منو

فن هیتر برقی چیست و انواع آن کدام است؟ بررسی مزایا و معایب

وقتی محیط زندگی یا کار شما سرد است و نیاز به گرم شدن دارید، پای تدارک وسایل گرمایشی به میان می آید. در فصل زمستان هنگامی که در خانه، سفر یا محل کار به دنبال آن هستید که خود را گرم کنید و در سایه آرامشی که در اثر گرما به وجود امده، کارهای روزمره تان را انجام دهید، فن هیتر می تواند گرمابخش وجود شما باشد.

خرید هر وسیله برقی نیاز به یکسری اطلاعات اولیه دارد که می تواند تاثیر بسزایی در موفقیت در انتخاب کالای مناسب داشته باشد. هر قدر اطلاعات شما از وسیله مدنظرتان بیشتر باشد مسلما خریدی آگاهانه تر و بهتر خواهید داشت. فن هیتر نیز از این قاعده مستثنی نیست چرا که انواع مختلفی دارد که می تواند شما را در هنگام خرید سردرگم نماید که کدام یک حقیقتا به کار شما می آید. اگر قصد خرید این دستگاه را دارید در ادامه مقاله با طوطی کالا همراه ما باشید.

راهنمای خرید فن هیتر برقی

راهنمای خرید انواع فن هیتر برقی

فن هیتر برقی چیست؟

فن هیتر برقی یک دستگاه گرمایشی همانند بخاری است که با استفاده از برق گرما می کند. این دستگاه شامل یک المنت گرمایی برقی و یک فن است که هوای سرد را از طریق المنت گرمایی گذرانده و آن را به هوا گرم تبدیل می کند و از طریق خروجی هوا دستگاه، هوای گرم را به فضا منتشر می کند. این دستگاه معمولاً برای گرم کردن اتاق های کوچک و محدود استفاده می شود.

برای آنکه از سر به فلک کشیدن قبض های برق جلوگیری شود، فن های هیتر مجهز به حالت های صرفه جویی در انرژی، ترموستات های قابل تنظیم، تایمرهای قابل برنامه ریزی برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و کمک به صرفه جویی اقتصادی، مناسب است.

هیتر برقی در تمامی مدل ها از المنت های الکتریکی که با استفاده از خاصیت مقاومت الکتریکی گرما تولید می کنند استفاده می کند. هر چه ظرفیت حرارتی هیتر برقی بالاتر باشد توان و یا تعداد المنت ها بیشتر می شود.

انواع بخاری برقی

بخاری برقی ایستاده فن دار: یکی دیگر از انواع بخاری های برقی، بخاری برقی ایستاده فن دار است. که دارای یک قطعه ی گرمایشی است. که وظیفه ی اصلی تولید انرژی گرمایی را به عهده دارد. از بین تمامی انواع بخاری های برقی، دارای کیفیت و اثر گرمایشی بهتری هستند. این سیستم گرمایشی به یک دمنده مجهز شده است. و گرمای یکنواختی را به محیط انتقال می دهد.

انواع مختلف فن هیتر

بخاری برقی تابشی: از دیگر بخاری های برقی موجود در بازار، می توان به بخاری برقی تابشی نیز اشاره کرد. همانطور که از اسمش مشخص است، این نوع سیستم با استفاده از چندین المنت حرارت را بازتاب می کند. میزان گرمادهی بخاری برقی وابسته به تعداد المنت های است که روشن می شود است. این نوع بخاری هیچ گونه صدایی را تولید نمی کنند. به همین جهت مناسب برای محیط خای کاری و درمانی است.

بخاری برقی کانوکتور : سومین نوع بخاری های برقی که در بین بعضی از فروشندگان هم به هیتر برقی معروف شده است بخاری برقی کانکتور است. این نوع بخاری برقی دارای المنت و فن است یعنی هم به صورت تابشی و هم به صورت یکنواخت مانند بخاری برقی فن دار، گرما تولید می کنند.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید بخاری برقی کم مصرف

مزایای فن هیتر

شاید به نظرتان برسد که با وجود انواع و اقسام بخاری ها و شوفاژ و سایر وسایل گرمایشی دیگر نیازی به این وسیله ندارید. اما باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید. علاوه بر اینکه ممکن است دسترسی به گاز همیشه برای شما ممکن نباشد و یا به علت سردی بیش از حد محیط بخاری ها و شوفاژها پاسخگوی گرم کردن محیط نباشند فن هیتر مزایایی نسبت به نوع هیتر گازی یا گازوئیلی دارد که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 1. هزینه کم: هیترهای برقی دارای هزینه کمتری نسبت به دیگر سیستم های گرمایشی هستند.
 2. حمل و نقل آسان: این دستگاه ها به دلیل سبک و کوچک بودن به آسانی و در هرجایی حمل و نقل می شوند.
 3. نصب و راه اندازی آسان: هیترهای برقی نیاز به نصب و راه اندازی کمتری نسبت به دیگر سیستم های گرمایشی دارند.
 4. قابلیت چرخش: برخی از مدل های فن هیتر برقی با قابلیت حرکت و چرخش عرضی عرضه می شوند.
 5. ایمنی: فن هیتر برقی از سیستم ایمنی برقی برخوردار است که در صورت بروز هرگونه نقص و خرابی، تغذیه برق قطع می شود.
 6. قابلیت تنظیم: بسیاری از مدل های فن هیتر برقی دارای تنظیمات مختلفی برای کنترل دما و سرعت فن هستند.

هن هیتر برقی

عکس فن هیتر برقی

معایب فن هیتر یا بخاری برقی

علت اینکه استفاده از بخاری برقی توصیه نمی شود، به دلیل وجود معایب زیر است:

 • مصرف انرژی بالا: مصرف بالای انرژی برق که در مقایسه با بخاری گازی هزینه بالاتری دارد. (برای مثال در صورتی که مدام روشن باشد ماهانه ۲۰۰ هزار تومان برق مصرف می کند.)
 • خشک کننده هوا: استفاده طولانی مدت از فن هیتر برقی ممکن است باعث خشک شدن هوا و افزایش رطوبت نسبی کمتر شود که ممکن است منجر به عوارضی مانند خشکی چشم و تنفس سخت شود.
 • صدای بلند: فن هیتر برقی ممکن است صدای بلندی داشته باشند که ممکن است هنگام خواب مزاحم آرامش شما بشوند.
 • مناسب فضاهای کوچک: فن هیتر ها توانایی گرم کردن محیط های با متراژ بالا را ندارد.
 • احتمال آتش سوزی: در صورت داغ شدن بیش از حد المنتور.

پارامترهای مهم در خرید هیتر برقی

مشخصات فیزیکی فن هیتر

هنگام خرید فن هیتر حتما به مشخصات فیزیکی آن توجه کنید. ظاهر فن هیتر علاوه بر زیبایی در عملکرد آن اثرگذار است. برای مثال انحنای خروجی باد گرم در برخی از مدل های فن هیتر باعث می شود محیط شما زودتر گرم شود.

ابعاد و وزن فن هیتر از جمله ویژگی های مهمی است که حتما باید به آن توجه کنید. همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که می خواهید فن را روی زمین یا میز قرار دهید.

توان گرمایشی فن هیتر

توان گرمایشی از جمله عوامل بسیار مهمی است که قدرت گرمابخشی را برای فن هیتر ایجاد می کند. قدرت گرمابخشی فن هیتر را بر اساس وسعت فضای خود انتخاب کنید. مطابق با دستورالعملی که پیش از این گفته شد برای گرم شدن هر متر مربع، ۱۰ وات قدرت گرمایی نیاز دارید. اگر اندازه ی اتاق شما کوچک است، از فن هیتر کوچک تر استفاده کنید.

قابلیت تنظیم دما

قابلیت تنظیم دمای فن هیتر این امکان را به شما خواهد داد تا در صورت نیاز دستگاه را روی درجه ی خنکی تنظیم کنید و از این قابلیت نیز بهره ببرید.

بخاری برقی فن دار

تصویر فن هیتر برقی کوچک

خاموشی خودکار

این قابلیت، ایمنی را برای فن هیتر به دنبال دارد. اگر قطعات داخلی فن هیتر داغ شود یا فن هیتر از روی میز بیافتد و اگر قبل از خارج شدن از منزل یا محیط کار فراموش کرده باشید که آن را خاموش کنید، دستگاه به صورت خودکار خاموش می شود و خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

صدای فن هیتر

یکی از پارامترهای بسیار مهم در راهنمای خرید هیتر برقی صدای آن است. مسلما دوست ندارید که در تمام مدتی که دستگاه روشن است یک صدای دائمی گوش تان را آزار بدهد. بنابراین به عدد دسی بل فن هیتر توجه کنید؛ هر چقدر میزان آن کمتر باشد، صدای کمتری تولید می کند. چند سطح از صدای رایج وجود دارد که به آن ها اشاره کرده ایم و با توجه به آن می توانید تصمیم بگیرید چه صدایی برای شما قابل تحمل است:

 • ۳۰ دسی بل تقریبا برابر با سطح صدای معمولی یک خانه ی ساکت است.
 • ۵۰ دسی بل تقریبا برابر با صدای فضای آرام داخل ماشین هنگام رانندگی است.
 • ۶۰ دسی بل تقریبا برابر با صدای مکالمه ی معمولی است.
 • ۷۰–۸۰ دسی بل تقریبا برابر با صدای جاروبرقی است.

ترموستات

وجود ترموستات از اصلی ترین و مهم ترین قابلیت های یک فن هیتر به شمار می رود. فن هیتر استاندارد از قابلیت ترموستات برخوردار است. ترموستات به فن هیتر کمک می کند بیش از حد داغ نشود. از آنجا که داغ شدن فن هیتر بر روی طول عمر دستگاه اثر می گذارد و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهد، وجود ترموستات، طول عمر دستگاه را افزایش خواهد داد، عملکرد آن را بهبود خواهد بخشید و رفاه شما را فراهم خواهد ساخت.

بنابراین در هنگام خرید حتما مطمئن شوید که دستگاه انتخابی شما ترموستات داشته باشد.

تایمر

اگر فن هیتر تایمر داشته باشد شما می توانید با خیال راحت زمانی را برای کار دستگاه انتخاب کنید و پس از آن مدت دستگاه خودکار خاموش شود. این کار هم به افزایش طول عمر دستگاه و هم به کاهش مصرف برق و ایجاد ایمنی بیشتر در استفاده از دستگاه کمک خواهد کرد.

قیمت فن هیتر

قیمت فن هیتر براساس قابلیت هایی که به شما عرضه می کند، تعیین می شود. برندهای مختلف، فن هیتر را با قیمت های متنوعی عرضه می کنند. گارانتی داشتن یا نداشتن دستگاه نیز موجب تفاوت قیمت می شود. شما باید متناسب با نیازتان و با توجه به ویژگی هایی از فن هیتر که برای شما مهم است، اقدام به انتخاب و خرید فن هیتر کنید. سعی کنید قبل از خرید نظرات کاربران هر دستگاه را به دقت بررسی کنید و مزایا و معایب هر برند و مدل را به خوبی مطالعه کنید.

خرید اینترنتی فن هیتر برقی

تفاوت هیتر با بخاری برقی در چیست؟

خیلی از افراد هیتر را با بخاری برقی یکی می دانند. که به دلیل اینکه مکانیزم مشابهی است که دارند. به جای هم نام برده می شود. ولی در اصل باید بدانید که بخاری برقی برای محیط های مسکونی و مکان هایی که متراژ کمی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. ولی هیتر برقی که در بیشتر موارد به همان بخاری برقی نام برده می شود. هیتر برقی یک وسیله گرمایشی است که برای گرم کردن فضاهای بزرگ مانند سوله ها، کارخانه ها، مراکز تولیدی بزرگ، سالن های بزرگ، مرغداری، گلخانه ها، سالن پرورش قارچ، سالن سینما و تئاتر و غیره استفاده می شود. پس در واقع مهم ترین تفاوت هیتر با بخاری برقی را می توان به کاربرد آن اشاره کرد.

یکی دیگر از تفاوت های هیتر با بخاری برقی، تفاوت در نحوه گرمایش محیط است. در هیتر برقی، یک ترموستات تعبیه شده است. تا دمای محیط را به صورت اتوماتیک کنترل کند. یعنی در صورتی که دمای محیط از آن دمای مورد نظر پایینتر رفت، هیتر شروع به کارکرده و دمای محیط را تنظیم کند.

با توجه به مطالبی که در بالا خواندید؛ می توان تفاوت هیتر با بخاری برقی را اینگونه حساب کرد که هیتر برقی معمولا مصرفی صنعتی دارد. و برای فضاهای بزرگتر مثل سوله، سالن، کارخانه و … به کار برده می شود ولی بخاری برقی برای فضاهای خانگی و کوچکتر مناسب است.

هیتر برقی خانگی

معمولا به ظرفیت های هیتر پائین تر 4500 وات ، خانگی گفته می شود. که توان گرمایش از 10 تا 50 متر مربع را دارند.ظرفیت های بالاتر از 4500 بدلیل نیاز به برق سه فاز بگونه ای صنعتی می باشند.

معمولا رادیاتور برقی و هیتر برقی خانگی فن دار یا بدون فن تا توان 2500 وات تولید می شوند. هیتر برقی خانگی معمولا بصورت رو میزی پایه دار و یا چرخدار و یا دارای نگهدارنده دیواری مجهز به دو شاخ و کابل برق عرضه می شوند.

معرفی بهترین مدلهای فن هیتر خانگی

نکات ایمنی استفاده از بخاری برقی

علیرغم تمهیدات ایمنی که برای بخاری های برقی در نظر گرفته شده است اما باز هم نگرانی هایی برای استفاده از این دستگاه و یا خطر ایجاد آتش سوزی وجود دارد و بایستی موارد ایمنی را رعایت کرد، به همین منظور، به چند نکته برای استفاده از بخاری برقی اشاره می شود:

 • بخاری برقی را دور از مواد قابل اشتعال و دور از پرده، مبل و لوازم چوبی و … قرار دهید.
 • بخاری برقی در معرض رفت و آمد و مکان های شلوغ قرار ندهید.
 • از نزدیک شدن کودکان به بخاری برقی خودداری کنید.
 • زمان هایی که از منزل خارج می شوید بخاری برقی را خاموش کرده و از برق بکشید.
 • بهتر است برای بخاری برقی از محافظ برق استفاده کنید.
 • هنگام خرید بخاری برقی از دارا بودن نشان استاندارد دستگاه اطمینان حاصل نمایید.
 • به هیچ وجه از بخاری برقی برای خشک کردن لباس و یا پختن و گرم کردن غذا استفاده نکنید.
 • اتصالات و سیم برق و بدنه دستگاه را بررسی کنید که خرابی و فرسودگی نداشته باشند.
 • از بخاری برقی که المنت آن آسیب دیده و خراب است استفاده نکنید.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت فن هیتر چند است؟
قیمت انواع فن هیتر به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، ابعاد و اندازه، ایمنی، جنس بدنه دستگاه، نوع المنت ها و توان خروجی، قابلیت تنظیم دما و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع هیتر برقی از 400 هزار تومان تا 5 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک های فن هیتر برقی کدامند؟
از بهترین و پرفروش ترین مدلهای فن هیتر برقی می توان به برند پارس خزر، جی پاس، هوگل، انرژی، تک الکتریک، هاردستون، مایدیا، تولیپس، دلونگی، تکنو، پارس، زیلان، شیائومی، فلر، باسئوس و کرون اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/25
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بخاری برقی شیائومی مدل Smart Tower Heater Lite
بخاری برقی شیائومی مدل Smart Tower Heater Lite
فن هیتر برقی سرامیکی فن دار مدیا مدل F212A
فن هیتر برقی سرامیکی فن دار مدیا مدل F212A
فن هیتر دوهه رومیزی با توان 600 وات مدل DH-QN04
فن هیتر دوهه رومیزی با توان 600 وات مدل DH-QN04
فن هیتر جی پاس مدل 9520
فن هیتر جی پاس مدل 9520
فن هیتر پارس خزر مدل بدنه‌ پلاستیکی مدل 2000P
فن هیتر پارس خزر مدل بدنه‌ پلاستیکی مدل 2000P
فن هیتر جی پاس بدنه پلاستیک توان 2000 وات
فن هیتر جی پاس بدنه پلاستیک توان 2000 وات
فن هیتر ایستاده هاردستون ضد رسوب مدل HEP2023
فن هیتر ایستاده هاردستون ضد رسوب مدل HEP2023
فن هیتر رو میزی هوگل مدل HG305FHT
فن هیتر رو میزی هوگل مدل HG305FHT
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر نرگس
12:14 - 1401/07/13
برای حمام بخاری برقی خوبه یا فن هیتر؟

پاسخ : ترجیحا از بخاری های برقی دیواری برای حمام استفاده شود که تماس با آب نداشته باشد

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد