منو

قوزک بند طبی یا مچ بند طبی پا چیست و انواع آن کدام است؟

مفصل مچ پا از استخوان های ساق و پا شامل استخوان درشت نی، نازک نی و تالوس تشکیل شده است. برآمدگی که در قسمت تحتانی استخوان ساق پا قرار دارد، به نام قوزک داخلی و خارجی شناخته می شود.

مفصل مچ پا به وسیله رباط دلتوئید در داخل و سه رباط خارجی محافظت می شود. در صورت آسیب دیدن مچ پا می توان از مچ بند پا یا قوزک بند استفاده نمود تا به تسکین آن کمک نماید. قوزک بند به نحوی طراحی شده که برای مچ پای ضعیف یا آسیب دیده شرایط فشرده سازی و حمایت کنترل شده را برای مچ پا فراهم می آورد.

اگر قصد انتخاب و خرید قوزک بند طبی دارید در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید تا اطلاعات کاملی را درباره انواع مچ بند پا و مزایا و کاربردهای استفاده از آنها را در اختیارتان قرار دهیم و در انتها نیز چند مورد از پرفروش ترین مدلهای قوزک بند طبی را خدمت تان معرفی خواهیم کرد.

قوزک بند طبی

راهنمای خرید قوزک بند طبی پا یا مچ بند طبی پا

اهمیت مچ پا یا قوزک پا

مفصل مچ پا نقش مهمی در حرکات شما دارد و به شما امکان راه رفتن، دویدن، پریدن و انتقال وزن روی یک پا را فراهم کرده و زمانی که روی زمین های ناهموار راه می روید به پایداری شما کمک می کند.

مفصل مچ پا باید بتواند در هنگام راه رفتن حدود 1.5 برابر وزن شما را تحمل کرده و در زمانی که می دوید باید قدرت تحمل 8 برابر وزن شما را داشته باشد.

قوزک بند چیست؟

قوزک بند یا مچ بند پا وسیله ای مطلوب است که برای دستیابی به آمادگی بدنی و همزمان، کاهش فشار روی مچ پا و جلوگیری از تشدید مصدومیت می گردد. قوزک بند مانند یک جوراب نصفه پوشیده می شود که به اندازه کافی راحت است و به پا فشاری وارد می کند که به تثبیت آن کمک می کند اما باعث محدودیت حرکت نمی گردد.

همانطوری که اشاره شد قوزک بند طراحی شده تا حمایت، فشرده سازی و بی حرکتی کنترل شده را برای مچ پای ضعیف یا آسیب دیده فراهم آورد. این وسیله ورم پا را کنترل می کند و حرارت بدن را به منظور افزایش گردش خون و کاهش درد حفظ می کند.

همچنین استفاده از این ابزار برای تسریع درمان مصدومیت از طریق انقباض و افزایش گردش خون ضروری است. قوزک بند یا مچ بند هم به عنوان یک اقدام پیشگیرانه و هم زمانی که مچ پا دچار آسیب شده است استفاده می شوند.

آسیب هایی که در اثر وزن بدن با سرعت زیاد هنگام تنیس بازی کردن یا دویدن از یک پا روی پا دیگر اتفاق می افتد و باعث پیچ خوردگی مچ پا یا رگ به رگ شدن قوزک پا می گردد، به قوزک بند یا مچ بند احتیاج دارند.

ورزشکارانی که مستعد پیچ خوردگی مچ پا هستند از قوزک بند محافظ استفاده می کنند تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کنند، اما بعد از این اتفاق نیز می توان آن را استفاده نمود.

موارد استفاده از قوزک بند

 • التهاب تاندون آشیل
 • بی ثباتی مچ پا
 • پیچ خوردگی مکرر پا
 • حمایت پا بعد از انجام جراحی مچ پا
 • تسکین درد و تورم بوجود آمده
 • پیشگیری از آسیب های احتمالی در آینده
 • کمک به درمان مشکلات وارد شده هنگام فعالیت های ورزشی (فوتبال، والیبال)
 • تقویت عضلات مچ پای ضعیف

قوزکبند طبی

عکس مچ بند پا ورزشی

قوزک بند طبی پا چگونه در درمان نقش موثر دارد؟

در حین انجام فعالیت های فیزیکی، ورزشی و حتی دویدن، فشارها و لرزش های زیادی به ماهیچه ها و مفصل های مچ پا وارد میشود. هرچقدر این ضربات و لرزش ها بیشتر شود به مرور زمان احساس کوفتگی در مچ پا بوجود می آید.

مچ بند پا بدین صورت عمل میکند که با کم کردن فشار تدریجی روی ساق و مچ پا، امکان حرکت و فعالیت آسان را مهیا کرده و به محض ایجاد فشار با اثرات آن مقابله کرده و خون را از اکسیژن به قلب برگرداند. همین امر باعث شده در حدود 30-40 درصد، گردش جریان خون افزایش یافته و لرزش عضلات و درد بوجود آمده هنگام راه رفتن و دویدن کاهش یابد.

قوزک بند آتل دار نئوپرن

این قوزک بند با استفاده از بهترین نوع نئوپرن وارداتی ساخته می شود که لایه داخلی آن از جنس کتان حوله ای است و در صدمات شدید بافت نرم مچ پا به کار می رود. قوزک بند آتل دار با محدود کردن حرکات و حمایت از مفصل مچ پا، با ایجاد گرما و بالا بردن درجه حرارت موضعی باعث افزایش گردش خون می شود که این موارد باعث بهبودی سریع تر بیماری و همچنین از بین بردن تورم و خشکی نسوج و مفاصل می شود.

aks gozak band pa

استفاده از مچ بند پا برای کاهش درد در ناحیه مچ پا

انواع قوزک بند پا

برای افرادیکه دچار آسیب های خفیفی از ناحیه مچ پا شده اند و لازم است مفصل پا ثابت نگه داشته شود، استفاده از قوزک بند طبی میتواند وسیله ای کارآمد باشد. بطور کلی قوزک بند طبی پا از با ثابت نگهداشتن مفصل آسیب دیده کمک به تسکین درد و کاهش تورم کرده و سبب تقویت مچ پای ضعیف میشود.

1 - قوزک بند کشی

یکی از ساده ترین بریس های مچ پا، بریس کشی است. این اورتز همانند جوراب داخل پا رفته و برای آسیب های بسیار جزئی استفاده می گردد.

موارد استفاده از قوزک بند کشی:

 • تقویت مچ پآی ضعیف
 • درد در ناحیه مچ
 • بهبود آسیب و حفظ انعطاف پذیری مفصل

قوزک بند کشی

عکس انواع قوزک بند طبی پا در مدلهای و جنس های مختلف

2 - قوزک بند آتل دار

این بریس باتوجه به فنرهایی که در آن تعبیه شده است محافظت بیشتری روی مچ پا وارد کرده و در مواقع آسیب های نسبتا شدید استفاده میگردد.

موارد استفاده از قوزک بند آتل دار:

 • التهاب تاندون آشیل
 • ضرب دیدگی و پیچ خوردگی مکرر پا
 • آسیب های شدید وارد شده به مچ پا
 • شکستگی مفصل و استفاده در دوران نقاهت پس ازعمل

قوزک بند آتل دار

3 - قوزک بند لیگامانی

این بریس، نسبت به مچ بند های دیگر سبک بوده و قابل استفاده در کفش می باشد. دارای بندهای الاستیکی بوده که برای ثبات بیشتر در مچ پا تنظیم شده اند. از قوزک بند لیگامانی برای کاهش درد آرتروز، پیچ خوردگی مزمن و و بی ثباتی مچ پا استفاده میشود.

4 - قوزک بند سیلیکونی

در قسمت قوزک این بریس، پد سیلیکونی تعبیه شده که علاوه بر وارد کردن فشار مطلوب، تاندون آشیل را احاطه کرده و نوعی ماساژ در اطراف پاشنه ایجاد میکند و باعث کاهش درد و آرامش رگ متورم شده میشود.

5 - قوزک بند ورزشی

یکی از آسیب پذیرترین افرادی که دچار پیخ خوردگی و درد در قوزک پا میشوند ورزشکاران هستند. قوزک بندهای ورزشی به دلیل جنس الیاف استفاده شده درآنها، نفوذ پذیری و راحتی حداکثری را هنگام فعالیت های ورزشی فراهم میکنند و مناسب برای ورزشکارانی که مستعد پیچ خوردگی پا هستند میباشد. در زمان انجام فعالیت های ورزشی، این بریس نوعی ضربه گیر بوده و قدرت بیشتری به پاهای آسیب دیده هنگام فعالیت میدهد.

قوزک بند ورزشی

عکس قوزک بند ورزشی

قوزک بند پا رزمی

این بریس دارای انحنای مناسبی در قسمت پاشنه پا بوده که سبب شده قوزک بند دقیقا روی روی قوزک و ارگونومی پا قرار بگیرد. همچنین کش به کار رفته در این اورتز ماندگاری بالایی داشته و مرغوب است. از دیگر ویژگی این قوزک بند میتوان به سبک بودن آن در حین فعالیت اشاره کرد که نگرانی بابت محدود شدن حرکت برای ورزشکاران رزمی بوجود نمی آورد.

علل درد قوزک پا

پیچ خوردگی: پیچ خوردگی مچ پا زمانی اتفاق می افتد که پا چرخیده و باعث پاره شدن رباط هایی شود که استخوان های مچ پا را در کنار هم نگه می دارند. پیچ خوردن مچ پا ممکن است حتی به غضروف ها و تاندون های مچ پا نیز آسیب وارد کند.

آرتروز: این مورد نیز باعث ایجاد درد مچ پا می شود. التهاب مفاصل، آرتروز نام دارد. انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد که باعث درد در مچ پا می شوند و شایع ترین آن ها استئوآرتریت است. استئوآرتریت باعث تخریب و فرسایش مفاصل می شود و در افراد مسن بیشتر خطر دارد. آرتروز عفونی نیز نوعی آرتروز است که در اثر عفونت های باکتریایی یا قارچی به وجود می آید که در اثر آلوده شدن مچ پا باعث ایجاد درد در مچ پا می گردد.

نقرس: نقرس زمانی ایجاد می شود که اوریک اسید در بدن جمع می شود. غلظت بیش از حد اوریک اسید باعث تشکیل بلورهایی در مفاصل می شود که درد شدیدی را ایجاد می کنند. شبه نقرس یا نقرس کاذب نیز هنگامی که کلسیم در مفاصل تجمع پیدا کند رخ می دهد. درد، تورم و قرمزی از علائم نقرس و شبه نقرس می باشند.

شکستگی: شکستگی یا ترک خوردگی نیز ممکن است در یک یا چند استخوان ایجاد شده باشد و باعث ایجاد درد شود.

کشیدگی: به آسیب های وارد شده به عضلات در اثر کشیده شدن بیش از حد، کشیدگی گفته می شود. کشیدگی عضلانی در پاها و بخش تحتانی کمر شیوع بیشتری دارند. در مچ پا دو تاندون وجود دارد که معمولا دچار کشیدگی می شوند. این ها تاندون های پرونئال هستند که باعث ثابت نگه داشتن مچ پا در محل خود می شوند و از آن نیز محافظت می کنند. این تاندون ها به دلایلی مانند استفاده بیش از حد یا آسیب های فیزیکی دچار التهاب می شوند. پارگی شدید تاندون در اثر آسیب های نا گهانی یا فشار شدید ایجاد می شوند.

علل درد مچ پا

عکس التهاب و درد قوزک پا

برخی دیگر از دلایل مچ پا عبارتند از:

 • انسداد عروق خونی
 • آسیب های عصبی مانند سیاتیک
 • عفونت در مفصل

نکات مهم هنگام خرید قوزک بند طبی

اندازه بودن

قوزک بند باید اندازه پا باشد در غیر اینصورت کارایی چندانی نخواهد داشت. اندازه نبودن مچ بند باعث ناراحتی شما می شود و پوشیدن آن بی فایده است.

حمایت

تمام هدف ساخت مچ بند پا حمایت از این ناحیه است. اگر فاقد حمایت باشد اثر مثبت آن را حس نخواهید کرد و مانع درمان می شود و حتی باعث تشدید مصدومیت شود.

انعطاف قوزک بند

ما از یک قوزک بند علاوه بر حمایت، انعطاف نیز انتظار داریم تا بتوانیم حرکات طبیعی خود را داشته باشیم. این ویژگی در زمان بعد از مصدومیت بیشتر نمود پیدا می کند و اگر در دوره نقاهت هستید به استحکام بیشتر برای حمایت از مچ پا نیاز داریم.

راحتی استفاده از قوزک بند

پوشیدن، درآوردن، بستن و تنظیم راحت مچ پا موثر است بخصوص اگر مچ بند در هنگام تحرک جمع شود یا پیچ بخورد. مچ بندی که به راحتی استفاده شود یا تنظیم و تعویض آن آسان باشد هم در وقت و هم در انرژی صرفه جویی می کند.

بهترین مدل های مچ بند پا

جنس مناسب

به دلیل اینکه اغلب اوقات برای درمان با استفاده از بریس پا حدود چند هفته نیاز به زمان است پس باید این اورتز جنس خوبی داشته باشد. ایجاد زخم و حساسیت های پوستی از مواردی است که به دلیل نامرغوب بودن جنس اورتز رخ میدهد.

یکی از مناسب ترین جنس هایی که میتوان برای خرید به آن توجه کنید نئوپرن بودن مچ بند است. یکی از ویژگی های مثبت نئوپرن خاصیت گرمایی خوب آن است که سبب شده در حین افزایش گردش خون، عایق حرارتی خوبی دربرابر درد ایجاد کند. همچنین خاصیت کششی و استحکامی بالایی داشته و هنگام ورزش با خیال راحت میتوان تمرینات ورزشی را انجام داد.

علاوه بر موارد ذکر شده باید قابلیت تنفس، جذب رطوبت و وزن آن نیز در نظر گرفته شود.

پرفروش ترین مدلهای قوزک بند طبی

1 -

قوزک بند سما طب پاکان مدل 6048

قوزک بند سما طب پاکان مدل 6048
قوزک بند سما طب پاکان مدل 6048 ضمن محکم نگهداشتن پا به راحتی قابل استفاده است. این نوع قوزک بند برای آرتروز خفیف مچ پا، پیشگیری از آسیب به مچ پا هنگام ورزش و کار و روماتیسم قابل استفاده است.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  الاستیک، کش
 • نوع عملکرد
  حمایت از مچ پا
2 -

قوزک بند طبی مدل AN-724

قوزک بند طبی مدل AN-724
قوزک بند طبی مدل 724 محصول جدیدی است که با استفاده از فن آوری روز دنیا تولید می شود. این محصول با دارا بودن بافتی خاص و متناسب با قالب آناتومیکی مچ و پاشنه پا و ایجاد فشار کافی بر روی این ناحیه سبب اعمال محدودیت بر روی مچ و پاشنه پاهای آسیب دیده شده در نتیجه فرآیند بهبودی را تسریع و تسهیل کرده و باعث کاهش میزان درد در آن ناحیه می گردد.
همچنین از پاشنه و نواحی کناری مچ پا در برابر آسیب های فیزیکی محافظت کرده و با ایجاد حالت ماساژ سبب تسکین درد در این نواحی می گردد. از این محصول میتوان برای پیشگیری از آسیب های مجدد در حین درمان های توان بخشی نیز استفاده کرد.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  الاستیک، کش
3 -

قوزک بند نئوپرن تن یار کد PAS11-00

قوزک بند نئوپرن تن یار کد PAS11-00
این محصول با طراحی باز انگشتان و پاشنه اجازه حرکت دامنه کامل را می دهد. دردهای ناشی از کشیدگی وگرفتگی تاندونها را کاهش می دهد. برای قوزکهای ضعیف یا اسیب دیده کمپرس فراهم می کند.به دنبال اسیب به قوزک کمک میکند سریع تر درمان شود.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  نئوپرن
 • نحوه بسته شدن
  چسبی
4 -

قوزک بند جنس نئوپرن ولکر کد 62019

قوزک بند جنس نئوپرن ولکر کد 62019
مناسب برای ورم های مفصلی است و برای کشیدگی و پیچ خوردگی های ملایم قوزک پا استفاده میشود این محصول قوزک را گرم نگه داشته و رطوبت را به بیرون هدایت میکند.
مبدا برند تایوان، تولید در چین. نحوه شستشو : با آب سرد و صابون به آرامی شستشو دهید. به هیچ عنوان خشکشویی یا بخار شویی نشود. از سفید کننده استفاده نکنید. اجازه دهید ساپورت با جریان هوا خشک شود و آن را در معرض هیچگونه منبع حرارتی، گرمایی و نور خورشید قرار ندهید.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  نئوپرن
 • نحوه بسته شدن
  ساده
5 -

قوزک بند آتل دار سما طب پاکان مدل 6047

قوزک بند آتل دار سما طب پاکان مدل 6047
قوزک بند سما طب پاکان با بی حرکتی مچ پا و محدود کردن حرکات جانبی مچ پا، دوره ترمیم رباط های اطراف مچ را به خوبی تسریع و تسهیل می نماید و درد را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. از این اورتز می توان در حین انجام درمان های توان بخشی جهت تقویت مچ پا و به دلیل پیشگیری از آسیب های ثانویه نیز استفاده کرد.
در طراحی این محصول از آتل های حمایت کننده در طول قوزک استفاده شده تا حرکات مچ پا را کاملاً محدود کند. بندهای چسبی به کار رفته در قوزک بند به تنظیم فشار مناسب کمک می کند. در این محصول، پارچه نئوپرن مخصوص به کار رفته که امکان استفاده طولانی از آن را بدون عوارض و ضایعات پوستی فراهم می سازد.
از این محصول می توان در حین انجام تمرینات سنگین ورزشی و جهت استحکام مچ پا در سالمندان نیز استفاده کرد. شستشوی این محصول با آب سرد انجام شود و از چنگ زدن و فشردن در هنگام آبکشی خودداری نمایید.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  نئوپرن
6 -

قوزک بند طبی ورزشی کشی مدل LS 984

قوزک بند طبی ورزشی کشی مدل LS 984
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  الاستیک، پارچه
 • نحوه بسته شدن
  چسبی
 • سایر توضیحات
  پارچه با جذب عرق بالا
7 -

قوزک بند امریکایی الاستیک اولون فلکس

قوزک بند امریکایی الاستیک اولون فلکس
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  الاستیک
 • نحوه بسته شدن
  ساده
 • کشور مبدا برند
  آمریکا
8 -

قوزک بند طبی کشی فوتورو مدل 2046

قوزک بند طبی کشی فوتورو مدل 2046
قوزک بند فوتورو قابل تجویز برای کشیدگى لیگامنت، کشیدگى تاندون، آرتروز، تورم می باشد. از جمله ویژگی های این محصول محافظت از مفصل قوزک به واسطه ى حفظ شکل طبیعى قوزک که راحتى بیشتر به دنبال بند نرم و لطیف دور پا ایجاد می کند. این محصول داراى مواد قابل تنفس و با قدرت کشسانى دو برابر و آستین به راحتى داخل کفش جا می شود.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  کش
 • نحوه بسته شدن
  ساده
 • کشور مبدا برند
  آمریکا
9 -

قوزک بند طبی آتل دار ولکر مدل 62017

قوزک بند طبی آتل دار ولکر مدل 62017
قوزک بند و محافظ آتل دار شب ولکر، راحتى موثرى براى آسیبهاى متوسط تا شدید قوزک پا، التهاب دردناک کف پا و عدم تعادل قوزک پا را فراهم می نماید. با طیف گوناگونى از محصولات کمکى با فرم آناتومیکى بدن، از حرکت بدون درد و بی وقفه بهره مند شوید، بدوید و یوگا لذت ببرید.
قوزک بند اسپورت با سطح حمایتی متوسط جهت موارد کشیدگی تاندون، کشیدگی لیگامنت آرتروز و عدم تعادل قوزک پا تجویز می گردد. این قوزک بند با سایز متناسب با پا به راحتی با قالبیت کنترل رطوبت، رطوبت قوزک پا را از بین می برد و قابلیت تنفس بیشتری فراهم می کند.
خاصیت ضد میکروبی آن مانع از رشد باکتری ها می شود و همچنین دارای بند جهت متناسب سازی با قوزک پا می باشد.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  الاستیک، ابر
 • نحوه بسته شدن
  چسبی
10 -

قوزک بند طبی مغناطیسی ضد آلرژی کامارو کد magnet 17

قوزک بند طبی مغناطیسی ضد آلرژی کامارو کد magnet 17
قوزک بند مغناطیسی ضد آلرژی کامارو اتریش مناسب اسیب شدید قوزک و مچ پا میباشد. این مچ بند دارای تکنولوژی اتریش و استاندارد CE اروپا است و با ایجاد میدان مغناطیسی موجب افزایش قطر عروق شده لذا با خونرسانی بیشتر، اکسیژن رسانی به بافت ها را تا 15% افزایش میدهد.
همچنین این اکسیژن رسانی سوخت و ساز بدن را افزایش داده و موجب ترمیم سریع تر بافت ها (و حتی سوخت بیشتر چربی) میشود که با ترکیب نئوپرن و لایه کتان موجب گرم کردن و کاهش حرکت میشود.این تکنولوژی اتریشی موجب استحکام و گرم نگه داشتن میشود که مرقوم ماده نئوپرن و لایه داخلی کتان ضد حساسیت است.
این ماده های با کیفیت موجب کاهش تعریق شده و در نتیجه موجب کاهش درد و تسهیل حرکت میشود. کاربرد این قوزک بند در ضرب دیدگی، خشکی مچ پا پس از باز کردن اتل (بعد از شکستگی، مشکلات رباط و تاندون)، ضرب دیدگی قوزک، استرین ناحیه مچ پا، توانبخشی و فیزیوتراپی زانو مناسب میباشد.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  کف پا، ساق پا، پاشنه پا، مچ و قوزک پا
 • جنس
  نئوپرن، پارچه، کش
 • نوع عملکرد
  امواج مغناطیسی و گرما و محافظت حرکتی
 • نحوه بسته شدن
  چسبی
11 -

قوزکبند و محافظ آتل دار فوتورو کد 2067

قوزکبند و محافظ آتل دار فوتورو کد 2067
قوزک بند اسپورت با کنترل رطوبت فوتور با سطح حمایتی متوسط جهت موارد کشیدگی تاندون، کشیدگی لیگامنت آرتروز و عدم تعادل قوزک پا تجویز می گردد.
این قوزک بند با سایز متناسب با پا به راحتی با قالبیت کنترل رطوبت، رطوبت قوزک پا را از بین می برد و قابلیت تنفس بیشتری فراهم می کند. خاصیت ضد میکروبی آن مانع از رشد باکتری ها می شود. همچنین دارای بند جهت متناسب سازی با قوزک پا می باشد.
مشخصات محصول
 • کاربرد
  مچ و قوزک پا
 • جنس
  الاستیک، ابر
 • نحوه بسته شدن
  چسبی
 • کشور مبدا برند
  آمریکا
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت مچ بند طبی پا چند است؟
قیمت انواع مچ بند طبی پا یا قوزک بند طبی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس مچ بند، وزن و اندازه، ضد حساسیت بودن، نحوه بسته شدن و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت مچ بند طبی پا از 30 هزار تومان تا 900 هزار تومان می باشد.
قوزک بند طبی در چه مواردی استفاده می شود؟
التهاب تاندون آشیل - بی ثباتی مچ پا - پیچ خوردگی مکرر پا - حمایت پا بعد از انجام جراحی مچ پا - تسکین درد و تورم بوجود آمده - پیشگیری از آسیب های احتمالی در آینده - کمک به درمان مشکلات وارد شده هنگام فعالیت های ورزشی - تقویت عضلات مچ پای ضعیف
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/06
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد