منو

اسباب بازی فیجت ضد استرس چیست و انواع مختلف آن کدام است؟

فیجت چیست؟

واژه فیجت (Fidget) در زبان انگلیسی به معنای بی قراری است. اسباب بازی فیجت (Fidget toys) برای کنترل حرکات سریع و تکراری که افراد بخاطر بی قراری و اضطراب انجام می دهند؛ طراحی شده است.

فیجت ها، نوعی گجت سرگرم کننده و ضد استرس هستند. انواع fidget ها برای همه سنین از کودکان تا بزرگسالان و سالخوردگان کاربرد دارند. اما امروزه فیجت ها بیشتر به عنوان یکی از انواع اسباب بازی های مورد علاقه کودکان و نوجوانان به شمار می رود.

فیجت ضد استرس چیست

راهنمای خرید انواع فیجت ضد استرس

فیجت ها دارای شکلی اسفنجی هستند و بافتی نرم دارند و به عبارتی فیجت یک اسباب بازی له شو است. بنابراین به راحتی در دستان کودک شما قرار می گیرند. از نظر روانشناسان، بازی با فیجت باعث می شود تا نگرانی ها و اضطراب های درونی کودک کاهش یابد.

چراکه از طریق بازی با این ابزار، کودک می تواند انواع خشم درونی خود و عصبانیت خود را از طریق فشار وارد کردن به این ابزار تخلیه کند و پس از آن به آرامش دست یابد. فیجت در انواع مختلفی تولید شده است که نحوه بازی کردن با هر یک را متفاوت می کند.

کاربرد و فواید بازی با فیجت

همانطور که می دانید اصلی ترین کاربرد فیجت ها تخلیه احساس خشم و استرس است. بازی کردن با فیجت راهی برای رسیدن به آرامش موقت و نسبی است. خیلی از ما در مواقع استرس زا، خودمان را با وسایل مختلف سرگرم می کنیم، نقاشی می کشیم، کاغذی را خط خطی می کنیم و یا به بالشت و کیسه بکس مشت می زنیم.

فیجت یکی از مناسب ترین ابزارها برای تخلیه احساسات منفی ما است. روانشناسان معتقدند بازی کردن با فیجت باعث افزایش تمرکز و آرامش ذهنی می شود. علاوه بر احساس آرامش، یکی دیگر از کاربردهای فیجت، تقویت مهارت های حرکتی بچه ها است.

راهنمای خرید فیجت ضد استرس

بازی کودک با فیجت پاپت رنگین کمانی مربعی

وقتی کودک ما یک فیجت را در دست می گیرد و با آن بازی می کند، انگشتان دست او تقویت می شود و راحت تر می تواند اشیا را در دست بگیرد. تقویت مهارت حرکتی دست ها باعث می شود کودک بتواند کارهای ظریف تری را به کمک انگشتانش انجام بدهد.

همانطور که گفتیم، فیجت ها فقط یک سرگرمی ساده نیستند و برای ذهن، اعصاب و تقویت ماهیچه ای دست بسیار مفید هستند. بنابراین اگر تا امروز بازی با فیجت را تجربه نکرده اید، حتما آن را در لیست خریدتان قرار بدهید.

انواع فیجت

فیجت ضد استرس اسپینر

اسپینر ها نوع خاصی از فیجت هستند که به شکل یک بلبرینگ کوچک طراحی شده است و خاصیت چرخش بسیار سریع دارند و این چرخش زیبایی بصری توهم گونه خاصی ایجاد می کند که نگاه کردن به آن در کنار خود این عمل فیزیکی به فرد آرامش می دهد.

کودکان می توانند این ابزار بازی را در بین انگشتان کوچک خود قرار دهند و آن را بچرخانند. از این طریق کودک شما می تواند بر اضطراب و نگرانی خود غلبه کند.

فیجت اسپینر

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره فیجت اسپینر و انواع مختلف آن می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (فیجت اسپینر چیست؟) را مطالعه فرمائید.

فیجت کیوب

یکی از انواع فیجت ها که برای برطرف نمودن اضطراب در میان کودکان به کار برده می شود فیجت کیوب است. این فیجت، مکعبی شکل است و دارای شش وجه و شبیه به تاس است، این محصول به مکعب ضد استرس نیز مشهور است. این مکعب کوچک شش وجهی، به راحتی و با کمک یک دست چرخانده می شود و از این طریق می تواند استرس کودک شما را بر طرف گرداند.

فیجت کیوب

عکس فیجت اسپینر مکعبی یا فیجت کیوب

توپ ضد استرس

بعضی از انواع فیجت به شکل یک توپ طراحی شده است. این اسباب بازی، نرم و کوچک است و از اشکال متنوعی بهره مند شده است. به طور معمول، قطر این اسباب بازی از هفت سانتیمتر بیشتر نمی شود. این عامل سبب می شود تا به راحتی در یک دست جا بگیرد.

شیوه بازی کردن با این ابزار بازی بدین ترتیب است که کودک شما می تواند این نوع از فیجت را در بین انگشتان خود قرار دهد و آن را فشار دهد. از این وسیله برای تخلیه عصبی کودک استفاده می شود. حتی می توان از این اسباب بازی در جهت تقویت عضلات دستان کودک استفاده کرد و به تمرینات ورزشی برای کودک نیز اقدام نمود.

توپ ضد استرس

پاپیت یا پاپت

پاپیت (pop it) یا پاپت، نوعی فیجت مانند پلاستیک حباب دار است. یک صفحه سیلیکونی را در نظر بگیرید که روی آن حباب هایی قرار دارد. با فشار دادن حباب ها یا پاپ کردن، صدای تق تق آرامش بخشی می شنوید. هیچ کسی را پیدا نمی کنید که عاشق ترکاندن حباب های پلاستیک حباب دار نباشد.

پاپت هم برای القای حس خوب ترکاندن پلاستیک حباب دار ساخته شده است. با این تفاوت که حباب های پاپت هیچوقت تمام نمی شوند. با فشردن حباب های یک طرف پاپت، حباب های طرف دیگر آن برجسته می شوند.

جهت کسب اطلاعات کامل درباره انواع پاپ ایت ها می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (پاپیت چیست؟) را مطالعه فرمائید.

فیجت پاپ ایت

حلقه های میخی

این حلقه های فیجت، دایره هایی لاستیکی هستند و نسبتا بزرگ طراحی می شوند. قطر این اسباب بازی ها چهار اینچ است. سطح این حلقه ها از زائده هایی تیغ مانند پر شده است. این زائده ها کاملا نرم هستند. شیوه بازی با این ابزار به این طریق است که این حلقه ها را به راحتی می توان در دست قرار داد و آن ها را خم و راست کرد.

زائده های تیغ مانند که بر روی این حلقه ها طراحی شده است حس بسیار خوبی را به کودک شما القا می کند و همین عامل نیز سبب می شود تا استرس و نگرانی کودک کاهش یابد.

فیجت موکورو mokuru

این فیجت شبیه به قلم چوبی دارای طراحی بسیار ساده و استوانه ای شکل است که معمولا جنس آن از چوب راش می باشد و یک فرد ژاپنی آن را طراحی کرده است و حرکات مختلفی می توان با این نوع فیجت انجام داد. از این محصول می توان در موقعیت های مختلف از جمله محل کار و غیره استفاده کرد. این اسباب بازی را می توانید به صورت تک نفره یا دو نفره استفاده کنید. بدین ترتیب که باید آن را به حرکت در آورید تا به حالت ایستاده متوقف شود.

اسباب بازی mokuru بسیار مهیج است و کاربرد آن نیز مانند سایر فیجت ها عبارتند از: رفع استرس، اضطراب و فشار کاری روزانه، بهبود تمرکز و حافظه، مناسب برای سرگرم شدن می باشد.

اسباب بازی موکورو

عکس فیجت موکورو

لیزلیزک

لیزلیزک از ماده ای ژله ای ساخته شده است که درون آن یک اسباب بازی کوچک مانند ماهی، دایناسور، قورباغه، عنکبوت و غیره قرار دارد. این اسباب بازی بسیار لیز است؛ شما باید با فشار دادن، اسباب بازی کوچک داخل آن را بگیرید. این کار خیلی هم ساده نیست و دقایق طولانی ای می تواند شما را سرگرم کند.

مکعب بی نهایت

یکی از انواع فیجت ها مکعب بی نهایت است. این وسیله از هشت مکعب کوچک تشکیل شده است که فلزی هستند و با لولاهای 360 درجه و بدون محدودیت به یکدیگر متصل شده اند و در کنار هم مکعب بزرگ تری را به وجود آورده اند که همان مکعب بی نهایت است. شیوه بازی با این ابزار بدین شکل است که این مکعب را می توانید به هر سمتی بچرخانید. در این صورت مکعب های کوچک حرکت می کنند و اشکال عجیب و غریبی ایجاد می شود.

فیجت مکعب بی نهایت

عکس فیجت مکعب بی نهایت

شن جادویی

این محصول نیز نوعی فیجت به حساب می آید. کثیف کاری و بازی با شن و خاک می تواند برای بچه ها سرگرم کننده باشد و منجر به پرورش خلاقیت آنها شود. برای جلوگیری از تماس کودکان با شن های آلوده، می توان از این محصول استفاده کرد. کودک به کمک قالب هایی که در اختیار دارد می تواند اشکال مختلفی را با شن جادویی خلق کند. بهتر است برای کودکان زیر 3 سال از این محصول استفاده نشود.

جهت کسب اطلاعات کامل درباره فواید و مضرات احتمالی شن جادویی و همچنین آشنایی با انواع مختلف آن می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (شن جادویی چیست؟) را مطالعه فرمائید.

خودکار آرامش (think ink pen)

این خودکار از جنس فلز ساخته شده و به راحتی خم و راست می شود. این محصول با نام خودکار تمرکز نیز شناخته می شود. این خودکار را می توانید به حالت های مختلف بچرخانید و خم کنید. این خودکار انتخاب مناسبی برای سرگرم شدن و رهایی از فشار ذهنی در محل کار و سر کلاس درس است. همچنین می توانید از آن برای نوشتن استفاده کنید. این خودکار صدایی تولید نمی کند و به همین دلیل در موقعیت هایی مانند یک کنفرانس نیز می توانید از آن استفاده کنید.

خودکار آرامش

عکس فیجت ضد استرس خودکار آرامش

تفاوت فیجت و ویجت چیست؟

ویجت ها در واقع به ابزار کاربردی و قابل استفاده به عنوان لوازم جانبی دیجیتال و یا لوازم جانبی منزل گفته می شود که در هر مکان قابل استفاده باشند و اما فیجت ها لوازمی هستند که در عمل کار مفید و کاربردی برای شما ندارند اما حسن بسیار بزرگی که این لوازم دارند و پیشنهاد بسیاری از روانشناسان است آن است که کار با آنها آرامش عصبی و روانی بیشتری را برای شما بوجود می آورد.

پیشنهاد مطالعه : اسباب بازی اسکویشی چیست؟

1 -

فیجت ضد استرس مدل تخم مرغ

فیجت ضد استرس مدل تخم مرغ
مشخصات محصول
 • ابعاد
  7۰x5۰x50 سانتی متر
 • وزن
  ۵ گرم
 • جنس
  پلاستیک
2 -

فیجت توپ ضد استرس مدل 103-08

فیجت توپ ضد استرس مدل 103-08
مشخصات محصول
 • ابعاد
  7۰x7۰x70 سانتی متر
 • وزن
  101 گرم
 • جنس
  پلاستیک
3 -

فیجت ضد استرس مدل کوسه

فیجت ضد استرس مدل کوسه
مشخصات محصول
 • ابعاد
  4۰x5۰x110 سانتی متر
 • وزن
  10 گرم
 • جنس
  پلاستیک
4 -

فیجت فشاری مدل اسب تک شاخ یونیکورن

فیجت فشاری مدل اسب تک شاخ یونیکورن
مشخصات محصول
 • ابعاد
  110x5۰x90 سانتی متر
 • وزن
  30 گرم
 • جنس
  پلاستیک
5 -

فیجت ضد استرس مدل قورباغه شکم پر

فیجت ضد استرس مدل قورباغه شکم پر
فیجت ضد استرس طرح قورباغه شکم پر بسیار با مزه و جذاب است و جنس محصول از پلاستیک شفاف بوده که باعث می شود گلوله های ژله ای موجود در داخل قورباغه از بیرون معلوم باشد وکیفیت خوب آن باعث شده که به سادگی پاره نشود و می توانید تمام استرس خود را روی آن خالی کنید، اندازه کوچکی دارد و در جیب یا کیفتان به راحتی جا می شود و در همه جا می توانید از آن استفاده کنید.
مشخصات محصول
 • جنس
  پلاستیک
6 -

فیجت ضد استرس مدل پاپیت سیلیکونی دایره ای

فیجت ضد استرس مدل پاپیت سیلیکونی دایره ای
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۳۰x۲۰x۱۳۰ سانتی متر
 • وزن
  100 گرم
 • جنس
  پلاستیک
7 -

فیجت ضد استرس طرح اینفینیتی کیوب مدل DSK-A4345

فیجت ضد استرس طرح اینفینیتی کیوب مدل DSK-A4345
اینفینیتی کیوب یک وسیله جذاب از دسته فیجت هاست. این مکعب که ساختار بسیار جالبی دارد از چند جهت باز و بسته می شود و کار کردن با آن به رفع استرس های روزمره کمک زیادی می کند.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۸۰x۴۰x۲۰ سانتی متر
 • وزن
  100 گرم
 • جنس
  پلاستیک
8 -

فیجت ضد استرس سیلیکونی مدل توپی پاپ ایت بال

فیجت ضد استرس سیلیکونی مدل توپی پاپ ایت بال
توپ پاپیت محصولی متفاوت و بینظیر از دسته ی پاپیت ها می باشد.اول حباب های روی این توپ را به داخل فشار میدهیم سپس با فشار به توپ همه حباب هایش میترکد و بیرون می آید که این کار بسیار لذت بخش و استرس زا می باشد.
این فیجت علاوه بر بچه ها به بزرگترها هم پیشنهاد می شود چون بسیار سرگرم کننده و استرس زاست.توپ پاپیت از لحاظ ابعاد هم اندازه ای بسیار ایده آل دارد که برای قرار گرفتن داخل دست بسیار مناسب می باشد
مشخصات محصول
 • ابعاد
  7x7x7 سانتی متر
 • وزن
  25 گرم
 • جنس
  سیلیکون
9 -

فیجت ضد استرس مدل سنجاب بازیگوش

فیجت ضد استرس مدل سنجاب بازیگوش
یک عدد فیجت تنه درخت که با فشردن آن، سنجاب بازیگوش سر خود را از داخل تنه درخت بیرون می آورد و با رها کردن مجددا به داخل بر میگردد. با قابلیت استفاده به عنوان جا قلمی.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  70x60x50 سانتی متر
 • وزن
  100 گرم
 • جنس
  پلاستیک
10 -

فیجت ضد استرس مدل موز

فیجت ضد استرس مدل موز
مشخصات محصول
 • ابعاد
  170x50x50 سانتی متر
 • وزن
  100 گرم
 • جنس
  پلاستیک
11 -

ویجت اسپینر دستی مدل s2

ویجت اسپینر دستی مدل s2
مشخصات محصول
 • ابعاد
  70x70x10 سانتی متر
 • وزن
  60 گرم
 • جنس
  پلاستیک، فلز
12 -

فیجت ضد استرس مدل خرس آدامس دار

فیجت ضد استرس مدل خرس آدامس دار
مشخصات محصول
 • ابعاد
  6x6x6 سانتی متر
 • وزن
  40 گرم
 • جنس
  سیلیکون
13 -

فیجت ضد استرس مدل پاپ ایت بال چراغدار چشم دار

فیجت ضد استرس مدل پاپ ایت بال چراغدار چشم دار
مشخصات محصول
 • ابعاد
  70x70x70 سانتی متر
 • وزن
  30 گرم
 • جنس
  پلاستیک
14 -

فیجت ضد استرس مدل پاپ ایت طرح انگور

فیجت ضد استرس مدل پاپ ایت طرح انگور
مشخصات محصول
 • ابعاد
  20x15x2 سانتی متر
 • جنس
  سیلیکون
15 -

فیجت کیوب ضد استرس شیائومی مدل ZJMH02IQI

فیجت کیوب ضد استرس شیائومی مدل ZJMH02IQI
فیجت ضد استرس شیائومی مدل ZJMH02IQI در رنگ های مشکی، سرمه ای، طوسی، قرمز، آبی یخی و گل بهی، با ابعاد جمع و جور و طراحی مینیمال، جذابیت خاصی دارد که شما را هم جذب خود می کند.
در ساخت این فیجت از مواد با کیفیت و مقاوم پلاستیک فشرده (ABS) استفاده شده تا شما نگرانی از بابت خراب شدن آن نداشته باشید. فیجت کیوب شیائومی مدل ZJMH02IQI یکی از بهترین فیجت های ضد استرس موجود می باشد که در اینجا می توانید آن را سفارش دهید.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  30x30x30 سانتی متر
 • وزن
  25 گرم
 • جنس
  پلاستیک
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
فیجت ضد استرس چیست؟
واژه فیجت (Fidget) در زبان انگلیسی به معنای بی قراری است. اسباب بازی فیجت (Fidget toys) برای کنترل حرکات سریع و تکراری که افراد بخاطر بی قراری و اضطراب انجام می دهند؛ طراحی شده است. فیجت ها، نوعی گجت سرگرم کننده و ضد استرس هستند.
آیا فیجت ها واقعا باعث کاهش استرس می شوند؟
بله، اصلی ترین کاربرد فیجت ها تخلیه احساس خشم، اضطراب و استرس است. بازی کردن با فیجت راهی برای رسیدن به آرامش موقت و نسبی است. روانشناسان معتقدند بازی کردن با فیجت باعث افزایش تمرکز، آرامش ذهنی و حتی تقویت مهارت های حرکتی بچه ها است.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد