منو

بهترین مدلهای مجسمه، کتیبه و تندیس دکوری تاریخی و باستانی

تندیس ملکه اشکانی جنس پلی استر
تندیس ملکه اشکانی جنس پلی استر
مجسمه طرح منشور آزادی کوروش کبیر
مجسمه طرح منشور آزادی کوروش کبیر
مجسمه مدل باستانی ریتون شیر دوره هخامنشی جنس پودر سنگ و رزین
مجسمه مدل باستانی ریتون شیر دوره هخامنشی جنس پودر سنگ و رزین
تندیس کتیبه آجری شیر بالدار دوره هخامنشی جنس پلی استر
تندیس کتیبه آجری شیر بالدار دوره هخامنشی جنس پلی استر
پیکره و تندیس ملکه اشکانی جنس پلی استر
پیکره و تندیس ملکه اشکانی جنس پلی استر
مجسمه تندیس مدل دروازه ملل دوره هخامنشی جنس پلی استر
مجسمه تندیس مدل دروازه ملل دوره هخامنشی جنس پلی استر
تندیس نقشه ایران یادمان صنعت جنس پلی استر
تندیس نقشه ایران یادمان صنعت جنس پلی استر
مجسمه سرباز هخامنشی کنسول بسته 2 عددی جنس پلی استر
مجسمه سرباز هخامنشی کنسول بسته 2 عددی جنس پلی استر
کتیبه افسر کالسکه ران سایز متوسط جنس پلی استر
کتیبه افسر کالسکه ران سایز متوسط جنس پلی استر
مجسمه سنگی شیر بابل جنس پلی استر
مجسمه سنگی شیر بابل جنس پلی استر
مجسمه برنجی مدل اهورا مزدا
مجسمه برنجی مدل اهورا مزدا
تندیس باستانی ایرانی سر ستون گاو دوره هخامنشی
تندیس باستانی ایرانی سر ستون گاو دوره هخامنشی

مجسمه ها از اصیل ترین انواع دکوری می باشند که برای تزئین فضای درونی یا بیرونی خانه مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا مجسمه ها را از سنگ مرمر، چوب، طلا، نقره و سایر مواد ارزشمند تهیه می کردند، به همین علت از قیمت و ارزش بسیار بالایی برخوردار بودند و یک هدیه منحصر به فرد محسوب می شد. اما امروزه از مواد مختلفی برای ساخت مجسمه استفاده می شود.

خرید مجسمه تاریخی ایران

مجسمه های دکوری تاریخی ایران

از انواع مجسمه ها می توان به مجسمه های باستانی و سازه های قدیمی، که شامل قسمت های مختلف بناهای تاریخی، پیکره ها و مجسمه و تندیس به جا مانده از ایران باستان که در ابعاد کوچک یا مشابه باز سازی شده اند، اشاره کرد.

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم به صورت اختصاصی به بررسی انواع بهترین و مشهورترین مجسمه، تندیس و کتیبه های تاریخی ایرانی (به خصوص دوره هخامنشی) که به مولاژهای باستانی هم معروف هستند، بپردازیم که طرفداران زیادی هم دارند.

نقش مجسمه در دکوراسیون داخلی

هنگام چیدمان اتاق یا فضای نشیمن، هنگام طراحی میز یا ویترین، همیشه باید به دنبال لوازم تزئینی و مجسمه های منحصر به فرد بود. خرید یک مجسمه برای دکوراسیون منزل، چه مجسمه از نوع زمینی، روی میز و یا یک مجسمه به سبک انتزاعی یا واقع گرایانه، بار هنری بسیار زیادی برای تزیین منزل شماست.

شما میتوانید مجسمه را دکوراسیون منزلتان استفاده کنید مثلا در اتاق روی میز، قفسه کتابخانه و حتی آشپزخانه و یا در محل کار. مجسمه میتواند نقش مهمی را در زیبایی منزلتان ایفا کند. مجسمه به دکوراسیون شما شکوه و زیبایی بی نظیری می بخشد مخصوصا اگر برگفته از تاریخ و تمدن کهن ایران زمین باشد.

انواع مجسمه

  • پیکره انسان: پیکره انسان شامل سردیس، تندیس افراد برجسته و مشهور دنیا است و طرح هایی نظیر مجسمه داوود یا تندیس فرشته عالت یا حتی نماد مادر را در برمی گیرد.
  • مجسمه حیوانات: مجسمه ی حیوانات بیش از هر چیزی یادآور یک اسب ورزیده جنگی است. از دیگر مجسمه های طرح حیوانات می توان پرنده ها و گوزن را نام برد.
  • مجسمه اقتباسی: این دسته از مجسمه ها از سایر هنرها الهام می گیرد. به عنوان مثال هنرمندان این حرفه، مجسمه خود را بر اساس یک طرح نقاشی، فیلم، طبیعت یا هر چیز الهام بخشی خلق می کنند.
  • کتیبه: کتیبه همان سنگ نوشته های باستانی است. کتیبه آزادی یا کتیبه های تخت جمشید و سایر نقاط دنیا از دیگر مدل های مجسمه به شمار می آید.
  • ماکت دکوری: این دسته از مجسمه ها بسیار متنوع هستند و هر چیزی از گل و گلدان گرفته تا شخصیت های برجسته حقیقی و مجازی تا میوه و مقبره ها را در برمی گیرد. از این رو برای ایجاد تنوع در دکوراسیون یک گزینه عالی محسوب می شوند.
  • مجسمه های مدرن از مواد مختلفی نظیر انوع رزین، فایبرگلاس پلی استر، چوب، گچ و سنگ، چینی و کریستال ساخته می شود.

معروف ترین مجسمه و کتیبه های تاریخی دکوری

کتیبه منشور کوروش بزرگ

استوانه کوروش یا منشور کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی نگاشته شد.

منشور کوروش در سال ۱۸۷۹ میلادی توسط گروهی از باستان شناسان انگلیسی در حفاری های بابل (عراق کنونی) کشف شد و پس از بررسی به موزه بریتانیا (British Museum) در لندن انتقال یافت و بخش هایی از آن شکسته و مفقود شده است.

منشور آزادی ملل کوروش

انواع تندیس و کتیبه های دکوری منشور آزادی ملل کوروش کبیر

نیمه نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمه پایانی آن، سخنان و دستورهای کوروش است که همگی به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است.

تندیس و مجسمه تکوک شیر غران

تکوک یا ریتون (به انگلیسی: Rhyton) ظرفهایی بودند که در دوران کهن به شکل جانوران ساخته می شدند. تکوک معمولاً ظرفی بود زرین یا آهنین به صورت گاو یا ماهی. تکوک شیر غران از آثار باستانی دوره هخامنشی است که در طی کاوش های متعدد در هگمتانه (همدان امروزی) کشف شد.

مجسمه تکوک شیر غران هخامنشی

مجسمه تکوک شیر غران یا ریتون شیر دوره هخامنشی

این تکوک دارای یک ظرف مخروطی شکل و یک شیر است که در حال نعره کشیدن است که با نام های جام شیر بالدار و جام شیر دال هم معروف است. ظروف مجرادار شاخی شکل با سر جانداران، پیشینه تاریخی و سابقه طولانی در شرق نزدیک، یونان و ایتالیا دارد. این تکوک همانند تعداد دیگری از تکوک های دوره هخامنشی، دارای ویژگی قائم بودن زاویه محور حیوان با ظرف است.

در این تکوک قطعات با لحیم کاری به هم وصل شده اند و این عمل از دید بیننده پنهان است، این مهارت، شیوه بسیار عالی و فنی هنرمندان هخامنشی را بازگو می کند. شیر غران یکی از نمادهای هنرورزی در تزئینات آثار به جا مانده از دوره هخامنشیان است.

تندیس دروازه ملل

کاخ کوچکی است که در دوره هخامنشی در قسمت ورودی تخت جمشید و جلوی پلکان ورودی و در شمال غربی این ارگ پادشاهی جای گرفته است. این دروازه به این دلیل که ورودی مجموعه به شمار می آمد، می بایست عظمت و شکوه امپراطوری هخامنشی را نشان دهد. این ساختمان در زمان خشایارشاه ساخته شده است و در طرفین آن دو لاماسو یا گاو بال دار به عنوان محافظ قرار گرفته اند.

مجسمه تاریخی دکوری دروازه ملل

مجسمه تاریخی دکوری دروازه ملل

مجسمه نماد فروهر یا اهورا مزدا

معنی اصلی اهورامزدا، سرورِ دانا است. نامی که به خدای بزرگ ایرانیان باستان و زرتشتیان که خالق آسمان ها و زمین است، نسبت داده می شود. به اعتقاد زردشتیان او خدای یکتا آفریننده هستی و برکت بخشنده است. اهورامزدا است که انسان را به سبب کارهایش به بهشت یا دوزخ می برد.

مجسمه اهورامزدا

تندیس نماد فروهر یا اهورا مزدا

در تقویم اوستایی ایرانیان باستان نخستین روز هر ماه به نام اهورامزدا نامیده شده است. در سراسر گات ها اهورامزدا برای زرتشت یکتا خدای توانا آفریننده و دانا است که در بالا ترین نقطه آسمان جایگاه اوست. اهورامزدا اولین خدای واحد تاریخ است. تا پیش از او انسان قادر به قبول این باور نبود که یک خدا میتواند همه کارهای طبیعت را انجام دهد.

این نماد بر فراز بسیاری از سنگ نبشته های شاهان هخامنشی از جمله در پایتخت باستانی امپراتوری ایران باستان یعنی تخت جمشید بر سر در کاخ ها و تندیس ها حک شده است.

سر ستون گاو دو سر هخامنشی

سقف ایوان ها و سرسرای ساختمان های اصلی پرسپولیس با ستون هایی بلند و تو خالی حمایت می شدند که ارتفاعی در حدود 20 متر داشتند. بر بالای این ستون ها، طیف متنوعی از سرستون هایی با ابهت به چشم می خورد که همگی با دقت و هنر بسیاری از سنگ تراشیده شده بودند. در میان سرستون ها اشکالی از گاو، شیر، گریفین و سرهایی مشابه انسان وجود داشت که به صورت دوتایی و پشت به هم ساخته می شدند.

سر ستون گاو دوره هخامنشی

عکس مجسمه و تندیس دکوری تزئینی سرستون گاو دو سر هخامنشی

سرستون گاو دوسر کاخ آپادانا شوش قسمتی از کاخ با شکوه آپادانا داریوش بزرگ در شوش است. این سرستون بزرگ یکی از سی و شش ستون پشتیبان سقف کاخ آپادانا داریوش بزرگ در شوش می باشد و نمایانگر معماری هخامنشی است که از فرهنگ ها و تمدن های مختلف و به صورت سبکی منسجم و مرتبط ایجاد شده است.

امروزه این سر ستون سنگی در گالری 405 موزه متروپولیتن نگهداری می شود و امکان بازدید عموم از آن وجود دارد.

تندیس و مجسمه سرباز هخامنشی

از جمله طرح و نقش های موجود در دیوار های تخت جمشید، سرباز های هخامنشی می باشد که با لباس مخصوص و نیزه بر دست از کاخ حفاظت می کنند.

تندیس سرباز هخامنشی

تندیس و مجسمه دکوری سرباز هخامنشی

این طرح ها از پرفروش ترین و محبوب ترین مجسمه های دکوری تاریخی باستانی ایران می باشند. همچنین جهت انتخاب بهتر می توانید با کلیک روی لینک زیر به مجموعه ای پرفروش ترین مدلهای مجسمه و کتیبه های تاریخی دکوری دسترسی داشته باشید.

خرید مجسمه تاریخی دکوری

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت مجسمه دکوری تاریخی چند است؟
قیمت انواع مجسمه دکوری تاریخی و باستانی از 40 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون ابعاد و اندازه مجسمه، وزن، جنس، نوع طرح و کیفیت ساخت، برند شرکت سازنده و ... بستگی دارد.
معروف ترین مدلهای مجسمه دکوری باستانی ایران
از معروف ترین و پرفروش ترین مدلهای مجسمه و تندیس های دکوری تاریخی و باستانی ایران می توان به مجسمه منشور آزادی ملل کوروش بزرگ، مجسمه سرباز هخامنشی، تندیس دروازه ملل، مجسمه نماد اهورا مزدایا فروهر، مجسمه شیر سنگی، سر ستون گام دو سر و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/07/26
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد