منو
نمایش محتوا

لوسیون بدن چیست، چه فوایدی دارد و چگونه استفاده میشود؟

همه ی ما خواهان پوستی نرم و لطیف هستیم. اما با استفاده از مواد بهداشتی مانند صابون و شامپو های شست و شوی بدن و حالت قلیایی آن ها پوست ما خشک می شود. البته بعضی افراد نیز به طور کلی دارای پوست خشک هستند. یک راه کار ساده برای برطرف کردن پوست خشک وجود دارد و این راه کار استفاده از لوسیون بدن است.

لوسیون چیست؟

لوسیون (به فرانسوی: Lotion) یکی از پماد های موضعی برای مراقبت از پوست است که از خشکی یا حساسیت پوست پیشگیری کرده و یا آن را درمان می کند و برای افراد با هر نوع پوستی مناسب است. لوسیون از ترکیب آب و روغن تهیه شده و معمولا سبک بوده و چربی کمی دارد. آبرسانی و ایجاد شفافیت پوست و بوی خوش از دیگر مزایای لوسیون بدن Body Lotion است. لوسیون نسبت به کرم و ژل گرانروی بالاتری دارد چون محتوی آب بیشتری است.

لوسیون بدن چیست

دلیل خشکی پوست چیست؟

با گذر زمان تولید مواد چرب مورد نیاز برای پوست کاهش پیدا میکند. لایه ی خارجی پوست را به عنوان دیواری آجری در نظر بگیرید که در آن سلول های پوستی توسط سیمانی تشکیل شده از کراتین و چربی های طبیعی به هم وصل هستند. به وسیله ی این سیمان، نرمی و انعطاف پوست حفظ می شود. کاهش یافتن این چربی ها موجب خشکی و سست شدن این دیوار سیمانی می شود.

در بعضی بیماری ها مثل درماتیت اتوپیک، کم کاری تیرویید، دیابت، و بیماری های مربوط به کلیه هم خشکی پوست پدید می آید. این عارضه ی پوستی در آب و هوای خشک و زمستان شدید می شود.

ترکیبات رایج لوسیون بدن

 • کرودامول : این ماده به عنوان نرم کننده به کار می رود.
 • روغن مورینگا : روغنی بسیار مغذی است. این روغن دارای خواص نرم کنندگی بسیار خوبی است. منشأ گیاه مورینگا افریقا است.
 • ویتامین C : باعث کم شدن چین و چروک ها می شود.
 • ویتامینE : آنتی اکسیدانی قوی است که ضد التهاب نیز هست.
 • اولئونیک اسید : این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است و باعث نرم شدن و بالا رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می شود.

راهنمای خرید لوسیون بدن

حالت های مختلف لوسیون بدن

این وسیله بهداشتی، به سه شکل کلی تولید شده و در بازار به فروش می رسد. این سه دسته، شامل موارد زیر می باشند:

 • مایع : نوع مایع Lotion نسبت به سایر انواع آن رایج تر است و افراد می توانند به کمک کمی پنبه آن را به بدن خود بمالند.
 • ژله ای : نوع ژله ای این وسیله بهداشتی، دارای بافت غلیظی است و بدون استفاده از پنبه و با کمک دست نیز می توان آن را به بدن مالید.
 • اسپری : برخی از لوسیون ها به صورت اسپری، تولید و به بازار عرضه می شوند. افرادی که این نوع را تهیه نموده اند، می توانند برای مصرف کردن آن، ابتدا چشمان خود را ببندند و سپس آن را به طور مستقیم به صورت خود اسپری کنند.

مزایای لوسیون بدن چیست؟

رطوبت رسانی به پوست : افرادی که در مناطق خشک زندگی می کنند و پوستی حساس و خشک دارند، اغلب از لوسیون های بدن استفاده می کنند. پوستی که به خاطر خشکی، سرما و گرمای بیش از حد حساس و تحریک شده است احتیاج به مراقبت ویژه ای دارد.

رفع خشکی پوست : حتی اگر پوست شما از نوع معمولی یا چرب باشد، بازهم ممکن است بخش های خشکی از بدن تان مانند اطراف آرنج و زانوها شما را ناراحت کند.

رفع پینه : اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پوست کف پاهایتان به دلیل خشکی زیاد ترک می خورد، استفاده از لوسیون بدن می تواند به شما کمک بسیاری کند.
لوسیون های بدن در جدا کردن سلول های مرده کف پا نقش به سزایی دارد.

حس خوب، بوی خوش : استفاده از لوسیون های بدن حس خوبی را به افراد منتقل می کند. در ضمن رایحه و بوی خوش آن فراموش نشدنی است.

حفظ آرامش : حتی اگر پوست شما در بهترین حالت سلامتی و شادابی باشد و به هیچ گونه مرطوب کننده ای احتیاج نداشته باشد، استفاده از لوسیون بدن به پوست تان آرامش می دهد.

شفافیت پوست : استفاده از انواع لوسیون های بدن به پوست شما درخشندگی خاصی می بخشد. بسیاری از لوسیون ها حاوی ترکیبات سفید کننده هستند که باعث روشن شدن پوست می شود.

بهترین مدلهای لوسیون بدن

مضرات و معایب استفاده از لوسیون ها

این وسیله بهداشتی علاوه بر فوایدی که دارند، در عین حال معایبی را نیز به همراه دارند که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

ایجاد واکنش های آلرژیک

ممکن است بعد از استفاده از محصول جدید دچار واکنش های آلرژیک شوید. در این حالت ممکن است پوست شما دچار خارش یا سوزش شود. حتی ممکن است با قرمزی پوست ممواجه شوید. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از ایجاد واکنش های آلرژیک، بهتر است ابتدا مقداری از محصول را روی بخش داخلی آرنج خود امتحان کنید. بعد از گذشت یک روز اگر دچار عوارض نشدید، می توانید از آن محصول استفاده نمایید.

قرمزی، تحریک و بثورات پوست

یکی از مواردی که در ادامه حساسیت ها و واکنش های آلرژیک به این محصول ممکن است برای شما ایجاد شود، تحریک پوستی است. این اتفاق ممکن است در اثر حساسیت به یکی از ترکیبات موجود در این محصول باشد. در نتیجه این تحریکات، پوست شما قرمز می شود.

به همین خاطر بهتر است بعد از مشاهده قرمزی، استفاده از این محصول را منحل کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم محصول جدید را ابتدا امتحان کنید. در صورتی که علائمی از قرمزی مشاهده نشد به مصرف آن ادامه دهید.

در صورتی که به قرمزی های موجود روی پوست توجه نشود، ممکن است در نهایت منجر به بثورات پوست شود. در این حالت روی پوست شما جوش یا دانه های قرمزی ایجاد می شود که خارش نیز به همراه دارد.

تورم صورت

ورم صورت یکی از علایم حساسیت به ترکیبات شیمیایی است. این اتفاق می تواند در برخورد با هر ماده شیمیایی رخ دهد. در صورتی که با تورم پوست صورت مواجه شدید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید و حتما محصول استفاده شده را به همراه داشته باشید.

احساس سوزش

احتمال دارد یکی از موارد موجود در ترکیبات محصولات بهداشتی برای شما حساسیت ایجاد کند. در این حالت احتمالا در ناحیه استعمال شده دچار سوزش خواهید شد. در این حالت سعی کنید به پزشک مراجعه کنید.

سرگیجه شدید

در پی واکنش های شدید آلرژیک ممکن است احساس سرگیجه و ضعف شدید نیز به سراغ شما آید. در این حالت بهتر است به ترکیبات موجود در محصول توجه داشته باشید. همچنین ابتدا مقداری از محصول را روی بخش کوچکی از بدن خود امتحان کنید. سپس برای استفاده آن اقدام کنید.

ایجاد مشکلات تنفسی

ممکن است واکنش های آلرژیک به مواد شیمیایی موجود در این محصول به قدری شدت یابد که برای شما مشکلات تنفسی به همراه داشته باشد. در این شرایط استرس را از خود دور کنید و سعی کنید به پزشک مراجعه کنید.

لوسیون بدن چیست

لوسیون مطابق با پوست خود را انتخاب کنید

 • پوست معمولی: لوسیون های حاوی ویتامین C انتخاب کنید. این لوسیون ها صدمات رادیکال های آزاد را کاهش می دهند. از ژل های خیلی خشک یا خیلی چرب دوری کنید. زیرا روی پوست شما سنگینی می کنند.
 • پوست چرب: از ژل های سبک با پایه ی آب استفاده کنید. این ژل ها زودتر از بقیه ی لوسیون ها جذب پوست می شوند. ازلوسیون هایی که دارای الکل و وازلین هستند، استفاده نکنید.
 • پوست خشک: لوسیونی دارای روغن جوجوبا و روغن دانه آفتابگردان استفاده کنید. از لوسیون هایی که دارای الکل هستند و پوست را خیلی خشک می کنند دوری کنید.
 • پوست حساس: لوسیون های دارای اجزاء تسکین دهنده را استفاده کنید. از لوسیون هایی که رنگ، اسانس و مواد شیمیایی دارند استفاده نکنید.
 • پوست ترکیبی: لوسیون های بدون روغن استفاده کنید. این لوسیون ها تعادل را در نواحی خشک و چرب ایجاد می کنند.

لوسیون بدن نسبت به وازلین و روغن های گیاهی طرفدار های زیادی دارد زیرا علاوه بر نرمی و لطافت بخشیدن به پوست باعث چرب شدن پوست نمی شود و روی پوست شما احساس سنگینی ایجاد نمی کند. لوسیون ها به دلیل اینکه از حجم بیش تری از آب تشکیل شده اند به طور حتم باعث لطافت پوست شما می شوند.

چه زمانی از لوسیون بدن استفاده کنیم؟

قبل از ورزش : اگر می خواهید در فضای باز ورزش کنید، ابتدا یک مرطوب کننده سبک و غیر جوش زا هم برای صورت و هم برای بدن در نظر بگیرید. این کار می تواند از خشکی پوست و پوسته پوسته شدن آن در آب و هوای خشک جلوگیری کند.

بعد از اصلاح بدن : شیو کردن پوست، علاوه بر از بین بردن موهای زائد، لایه رویی پوست را نیز از بین میبرد، مانند زمانی که لایه برداری میکنید. برای حفظ سلول های تازه پوست در برابر خشکی و همچنین جلوگیری از التهاب بعد از اصلاح، از یک لوسیون بدن آبرسان استفاده کنید.

بعد از حمام : یکی از بهترین زمان ها برای استفاده از بادی لوشن، بلافاصله بعد از حمام است. در این زمان پوست بیشترین مقدار رطوبت را دارد و لوسیون بدن میتواند بهترین تاثیر خود را بگذارد.

لوسیون بدن

نحوه استفاده از لوسیون بدن

پوست خود را با شوینده ای مطابق با نوع پوستتان بشوئید. به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دوش بگیرید و تنها از آب ولرم استفاده کنید. برای لایه برداری پوست می توانید از لیف یا کیسه استفاده کنید. برای شستن بدنتان از آبی با دمای بیشتر از صورت استفاده کنید. ولی بدانید آب خیلی داغ چربی های طبیعی و مورد نیاز پوست را نابود می کند.

لوسیون را طبق راهنمای آن روی دست ریخته و به تمام بدن بمالید. ابتدا دست هایتان را بهم بمالید تا لوسیون گرم شود. سپس آن را استفاده کنید. اجازه دهید تا لوسیون جذب شود. قبل از اینکه از حمام خارج شوید و لباس بپوشید و بگذارید تا لوسیون برای حدود ۵ دقیقه به پوست جذب شود. رطوبت منافذ پوستتان را باز نگه می دارد و موجب می شود تا لوسیون بتواند پوست را بهتر آبرسانی کند.

آیا میشود از لوسیون بدن برای صورت استفاده کرد؟

شاید یک بار استفاده از لوسیون بدن یا کرم دست به جای کرم صورت اشکالی نداشته باشد اما بیشتر از یک بار واقعا مشکل دارد!

متخصصان پوست و داروسازان بر اساس تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که استفاده از لوسیون یا بالم بدن به صورت روتین یا حتی بیش از چند بار، می تواند منافذ پوست را مسدود کند و باعث دانه های سر سیاه و جوش های زیر پوستی روی تمام صورت شود. با بسته شدن منافذ پوست، چربی، ذرات گرد و غبار و باقی مانده مواد آرایشی داخل منافذ گیر می افتند و باعث جوش و دانه های سر سیاه روی بینی و باقی قسمت های صورت می شوند.

در این شرایط پوست احتیاج به پاکسازی عمیق و درمان ها طولانی برای رفع جوش و دانه های سر سیاه دارد و احتمالا بعد از آن هم درمان های طولانی تر برای رفع جای جوش… هیچکس دلش نمی خواهد درگیر این همه ماجرا شود پس به کرم مرطوب کننده روز و شب خود بچسبید و لوسیون بدن را برای بدن تان نگه دارید.

لوسیون بدن بچه چیست؟

بدن کودکان هم نیاز به مراقبت دارد و چون پوست آن ها با پوست بزرگسالان تفاوت دارد، باید از لوسیون بدن مخصوص آن ها استفاده کرد. در مقایسه با بزرگسالان، پوست نوزادان حدودا 30 درصد نازک تر است و رطوبت را سریع تر از دست می دهد. به همین ممکن است دچار اگزما یا خشکی شود که باید از لوسیون بدن بچه استفاده کرد. برای این که بدانید طرز صحیح استفاده از لوسیون بدن چیست، باید تکه ای پنبه را به این ماده آغشته کرده یا مقداری از لوسیون را کف دست ریخته و به آرامی روی پوست کودک بمالید.

لوسیون بدن بچه

تفاوت بین لوسیون بدن و مرطوب کننده چیست؟

لوسیون دارای روغن های روان کننده است تا مانع ایجاد اصطکاک روی پوست شود، اما مرطوب کننده ها برای احیای رطوبت در زیر پوست مصرف می شوند. مرطوب کننده ها بسیار سبک تر از لوسیون ها هستند و راحت تر جذب پوست می شوند، اما لوسیون ها از ایجاد رطوبت در پوست جلوگیری می کنند. در انتخاب لوسیون یا مرطوب کننده باید ببینیم که کدام یک متناسب با پوست ما و نیاز آن است.

لوسیون بدن برخلاف وازلین و روغن های بدن باعث چرب شدن پوست نمی شود و نرمی و لطافت خاصی را به پوست می بخشد. در عین این که روی پوست شما احساس سنگینی ایجاد نمی کند. لوسیون ها بیشتر از آب تشکیل شده اند در نتیجه باعث لطافت پوست می شوند.

نتیجه گیری

هرکسی در طول زندگی خود شاید خشکی پوست را تجربه کرده باشد. در انتخاب لوسیون خود به این نکته توجه داشته باشید که مثل هر محصول بهداشتی و آرایشی دیگر لوسیون های پوست چرب و خشک با یکدیگر تفاوت دارند پس موقع خرید لوسیون، محصولی را متناسب با نوع پوست و تأثیرات پوستی تان بخرید. استفاده ی مرتب از لوسیون بدن راه حلی بسیار ساده برای حفظ و نگهداری رطوبت بدن و مراقبت از پوست است. همچنین با حفاظت از رطوبت پوست حس شاداب بودن، طراوت داشتن و جوان بودن به شما القا می شود.

بهترین مدلهای لوسیون بدن

تاریخ به روز رسانی : 1401/01/08
لوسیون بدن وازلین مدل INTENSIVE CARE حجم 400 میلی لیتر
لوسیون بدن وازلین مدل INTENSIVE CARE حجم 400 میلی لیتر
لوسیون بدن آدرا حاوی روغن آرگان حجم 150 میلی لیتر
لوسیون بدن آدرا حاوی روغن آرگان حجم 150 میلی لیتر
لوسیون بدن مورینگا امو مدل آبرسان 1 حجم 300 میلی لیتر
لوسیون بدن مورینگا امو مدل آبرسان 1 حجم 300 میلی لیتر
لوسیون بدن سوپکس مدل Shea butter Aloe vera
لوسیون بدن سوپکس مدل Shea butter Aloe vera
لوسیون بدن حاوی اوسرین ثمین حجم 150 میلی لیتر
لوسیون بدن حاوی اوسرین ثمین حجم 150 میلی لیتر
لوسیون صورت و بدن سی گل مدل Charisma حجم 250 میلی لیتر
لوسیون صورت و بدن سی گل مدل Charisma حجم 250 میلی لیتر
لوسیون بدن نیوآ مدل سفت کننده پوست حجم 400 میلی لیتر
لوسیون بدن نیوآ مدل سفت کننده پوست حجم 400 میلی لیتر
لوسیون بدن مردانه نیوآ حجم 250 میلی لیتر
لوسیون بدن مردانه نیوآ حجم 250 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد