منو

فیجت اسپینر چیست؟ آیا فیجت اسپینر باعث کاهش استرس میشود؟

همه ما، هنگامی که مضطرب هستیم؛ با انگشتان یا موهای خود بازی می کنیم. در واقع، تلاش می کنیم با انجام این کار، به نوعی خود را سرگرم کنیم تا استرس مان کاهش پیدا کند. فیجت اسپینرها که احتمالاً در رابطه با آن شنیده اید، همین عمل را به نوعی شبیه سازی می کند و با پرت کردن حواس تان، شما را آرام خواهد کرد.

فیجت اسپینر وسیله سرگرم کننده ای است که استفاده از آن تنها به کودکان ختم نمی شود و مدتی است مرد و زن و بزرگ و کوچک آن ها را به همراه دارند و حتی در مکان های عمومی از آن ها استفاده می کنند. گفته می شود این وسیله یک پادزهر برای اختلال بیش فعالی و کمبود توجه است و به افراد کمک می کند تا استرس خود را تخلیه کنند.

فیجت اسپینر چیست

عکس فیجت اسپینر برای کاهش استرس

در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید تا اطلاعات کاملی را درباره این اسباب بازی در اختیارتان قرار دهیم.

فیجت اسپینر چیست؟

فیجت اسپینر (Fidget spinner) نوع خاصی از فیجت است که به لحاظ لغوی ترکیبی از دو کلمه فیجت به معنای بی قراری و اسپینر به معنی وسیله ای است که می چرخد، می باشد

اسپینر که با فرفره بی قراری هم نامیده می شود اسباب بازی ای است که خاصیت چرخش بسیار سریع دارد و به عنوان کاهش دهنده استرس در بازار معرفی شده است. این محصول شامل یک بلبرینگ در مرکز ساختار آن و تعدادی پره از جنس مانند برنج، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم، مس و پلاستیک می باشد.

این محصول با مکانیزم آزاد سازی انرژی عصبی یا استرس فیزیولوژیک به افرادی کمک می کند که مشکل تمرکز دارند، مثل افرادی که دارای بیش فعالی، اوتیسم یا اضطراب هستند. متخصصین با حمایت از این ادعا و دیگران از نظر علمی بر این باورند که این محصول میتواند بسیار مفید باشد.

فیجت اسپینر

عکس کودک در حال بازی با اسباب بازی اسپینر

نحوه استفاده از فیجت اسپینر

همان گونه که از نامش پیداست کافی است که این اسپینرها را در دست بگیرید، بین انگشت شست و اشاره خود نگه دارید و آن را تکان دهید تا بچرخد. برخی از مدل ها در حین چرخیدن نوری از خود ساتع می کنند.

راهکار دیگر این اسـت کـه فیجت اسپینر را روی میز صاف قرار دهید. انگشت اشاره خودرا روی مرکز آن بگذارید. سپس پره های اسپینر را بچرخانید و حدود دو دقیقه از چرخش خودکار آن لذت ببرید.

علاوه بر این، این اسپینرها سروصدا ایجاد نمی کنند (البته مدلهایی هست که صدا هم تولید می کنند که آن هم زیاد اذیت کننده نیست!) و به همین دلیل احتمالاً والدین از این موضوع خوشحال باشند.

نحوه استفاده از فیجت اسپینر

عکس دو فیجت اسپینر سیاه و سفید ساده

رابطه اسپینر و رفع استرس

عده ای معتقد هستند که اسپینرها، استرس را کم می کند؛ باعث افزایش تمرکز و توجه میشود و می تواند ذهن ما را به یک موضوع معطوف نگه دارد. با این وجود، برخی از روانپزشکان مدعی هستند که فیجت اسپینرها برای افرادی که با اختلال کم توجهی مواجه هستند میتواند مفید واقع شود.

هنگام چرخش اسپینر احساس خوبی ناشی از چرخش آن بـه مغز مخابره می شود. هنگامیکه اسپینر بین انگشت های شـما می چرخد و زاویۀ آنرا تغییر می دهید نیز، همین احساس را خواهید داشت.

برخی از پزشکان نیز، مدعی هستند که فیجت اسپینرها، بیشتر از آنکه یک وسیله برای کمک به تمرکز حواس و کاهش اضطراب باشد؛ بیشتر وسیله اضافی و مزاحمی است که تمرکزمان را برهم میزند. از آنجایی که این وسایل در رنگها و شکل های مختلفی به تولید رسیده، پذیرش این موضوع چندان غیرممکن بهنظر نمی رسد. به خصوص در برخی مدلها، فیجت اسپینرها سر و صدا ایجاد میکنند که شاید آزاردهنده باشد.

آیا فیجت اسپینر می تواند در مدرسه مشکل ایجاد کنند؟

البته، اگر هر چیزی جالب توجه باشد، بحث انگیز نیز هست. در سراسر کشورهای جهان، مدارسی وجود دارند که آن را ممنوع کرده اند. مدارس سراسر ایالات متحده و انگلستان هشدارهایی را در رسانه های اجتماعی ارسال می کنند و به والدین توصیه می کنند که از استفاده آنها جلوگیری کنند.

زمان هایی پیش می آید که بچه ها نمی دانند چگونه از اسپینر استفاده کنند و به جای تمرکز پس زمینه، حواس پرتی ایجاد می کند. وقتی که آنها از یک وسیله ساده به اسباب بازی تبدیل شدند، چنین اتفاقی نیز قابل پیش بینی بود.

فیجت اسپینر چیست

کلام آخر

برای این پرسش که آیا واقعا فیجت اسپینرها برای سلامتی انسان مفید هستند یا نه پاسخ قطعی و جوابی که صد در صد مبتنی بر یافته های علمی و تحقیقاتی باشد وجود ندارد.

اما واضح است که استفاده این وسایل ساده می تواند تا اندازه زیادی موجب حواس پرتی از مسایل مضطرب کننده باشد و باعث افزایش تمرکز فرد بشوند.

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که با وسایل خاصی خود را سرگرم می کنید این وسیله ممکن است بتواند به نحوی در کاهش استرس و آرامش اعصاب شما نقش داشته باشد.

تاریخ به روز رسانی : 1401/11/04
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
فیجت اسپینر چراغ دار دستی مدل پرنده
فیجت اسپینر چراغ دار دستی مدل پرنده
اسپینر فلزی مدل چرخدنده ای
اسپینر فلزی مدل چرخدنده ای
اسپینر فلزی شش پره مدل سکان کشتی
اسپینر فلزی شش پره مدل سکان کشتی
اسپینر فلزی مدل دراگون سه پره
اسپینر فلزی مدل دراگون سه پره
فیجت اسپینر فلزی مدل پنج پره
فیجت اسپینر فلزی مدل پنج پره
اسپینر دستی مدل پلی‌ استیشن
اسپینر دستی مدل پلی‌ استیشن
اسپینر دنیای سرگرمی های کمیاب مدل کریستالی
اسپینر دنیای سرگرمی های کمیاب مدل کریستالی
ویجت اسپینر دستی مدل s2
ویجت اسپینر دستی مدل s2
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد