ماگ سفری چیست، چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است؟

مسلما هیچ کدام از ما تمایل به نوشیدن قهوه سرد شده و یا نوشیدنی خنکی که گرم شده است را نداریم. به خصوص هنگام سفر، استفاده از لیوان های معمولی جهت نوشیدن در فضای باز بسیار نامناسب است و قبل از آن که نوشیدنی خود را تمام کنید ، دمای آن تغییر خواهد کرد. اما راه حل چیست؟

ماگ سفری چیست؟

ماگ سفری یا لیوان های مسافرتی نوعی از لیوان هستند که با بدنه عایق یندی شده مانع از تغییر دمای نوشیدنی می شوند. یک نعمتی که ماگ سفری برای دارندگان این محصول به ارمغان می آورد این است که دمای مایع درون خود را تا ساعت ها حفظ می کند.

به عبارت دیگر نوعی فنجان است که معمولاً برای نوشیدن نوشیدنی های گرم مانند قهوه ، شکلات داغ ، سوپ یا چای استفاده می شود. این لیوان ها معمولا گنجایش بیشتری نسبت به سایر انواع لیوان ها دارند. این خاصیت ماگ سفری که می تواند دمای مایعات را تا مدت طولانی ثابت نگه دارد به دلیل نوع موادی است که در ساخت این لیوان های منحصر به فرد به کار می رود.

ماگ های سفری کاربرد بسیار زیادی دارند

  • هنگام رفتن به کوه در تابستان و زمستان و حمل آب خنک و یا نوشیدنی گرم
  • در هنگام سفر که وقت کافی برای تهیه نوشیدنی موردعلاقه خود نداریم.
  • در محل کار و روزهای پرمشغله که سرگرم کار می شویم و نمی خواهیم نوشیدنی مان از دهان بیفتد.
  • هنگام مطالعه و انجام کارهای روزمره و رفع خستگی با نوشیدن یک فنجان قهوه داغ
  • هنگام رانندگی طولانی و نوشیدن انواع نوشیدنی های گرم و سرد
  • و…

انواع ماگ سفری

نحوه عملکرد ماگ سفری

برای درک بهتر نحوه گرم نگه داشتن قهوه و یا نوشیدنی در ماگ های سفری ، ابتدا باید بفهمید چه چیزی باعث سردشدن آن ها می شود. معمولا هر چه سرعت جهش مولکول های یک مایع بیشتر باشد ، دارای درجه حرارت بیشتری است. بنابراین هنگامی که مولکول های یک نوشیدنی داغ با هوای سرد برخورد می کند، از سرعت آن ها کاسته می شود و در نتیجه درجه حرارت نوشیدنی پایین تر می آید و اگر همچنان در مجاورت هوای سرد باقی بماند، این روند ادامه می یابد تا نوشیدنی و هوا به دمای برابر برسند. به همین دلیل است که دمای بخش بالایی نوشیدنی از دمای بخش داخلی نوشیدنی سرد تر است.

اما هنگامی که یک نوشیدنی داغ را درون ماگ سفری میریزید، بدنه عایق این لیوان مانع از تبادل گرما بین نوشیدنی و هوای بیرون می شود. مزیت دیگری که لیوان های مسافرتی دارند این است که محفظه نگه دارنده نوشیدنی، در یک فضای خلاء قرار گرفته است. بنابراین به هیچ عنوان امکان انتقال حرارت را نخواهد داشت . به عبارت دیگر عایق کاری خلاء با بیرون کشیدن هوای بین لایه های فلزی تراول ماگ، امکان انتقال حرارت را از بین می برد.

اما لیوان هایی که از عایق بندی خلاء بهره نمی برند و دارای دیواره های داخلی و خارجی هستند، معمولاً لیوان های دو جداره نامیده می شوند و جنس دیواره داخلی آن ها معمولاً از استیل ضد زنگ است. در حالی که دیواره خارجی می تواند از جنس استیل ، پلاستیک یا سایر موارد دیگر باشد.

چگونه یک ماگ سفری مناسب بخریم ؟

ماگ های سفری یکی از مواردی است که به دلیل استفاده زیاد از آن، نیازمند توجه و دقت بیشتری هنگام خرید می باشد. با توجه به تنوع زیاد این محصول در بازار ، ممکن است وسوسه شوید که هر لیوانی را که مشاهده می کنید ، بخرید! بدون اینکه حتی در مورد آن کمی تحقیق کرده باشید. معایب یک تراول ماگ هنگام استفاده مکرر از آن نمایان می شود. بنابراین سعی کنید دقت کافی را هنگام خرید داشته باشید.

قابلیت شستشو

یک تراول ماگ ، به دلیل استفاده مکرر، باید به راحتی قابل شستشو باشد. بدین صورت که اگر نیاز بود با دست آن را شستشو دهید، بتوانید تمام بخش های آن را بشویید.

درب پوش مناسب

درب یک تراول ماگ باید دارای قفل محکمی باشد تا هنگام قراردادن آن در کیف و یا در کنار سایر وسایل دچار نشت مایعات نشود. بنابراین اگر می خواهید تراول ماگ شما ، چیزی بیشتر از یک لیوان ساده باشد، می توانید از تراول ماگ ها با درب قفل دار استفاده کنید.

بدنه عایق

یک تراول ماگ چه از جنس شیشه باشد و یا پلاستیک و استیل، باید دارای بدنه عایق و یا عایق بندی مناسب در اطراف بدنه باشد. اگر می خواهید نوشیدنی شما در همان دمای اولیه خود باقی بماند ، حتما باید یک تراول ماگ با عایق بندی مناسب را خریداری کنید. به طور کلی تراول ماگ ها دارای کاربرد های بسیاری هستند، از نوشیدن قهوه در محل کار گرفته تا حمل آب خنک در هنگام کوه نوردی. می توانید با استفاده از این لیوان های مسافرتی لحظات خوشی را برای خود رقم بزنید.

اما باید دقت داشته باشید که لیوان های مسافرتی دارای درب با عایق بندی خلاء نمی باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که از یک ماگ سفری با درب پوش قفل دار استفاده کنید تا روند انتقال حرارت تا حد امکان کند شود.

انواع ماگ های سفری

انواع ماگ از نظر جنس

ماگ چوبی

ماگ ها تاریخچه ای شاید به قدمت پیدایش بشر داشته باشند ، البته نه به شکل امروز ، بشر اولیه از هر وسیله ای برای آب خوردن استفاده می کرده است. هر چه دستش میامده است و پیدایش ماگ های چوبی از همینجاست ، در حال حاضر نیز ماگ های چوبی با کیفیت بسیار بالایی ساخته می شوند که از درختانی با جنس مرغوب هستند و جز ماگ های گران به حساب می آیند.

ماگ سفالی

از زمانی که بشر موفق شد اتش را کشف کند، تحولی اساسی در وسایلی که استفاده می کرد ایجاد گردید که یکی از آنها طبیعتا پختن لوازمی بود که از سفال ساخته میشد. مثل همین ماگ، ماگ هایی پیدا شده که قدمت انها مربوط به ۴ تا ۵ هزار سال پیش می باشد. البته در زمان های قدیم به صورت جدا جدا بخش های مختلف یک ماگ را می ساختند و می گذاشتند تا خشک شود. ولی در حال حاضر انواع اقسام ماگ های سفالی در طرح ها و مدل های مختلف قابل دستیابی می باشد.

ماگ فلزی

ماگ های فلزی نیز از قدیمی ترین ساخته های دست بشر می باشد، چون انسان اولین واساسی ترین نیازش خوردن و اشامیدن می باشد و به هر جا که می رسید سعی می کرد وسایلی جهت برطرف کردن این نیازش بسازد. در گذشته و قبل از انقلاب صنعتی ساخت ماگ های فلزی دشوار بود ولی بعد از انقلاب صنعتی تحولی در ساخت و ساز اشیا فلزی ایجاد گردید.

ماگ سفری فلزی

ماگ های قدیمی سنگین بودند ولی ماگ های جدید کاملا سبک و شکیل بودند. مشکل بزرگ ماگ های فلزی انتقال حرارتشان می باشد که با دوجداره کردن ماگ ها تا حدودی این مشکل برطرف گردید.

ماگ سرامیکی

حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد چینی ها توانستند مواد تشکیل دهنده ظروف چینی را اختراع کنند. با اختراع این مواد کم کم ماگ ها سرامیکی جای خود را بین مردم باز کردند. عدم انتقال حرارت، سبک بودن، طرح ها و مدل های مختلف از دلایل استقبال مردم از این ماگ های سرامیکی می باشد، به مرور زمان کالاهای دیگری نیز از سرامیک ساخته شد.

1400/01/21
ارسال دیدگاه
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است