منو

قهوه ساز موکاپات چیست و چگونه کار میکند؟

موکاپات چیست؟

موکاپات به عنوان اولین اسپرسوساز اجاقی و روگازی اولین بار در سال ۱۹۳۳ توسط لوییجی د پونتی برای آقای آلفونسو بیالتی به ثبت رسید. قهوه سازی کوچک با طراحی هشت ظلعی و مکانیزم ساده خود ؛ در عرض چند دقیقه قهوه اسپرسویی خوب و غنی، تهیه می نماید.

موکاپات بیالتی

موکاپات (moka pot) به بیان ساده شامل یک دیگ بخار کوچک و یک سبد قهوه است که آب در دیگ بخار (مخزن پایینی موکاپات) به جوش آمده و با فشار از میان قهوه می گذرد و بدین ترتیب عصاره قهوه بیرون آمده و قهوه اسپرسو آماده برای سرو میگردد. به قهوه ای که توسط موکاپات تهیه می شود، قهوه اسپرسو گفته می شود.

موکاپات سه بخش دارد، یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و بخشی هم برای قهوه اسپرسو آماده شده. اسپرسوساز موکاپات در کشورهای اروپایی مثل ایتالیا، پرتقال و اسپانیا و همچنین آمریکای لاتین کاملا رواج دارد و به عضو ثابت آشپزخانه ها تبدیل گشته است.

اجزا تشکیل دهنده موکاپات

برند شماره یک موکاپات ها بیالتی بوده که ساخت ایتالیا است و با قدمت حدود 80 سال یکی از محبوب ترین برند های صنعت قهوه به شمار می رود.

انواع موکاپات ها

موکاپات ها از نظر اندازه و شکل و جنس، از تنوع خوبی بر خوردار هستند و بنابر نیاز و سلیقه مصرف کننده می تواند اکثر سلیقه ها را پوشش بدهد. از نظر اندازه ؛ موکاپات ها در سایزهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۹ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ فنجان تولید و عرضه می شود.

از نظر جنس: موکاپات از آلیاژ آلومینیوم، استیل و در نمونه های قدیمی تر از جنس چدنی ساخته می شود. همچنین بعضی کارخانه های تولیدی ترکیبی خلاقانه از جنس استیل و آلومینیوم و یا ترکیبی از استیل و سرامیک و یا آلومینیوم و شیشه را بکار می برند.

کارکرد : از نظر نوع کار؛ موکاپات ها در انواع موکاپات روگازی (با حرارت شعله) و موکاپات اینداکشن (القایی) و موکاپات های برقی ساخته و عرضه می شوند.

انواع دستگاه موکاپات

رنگ بندی: موکاپات ها همچنین در رنگ بندی های مختلف و زیبا و مقاوم در برابر حرارت و نسوز ، توسط کارخانه های سازنده ؛ تولید و بفروش می رسد.

قیمت قهوه ساز موکاپات : اسپرسوسازهای روگازی از نظر قیمت نیز مانند جنس آنها از تنوع خوبی برخوردار هستند و بنا بر نوع جنس و کشور و کارخانه سازنده متفاوت هستند. اما بهتر است برای خرید دستگاه موکاپات قهوه سازی با کیفیت خوب خریداری کنید.

وسایل مورد نیاز برای تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات :

برای تهیه قهوه اسپرسو با قهوه ساز موکاپات، در ساده ترین حالت به قهوه آسیاب شده و یک موکاپات و منبع حرارت نیاز دارید. اما می توانید با تهیه یک آسیاب قهوه دستی، دانه های قهوه را قبل از دم آوری، آسیاب نموده تا قهوه ای با عطر و طعم تازه تر بدست آورید.

طرز ساخت اسپرسو با موکاپات

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

 1. پیمانه کردن قهوه : در ابتدا می توانید با استفاده از سبد موکاپات، مقدار دانه قهوه را اندازه گیری نمایید. پس سبد قهوه ساز را از دانه قهوه پر کنید.
 2. دانه قهوه را در آسیاب قهوه بریزید و با درجه آسیاب متوسط آسیاب نمایید.
 3. سبد موکاپات را با قهوه آسیاب شده پر نمایید و در آخر سطح قهوه را با کشیدن انگشت از یک طرف به سمت دیگر، صاف نمایید. توجه داشته باشید که در استفاده از موکاپات نیازی به فشرده ساختن و کوبیدن سطح قهوه ندارید!
 4. مخزن پایینی موکاپات را تا نقطه زیر سوپاپ قهوه ساز، با آب خنک پر نمایید.
 5. سبد قهوه ساز را روی مخزن پایینی قرارداده و اجزای موکاپات را به همدیگر ببندید ، مخزن بالایی را کامل به مخزن پایینی قهوه ساز بسته تا کاملا آب بندی شود.
 6. اسپرسوساز روگازی را بر روی شعله حرارت متوسط قرار داده و منتظر بمانید تا آب داخل قهوه ساز موکاپات به جوش بیاید.
 7. پس از بجوش آمدن آب داخل مخزن، آب با فشار از میان قهوه می گذرد و قهوه را دم آورده و شروع به حرکت به مخزن بالایی و خروج از نازل قهوه ساز می کند. پس از خروج کامل قهوه دم شده از نازل شعله را خاموش نموده و قهوه تان را در فنجان قهوه بریزید و سرو و نوش جان نمایید.

بهترین مارک موکاپات

موکاپات ها طراحی ساده ای دارند و بر خلاف سایر لوازم و به خصوص لوازم برقی که مهم است حتما از بهترین برند ها و مدل ها خریداری شود ، نیازی به جست و جو و تحقیق در این رابطه ندارد. اما باز هم بهترین برند ها تمام تلاش خود را میکنند که از بهترین متریال موجود استفاده کنند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا بهترین برند های موکاپات موجود در بازار را به شما معرفی کنیم. از بهترین برند های موکاپات میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • موکاپات بیالتی
 • موکاپات رومکس
 • موکاپات رومانتیک هوم
 • موکاپات امپراتور
 • موکاپات آریته
 • موکاپات تیرا

پیشنهاد مطالعه : فرنچ پرس چیست؟

چرا از اسپرسو ساز گازی استفاده کنیم؟

شاید از خود بپرسید وقتی اسپرسو ساز برقی وجود دارد، چه نیازی هست که از اسپرسو ساز رو گازی استفاده کنیم؟ اولین دلیل آن بسیار ساده است. قیمت مناسب! قیمت این دستگاه بسیار ارزان تر از سایر دستگاه های قهوه ساز برقی است. پس کسی که قهوه دوست دارد و نمی خواهد هزینه زیادی برای دستگاه اسپرسوساز بپردازد، می تواند با قیمتی پایین تر موکاپات بخرد.

مزیت دیگر این دستگاه، قابل حمل بودن آن است. این دستگاه کوچک و سبک است و می توانید به سادگی آن را با خود به هر جایی که می خواهید ببرید.

ویژگی دیگر، نیاز نداشتن آن به برق است؛ یعنی می توانید با روشن کردن آتش، در هر جایی که هستید، قهوه درست کنید. علاوه بر این، اگر سختگیر نباشید می توانید با این دستگاه، چند نوع قهوه دیگر هم درست کنید. با این که امروزه ماشین های قهوه ساز فراوان اند اما ایتالیایی ها هنوز هم از این دستگاه برای ساخت اسپرسو استفاده می کنند.

آموزش تصویری طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع قهوه ساز موکاپات چند است؟
قیمت قهوه اسپرسو ساز موکاپات در بازار ایران بستگی به موارد مختلفی همچون جنس و شرکت سازنده دارد ولی در حالت کلی قیمت موکاپات از 120 هزار تومان شروع و تا 2 و نیم میلیون تومان در انواع برند بیالیتی آن ادامه دارد.
خرید موکاپات برای چه کسانی ضروری است؟
اگر جزو افرادی هستید که روزانه چندین فنجان قهوه غلیظ مصرف میکنید و می خواهید در همه مکان ها بتوانید قهوه تهیه کنید ضروری است که یک موکاپات خوب داشته باشید .
تاریخ به روز رسانی : 1401/07/14
اسپرسوساز موکاپات کریا مدل 3933
اسپرسوساز موکاپات کریا مدل 3933
قهوه ساز موکاپات مدل HA120
قهوه ساز موکاپات مدل HA120
قهوه جوش موکاپات مدل ghalb3
قهوه جوش موکاپات مدل ghalb3
قهوه اسپرسو ساز موکاپات لانو مدل MOKA 3 CUP
قهوه اسپرسو ساز موکاپات لانو مدل MOKA 3 CUP
اسپرسو ساز پرانی مدل 3007
اسپرسو ساز پرانی مدل 3007
موکاپات بیالتی اصل ایتالیا مدل Bialetti Moka Induction 3cups
موکاپات بیالتی اصل ایتالیا مدل Bialetti Moka Induction 3cups
موکاپات بیالتی آلومینیومی مدل فیامتا پرچم 3 کاپ
موکاپات بیالتی آلومینیومی مدل فیامتا پرچم 3 کاپ
اسپرسو ساز موکاپات بیالتی اصل ایتالیایی مدل داما
اسپرسو ساز موکاپات بیالتی اصل ایتالیایی مدل داما
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر زینب
07:26 - 1401/07/06
ممنون از شما، جواب چند تا از سوالاتم رو گرفتم اینجا

پاسخ : خوشحالیم که تونستیم کمک کنیم

کاربر دل ارا
09:10 - 1401/06/10
عالی بود سپاس
کاربر مجتبی
16:33 - 1401/02/23
عالی بود
کاربر فریبرز
11:39 - 1400/12/18
با سلام و سپاس، بسیار متن کامل و قابل استفاده‌ای بود. با آرزوی موفقیت و پیشرفت روزافزون. سپاسگزارم.

پاسخ : ممنون ازر توجه تون

کاربر علیرضا
00:28 - 1400/12/14
سپاس از توضیحات جامع شما
کاربر شهریار
14:59 - 1400/10/26
عالی توضیح دادید

پاسخ : ممنون از توجه تون

کاربر ویدا
15:21 - 1400/03/18
عالی بود
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد