منو

قیچی لوله بر | معرفی و خرید بهترین مارک ها + راهنمای خرید

قیچی لوله بر یکی از تجهیزات اصلی و ضروری لوله کشی می باشد. در برخی موارد استفاده از ابزار آلات برش یا اره دستی برای برش لوله به دلیل سایز بزرگ دستگاه و یا گرانی آنها صحیح به نظر نمی رسد.

بنابراین توصیه می شود از قیچی لوله بر استفاده کنید که نیاز به مهارت خاصی ندارد و عملیات برش لوله در کمترین زمان ممکن و با دقت بالا انجام شود. این ابزار برای برش انواع لوله های پلی پروپیلن، پلاستیک، پی وی سی و لوله های مسی، برنجی، آلومینیومی و پلاستیکی مناسب است.

راهنمای خرید قیچی لوله بر

راهنمای خرید قیچی لوله بر

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با قیچی لوله بر و نحوه عملکرد آن و همچنین نکات مهم هنگام خرید آن آشنا کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

قیچی لوله بر چیست؟

قیچی لوله نوعی قیچی است که معمولا برای برش و ساخت لوله با لوله های پلی پروپیلن، پلاستیک و پی وی سی استفاده می شود. از مدل های ضخیم تر و سخت تر قیچی لوله برای برش لوله های مسی، برنجی و آلومینیومی نیز استفاده می شود که بر اساس ضخامت و سختی جنسی بر روی آن ها طراحی و ساخته می شوند.

به طور کلی قیچی لوله پلاستیکی شبیه به قیچی باغبانی است و برای لوله های بسیار نازک و پلاستیکی استفاده می شود و مدل های قیچی لوله ای بزرگ شکل گیوتینی بزرگی دارند. قیچی لوله برای برش لوله های فلزی ضخیم و نازک دارای یک یا چند تیغه و غلتک قابل تنظیم می باشد.

به جای اره های دستی یا سایر ابزارهای وقت گیر، می توانید از این ابزار برای برش سریعتر لوله استفاده کنید. از مزایای قیچی لوله می توان به قابلیت حمل آسان، حجم کم در جعبه ابزار، مقرون به صرفه بودن، برش لوله تمیز و کارکرد آسان اشاره کرد.

روش کار با این ابزار به این صورت است که تیغه این قیچی را روی دیواره بیرونی لوله و با حرکات و فشار تدریجی لوله را برش می دهد. استفاده از این ابزار بسیار ساده است.

عکس قیچی لوله بر پی وی سی

عکس قیچی لوله پی وسی بر

اجزای قیچی لوله بر

قیچی لوله بر، از چهار قطعه اصلی تشیل شده است. هر کدام از سه قطعه با اجزای دیگر در ارتباط تنگاتنگ قرار گرفته اند تا بتوانند لوله اندازه گذاری شده را برش دهند.

1 - دسته های قیچی: این دسته ها همانند سایر قیچی ها، از طرفی وظیفه انتقال نیروی دست به تیغه قیچی را بر عهده دارند و از طرفی تکیه گاه آنها نیز محسوب می شوند. با این تفاوت که نحوه اتصال دسته ها با یکدیگر کمی متفاوت است. یکی از دسته ها حالتی ال مانند دارد که تیغه برش قیچی را نگه می دارد و دسته دوم تنها به دسته دیگر متصل شده تا بتواند نیروی دست را به تیغه منتقل کند.

2 - تیغه برش: این قیچی برخلاف اکثر قیچی ها، تنها یک تیغه برش دارد و قطعه روبروی آن به جای اینکه دارای لبه های تیز باشد یک قطعه شیار دار است. این قطعه شیار دار وظیفه نگه داشتن لوله را بر عهده داشته و اجازه می دهد که تیغه برش از شیار میانی آن عبور کرده و لوله را برش دهد.

3 - اجزای انتقال نیرو: علاوه بر قطعات گفته شده، قیچی لوله بر دارای اجزای دیگری است که وظیفه آنها هدایت نیروی دست جهت حرکت تیغه برش است. این قطعات حالت چرخدنده ای دارند و به کاربر اجازه می دهد که پس از هر بار فشار دادن دسته و بریدن بخشی از لوله، دسته ها را از هم باز کرده و آماده اعمال نیرو مجدد نمود. این کار به سبب این است که لوله های پلی پروپیلن دارای مقاومت زیادی هستند که با یک بار فشار دادن دسته ها، امکان برش کامل آن وجود ندارد و لازم است که بدون اینکه لبه های برش از هم فاصله بگیرند نیروی تازه جهت برش اعمال شود.

طریقه استفاده از قیچی لوله بر

نحوه کار قیچی لوله بر به این صورت است که تیغه این ابزار بر روی جداره خارجی لوله فشار وارد کرده و با حرکات ضربه ای و ایجاد فشار تدریجی عمودی باعث برش لوله می شود.

استفاده از قیچی لوله بر بسیار ساده بوده و نیاز به تخصص خاصی نمی باشد. برای این منظور کافیست ابتدا ضامن دستگاه را باز کرده و سپس با کشیدن دو دسته آن دهانه قیچی را برای گرفتن لوله را باز کنیم.

نحوه استفاده از قیچی لوله بر

عکس نحوه استفاده از قیچی لوله بر

سپس لوله را در زیر تیغه قیچی لوله بر قرار داده و دو دسته قیچی را به صورت ضربه ای ببندیم، تا زمانی که کل قطر لوله توسط قیچی برش داده شود. برای اینکه برش ایجاد شده بر روی لوله تمیزتر و صاف تر شود، باید سعی کنیم فشار وارده به لوله به صورت عمودی و در یک راستا صورت بگیرد.

مزایا استفاده از قیچی لوله بر

همان طور که اشاره شد، برای برش دادن لوله ها می توان از سایر ابزارآلاتی همانند کمان اره و یا حتی دستگاه برش لوله نیز بهره برد. منتهی مراتب در هر مورد قیچی لوله بر دارای یک مزیت ای می باشد. به اختصار به شرح آنها می پردازیم:

کمان اره : برش دادن لوله با استفاده از کمان اره فرایندی زمان بر و در عین حال نا دقیقی می باشد. محل برش کمان اره بسیار نا صاف و حتی امکان دارد که لوله زاویه دار برش خورده باشد.

دستگاه برش برقی : اگر فضای محل کار کوچک باشد و یا حتی موارد برش کم باشد؛ عملا استفاده از دستگاه برش برقی، به علت بزرگی و هزینه بر بودن و گران بودن عملا ایده خوبی نیست. بنابراین استفاده از قیچی لوله در اکثر محیط های کاری قابل استفاده بوده و کار با آن راحت تر و نتیجه مطلوب تری حاصل می گردد.

نکات مهم هنگام خرید قیچی لوله بر

در هنگام انتخاب و خرید یک قیچی لوله بر باید به موارد مهمی توجه کرده تا بهترین قیچی لوله بر با بودجه ممکن خود را خریداری کنید. مهمترین سوالی که باید به آن جواب داده شود این است که قصد دارید از این قیچی برای چه کاری استفاده و چه لوله هایی و با چه قطری را برش دهید.

جواب این سوال به شما در انتخاب قیچی لوله بر مناسب کمک خواهد کرد. در ادامه به شرح برخی از موارد مهم هنگام انتخاب قیچی لوله بر می پردازیم:

ابعاد قیچی لوله بر

ابعاد قیچی باید به اندازه ای باشد که در عین حال که توانایی برش را داشته، در کف دستان شما به راحتی قرار گرفته و با راحتی و اطمینان خاطر بتوانید از آن برای برش لوله ها استفاده کرد.

عکس قیچی لوله بر

بریدن لوله پی وی سی با قیچی لوله بر

وزن قیچی لوله بر

با توجه به این که قیچی لوله بر جزو ابزارآلات دستی دسته بندی می شود، وزن آن از اهمیت مهمی برخوردار است، اگر سنگین باشد باعث شده تا اپراتور در حین استفاده خسته شود. البته باید توجه کرد که قیچی لوله برهایی بیشتر از حد معقول سبک هستند، به دلیل استفاده از مواد اولیه نامناسب، بی کیفیت می باشد.

جنس تیغه قیچی لوله بر

با توجه به نوع و جنس لوله هایی که قصد برش آن را دارید، باید از تیغه ای مناسب چه از نظر قدرت برش و چه از نظر سایز و ابعاد استفاده کنید. مجاورت آب با تیغه در دراز مدت باعث زنگ زدگی تیغه و از دست دادن کارایی خود خواهد شد. لذا در قیچی لوله بر از فولاد و یا آلومینیوم سخت کاری شده برای تولید تیغه استفاده می شود. البته اندازه تیغه از طرف دیگر رابطه مستقیمی با اندازه لوله دارد اگر قطر لوله بزرگ باشد، باید از تیغه بزرگتری استفاده نمود.

دسته و بدنه قیچی لوله بر

دسته قیچی لوله بر قسمتی است که شما باید کاملا در هنگام خرید به آن توجه کنید. طراحی های ارگونومیک صورت گرفته تا حد خوبی باعث می شود تا کمترین خستگی و بیشتری راحتی در حین استفاده از قیچی لوله بر را برای اپراتور به ارمغان بیاورد.

نکته مهم بعدی داشتن یک روکش مناسب است. روکش های ضد تعرق باعث می شود قیچی در دستان شما به علت عرق نلغزد. هچنین وجود فنر و حل اتصال نرم قیچی، باعث راحتی در استفاده خواهد بود.

نحوه استفاده از قیچی لوله بر

نحوه استفاده از قیچی لوله بر

طول دسته ها

نکته بعدی که باید در هنگام خرید قیچی لوله بر مد نظر قرار داشته باشید، طول دسته های این وسیله است. بهترین قیچی لوله بر مدلی است که بیشترین طول دسته را دارد. به بیان دیگر هرچه طول دسته های قیچی لوله بر بلندتر باشد، کار با آن آسان تر می شود.

چون در قیچی لوله بر با دسته های بلند قدرت اهرمی بیشتری به لوله وارد شده و کار برش سریع تر و راحت تر صورت می گیرد.

استحکام فنر قیچی لوله بر

یکی از قسمت های قیچی لوله بر که در معرض آسیب قرار دارد، فنر این ابزار است که به دلیل حرکت ضربه ای رفت و برگشتی مداوم در زمان برش لوله زودتر از قسمت های دیگر آن خراب می شود. بنابراین در هنگام انتخاب قیچی لوله بر حتماً دقت کنید علاوه بر اینکه تیغه های دستگاه تیز و برنده باشند، فنر آن نیز از استحکام خوبی برخوردار باشد.

قفل ایمنی

در برخی از قیچی های لوله بر یک عدد قفل و بست ایمنی لحاظ شده است تا در زمانی که از قیچی استفاده نمی شود با بستن آن، از باز نشدن دهانه قیچی و بروز خطرات و آسیب های احتمالی جلوگیری به عمل بیاید.

موارد ایمنی استفاده از قیچی لوله بر

  • هم در هنگام استفاده و هم در زمانی که از قیچی لوله بر استفاده نمی شود، باید به نکات مهم ایمنی توجه شود.
  • مهمترین نکته ایمنی، استفاده از دستکش ایمنی حین کار با قیچی می باشد. زیرا با محافظت از انگشتان دست از بروز حادثه جلوگیری می کند.
  • نکته بعدی تمیز نگه داشتن قیچی و جلوگیری از ورود گرد و غبار به محل اتصال بدنه قیچی می باشد.
  • همچنین باید مواظب بود تا به تیغه ها ضربه وارد نشود و تیغه ها آسیب نبینند. در ضمن تیز کردن و حتی تعویض دوره ای تیغه ها کمک شایانی به راحتی اپراتور و افزایش سرعت کار خواهد کرد.

خرید قیچی لوله بر

جمع بندی

استفاده از ابزاری همچون قیچی لوله بر روند لوله کشی ساختمان با استفاده از لوله های پلیمری و پلاستیکی را راحت، سریع و کم هزینه کرده است. ما در این مطلب علاوه بر بررسی قیچی لوله بر نحوه استفاده از آن و برندهای برتر خوش قیمت موجود در بازار ایران را معرفی کردیم.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت قیچی لوله بر چند است؟
قیمت انواع قیچی لوله بر از 120 هزار تومان شروع و تا 5 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس تیغه قیچی، وزن و اندازه، کیفیت ساخت، جنس دسته، کاربردها و ... آن بستگی دارد.
بهترین مارک قیچی لوله بر کدام است؟
بهترین مارک های قیچی لوله بر عبارت اند از : آروا، ایران پتک، کنیپکس، وینکس، استنلی، استار مکس، کیندو، پی اند ام، رونیکس، نووا و روتنبرگر.
تاریخ به روز رسانی : 1402/06/15
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد