منو

راهنمای خرید ریش تراش + بررسی و معرفی بهترین مدلها

آقایان برای داشتن ظاهری مرتب، تمیز و آراسته شیوه های مختلفی دارند یکی از این روش ها کوتاه کردن ریش می باشد که آنها را از حالت ژولیده به حالت مرتب و رسمی در می آورد. ابزاری که برای تراشیدن ریش استفاده می شود تیغ و ماشین ریش تراش می باشد، ماشین های ریش تراش ضمن انواع متفاوتی که دارند ویژگی های خاصی هم دارند که با توجه به نیازهای گوناگون کاربرد های متفاوتی دارند.

در این مقاله از طوطی کالا برای انتخاب و خرید بهتر ماشین اطلاح صورت نکات مهمی را خدمت تان ارائه کرده ایم و به بررسی ویژگی های انواع مختلف ماشین ریش تراش پرداخته ایم، اگر قصد خرید ماشین اصلاح مو صورت را دارید حتما تا انتها با ما همراه باشید.

ماشین ریش تراش

راهنمای خرید ریش تراش

چرا باید از ماشین های ریش تراش استفاده کنیم؟

امروزه استفاده از ریش تراش ها بسیار رایج است و دلیل اصلی این امر کیفیت و کارایی بالای این محصولات است که آقایان را به سوی خود جلب کرده است. در واقع متخصصین پوست استفاده از ریش تراش ها را برای پوست هاس حساس و به طور کلی برای تمامی پوست ها پیشنهاد می دهند. پس دلایل اصلی استفاده از ریش تراش ها حفظ سلامت پوست، سهولت در استفاده و کیفیت بالای آن است.

مزیت ریش تراش نسبت به تیغ

تا مدت ها تیغ تنها ابزار برای اصلاح صورت به شمار می رفت؛ اما با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، ریش تراش های برقی جای تیغ را در بازار از آن خود کردند. تیغ هر چقدر هم که با کیفیت باشد و حتی هنگام استفاده از آن از خمیر ریش استفاده شود، باز هم به بخشی از سلول های زنده پوست آسیب می رساند.

این ضعف ذاتی تیغ باعث شد تا مهندسین به فکر راهی برای حذف تماس مستقیم پوست با تیغ بی افتند و به این ترتیب ریش تراش های برقی با پوشش محافظ توری یا فویلی و چرخشی ابداع شدند.

فرق بین ریش تراش و تیغ اصلاح

تفاوت بین ماشین ریش تراش و تیغ اصلاح

ماشین های برقی اصلاح سر به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. با موتور چرخشی DC : بخشی از دستگاه های فعلی در این دسته هستند که با برق و شارژ کار می کنند و به دو دسته تقسیم می شوند: کلیپر و تریمر.
 2. با موتور چرخشی AC : در این دسته از دستگاه ها به دلیل سنگین بودنشان مورد استفاده قرار نمی گیرند که این محصولات فقط با برق کار می کنند.
 3. با موتور بوبینی AC (موتور خطی با حرکت به چپ و راست) : این دسته از محصولات که سابقه طولانی در بازاردارند، در بعضی از آرایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند و فقط با برق کار می کنند. دسته ای دیگر از دستگاه های اصلاح مو که فقط با باتری قلمی کار می کنند و در بعضی از آرایشگاه ها برای سفید کردن پشت گردن یا خط انداختن مورد استفاده قرار می گیرند.

ماشین ریش تراش مردانه

اصلاح ریش با ماشین ریش تراش

۵ نکته برای خرید ماشین اصلاح سر

 1. شارژ بلند مدت داشته باشد یا دو باتری شارژی داشته باشد تا در حین کار نگرانی از تمام شدن شارژ دستگاه نداشته باشید.
 2. تیغه های برنده و تیزی داشته باشد تا کار کوتاه کردن را به خوبی و سریع انجام دهد.
 3. شانه های پلاستیکی قابل اتصال به دستگاه در سایزهای متفاوت داشته باشد.
 4. حتی الامکان بی صدا باشد.
 5. محور انتقال نیرو از موتور به تیغه، فلزی باشد نه پلاستیکی.

انواع تیغه در ماشین ریش تراش

ماشین ریش تراش با تیغه چرخشی

تیغه های این مدل بیضی شکل هستند و اصلاحی بسیار تمیز و فوق العاده را برای شما انجام می دهد. ریش تراش های چرخشی دارای فویل های گردی هستند که توسط فنرها در جای خود ثابت می شوند، معمولاً سه فویل که به صورت مثلثی چیده شده اند. فنرها به فویل ها اجازه می دهند تا با منحنی های صورت منطبق شوند.

استفاده از این مدل بسیار راحت است و به آرامی بر روی صورت می چرخد. از همه جهت ها می توان صورت را اصلاح کرد. صدای کمی دارند. اگر ریش هایتان بیش از اندازه بلند شده است، استفاده از این مدل بهترین گزینه خواهد بود. اگر حوصله اصلاح هر روز صورت خود را ندارید، این مدل را خریداری کنید.

ریش تراش چرخشی

ماشین ریش تراش چرخشی

ماشین اصلاح فویلی یا توری

ریش تراش های فویلی و یا توری حاوی حداکثر چهار ردیف فویل موازی هستند (معمولا دو یا سه ردیف هستند) و در پشت فویل های فلزی محافظ تیغه های جنبشی قرار دارند که موها از سوراخ های روی فویل وارد شده و با تیغه های چرخان زیر فویل بریده می شوند و اصلاحی بسیار تمیز را انجام می دهد.

هنگام خرید این مدل، معمولا سه یا چهار تیغه را درون جعبه می بینید. برخی از این مدل ریش تراش ها سری های منعطفی دارند، برای وارد کردن فشار در نقاط مختلف صورت. معمولا هنگام استفاده، صدای زیادی دارند و برای اصلاح موهای بلند، مناسب نیستند.

ریش تراش تیغه ورقه ای

ماشین ریش تراش فویلی و سایر لوازم جانبی

با ریش تراش های فویلی برعکس ریش تراش های چرخشی دست شما میبایست با حالت رفت و برگشت بر روی پوست حرکت کند. ماشین های ریش تراش فویلی دارای سرعت اصلاح کمتری نسبت به نوع چرخشی بوده و اغلب برای اصلاح صورت های چاق و توپر مورد استفاده قرار میگیرند.

تفوات تیغ انواع ماشین ریش تراش

تصویر نحوه برش ماشین اصلاح صورت چرخشی و فویلی

ریش تراش های برش مستقیم

ریش تراش های برش مستقیم دارای قابلیت اصلاح صورت، موهای سر و سایر نقاط بدن میباشند. این ریش تراش ها اغلب در آرایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد و برای خط انداختن پشت گردن، آنکارد صورت و افرادی که بیشتر اوقات ته ریش میگزارند بهترین گزینه می باشند.

لازم به ذکر است در صورت استفاده اشتباه از این نوع ریش تراش ها باعث خراشیدگی پوستتان میشوند. به این نوع ماشین های اصلاح مو خط زن یا صفر زن نیز گفته می شود.

ماشین اصلاح خط زن

عکس ماشین ریش تراش برش مستقیم

تفاوت تیغه سرامیک و فولادی

همه ماشین های اصلاح تیغه ثابت (تیغه زیری) دارند که جنس آن از فولاد است. برخی ماشین ها تیغه متحرک هم دارند که از جنس سرامیک است. این دو جنس تیغه تفاوت هایی با هم دارند که می توان گفت تیغه سرامیکی تیزتر از فولادی بوده و کند نخواهد شد.

اما در در کنار این نکته مثبت، تیغه سرامیکی در صورت ضربه خوردن امکان شکستگی دارد. پس تیغه های سرامیکی نسبت به فولادی تیزتر و شکننده تر هستند. این انتخاب بستگی به توقع شما از ماشین اصلاح سر و صورت دارد.

آیا ریش تراش باعث ایجاد حسایت پوستی می شود؟

بله به دو دلیل احتمال ایجاد حساسیت یا تحریک پوستی هنگام استفاده تز ریش تراش های برقی وجود دارد :

1 - فویل های موجود در ریش تراش های برقی پس از مدت کوتاهی استفاده گرما گرم می شود، که این گرما می تواند باعث تحریک پوست شود. یکی از راه های کاهش این مشکل این است که قبل از داغ شدن فویل ها، ابتدا ناحیه های حساس مثل گردن را اصلاح کنید.

2 - برخی افراد برای اینکه اصلاح تمیزی داشته باشند، ریش تراش را روی صورت فشار می دهند که اینکار باعث تماس اجباری پوست با تیغه ها شده و در نهایت منجر به افزایش حساسیت و جوش های بیشتر روی صورت می شوند.

بهترین برند های ماشین ریش تراش کدامند؟

از آنجایی که لازم است به پوست صورت اهمیت زیادی داده شود، به همین دلیل برای خرید ریش تراش مناسب و با کیفیت دست به کار شوید. شناخت بهترین برندهای ماشین ریش تراش کار چندان سختی نخواهد بود زیرا برندهایی هستند که سال هاست مورد تائید قرار گرفته و شما می توانید با اطمینان خاطر یکی از آنها را تهیه نمایید که در ادامه به معرفی برخی از این برندها پرداخته ایم:

برند فیلیپس (Philips)

فیلیپس از متنوع ترین محصولات برخوردار است به خصوص در زمینه انواع ریش تراش که شما می توانید بر اساس آنچه نیاز دارید، دست به انتخاب بزنید. همچنین جدا از تنوع محصولات، برندی با کیفیت و مورد تایید است به همین جهت می توانید با خیالی آسوده اقدام به خرید ریش تراش فیلیپس کنید و مطمئن باشید که پس از اصلاح، پوست صورتتان دچار کوچکترین مشکلی نمی شود.

از مدلهای پرفروش می توان به مدل Beard Trimmer 9000 - Philips Norelco Multigroom 3100 - AT890/20 - MG3710/15 اشاره کرد.

ماشین ریش تراش فیلیپش

Beard Trimmer 9000 philips

پیشنهاد مطالعه : راهنمای تشخیص ریش تراش فیلیپس اصل از تقلبی

برند اندیس (Andis)

اندیس یکی از برندهایی است که به واسطه کیفیت بالا در محصولاتش شناخته شد و هم اکنون به عنوان یکی از بهترین برندها به خصوص در زمینه ماشین های ریش تراش از آن یاد می کنند. ریش تراش های این برند به گونه ای ساخته می شوند که افراد بدون داشتن مهارتی خاص و یا کسب تجربه قبلی به راحتی می توانند از آن استفاده نمایند.

از مدلهای پرفروش به Andis 17150 Profoil Lithium می توان اشاره کرد.

ماشین ریش تراش برند اندیس

عکس ماشین ریش تراش فویلی برند اندیس

برند براون (Braun)

براون Braun یکی از قدیمی ترین برند های تولید کننده ماشین های ریش تراش و اصلاح صورت است و در این زمینه شهرت بسیار زیادی نیز دارد. ریش تراش های براون برای افرادی که دارای پوست حساس هستند بسیار مناسب می باشد.

از آنجایی که ممکن است پس از اصلاح صورت، حساسیت های مختلف پوستی گریبان گیر آقایان شود، محصولات این برند به گونه ای طراحی شده اند که پاسخگوی جلوگیری از هر نوع حساسیتی باشند. همچنین از آنجایی که تنوع ریش تراش های براون بالا است، قادر خواهید بود که مطابق میل و سلیقه تان یکی از آنها را برای خود تهیه نمایید.

همچنین مدلهای Braun 9299 - ۹۲۹۷cc - سری ۷ مدل MGK7 از پرفروش ترین های این برند هستند.

ماشین ریش تراش برند براون

ماشین ریش تراش فویلی برند براون مدل 9299

برند وال (Wahl)

ماشین های ریش تراش برند وال، تولید کشور آمریکا بوده و به خاطر کیفیت بالایی که دارند به عنوان یکی از برندهای معروف و پرفروش شناخته شدند. این برند محصولات دیگری نیز دارد اما در ریش تراش به خوبی درخشید و به محبوبیت رسید و در حال حاضر محصولات وال تولید اروپا، آمریکا و آسیا در بازار به فروش می رسند.

برند کیمی (KEMEI)

برند کیمی یکی از بزرگترین کمپانی های تولید دستگاه های اصلاح مو در منطقه جنوب شرق آسیا یعنی چین می باشد این شرکت فعالیت خود را از سال ۱۹۹۸ شروع کرده است. همان گونه که می دانید کیفیت محصولات چینی دسته بندی می شود می توانیم با قاطعیت بگوییم که محصولات کیمی یکی از باکیفیت ترین تولیدات این کمپانی چینی است و برای اثبات این حرف باید بگوییم که این محصولات به بسیاری از نقاط جهان صادر می شود.

از پرفروش ترین مدلهای دستگاه ریش تراش کیمی می توان به مدل های KM-3360 - KM-5880 - KM-5390 - KM-5568 - KM-2600 اشاره کرد.

بهترین مدلهای ماشین ریش تراش کیمی

سایر برندهای معتبر تولید کننده ریش تراش:

برند های دیگری نظیر پاناسونیک، جیمی، پروویو، پرینسلی، یاندو و پایزن از دیگر برند های معتبر و فعال در این زمینه هستند.

مهمترین نکات هنگام خرید بهترین ماشین ریش تراش

۱ - راحتی آرگونومیک

یکی از مهم ترین قابلیت های یک ریش تراش خوب، قابلیت آرگونومیک و طراحی مناسب آن است. شاید فردی لازم باشد تا یک ساعت هم با یک ریش تراش و صورت خود تنها باشد؛ خوب این طراحی ویژه کمک می کند تا دستان کاربر خسته نشود.

در واقع طراحی خوب در کنار وزن مناسب کمک می کند تا حمل و استفاده بسیار راحت باشد.

2 - شارژی یا سیمی؟

ماشین های ریش تراش سیمی و شارژی از لحاظ کارایی تفاوت چندانی با هم ندارند و گزینه ای که انتخاب می کنید احتمالاً به سبک زندگی شما بستگی دارد اما می توان گفت استفاده از ماشین های ریش تراش شارژی راحت تر است چون هیچ سیمی ندارد و در هر کجا که بخواهید می توانید از آن استفاده کنید.

اما ماشین ریش تراش سیمی محدود به مکان های است که دارای پریز برق هستند و از طرف دیگر ماشین های شارژی در موقعیت های که برق وجود ندارد قابل استفاده می باشد اما سیمی ها چنین نیستند.

با این حال، در صورت نیاز به شارژ بیش از حد مکرر، عمر باتری ممکن است به یک مانع تبدیل شود. تعدادی ماشین اصلاح مسافرتی با باتری در بازار وجود دارد. این ها برای استفاده گاه به گاه عالی هستند اما برای اصلاح منظم تر مقرون به صرفه نیستند زیرا هزینه باتری ها به زودی برای شما سرسام آور خواهد شد.

3 - شارژر باتری (در صورت شارژی بودن ریش تراش)

اکثر ریش تراش های جدید قابل شارژ هستند. قابلیت شارژ قیمت دستگاه را بالاتر می برد اما در عمل استفاده از آن را راحت تر می کند. زمان شارژ باتری بسته به نوع آن بین ۱ تا ۱۲ ساعت طول می کشد و حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان اصلاح ارائه می دهد. یکی از کاربردی ترین مزیت های یک ریش تراش، هشدار یا نشانگر میزان شارژ باقیمانده می باشد.

عمر طولانی باتری نیز یک ویژگی کلیدی برای اکثر کاربران است، چراکه بسیاری از افراد چندان علاقه ای به شارژ مجدد ریش تراش آن هم در وسط اصلاح ندارند! به طور کلی اکثر مدل های میان رده از نظر مدت زمان شارژدهی چندان ایده آل نیستند؛ اما در مواردی مدل های گران قیمت تر، ساعات شارژدهی بهینه تری دارند. در کنار این مساله بهتر است که گزینه های فست شارژینگ (Quick charge) یا با قابلیت شارژ سریع را هم مدنظر قرار دهید، زیرا در کمترین زمان، بیشترین شارژ دهی را دارند.

بهترین مدلهای ریش تراش

4 - میزان نویز و صدا

اکثر افراد ماشین های اصلاح یا ریش تراش های، کم صداتر را ترجیح می دهند؛ اما برخی از افراد اعتقاد دارند که مدل های پر سر و صداتر از نقطه نظر عملکرد برای آن ها اطمینان بیشتری ایجاد می کند! بنابراین در نظر گرفتن فاکتور صدا در هنگام خرید ریش تراش امری با اهمیت است.

5 - تیغه های قابل تعویض

تیغه های ریش تراش ها پس از استفاده کم کم تیزی خود را از می دهند و لازم آن ها تعویض نمایید، پس حتما ماشینی را انتخاب کنید که بتوانید تیغه های آن را تعویض نمایید.

6 - اصلاح خط ریش با خط زن یا تریمر

بیشتر ریش تراش ها امکان اصلاح خط ریش را فراهم می آورند و با آن می تواند موهای جلو گوشها و یا دیگر موهای بلند را اصلاح نمود. بهتر است که طول تیغه اصلاح خط ریش متوسط باشد ، اگر کوتاه باشد شما نمیتوانید به راحتی خط ریش خود را اصلاح کنید و اگر بلند باشد در دقت و ظرافت کار تاثیر منفی خواهد گزاشت.

7 - قابلیت ضد آب

چه کسی بدش می آید زیر دوش صورت خود را اصلاح کند؟ قطعا هیچ کس!

بهترین ماشین های ریش تراش به شما کمک می کند که پس از اصلاح شما برای تمیز کردنش راحت باشید. در واقع حتی اگر کاملا ضد آب نباشد، حداقل باید سری هایی ضد آب داشته باشد تا پاک سازی و شست و شوی آن شما را به مشقت نیاندازد.

ماشین ریش تراش زد آب

برخی ماشین های ریش تراش ضد آب هستند

البته باید توجه داشت که مقاومت در برابر نفوذ آب درجه بندی دارد و از این نظر باید به توصیه های شرکت سازنده توجه کرد. مقاومت در برابر رطوبت و نیز سطح حفاظت در برابر عوامل خارجی مانند غبار، در دستگاه های الکتریکی با پارامتر IPxy نمایش داده میشود.

در این پارامتر x نمایش دهنده سطح حفاظت در برابر عوامل خارجی است و عددی بین 0 تا 6 است. y نیز عددی بین 0 تا 8 است و نشان دهنده میزان مقاومت در برابر آب است. این پارامتر تعیین کننده قابل استفاده بودن در حمام یا استفاده همزمان ریش تراش با کف ریش است.

8 - سهولت تمیز کردن ماشین ریش تراش

سه نوع روش برای تمیز کردن ریش تراش وجود دارد.

 1. بیشتر ریش تراش ها دارای یک برس یا فرچه کوچک برای تمیز کردن هستند.
 2. برخی از مدل ها را می توان با آب شستشو داد.
 3. تعداد کمی دارای یک سیستم تمیز کردن خودکار با مایع بهداشتی هستند که بسیار هم گران قیمت هستند.

مدلهای کاملاً قابل شست وشو نسبت به مدل های غیر قابل شست وشو از ارزش خرید بالاتری برخوردار هستند؛ چراکه قرار دادن ریش تراش زیر آب و شستن ساده ترین روش برای تمیز کردن آن است. به یاد داشته باشید ریش تراش هایی که قابل شستشو نیستند، تمیز کاری زمان بری دارند.

خرید ماشین ریش تراش

عمر مفید یک ماشین اصلاح صورت

اگر می خواهید در مورد این که یک ماشین اصلاح چند سال عمر می کند، سوال بپرسید، باید بگوییم که در این مورد نمی توان پاسخ دقیقی داد چون طول عمر دستگاه به نحوه نگهداری از ماشین اصلاح بستگی دارد.

در کل اگر از دستگاه خوب مراقبت شود، می تواند به مدت ۳ الی ۱۰ سال برای شما کار کند. در صورتی که برای ماشین اصلاح مشکلی پیش آمد مثلا دچار شکستگی تیغه شد، باید آن را برای تعمیر به یک مرکز تعمیر کار بلد و معتبر نشان دهید.

پیشنهاد مطالعه : فرق بین ماشین اصلاح صورت و مو در چیست؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین برندهای ماشین ریش تراش کدامند؟
از بهترین برندهای ماشین ریش تراش می توان به برند فیلیپس Philips، اندیس Andis، براون Braun، وال Wahl، کیمی KEMEI، پاناسونیک، جیمی، پروویو، پرینسلی، یاندو و پایزن اشاره کرد.
قیمت انواع ماشین ریش تراش چند است؟
قیمت ماشین اصلاح مو به عوامل متعددی همچون برند شرکت سازنده، کیفیت و جنس تیغ ریش تراش، برقی و شارژی بودن، ضد آب بودن و ... بستگی دارد اما در حالت کلی رنج قیمت ریش تراش از 100 هزار تومان تا 30 میلیون تومان متغیر است.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/23
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ماشین اصلاح موی صورت جیمی مدل GM-595
ماشین اصلاح موی صورت جیمی مدل GM-595
ماشین اصلاح موی صورت شیائومی مدل S500
ماشین اصلاح موی صورت شیائومی مدل S500
ماشین اصلاح صورت فیلیپس اصل مدل PT860-16
ماشین اصلاح صورت فیلیپس اصل مدل PT860-16
ماشین اصلاح موی صورت شارژی پاناسونیک مدل LV 97-K
ماشین اصلاح موی صورت شارژی پاناسونیک مدل LV 97-K
ماشین اصلاح موی سر و صورت وی جی ار برش مستقیم مدل V-071
ماشین اصلاح موی سر و صورت وی جی ار برش مستقیم مدل V-071
ماشین ریش تراش فویلی یاندو مدل Sv-w301u
ماشین ریش تراش فویلی یاندو مدل Sv-w301u
ماشین اصلاح موی صورت فیلیپس شارژی مدل SP9860
ماشین اصلاح موی صورت فیلیپس شارژی مدل SP9860
ماشین ریش تراش کیمی صفر زن مدل KM-5017
ماشین ریش تراش کیمی صفر زن مدل KM-5017
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد