منو

لامپ مادون قرمز چیست و کاربردهای مختلف آن کدام است؟

اشعه مادون قرمز (IR)

اشعه مادون قرمز یا فرو سرخ، انرژی الکترومغناطیسی است که برای چشم انسان نامرئی است و در طیف الکترومغناطیسی بین امواج رادیویی و نور مرئی قرار دارد و با سطوح انرژی اتمی ارتباط دارد. این اشعه که در نور خورشید و منابع مصنوعی وجود دارد، اگر توسط ماده جذب شود، آن را گرم می کند.

انسان هر روز تشعشعات مادون قرمز را از گرما تجربه می کند. گرمائی که انسان از نور آفتاب، آتش، رادیاتور و ... حس می کند مادون قرمز است. عصب های سطحی حساس به دما روی پوست ما می توانند تفاوت دمای داخلی و خارجی پوست را آشکار کنند.

تاثیر لامپ مادون قرمز بر روی بدن

تاثیر مادون قرمز بر درد ناحیه کمر

لامپ مادون قرمز چیست؟

لامپ مادون قرمز که با نام اینفرارد Infrared Lamp در جهان شناخته می شوند، یک لامپ شیشه ای حاوی فیلترهای مخصوص است که اشعه مادون قرمز را منتشر می کنند و از حرارت تابشی ناشی از این لامپ ها، معمولا برای فرایندهای صنعتی، گرمایش ساختمان ها، گرمایش حیوانات خانگی، مرغداری ها و قفس ها نگهداری طیور (به عنوان مادر مصنوعی) و برای درمان مشکلات انسانی استفاده می شود.

لامپ مادون قرمز به دلیل داشتن سیستم فیلترینگ، نور خوشایندی ساطع می کند. این لامپ به دلیل بالا بودن طول موج اش یک لامپ حرارتی محسوب می شود که حداقل فاصله لازم از آن، ۵۰ سانتی متر می باشد. اشعه مادون قرمز بسیار با نفوذ بوده و در اطراف خود یک اتمسفر حرارتی ایجاد می کند.

از این لامپ می توان برای نفوذ گرما به بافت داخلی بدن و تسهیل گردش خون و افزایش متابولیسم بدن بهره برد. همچنین برای درمان سرماخوردگی و گرفتگی و درد ماهیچه، گوش درد و همچنین درمان دردهای مربوط به صورت و مراقبت های زیبایی می توان از آن استفاده کرد.

محدوده طول موج مادون قرمز

نور مادون قرمز خارج از طیف بینایی است و نام خود را از آنجا گرفته است که دقیقاً فراتر از طول موج نور قرمز است. غالباً به عنوان تشعشعات نزدیک مادون قرمز (NIR)، مادون قرمز (IR) و تشعشعات دور مادون قرمز (FIR) دسته بندی می شود.

 • طول موج NIR از ۷۰۰ - ۸۱۰ نانومتر
 • طول موج IR از ۸۱۰ - ۳۰۰۰ نانومتر
 • طول موج FIR از ۳۰۰۰ - ۱۰۰۰۰۰ نانومتر

طبق تحقیقات محدود، طول موج IR استفاده شده در لامپ های مادون قرمز توانایی نفوذ به بافت های بدن انسان را دارد و طول موج با بیشترین توانایی نفوذ به بافت احتمالاً بین ۶۹۰ تا ۹۰۰ نانومتر است.

انواع لامپ مادون قرمز

 • لامپ مادون قرمز حبابی : لامپ مادون قرمز حبابی که در سال ۲۰۰۸ وارد بازار شد، تشابه زیادی به لامپ های معمولی دارد و برای استفاده از آن نیازی به مدار و ترانس اضافه نیست. این لامپ ها معمولا بزرگ و دارای توان ۱۵۰ و ۲۵۰ وات هستند.
 • لامپ مادون قرمز ال ای دی : این لامپ در سال ۲۰۱۰ وارد بازار شد و به دلیل استفاده از تکنولوژی ال ای دی در آن ها، کم مصرف تر از سایر لامپ های فروسرخ هستند.
 • لامپ مادون قرمز رشته ای : لامپ های مادون قرمز رشته ای از رشته تنگستن گرم شده برای تولید نور مرئی استفاده می کنند و با تنظیم ولتاژ آن ها می توان طیف انرژی تابشی را برای کاهش نور مرئی و تاکید بر تولید انرژی مادون قرمز ایجاد کرد. این دسته از لامپ ها به دلیل داشتن شباهت بسیار زیاد با نمونه های معمولی و سهولت در استفاده مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. هم چنین عدم نیاز به مدار یا ترانس اضافه برای راه اندازی یکی دیگر از مزیت های این لامپ است.

لامپ گرمایشی برای پرندگان

استفاده ار لامپ گرمایشی برای پرندگان خانگی

کاربردهای مختلف لامپ مادون قرمز

1 - استفاده از لامپ مادون قرمز برای عملیات درمانی انسانی

یک روز پر استرس را در نظر بگیرید، یا فعالیت ورزشی را تجسم کنید که بعد از آن عضلات شما خسته شده و درد احساس خواهید کرد. در چنین حالتی استفاده از نور مادون قرمز تسکین دهنده عضلات شما خواهد بود. از لامپ های مادون قرمز برای رفع مشکلاتی مانند رفع دردهای عصبی، سرماخوردگی، تمرینات ورزشی و استراحت عضلات استفاده استفاده میشود. عموماً برای رفع درد ها و تسکین اعصاب روزانه به مدت سه بار و هر مرتبه برای ۵ دقیقه از لامپ مادون قرمز استفاده میشود.

اشعه های مادون قرمز با فناوری خاص خود بعد از برخورد با پوست بصورت گسترده پخش شده و باعث ایجاد آسایش در اعصاب و بهبود عملکرد گردش خون میگردد. امواج نور مادون قرمز با گذر از پوست با گلبول های خون در ارتباط بوده و تاثیر درمانی خود را بدین شکل بر جای میگذارند.

بهترین موارد استفاده از این لامپ ها عبارتند از :

 • تسکین درد (آسیب های ورزشی، درد عضلانی، درد مفصل، درد عصبی، درد ستون فقرات)
 • ترمیم زخم (زخم های دیابتی، زخم)
 • ضد پیری و سلامت پوست (کاهش چین و چروک و افتادگی، روشن شدن پوست، رنگ پوست)
 • عفونت های پوستی، آکنه، بثورات، سوختگی، جوش.
 • گردش خون (واریس، رگ های عنکبوتی، ورم)

لامپ مادون قرمز

2 - استفاده از لامپ مادون قرمز برای محیط های تفریحی

در رستوران های که محیط باز قرار دارند و مراکز تفریحی از این لامپ ها در اندازه های مختلف به عنوان یک منبع گرمایی مناسب و مقرون به صرفه استفاده فراوان می شود. این نوع لامپ ها گرما را بصورت مستقیم به زیر خود پخش میکنند و در نتیجه آن نفرات قرار گرفته در زیر لامپ احساس گرما میکنند.

3 - استفاده از لامپ برای گرمایش حیوانات و پرندگان خانگی

پرندگان و حیوانات به گرمایش تابشی علاقه دارند؛ چرا که این گرما نسخه شبیه سازی شده از نور خورشید می باشد و برای حیوانات لذت بخش است. در اغلب منازل و محیط های پرورش طیور و طوطی ها از لامپ های مادون قرمز برای گرمایش حیوانات استفاده میشود. علاوه بر تامین گرمایش حیوانات از این لامپ برای موارد بهداشتی و رفع بیماری های پوستی و انگل ها و استریلیزاسیون سطحی نیز استفاده میشود.

4 - استفاده از لامپ در مرغداری

بیشترین استفاده از لامپ های مادون قرمز در مرغداری ها و سالن های پرورش مرغ، بلدرچین، کبک و سایر طیور می باشد. مرغداران از این لامپ ها اغلب برای تامین گرمایش جوجه های یکروزه به کارگیری میکنند. بدینصورت که لامپ های مادر مصنوعی در ساعات اولیه تولد جوجه ها و بیرون آمدن آنها از تخم استفاده میشود.

لامپ مادون قرمز مادر مصنوعی

استفاده از لامپ مادون قرمز در مرغداری ها برای جوجه کشی

جوجه های یکروزه در زمان بیرون آمدن تخم اگر به درستی گرم و خشک نشوند تلفات زیادی را به بار خواهند آورد به همین دلیل به لامپ های مادون قرمز مرغداری لامپ مادر مصنوعی هم میگویند. این نوع لامپ ها علاوه بر خاصیت گرمایشی در بسیاری از امور دیگر مانند رفع مشکلات پوستی، جلوگیری از انتشار بیماری، جلوگیری از بیمار شدن جوجه های تازه متولد شده و … کاربردهای فراوانی دارند.

مزایای استفاده از لامپ مادر مصنوعی (لامپ مادون قرمز) :

 1. استفاده از این لامپ به دلیل تابش مستقیم حرارت باعث خشک شدن کف سالن و کاهش بیماری های حاصل از رطوبت میشود.
 2. به دلیل گرمای مطلوب برای جوجه ها، سوخت و ساز آنها زیاد شده و باعث افزایش ضریب تبدیل میشود.
 3. اگر مادر مصنوعی به درستی نصب شود از تجمع جوجه ها در یک محل و خفگی و صدمه جلوگیری می کند.
 4. می توان دما رو به صورت مناسب توزیع نمود.
 5. مادر مصنوعی باعث کاهش بیماری های پوستی در طیور می شود.
 6. نیاز به سیستم تامین اکسیژن اضافی ندارد و اکسیژن سالن را کاهش نمی دهند.
 7. هزینه نگهداری لامپ مادر مصنوعی کم تر است سایر گزینه ها می باشد و امکان تمیز کردن آن نیز به آسانی وجود دارد.
 8. اتلاف دما در این مدل نسبت به سایر گزینه ها بسیار کم تر می باشد.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از لامپ مادون قرمز

تابش اشعه مادون قرمز فقط می تواند تقریباً ۴ سانتی متر به بدن انسان نفوذ کند، بنابراین خطرات اصلی در معرض تابش اشعه مادون قرمز برای پوست و چشم است. علاوه بر این، آزمایش های ایمنی انجام شده در مقیاس بزرگ باید عوارض جانبی طولانی مدت تابش مادون قرمز، طول موج های مختلف و دوزهای سبک را تعیین کنند. برخی از عوارض جانبی قرار گرفتن در معرض تابش نور مادون قرمز عبارتند از :

آسیب به پوست

تقریباً ۶۵٪ از اشعه مادون قرمز که به بدن انسان می رسد قبل از جذب به سلول های پوست نفوذ می کند. در این مرحله، یک نگرانی بالقوه افزایش پیری ناشی از در معرض تابش وجود دارد. یک مطالعه نشان داده است که افزایش قرار گرفتن در معرض اشعه مادون قرمز باعث افزایش تولید هورمون MMP-1 در بدن می شود. MMP-1 یک عامل بالقوه در پیری پوست می باشد، که باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست می شود.

افزایش دمای پوست نیز می تواند اثرات منفی در بدن داشته باشد. افزایش دما از طریق شوک حرارتی ناشی از آن می تواند منجر به ایجاد گونه های اکسیژن واکنشی شود که ممکن است با گذشت زمان باعث آسیب دیدگی پوست شود. اشعه مادون قرمز همچنین ممکن است به پوست خالکوبی شده نیز آسیب برساند.

عوارض لامپ مادون قرمز

عکس لامپ مادون قرمز

آسیب دیدگی چشم

عدسی چشم به شدت نسبت به اشعه مادون قرمز حساس است و قرار گرفتن در معرض طولانی مدت منابعی با قدرت بالا ممکن است به تشکیل آب مروارید در چشم کمک کند. اشعه مادون قرمز می تواند به پروتئین های حیاتی که عملکرد طبیعی و عبور یونها و آنزیم ها از عدسی را تسهیل می کنند، آسیب برساند و این اثر می تواند وضوح عدسی و بینایی را کاهش دهد.

موارد احتیاطی در هنگام استفاده از لامپ مادون قرمز

لامپ های مادون قرمز مانند هر وسیله دیگر در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار نگیرند، ممکن است باعث آسیب دیدن مصرف کننده شوند. علی رغم این که این لامپ مانند لامپ ماورا بنفش نمی تواند به تنهایی باعث ایجاد مشکل برای شما شود اما استفاده نادرست ممکن است برای شما دردسرهایی ایجاد کند. توجه به موارد زیر در حین استفاده از لامپ مادون قرمز ضروری است :

 • در استفاده از این لامپ هرگز مدت زمان مورد استفاده را بیشتر 20 الی 30 دقیقه قرار ندهید.
 • لامپ مادون قرمز نباید در فاصله ای نزدیک تر از 45 سانتی متری بدن شما قرار بگیرد.
 • لامپ مادون قرمز نباید در نزدیکی فرد خواب یا نوزاد قرار بگیرد.
 • برای افرادی که از گردش خونی ضعیفی برخوردار هستند نیز استفاده از این لامپ توصیه نمی شود.
 • لامپ مادون قرمز را از مواد اشتعال زا دور نگه دارید.
 • در صورتی که از این لامپ برای حیوانات خود استفاده می کنید، توجه داشته باشید که فاصله مناسب از آن ها رعایت کرده باشید.
 • نکته دیگر این است که حیوانات گرمسیری علاقه ای به لامپ مادون قرمز ندارند و می تواند برای آن ها بسیار آزار دهنده باشد.

استفاده از لامپ مادون قرمز

نحوه استفاده از لامپ مادون قرمز

نحوه استفاده از لامپ مادون قرمز

از لامپ مادون قرمز در مراکز فیزوتراپی جهت درمان و انجام جلسات فیزیوتراپی استفاده می شود. لامپ مادون قرمز فیزوتراپی علاوه بر مصارف پزشکی دارای مصارف خانگی نیز می باشد و به دلیل عملکرد ساده این لامپ، می توان در خانه نیز از مزایای پرتو درمان بهره برد.جهت استفاده از لامپ مادون قرمز به دلیل پر قدرت بودن نور منتشر شده بهتر است لامپ را در هنگام استفاده، در فاصله پنجاه سانتی متری از پوست خود قرار دهید.

نور مادون قرمز تابیده شده توسط لامپ مادون قرمز توانایی رسیدن به عضلات، اعصاب و حتی استخوان ها را دارد زیرا تا عمق 2 تا 7 سانتی متری به لایه های داخلی پوست نفوذ می کند. از این رو، استفاده از لامپ مادون قرمز یکی از موثرترین درمان هایی است که برای بهبود شرایط التهابی استفاده می شود.

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید فواید لامپ مادون قرمز در زمینه های مختلف؛ بخصوص در زمینه درمانی بسیار مشاهده می شود؛ طوری که در این زمینه باعث شده است لامپ مادون قرمز تولید شود و هم در فیزیوتراپی و هم در مصارف خانگی به کار رود. حال اگر با مشکلات مفصلی و عضلانی روبرو هستید و برای رفع چنین دردهای مشکل سازی به دنبال چاره می گردید حتما از لامپ مادون قرمز استفاده کنید.

خرید لامپ مادون قرمز

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
فواید لامپ مادون قرمز چیست؟
تسکین دهنده عضلات - رفع درد ها و تسکین اعصاب روزانه - کاهش چین و چروک و افتادگی و روشن شدن پوست - سیستم گرمایشی در رستوران ها - گرمایش حیوانات و پرندگان خانگی - استفاده به عنوان لامپ مادر مصنوعی در مرغداری ها
آیا اشعه مادون قرمز مضر است؟
استفاده از اشعه مادون قرمز علاوه بر فواید زیاد آن عوارضی نیز ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت داشته باشد مانند : افزایش پیری و آسیب دیدگی پوست - تشکیل آب مروارید در چشم
تاریخ به روز رسانی : 1402/06/18
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
لامپ مادون قرمز بیورر IL30
لامپ مادون قرمز بیورر IL30
لامپ مادون قرمز 250 وات سیکاترم جنرال پایه E27
لامپ مادون قرمز 250 وات سیکاترم جنرال پایه E27
لامپ مادون قرمز 250 وات پرسا پایه E27
لامپ مادون قرمز 250 وات پرسا پایه E27
لامپ مادون قرمز 250 وات لامپ نور کد E27
لامپ مادون قرمز 250 وات لامپ نور کد E27
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد