منو

قهوه ساز موکاپات چیست و طرز استفاده از آن چگونه است؟

موکاپات چیست؟

موکاپات (moka pot) به بیان ساده شامل یک دیگ بخار کوچک و یک سبد قهوه است که آب در دیگ بخار (مخزن پایینی موکاپات) به جوش آمده و با فشار از میان قهوه می گذرد و بدین ترتیب عصاره قهوه بیرون آمده و قهوه اسپرسو آماده برای سرو میگردد. به نوع قهوه ای که توسط موکاپات تهیه می شود، قهوه اسپرسو گفته می شود.

موکاپات بیالتی

راهنمای خرید قهوه ساز موکاپات

موکاپات به عنوان اسپرسوساز اجاقی و روگازی اولین بار در سال ۱۹۳۳ توسط لوییجی د پونتی برای آقای آلفونسو بیالتی به ثبت رسید. قهوه سازی کوچک با طراحی هشت ظلعی و مکانیزم ساده خود، در عرض چند دقیقه قهوه اسپرسویی خوب و غنی، تهیه می نماید.

موکاپات سه بخش دارد، یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و بخشی هم برای مایع قهوه اسپرسو آماده شده. اسپرسوساز موکاپات در کشورهای اروپایی مثل ایتالیا، پرتقال و اسپانیا و همچنین آمریکای لاتین کاملا رواج دارد و به عضو ثابت آشپزخانه ها تبدیل گشته است.

اجزا تشکیل دهنده موکاپات

عکس اجزاء مختلف قهوه ساز موکوپات

برند شماره یک موکاپات ها بیالتی بوده که ساخت ایتالیا است و با قدمت حدود 80 سال یکی از محبوب ترین برند های صنعت قهوه به شمار می رود، که در ادامه بیشتر با این برند ایتالیایی آشنا خواهیم شد.

انواع موکاپات ها

موکاپات ها از نظر اندازه و شکل و جنس، از تنوع خوبی بر خوردار هستند و بنابر نیاز و سلیقه مصرف کننده می تواند اکثر سلیقه ها را پوشش بدهد. از نظر اندازه، موکاپات ها در سایزهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۹ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ فنجان تولید و عرضه می شود.

 • از نظر جنس: موکاپ قهوه از آلیاژ آلومینیوم، استیل و در نمونه های قدیمی تر از جنس چدنی ساخته می شود. همچنین بعضی کارخانه های تولیدی ترکیبی خلاقانه از جنس استیل و آلومینیوم و یا ترکیبی از استیل و سرامیک و یا آلومینیوم و شیشه را بکار می برند. موکاپات استیل از پر طرفدار ترین مدلهای موکاپات در بازار می باشد.
 • کارکرد : از نظر نوع کار؛ موکاپات ها در انواع موکاپات روگازی (با حرارت شعله) و موکاپات اینداکشن (القایی)، موکاپات خامه ساز و موکاپات های برقی ساخته و عرضه می شوند.
 • رنگ بندی: موکاپات ها همچنین در رنگ بندی های مختلف و زیبا و مقاوم در برابر حرارت و نسوز مانند موکاپات مشکی، موکاپات نقره ای و ... ، توسط کارخانه های سازنده تولید و بفروش می رسد.
 • قیمت قهوه ساز موکاپات : اسپرسوسازهای روگازی از نظر قیمت نیز مانند جنس آنها از تنوع خوبی برخوردار هستند و بنا بر نوع جنس و کشور و کارخانه سازنده متفاوت هستند. اما بهتر است برای خرید دستگاه موکاپات قهوه سازی با کیفیت خوب خریداری کنید.

لحظه عصاره گیری قهوه در موکاپات

عکس لحظه عصاره گیری قهوه در دستگاه موکاپات

مزایای استفاده از قهوه ساز موکاپات چیست؟

 • اشغال فضای کم: با عرض حدود ۱۰ سانتی متر و ارتفاع حدود ۱۸ سانتی متر، موکاپات به سختی فضایی را در آشپزخانه اشغال می کند. این دستگاه می تواند در کشو، کابینت و حتی در یخچال نگهداری شود.
 • بدون قطعات متحرک: بخش عمده ای از انعطاف پذیری کار با موکاپ ناشی از کمبود کامل قطعات متحرک است. هیچ چیز فرسوده نمی شود و هیچ چیز از بین نمی رود. فقط باید به دم کردن قهوه ادامه دهید.
 • فقط نیاز به گرما دارد: بدون دوشاخه، فیلتر جایگزین و بدون برق و فقط با آب، قهوه و حرارت می توانید یک فنجان قهوه ای لذیذ از موکاپات درست کنید. با موکاپات به کمپینگ بروید و در فضای باز نوشیدن یک قهوه خوشمزه لذت ببرید.
 • ارزان قیمت بودن: موکاپات ها ارزان هستند و معمولاً کیفیت خوبی دارند. این به شما امکان می دهد از هر دانه آسیاب شده قهوه ای که دوست دارید استفاده کنید. درست کردن نوشیدنی با موکاپات شبیه به یک آزمایش علمی است. زیرا با هربار جوشیدن قهوه، عصاره آن به محفظه بالایی می رسد.

وسایل مورد نیاز برای تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

برای تهیه قهوه اسپرسو با قهوه ساز موکاپات، در ساده ترین حالت به قهوه آسیاب شده، یک موکاپات و منبع حرارت نیاز دارید. اما می توانید با تهیه یک آسیاب قهوه دستی، دانه های قهوه را قبل از دم آوری، آسیاب نموده تا قهوه ای با عطر و طعم تازه تر بدست آورید.

طرز ساخت اسپرسو با موکاپات

تهیه قهوه و اسپرسو در طبیعت با قهوه ساز موکاپات

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

 1. پیمانه کردن قهوه : در ابتدا می توانید با استفاده از سبد موکاپات، مقدار دانه قهوه را اندازه گیری نمایید. پس سبد قهوه ساز را از دانه قهوه پر کنید.
 2. دانه قهوه را در آسیاب قهوه بریزید و با درجه آسیاب متوسط آسیاب نمایید.
 3. سبد اسپرسو ساز موکاپات را با قهوه آسیاب شده پر نمایید و در آخر سطح قهوه را با کشیدن انگشت از یک طرف به سمت دیگر، صاف نمایید. توجه داشته باشید که در استفاده از موکاپات نیازی به فشرده ساختن و کوبیدن سطح قهوه ندارید!
 4. مخزن پایینی موکاپات قهوه را تا نقطه زیر سوپاپ قهوه ساز، با آب خنک پر نمایید.
 5. سبد قهوه ساز را روی مخزن پایینی قرارداده و اجزای موکاپات را به همدیگر ببندید، مخزن بالایی را کامل به مخزن پایینی قهوه ساز بسته تا کاملا آب بندی شود.
 6. اسپرسوساز روگازی را بر روی شعله حرارت متوسط قرار داده و منتظر بمانید تا آب داخل قهوه ساز موکاپات به جوش بیاید.
 7. پس از بجوش آمدن آب داخل مخزن، آب با فشار از میان قهوه می گذرد و قهوه را دم آورده و شروع به حرکت به مخزن بالایی و خروج از نازل قهوه ساز می کند. پس از خروج کامل قهوه دم شده از نازل شعله را خاموش نموده و قهوه تان را در فنجان قهوه بریزید و سرو و نوش جان نمایید.

آموزش تصویری طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

عکس مراحل آماده کردن قهوه در موکاپات

درون اسپرسو ساز موکاپات چه می گذرد؟

داخل دستگاه اسپرسو ساز رو گازی اتفاقات زیادی می افتد تا در نهایت یک فنجان قهوه خوش طعم در اختیارتان قرار گیرد. مراحل کار دستگاه به این شکل است:

 • مرحله اول: وقتی آب در قسمت پایینی به جوش می آید، هوای گرم منبسط می شود و فشار ایجاد می کند. این فشار باعث می شود آب جوش درون تونل حرکت کند و به سمت محفظه پودر قهوه برود.
 • مرحله دوم: پس از این که آب جوش به سمت بالا حرکت کرد،پودر قهوه موجود در محفظه فشرده شده و به سمت فیلتر متراکم می شود.
 • مرحله سوم: با جذب کردن آب جوش، قهوه هم منبسط شده و فشار بیشتری در میان دو محفظه ایجاد می کند.
 • مرحله چهارم: وقتی قهوه کاملا خیس و اشباع شد، آب از میان فیلتر فلزی می گذرد و به سمت تونل بالایی می رود.
 • مرحله پنجم: وقتی آخرین قطره های آب جوش هم به سمت محفظه بالایی بروند، یک صدای آشنا و هیجان انگیز می شنوید. نشانه ای که می گوید قهوه آماده سرو است.

موکاپات چگونه عمل می کند

(اینفوگرافی موکاپات) موکاپات چگونه عمل می کند؟

بهترین مارک موکاپات

قهوه جوش های موکاپات طراحی ساده ای دارند و بر خلاف سایر لوازم و به خصوص لوازم برقی که مهم است حتما از بهترین برند ها و مدل ها خریداری شود، نیازی به جست و جو و تحقیق در این رابطه ندارد. اما باز هم بهترین برند ها تمام تلاش خود را میکنند که از بهترین متریال موجود استفاده کنند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا بهترین برند های اسپرسو ساز های موکاپات موجود در بازار را به شما معرفی کنیم. از بهترین برند های موکاپات میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • موکاپات بیالتی
 • موکاپات رومکس
 • موکاپات رومانتیک هوم
 • موکاپات امپراتور
 • موکاپات آریته
 • موکاپات تیرا
 • موکاپات جنوا
 • موکاپات بارنی

موکاپات بیالتی

با گذشت چندین دهه از اختراع این قهوه ساز دوست داشتنی، برند بیالتی همچنان به تولید موکاپات ادامه می دهد. گفته می شود موکا اکسپرس بیالتی پر فروش ترین اسپرسو ساز رو گازی در جهان است. در هر صورت، این برند نوستالژی ایتالیایی را همراه قهوه عالی به خانه ها می آورد و بسیاری از مردم جهان ترجیح می دهند از این دستگاه برای تهیه قهوه روزانه خود استفاده کنند.

موکاپات بیالتی

دستگاه قهوه و اسپرسو ساز موکاپات بیالتی

بیالتی نزدیک به 90 سال است که محصولاتش را به سراسر دنیا ارسال می کند. آلیاژ به کار رفته در این محصولات روی طعم قهوه اثر منفی نمی گذارد. در ضمن می توان در خانه، محل کار یا حتی در طبیعت از موکاپات استفاده کرد. بنابراین تعجبی ندارد که این دستگاه یکی از محبوب ترین اختراعات بشر به شمار بیاید.

تفاوت موکاپات با فرنچ پرس در چیست؟

 • قهوه ای که با موکاپات تهیه میشود ریزتر آسیاب شده و اسپرسو نام دارد و در ماگ یا فنجان کوچک سرو میشود.
 • قهوه ای که با فرنچ پرس تهیه میشود درشت تر آسیاب شده و همان قهوه فرانسه می باشد. قهوه فرانسه را میتوانید در یک ماگ متوسط یا نسبتا بزرگ سرو نمایید.
 • از قهوه ساز موکاپات فقط برای تهیه قهوه استفاده میشود، اما فرنچ پرس را علاوه بر قهوه، میتوان برای تهیه دمنوش نیز بکار برد.

پیشنهاد مطالعه » فرنچ پرس چیست؟

چرا از اسپرسو ساز گازی استفاده کنیم؟

شاید از خود بپرسید وقتی اسپرسو ساز برقی وجود دارد، چه نیازی هست که از اسپرسو ساز رو گازی استفاده کنیم؟ اولین دلیل آن بسیار ساده است. قیمت مناسب! قیمت این دستگاه بسیار ارزان تر از سایر دستگاه های قهوه ساز برقی است. پس کسی که قهوه دوست دارد و نمی خواهد هزینه زیادی برای دستگاه اسپرسوساز بپردازد، می تواند با قیمتی پایین تر موکاپات بخرد.

مزیت دیگر دستگاه موکاپات که به قوری موکا نیز معروف است، قابل حمل بودن آن است. این دستگاه کوچک و سبک است و می توانید به سادگی آن را با خود به هر جایی که می خواهید ببرید.

ویژگی دیگر، نیاز نداشتن آن به برق است؛ یعنی می توانید با روشن کردن آتش، در هر جایی که هستید، قهوه درست کنید. علاوه بر این، اگر سختگیر نباشید می توانید با این دستگاه، چند نوع قهوه دیگر هم درست کنید. با این که امروزه ماشین های قهوه ساز فراوان اند اما ایتالیایی ها هنوز هم از این دستگاه برای ساخت اسپرسو استفاده می کنند.

انواع دستگاه موکاپات

موکاپات برقی چیست؟

موکاپات برقی بر اساس همان موکاپات دستی ساخته شده است و همان مزایا و ویژگی ها را دارند، اما برای کار کردن نیاز به اتصال برق دارند. این قهوه جوش ایتالیایی از نمونه دستی پیشرفته تر است اما همان عملکرد را دارد.

در استفاده از موکاپات دستی تنظیم حرارت اجاق گاز اهمیت زیادی دارد و به طور مستقیم کیفیت قهوه تهیه شده را تحت تاثیر قرار می دهد. اما برای استفاده از موکاپات مدل برقی دیگر نیازی به تنظیم حرارت نخواهید داشت و این کار به صورت اتوماتیک انجام می شود.

در واقع میزان حرارتی که برای تهیه قهوه اسپرسو مورد نیاز است باید دمایی بین ۹۰ تا ۹۳ درجه باشد که در قهوه جوش های برقی توسط سنسور کنترل به راحتی کنترل می شود.

بهترین برندهای موکاپات برقی

موکاپات برقی رومانتیک هوم

رومانتیک هوم یکی از بهترین برندهای سازنده موکاپات برقی است که به دلیل کیفیت بالا و قیمت مناسب بسیار مورد توجه قرار گرفته است. عملکردی شبیه به سایر موکاپات ها دارد و قهوه ای تهیه می کند در دسته قهوه اسپرسو قرار می گیرد.

قابلیتی که این برند دارد این است که به هنگام سرریز با ایمنی خودکار خاموش می شود. در بعضی از مدل های تولید شده توسط این شرکت سازنده قابلیت گرم نگه داشتن قهوه تا حدود ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

موکاپات برقی رومانتیک هوم

عکس موکاپات برقی برند رومانتیک هوم مدل 3 کاپ شیشه ای

کیفیت ساخت این محصول بسیار بالاست و مخزن آن دارای لعاب نسوز ضخیم است تا ماندگاری و عملکرد بهتری داشته باشد. مانند بسیاری از محصولات دیگر یک سوپاپ اطمینان برای مخزن آب در نظر گرفته شده است که این برند از سوپاپ ایتالیایی استفاده می کند. در بعضی از مدل ها موکا پات برقی مجهز به آرام ریز است که باعث می شود قهوه فوم و کف دلنشینی داشته باشد.

موکاپات برقی پارس خزر

شرکت پارس خزر یک شرکت ایرانی معتبر با سابقه ای درخشان است که به عنوان یک تولید کننده لوازم خانگی ایرانی فعالیت می کند. قیمت موکاپات برقی پارس خزر به دلیل اینکه ایرانی است ارزان تر از نمونه های مشابه خارجی است، بنابراین می توان گفت یکی از گزینه مناسب برای افرادی است که می خواهند موکاپات با کیفیت و ارزان قیمت خریداری کنند.

مخزن شیشه ای نیز یکی از مواردی است که در بعضی از نمونه های موکاپات برقی پارس خزر استفاده شده است تا کاربری بهتری داشته باشد و رضایت مشتریان را جلب کند.

قهوه ساز موکا سایا پارس خزر

عکس موکاپات پارس خزر مدل سایا اکسپرس

نکته دیگری که در رابطه با دستگاه موکاپات برقی پارس خزر وجود دارد که تکنولوژی Lift off- Switch off را برای محصولات خود در نظر گرفته است که بتواند ایمنی را حفظ کرده و همچنین طول عمر دستگاه را افزایش دهد.

موکاپات برقی روبوستا

روبوستا نیز یکی از تولید کنندگان دستگاه های قهوه ساز از جمله موکاپات برقی است که کیفیت و ظاهر شیک و زیبای آن باعث شده است که در بازار ایران طرفداران زیادی داشته باشد. مانند نمونه های مشابه، سوپاپ کنترل برای مخزن آب در نظر گرفته شده است تا ایمنی و عملکرد دستگاه را بهبود ببخشد.

استفاده از مخزن قهوه شیشه ای نیز یکی از گزینه های مثبت این برند است که باعث شده این محصول ظاهر زیبا و کاربری راحتی داشته باشد. قیمت این محصول با توجه به کیفیت مناسب و طول عمر مفید و کاربری راحت بسیار مقرون به صرفه است.

طرز استفاده از موکاپات برقی

طرز استفاده از موکاپات برقی بسیار ساده است و دقیقا مانند موکاپات دستی عمل می کند.

1 - برای استفاده از آن باید مخزن آب دستگاه را به مقدار کافی پر کنید.

نکته ای که وجود دارد این است که گنجایش موکاپات مشخص می باشد و برای استفاده از تمام ظرفیت باید آن را کاملا پر کنید. در صورتی که نخواهید از ظرفیت کامل استفاده کنید باید میزان آب و پودر قهوه را متناسب در نظر بگیرید تا غلظت قهوه قابل قبول باشد. در نظر داشته باشید که سطح آب باید پایین تر سوپاپ اطمینان باشد در غیر اینصورت ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد.

طرز استفاده از موکاپات برقی

طریقه استفاده قدم به قدم از موکاپات برقی

2 - مقدار لازم از پودر قهوه را جدا کرده و داخل فیلتر مخصوص آن بریزید.

لازم است اشاره کنیم که مقدار پورد قهوه مورد نیاز برای تهیه ۶ فنجان قهوه حدودا ۴۰ گرم است. برای تعداد بیشتر یا کمتر پودر قهوه را متناسب با آن در نظر بگیرید.

3 - سطح پودر قهوه را تا لبه فیلتر پر کنید و آن را با یک قاشق یا هر وسیله دیگری صاف کنید.

توجه داشته باشید که پودر قهوه را به هیچ عنوان فشرده نکنید و برای جای دادن مقدار بیشتر قهوه آن را فشار ندهید. در این صورت آب به راحتی نمی تواند به داخل دانه ها نفوذ کند و عصاره گیری به درستی انجام نمی شود.

4 - حال دکمه روشن شدن دستگاه را بزنید و منتظر بمانید تا در مدت زمان کوتاهی قهوه شما آماده شود.

موکاپات خامه ساز چیست؟

اسپرسوساز موکاکرم (moka crem) نسل جدیدی از قهوه سازهای روگازی و از خانواده موکاپات است. با این تفاوت که با استفاده از آن قادر خواهید بود قهوه ای با کرم و فوم عالی تهیه کنید.

قهوه ساز موکا کرم که به آن موکاپات خامه ساز نیز گفته می شود، از سه قسمت تشکیل شده است. مخزن آب (مخزن زیرین)، سبد قهوه و فیلتر آن و مخزن عصاره قهوه (مخزن بالایی). با این تفاوت که بر روی درب موکا کرم، اهرمی مانند اهرم فرنچ پرس به همراه فیلتری فلزی تعبیه شده است. این اهرم به این منظور بر روی درب قرار دارد که به وسیله آن بتوان قهوه ای درست کرد که کرما یا خامه داشته باشد.

موکاپات خامه ساز

اجزای تشکیل دهنده موکاپات خامه ساز یا موکا کرم

همانطور که میدانید، قهوه ای که موکاپات های روگازی آماده می شود، فاقد کرما است که این مشکل در موکاکرم ها یا همان موکاپات خامه ساز از بین رفته است.

برای درست کردن قهوه کافی است مراحلی که برای درست کردن قهوه با موکاپات انجام میدهید، طی کنید و در انتها زمانی که قهوه، کامل وارد مخزن بالایی شد، اهرم را به مدت چند ثانیه به سرعت بالا و پایین حرکت دهید تا کرمای قهوه تشکیل شود.

شما میتوانید به جای آب در مخزن پایینی از شیر نیز استفاده کنید. در این صورت میتوانید یک قهوه اسپرسو با فوم شیر قابل قبول تهیه کرده و نوش جان کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت موکاپات چند است؟
قیمت انواع قهوه اسپرسو ساز موکاپات از 120 هزار تومان تا 2 و نیم میلیون تومان می باشد و بستگی به جنس، برند شرکت سازنده، ظرفیت، نوع موکاپات و ... دارد
با موکاپات چه قهوه ای میشود درست کرد؟
موکاپات ابزاری است که میتوانیم با آن قهوه اسپرسو تهیه کنیم. البته یک قهوه بسیار قوی است که شبیه اسپرسو است! زیرا مانند یک اسپرسو واقعی، کرم کف آلود را روی آن نمی گیرد. در واقع، قهوه موکاپات بیشتر از اسپرسو به آمریکانو نزدیک است.
خرید موکاپات برای چه کسانی ضروری است؟
اگر جزو افرادی هستید که روزانه چندین فنجان قهوه غلیظ مصرف میکنید و می خواهید در همه مکان ها بتوانید قهوه تهیه کنید ضروری است که یک موکاپات خوب داشته باشید.
تاریخ به روز رسانی : 1402/10/02
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اسپرسو ساز موکاپات بیالتی اصل ایتالیایی مدل داما
اسپرسو ساز موکاپات بیالتی اصل ایتالیایی مدل داما
موکاپات بیالتی آلومینیومی مدل فیامتا پرچم 3 کاپ
موکاپات بیالتی آلومینیومی مدل فیامتا پرچم 3 کاپ
موکاپات بیالتی اصل ایتالیا مدل Bialetti Moka Induction 3cups
موکاپات بیالتی اصل ایتالیا مدل Bialetti Moka Induction 3cups
اسپرسو ساز پرانی مدل 3007
اسپرسو ساز پرانی مدل 3007
قهوه اسپرسو ساز موکاپات لانو مدل MOKA 3 CUP
قهوه اسپرسو ساز موکاپات لانو مدل MOKA 3 CUP
قهوه جوش موکاپات مدل ghalb3
قهوه جوش موکاپات مدل ghalb3
قهوه ساز موکاپات مدل HA120
قهوه ساز موکاپات مدل HA120
اسپرسوساز موکاپات کریا مدل 3933
اسپرسوساز موکاپات کریا مدل 3933
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر سوفیا
00:28 - 1402/01/09
آیا با موکاپات می شود قهوه ترک یا فرانسوی درست کرد؟

پاسخ : بله، با موکاپات هم می شوند قهوه ترک درست کرد و هم قهوه فرانسوی

کاربر زینب
07:26 - 1401/07/06
ممنون از شما، جواب چند تا از سوالاتم رو گرفتم اینجا

پاسخ : خوشحالیم که تونستیم کمک کنیم

کاربر دل ارا
09:10 - 1401/06/10
عالی بود سپاس
کاربر مجتبی
16:33 - 1401/02/23
عالی بود
کاربر فریبرز
11:39 - 1400/12/18
با سلام و سپاس، بسیار متن کامل و قابل استفاده‌ای بود. با آرزوی موفقیت و پیشرفت روزافزون. سپاسگزارم.

پاسخ : ممنون ازر توجه تون

کاربر علیرضا
00:28 - 1400/12/14
سپاس از توضیحات جامع شما
کاربر شهریار
14:59 - 1400/10/26
عالی توضیح دادید

پاسخ : ممنون از توجه تون

کاربر ویدا
15:21 - 1400/03/18
عالی بود
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد