قهوه ساز موکاپات چیست و چگونه کار میکند؟ طرز تهیه قوه اسپرسو

موکاپات چیست؟

موکاپات به عنوان اولین اسپرسوساز اجاقی و روگازی اولین بار در سال ۱۹۳۳ توسط لوییجی د پونتی برای آقای آلفونسو بیالتی به ثبت رسید. قهوه سازی کوچک با طراحی هشت ظلعی و مکانیزم ساده خود ؛ در عرض چند دقیقه قهوه اسپرسویی خوب و غنی، تهیه می نماید.

موکاپات بیالتی

موکاپات (moka pot) به بیان ساده شامل یک دیگ بخار کوچک و یک سبد قهوه است ؛ که آب در دیگ بخار (مخزن پایینی موکاپات) به جوش آمده و با فشار از میان قهوه می گذرد و بدین ترتیب عصاره قهوه بیرون آمده و قهوه اسپرسو آماده برای سرو میگردد. به قهوه ای که توسط موکاپات تهیه می شود ؛ قهوه اسپرسو گفته می شود.

موکاپات سه بخش دارد: یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و بخشی هم برای قهوه اسپرسو آماده شده. اسپرسوساز موکاپات در کشورهای اروپایی مثل ایتالیا ، پرتقال و اسپانیا و همچنین آمریکای لاتین کاملا رواج دارد و به عضو ثابت آشپزخانه ها تبدیل گشته است. از برندهای خوب و معروف تولید کننده موکاپات بیالتی می باشد.

اجزا تشکیل دهنده موکاپات

برند شماره یک موکاپات ها بیالتی بوده که ساخت ایتالیا است و با قدمت حدود 80 سال یکی از محبوب ترین برند های صنعت قهوه به شمار می رود.

انواع موکاپات ها

موکاپات ها از نظر اندازه و شکل و جنس، از تنوع خوبی بر خوردار هستند و بنابر نیاز و سلیقه مصرف کننده می تواند اکثر سلیقه ها را پوشش بدهد. از نظر اندازه ؛ موکاپات ها در سایزهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۹ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ فنجان تولید و عرضه می شود.

از نظر جنس: موکاپات از آلیاژ آلومینیوم؛ استیل و در نمونه های قدیمی تر از جنس چدنی ساخته می شود. همچنین بعضی کارخانه های تولیدی ترکیبی خلاقانه از جنس استیل و آلومینیوم و یا ترکیبی از استیل و سرامیک و یا آلومینیوم و شیشه را بکار می برند.

کارکرد : از نظر نوع کار؛ موکاپات ها در انواع موکاپات روگازی (با حرارت شعله) و موکاپات اینداکشن (القایی) و موکاپات های برقی ساخته و عرضه می شوند.

انواع دستگاه موکاپات

رنگ بندی: موکاپات ها همچنین در رنگ بندی های مختلف و زیبا و مقاوم در برابر حرارت و نسوز ، توسط کارخانه های سازنده ؛ تولید و بفروش می رسد.

قیمت قهوه ساز موکاپات : اسپرسوسازهای روگازی از نظر قیمت نیز مانند جنس آنها از تنوع خوبی برخوردار هستند و از ۲۰.۰۰۰ تومان تا ۲۵۰.۰۰۰ تومان بنا بر نوع جنس و کشور و کارخانه سازنده متفاوت هستند. اما بهتر است برای خرید دستگاه موکاپات قهوه سازی با کیفیت خوب خریداری کنید.

وسایل مورد نیاز برای تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات :

برای تهیه قهوه اسپرسو با قهوه ساز موکاپات ، در ساده ترین حالت به قهوه آسیاب شده و یک موکاپات و منبع حرارت نیاز دارید . اما می توانید با تهیه یک آسیاب قهوه دستی ، دانه های قهوه را قبل از دم آوری ، آسیاب نموده تا قهوه ای با عطر و طعم تازه تر بدست آورید.

طرز ساخت اسپرسو با موکاپات

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

  1. پیمانه کردن قهوه : در ابتدا می توانید با استفاده از سبد موکاپات ، مقدار دانه قهوه را اندازه گیری نمایید. پس سبد قهوه ساز را از دانه قهوه پر کنید.
  2. دانه قهوه را در آسیاب قهوه بریزید و با درجه آسیاب متوسط آسیاب نمایید.
  3. سبد موکاپات را با قهوه آسیاب شده پر نمایید و در آخر سطح قهوه را با کشیدن انگشت از یک طرف به سمت دیگر، صاف نمایید. توجه داشته باشید که در استفاده از موکاپات نیازی به فشرده ساختن و کوبیدن سطح قهوه ندارید!
  4. مخزن پایینی موکاپات را تا نقطه زیر سوپاپ قهوه ساز، با آب خنک پر نمایید.
  5. سبد قهوه ساز را روی مخزن پایینی قرارداده و اجزای موکاپات را به همدیگر ببندید ، مخزن بالایی را کامل به مخزن پایینی قهوه ساز بسته تا کاملا آب بندی شود.
  6. اسپرسوساز روگازی را بر روی شعله حرارت متوسط قرار داده و منتظر بمانید تا آب داخل قهوه ساز موکاپات به جوش بیاید.
  7. پس از بجوش آمدن آب داخل مخزن ، آب با فشار از میان قهوه می گذرد و قهوه را دم آورده و شروع به حرکت به مخزن بالایی و خروج از نازل قهوه ساز می کند. پس از خروج کامل قهوه دم شده از نازل شعله را خاموش نموده و قهوه تان را در فنجان قهوه بریزید و سرو و نوش جان نمایید.

چرا از اسپرسو ساز گازی استفاده کنیم؟

شاید از خود بپرسید وقتی اسپرسو ساز برقی وجود دارد، چه نیازی هست که از اسپرسو ساز رو گازی استفاده کنیم؟ اولین دلیل آن بسیار ساده است. قیمت مناسب! قیمت این دستگاه بسیار ارزان تر از سایر دستگاه های قهوه ساز برقی است. پس کسی که قهوه دوست دارد و نمی خواهد هزینه زیادی برای دستگاه اسپرسوساز بپردازد، می تواند با قیمتی پایین تر موکاپات بخرد.

مزیت دیگر این دستگاه، قابل حمل بودن آن است. این دستگاه کوچک و سبک است و می توانید به سادگی آن را با خود به هر جایی که می خواهید ببرید.

ویژگی دیگر، نیاز نداشتن آن به برق است؛ یعنی می توانید با روشن کردن آتش، در هر جایی که هستید، قهوه درست کنید.علاوه بر این، اگر سختگیر نباشید می توانید با این دستگاه، چند نوع قهوه دیگر هم درست کنید. با این که امروزه ماشین های قهوه ساز فراوان اند اما ایتالیایی ها هنوز هم از این دستگاه برای ساخت اسپرسو استفاده می کنند.

آموزش تصویری طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

1399/12/06
محصولات مرتبط
اسپرسوساز موکاپات کریا مدل 3933
قیمت : 294,500 تومان
قهوه ساز موکاپات مدل HA120
قیمت : 168,000 تومان
قهوه جوش موکاپات مدل ghalb3
قیمت : 195,000 تومان
قهوه اسپرسو ساز موکاپات لانو مدل MOKA 3 CUP
قیمت : 385,000 تومان
اسپرسو ساز پرانی مدل 3007
قیمت : 315,000 تومان
موکاپات بیالتی اصل ایتالیا مدل Bialetti Moka Induction 3cups
قیمت : 1,981,500 تومان
موکاپات بیالتی آلومینیومی مدل فیامتا پرچم 3 کاپ
قیمت : 1,180,000 تومان
اسپرسو ساز موکاپات بیالتی اصل ایتالیایی مدل داما
قیمت : 1,600,000 تومان
ارسال دیدگاه
ویدا
15:21 - 1400/03/18
عالی بود
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است