منو

لمینت ناخن چیست و چه مزایا و عوارض احتمالی دارد؟

آیا جز آن دسته افرادی هستید که علاقه ای به کاشت ناخن نداشته و می خواهید فرم طبیعی ناخن های خود را داشته باشید. اما همیشه با شکستگی ناخن ها مواجه می شوید.

لمینت ناخن یا کاور ناخن چنین کاری را برای شما انجام می دهد. یعنی ضمن اینکه فرم طبیعی ناخن هایتان را خواهید داشت، آن ها را محکم تر کرده و مانع لب پریدگی و شکستگی آنها می شود. همچنین از ریش شدن لبه ناخن جلوگیری می کند.

دراین مقاله از طوطی کالا قصد داریم تا اطلاعات کامل و جامعی در مورد لمینت ناخن و مزایا و معایب آن، انواع مختلف آن، تفاوت آن با سایر روش های آرایشی ناخن و نحوه انجام لمنیت ناخن در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

کاور ناخن چیست

لمینت ناخن چیست و چگونه انجام می شود

لمینت ناخن چیست؟

لمینت یا کاور ناخن (Nail Cover) نوعی روش کاشت ناخن است. با این تفاوت که در این روش از تیپ برای بلند کردن ناخن استفاده نمی شود. بلکه تمام مواد روی ناخن طبیعی زده شده و سطح آن را کاور می کند.

عملکرد اصلی لمینت (laminate) ترمیم سطح ناخن است. این ترمیم شامل تسطیح، تغذیه با مواد معدنی و ویتامین ها است. موادی که برای لمینت استفاده می شود شامل خمیر و پودر مخصوصی است که بی نظمی های روی ناخن را پر می کند و ظاهری زیبا به سطح آن می بخشد.

داروی اعمال شده تا زمان ترمیم بعدی از روی ناخن ها پاک نمی شود و در تمام این مدت تاثیر خود را بر روی سطح ناخن می گذارد. این مواد اثر ابزارهای تهاجمی و سایر عوامل خارجی را بر روی ناخن ها از بین می برد. بعد از انجام لمینت می توانید ناخن های خود را با لنز ناخن یا انواع ابزار طراحی دیگر دیزاین کنید.

به لمنیت ناخن در زبان انگلیسی nail lamination یا Nail Cover که همان کاور ناخن است، گفته می شود.

لمینت (لمینیت) ناخن برای چه کسانی مناسب است؟

 • افرادی که روی ناخنشان ناهمواری، زده، ضربه و یا ترک مشاهده می شود می توانند ناخن خود را کاور کنند. به این صورت ناخن براق تر و صاف تر می شود.
 • همچنین کسانی که کاشت ناخن دوست ندارند و یا از آن خسته شده اند، این گزینه جایگزین خوبی است. افرادی هم که به مواد لیکوئید حساسیت دارند، می توانند کاور کنند.
 • اگر کاشت پودر را دوست ندارید و لاک ژل روی ناخنتان دوام نمی آورد، لمینت گزینه خوبی است.
 • کسانی که کارهای خاص انجام می دهند، مثلا شغلی دارند که نمی توانند کاشت کنند، می توانند با لمینت ناخن هایی زیبا و مرتب داشته باشند.
 • کسانی که کاشت ناخن خود را برداشته و ریموو می کنند، ناخن هایی نازک و ضعیف دارند. این افراد می توانند برای مستحکم تر شدن ناخن از لمینت استفاده کنند.
 • افرادی که بچه کوچک دارند می توانند کاشت نکرده و لمینت کنند.
 • افرادی که ناخن هایشان به شدت آسیب پذیر است.

لمینت ناخن برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر قارچ ناخن، حساسیت، سیستم ایمنی ضعیف یا سایر بیماری های پوستی دارید، توصیه می شود که از انجام کاشت و لمینت ناخن صرف نظر کنید. اگر قصد دارید این کار را انجام دهید، حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

قبل و بعد لمنیت ناخن

عکس ناخن قبل و بعد از انجام ترمیم لمنیت ناخن

ابزار مورد نیاز برای انجام کاور ناخن

ابزار و مواد مورد نیاز برای انجام لمینت و کاور ناخن به نوع روش انتخابی شما بستگی دارد. اما به طور کلی به ابزار زیر نیاز خواهید داشت:

 • محلول ضد قارچ
 • مواد لمینت مانند ژل فایبر گلاس، بیوژل، سرم ناخن، موم
 • پرایمر غیر اسیدی
 • دستگاه یو وی
 • ابزار مانیکور
 • پد الکلی

انواع لمینت ناخن و مراحل انجام آنها

1 - لمینت ناخن با سرم ناخن

این روش را می توانید هم در خانه و هم در سالن انجام دهید. لمینت با سرم ناخن در دو مرحله انجام می شود که برای دریافت نتیجه مناسب لازم است که تمام مراحل را دقیق انجام دهید.

مرحله اول: آماده سازی

هدف این روش تاثیرگذاری بر ناحیه رشد و کوتیکول است. ابتدا مراحل مانیکور ناخن را انجام دهید تا هم ناخن ها شکل و فرم مناسب به خود بگیرند و هم با زدن ضدقارچ سطح ناخن از آلودگی ها پاک شود. بهتر است این مرحله با ماساژ همراه باشد تا گردش خون در ناحیه ناخن و اطراف آن بهبود یابد.

سپس، چند لایه نازک از سرم را به ناخن ها بزنید. دقت کنید که لایه های سرم خیلی نازک باشند تا ضخامت سطح ناخن زیاد نشود. سرم دارای اثر ضد عفونی کنندگی و ضد التهابی است. این مواد کوتیکول و ناحیه رشد را مرطوب می کنند، سطح ناخن را با ویتامین ها اشباع می کنند و کراتینه شدن را از بین می برند.

لمنیت با سرم ناخن

انجام لمینت ناخن با سرم ناخن

مرحله دوم: پوشاندن ناخن با لاک سرم

این مرحله شامل پوشاندن سطح ناخن با روغن ناخن، اسیدهای میوه و سپس لاک سرم است. موادی که برای تغذیه ناخن انتخاب می کنید، به نیاز ناخن های شما بستگی دارد. بعد از این کار می توانید هر طرحی که دوست داشتید با لاک ژل روی ناخن های خود بزنید.

2 - لمینت ناخن با بیوژل

انواع مختلفی از بیوژل ها برای کاور ناخن وجود دارد و هر کدام ویژگی های عملکردی و کاربرد خاص خود را دارند. معمولا برای خشک کردن این بیوژل ها باید از لامپ UV استفاده کنید. در غیر این صورت به سختی خشک می شوند. علاوه بر اثرات تغذیه ای و درمانی، این مواد به سطح ناخن اجازه نفس کشیدن می دهند و ظاهر زیبایی را روی ناخن ایجاد می کند. ماندگاری این روش حدود ۲ تا ۳ هفته خواهد بود.

لمنیت ناخن با بیوژل

تصویر مراحل انجام لمینیت ناخن با بیوژل

ناخن کاران اغلب از ژل برای ایجاد یک کاور ناخن نازک استفاده می کنند. این روش مقاومت ناخن را افزایش نمی دهد، اما به خوبی به سطح ناخن می چسبد. همچنین در رنگ های مختلفی موجود است و اجازه می دهد هر رنگی را که دوست داشتید انتخاب کنید.

برای شروع باید سطح ناخن هایتان را کاملا صاف و از آلودگی ها پاک کنید. در مرحله بعد یک لایه نازک پرایمر غیر اسیدی به ناخن ها بزنید تا مواد لمینت به خوبی به ناخن بچسبند. سپس یک لایه نازک بیوژل روی ناخن ها بزنید و به مدت ۲ دقیقه زیر لامپ UV خشک کنید. یک ار دیگر این مرحله را تکرار کنید سپس تاپ کت بزنید. این لایه را نیز در دستگاه خشک کنید و سپس لایه چسبناک آن را با الکل از بین ببرید. در نهایت نیز اگر دوست داشتید می توانید از لاک های رنگی برای محافظت و زیبایی بیشتر ناخن هایتان استفاده کنید.

3 - لمینت ناخن با موم

روش دیگر کاور ناخن استفاده از موم است. این تکنیک امروزه در بین دخترانی که ناخن های ضعیف و شکننده دارند بسیار محبوب است. نام دوم این تکنیک مانیکور ژاپنی است و می توانید آن را در خانه یا آرایشگاه انجام دهید. مانند سایر روش های لمینت، قبل از هر چیز مانیکور را انجام دهید و سطح ناخن را تمیز کنید.

سپس یک تکه از موم را بردارید، روی یک اسفنج قرار دهید و کاملا صاف کنید. موم را به آرامی روی سطح ناخن بمالید و با ابزارهای مناسب آن را به طور یکدست و صاف پخش کنید. در نهایت می توانید ناخن هایتان را با لاک یا سایر روش های طراحی تزئین کنید و انواع طرح ناخن ساده و زیبا را روی ناخن هایتان بزنید.

تفاوت لمینت ناخن با کاشت ناخن چیست؟

در کاشت ناخن، ناخن ها بعد از سوهان کشی مفصل و نازک کردن بستر ناخن، با استفاده از تیپ، قد ناخن ها بلند می شود و سپس مواد کاشت با ضخامت زیاد روی ناخن کار میشود که باعث میشود تا ناخن ها کمی ضخیم تر و قوس دار تر از حالت طبیعی دیده بشند و ممکن است برای برخی از افراد اینطور تصور شود که کاشت ناخن ظاهری طبیعی ندارد.

اما در لمینت و کاور ناخن، مواد به صورت لایه ای نازک روی خود ناخن کار میشود تا هم از ناخن طبیعی محافظت شود و هم یک قوس طبیعی و زیبایی برای ناخن ها ایجاد بکند.

این روش نسبت به کاشت ناخن خیلی طبیعی تر از آب در می آید و برای کسانی که ضخامت کاشت ناخن را دوست ندارند یا با آن راحت نیستند، خیلی مناسب تر است. همچنین امکان آسیب رسیدن به صدف ناخن خیلی به مراتب کمتر از کاشت پودر می باشد.

مزایای لمنیت ناخن

نتیجه انجام لمینت ناخن طبیعی

تفاوت لمینت با ژلیش ناخن در چیست؟

دلیل اینکه بسیاری از خانم ها لمینت ناخن را انتخاب می کنند این است که دوست دارند ناخن هایی مرتب و همیشه لاک زده داشته باشند. البته همانطور که می دانید با ژلیش ناخن می توان تا حدی این نیاز را بر طرف کرد.

اما مهمترین دلیل استفاده از لمینت یا کاور این است که در ژلیش ناخن نمی توانید قد ناخن را بلند کرده و قوس دهید و ژلیش قابلیت ترمیم ندارد و برای ژلیش مجدد باید ژلیش قبلی ریموو شود و انجام مکرر این کار باعث آسیب به صدف ناخن می شود، اما لمینت ناخن به راحتی قابل ترمیم است.

تفاوت کاشت و لمینت ناخن در چیست؟

برای کاشت ناخن، ابتدا ناخن ها سوهان زده شده و نازک می شوند. سپس از تیپ های مخصوص استفاده کرده و ناخن را بلند می کنند. بعد از آن مواد کاشت با ضخامت روی آن قرار داده می شود.

کاشت ناخن ظاهری طبیعی ندارد که برخی دوست ندارند. ناخن ممکن است کمی برجسته بنظر آید. اما لمینت اینگونه نبوده و لایه نازکی روی ناخن گذاشته می شود. بدین ترتیب نسبت به کاشت طبیعی تر بوده و برای برخی افراد بهتر است.

تفاوت کاشت ناخن و لمنیت ناخن

تقاوت بین لمنیت ناخن و کاشت ناخن

مزایای لمینت ناخن طبیعی

از فواید لمینت ناخن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نسبت به کاشت ناخن بسیار سبک تر و طبیعی تر است.
 • با لمینت، بدون مشکل می توانید ناخن خود را لمس کنید.
 • سرعت انجام شدن لمینیت ناخن بالا می باشد.
 • باعث تقویت و ترمیم سطح ناخن می شود و از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند.
 • ماندگاری بیشتری نسبت به سایر روش های تقویت ناخن دارد.
 • با وجود نازکی و قابلیت انعطافی که دارد، به راحتی شکسته نمی شود.
 • می توانید ظاهر طبیعی ناخن ها را حفظ کنید و همچنین در صورت تمایل می توانید از انواع لاک برای دیزاین ناخن هایتان استفاده کنید.

معایب و عوارض لمینت ناخن

درست است که لمینت کردن به ناخن زیبایی و جلوه خاصی داده و حس خوشایندی دارد، اما اگر مداوم و بی رویه انجام شود می تواند باعث آسیب به ناخن ها شود. نازک شدن، عفونت های قارچی و شکنندگی ناخن از جمله عوارضی است که ممکن است در اثر لمینت کردن مداوم ناخن ایجاد شود.

علاوه بر این، اگر ناخن کار شما مهارت کافی در کار خود نداشته باشد و اصول بهداشتی را رعایت نکند، ممکن است دچار عوارضی از جمله قارچ ناخن شوید.

کاور ناخن چیست

عکس ناخن های سالم و تمیز پس از انجام لمینت ناخون

مراحل انجام لمینت ناخن در خانه یا سالن زیبایی

لمینیت کردن ناخن ها برای افرادی که دارای ناخن ها یک شکل و یک دست بوده و فرم ناخن هایشان را دوست دارند، یکی از گزینه های عالی خواهد بود.

در این روش هیچ تغییری در شکل و اندازه ناخن ها ایجاد نمیشه و فقط با استفاده از مواد مخصوص، استحکام ناخن ها بیشتر شده و زیبایی و درخشش بیشتری برای ناخن ها ایجاد خواهد شد.

 1. برای شروع کار ابتدا باید دستها و ناخن هاتون رو به خوبی تمیز کنید تا هیچ آلودگی و چربی روی ناخن ها نباشه. با استفاده از ابزار عقب زدن، پوست و گوشت انتهای ناخن رو کمی به سمت عقب فشار دهید تا فرم ناخن ها بهتر دیده شود.
 2. در مرحله بعدی باید سطح روی ناخن رو خیلی آهسته با سوهان برقی کمی سوهان کشی کنید تا سطح براق روی ناخن از بین رود. در این مرحله بهتره که پوست های اضافی اطراف و دور ناخن رو هم برش بزنید تا اطراف ناخن صاف و یکدست بشه.
 3. حالا با استفاده از ابزارهای سوهان کشی دستی، تمام قسمتهای ناخن رو سوهان کشی کنید تا شکل و اندازه تمام ناخن های یکدست شده و فرم خوبی پیدا کنند. این فرم ناخن بنا به نظر شما میتونه گرد، مربعی یا بیضی باشه.
 4. بعد از سوهان کشی ناخن، تمام پودرهای اضافه بر روی دست و ناخن ها باید با استفاده از برس مخصوص از روی ناخن ها پاک شوند. حالا باید بر روی تمام قسمتهای ناخن مایع ضد قارچ بزنید و بعد از خشک شدن ضد قارچ، پرایمر بزنید. این پرایمر کمک میکنه تا مواد لمینت ناخن خیلی بهتر روی ناخن بچسبند. معمولا پرایمری که برای لمینت ناخن مورد استفاده قرار می گیره از نوع غیر اسیدی هست.
 5. در مرحله بعدی باید بر روی تمام ناخن ها یک لایه بیس ژل بزنید. نکته ای که در این مرحله باید به اون توجه داشته باشید این هست که بیس ژل باید فاصله خیلی کمی از گوشت اطراف ناخن داشته باشه. زیرا اگر بیس ژل روی گوشت و پوست ناخن زده بشه، باعث هوا کشیدن لمینت ناخن خواهد شد. بعد از اینکه بر روی تمام ناخن ها بیس ژل زده شد، باید ناخن ها رو به مدت 60 ثانیه در دستگاه یو وی قرار بدید تا این ژل به خوبی خشک بشه.
 6. در این مرحله، ژل مخصوص لمینت ناخن که با نام ژل فایبرگلاس نیز شناخته شده است، بر روی ناخنها زده می شود. ژل مخصوص لمینت باید حداقل 3 تا 5 لایه بر روی ناخن ها زده بشه تا ضخامت مورد نظر رو برای ناخن ها ایجاد کنه. بهتره ابتدا یک لایه نازک از ژل لمینت رو بر روی ناخن ها بزنید و سپس ناخن ها رو درون دستگاه UV قرار بدید تا این ژل خشک بشه. سپس لایه دوم از ژل لمینت رو بر روی ناخن ها زده و دوباره درون دستگاه یو وی قرار دهید. این مراحل رو به همین ترتیب تکرار کنید تا ضخامت لمینت ناخن به حد مورد نظر برسد.
 7. در مرحله آخر، ممکن هست که لایه لمینت ناخن حالت چسبنده داشته باشه در این مرحله یک پد الکلی خیلی محکم روی ناخن ها کشیده می شود، تا حالت چسبندگی روی ناخن ها از بین رفته و یک لایه براق روی ناخن ها دیده شود. بعد از این مرحله میتونید متناسب با سلیقه خودتون یک لایه لاک ژل با رنگ مورد نظر، بر روی ناخنها بزنید و در دستگاه یو وی خشک کنید. البته برای این مرحله میتونید از لاک ناخن معمولی و هر طرح و دیزاینی که تمایل داشته باشید نیز بر روی ناخن ها استفاده کنید.

ماندگاری لمینت ناخن طبیعی چقدر است؟

همانطور که در بخش آموزش لمینت ناخن توضیح دادیم، انجام دادن این کار به زمان زیادی نیاز ندارد. زیرا سوهان کشی آن کم است و در عرض نیم ساعت انجام می شود. برخلاف کاشت ناخن پودری که مراحل بیشتری دارد و سوهان کشی و صاف کردن مواد کاشت زمان زیادی می برد. اما ماندگاری لمنیت ناخن کمی بیشتر از کاشت پودری و در حدود ۲۵ روز است. پس از این مدت می توانید کاور ناخن هایتان را ترمیم کنید و ماندگاری آن را بیشتر کنید. اما در نظر داشته باشید که ترمیم لمینت ناخن تنها ۳ بار امکان پذیر است و پس از آن باید دوباره کور ناخن را انجام دهید.

لمنیت طبیعی

عکس طرح زیبا روی ناخن پس از انجام لمینت ناخن

ریمو لمینت ناخن

ممکن است بعد از مدتی به هر دلیلی بخواهید لمینت ناخن های خود را بردارید. برای این کار می توانید به سالن های زیبایی مراجعه کنید و آن را به متخصصان این کار بسپارید. اما اگر می خواهید خودتان در خانه ریمو لمینت ناخن های خود را انجام دهید، فقط کافی است که پنبه، فویل و استون ۱۰۰ درصد داشته باشید و مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

 • یک تکه فویل را بردارید و آن را به اندازه دور انگشتان خود برش بزنید.
 • مقداری پنبه را به استون آغشته کنید. میزان استون نه خیلی زیاد و نه کم باشد.
 • پنبه را روی سطح ناخن هایتان بگذارید و بلافاصله فویل را دور انگشتتان بپیچید. فویل باید کاملا پنبه را بپوشاند.
 • به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا استون کار خود را انجام دهد.
 • بعد از این مدت ناخن ها را چک کنید. اگر لمینت کاملا کنده شده بود که کار تمام است. اگر نه، بگذارید چند دقیقه دیگر نیز بماند.
 • زمانی که تمام مواد لمینت از روی ناخن هایتان پاک شد، فویل و پنبه را بردارید و در پایان نیز دست های خود را با آب ولرم شستشو دهید.

ترمیم لمینت ناخن

این تکنیک نیز مانند سایر روش ها نیازمند ترمیم است. ترمیم لمینت ناخن هر ۲ تا ۳ هفته یکبار باید انجام شود و این مدت بستگی به رشد ناخن های شما دارد. برای این کار باید به سالن های زیبایی مراجعه کنید.

بهترین مدلهای لمنیت ناخن

عکس انواع مدلها و طرح های لمینت ناخن

البته توجه داشته باشید که مدت زمانی که برای این کار صرف می کنید بسیار کمتر از مدت زمانی است که برای ترمیم کاشت نیاز است. همچنین به دلیل ظرافت ناخن ها در این تکنیک، رشد ناخن ها باعث بدریخت شدن ناخن شما نمی شود. این مورد در سایر خدمات ناخن به یکی از معضلات آن تبدیل شده است.

قیمت لمینت ناخن

قیمت و هزینه لمینت ناخن کاملاً بسته به مرکز و فردی است که برایتان آن کار را انجام می دهد. قاعدتاً یک فرد حرفه ای قیمت بالاتری را پیشنهاد می دهد. ضمناً به نسبت کیفیت و مرغوبیت مواد مصرفی نیز قیمت ها متفاوت است. ترمیم لمینت ناخن از لمینت ارزانتر است.

سخن پایانی

در این جا بررسی کردیم که لمینت ناخن چیست و چه مزایا و معایبی دارد. با بررسی مزایای این حرکت آرایشی بر روی ناخن، نتیجه گرفتیم که این کار، راهی مفید برای این می باشد که ناخن هایی که تغییر رنگ داده اند و یا استحکام خودشان را از دست داده اند را ترمیم کنیم.

خرید انواع وسایل زیبایی ناخن

به خصوص، افرادی که دارای بیماری های قارچی هستند، نباید از کاشت ناخن استفاده کنند و لمینیت ناخن، راه بهتری برای تقویت ناخن آن ها خواهد بود. در صورتی که شما هم تجربه لمینت ناخن برای خود و یا نزدیکان خود را دارید حتما با ما و سایر بازدید کنندگان به اشتراک بگذارید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
لمینت ناخن برای چه کسانی مناسب است؟
برای افرادی که روی ناخنشان ناهمواری، زده، ضربه و یا ترک مشاهده می شود و یا افرادی که به مواد لیکوئید حساسیت دارند، می توانند کاور کنند، همچنین افرادی که کارهای خاص انجام میدهند و یا بچه کوچک دارند و یا ناخن هایی نازک، ضعیف و به شدت آسیب پذیر دارند.
تفاوت لمینت ناخن با کاشت ناخن چیست؟
در کاشت ناخن، ناخن ها بعد نازک کردن بستر ناخن، با استفاده از تیپ، قد ناخن ها بلند می شود و سپس مواد کاشت با ضخامت زیاد روی ناخن کار میشود که باعث میشود تا ناخن ها کمی ضخیم تر و قوس دار تر از حالت طبیعی دیده بشند، اما در لمینت و کاور ناخن، مواد به صورت لایه ای نازک روی خود ناخن کار میشود تا هم از ناخن طبیعی محافظت شود و هم یک قوس طبیعی و زیبایی برای ناخن ها ایجاد بکند.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/18
پرایمر کاشت ناخن سینوهه مدل Acid Free حجم 18 میلی لیتر
پرایمر کاشت ناخن سینوهه مدل Acid Free حجم 18 میلی لیتر
محلول ضد قارچ تی ای جی مدل Prep حجم 12 میلی لیتر
محلول ضد قارچ تی ای جی مدل Prep حجم 12 میلی لیتر
پرایمر کاشت ناخن ان بی آی مدل P.R.M حجم 15 میلی لیتر
پرایمر کاشت ناخن ان بی آی مدل P.R.M حجم 15 میلی لیتر
ژل لمینت کلاریسا مدل M400 حجم 14 میلی لیتر
ژل لمینت کلاریسا مدل M400 حجم 14 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر ملیکا
10:07 - 1401/12/18
آیا لمنیت ناخن رو به صورت خانگی هم میشه انجام داد؟

پاسخ : بله، در صورت وجود ابزار و مواد مورد نیاز و البته آموزش نحوه انجام کار می توانید خودتان ناخن هایتان را در خانه لمنیت کنید.

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد