صورت لزوم ابتدا با جارو برقی ریشه های فرش را تمیز کنید.

3 - قسمتی از فرش را به داخل برگردانید، به شکلی که ریشه های فرش کاملا داخل فرش بیفتد.

4 - حالا از یک طرف، کاغذ روی چسب را جدا کنید و شروع کنید چسب را به پشت فرش و بعد از ریشه ها بچسبانید و با دست چسب را فشار دهید تا کاملا محکم شود.

5 - حالا به آرامی فرش را به حالت طبیعی بازگردانید به شکلی که ریشه ها روی محافظ ریشه فرش قرار بگیرند.

6 - در این مرحله با شانه یا دست شروع کنید به مرتب کردن ریشه های فرش روی محافظ تا به شکلی زیبا، روی محافظ ریشه فرش قرار بگیرد.

7 - در این مرحله بایستی طرف دیگر کاور ریشه فرش را در دست بگیرید و کاغذ روی چسب را جدا کنید و به انتهای ریشه از طرف رویی فرش بچسبانید و با دست آن را فشار دهید.

مراحل نصب کاور محافظ ریشه فرش

مراحل گام به گام نحوه نصب کاور محافظ ریشه فرش

  • نکته 1 : محافظ ریشه فرش را هم می توانید به شکل آزادانه قرار دهید و نیز می توانید آن را به زیر فرش تا کنید. این مورد کاملا سلیقه ای است و هر دو حالت زیبایی خاص خود را دارد.
  • نکته 2 : توجه کنید که به هنگام جدا کردن کاغذ روی چسب محافظ ریشه فرش، چسب به طور کامل از کاور ریشه فرش جدا نشود. پس این کار را بادقت و به آرامی انجام دهید.

نتیجه گیری

ریشه فرش ها نقش بسیار موثری در جذابیت، زیبایی و ماندگاری فرش شما دارد پس باید در نگهداری آن بسیار دقت کنید تا نیازی به خدمات تعویض ریشه های فرشتان نداشته باشید. روش های بسیاری برای محافظت از ریشه فرش وجود دارد اما بهترین روش استفاده از کاور های ریشه فرش میباشد چرا که هزینه مقرون به صرفه تری برای شما دارد و باعث طولانی شدن عمر فرش شما نیز می شود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
چه زمانی کاور ریشه فرش را عوض کنیم؟
اگر خودتان کاور ریشه را نصب کرده اید سعی کنید هر سه ماه یکبار آن را تعویض کنید و توجه داشته باشید پس از هر بار قالیشویی کاور ریشه را تعویض کنید. کاورهای پلاستیکی را سعی کنید زودتر تعویض کنید.
قیمت چسب محافظ ریشه فرش چند است؟
قیمت چسب یا کاور محافظ ریشه فرش از 20 هزار تومان تا 150 هزار تومان می باشد و به عواملی همچون جنس کاور، طول و ابعاد آن، کیفیت دوخت و سایر موارد دیگر بستگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1403/01/11
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
محافظ ریشه فرش بی کاست مدل توری فرش ۹ متری
محافظ ریشه فرش بی کاست مدل توری فرش ۹ متری
محافظ ریشه فرش ایران ترمز جنس پلاستیک 12 متری
محافظ ریشه فرش ایران ترمز جنس پلاستیک 12 متری
محافظ ریشه فرش حریر ابریشم پاتریسان پک دو عددی مدل X6
محافظ ریشه فرش حریر ابریشم پاتریسان پک دو عددی مدل X6
محافظ ریشه فرش گیسو فرش مدل 12 متری جنس حریر ابریشم
محافظ ریشه فرش گیسو فرش مدل 12 متری جنس حریر ابریشم
محافظ ریشه دکتر فرش اشرف پور حریر ابریشم مدل نه متری
محافظ ریشه دکتر فرش اشرف پور حریر ابریشم مدل نه متری
محافظ ریشه فرش مدل توری جنس حریر ابریشم 6 متری
محافظ ریشه فرش مدل توری جنس حریر ابریشم 6 متری
محافظ ریشه فرش پارچه ای اولیا مدل 12 متری طوسی روشن
محافظ ریشه فرش پارچه ای اولیا مدل 12 متری طوسی روشن
محافظ ریشه فرش نخی 6 متری دو عددی
محافظ ریشه فرش نخی 6 متری دو عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد