منو

قلم کومدون در پیلینگ صورت چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است

اگر شما هم از لک های پوستی، خطوط ریز، جای جوش و آکنه و مواردی از این دسته رنج می برید و دوست دارید پوستی شفاف و صاف داشته باشید بهتر است با پیلینگ صورت آشنا شوید. پیلینگ یا همان لایه برداری به عملی گفته می شود که لایه سطحی پوست به طرقی برداشته شود.

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع روش های لایه برداری صورت و عوارض و مزایای آن آشنا کنیم، سپس به بررسی یکی از ابزار های مربوط به پیلینگ صورت یعنی قلم کومدون آشنا کنیم، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مواردی که لایه برداری انجام می گیرد

 • وجود جوش صورت و از بین بردن اسکارهای (SCAR) باقیمانده از جوش صورت
 • وجود لک صورت یا ملاسما
 • وجود کک و مک یا فرکل (FRECKLE)
 • وجود هر نوع اسکار از قبیل سوختگی، باقیمانده هر نوع ضایعه در صورت
 • وجود انواعی از لک، باقیمانده از التهاب قبلی

روش های لایه برداری صورت

لایه برداری را می توان به طرق گوناگون انجام داد:

1 - لایه برداری شیمیایی

پیلینگ صورت یکی از روش های لایه بردای پوست می باشد. به وسیله مواد شیمیایی که عمدتاً از اسید با درصدهای متفاوت است انجام می گیرد. معمولاً از الفا هیدروکسی اسید (AHA)؛ تری کلرو استیک اسید ( TCA) و فـِنـُل با درصدهای متفاوت استفاده می شود. در لایه برداری پیلینگ صورت از محلول شیمیایی استفاده می شود تا بافت پوست را با برداشت لایه های آسیب دیده تحتانی صاف کند.

پیلینگ شیمیایی

تاثیر لایه برداری شیمیایی صورت

لایه برداری پیلینگ پوست اغلب روی صورت به کار میرود اما میتوان برای بهبود گردن و دست ها نیز از این متد استفاده کرد. پیلینگ شیمیایی یکی از درمان های حداقل تهاجمی است که برای بهبود ظاهر پوست استفاده میشود این به به معنی این است که حداقل آسیب را به پوست می رساند. تماس با آفتاب، آکنه، یا پیری ممکن است پوست شما را خراب کند و وجود جوشگاه، جوش، لکه، و چروک روی زخم شما ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد که به راحتی با این روش درمان می شود.

2 - لایه برداری مکانیکی

به وسیله ابزارهای تراشنده، لایه سطحی پوست را می تراشند از جمله: DERMABRESION (استفاده از یک دستگاه دوّار و تراشنده) و یا به وسیله سنباده.

3 - لایه برداری به روش لیزر

معمولاً از لیزر CO2 برای این منظور استفاده می شود. انتخاب پوست مناسب جهت هر نوع پیلینگ در نتیجه عمل بسیار دخیل است؛ به این صورت که نمی توان هر نوع پیلینگ را برای هر نوع پوست انتخاب کرد.

جدا از این که پیلینگ را در چند جلسه می توان انجام داد، روش پیلینگ به صورت طولانی و مداوم نیز صورت می گیرد، این روش به وسیله کرم های دارای الفا هیدروکسی اسید با درصد متفاوت معمولاً کمتر از 15% انجام می گیرد.

در این روش فرد هر شب از این کرم ها بر روی جاهایی که می خواهد لایه برداری شود؛ استفاده می کند. در مواقعی که فرد از پیلینگ استفاده می کند باید از نور خورشید اجتناب کرده، حتماً از ضدآفتاب در خارج از منزل استفاده کند. البته پیلینگ را نمی توان به همه افراد تجویز کرد.

فواید پیلینگ صورت

فواید پیلینگ صورت در زمینه اصلاح پوست می باشد آیا از جای جوشگاه های قدیمی خود خسته شده اید و یا آیا پوست آسیب دیده ای دارید پیلینگ صورت به راحتی می تواند پوست شما را بهبود بخشد.

لایه برداری شیمیایی پوست میتواند موارد زیر را بهبود بخشد:

 • آکنه یا جوشگاه آکنه
 • سن یا لکه های کبدی
 • چین و چروک صورت
 • خال
 • رنگدانه های نادرست پوستی
 • جوشگاه
 • پوست خشن
 • پوست اسیب دیده بر اثر تماس با افتاب

اگر شما جوشگاه های پوست ناهموار، رنگدانه های غیر نرمال، پوست اسیایی و افریقایی، و زگیل دارید یا رنگ موهایتان قرمز است و همچنین در یک سال گذشته از درمان های آکنه استفاده کردید این متد لایه برداری پیلینگ صورت برای شما مفید نخواهد بود و بهتر است با مشاوره با جراح روش های دیگری را برای درمان آغاز کنید.

زیبا سازی صورت با پیلینگ

رفع جوش های صورت توسط پیلینگ صورت

نکات کلیدی بعد از پیلینگ صورت

بسیاری از افراد با این پرسش مواجه هستند که بعد از پیلینگ صورت پوست آن ها چه شکلی می شود. نگران نباشید چرا که تغییرات بعد از پیلینگ صورت معمولا به آرامی اتفاق می افتد. یک روز بعد از پیلینگ با توجه به نوع پوست شما ممکن است پوست قرمز و ملتهب شود و بعد از چند روز پوست شما پوسته پوسته شود. در این زمان پوست ریزی شما شروع شده است. پوسته پوسته شدن پوست ممکن است برای شما آزار دهنده باشد و باید مراقبت های لازم را در زمان پیلینگ صورت انجام دهید.

در زمان پیلینگ حتما باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و به توصیه های متخصص خود عمل کنید. همچنین استفاده مکرر از کرم مرطوب کننده در زمان پیلینگ صورت بسیار توصیه می شود.

عوارض پیلینگ صورت

عوارض پیلینگ صورت بسیار محدود می باشند و به خارش و سوزش اندک ختم می شود. اگر شما احساس درد داشته باشید می توانید از مسکن که متخصص و پزشک شما تجویز کرده است استفاده کنید. همچنین می توانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. پیلینگ صورت تاثیر بسیاری در زیبایی دارد و با رعایت نکات اندک می تواند عوارض آن را محدود کرد.

انواع کومدون

 • کومدون های باز: همان جوش های سر سیاه هستند.
 • کومدون های بسته: همان جوش های سر سفید هستند.
 • میکرو کومدون ها: به قدری کوچک هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.
 • ماکرو کومدون ها: کومدون های بسته ای هستند که روی پوست صورت ظاهر می شوند و قطر آنها بیشتر از ۲ تا ۳ میلی متر است.
 • کومدون های بسیار بزرگ: نوعی کیست هستند که دهانه ای شبیه به جوش های سر سیاه دارند.
 • کومدون های ناشی از آفتاب: روی گونه ها و چانه ی افراد مسن ظاهر می شوند و در اثر نور خورشید به وجود می آیند.

جوش های سر سیاه و سر سفید رایج ترین نوع جوش های کومدون هستند.

انواع جوش هاس صورت

انواع جوش های صورت

دلایل ایجاد کمدون

کمدون ها زمانی که چربی اضافی پوست و سلول های مرده، غدد تولید کننده چربی پوست را مسدود کنند ایجاد می شوند که در نهایت باعث می شود تا منافذ پوست به صورت برآمده دیده شود. فاکتورهای دیگری هم می توانند در ایجاد کمدون ها مؤثر باشند مانند:

 • تحریک پوستی حاصل از برخورد پوست با روغن ها، رنگ ها و محصولاتی مانند این موارد
 • تولید بیش از حد تستوسترون که باعث می شود میزان تولید چربی پوست نیز بالاتر رود.
 • رفتار نامناسب و آسیب زننده با پوست مانند ترکاندن جوش ها، لایه برداری ناملایم و یا لایه برداری شیمیایی
 • سیگار کشیدن
 • برخی عادات غذایی مانند استفاده زیاد از شیر یا شکر

قلم کومدون چیست؟

قلم کومدون ابزاری است که برای برداشتن جوش های سرسیاه و سرسفید استفاده می شود. این گونه قلم ها معمولاً میله های کوچک شبیه به هم و همراه با حلقه های متصل به انتها هستند و گاهی یک نوک تیز دارند. این ابزار برای خارج کردن هسته جوش بدون آسیب زدن به پوست شما طراحی شده است.

قلم کومدون

قبل از استفاده از این ابزار، باید کارهایی برای آماده سازی پوست انجام شود تا از آسیب زدن به پوست یا عفونت آن جلوگیری گردد:

مراحل آماده سازی و ضدعفونی کردن صورت

1 - پاک سازی مناسب پوست

دو بار شستن صورت در روز مهم ترین کاری است که شما می توانید برای پاک سازی پوست خود انجام دهید. در مواقعی که می خواهید از ابزار تخلیه جوش استفاده کنید، قبل از استفاده مطمئن شوید که پوست شما تمیز است.

 • صورت خود را هرروز صبح و هر شب قبل از رفتن به رختخواب و هر زمان که عرق کردید بشویید.
 • از مواد پاک کننده ملایم و آب ولرم برای شستن صورت خود استفاده کنید. استفاده از لایه بردارها و سابیدن صورت می تواند پوست صورت را قرمز و ملتهب کند.
 • صورت خود را نسابید. تنها با نوک انگشت یا پارچه پنبه ای نرم به آرامی مواد پاک کننده را به صورت ماساژ روی پوست خود بمالید. پس ازآن آب را با دو دست روی صورت خود بپاشید تا مواد پاک کننده روی آن شسته شود.
 • صورت خود را پس از اتمام شستشو به آرامی با حوله خشک کنید.

تصویر کومودون روی پوست صورت

تصویر کومودون های سر سیاه روی صورت

2 - منافذ پوست را باز کنید

نرم کردن جوش ها قبل از استفاده از ابزار تخلیه جوش باعث راحت تر شدن برداشتن جوش می شود. گرفتن دوش آب گرم یا قرار دادن حوله خیس داغ بر روی صورت 2 تا 3 دقیقه قبل از انجام کار منافذ پوست شما را باز می کند. البته مراقب باشید پوست صورت خود را به خاطر استفاده از آب بیش ازحد داغ نسوزانید.

3 - دست های خود را ضدعفونی کنید یا دستکش بپوشید

برای جلوگیری از وارد شدن باکتری به پوست در اثر تماس دست با صورت، دست های خود را با آب و صابون ضد باکتری بشویید یا می توانید از دستکش های یک بارمصرف استفاده کنید.
ضدعفونی کردن دست به جلوگیری از عفونت پوست کمک می کند. این کار در مقابله با جوش ها حائز اهمیت است زیرا وجود باکتری جوش ها را در طول زمان بدتر می کند. بنابراین، میزان موفقیت شما در از بین بردن آکنه با میزان پاکیزگی و بهداشت ارتباط دارد.

قلم کومدون جهت لایه برداری جوش

4 - آکنه را ضدعفونی کنید

قبل از استفاده از ابزار برداشت آکنه می بایست جوش های خود را به گونه ای ضدعفونی کنید که باکتری سهواً وارد منافذ پوست شما نشود. برای ضدعفونی می توانید پدهای الکلی را بر روی پوست صورت بمالید.

5 - میلیه پیلینگ را نیز استریلیزه کنید

اگر ابزار شما ضدعفونی نباشد، ممکن است باکتری بیشتری را به پوست شما انتقال دهد. الکل یا پنبه زخم پاک کن را برای استریلیزه کردن ابزار قبل از استفاده روی آن بمالید.

مزیت استفاده از قلم پاکسازی پوست

استفاده از قلم های پاکسازی مزیت های منحصر به فردی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • یکی از موارد استفاده از بیوتی پن ها می توان به سرعت انجام کار اشاره کرد. در این روش لکه های پوست به سرعت از بین خواهند رفت. مدت زمان لازم برای انجام این روش 10 الی 20 دقیقه می باشد.
 • این روش بدون درد و خون ریزی می باشد.
 • روش نامبرده با حداقل عوارض همراه خواهد بود.

مراحل خارج کردن جوش با استفاده از قلم کومدون

1 - از قلم کومدون متناسب با جوش های خود استفاده کنید

جوش های سرسیاه باید با قلم های کومدون خارج شوند درحالی که جوش های سرسیاه قبل از خارج شدن باید با یک نیشتر نوک تیز سوراخ شوند. معمول ترین ابزار برداشتن جوش قلم کومدون دو سر است که هر سر سایز متفاوتی دارد. شما می بایست قلمی را انتخاب کنید که سایز آن با اندازه جوش های سرسیاه شما متناسب باشد.

یک از گزینه های انتخابی برای ابزار آکنه استفاده از قلم دو سر است که یک سر آن مخصوص خارج کردن جوش سرسیاه و طرف دیگر یک نیشتر نوک تیز برای باز کردن جوش های سرسفید قبل از خارج کردن آن ها است. اما استفاده از این ابزار به مهارت نیاز دارد. با خاطر داشته باشید که از ترکاندن و بی مقدمه درآوردن جوش های سرسفید به خاطر خطر عفونت پرهیز کنید. درصورتی که جوش های سرسفید شما زیاد است به متخصص پوست مراجعه کنید.

درصورتی که در استفاده از نوک تیز قلم برای سوراخ کردن جوش سرسفید تجربه ندارید، بهتر است این کار را به یک فرد مجرب یا متخصص پوست بسپارید.

درصورتی که از نوک تیز به شکل نامناسب استفاده کنید، ممکن است باعث ایجاد زخم یا آسیب در پوست صورت خود شوید. اما سر حلقه ای این ابزار خطر بسیار کمتری دارد و می توان از آن در منزل استفاده کرد.

نحوه استفاده از قلم کومدون

نحوه استفاده از پیلینگ جوش برای در آوردن جوش های سر سفید

2 - جوش های سرسیاه خود را با قلم کومدون خارج کنید

مرکز حلقه قلم کومدون را روی جوشی که می خواهید آن را خارج کنید قرار دهید. در حالیکه دست خود را اندکی به صورت حرکت پس و پیش تکان می دهید آن را به آرامی روی پوست فشار دهید. جوش سرسیاه در این حالت به صورت کامل خارج می شود و شما می توانید زائده چربی خارج شده از منفذ را مشاهده کنید.

اگر جوش سرسیاه با فشار ملایم خارج نشد، سعی نکنید با فشار زیاد آن را خارج کنید. این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت یا زخم شود. در صورتی که جوش های سمجی دارید که نمی توانید به سادگی آن ها را خارج کنید به متخصص این امر مراجعه کنید.

جوش های سرسفید را درصورتی که در استفاده از نیشتر نوک تیز تجربه دارید، خارج نکنید. برای خارج کردن جوش های سرسفید شما ابتدا می بایست جوش های سرسفید را با نوک تیز ابزار سوراخ کنید تا روی آن باز شود. زمانی که سر آن باز شد، حلقه ابزار را روی جوش قرار دهید و به آرامی دست خود را به این سو و آن سو تکان داده و روی پوست فشار دهید. فشار را به آرامی ادامه دهید تا زمانی ماده چرکی جوش از فولیکول خارج شود.

درصورتی که در استفاده از نیشتر تردید دارید، بهتر است به افراد متخصص این امر مراجعه کنید و از خطایی که ممکن است باعث ایجاد زخم شود جلوگیری می کنید.

3 - رفع خونریزی

در برخی از موارد، پوست شما ممکن است بعد از استفاده از قلم کومدون اندکی خونریزی داشته باشد. گاز پانسمان را روی زخم بزنید تا خون را به خود جذب کنید. در صورتی این کار را به درستی انجام دهید خونریزی پس از چند لحظه متوقف می شود. هرچند ممکن است چند ثانیه یا تا زمان بند آمدن خونریزی از فشار زیاد استفاده کنید.

4 - ضدعفونی محل تخلیه

با ضدعفونی کردن محل تخلیه جوش کار خود را تمام کنید. درباره جلوگیری از عفونت احتیاط زیادی به خرج دهید. بر روی پوست عاری از آکنه خود پد الکلی بمالید. شما باید قبل از کنار گذاشتن ابزار آکنه آن را ضدعفونی کنید. به خاطر داشته باشید که رعایت بهداشت موفقیت شما را در درمان آکنه افزایش می دهد.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب متوجه شدید قلم کومدون ابزاری مناسب برای خالی کردن جوش های سر سیاه است. با داشتن چنین ابزاری می توانید جوش های کومدون خودتان را به راحتی تخلیه کنید. در این مقاله به بررسی قلم پیلینگ و روش درست استفاده از آن پرداختیم.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت قلم کومدون چقدر است؟
قیمت انواع قلم کومدون از 7 هزار تومان تا 500 هزار تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس قلم، وزن و ابعاد، تعداد موجود در مجموعه، کیفیت ساخت و سایر ویژگی های آن بستگی دارد.
عوارض پیلینگ صورت چیست؟
عوارض پیلینگ صورت بسیار محدود می باشند و به خارش و سوزش اندک ختم می شود. اگر شما احساس درد داشته باشید می توانید از مسکن که متخصص و پزشک شما تجویز کرده است استفاده کنید. همچنین می توانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/02
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پیلینگ صورت بسته 10 عددی
پیلینگ صورت بسته 10 عددی
پیلینگ صورت دلگان جنس استیل
پیلینگ صورت دلگان جنس استیل
ست پیلینگ صورت بیوتی مدل 4in1 بسته 4 عددی جنس استیل
ست پیلینگ صورت بیوتی مدل 4in1 بسته 4 عددی جنس استیل
پیلینگ صورت اس ای وی بدنه‌ استیل مدل PRO
پیلینگ صورت اس ای وی بدنه‌ استیل مدل PRO
پیلینگ صورت سان مدل S-900
پیلینگ صورت سان مدل S-900
پیلینگ صورت مدل P 747 بسته 7 عددی
پیلینگ صورت مدل P 747 بسته 7 عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر روح اله یزدانی
10:51 - 1401/01/12
با حمد و ثنای ایزد منان و خالق بی همتا ضمن تقدیر و تشکر از این گونه تلاشهای ارزشمند بلحاظ اینکه افراد زیادی درگیر آفت موصوف می باشند و همانا خال های سرسیاه ریشه دار هستند و چه بسا در صورت بی احتیاطی و عدم رعایت نکات بهداشتی همان خال کوچک که ابتدا اندازه نک مداد باشد بسرعت تبدیل به زخم و یا خدا نکرده سرطان پوستی شود لطفا نحوه استفاده از ضدعفونی ها و پماد های موثر در بهبود جای خال یا جوش برداشته شده نیز مطرح شود.
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد