منو

فیدر غذاخوری کودک چیست و چگونه از آن استفاده میشود؟

کودک شما پس از 4 الی 6 ماهگی زمانی که دیگر تنها شیر مادر برای رشد کودک کافی نیست غذاهای ساده دیگری به غیر از شیر مادر را می تواند مصرف کند. البته این به آن معنا نیست که می توانید یک پیاله فرنی را جلوی او بگذارید و توقع داشته باشید به راحتی بخورد.

مصرف غذا باید با احتیاط و مرحله به مرحله باشد. غذاهای ساده مثل پوره سیب زمینی برای شروع مناسبند. البته در نظر داشته باشید که بلعیدن تکه های غذا می تواند راه تنفس او را مسدود کرده و باعث خفگی شود.

فیدر غذاخوری کودک

راهنمای خرید فیدر غذاخوری یا پستانک غذا و میوه خوری نوزاد

فیدر غذاخوری کودک وسیله ای است که به شما کمک می کند تا به روشی ایمن، غذاهای مختلف را در اختیار کودک دلبندتان قرار دهید. با این وسایل می توانید به کودک خود میوه، غذای پخته یا حتی دارو بدهید.

با توجه به اهمیت بسیار زیاد تغذیه نوزادان، در این مطلب از طوطی کالا اطلاعات کاملی درباره فیدر غذاخوری کودک در اختیار شما قرار خواهیم داد، پس در ادامه با ما همراه باشید.

فیدر غذاخوری چیست؟

فیدر غذاخوری که با نام های پستانک غذاخوری، فیدر میوه خوری، پستانک آبمیوه خوری، عصاره خوری نوزاد نیز شناخته می شود، یک نوعی از پستانک می باشد که مادران می توانند داخل محفظه ای که این پستانک دارد غذا و یا میوه های آبدار (پرتقال و نارنگی) بریزد، نوزاد می تواند با مکیدن آن عصاره آن غذا یا میوه را بخورد.

به عبارتی فیدر کودک یک کیسه کوچک است که بدنه آن پر از سوراخ است و یک دسته مستطیلی دارد. سوراخ های روی کیسه باعث می شود طعم غذاها از آن خارج شده و کودک از جویدن آن لذت ببرد. همچنین کودک می تواند به راحتی دسته اش را در دست بگیرد و نیازی به نگهداری توسط شما ندارد.

روش استفاده از فیدر کودک

برای استفاده از این وسیله، ابتدا باید غذای جامد یا منجمد را داخل توری یا محفظه منفذه دار قرار دهید و اجازه دهید کودک آن را به تنهایی تغذیه کند. می توانید داخل این توری یا فیدر، میوه هایی نظیر موز یا توت فرنگی و کیوی یا خرمالو و هر چیز دیگری که برای نوزاد، حساسیت زا نیست قرار دهید.

روش استفاده از فیدر کودک

نحوه استفاده از عصاره خوری یا فیدر غذاخوری نوزاد

اگر می خواهید به کودک خوراکی خاصی بدهید که ممکن است با تکه های آن احساس خفگی کند، آن را در فیدر ریخته و با خیال راحت در اختیار او قرار دهید. با کمک فیدر و انواع خوراکی سردی که در آن قرار می دهید می توانید درد رشد دندان جدید را هم تسکین دهید.

کودک با جویدن فیدر حاوی میوه منجمد سرما را به لثه های خود منتقل کرده و درد را تا حد زیادی کاهش می دهد؛ به علاوه طعم آن هم برای کودک جذاب بوده و بیشتر سرگرم می شود.

مزیت های استفاده از فیدر غذاخوری کودک

1 - فیدر میوه خوری نوزاد، تمرین جویدن ایمن برای کودک را ارائه می دهد

ما جویدن را بدیهی می دانیم، اما در واقع به هماهنگی، قدرت و استقامت زیادی در عضلات فک، گونه ها و زبان نیاز دارد. اینها مهارت ها و نقاط قوتی نیستند که کودک شما با آنها متولد شده است بلکه آنها از طریق تمرین، توسعه می یابند.

فیدر توری جویدن، کودک را با بافت، اندازه و شکل غذاها آشنا می کند که در صورت عدم استفاده از این وسیله، کودک ممکن است برای خوردن ایمن آماده نباشند.

2 - فیدر میوه خوری نوزاد، به انتقال نوزاد به مسیر غذایی جامدات کمک می کند

بیزاری از غذاهای جامد در نوزادان، همیشه یک مسئله حسی نیست و یکی از دلایل اصلی که نوزادان از انتقال به جامدات اجتناب می کنند این است که آنها هنوز مهارت های هماهنگی حرکتی دهانی را ندارند تا در هنگام خوردن جامدات، احساس امنیت کنند و اغلب، غذاهای جامد باعث گیجی و امتناع از غذا خوردن آنها می شود.

مزایای فیدر غذاخوری کودک

کودک در حال خوردن میوه و غذا با فیدر غذاخوری

فیدر به کودک اجازه می دهد تا مواد جامد را در دهان تجربه کند و شروع به رشد مهارت های حرکتی دهانی لازم برای تغذیه ایمن کند، به گونه ای که احساس امنیت و مثبت داشته باشد. بهترین نحوه استفاده از فیدر این است که ابتدا، فیدر توری را پر از غذایی که خوردن آن برای کودک بدون فیدر بی خطر است، کنید، سپس هنگامی که کودک به فیدر علاقه نشان داد، همان غذا را بدون فیدر به او بدهید.

3 - فیدر میوه خوری نوزاد موثر در تسکین لثه های دردناک

فیدرهای توری برای کاهش ناراحتی دندان درآوردن، نیز مناسب هستند. برای نوزادی که هنوز تغذیه جامد را شروع نکرده است، آن را با آبمیوه های یخی، شیر مادر یا شیر خشک منجمذ یا میوه های یخ زده پر کنید که این سردی، همچون کیسه آب سرد عمل کند و به تسکین درد و التهاب لثه کمک کند.

نحوه تمیز کردن فدر غذاخوری

برای تمیز کردن فیدر کودک باید آن را زیر آب گرفته و با کمک فشار آب تکه های غذا را از داخل آن جدا کنید. سپس با کمک یک برس ریز یا مسواک تمیز، تمام قسمت های آن را بشویید. استفاده از یک محلول شوینده سبک برای پاک کردن آلودگی ها بسیار مناسب است. بهتر است فیدر را بلافاصله پس از استفاده بشویید تا تکه های غذای باقی مانده در آن باعث ایجاد آلودگی نشود.

فیدر غذاخوری کودک چیست

عکس کودک در حال خوردن پوره یا عصاره غذا به وسیله فیدر غذاخوری

نکاتی درباره استفاده از فیدر

  • پس مانده ها را در فیدر نگه ندارید. غذاهای باقی مانده حاوی باکتری هایی هستند که از دهان کودک به آن ها منتقل شده است. در صورتی که فیدر حاوی غذای نیمه خورده شده در جایی نگه داشته شوند، باکتری ها در غذا تکثیر شده و آن را آلوده می کنند.
  • از فیدر برای تغذیه منظم کودک استفاده نکنید بلکه باید فقط در زمان هایی که نیاز به حواس پرتی یا سرگرمی دارد به سراغ آن بروید. کودک باید از ابتدا روش صحیح غذا خوردن را یاد بگیرد.
  • از فیدر برای سال های طولانی استفاده نکنید. اجازه دهید کودکتان پس از یک سالگی به شکل عادی غذا بخورد و استفاده از آن را از برنامه غذایی او حذف کنید.

خرید فیدر غذاخوری

سخن آخر

وقتی سن کودک برای خوردن غذاهایی به جز شیر مادر مناسب می شود نمی توانید غذای پخته شده را در اختیار او قرار دهید. بلعیدن تکه های غذا می تواند راه نفس کودک را بسته و باعث خفگی او شود. فیدر وسیله ای است که به شما کمک می کند با خیالی آسوده میوه، پوره و انواع غذاهای پخته شده را در اختیار او قرار دهید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
فیدر غذاخوری یا عصاره خوری کودک چیست؟
فیدر غذاخوری یک نوعی از پستانک می باشد که مادران می توانند داخل محفظه ای پر از سوراخ که این پستانک دارد غذا و یا میوه های آبدار بریزند، نوزاد می تواند با مکیدن آن عصاره آن غذا یا میوه را بخورد.
بهترین برندهای تولید کننده فیدر غذاخوری نوزاد کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده فیدر عصاره خوری نوزاد می توان به برند بیبی لند، چیکو، مایا، بی بی جم، دکتر براونز، وی، مادر کر، مانچکین و سوییت بیبی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/07
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
فیدر غذا خوری کودک بیبی لند مدل 291
فیدر غذا خوری کودک بیبی لند مدل 291
پستانک و فیدر میوه خوری نوزاد چیکو
پستانک و فیدر میوه خوری نوزاد چیکو
فیدر غذاخوری بیبی لند سری سیلیکونی
فیدر غذاخوری بیبی لند سری سیلیکونی
فیدر غذا خوری چینی ایباو
فیدر غذا خوری چینی ایباو
پستانک فیدر غذاخوری کودک مایا سیلیکونی
پستانک فیدر غذاخوری کودک مایا سیلیکونی
فیدر غذاخوری بون سیلیکونی ارگونومیک
فیدر غذاخوری بون سیلیکونی ارگونومیک
فیدر غذا خوری و سرلاک خوری بیبی لند سیلیکونی
فیدر غذا خوری و سرلاک خوری بیبی لند سیلیکونی
فیدر میوه خوری کودک رووکو سیلیکونی
فیدر میوه خوری کودک رووکو سیلیکونی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد