منو

ماگ حرارتی یا لیوان جادویی چیست و چگونه کار میکند؟

بسیاری از افراد معمولاً علاقه زیادی به نوشیدن قهوه و چای دارند، چه در خانه و چه در محل کار. از نظر علمی، استفاده از نوشیدنی های گرم باعث رفع خستگی و بازیابی انرژی می شود. اما اینکه نوشیدنی را در چه چیزی میل کنیم هم مهم است مخصوصا اگر لیوانی که استفاده می کنیم دارای جذابیت و طرح خاصی باشد این نوشیدنی بیشتر می چسبد.

چند سالی است که استفاده از ماگ برای سرو نوشیدنی در میان همه افراد بسیار گسترش یافته است به طوری که تا چند سال قبل کمتر کسی میدانست که ماگ چیست؟ اما امروزه استفاده از ماگ در میان تمام افراد دیده میشود و روز به روز مدل های جدید آن وارد بازار میشوند.

ماگ حرارتی

ظاهر شدن تصویر چاپ شده روی ماگ حرارتی پس از ریختن چای

ماگ چیست؟

ماگ فنجان های سرامیکی هستند که بیشتر برای نوشیدن قهوه، شکلات داغ، نسکافه، چای و ... استفاده می شود. طراحی این لیوان ها برای افراد جذاب است. فنجان های سرامیکی در اندازه ها و طرح های مختلفی وجود دارند اما حجم اکثر فنجان ها 350 میلی لیتر است که دو برابر یک فنجان چای است.

از ماگ ها برای تزیین نیز استفاده می شود. این لیوان ها کاربردهای زیادی دارند اما بیشتر آنها برای نوشیدنی های گرم در طول روز استفاده می شود. دوستان عزیز سعی کنید در مهمانی های رسمی از این لیوان ها استفاده نکنید، زیرا این امر ظاهری غیر رسمی به مراسم شما می دهد، در عوض می توانید سراغ لیوان ها یا فنجان های کوچک بروید.

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید سرویس چای خوری

ماگ حرارتی چیست؟

ماگ حرارتی (لیوان جادویی) از دسته لیوان های سرامیکی است که سطح آن با جوهری اکسیده و مخصوص پوشیده شده است. هنگامی که دمای لیوان در حالت معمول دمای اتاق باشد رنگ لیوان مشکی خواهد بود ولی زمانی که مایع داغی را داخل آن بریزید کم کم تغییر حالت داده و پوشش کم کم محو و نقش روی لیوان مشخص می گردد.

ماگ حرارتی چیست

طرز عملکرد ماگ حرارتی یا لیوان جادویی

مثلا اگر شما نقشی از یک منظره را روی ماگ حرارتی داشته باشید در حالتی که لیوان سرد باشد رنگ لیوان مشکی است (در این حالت پوشش روی لیوان جادویی به دلیلی دمای پایین مشکی است) اما با ریختن یک مایع داخل آن رنگ مشکی (پوشش) محو و تصویر منظره آشکار می گردد. تصویر با سرد شدن لیوان کم کم محو شده و به حالت اولیه خود بر می گردد.

به دلیل این خاصیت جالب ماگ حرارتی به آن لیوان جادویی نیز می گویند و اغلب بعنوان یک هدیه شگفت انگیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه استفاده از ماگ و یا لیوان های سرامیکی

قدمت استفاده از لیوان سرامیکی یا ماگ به زمان انسان های اولیه و چیزی در حدود شش هزار سال قبل بازمی گردد در آن زمان هر فرد برای خود یک لیوان جذاب سفالی و یا چوبی داشته و از آن برای نوشیدن مایعات مختلف استفاده می شده است و بعد از گذشت بیش از هزاران سال دوباره استفاده از این لیوان های سرامیکی رواج پیدا کرده و در زندگی روزمره امروزه بشر جای گرفته است.

ماگ حرارتی

انواع مختلف ماگ حرارتی با طرح های جالب

کاربرد ماگ حرارتی چیست؟

ما همواره دوست داریم به عزیزان و افرادی که در زندگی ما نقش پررنگی را دارند هدیه ای خاص و متمایز بدهیم. لیوان جادویی به دلیل این خاصیت و مشخص نبودن تصویر آن در حالت معمول، می تواند گزینه جذاب و غافلگیر کننده ای باشد. شما در چاپ روی ماگ حرارتی هیچ محدودیتی را ندارید، هر تصویر و طرح را به راحتی می توانید روی آن چاپ کنید.

چه طرح هایی قابل چاپ برروی ماگ های حرارتی هستند؟

خوشبختانه هیچ محدودیتی برای طرح و یا عکسی که شما تمایل به چاپ آن دارید وجود ندارد. آرم، لوگو، نشان، عکس، نقاشی و یا هر چیزی دیگری روی لیوان های جادوئی امکان چاپ دارد و با خاصیت جادوئی نیز همراه خواهد بود.

همچنین می توان عکس خود یا خانواده و یا دوستان و آشنایان و یا عکسی از خواننده و یا هنرمند مورد علاقه و یا عکسی از طبیعت و یا نمادی خاص را روی لیوان های حرارتی جادوئی چاپ کرد.

ماگ حرارتی

ظاهر شدن تصویر خانوادگی بر روی ماگ جادویی

ماندگاری چاپ برروی لیوان های حرارتی چقدر است؟

موادی که در بدنه ماگ های حرارتی باعث تغییر رنگ شده مواد لوکودای هستند این مواد به دما حساس هستند و از رنگ های ترانما می باشند که با تغییر حرارت مرئی می شوند. این مواد به خوبی مقاوم هستند و در صورت شستشو دچار آسیب دیدگی نیز نمی شوند و تنها باید مراقب خط نیافتادن آنها بود.

بدین ترتیب در شستشو با دست مشکلی برای لیوان پیش نمی آید و چاپ آن از بین نمیرود. اما در صورتی که با سیم ظرفشوئی و یا اسکاچ شسته شود ممکن است سطح بیرون خش برداشته و آسیب ببیند. پس باید در نگهداری آن کمی دقت به خرج داد.

همچنین خاصیت جادوئی لیوان های حرارتی برای همیشه ماندگار است بعد از مدتی از بین نمی رود و مرور زمان بر آن اثرگذار نیست. لیوان های حرارتی دارای طول عمر بالایی هستند و کیفیت عکس را تا چندین سال حفظ می کنند و اگر قصد هدیه دادن داشته باشید، خیالتان کاملا راحت خواهد بود.

آیا ماگ حرارتی برای سلامتی مضرر است؟

جنس سرامیک و لعاب ماگ های حرارتی طبیعت دوست است و تا کنون هیچ شواهدی بر مضرر بودن سرامیک برای بدن اثبات نشده است، می توان گفت که ماگ ها هم بی خطر و کاملا سالم هستند. در انواع ماگ (mug) های حرارتی (جادویی) رنگدانه ترموکرومیک در زیر لعاب قرار دارد. طبق تحقیقات تا به اکنون از هیچ نهاد نظارتی و بهداشتی مانند سازمان ملی استاندارد ایران و نهادهای بهداشتی دیگر در ایران یا نهادهایی با قوانین سخت گیرانه تر مانند FDA آمریکا و EPHA به عنوان نهاد ناظر در اتحادیه اروپا اسنادی رسمی در مورد منع استفاده از ماگ های حرارتی وجود ندارد.

بنابراین تولیدات این مدل ماگ قطعا بدون مجوز جهانی امکان پذیر نیست. بهترین حالت این است که داخل لیوان طرح دار نباشد که در سیستم چاپ فقط سطح بیرونی ماگ قابل چاپ میباشد. هر چند لعاب کل لیوان، مانع از این میشود که طرح داخل لیوان با مایع درون ظرف ارتباط برقرار کند. ولی تاکیید میشود در سیستم چاپ فقط دیواره بیرونی قابل چاپ است.

این نکته قابل ذکر است که تمام ظروف لعابدار شیشه ای، چینی، سرامیک که غذا داخل انها ریخته میشود جز دسته بندی ماگ حرارتی محسوب میشوند.

لیوان حرارتی

عکس نوشته عاشقانه چاپ شده روی ماگ حرارتی سرامیکی

انواع ماگ حرارتی

لیوان های حرارتی کاملا مشابه با لیوان های معمولی اند و به انواع اشکال مختلف تولید می شوند. برای خرید لیوان جادویی اشکال مختلفی از استوانه ای، مخروطی، فنجان و در سایز های مختلف در اختیار شما قرار دارد.

ماگ جادویی در راستای مقرون به صرفه بودن محصول معمولا با جنس سرامیک تولید می شود تا هزینه نهایی تولید کاهش پیدا کند. همچنین انواع دسته دار، داخل رنگی، قاشق دار، شیشه ای مات و اکلیلی این محصول نیز در بازار وجود دارد.

در ادامه این مطلب میخواهیم چند نوع از انواع مختلف ماگ جادویی را به شما معرفی کنیم. این ماگ جذاب چند سالی است که به یکی از پر طرفدار ترین انواع ماگ موجود در بازار تبدیل شده است .

ماگ ساده حرارتی

همانطور که پیش از این هم در رابطه با ماگ جادویی توضیح دادیم ماگ ساده جادویی کاملا مشکی است و با ریختن یک مایع داغ درون آن به آرامی تصویر اصلی لیوان بر روی آن ظاهر میشود. این ماگ ها میتوانند با دسته های رنگی و یا شکل دار مانند دسته قلبی نیز باشند تا کمی جذاب تر شوند.

ماگ درب دار

یکی دیگر از انواع ماگ میتواند ماگ جادویی درب دار باشد. این ماگ ها باشتن درب موجب میشود تا نوشیدنی شما دیر تر از حد معمول سرد شود این ماگ ها به خصوص برای فصل زمستان بسیار مناسبند. درب ماگ های درب دار میتواند از جنس خود ماگ، بامبو، چوبی، سیلیکونی و … باشد.

ماگ حرارتی درب دار

ماگ حرارتی درب دار

ماگ سخنگو

یکی از جذاب ترین انواع ماگ های جادویی ماگ سخنگو است. ماگ های سخنگو با داشتن یک بارکد و یا موج صدای ضبط شده و یا یک آهنگ بر روی خود یک هدیه کاملا مناسب برای دوستان شما و یا یک هدیه زیبا در مناسبت های عاشقانه شماست تا بتوانید کسانی را که دوست داریم به وسیله یک آهنگ یا یک جمله با صدای خودتان سورپرایز کنید.

نحوه عملکرد این ماگ ها هم به این صورت است که پس از گرفت دوربین گوشی روی بارکد روی لیوان، این آهنگ با اتصال به اینترنت شروع به پخش شدن در روی گوشی خواهد کرد.

ماگ سخنگو

ماگ سخنگو مخصوص سالگرد ازدواج

ماگ حرارتی برقی استند دار

این نوع ماگ حرارتی برخلاف مدلهای قبلی تصویر روی ماگ را تغییر نمی کند! این ماگ حرارتی برقی با داشتن یک استند یا صفحه گرمکن برقی زیر ماگ دمای نوشیدنی را تا زمانی که دستگاه به برق وصل است و یا دکمه پاور روی استند را خاموش نکرده اید (تا 55 درجه) گرم نگه می دارد.

لیوان حرارتی برقی

ماگ حرارتی یا لیوان حرارتی برقی استند دار

نکات مربوط به خرید ماگ حرارتی

ماگ حرارتی همان لیوان بزرگ دسته داری است که به وسیله ی گرمای حاصل از نوشیدنی، طرح روی آن ظاهر می شود. حال به بررسی نکات مربوط به خرید ماگ حرارتی می پردازیم:

 • می تواند به عنوان یک هدیه منحصر به فرد، برای دوستان خریداری شود، البته باید این نکته را در نظر گرفت که طرحی ک بر روی ماگ حرارتی قرار دارد، متناسب با سلیقه وی باشد.
 • جنس آن معمولا از سرامیک و یا استیل بوده که هنگام خرید باید دقت داشته باشید که از استحکام کافی برخوردار باشد و دارای ترک یا قطر بسیار نازک نباشد. جنس استیل از استحکام بیشتری نسبت به سرامیک برخوردار بوده و به همین دلیل ممکن است قیمت آن نیز بالاتر باشد. لازم به ذکر است اگر می خواهید در هر مکانی ماگ حرارتی خود را به همراه داشته باشید، ماگ استیل انتخاب کاربردی تر است چرا که اگر از دستتان بیفتد، نمی شکند.
 • اگر طرح های موجود در بازار را نمی پسندید و یا می خواهید طرحی مخصوص به خودتان داشته باشید، اهم از تصویر خودتان یا مناظری که به آن علاقه دارید، امکان چاپ طرح دلخواه بر روی ماگ حرارتی وجود دارد.
 • قابلیت استفاده در مایکروویو، ماکروفر را هنگام خرید بررسی نمایید چون ممکن است بخواهید نوشیدنی خود را درون آن گرم کنید.
 • از امکان شستشوی آن به وسیله ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید همچنین توجه داشته باشید که طرح های ساده تر، امکان تمیز کردن آن بسیار راحت تر از طرح های پیچیده است.
 • طرح های دسته دار آن برای استفاده و یا در هنگام جابجایی، انتخاب کاربردی تری هستند.
 • گنجایش ماگ حرارتی را قبل از خرید در نظر داشته باشید، اگر حجم بالایی از نوشیدنی را مورد استفاده قرار می دهید، ماگ حرارتی سایز بزرگ و در غیر اینصورت بهتر است سایز های کوچکتر این کالا را تهیه کنید.
 • اگر مدت زمان زیادی طول می کشد که نوشیدنی خود را میل کنید، بهتر است از طرح های درب دار آن استفاده کنید چرا که مدت زمان بیشتری می تواند مانع از سرد شدن نوشیدنی شما شود.
 • وزن سبکی داشته باشد که بتوانید به راحتی آن را جابجا کنید.
 • قاشق نیز از وسایل جانبی است که باید هنگام خرید در نظر داشت، اگر تمایل به هم زدن نوشیدنی خود دارید، خرید طرح هایی که همراه با قاشق هستند، برایتان کاربردی تر است چرا که ممکن است هم زدن آن با هر نوع قاشقی میسر نباشد.

راهنمای خرید ماگ حرارتی

مزایا و معایب ماگ حرارتی

مزایای ماگ حرارتی:

 • طول عمر بالایی و حغظ کیفیت عکس تا چندین سال
 • جذابیت و زیبایی بیشتر نسبت به دیگر لیوان ها
 • کیفیت بیشتر چاپ عکس روی آن اشاره کرد

معایب لیوان جادویی:

 • دسته لیوان ضعیف است و در صورت فشار بیش از حد ترک میخورد
 • خط و خش روی آن واضح تر دیده میشود
 • نوع فنجانی آن تولید نمیشود

انواع ماگ حرارتی

نکات استفاده از ماگ حرارتی

ماگ های حرارتی عمر طولانی دارند و خاصیت جادویی آن مادام العمر است. اما اگر نتوانید در نگهداری از آن خوب عمل کنید ممکن است طرح اصلی لیوان آسیب دیده و یا خاصیت خود را از دست بدهد. در ادامه نکات استفاده از ماگ حرارتی را به شما یاد آوری خواهیم کرد.

 • به هیچ عنوان لیوان جادویی خود را به وسیله اسکاچ سخت و یا سیم ظرفشویی نشویید چون ممکن است که جوهر خارجی لیوان شما آسیب ببیند.
 • همواره حواستان باشد که این نوع ماگ ها را درون مایکروفر، فر و یا دیگر انواع وسایل گرمایشی نگذارید چون ممکن است خاصیت حرارتی خود را از دست بدهد.
 • اکثر لیوان های سرامیکی قابلیت گذاشتن درون ماشین ظرفشویی را دارند اما بهتر است که این نوع لیوان ها به کمک ابر نرم و مایع ظرفشویی شسته شوند.
 • اصلا لیوان حرارتی خود را توسط مواد لکه بر و سفید کننده مانند وایتکس نشویید زیرا ممکن است به قسمت جوهر حرارتی آن آسیب وارد شود. همانطور که گفتیم مناسب ترین روش شست و شو به کمک ابر نرم و مایع ظرفشویی است.

پیشنهاد مطالعه » ماگ سفری چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت ماگ حرارتی چند است؟
قیمت انواع ماگ حرارتی به عواملی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس ماگ، وزن، ابعاد و مقاوت آن بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت ماگ حرارتی از 30 هزار تومان شروع و تا 500 هزار تومان در انواع استند دار آن ادامه دارد.
طرز استفاده از ماگ حرارتی چگونه است؟
اینکه ماگ حرارتی چگونه کار می کند بسیار ساده است، ماگ را با چای، قهوه و یا هر نوشیدنی داغی پر کنید تا بر اثر حرارت آن طرح چاپ شده روی لیوان حرارتی (در عرض چند ثانیه) شروع به نمایان شدن کند. همچنین با سرد شدن مجدد ماگ این طرح شروع به محو شدن خواهد کرد.
تفاوت قیمت ماگ حرارتی با ماگ ساده چیست؟
معمولا قیمت ماگ حرارتی به نسبت ماگ ساده بیشتر می باشد و مخصوصا اگر قرار باشد با توجه به عکس و طرح انتخابی شما نیز ساخته شوند، قیمت بیشتری خواهند داشت.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/31
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ماگ حرارتی طرح شعر مدل ای عشق همه بهانه از توست
ماگ حرارتی طرح شعر مدل ای عشق همه بهانه از توست
ماگ حرارتی بیگ ماگ مدل فانتزی بامزه دهن زدم
ماگ حرارتی بیگ ماگ مدل فانتزی بامزه دهن زدم
ماگ حرارتی بیگ ماگ مدل عاشقانه مجموعه 2 عددی
ماگ حرارتی بیگ ماگ مدل عاشقانه مجموعه 2 عددی
ماگ حرارتی طرح شعر تو مرا جان و جهانی
ماگ حرارتی طرح شعر تو مرا جان و جهانی
ماگ حرارتی لاکی مدل 1314 به همراه صفحه گرمکن برقی
ماگ حرارتی لاکی مدل 1314 به همراه صفحه گرمکن برقی
ماگ حرارتی سرامیک طرح گروه بلک پینک
ماگ حرارتی سرامیک طرح گروه بلک پینک
ماگ حرارتی دخترانه طرح اسب تکشاخ مدل unicorn
ماگ حرارتی دخترانه طرح اسب تکشاخ مدل unicorn
ماگ حرارتی طرح ریک و مورتی کهکشانی
ماگ حرارتی طرح ریک و مورتی کهکشانی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد